Cjrocn ^wartsjexeh in het harL, Som onder TVL tijdig onschadelijk gepraat Itefe* Hoe Veertien zeehondjes „Ongeval oefenbom was geen incident!' BEZORGER UzR m iestuur overtuigde op laatste nippertje ouanepost in Ie Niozhaven? Elf maanden wachten op afhandeling van bezwaarschrift... Betaalt rijk extra aan nieuwbouw OSG? Al eerder schip bijna getroffen Raad akkoord met „dure" bordjes Raadhuis mikpunt „Voetbalgras kijkt je zielig aan" r-i OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - INK VRIJDAG 17 JULI 1992 wadvertenties, abonnementen, etc. riweld en de Rooy B.v., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, Joon 02220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220-14111. üctie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 520-12741. rtctie buiten werktijd: Graaf. Pelikaanweg 75. De Koog, telefoon 02220-17266 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.B. nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs ƒ46,20 per half jaar; Los ƒ1.30 (bestuursleden van de Texelse Vereniging van Logiesverstrek- hebben moeten praten als Brugman om de nieuwe stem- ichtregeling erdoor te krijgen. Het leek woensdag in de litengewone ledenvergadering in Bosch en Zee allerminst zeker, li de vereiste 2/3 meerderheid zou worden gehaald, maar dra- utische betogen van meerdere bestuurders waarbij werd ver- nzen naar de rampspoed die er zou komen als de „groep «kuil" zou winnen, hadden effekt: van de 103 uitgebrachte «urnen waren er 22 tegen en 81 voor. 2/3 meerderheid werd dus royaal Md. Eerder op de avond mani- üeerde zich een feit dat erop K5s dat het een dubbeltje op zijn mt zou worden. Een motie waar- moet worden aangenomen dat j alleen door aanhangers van de «p Voskuil werd gesteund, kreeg de 102 uitgebrachte stem- e motie werd dus met ruime j»iderheid van stemmen verwor- n, omdat hier de eenvoudige «erderheid bepalend was. Voor de statutenwijziging opgenomen me stemrechtregeling (maximaal Sstemmen per lid) was echter 2/3 wig, zodat beide partijen met het >eet in de handen zaten. Motie de motie bleek dat Voskuil zich wilde neerleggen bij het stern- snaar rato van contributiebijdra- naar dat onderdeel van de uwe statuten zou pas op een late- vjeenkomst in stemming gebracht reten worden. Eerst - dus met een Nioz wil een opslagloods met biefaciliteiten bouwen bij de Ni- naven. Regelmatig komen onder schepen met BTW-vrije «deren aan boord naar de haven, w het in- en uitklaren moet sds een douanier uit Den Helder [>nen. Het Nioz wil aan deze om- •chtige situatie een einde maken. Hebben apparatuur aan boord de onderzoeksvaartuigen die K! worden in- en uitgeklaard. Maar smoet er aan de wal onderhoud worden gepleegd of moet er iets worden veranderd. Het komt 'dat er iedere week een douane- imte naar Texel komt voor één van «e schepen. Super onhandig na- vertelt Theo Buisman van Nioz. Hij legt uit dat er plannen ivoor een loods van zo'n 60 bij Heter. „Een deel is voor opslag, het Nioz groeit nog steeds «m. In een ander deel willen we BTW-vrije spullen bewaren achter Hn grendel, alleen toegankelijk "■Het plegen van onderhoud en olijke. Dat betekent dat de loods soort douane-zone wordt." Nioz is over deze zaak nog in on- *andeling met de douane, die er 51 oren naar lijkt te hebben. De ge bote, die medewerking moet verle- Han een artikel 19 procedure M realisering van de schuur, heeft o ieder geval wel. Het college Hen w hoopt dat de douanefaci- ^en bij het Nioz in de toekomst Hoor andere instanties op het tod kunnen worden gebruikt. Professioneel gespeelde covers van deze top-100 band J4LK or TMt TOWN is" zondagmiddag, van 4 tot 7 en s avonds van 10 tot 2... ryjoor kun je dus genieten van een eer'ijke steak van de houtskoolgrill Toegang gratis! Frans Voskuil: motie. stem per lid - zou de op 28 april uit gestelde bestuursverkiezing gehouden moeten worden en zou de contribu tiekorting die nu voor sommige be drijven geldt, moeten worden opgeheven. In zijn mondelinge toelichting bracht Voskuil naar voren dat het met de verdeeldheid onder de TVL-leden wel meevalt. De oppositie wil slechts en kele dingen gewijzigd of aangevuld hebben. Onder andere moet worden