GromTwartsjexeh in het hart-, fakantiedrukte adert de top BEZORGER Texel proeftuin voor „groene" bloembollen everij - drukkerij M L ëW I f£2Sk VERDER IN DIT NUMMER Snelheidscontrole jfJk ien gezocht naar eggelopen jongen exelse Courant in Dagbladmuseum Veiling stimuleert ontwikkeling Seizoencriminaliteit in De Koog stijgt Zware kneuzingen Gereedschap uit schuur gestolen rt|CHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10699 DINSDAG 21 JULI 199L 3 ■Mtenties, abonnementen, etc. ld en de Rooy B.v., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, Q2220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220-14111. Parkstraat 10. of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 5-12741. werktijd deze week tot en met dinsdag a.s. jdeGraaff, Pater Witteplein 3, Den Burg, telefoon 02220-15639 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.B. nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs ƒ46,20 per half jaar; Los /1,30 Is het afgelopen weekend is het hoogseizoen op Texel. De chikbare toeristische bedden zijn bijna allemaal bezet en het lal auto's van niet-ingezetenen ligt rond de 9.000. De druk- (II die het gevolg was van het begin van de belangrijkste va lies, is zonder problemen van betekenis verwerkt. jbracht vrijdag, zaterdag en zon- 7128 personenauto's, 466 cara- s en 521 aanhangwagens naar In tegengestelde richting gin- 5575 personenauto's, 352 cara- 279 aanhangers. In jelijking met hetzelfde weekend jjaar betekent dat een stijging 7,55% bij de personenauto's, 1% bij de caravans en een da- 6,30% bij de caravans. Het al zich op Texel bevindende :s van niet-ingezetenen liep op 7.833 vrijdagavond, via 9.122 (dagavond tot 8.202 zondag- id. Teso verwacht dat dit aantal komende dagen nog wat zal :pen. Twee boten 3=9 had Teso tussen 9.00 en töuur twee boten in de vaart, sivaarts kerend toeristisch verkeer veroorzaakte tussen 10.00 en 12.30 uur een wachttijd van ongeveer een half uur. In Den Helder moest tussen 10.30 en 13.30 uur een half uur wor den gewacht. Zaterdag voeren twee boten tussen 7.30 en 14.00 uur. De wachttijden in Den Helder liepen rond de middag desondanks op tot één uur. Zondag was er niets aan de hand en kon alle verkeer met één boot direct worden overgezet. Gaatjes vullen De beddencapaciteit van Texel wordt thans nagenoeg volledig benut. In al le categorieën is sprake van een uit stekende bezetting. „Gaten" die er hier en daar nog zijn of ontstaan door annulering e.d. kan de VVV on middellijk vullen. „Maar dan moeten we natuurlijk wel op de hoogte zijn. Logiesverstrekkers moeten het ons di- sw Deuce-spelers presteren goed op eigen bodem Texelstroom omringd door walvissen en dolfijnen »v Hoorzitting in De Waal: Hogereind verandert niet sw Kermis week te vroeg? niet optimaal was, zat het strand Izoals hier bij paal 17) zondagmiddag bom vol. reet laten weten als ze nog ruimte hebben", zegt hoofdinformatrice Ans Laurijssens van de VVV. IFolo Frans Hopmanl Tijdens een snelheidscontrole op de Postweg zijn zaterdag twee automo bilisten aangehouden die harder dan de toegestane 80 kilometer per uur reden. De snelste reed 100. Dezelfde dag werd ook gecontroleerd op de Pontweg nabij De Koog. Daar werden drie hardrijders bekeurd. zondagavond weer huiswaarts gin gen. dagmiddag is op het strand uren acht naar een 22-jarige gehandi- Hejongen, behorend tot een 30 ionen tellende groep van de iiting De Wielewaal die momen- ilogeert in de Bartimeushoeve bij Merend. nadat de.groep omstreeks 13.00 op het strand bij paal 17 was ij; gezellige drukte op de noodcamping. IFoto Harry de Graal) Noodcamping Donderdag opende de noodcamping aan de Westerweg zijn poorten. Die nacht hoefden nog geen tenten te worden opgenomen en kon worden volstaan met verwijzen naar cam pings waar nog plaats was. Het be trof ongeveer 15 gevallen. Vrijdag raakten de reguliere campings echt vol. Vanaf het middaguur verza melden kampeerders die elders hun neus hadden gestoten, zich op het terreinbeheerder Kees Maas en zijn vrouw werden om 16.00 uur met een lange rij wachtenden geconfron teerd. Vijftien tenten konden worden verwezen naar inmiddels vrijgekomen plekken op diverse campings; veertig bleven die nacht op de noodcamping staan. Zaterdag werd een