Meer bouwvrijheid maar niet overal B en w: liever geen rechtszaak met BFI KORT TEXELS Jongeren evangeliseren vijf dagen op Texel VL-vergadering Abri's op grote schaaf vervangen Vernieling en diefstal Boten leeggeroofd Crossloop ZDH prooi voor Franchimon Geslaagd Uy JJDAG 17 JULI 1992 TEXELSE COURANT PAGINA 5 "tweemaal toe zorgde een stemming voor spanning tijdens de TVL-vergadering. Edu tfisrra Irechtsen Arie Langeveld Imiddentellen de stembriefjes, onder toeziend oog van l bestuurder Gerard Zoetelief. iFotos Frans Hopn pfi i I I II I II'II— meer dat ook bij de nu voor de regeling nog altijd 50% van stemmen bij de kleine logies- itrekkers berust, hoewel zij 35% de totale contributie inbrengen. Laatste woord vorens tot stemming werd overge- ian kregen bestuursleden van de di- fse sectoren gelegenheid om nog n laatste oproep te doen. Rob Tijs- sn (namens de hotelsector) ver opposanten als Voskuil, Van wn en Zwan dat zij geen gebruik sten van de normale mogelijkheden het beleid bij te sturen, maar Ji, geleid door wrok en oud zeer, niet constructieve en beledigende ip opstellen. Geen goed woord d hij over voor het ingezonden stuk Voskuil in de Texelse Courant ïide vorige dag, waarin Warnaar Barbertje'wordt beschuldigd van lichting, manipulatie, chantage, Ming en het op kosten jagen VVV. En dat terwijl de func- jnele wijze waarop de VVV de laat- tijd draait, juist mede te danken constuctieve en positieve men- van het eerste uur, waaronder naar. Tijsman legde uit dat het al- inst vanzelfsprekend is dat stem- Hop basis van één stem per son wordt geregeld. Er zijn aller- «gelijkheden, afhankelijk van de idigheden. De hotelier wees er op dat het met de Texelse iV sinds de structuurwijziging bui- bewoon goed is gegaan. De orga- atie met zijn slagvaardige onotieapparaat wordt overal in het rd als voorbeeld gesteld, iedereen op tijd zijn contributie, de ine Logiesverstrekkersvereniging is Kd georganiseerd van de grond ge nen en de VVV-nieuwbouw is een Tijsman vertelde dat als de nieu- statuten niet worden aangeno- de TVL-bestuursleden zullen vijftien nieuwe abri's die vrij- I op Texel zijn geplaatst heb- henhun waarde de afgelopen meteen bewezen. Honder- kn busreizigers maakten schui- tend voor de regen dankbaar gebruik van de doorzichtige, rui- wachthokjes. De abri's vallen op door de kolossale tekst „Even geduld a.u.b." en krijgen een nog opvallender aanblik als ze zullen vorden voorzien van lichtrecla me. De gemeente heeft hierover overeenkomst gesloten met kt bedrijf Alrecon uit Bunnik. pn overkantse aannemer zorgde w°r de plaatsing van de abri's, nadat De Vries van der Wiel kt voorwerk had verricht en nu voor de afwerking zal zorg- O'agen. De nieuwe abri's staan op de veerhaven, busstation Ele- neft aan de Bernhardlaan, Bea- tixlaan, Nikadel, bdweg/Ruyslaan, Klimpstraat en wentszstraat. Een deel van de ^vangen abri's wordt elders op e' eiland herplaatst. Foto Frans Hopman) Een 26-jarige Duitse toerist ontdekte dinsdagmorgen een deuk in het linke- rachterportier van zijn Opel. Niet dui delijk is of deze is veroorzaakt door een andere auto of door iemand die ertegen heeft geschopt. De wagen stond op het parkeerterrein van hotel De Pelikaan. Uit een auto op de Ruyslaan is in de nacht van maandag op dinsdag een radiocassetterecorder gestolen. Bena deelde is een 33-jarige Duitser. Uit een witte kajuitboot, die in de buurt van De Cocksdorp voor anker lag, zijn in de nacht van maandag op dinsdag een dieptemeter, verrekijker, 27 Mc-apparaat, een kompas en rooksignalen gestolen. De daders zijn binnengekomen via een dakluik. De spullen behoorden toe aan een 44-jarige man uit Apeldoorn. Uit een andere boot, die ook op die plek was verankerd, zijn een radio, antenne, dieptemeter, rooksignaal en twee zwemvesten gestolen. opstappen, met veel van hun aan hang. De vereniging die dan overblijft is zo klein dat het onmogelijk is de bijdrage van f150.000,- per jaar voor de Stichting VVV bij elkaar te krij gen. Dat zei