,Wï] hebben begrip voor jw zorg om het welzijn..." „Als ik voor de keus stond, koos ik weer dit beroep" ntwoord van b en w voor Menno Stam Veertig jaar transportbedrijf A. P. C. Koopman mpisch einde van irlands schooljaar Vernielingen mm m TVL-vergadering College wilde schijn bevoordeling vermijden JULI 1992 TEXELSE COURANT PAGINA 5 0 j hebben begrip voor uw zorg om welzijn van de Texelse bevolking, A\ ii wij vinden het spijtig dat u niet Ui moeite hebt genomen enig in vite verkrijgen in het beleid van gemeente Texel op het punt van ;reatie". Aldus een fragment ..uitgebreide brief die b en w ien geschreven aan Menno Stam reactie op zijn met 1175 brief den ondersteunde verzoek om di- [een eind te maken aan de "Itjliebouw op Texel. Stam het verwijt dat hij in gleden geen gebruik heeft ge- ötvan de inspraakmogelijkheden nooit bezwaar heeft gemaakt te- bestemmingsplannen. Overigens toon van de brief vriendelijk, constateren dat u belangstelling de ontwikkelingen op het den dat u zich wilt inzetten welzijn van de Texelse ge- ap. Het is het recht en ook of meer de plicht van iedere bur- jm de ontwikkelingen van de leid kritisch te volgen en wan- hij dit nodig oordeelt, zijn me- ite geven". Vervolgens wordt tg gegeven van de spelregels die Igzijn om dit democratisch pro- te laten verlopen. Beleids mens worden vroegtijdig md gemaakt waarbij gelegenheid gegeven voor inspraak. Later is i mogelijkheid van bezwaar en kunnen de burgers via politieke e'en hun mening geven. Wat thans op het gebied van recrea tie in uitvoering is, stoelt op het her ziene recreatiebasisplan dat in december 1990 door de gemeente raad werd vastgesteld en vooraf vat baar was voor inspraak. De uitwerking van het plan kreeg gestal te in de knelpunten- en doelstellin gennota De Koog en het concept bestemmingsplan voor het buitenge bied. Beide hebben het afgelopen voorjaar de inspraak-procedure door lopen en tegen het bestemmingsplan kunnen nog bezwaren worden ge maakt als het straks ter visie ligt. Waarmee het college maar wil zeg gen dat er geen gebrek is aan moge lijkheden om tijdig invloed uit te oefenen op plannen. Wat betreft de protesten van de laat ste tijd tegen verdere toeristische groei, zegt het college alle begrip te hebben voor deze „signalen". Toege geven wordt dat de recreatieve ont wikkeling op sommige plaatsen tot problemen leidt, maar dat mag geen reden zijn om af te wijken van de de mocratische besluitvorming. Negatie ve neveneffekten moeten worden bestreden door de juiste maatregelen. Stop Verder schrijft het college letterlijk: „Indien het beleid zodanig bijgesteld moet worden dat geen enkele groei van het aantal slaapplaatsen meer kan plaatsvinden, dan zal een derge lijke besluitvorming ook weer moeten gebeuren aan de hand van de af- wdse jeugd in actie tijdens het onderdeel horden lopen P. Strijbosschool in Midden- nd stond gisteren in het teken Olympische Spelen. De 38 ngen hadden een Texelse variant ïht: de Eierlandse Spelen. Rond schoolgebouw werden diverse toe onderdelen afgewerkt, zoals Nopen, „speer" werpen, touw en een marathon. De Spelen geopend via het ontsteken de „Olympische" vlam en hijsen de Eierlandse vlag. Fakkel ster was Antoinette Stiehl, de schoolverlater dit jaar. Tijdens <orte fakkeltocht werd ze verge- door alle schoolkinderen. Van- topde laatste schooldag, is ze 'formele wijze uitgezwaaid. Te- is afscheid genomen van juf Jo- evan Zuilekom, die de laatste 'den als invalster voor de vaste fennie Dekker, die met zwanger- psverlof is. illeiding blikt tevreden terug schooljaar. Dankzij veel zelf- ramheid kreeg het gebouw een 1 lurt. Ouders en personeel in de voorjaarsvakantie da- 'tereer. te schilderen. Twee lo- 11 de gang en de toiletten kregen "euw verflaagje. De opslagruim te speelplaats werd, op kosten ouderraad, gedeeltelijk opge- -r in steen. Het oude houten .lVas, zoals schooldirecteur Hans ""der het uitdrukt, „technisch «stand tegen het schoolge- Oftewel: het hok was zó vaak 'oetbaldoel gebruikt, dat het 9oar was en het herhaaldelijk worden bijgespijkerd. De ge- 'e droeg bij tot de goede stem- °or nieuwe tafeltjes en /ies te financieren. De school /j°g meer wensen. Het meest ls het herstel van de riolering. ''•Oen schooljaar stroomde tij- $n hevige stortbui de wasbak- j de school over. De afvoer e oijn dicht gegroeid en kon Tollige regenwater niet meer <en- De zaak is nu proviso- WWWKfc het wachten is nu nitieve oplossing van de y*\r\ de mensen van de ooi over het besluit van de J'aad om weer f20.000,- aar te stellen voor de auto- ■aarmee de meeste kinderen (Foto Frans Hopman) worden gehaald en gebracht. Mo menteel wonen slechts twee leerlin gen in het buurtschap Midden-Eierland, de rest is verspreid in de polder. Ouderraad-voorzitter Kees Hooyschuur: „Vooral voor dege nen die achter de Postweg wonen, is de bus onmisbaar. De Postweg is te genwoordig zó druk, dat je je kind er niet graag alleen langs laat fietsen." Eierlandse Spelen, medailles groep 4/5-jarigen: I.Kevin de Waard; 2.Carina Dros; 3.Michel Stroo. Groep 6/7-jarigen: 1.Dennis van der Star; 2.Stewart Baars; 3.Martin Ze- gers. Groep 8/9-jarigen: 1 .Wouter Bolier; 2.Albert de Ridder; 3.Maarten Broekman. Groep 10/11/12-jarigen: I.Antoinette Stiehl; 2.Jonathan Stiehl; 3.Sven den Braven en Peter Bolier. gesproken spelregels, dat wil zeggen eerst bijstelling van het recreatie basisplan en vervolgens het schrap pen van de groeimogelijkheden die de bestemmingsplannen nu nog bieden". Er wordt aan toegevoegd dat ook zo'n beleidswijziging onderhevig is aan inspraak en dat niet voorkomen kan worden dat burgers, gebruik ma kend van verkregen rechten, plannen uitvoeren die met toename van re creatieve slaapplaatsen gepaard gaan. 47000 De geciteerde uitlating van b en w zou verwarring kunnen veroorzaken. De afdeling ruimtelijke ordening van de gemeente wijst er daarom nadruk kelijk op dat de bedoelde groei alleen mogelijk is voor zover de goedgekeur de plannen dat toelaten. Een onver biddelijke stop komt eraan: men blijft beneden het maximum van 47000 slaapplaatsen. Die beleidslijn is nog onlangs nadrukkelijk onderstreept en staat niet ter discussie. Menno Stam is matig ingenomen met de gemeentelijke reactie op zijn brief. De opvoedende toon zint hem niet. „Ik weet best dat ik bezwaar had kunnen maken tegen de plannen waar we nu de gevolgen van onder vinden, maar het probleem is dat geen mens zich toen een voorstelling kon maken van de gevolgen van bed denuitbreiding in de praktijk. Nu we die praktijk aan den lijve ondervinden, kennen we de effecten pas. Velen maken zich daar ongerust over, ook mensen die van het toerisme leven. Die zijn bang dat de kip met de gou den eieren wordt geslacht. Ik heb ge woon het gevoel van de man in de straat willen vertolken. De gemeente moet dat serieus nemen en alles doen wat mogelijk is om de rem erop te houden en de kwalijke gevolgen van de drukte te bestrijden". Werkgroep Stam is bezig een werkgroep te vor men van mensen die er ook zo over denken, liefst van uiteenlopende poli tieke en maatschappelijke signatuur. De bedoeling is dat de groep zich verdiept in de recreatieve ontwikke lingen en waar nodig in actie komt. „We zijn vóór recreatie want daar dankt Texel zijn welvaart aan, maar het moet wel leuk blijven, voor ons - maar ook voor de toerist". Wie zich bij de werkgroep wil aansluiten kan een kaartje schrijven aan Menno Stam, Schilderend 95,. 