vastgelegd dat afspraken van TVL- sectoren met de VVV-stichting die fi nanciële gevolgen hebben, ter beoor deling worden voorgelegd aan het TVL-bestuur, zodat kan worden voor komen dat de ene sector zich be voordeelt ten koste van de andere. Alles opgeven Wat betreft de contributieregeling re kende Voskuil voor dat het mogelijk is het tarief voor een bungalow te verlagen naar f6,- per bed, maar dan moeten de bemiddelaars en ook de andere logiesverstrekkers wel al hun accomodatie opgeven. Voskuil wilde dat daarnaar een onderzoek wordt in gesteld, met als doel dat straks Drijver Bouw B.V. heeft elf maanden geleden een bezwaarschrift inge diend tegen de onroerend-goed be lastingaanslag. Daar is door de gemeente echter nog niet op gerea geerd. Reden voor Drijver om in een brief aan de raad zijn beklag te doen. De gemeente heeft honderden be zwaren tegen de ogb-aanslagen van vorig jaar binnen gekregen. Hoge werkdruk op de afdeling is volgens burgemeester Schipper de reden dat nog maar enkele bezwaarschriften zijn afgehandeld. Wethouder Krijnen, die haar vakantiehoudende collega Terpstra verving, vertelde dat behan deling van Drijvers'bezwaar zeker nog zes weken zal duren, wegens vakan tie van de personeelsleden die de ogb-zaken afhandelen. De raadsleden vonden elf maanden rijkelijk lang en vroegen zich af of geen extern personeel kan worden in gehuurd om taxatie te verrichten, op basis waarvan het bezwaar kan wor den beoordeeld. De burgemeester wilde daar echter niets van horen. Krijnen legde uit dat eerst de nieuwe ogb-aanslagen de deur uit moeten. „We hebben al enige achterstand en dat heeft ons al f10.000,- gekost aan renteverlies." Gerbrand Poster van Texels Belang merkte op dat voor dat bedrag makkelijk iemand van buitenaf had kunnen worden aangetrokken. iedereen die van het toerisme profi teert de verschuldigde contributie werkelijk betaalt zonder kortingen. Volgens hem zou dat volgend jaar al van kracht kunnen worden. De aankondiging van TVL-bestuurders om op te stappen als de statutenwij ziging er niet doorkomt, bestempelde Voskuil als louter bluf. Ook meende hij dat de Stichting VVV Texelpromo- tie zich niet kan permitteren om de overeenkomst met de TVL te beëindi gen. Voskuil zag geen voordeel in een andere stemrechtregeling. Vol gens hem wil het bestuur op deze wijze alleen de eigen zetel veilig stellen. TVL-voorzitter Harry Wuis ontkende dat laatste en nam het Voskuil kwa lijk dat hij zijn betoog niet had ge houden op 8 juli tijdens de informatiebijeenkomst. Theo van Hoorn kondigde aan de motie Voskuil te zullen steunen. „Het bestuur is uit op macht en macht is slecht", zo zei hij, verwijzend naar totalitaire staten in heden en verleden. Een dergelijk geluid liet ook Dennis C. Loeser uit De Koog horen, als toelichting op een „open brief" die hij in de zaal had verspreid en waarin hij zich afzette tegen demagogie en dreigementen. Irene Schuyl herhaalde haar argu menten vóór stemmen naar rato van contributieverhouding: Een stem per lid is wel democratisch, maar niet reëel, gezien de belangen die grote bedrijven met hun kapitaalsrisico's en werkgelegenheid bij het toerisme hebben. Snel gelijktrekken? Voorzitter Wuis trachtte de onvrede over de contributiekortingen die voor grote bedrijven gelden, te bezweren met de aankondiging dat hierover uiterlijk 1993 voorstellen zullen wor den gedaan, waarbij gelijktrekking aan de orde komt. Ook wees hij nog eens op de wanverhouding die thans bestaat tussen contributiebijdrage en stemrecht, aan de hand van een schriftelijk overzicht. Daaruit bleek Lees verder pagina 5 Zeehondemoeder met kind. De veertien jonge zeehondjes vormen momenteel een topattractie in EcoMare. Het publiek kan de aandoenlijke taferelen in de bassins uitstekend bekijken. IFoto Tessa de Graaft) In EcoMare zijn de afgelopen weken veertien zeehondjes geboren. Het record van vorig jaar is hiermee geëvenaard. Ook de 34-jarige zeehond Robbie kreeg een jong. EcoMare's oudste zeehond had echter onvoldoende moedermelk be schikbaar, zodat haar kind nu in de zeehondenopvang wordt gevoed. In het westelijk deel van de Waddenzee (Marsdiep tot Terschelling) bleef het