ook bestuurslid Gerard Zoetelief ,,We stappen alle zeven op, dus niet alleen de vertegenwoor digers van grote bedrijven, want we willen niet op een zinkend schip zit ten. Een maximum van 15 stemmen per persoon is het maximaal haalba re, een compromis waarmee we vooruit moeten. Als u nog twijfelt, geef ons dan het voordeel van de twijfel". Ook voorzitter Harry Wuis schetste rampzalige gevolgen van het niet accepteren van de nieuwe statu ten: het voltallig bestuur en vele le den zeggen per 1 januari a.s. het lidmaatschap op. Dan zijn er geen bij dragen en advertentieinkomsten meer. Omdat de promotiebijdrage niet meer kan worden betaald, zal de Stichting VVV Texelpromotie het con tract ontbinden en niet meer voor de TVL werken, de gids „Waddeneiland Texel zal niet meer verschijnen. Leugens Martin Warnaar maakte van de gele genheid gebruik om nadrukkelijk te verklaren dat alle beschuldigingen aan zijn adres, die Frans Voskuil in zijn ingezonden stuk in de Texelse Courant heeft geuit, leugens zijn. „Er is niet één feit bij dat waar is". Hij zei niet naar macht te streven, doch naar machtsevenwicht in het belang van een slagvaardige, stabiele orga nisatie. Na het bekend worden van de stem mingsuitslag riep Wuis de verliezende partij op tot constructieve besprekin gen om de geschilpunten uit de we reld te helpen. De opposanten gingen overigens niet met lege handen naar huis. Hun ver zoek om de kosten (f7000,-) van de juridische actie die zij hadden ge voerd, uit de verenigingskas te beta len, werd op voorstel van Irene Schuyl nog dezelfde avond aan de orde gesteld en met algemene stem men ingewilligd. Wie een carport bij zijn huis wil bou wen, een antenne wil oprichten of een schutting wil plaatsen, kan dat binnenkort doen zonder bouwver gunning. Ook andere kleine bouw werken zijn zonder vergunning toegestaan. Daarnaast zal de proce dure die nodig is voor bouwactivitei ten van wat ingrijpender aard, worden vereenvoudigd en versneld. De gemeente Texel zal echter vrijwel zeker gebruik maken van de moge lijkheid om gebieden aan te wijzen waar deze „liberalisatie" niet geldt, waarbij wordt gedacht aan be schermde dorpsgezichten en land schappelijk kwetsbare terreinen. Over meer vrijheid in de bouw wordt al jaren gesproken, waarbij ideeën werden gelanceerd die aanzienlijk verder gingen dan wat nu wordt doorgevoerd, zoals het geheel vrij la ten van de bouw van dakkapellen en schuren. De zaken zijn gedeeltelijk te ruggedraaid, definitief geregeld en vastgelegd in de nieuwe woningwet, die op 1 oktober a.s. van kracht wordt. Drie soorten De wet onderscheidt drie categorieën bouwwerken: vergunningsvrije, mel- dingsplichtige en vergunnings- plichtige. Onder vergunningsvrije bouwwerken vallen objecten van geringe beteke nis, zoals kleine hokken, bestemd voor dieren, kleine open constructies zoals, pergola's en carports, lage schuttingen en lage antennes. Wat als „laag" en „klein" mag worden beschouwd, is in de wet met maten aangegeven. Een carport (naast of achter het huis) mag niet groter zijn dan 20 m2 bij een hoogte van maxi maal 2,70 meter en niet meer dan de helft-van het erf beslaan. Een anten ne mag niet hoger zijn dan vijf meter, een schutting mag aan de voorkant van een huis niet hoger zijn dan één meter terwijl het maximum achter het huis twee meter is. Voor (kip penhokken en daarmee te vergelijken andere gebouwtjes geldt een maxi mum oppervlakte van 2 m2 en een hoogte van maximaal één meter. Ook inwendige verbouwingen worden vrij. De burger mag zijn huis dus naar eigen inzicht indelen zonder vergun ning, als hij de draagconstructie maar niet aantast. Ook van een kleine dak kapel zal de gemeente na 1 oktober niets meer zeggen. Melding Bouwactiviteiten die wat omvangrij ker, maar toch nog bescheiden zijn, zijn straks mogelijk na „melding" bij de gemeente. Dit lijkt vrijer dan het is. Er moet net als bij een gewone bouwaanvraag een verzoek met teke ning worden ingediend, waarna b en w nagaan of de aanvraag