1791 BD Den Burg. Aan de reeks vernielingen en diefstal len komt vooralsnog geen einde. Bij de politie kwamen de afgelopen da gen meldingen binnen van beschadi ging van een geparkeerde auto aan de Ruyslaan, vernieling van winkel wagentjes in De Koog en het ingooi en van de ruit van een telefooncel, eveneens in De Koog. Een man uit Düsseldorf werd slachtoffer van een auto-inbraak, waarbij enkele tassen met kleding werden buitgemaakt. De Duitser had zijn auto geparkeerd bij paal 33. S.V* I A.P.C. Koopman heeft in dit jubileumjaar de hoop op een geschikte plaats voor het transportbedrijf niet opgegeven. Op deze archieffoto staan de vrachtwagens nog bij elkaar op het terrein aan de Achtertune. „Ik ben veertien jaar lang iedere dag naar Delft gereden. Voor veevoeder en bloembollen. Heel Nederland ben ik doorgeweest. En weet je wat ik nog steeds het mooiste gebied vind? De bollenstreek. Dat blijft schitte rend. Als ik opnieuw voor de keus zou worden gezet, koos ik weer dit beroep. Je hebt vrijheid en variatie in dit werk." Arie (A.P.C) Koopman (70 jaar) kijkt tevreden terug op 40 jaar transportbedrijf. Het afgelopen weekeinde was het feest. Dubbelop. Naast het bedrijfsjubileum werd ook het 40-jarig huwelijk van het echt paar gevierd. Na aanvankelijk chauffeur in de Wie- ringermeer te zijn geweest, besloot Koopman na zijn huwelijk voor zich zelf te beginnen. In 1952 kocht hij een Ford V8. Omdat in die dagen de benodigde vergunningen nog moesten worden gekocht, stak de Oosterender ondernemer zich flink in de schulden. „We startten met ruim ƒ3.500,- schuld, toen een enorm be drag, en één vrachtwagen. We woon den nog in de Peperstraat. De eerste jaren waren moeizaam. Al het ver voer speelde zich op Texel af. We re den uitsluitend vee. Iets anders had je toen bijna niet." Na de verplaatsing van de Teso-haven naar 't Horntje, verruimden de moge lijkheden voor het transportbedrijf zich en dienden zich regelmatig ritten naar de vaste wal aan. „Je had nu de mogelijkheid een aanhanger mee te nemen. We brachten in die tijd consumptieaardappelen naar de over kant en reden dan met veevoeder te rug. Het begon beter te lopen, de klanten meldden zich vanzelf aan. In 1972 kochten we er een tweede vrachtwagen met aanhanger bij." Familiebedrijf Inmiddels bestaat het wagenpark uit een handvol vrachtwagens en wer ken de zonen Arie en Ruud volop mee in de zaak. „Het is een echt fa miliebedrijf. Ook mijn vrouw heeft van het begin af aan volop meege werkt. Zij heeft altijd de telefoontjes opgepakt en gezorgd dat de zaak bleef draaien als ik op de weg zat." Daar bleef het echter niet bij, want ook Janneke kroop in de 60-er jaren achter het stuur van de vrachtauto. Eén van haar eerste ritten, naar Delft, staat haar nog scherp voor ogen. „Ik wist de weg precies, maar laat er nu net een flinke wegomlegging zijn. Ik heb de weg gevraagd aan een chauf feur, die zo vriendelijk was vóór me uit naar de fabriek te rijden. Oma paste altijd op de kinderen. Ik heb ondanks het feit dat ik op de weg zat, altijd geprobeerd met etenstijd thuis te zijn. Als het kon óók nog met de thee. Dat is belangrijk als je een gezin hebt. Je móet proberen sa men aan tafel te zitten." Buitenland Bij ritten aan de vaste wal is het voor hettransportbedrijf niet gebleven, want de zoons rijden regelmatig met vracht naar het buitenland. Naar En geland - met vliegtuigonderdelen of bloembollen - of naar Duitsland. Va der Arie kan het dus wat kalmer aan doen, een gelegenheid die hij dank baar heeft aangegrepen. „Je kunt wel zeggen dat ik alleen nog voor mijn plezier rijd." Over de vraag of de firma wel eens met bijzondere vrachten te maken krijgt, moet Koopman even nadenken. VERVOLG VAN PAGINA 1 bonden daadkracht van de vereniging is het niet goed dat de ene groep de andere voortdurend overheerst. Van daar de compromisregeling van ten hoogste 15 stemmen. Die doet recht aan het grotere belang dat de grotere bedrijven hebben, maar maakt de kleine bedrijven niet monddood. Een werkbare regeling: machtsevenwicht. De tegenstanders, met als belangrij kste woordvoerders Jan Zwan en Theo van Hoorn, gaven echter geen krimp. Laatstgenoemde herinnerde er aan dat het niet alleen kleine logies- verstrekkers zijn die één stem per lid willen. Hijzelf hoort tot de hoteliers die voorstander zijn van het meest democratische systeem: één stem per lid. Hij zag niet in waarom som mige van zijn collega's daar zo bang