aantal geboorten achter, hoewel de populatie groter is. Momenteel verblijven circa zeventig gewone zeehonden in het Eierlandse Gat. Daarnaast is de groep oor spronkelijk van Engeland afkomstige grijze zeehonden gegroeid tot 150 exem plaren. Deze dieren hebben hun basis op zandplaat De Richel tussen Vlieland en Terschelling. Van de gewone zeehonden zijn dit jaar vijf jongen geteld. Eén van de baby-zeehonden werd te vroeg geboren (19 mei) en naar EcoMare ge bracht. Het jong, nog getooid met een langharige, witte vacht, overleed na twaalf dagen. Verondersteld wordt dat .het lage geboortecijfer in de westelijke Waddenzee komt doordat nog onvoldoende dieren de vruchtbare leeftijd heb ben bereikt. Verheugend is wèl dat de zeehondenpopulatie zich na de virus- ramp in augustus 1988 weer heeft hersteld. Het aantal zeehonden bevindt zich thans op het niveau van de jaren 1986 en 1987. De prijs waarmee aannemer Draisma uit Makkum voor de bouw van vier nieuwe leslokalen voor OSG De Ho- geberg heeft ingeschreven, ligt boven het door gemeente en rijk begrote bedrag. Zoals bekend kwam het Frie se bedrijf vorige week als laagste in schrijver uit de bus. Wethouder Tine Krijnen zei dinsdagavond in de raads vergadering dat de begroting is af gestemd op de normen die het ministerie van onderwijs bij nieuw bouw van leslokalen hanteert. De bouw valt op Texel duurder uit in ver band met o.a. de eilandpositie en de aard van het werk (heien). Volgens de wethouder werd tevoren al reke ning gehouden met een overschrij ding, maar werd gehoopt dat de aanbesteding gunstig zou uitvallen. Nu dat niet het geval is, zal opnieuw met het ministerie over het budget onderhandeld moeten worden. Tine Krijnen antwoordde dit op een vraag van Erna Eelman (VVD). De gemeen teraad stelde wel alvast ruim f 1,2 miljoen beschikbaar voor de bouw. Dit bedrag wordt later van het rijk te rugontvangen. Het ongeval in het Eierlandse Gat op 30 juni j.l. waarbij een schip werd geraakt door een oefenbom van een straaljager, staat niet op zichzelf. Vier jaar geleden werd het controle- en onderzoeksschip „Phoca" al eens op een haartje na getroffen op bijna dezelfde plaats. De indruk bestaat dat bepaalde schietoefeningen extra risico's met zich meebrengen voor schepen in de buurt. „Phoca"- schipper Jan van Dijk wil naar aan leiding van beide gevallen Defensie vragen om het trainingsprogramma kritisch te herzien en eventueel aan te passen, zodat de veiligheid voor het scheepvaartverkeer wordt gega randeerd. Raadslid Peter Bakker (Groen Links) stelde de kwestie dinsdag in de raadsvergadering aan de orde. „Ik vrees dat het onderzoek naar de toe dracht de conclusie heeft: het was een incident. Op voorhand wil ik dat bestrijden. Het is een oefening die re gelmatig plaatsvindt. De wijze van aanvliegen en schieten werkt dit soort ongevallen in de hand. Ik vind het onverantwoord als dit type oefe ning wordt gehouden met schepen in de buurt", aldus Bakker. Hij pleitte ervoor dat de luchtmacht tevoren meer bekendheid geeft aan deze oe feningen, zodat schepen er rekening mee kunnen houden. Burgemeester Ton Schipper reageerde instemmend op Bakkers opmerkin gen. „Ook ik kan moeilijk geloven dat het toeval was. In het overleg met Defensie zullen we deze kritiek be trekken", aldus Schipper, die tevens wees op de risico's voor bijvoorbeeld Phoca-schipper Jan van Dijk. (Foto Frans Hopman) toeristenschip „De Vriendschap", die elders op de Vliehors afmeert. 75 meter Jan van Dijk herinnert zich nog als de dag van gisteren dat op 1 augus tus 1988 een projectiel op hooguit 75 meter van zijn schip in zee plofte. Samen met bemanningslid Leo Daal der schrok hij zich een hoedje. „We lagen op bijna dezelfde plaats als de Nieuwe Diep drie weken geleden, in de Kolk, de ingang van de vaargeul langs Vlieland. De Phoca lag nog wat dichter onder de kant. Ook toen wa ren straaljagers van het Tornado-type aan het oefenen. Ze kwamen van grote hoogte aanvliegen en vuurden ook van heel hoog. Eén van de oe- fenbommen kwam neer tussen ons schip en de Vliehors. Dat is wel an- in Kleine bouwwerken straks zonder vergunning Onbewaakte stranden tóch schoongemaakt in Nieuwe