'exelstroom: pech iderweg overwonnen Deze bezuiniging was niet verantwoord" KORT TEXEIS Strand toch gereinigd: Containers gereinigd door schoonmaakbedrijf AOB? motie Bericht uit de ruimte TC3 artikelen Assurantiekantoor Witte is verhuisd Scherven in zwembad LoaG 17 JULI 1992 TEXELSE COURANT PAGINA 7 voormalige Teso-veerboot jexelstroom, opweg naar zijn èuwe bestemming Malta, heeft 4e beruchte Golf van Biscaje jchter zich liggen en zal vanmid- Middellandse Zee binnen- aren. Probleemloos is het de (gelopen dagen niet gegaan. an Bloem en Biem van der Vis ervolgen hun verslag. 5fagochtend om kwart voor ze- ivas het weer zodanig opge- ijd dat we de baai in de buurt Brest konden verlaten om de reis \r te zetten. Om 10.00 uur be- we aan de oversteek van de I van Biscaje. Dat zeegebied deed reputatie eer aan want we kre- een straffe wind te maken hoge, brekende golven, waarbij 10 tot 15 graden slingerden. Later I het rustiger, 's Avonds kregen technische pech. Een koelwater- ig van een generator stond op pp en, maar-het mankement kon den verholpen, na advies te heb- ingewonnen bij de Teso- trotechnicus op Texel. om 12.00 uur bereikten fpositie 43 graden 40 minuten jrd en 8 graden 59 minuten West. vrind was noordoost bij een hoge stelijke deining. Tien minuten later en twee voortstuwingsmotoren ee de schroef). Tot grote retting van de hoofdmachinist, Duitser. Hij reageerde dat af door Km te schelden. In zijn ogen van het schip even helemaal meer. Gelukkig zit er aan de an- ikant van de Texelstroom nog schroef. Om verder te varen asten we het schip dus omkeren tearten, kijkers en andere spullen vtrengen van de ene naar de an- - li LANGS DE WEG mand promotie maakt, bedoe- m meestal dat hij een „betere" 'die krijgt waaraan een hoger sa ils verbonden. Wist u dat er te- mrdig een woord is waarmee tegengestelde wordt aangeduid notie. Dat hoorde ik vorige week iemand die zich in een groot cern bezig houdt met personeels- I. Hij adviseert over promoveren ook over demoveren. Als ind wordt gedemoveerd, gebeurt Imeestal op vrijwillige basis. Het tvaak om oudere stafmedewer- de scherpe kantjes vanaf men te raken, maar die vooral hun ervaring voor de onderne- nog zeer waardevol zijn. Zij wil- ivat minder verantwoordelijk werk of wat minder uren maken en dat zij dan ook wat min- verdienen. Daar staat tegenover tij niet meer op hun tenen hoe- lopen en zichzelf en de mensen ton omgeving daardoor een pret- leven bezorgen. Ik ken enkele daar uit misplaatste trots aenwilden, daardoor onnodig door een hartinfarct of ander t'ief werden getroffen en een sg werden voor hun naasten. Daar ik niet bijhoren. "otie. Ik ben blij dat het woord 'sat. Ik ben namelijk enige jaren 'den gedemoveerd en moet dat tos uitleggen aan mensen die jekkig blijven denken dat ik nog 'te hoofdredacteur ben van de «se Courant en als zodanig dag nacht beschikbaar voor ieder. Zo- S het woord niet kende, vertel- dat ik het „een beetje kalmer was gaan doen. Ik zei dat altijd i/l legenzin, want het klinkt weinig "J Ouwe lullen-taal met een Mjeslucht. Die afkeer was er ook 31 'k het mensen heb horen zeg- ]waarvan ik vond dat ze niet al te ■uitvoerden en er juist een schep- tesnop moesten doen. En daar 'k ook niet bijhoren. "weren moet natuurlijk niet wor- 1 verward met amoveren, want dat j ent slopen. Ik heb dus besloten Moveren, voordat ik mezelf en eren ging amoveren. Verwar ook 'Weren niet met demotiveren, dat betekent dat je er geen zin "in hebt en dat is nu juist wèl jtoval. En over dementeren zullen Wmaar helemaal niet hebben. mef a"e ingrijpende en niet te- e draaien besluiten in een men- j®n, word je later wel eens door e bekropen. Door wat gas terug rfn' v°ol je je ineens weer zo tetje al gauw denkt dat er aan de hand was. Is het wel ranj/g geweest wat ik heb ge- Had ik niet beter een paar jaar wachten? 