M Een reisverhaal uit 1792 door Pieter Kikkert Avero dames weer naar Texel voor training ïf/silCJlimM Wilt u in de tips van Texeltoerist iets wijzigen graag nu bellen! Onder invloed Internationale samenwerking Over de zanddijk naar Eierland: Granaat gevonden Orgelconcert Debuut wedstrijdleider Prins bij de KZVW MEit iT PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 28 JUL|,(, Het zomerseizoen is in volle gang, de nieuwe Texeltoerist ligt al enige weken in de winkels. Het zomernummer, waarin we hebben getracht de vakantiegan gers van een zo compleet moge lijk informatiepakket te voorzien, is op diverse verkooppunten ver krijgbaar. Hoewel ook dit magazi ne actueel is bijgewerkt, kan het wellicht nog completer. Wie sug gesties heeft, wordt verzocht contact op te nemen meteindre dacteur Margreet Berndsen, tel. 14896. Zij is inmiddels begonnen met de herfst/winteruitgave, die in oktober verschijnt. Wijzigingen of nieuwe vermeldin gen voor de rubriek „Tips" kun nen tot en met vrijdag 7 augustus aan haar worden door gegeven. Bij geen gehoor: Texelse Courant, telefoon 12741 (fax 14111). Een 43-jarige Texelse automobilist werd in de nacht van donderdag op vrijdag op de Akenbuurt aangehou den. Hij kreeg een rijverbod van twee uur want bij de blaasproef bleek dat in zijn uitgeademde lucht per liter 285 mg alcohol zat. Omstreeks dezelfde tijd werd een 32-jarige Texelaar op de Pontweg ook betrapt op rijden onder invloed. Bij hem gaf de meter 290 mg aan en hij kreeg een proces verbaal. Anderhalf uur later werd op de Ruijs- laan bij De Koog een 22-jarige Duit ser aangehouden die een proces verbaal en een rijverbod van twee uur kreeg nadat was gebleken dat zijn adem 315 mg alcohol bevatte. Op de speelweide aan der Ro- zendijk tegenover het huis van Jan Wolkers wordt een dezer dagen dit omvangrijke speel- werktuig neergezet. Het bestaat uit twee huisjes, ver bonden door een brug. Het werd de afgelopen week ge bouwd door 14 jongeren uit ze ven verschillende landen: Brazilië, Australië, Duitsland, Nederland, Engeland, Italië en Namibië. De groep nam deel aan het door Rotary georgani seerde Westermann-kamp, dat voor de 19e keer op Texel werd gehouden. Traditiegetrouw is het een combinatie van vakan tie houden en samen werken aan een project dat ten goede komt van de gemeenschap. Za terdagmiddag werd het voltooi de speelgebouw officieel overgedragen aan Staatsbosbe heer. de foto toont de makers met hun schepping. (Foto Harry de Graaf! Via een lezer uit Vlaardingen kwa men wij in het bezit van een reis verslag van Pieter Kikkert uit 1792. Pieter Kikkert was een kleinzoon van de Texelse Pieter Kikkert en Jannetje van der Werff. Hij werd in 1775 in Leiden geboren en overleed op tachtig-jarige leeftijd in Vlaardingen. Bij zijn leven was hij letterkundige, leraar tekenen en boekhouden en boekhouder van een grote rederij. Voorts was hij 33 jaar lang als ont vanger verbonden aan de gemeente Vlaardingen. Het was een wel bespraakt man die vele vreemde ta len beheerste. Een groot deel van zijn werk bundelde hij in drie dikke boekwerken, die hij zijn kleinzoon Cornelis Kikkert ter hand stelde. De ze bundels vormen nu een fami liestuk van de familie Kikkert en zijn al zeker honderd jaar niet meer aan de openbaarheid prijsgegeven. Tussen alle werken, verslagen en re devoeringen bevindt zich een enkele die handelt over het eiland Texel, waar Kikkert wel eens op familiebe zoek kwam. Het ons toegezonden stuk handelt over een dergelijk bezoek. Kikkert was in 1792 volgens zijn eigen zeg gen 16 of 17 jaar oud en bezocht het eiland, zijnde „het verblijf van mijn voorvaderlijk geslacht". Zijn familie woont in het oude Eierlandse Huis, „vroeger door het Goevernement gesticht met het doel, en van al het nodige voorzien om schipbreukelin gen op de kusten, in nood behulp zaam te zijn en te herbergen". Het Eierland was in die dagen nog niet aan de rest van Texel „vastge groeid" en de enige verbinding was de smalle, kunstmatig aangelegde zanddijk. Daarlangs voerde zijn tocht. Om zijn toehoorders een goed beeld te geven van de situatie, beschrijft Kikker het Eierland als volgt: „Het zoo geheten Eijerland is een soort van klein eiland, in zee en op zich zeiven op ongeveer twee uren af- stands van Texel liggende, doch aan laatstgenoemd eiland verbonden door een smalle landtong of strooks zand, gedeeltelijk door de natuur bij wijze van een hoog duin, gedeeltelijk door kunst, als een zanddijk opgeworpen. Zijnde dus evenals eene, een paar uren lange onbewoonde streep van enkel zand, van Texel zelve tot aan het Eijerland lopende zoodanig, dat men dien geheelen strook langs, ter regterzijde van zich de Zuiderzee, en ter linker de onafzienbare Noordzee heeft. In 't groot zoo als op de half weg tusschen Haarlem en Amster dam aan de eene zijde het IJ, en ter andere zijde de Haarlemmermeer ge zien wordt." Waarlijk was de tocht' van Texel naar Eierland in die dagen een hele onderneming én Kikkert, die immers uit de grote stad afkomstig was, keek