in over eenstemming is met het bestem mingsplan en eventueel ook de welstandscommissie om advies vra gen. Als alles in orde is laat de ge meente weten dat men zijn gang kan gaan. Men is ook vrij als de gemeen te na een maand niets van zich heeft laten horen. Bij deze meldingsplichtige bouwwer ken wordt gedoeld op: een gebouw op een zij- of achtererf van een wo ning met een bruto inhoud van 50 De overeenkomst die b en w hebben afgesloten met het Texels Verbond van Ondernemers inzake het ophalen van bedrijfsafval, is dinsdag in orde bevonden door een meerderheid van de gemeenteraad. PvdA en Groen Links stemden tegen omdat zij prin cipieel tegen het storten van afval zijn, hoewel dat op dit moment nog legaal is. PvdA-fractieleider Gerard van der Kooi riep op om het desnoods op een rechtszaak met vuiltransportbe- drijf BFI aan te laten komen. BFI wierp zich op als concurrent van de gemeentelijke reinigingsdienst door goedkoper en vaker bedrijfsafval op te halen. TVO greep het aanbod van BFI aan om de gemeente tot een ta riefsverlaging te bewegen. BFI kan voornamelijk goedkoper werken om dat het bedrijf andere kosten, zoals het afdekken van de voormalige Texelse vuilstortplaats, niet in de ta rieven doorberekent. Bovendien richt het bedrijf zich alleen op het be drijfsleven. Bedrijfsafval mag nog worden gestort, maar het particulier afval moet worden verbrand en dat is aanmerkelijk duurder. Omdat de ge meente bedrijfs- en particulier afval gemengd ophaalt, moet alle afval naar de vuilverbrandingsoven in Am sterdam worden afgevoerd. Compromis Onlangs ging TVO akkoord met een compromisvoorstel van wethouder Terpstra, wat neer komt op een lager tarief (maar nog 15 procent hoger De eerst ZDH-crossloop van deze zo mer in Den Hoorn trok 53 deelne mers, die goed loopweer troffen. De prijzen werden in de wacht gesleept door bekende namen. Theo Franchi mon won met overmacht de 8 km en Piet Bakelaar had bij de veteranen evenmin moeite met de concurrentie. Bij de vrouwen op de 4 km was Re- nate Haase, wegens gebrek aan te genstand, niet in staat haar klasse te bewijzen. Marcel Boertien, vorig jaar de snelste van het hele seizoen, won bij de mannen op de 4 km en bij de jeugd was Hendrik Berzellis te snel voor de broertjes Zijm. De miniloop was weer een succes: de deelne- mertjes streden met veel overgave voor de eer van de overwinning. Vrijdag wordt weer om 19.30 uur gestart vanaf het ZDH-terrein aan de Witte weg. Uitslagen: 8 km: 1. Theo Franchimon, 29.40; 2. Remko Nagtegaal 31.11; 3. Hans J. Heggeman, 31.34; 8 km, veteranen: 1. Piet Bakelaar, 32.28; 2. Gerard Appelman, 34.54; 3. Emile van Bavel, 37.10; 4 km, vrouwen: 1 Renate Hasse, 18.04; 4 km, mannen: 1. Marcel Boertien, 14.16; 2. Harry Bakker, 15.46; 3. Coen Schoonheden, 16.13; 4 km, jongens en meisjes t/m 14 jaar: 1. Hen drik Berzellis 17.13; 2. Sieme Zijm, 18.31; 3. Kasper Zijm, 19.45, Miniloop: 1. Sjors Pranger, 3.42; 2. Dimitri Verseput, 3.43; 3. Sander de Ridder, 3.49. dan BFI) en het vaker legen van con tainers (één of meer keer per week). Als TVO en de gemeente niet tot overeenstemming waren gekomen, waren de ondernemers waarschijnlijk ingegaan op het BFI-aanbod. B en w hadden dan, als laatste noodgreep, BFI de vergunning kunnen weigeren. Of dat rechtsgeldig zou zijn, is echter de vraag. „BFI kon een juridische procedure starten, die de gehele Texelse reinigingsdienst onderuit dreigde te halen. Dat risico wilden we niet lopen", aldus plaatsvervan gend wethouder Barendregt. Van der Kooi zei niet bang te zijn voor zo'n procedure. „Die loopt minstens anderhalf jaar. Provinciale Staten heeft ondertussen de tijd om het storten van afval te verbieden. Het risico is het mij wel waard. Over al in Nederland is in de loop der jaren zogenaamd gecontroleerd gestort, maar achteraf blijkt dat een wassen neus. Zie alle verhalen over bodem vervuiling die nu wordt ontdekt. Stor ten is alleen op korte termijn goedkoper, maar op de lange duur niet." Tijdelijk