's het goed om af en toe te dat de scherpe kantjes er in- dere brug, die tot op dat moment in gebruik was als slaapkamer voor de kapitein. Al gauw moest alles weer worden teruggesleept, want het de- fekt was gevonden en verholpen. Een omvormerset had het laten afweten; er werd op een reserveset overge schakeld. Tegen de avond brak het zonnetje door, ook in overdrachtelijke zin. De Golf van Biscaje was gepasseerd en we voeren onder een open lucht bij weinig wind. Alle reden dus voor een bescheiden feestje in de openlucht op het bovendek met een borrel, we mogen wel zeggen een béste borrel. Donderdag gingen we onder subtropi sche omstandigheden bij windstilte verder in zuidelijke richting. Om één uur 's middags hadden we er 1078 zeemijlen vanaf Amsterdam opzitten. Maar denk niet dat we de hele dag vakantie vieren. Omdat het schip met de hand, dus niet automatisch, wordt bestuurd, lossen we af en toe de roerganger af. Vooral direct na de Golf van Biscaje hadden we het druk met schoonmaken. Alles zat onder het zout door het overspattende wa ter. Maar ook los daarvan wordt het op zo'n schip gauw een bende als je de zaken niet bijhoudt. De verstand houding met de overige beman ningsleden is prima. Met hen spreken we Engels of Duits. Tegen elkaar pra ten we Nederlands, wat ook aardig In de vorige krant stond een afleve ring van de TC 3 rubriek „bericht uit de ruimte". Deze was echter nog niet aangepast aan de juiste datum. Hierbij nogmaals het laatste deel van het verhaal, met de juiste datum en tijden. Biem van der Vis in zijn provisorische bed voor een der deuren van het passagiersverblijf. IFoto Jannie van i begint te lukken. Het eten is goed, maar soms wat merkwaardig. Het wordt bereid door een Maltees die van huisuit geen echte kok is maar steward was bij de Engelse marine. We eten achtereenvolgens T-bone, kip, hamburger en spaghetti. Daarna hetzelfde rijtje van voren af aan. Er zit blijkbaar genoeg vitamine in, want we hebben van scheurbuik nog niets gemerkt. Hebben jullie wel eens ge bakken bloemkool gegeten? Wij wel. Met het natje en het droogje zit het dus goed, vooral met het natje. De slijter aan boord beschikt over jene ver die f6,85 per fles kost, maar dank zij ons sterke Texelse karakter weten wij ons te beheersen al is de Als morgen, 18 juli, de zon voor Den Burg zijn hoogste punt bereikt danis de plaatselijke ware zonnetijd: 12.00 uur (per definitie en alleen op een goede zonnewijzer af te lezen). De plaatselijke middelbare zonnetijd is op dat moment: 12.06 uur (af te lezen uit de figuur). De burgerlijke tijd, de tijd die Uw hor loge op dat ogenblik aangeeft, of in elk geval moet aangeven, is dan ech ter: 13.47 uur (te berekenen uit het gegeven dat Den Burg op 4 graden en 48 boogminuten ten oosten van Greenwich ligt). Een beetje ingewikkelde manier om uw horloge gelijk te zetten is het wel, maar U kunt natuurlijk ook ge woon terugvallen op het tijdsein van de PTT. Wegens het grote aanbod aan artikelen voor de TC3 Vakantie krant, kon niet alles worden ge plaatst. Omdat wij onze lezers de verhalen die zijn blijven liggen niet willen onthouden, hebben we er in deze Texelse