voor zijn, maar leek zelf het ant woord te geven op die vraag. „Met die nieuwe stemrechtregeling krijgen we jullie er nooit uit". Een ander argument van de tegen standers werd vertolkt door Jan Zwan. Hij wil een eind maken aan de volgens hem onrechtvaardige contri- butieverschillen binnen de vereniging en dat lukt het snelst als iedereen een stem heeft. Eigenaars van bun galows op grote parken betalen nu aanmerkelijk minder. Dat verschil is ontstaan in de tijd dat de grote be drijven moesten worden overgehaald om lid te worden („Beter een half ei dan een lege dop") maar het verschil is niet bevredigend. Het ongenoegen daarover is vrij algemeen en beperkt zich niet tot tegenstanders van de nieuwe stemrechtregeling. Dat bleek uit woorden van Irene Schuyl van ho tel Tatenhove. Ook zij ergerde er zich aan dat juist de grootste bedrijven die het best verhuren, contributiere ductie genieten. Toch was ze het van harte eens met de nieuwe stemrech tregeling. Eén stem per lid vond ze gevaarlijk voor de bedrijfstak, waar voor verkeerde beslissingen ernstige gevolgen kunnen hebben. Eén stem per lid is wel democratisch, maar het is niet reëel. Laten we met z'n allen ons verstand gebruiken". Onderzoek Aan de omstreden contributieregeling zitten meer haken en ogen dan op het eerste gezicht lijkt. Warnaar sprak er zijn twijfel over uit of hij „zijn" bungaloweigenaars kan bewe gen meer te betalen. Hij opperde dat het misschien (nog) meer de moeite waard is om veel andere leden tot eerlijkheid te bewegen. Het staat vast dat er nogal wat verhuurders zijn die niet al hun accommodatie bij de VVV hebben laten registreren en dus te weinig beddengeld betalen. „Als iedereen alles correct opgeeft, gaat het tarief voor ons allemaal om laag". De hele contributieproblema- tiek zal worden doorgelicht door deskundigen van het organisatiebu reau Kappelhof. Of dit onderzoek pri mair gericht is op het „afbouwen" van de huidige contributieverschillen, liet Warnaar in het midden. Eerder op de avond had voorzitter Gerard Zoe telief van de Kleine Logies Verstrekkers-vereniging aan zijn leden verteld dat gelijktrekking wel degelijk de bedoeling is en wel binnen vijf jaar. In elk geval wil het bestuur, vol gens eigen zeggen, hierover geen beslissingen nemen die ingegeven zijn door emotie. Er komt dus eerst een objectief onderzoek. Afkoeling Emotie wil het bestuur ook niet bij de eerstvolgende bestuursverkiezing. Die wordt daarom niet in de aan staande vergadering gehouden, maar na een afkoelingsperiode in het na jaar. Gerard Zoetelief: „Als Warnaars kop eraf moet, is daarvoor nog alle tijd". Er is ook een formele reden. De te kiezen bestuurders moeten voort komen uit de sectoren waaruit de vereniging is opgebouwd, een systeem dat nu nog niet statutair is geregeld maar straks wel. Voor herstel van de verhoudingen binnen de vereniging zou het gunstig zijn als de kosten (f7000,-), die de „groep Voskuil" heeft gemaakt bij zijn succesvolle juridische actie, uit de verenigingskas worden vergoed. De vereniging heeft die actie immers zelf uitgelokt door een besluit te ne men dat achteraf niet door de beugel kon. Meerdere leden voelden daar wel voor. Het bestuur leek welwillend maar verwees de besluitvorming daarover ook naar de najaarsverga dering. KLV In de algemene ledenvergadering van de Kleine Logies Verstrekkers- vereniging die voorafgaand aan de TVL-informatiebijeenkomst in dezelfde lokaliteit werd gehouden, werden de heer S. Lups en mevrouw J. Jonk in het bestuur gekozen, de eerste met 21 van de 30 stemmen en de twee de met 22 van de 30 stemmen. Voor de rest waren het blanco stemmen, uitgebracht door Jan Zwan en zijn medestanders. Zij wilden pas stem men als de „groep Voskuil" in eer was hersteld. In de vergadering liet voorzitter Zoe telief zich kennen als voorstander van de nu voorgestelde TVL- stemrechtregeling en kondigde zelfs aan op te stappen als de tegenstan ders hun zin krijgen. De in de