Barendregt liet zich niet vermurwen: „De consequenties bij verlies van de rechtszaak zijn niet gering. De kosten voor de Texelse burgers zullen stijgen en het gemeentelijk reinigingsappa raat wordt ondergraven. Dat kunnen we niet toestaan, want we hebben er jaren aan gewerkt om een efficiënt systeem tot stand te brengen. Boven dien is het een tijdelijke situatie, want vanaf 1995 moet alle afval worden verbrand." Gerbrand Poster (Texels Belang) vond dat de Texelse huishoudens in navol ging van de bedrijven ook een lager tarief in rekening kan worden ge bracht. Barendregt meent dat dit niet mogelijk is, omdat de verwerkings kosten de komende jaren blijven stij gen. „De enige manier om het tarief in stand te houden is beperking van de afvalstroom." Peter Bakker (Groen Links) riep TVO op om haar leden voorlichting te geven over het ver minderen van bedrijfsafval. Poster suggereerde verder dat het gemeen telijk afval al werd gestort in plaats van verbrand. Wethouder Barendregt ontkende dit met klem. Geslaagd. Aan de MTS vakschool in Schoonhoven behaalde Jacqueline Jimmink het diploma graveur. Haven. De gemeenteraad heeft ƒ14.340,- beschikbaar gesteld voor een onderzoek naar de verbetering van de havenmond van Oudeschild. Eerder had visserijvereniging DETV al ƒ12.500,- toegezegd. De provincie en het gewestelijk werkgelegenheidspro ject Koppen Bij Elkaar dragen samen bijna ƒ50.000,- bij. Onder meer is verbreding nodig om het snel dichtslibben van vaargeul en haven te voorkomen. m3, een maximum breedte van 3 meter, een maximum hoogte van 2,7 meter en een oppervlakte die niet mag veroorzaken dat het oorspronke lijke terrein voor meer dan de helft wordt bebouwd. Voor een aan- of uitbouw geldt hetzelfde, maar hier is wat betreft de oppervlakte bepaald dat deze het maximum dat in het bestemmingsplan is genoemd met niet meer dan 15% mag overschrij den. Voor meldingsplichtige dakkapel len (alleen op het achterdakvlak) geldt een maximum breedte van 50% van de dakbreedte, terwijl de kapel een halve meter beneden de daknok moet blijven en aan de on derkant in het dakvlak moet steken. Onder de meldingsplicht vallen verder nutsgebouwen (abri's e.d.) van maxi maal 3 meter breed en 2,70 hoog, schotelantennes (op achtererf) met een doorsnee van maximaal twee meter en niet hoger dan 3 meter. Tenslotte vallen ook zonweringen, rol luiken, wegaanduidingen en verkeers geleidingen onder de meldingsplichtige bouwwerken. De regeling is echter niet van toepassing als het gaat om een rijks-, provinciaal of gemeentelijke monument. In de praktijk is bij meldingsplichtige bouwwerken dus nauwelijks van ver- Paspoort. Uit een tent op een camping in De Koog is een paspoort gestolen, eigendom van een 16-jarige meisje uit Lelystad. Ook werd het paspoort van een 16-jarige toeriste uit Abbenes uit een andere tent ont vreemd. Bierfles. Met een bierfles is de achterruit van een auto in De Cocks dorp kapot geslagen. Benadeelde is een 35-jarige man uit Hattem. Vernielingen. In De Koog zijn in de nacht van maandag op dinsdag weer verschillende vernielingen aan auto's gepleegd. De wagens stonden op de Brink en de Ruyslaan. Er werden ken tekenplaten verbogen en krassen in de lak gemaakt. Helikopters. Burgemeester Schip per zal aandacht besteden aan de geluidsoverlast die wordt veroorzaakt door helikopters. De gemeenteraad drong hier op aan omdat de klachten over de heli's de laatste tijd toenemen. soepeling sprake. Alleen de afhande lingstermijn van maximaal een maand garandeert de burger snelle ze kerheid. In de dagbladen zijn de laatste tijd artikelen verschenen die een andere indruk wekken: alle kleine gebouwen zouden straks zonder vergunning kunnen worden neergezet. Dit is in de overheidsdiscussie echter een on haalbare kaart gebleken, zodat er lang niet zoveel verandert als velen hadden gehoopt. Uitzondering Het zijn dus vooral de volledig vrije bouwwerken waar de gemeente zich niet meer mee zal bemoeien. Om te voorkomen dat hierdoor