Courant een plaatsje voor ingeruimd. ,,lk geef het eerlijk toe, deze bezuini ging was niet verantwoord." Wet houder Barendregt trok in de raadsvergadering van dinsdag het boetekleed aan ten aanzien van de reiniging van onbewaakte strandge- deelten. Besloten is het deel tussen paal 21 en de Slufter alsnog schoon te maken. De verenigde strandexploitanten rea geerden woedend toen ze merkten dat een uitgebreide strandreiniging door de gemeente dit jaar achterwe ge bleef. In een open brief memo reerden zij het instellen van minicontainers, waardoor ƒ25.000,- kon worden bespaard op de post strandreiniging. „Het enige dat voor de gemeente overbleef was de grote jaarlijkse strandreiniging, om het ge hele strand van vuilnis uit zee te ont doen, kosten ƒ10.000,-." In het voorjaarsoverleg met de exploi tanten beloofde de gemèente de rei niging een week voor Hemelvaart te houden. „Maar in mei werd ons dui delijk dat u iets heel anders van plan was." Alleen de bewaakte strandgedeelten werden gereinigd, wat de gemeente een besparing van ƒ5000,- opleverde. „En dat terwijl wij, door ons initiatief met de minicontainers, al ƒ25.000,- hadden bespaard." De exploitanten waren vooral erg boos omdat over de bezuinigingsplannen niets was ge zegd in het voorjaarsoverleg. Verplicht De raadsleden toonden zich dinsdag avond blij dat het college alsnog heeft besloten geld voor extra reini ging uit te trekken, al is het dan maar voor een deel van het onbe waakte strand. Ate Rienstra van het CDA vindt dat Texel een schoon strand aan de toeristen verplicht is. Maar hij waarschuwde dat alleen moet worden gereinigd als dat nodig Verzekeraar Jan Witte hoeft zijn werk niet langer in een 15 m2 groot voorkamertje te verrichten. Sinds de ze week beschikt hij over een royaal kantoor, gevestigd bij zijn nieuwe woning aan de Beatrixlaan. Tot voor kort ontving Witte (40) zijn klanten in zijn woonhuis aan de War moesstraat. Dat gaf een aantal be perkingen. Zo kon daar niet voor de deur worden geparkeerd. „Een na deel, want de mensen willen het derdaad definitief af zijn, al blijft er hopelijk nog genoeg kwaliteit over om vut of pensioen te halen zonder dat je omgeving dat moment met verlangen tegemoet ziet. Ik noem drie gebeurtenissen die mij de zekerheid gaven dat ik terecht ben gedemoveerd. Onze televisie werkt op afstandsbe diening, maar de radio en de videore corder ook. Er liggen dus meerdere van die knoppenkastjes op de salon tafel binnen handbereik zodat we lui achteroverliggend naar hartelust kun nen „zappen". Toen ik met zo'n ding de tv wilde aanzetten om naar de Tros-reportage over de Ronde om Texel te kijken, lukte het niet. Ik kon drukken wat ik wilde, maar er ver scheen geen beeld. Achteraf niet erg, want het was een uiterst matige re portage, die voor een groot deel be stond uit historische beelden en zei!activiteit die met de Texelse ronde niets te maken had. Maar op dat mo ment was ik woedend en ik schold hel en verdoemenis. Ik ging een schroevendraaier zoeken omdat ik dacht dat de batterij in dat ding leeg was. Voor het zover was kwam mijn zoon tussenbeide. „Wat moet jij met mijn rekenmachientje?". Ik had dus geprobeerd met zijn zakcalculator de tv aan te zetten. Stom. Tweede geval. Wij wonen aan het eind van een doodlopende „eigen" weg van 300 meter. Eens per 14 da gen op dinsdag moet via dit verkeer- sadertje de minicontainer met vuilnis naar de Pelikaanweg worden ge bracht. Dat was met zo'n volle bak altijd een pittig karwei, totdat ik