twintigtal tenten doorverwezen en bleven er 's avonds zeventig staan. Zondag kwa men tientallen plaatsen vrij op diver se kampeerterreinen, zodat de noodcamping toen weer min of meer ontruimd kon worden. Dat was te danken aan de weekendgangers on der de kampeerders, die uiteraard Het zijn vrijwel allemaal „loslopende" of in groepsverband verkerende jon geren die op de noodcamping terecht komen. In de nacht van zaterdag op zondag waren er ook enkele families bij en mensen met een camper die hier parkeerden na een vergeefse tocht langs de reguliere campings. De kampeerexploitanten stellen de noodcamping steeds direct op de hoogte ais er bij hen een plekje vrij komt, zodat alles prima functioneert. Omdat de sfeer er bepaald wordt door jongeren van het bekende „bouwvak"-kaliber, is de noodcam ping geen oase van rust. Vooral in de nacht van zaterdag op zondag kostte het moeite om alle gasten stil te krij gen, maar het liep niet de spuigaten uit. Het is niet toegestaan om langer dan één nacht op de noodcamping te blijven. De volgende ochtend om 10.00 uur moeten de gasten weg zijn. Dat vinden ze na een woeste nacht als regel veel te vroeg, zodat de beheerder flink moet porren om te bereiken dat ze in elk geval voor 12.00 uur zijn opgekrast. van deze week is de Courant opgenomen in te collectie van het Dagbladmu- tai in Antwerpen. Ofschoon te „TC" niet dagelijks verschijnt dus geen dagblad is in de let- betekenis, bleek de con- van het bijna Texelse nieuwsblad uimschoots voldoende om een te krijgen tussen alle We kranten ter wereld. to$em-medewerkster Frieda Undt was gisteren op Texel f" zich een beeld te vormen van en de mensen achter Courant. Voor de ver telling nam zij een paar exem- iden mee, waaronder de ttkum-editie die vèrscheen bij '0O-jarig bestaan in septem- f '987. Het Dagbladmuseum pöat nog maar vijf jaar, maar te collectie groeit zó snel, dat ■^enkort uitbreiding noodzake- r is. Het is gevestigd in een jBnd aan de Lombardenvest in te'centrum van Antwerpen, op techts drie minuten loopafstand kathedraal en het fameu- s drukkerijmuseum Plantijn Mo- *,us' er eens een kijkje wil ,eme1 kan er het hele jaar be- de maand juli terecht op Sa!®' Zaterdag en zondag van tot 17.00 uur. IFoto Frans Hopman) gearriveerd, werd hij vermist. Er werd een zoekactie begonnen waarbij de strandbewakers van de KNBRD en het Utrechts Studentencorps werden ingeschakeld. Ook de politie werd ge waarschuwd. Op het bijzonder druk ke strand lukte het echter niet de jongen in het vizier te krijgen. Toen tegen het eind van de middag, toen het strand overzichtelijker werd, nog niets was gevonden, werd overwogen ook elders op het eiland te gaan zoe ken. Zover kwam het niet, want om streeks 18.30 uur werd de jongen gesignaleerd, vlak bij de plek waar hij het laatst was gezien. Hij was op eigen houtje gaan wandelen, daarbij enkele kilometers in noordelijke rich ting gelopen en uiteindelijk weer te ruggekeerd. Met het aanbreken van de bouwvak en schoolvakanties groeit het aantal kleine delicten, zoals vernielingen, auto-inbraken en diefstal. Vooral in De Koog en omgeving is dit goed merkbaar. Zo deed een 29-jarige in woonster van De Koog bij de politie aangifte van drie tuinstoelen die in haar voortuin stonden. Een vakantie ganger uit Nieuwegein mist een grote hoeveelheid kleding en een porte monnee met geld, die werden gesto len uit zijn tent. Hij is gedupeerd voor ongeveer ƒ1.000,-. Een 20-jarige Duitse toerist ontdekte een poging tot inbraak in zijn auto, die hij langs de Ruyslaan had gepar keerd. Onbekenden hadden gepro beerd de portiersloten te forceren, maar dat was niet gelukt. Aan de Badweg werden drie fietsen gestolen, waarvan er twee op slot stonden. En van een camping werd een kinderbadpak gestolen vanaf een waslijn bij een tent. De gedupeerden waren telkens vakantiegangers. Onwel op strand Een 75-jarige man uit Den Burg raak te zaterdagmiddag onwel op het strand bij paal 9, vermoedelijk als ge volg van de warmte. Een Texelse huisarts en de politie hielpen de man en brachten hem thuis. Frieda van Lindt is blij met haar nieuwste aanwinst voor het Dagbladmuseum. Milieuvriendelijke teelt van bloembol len heeft de toekomst. Dat is de overtuiging van de Verenigde Bloem