zaal aanwezige tegenstanders waren daar duidelijk boos over. Zoetelief had als kleine logiesverstrekker liever meer invloed gehad, maar een maximum van 15 stemmen vond hij een com promis waarmee best is te leven. Vol gens hem dacht actievoerder Frans Voskuil er drie maanden geleden pre cies zo over, maar blijkens een artikel in de krant van dinsdag vraagt hij nu weer om maximaal één stem per lid. Voskuil zelf kon daar niet op reageren want hij woonde de vergadering niet bij. Eerste paal Zoetelief blikte met tevredenheid te rug op de financiële actie waardoor de bouw van het nieuwe VVV- kantoor mogelijk is gemaakt. De klei ne logiesverstrekkers zijn niet achter gebleven; sommigen hebben meer aandelen gekocht dan van hen werd gevraagd. De bouw wordt momen teel uitgezet en gaat 17 augustus van start. Op 15 maart volgend jaar moet het kantoor klaar zijn. Op 25 augustus a.s. wordt op feestelijke wijze de eerste paal geslagen. Het is de bedoeling dat dit gebeurt door ge deputeerde W.T. van Gelder. „Je hebt wel eens afwijkend vervoer. Verleden jaar hebben we bijvoorbeeld zeven weken lang pijpen van de zandsuppletie naar Zeeland gereden. Dat is voor ons natuurlijk geen dage lijks werk." Geen doen Over de strubbelingen die de familie de afgelopen jaren met de gemeente heeft gehad, willen de gezinsleden geen woord kwijt. „Laten we het daar maar niet over hebben. Onze vrachtwagens staan de laatste tijd over het hele eiland verspreid. We mogen ze nergens bij elkaar stallen. Het is geen werken zo." Toch heeft Koopman de hoop op een geschikte plek voor zijn bedrijf niet opgegeven. „Ik hoop dat er binnen afzienbare tijd een oplossing komt. Dat moet toch mogelijk zijn." De naam Koopman is volgens het ge zin minder bekend dan de betiteling „A.P.C." „Zo wordt ons bedrijf aange duid, die naam staat op de vracht. Ook aan de vaste wal. We hebben drie APC's in de familie. Mijn zoon, mijn kleinzoon en ikzelf. Dat is om het gemakkelijk te houden...." Dat de naam van het bedrijf is ge vestigd, blijkt wel uit de enorme bloemenpracht in de woonkamer, waar zitten bijna niet meer mogelijk is. Buiten staan de resterende stukjes en boeketten opgesteld. Ze kunnen er met geen mogelijkheid meer bij. Hond Sheila wordt niet vergeten. Hij verorbert met smaak een stuk taart. Het echtpaar Koopman vertelt tijdens het feest verschillende vakantieaan biedingen te hebben gehad. „We kun nen zo in een huisje, als we willen. Maar we willen niet weg. We zitten hier toch prima?" Vanaf de weg roept een voorbijganger - het zal on geveer de tiende binnen het uur zijn - „gefeliciteerd, hè." Mevrouw Koop man roept wat terug. „Dat bedoel ik nou. Zoiets heb je toch niet als je op vakantie bent? Daar ken je niemand. Nee, laat ons maar thuis. We zijn hier dik tevreden." B en w waren het niet eens met de wijze van aanbesteding van het nieu we VVV-kantoor. Volgens het college heeft wethouder Terpstra, die de ge meente in het bestuur van de Stich ting VVV Texel Promotie vertegenwoordigt, dit standpunt dui delijk tijdens één of meerder bestuursvergaderingen naar voren ge bracht. „Iedere schijn van eventuele bevoordeling diende te worden ver meden, ook al werd de procedure nog zo zorgvuldig uitgevoerd", aldus schrijft het college in antwoord op kritiek van Texels Belang. Fractievoor zitter Gerbrand Poster schreef het college dat zijn fractie het principieel onjuist vindt dat Drijver Bouw voor de aanbesteding was uitgenodigd, terwijl aannemer Jaap Drijver namens het Texels Verbond van Ondernemers in het bestuur van de promotiestich ting zit. „Het stichtingsbestuur is echter autonoom in het nemen van beslissingen. De meerderheid heeft ingestemd met de gevolgde procedu re. Bij het resultaat van de aanbeste ding hebben we ons neergelegd", aldus b en w, die nog toevoegen dat zij de „stellige stellige indruk hebben dat er géén onrechtmatigheden heb ben plaatsgevonden".

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 5