ont dekte dat ik de container in schuine stand kon vastkoppelen aan de trek haak van mijn trouwe Suzuki. Zo kon ik de bak 's morgens als ik naar mijn werk ging moeiteloos naar de weg trekken en 's middags op dezelfde wijze weer naar huis terugbrengen. Enkele weken geleden had ik de con tainer, boordevol viskoppen en andere stinktroep, de avond tevoren al aan de trekhaak gekoppeld, zodat ik hem niet kon vergeten. Toen ik de volgen de ochtend wegreed, via Pelikaanweg en Pontweg naar mijn werk in Den Burg, dacht ik helemaal niet meer aan die container. Met een noodgang reed ik daarmee dus over de Pont- weg. Jonge promoverende managers zouden aan het geluid direct hebben gemerkt dat er iets mis was. Ik dus niet. De constructie van de container was op deze krachtproef niet bere kend. Ter hoogte van VVV-activist Frans Voskuil, liep de band van een van de wieltjes en klonk een scheu rend lawaai van plastic velgen op as falt dat mij direct deed stoppen. De volle container kon niet meer rijden en ik heb hem toen maar overdwars met dichtgebonden deksel achterin de auto geperst. Frans Voskuil kwam belangstellend toelopen en dacht dat ik een te laat aan de weg gezette container van een van zijn buren aan het inladen was, uit pure medemen selijkheid. „Speel je nu ook al voor vuilnisman?", zei hij vol bewondering. „Natuurlijk, waarom niet? Fluitje van een cent", riep ik monter. Pas als hij dit stukje leest weet hij wat er echt aan de hand was. Derde geval. Ik heb last van staar aan mijn rechteroog. Ik dacht altijd dat alleen stokoude mensen dat kon den krijgen zodat ik mij bij het verne men van de diagnose een zéér ouwe lui voelde, maar het is een vorm van ooglensvertroebeling die ook bij veer tigers en vijftigers voorkomt. Een he le geruststelling, maar het is wel lastig. Volgens oogarts P. Smit van het Geminiziekenhuis is het nog lang niet erg genoeg om geopereerd te worden. Inderdaad, onder de meest voorkomende omstandigheden merk ik er weinig van. Het beeld is iets mistig, maar in Nederland is het meestal een beetje heiig en daarover heb ik ook nooit geklaagd. Anders wordt het bij tegenlicht, vooral in overwegend donkere ruimten met in vallend daglicht, zoals de salons van de Schulpengat en sommige horeca gelegenheden. Ik zie dan grijze schimmen die ik alleen herken aan hun geur, vorm en stemgeluid, want voor de rest werkt alles nog heel goed bij mij. In De Lindeboom zag ik vorige week mijn moeder, zittend aan de bar. Ik dacht nog: wat moet dat mens uitgerekend hier? Zeker door haar losbandige zusters meegetroond of zo. Mijn moeder is 85, verbluffend vitaal en onlangs met succes aan staar geopereerd zodat ze een helde re blik heeft op de wereld. Maar ze is natuurlijk evengoed een mens van de dag. Ik wilde haar daarom op extra uitbundige wijze begroeten, want nu kon het nog. Ik sloeg dus de armen op vrij ruwe wijze om haar heen, zo als dat gebruikelijk is in onze kringen en maakte aanstalten om haar meer dere zoenen te geven: links-rechts- links. Dat gaf een probleem, want het was niet mijn moeder, maar een 68-jarige vrouw uit Nordrhein- Westfalen. Ze vond het niet leuk en dacht dat ze door een dronken au tochtoon werd gemolesteerd. Haar echtgenoot, die mij met vrij veel ge weld los trok, sprak van een „unver- schamter Frechheit", maar werd vriendelijker toen ik de kans kreeg uit te leggen wat er aan de hand was. Hij had vroeger ook last van staar, vertelde hij, maar was daaraan door een of andere Herr Dokter in Essen zo