landschaps- of dorpsschoon wordt aangetast, kan de gemeente gebieden aanwijzen waar de oude vergunningsplicht ge woon van kracht blijft. De afdeling bouwzaken zal zich hier spoedig over buigen. Info-avond Genoemde en andere wijzigingen die de nieuwe woningwet met zich mee brengt, zullen spoedig ter kennis wor den gebracht van architecten en aannemers. Kort na afloop van de bouwvakvakantie zal een informatiea vond worden belegd, met medewer king van een voorlichter van de Nederlandse Vereniging van Onderne mers in het Bouwbedrijf (NVOB) Wegbermen. De huidige hoge be groeiing van wegbermen werkt ver keersonveiligheid in de hand. In elk geval moeten reflectoren van berm paaltjes goed zichtbaar blijven. Dat vindt VVD-raadslid Erna Eelman. Zij deed in de raadsvergadering de oproep om snel met maaien te be ginnen. Aanrijding. Een 20-jarige bromfiet ser uit Den Helder bleef ongedeerd toen hij vorige week op de Pontweg door een auto, bestuurd door een 29-jarige vrouw uit De Koog, werd geschept. Het ongeval vond plaats op de kruising met het Gerritslander- dijkje. De bromfietser verleende geen voorrang bij het oversteken. Piet J. Graaf uit De Cocksdorp slaag de te Leeuwarden aan de Agrarische Hogeschool Friesland. Zijn afstudeer richting was plantenteelt, differentia tie agrarisch management. De „Er is hoop"-bus. het rijdende informatiecentrum van Agapè, van waaruit de volgende week op diverse plaatsen op het eiland evangelisatieactiviteiten worden ondernomen. Zondag arriveert een groep van on geveer 30 jongeren van 18-30 jaar op Texel om vijf dagen lang op aller lei plaatsen evangelisatiewerk te doen. Het bezoek aan Texel is afslui tend onderdeel van de „Beach-tour '92", die op 3 juli van start is ge gaan en waarbij ook Scheveningen, Castricum, Leiden, Egmond, Noord- wijk, Schoort, Zandvoort, Heerhugo- waard, Haarlem, Alkmaar, IJmuiden, Heemskerk en Den Helder worden aangedaan. Het project gaat uit van de organisa tie „Agapè" (voorheen „Instituut voor Evangelisatie") die blijkens het informatiemateriaal als taak heeft „om in eigen land initiatief te nemen tot evangelisatie en gemeenten en christenen te motiveren, te stimule ren en toe te rusten tot een getui gende levensstijl en evangelisatie-aktiviteiten' Plaatselijk Agapè werkt in deze nauw samen met christenen van diverse kerken in de te bezoeken plaatsen. Bij hen zul len de deelnemende jongeren ook worden ondergebracht. Een belangrij ke rol in de organisatie op Texel wordt vervuld door onder meer Jo- han Tensen, Tjakkerstraat 18 in Den Burg, telefoon 15313 en Arend van den Brink, Mulderstraat 11 in Ooster end, telefoon (na 19.00 uur) 18631. Voor zover plaatselijke kerken nog geen medewerking hebben toegezegd aan het projekt, kunnen zij dit alsnog doen door met een van hen kontakt op te nemen. Fietsend De evangeliserende jongeren maken hun Beachtour op de fiets. Overal waar ze komen zoeken ze kontakt met publiek en maken daarbij gebruik van de „Er is hoop"-bus, een rijdend informatiecentrum. Er worden spe ciaal voor Texel gemaakte tractaatjes uitgedeeld, discussies gevoerd, liede ren gezongen film gedraaid en er is mime, drama en poppenkastvoorstel ling. Het programma vermeldt verder optredens van de Amerikaanse gospelzanger J.D. Lawtum en zang en filmavonden in verzorgingshuizen en het verpleeghuis. Eén van de hoogtepunten van de actie op Texel is de vertoning van de film „Jezus" op 21 juli in de openlucht in De Koog. Het is de groots opgezette ver filming van het Lucas-evangelie, En gels gesproken en Nederlands ondertiteld. Iedere morgen van de ac tieweek is er in Eben Haezer in Den Burg „Fellowship". Gedurende ander half uur wordt dan door de deelne mers aan bijbelstudie, gebed, training en uitwisseling van gedachten en er varingen gedaan. Publiek is daarbij welkom. Voor tijd en plaats van de diverse ac tiviteiten van de Beach-tour op Texel, wordt verwezen naar de agenda van de Texelse Courant.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 5