OSG-rector sw Texelstroom heeft pech in Onderhoudsbedrijf wil mini-containers reinigen derhalve kilometer van het eigenlijke doel." Gevoelig Van Dijk nam destijds contact op met kustwacht Eierland en met de schietleiding op de Vliehors, maar hoorde er nooit meer iets van. „Wel heb ik eens geïnformeerd bij iemand van de observatiepost op het schiet- terrein. Die vertelde dat de boord computers erg gevoelig zijn en mogelijk reageren op andere objec ten, zoals een schip. Daarnaast ne men we sindsdien voorzorgsmaatregelen. We gaan niet meer voor anker in dat gebied als er oefeningen zijn." De Phoca bewaakt een viertal natuurreservaten (met zeehonden), en wordt gebruikt voor inventarisatie en onderzoek. Om deze taken goed te kunnen uitvoeren, moet het schip regelmatig het betref fende zeegebied doorkruisen. Niet beëindigen Van Dijk benadrukt dat het hem er niet om te doen is de schietoefenin gen te laten beëindigen. „Dat is niet realistisch. We hebben uitstekende contacten met de mensen op de Vliehors. Als we willen passeren tij dens een oefening, zijn zij altijd wel bereid om een kort staakt-het-vuren in te lassen. Het gaat me nu echter om onze veiligheid. Misschien dat een kleine aanpassing van het oefen programma al helpt. Bijvoorbeeld door het risicovolle onderdeel op een bepaald uur van de dag te houden, of op bepaalde dagen. Dan kunnen wij daar op inspelen en zorgen dat we uit de buurt zijn." Inmiddels heeft Van Dijk via zijn werkgever, Natuur-, Bos-, Landschap en Faunabeheer te Leeuwarden, zijn bezwaren kenbaar gemaakt. Daar naast is hij van plan een brief te schrijven samen met de andere rijks diensten die op het wad actief zijn. De toedracht van het ongeval is nog steeds niet bekend. Een commissie van de Duitse luchtmacht heeft de kwestie nog in onderzoek. Op diverse plaatsen in Den Burg ko men bordjes die verwijzen naar de grote parkeerplaatsen rondom het centrum. De parkeerplaatsen worden aangeduid met een cijfer. De ge meenteraad ging dinsdag met dit voorstel akkoord, zij het schoorvoe tend. VVD, Texels Belang en CDA vonden de investering (f13.500,-) nogal fors. Poster (Texels Belang) vond het bovendien een onzinnig plan: „Waanzin om zo'n absurd hoog bedrag uit te trekken voor een paar toeristen die de weg niet kunnen vin den in het enorme dorp Den Burg...." Zijn fractie stemde als enige tegen. Gré Zegers (PvdA) wilde behalve een cijfer ook een naam op de bordjes. „Hoe weten Texelaars nou waar par keerplaats 1 is, als hen de weg wordt gevraagd?" Peter Bakker rea geerde gevat: „Hoe weet een toerist of u een Texelaar bent?" De politie zal het gemeentehuis extra in de gaten houden. Onlangs werden drie ruiten aan de achterzijde vernield en was een hek aan de Parkstraat kant kapot gemaakt. Vorige zomer was het raadhuis ook al enkele ma len het doelwit van vandalen en wer den de muren als urinoir gebruikt. Tijdens de rondvraag van de raads vergadering stelde raadslid Jan Kool hof (CDA) de onderhoudssituatie van sommige Texelse voetbalvelden aan de kaak. Volgens hem zijn de door- zaairesultaten van in elk geval de vel den van SV Texel en Texelse Boys belabberd. Een inspectie leerde hem dat de pH-waarde van de velden te laag is. „Het gras kijkt je zielig aan en roept: doe er wat aan. Blijkbaar ontbreekt het de verantwoordelijke mensen aan kennis, want in de land bouw is het doorzaaien van gras de afgelopen periode wèl gelukt." Wet houder Tine Krijnen nam het op voor de dienst gemeentewerken, die het onderhoud van de velden uit voert. „Ik zou onze mensen niet van onvol doende kwaliteiten willen betichten. Bij SV De Koog is het resultaat wèl goed en het Boysveld is nu eenmaal aan groot onderhoud toe." Wij zoeken een M/V Wij zoeken iemand die per 1 augus tus 1992 voor ons de Texelse Cou rant wil bezorgen in De Koog. Het bezorgen is het eenvoudigst voor iemand die in deze omgeving woont. De kranten moeten dinsdag en vrij dag bij ongeveer 300 abonnees in De Koog en omgeving worden be zorgd. Geïnteresseerden kunnen voor na dere inlichtingen terecht bij de receptie van de drukkerij. Parkstraat 10, Den Burg, telefoon 12741.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 1