voortreffelijk geholpen dat hij be ter zag dan ooit, in stereo! Hij wilde voor mij wel een afspraak maken met die Herr Dokter, want zo'n incident mocht natuurlijk niet opnieuw gebeu ren, juist nu het weer zo goed ging tussen Holland en Duitsland. Zo raak ten we geanimeerd aan de praat en werd het toch nog gezellig. Gedemo- veerden onder elkaar. Harry. verleiding groot zo ver van huis. De Texelstroom wordt begeleid door scholen dolfijnen, die langs en voor het schip zwemmen, heel dichtbij. Een pracht gezicht. Ze moeten er wel om denken dat ons bijzondere schip ook aan de voorkant een draaiende schroef heeft. Het zou jammer zijn als die beesten zich bezeerden. Voor geïnteresseerden in het milieu melden we nog even dat de zee er hier brandschoon uitziet. We hebben zelfs geen oliesporen op het water gezien. Vrijdagmiddag passeren we Gibraltar; het grootste deel van de reis zit erop. (Wordt vervolgd) Het Algemeen Onderhouds Bedrijf Texel wil onderzoeken of de Texe laars behoefte hebben aan reiniging van hun minicontainer. Belangstel lenden kunnen dit tot 1 augustus la ten weten door het insturen van een antwoordstrook die aan een adver tentie van dit bedrijf zit. Alleen als er voldoende animo is, gaat het plan door. Tijdens de invoering van de mini containers is door de gemeente toe gezegd dat er een bedrijf zou worden gezocht om de afvalbakken te reini gen. Chef buitendienst Piet Bolier heeft verschillende bedrijven op Texel en aan de overkant benaderd. „Ik heb aangeklopt bij schoonmaakbedrij ven en sociale werkplaats De Bolder, maar niemand is er ingesprongen. Ik denk omdat er geen duidelijkheid is over hoeveel -mensen hun container willen laten reinigen." Bolier nam ook contact op met het AOB, dat onlangs het schoonmaakbe drijf van J. Coutinho overnam. „Zij reageerden wel meteen en willen een onderzoek starten naar de behoefte." Kosten Hoeveel het reinigen, dat zo'n zes tot acht keer per jaar zal gebeuren, kost, is nog niet te zeggen. „Eerst wil men weten hoeveel mensen meedoen. Maar als de kosten boven de ƒ60,- per container per jaar komen, gaat het niet door", weet Bolier. Het schoonmaken betreft zowel de grijze als de groene als bedrijfscontainers. Bolier en zijn collega's van gemeente werken hebben nog niet veel klach ten over stankoverlast door de containers binnen gekregen. „Maar we hebben bij de invoering al gezegd dat een zekere mate van overlast niet te vermijden is. Je kunt er zelf het nodige aan doen, door vlees- en vis- resten in een krant te verpakken en te gooien in de container die het liefst met hun auto je kantoor binnen rijden", stelt Witte. „Ik kan niet zeg gen dat ik er minder klanten door had, maar het leidde wel vaak tot haastwerk. Snel even de zaak afhan delen voordat het kwartje voor de parkeerautomaat op was." In de tien jaar dat Witte, geassisteerd door zijn echtgenote Marja, op het adres Warmoesstraat 38 kantoor hield, groeide de zaak uit z'n jasje. Het aantal klanten -en dus het aantal dossiers- nam toe en ook kwam er meer apparatuur in het kleine vertrek. „Bovendien hebben we drie opgroei ende kinderen, zodat ik niet altijd rustig kon werken." Lange tijd werd uitgekeken naar een geschikt pand in Den Burg, totdat de Wittes in contact kwamen met archi tect Jan Koorn. Die was bezig met een twee-onder-een-kap-woning op een vrij stuk grond aan de Beatrix laan tegenover de Kompasschool. De geplande garage kon worden omge bouwd tot kantoor (met hal en spreekkamer) en aan de voorzijde was ruimte voor