bollenveilingen Aalsmeer (VBA), de grootste bloemenveiling ter wereld. De VBA zoekt partners om resisten te rassen te ontwikkelen en heeft als één der eersten het Texelse biologisch-dynamisch bedrijf Sint Donatus benaderd. Inmiddels is op Texel een eerste areaal „groene" le lies opgezet. Het begin van een ont wikkeling? Donatus-manager Marc van Rijssel- berghe gelooft heilig dat hier voor Texel een unieke kans ligt. „Het ont- wikkelingspotentieel op Texel is enorm. Als we het handig aanpakken en een goede soort weten te ontwik kelen, kunnen we een goede plaats innemen op de nieuwe markt. Beper ken we bovendien het volume, dan blijft de soort exclusief en zal de prijs aantrekkelijk zijn", rekent hij voor zich uit. „Groene" bloembollen zullen steeds meer in trek komen, omdat enerzijds de producenten te maken krijgen met strengere milieuregels, en anderzijds de consumenten milieubewuster den ken en liever „schone" produkten aanschaffen. De VBA verwacht in de toekomst een jaaromzet van ten minste f 70 miljoen aan biologisch geteelde bloemen te behalen. Van daar dat de veiling bereid is om in onderzoek en ontwikkeling te investe ren. Geen uithoek „Het is komisch te merken dat Texel toch kennelijk niet zo'n uithoek is", aldus Van Rijsselberghe. „Naar aanlei ding van de succesvolle aardappel De duopassagiere van een Rotter damse motorrijder die donderdagmid dag bij een aanrijding met een auto op de kruising Pontweg-Pijpersdijk gewond raakte, is na behandeling in het Gemini-ziekenhuis weer naar Texel teruggekeerd. De 30-jarige vrouw bleek niets te hebben gebro ken, zoals aanvankelijk werd ge vreesd, maar kwam er met zware kneuzingen aan haar linkerheup en been nog redelijk goed vanaf. De 49-jarige bestuurder van de motor liep eveneens enkele kneuzingen op. De motorrijder had te laat in de ga ten dat de auto, bestuurd door een 25-jarige Utrechtenaar, die voor hem op de Pontweg reed, rechtsaf de Pij- persdijk wilde oprijden. Hij botste ver volgens achterop de auto en kwam ten val. Uit een niet afgesloten schuur achter een woning aan de Wagemakerstraat is vorige week gereedschap gestolen. Een oranjekleurige branderset van het merk Polygas, drie Zweedse tangen en twee buigijzers worden vermist. Texelster is Donatus op de veiling geen onbekende meer. Daarnaast wil de men graag een proefgebied ver van de veiling. De VBA bespaart zich liever de scepsis van de talloze tradi tionele bollenkwekers uit de streek, mocht de oogst tegenvallen. Texel heeft bovendien als voordeel dat de virusdruk laag is." Op dit moment zijn in Nederland drie proefveldjes. Van Rijsselberghe: „Om nu rassen op resistentie te testen valt niet mee, omdat er weinig b.d.- grond voorhanden is." Gehoopt wordt dat gebruik kan worden ge maakt van thans braak liggende landbou w-percelen. Hulp nodig Met het opzetten van vier soorten le lies op 20 are heeft het project een bescheiden start gemaakt. Donatus werkt hierbij samen met leliekweker Hein, Dijt. De bedoeling is ook andere Texelse (ex-)bollenkwekers bij de ont wikkeling van diverse soorten bloem bollen te betrekken. Het vakmanschap en de kennis van de Texelse bollenboeren zullen broodno dig zijn om tot de gewenste resulta ten te komen. „We zijn van de bollenkwekers afhankelijk om de goe de variëteit te vinden. Het probleem in de bloembollenteelt is dat altijd is gekeken naar kleur en andere ken merken. Niet naar overleven zonder bestrijdingsmiddelen." Donatus zoekt bloembollensoorten die door de jaren heen redelijk taai zijn gebleken. Gedacht wordt aan de bekende Texelse narcis Dubbele von Sion. Het is de bedoeling om in het najaar ook tulpen en narcissen te planten. Wij zoeken een M/V Wij zoeken iemand die per direct voor ons de^Texelse Courant wil be zorgen op de route: Keesomlaan, Pontweg, Westerweg, Bakkenweg, Fonteinsweg, Jan Ayeweg, Rommel pot. Hier wonen ongeveer 52 abonnees. Het bezorgen is het eenvoudigst voor iemand die in deze omgeving woont. De kranten moeten dinsdag en vrij dag even na 15.00 uur in onze druk kerij aan de Warmoesstraat worden afgehaald. Geïnteresseerden kunnen voor na dere inlichtingen terecht bij de receptie van de drukkerij. Parkstraat 10, Den Burg, telefoon 12741.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 1