drie parkeerplaatsen. Redenen voor Witte om toe te hap pen. Liefst had hij het werk laten uit voeren door een Texelse aannemer, gezien zijn zakelijke contacten op het eiland. Dat bleek echter niet mogelijk, zodat Bouwbedrijf Nieuwstad uit Den Helder de bouw uiteindelijk uitvoerde. eerst wordt geleegd, al is dat mis schien de grijze. Dat afval veroor zaakt namelijk maden en veel stank." Milieuvriendelijk Een automatisch schoonmaak- systeem op de vuilniswagen monte ren is volgens Bolier technisch niet mogelijk. „Bovendien heeft ons per soneel geen tijd voor zoiets." De reiniging zal in de zomerperiode vaker plaatsvinden dan 's winters, omdat dan eerder stankoverlast ont staat door de warmte. Er zal een bio logisch, milieuvriendelijk schoonmaakmiddel worden gebruikt. Bolier: „De te reinigen containers zul len van de andere containers worden onderscheiden door een sticker of een ander herkenningsteken." Als AOB onverhoopt toch niet over gaat tot reiniging, vindt Bolier dat de gemeente zelf met een initiatief moet komen. „In andere gemeenten ge beurt het ook. Maar de raad zal dan moeten beslissen of we alle contai ners moeten schoonmaken tegen een verhoging van het reinigingsrecht of dat we ook alleen naar behoefte te gen een bepaalde vergoed ing moe ten werken." Anjercollecte. De Anjercollecte, die in juni werd gehouden, heeft ƒ2.784,75 opgebracht. Een derde van de opbrengst komt toe aan de collecterende verenigingen 't Ama teurtje, Peuterspeelzaal De Kooter- keet, DEK, Excelsior en Scouting Texel. De organisatie was in handen van de Stichting Ondersteuning Wel zijnswerk. Molenbos. De gemeente wil mede werking verlenen aan de voorgeno men uitbreiding van hotel Molenbos op de hoek Postweg-Molenlaan. De raad nam dinsdag een voorberei- dingsbesluit, zodat de benodigde arti kel 19-procedure kan worden gestart. Lubertischool. Voor de onverwach te opname van 22 asielzoekerskinde ren krijgt de Lubertischool een extra bijdrage van het rijk. De school heeft o.a. een leegstaand lokaal opnieuw moeten inrichten. Omdat de rijksver goeding hoger is dan wat de school nodig heeft, blijft het overschot in re serve bij de gemeente. De Luberti school kan, als de omstandigheden daar rijp voor zijn, hierop een beroep doen. De meeste onderaannemers waren wel van eigen bodem. De verhuizing betekent vooralsnog geen uitbreiding van het servicepak ket. Jan Witte blijft zich als zelfstan dig tussenpersoon van verzekerings maatschappij Interpolis volledig toe leggen op het verzekeringswerk. Ove rigens doet hij ook zaken met andere maatschappijen. De hoofdmoot van zijn klantenkring bevindt zich in de agrarische sector. Daarnaast is hij ac tief voor het midden- en kleinbedrijf en particulieren. Witte: „De dienstver lenende kant van mijn werk vind ik het mooist. Het is fijn als je iemand kunt helpen in een schadegeval." Voor klanten en relaties houdt hij za terdag van 15.00 tot 19.00 uur open huis, Of het aan het mooie (strand-)weer lag of aan de overige activiteiten die gelijktijdig elders op het eiland werden gehouden, is niet bekend, maar de beveiligingsdag in zwempark Molenkoog trok niet veel publiek. Alle aanwezige zwemmers trokken wel en masse naar het veld voor een demonstratie, waarbij met een baksteen werd gepoogd een onbreekbare ruit te laten sneuvelen. Hoewel tientallen zich uitleefden op de ruit, hield die dapper stand. Alleen het kozijn bleek niet tegen zoveel geweld bestand....

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 7