dan ook zijn ogen uit op zijn tocht over de eenzame zanddijk. Vloed Dat hij niet vertrouwd was met de gedragingen van de zee, blijkt uit het feit dat hij halverwege zijn wandeling doorde vloed werd overvallen. Door het opkomende water ziet hij zich genoodzaakt zijn tocht te onderbre ken en te wachten tot het weer eb is. Gelukkig draagt hij op zijn wande lingen altijd een boek bij zich, van de Engelse dichter Osslan, en op deze manier weet hij de tijd door te komen. Na het bezoek aan zijn familie in het Eierlandse Huis keert hij naar Texel terug, met in zijn hoofd het plan even langs de Kattepolder te lopen omdat „één der thans op het eiland wonen de grondeigenaars in dien polder, van wien bij die gelegenheid (een eerder beschreven dijkdoorbraak - red.) een paar schone boerenwoningen groten deels waren overspoeld, wetende dat ik een weinig de teekenpen hanteer de, mij verzocht had eene afbeelding van deze ruïne dier huizingen te ma ken, welke hij tot een aandenken wil de bewaren, daar de ringdijk eerlang weder dicht, de polder droog ge maakt, en dan weder met nieuwe woningen voorzien zou worden". Getrouw aan zijn opdracht vervaar digde Kikkert „eene nauwkeurige af- teekening" van het belangrijkste boerenhuis. Dat nam ongeveer een uur van zijn tijd in beslag, waarna hij weer het boek van Ossian ter hand nam. Al lezende viel het hem op dat de grond om hem heen drassig be gon te worden en hij realiseerde zich dat het tij weer begon te lopen. De vloed kwam op en spoedig zou de hele Kattepolder weer onder water staan. „Ik had dus andermaal het la ge water of namiddag eb verzuimd. De eenige sinds meer verheven grond waarop de boerenwoning gestaan had en waar ik mij bevond, was toen nog genoegzaam droog, maar stond toch eerlang onder te lopen, en daar er uren in de omtrek geen mensche- lijk wezen en dus geene hulp voor mij aanwezig was, zou ik vermoede lijk daar hebben moeten omkomen. Ontvluchten was dus het eenige dat overbleef. De hooge zeedijk was wel niet verre, misschien slegts twee of drie honderd schreden van mij verwij derd, ook stond het water in de pol der zelve toen nog niet zo hoog, of ik zou misschien tot onder de knieën toe er plassende dien dijk ligtelijk kunnen bereiken, maar de zwarigheid lag daar dat het pad derwaarts, 't welke ik langs gekomen was en dat nu geheel en al onzigtbaar was, ge heel krommende liep en aan beide zijden een breeden sloot had. Miste ik dus eene enkele schrede dat pad, 't welke ik zien kon, dan zonk ik in de sloot en moest onfeilbaar ver drinken." Geluk „Er was echter geen ander middel tot ontkomen. Ik vatte dus moed, poogde mij zoo veel doenlijk de kron kelingen van de weg te herinneren, beval mij hartelijk aan de hoede der voorzienigheid, trad van mijne verhe ven grond het water in, plaste tot de knieën er door, had zonderling geluk geen enkel ogenblik de vaste grond van onder de voeten te verliezen, be reikte het slaghek, vloog verblijd te gen de hoge drogen dijk op, schudden het zeewater af en dankte vuriglijk den algoeden Vader die mij ne schreden zoo wel geleid had. Nu sloeg ik nog een blik op den geheel overstroomden polder en het doorsta ne gevaar en wandelde welgemoed in den lieven avondstond naar het dorp." Bron Bovenstaande fragmenten komen uit het familiebezit van de Vlaardingse tak van de familie Kikkert, die zo be reidwillig was het ter studie in bruik leen te geven. Deze familie bezit ook nog schetsen van bovengenoemde Pieter Kikkert en twee boekjes van zijn hand uit het jaar 1795. Een daar van is een ode aan zijn ouders, het andere is gevuld met poëzie die werd opgedragen aan zijn geliefde Cato, zijn latere echtgenote Catharina Hay- blom. Ook deze twee werkjes zijn verlucht met tekeningen van eigen hand. Donderdag werd op het strand bij paal 8 een granaat gevonden, het ding werd door.de politie veilig opge borgen en zal te zijner tijd samen met andere gevonden munitie wor den vernietigd. In de Nederlands Hervormde kerk van Oosterend wordt op donderdag 6 augustus een orgelconcert gegeven door Everhard Zwart. Het concert be gint om 19.30 uur en de toe gangsprijs bedraagt 75,=. 1. a. Fantasie over psalm 42 (Feike Asma), met aansluitend samenzang vers 3 en 5. 1. b. Voorspel en koraal „De Tien Geboden". 2. Introductie en toccata (William Walond). 3. a. Allegro (G.P. Pescetti). 3. b. Toccata (P.D. Paradisi). 4. Toccata en fuga in d-moll (J.S. Bach). 5. Variaties en fuga over een thema van Pur- cell (Jac. Bonset). 6. Voluntary in a (John Stanley). 7. Cathedral suite: Praeludium, allemande, aria, rigaudon, sarabande, toccata (Gordon Young). 8. Fantasie-toccatine Psalm 33 (Jan Zwart). Dinsdag 28 juli Om 17.00 uur begint bij manege Akenburg een paardenkeuring van het KWPN. Toeschouwers zijn welkom; entree vrij. Van 19.00 tot 21,00 uur wordt op het strand bij paal 9 een sportviswedstrijd gehouden, spe ciaal voor gasten. In de Doopsgezinde kerk in de Kogerstraat in Den Burg wordt een zomeravondconcert gegeven door Mark Heerink (orgel) en Joeri de Vente (hoorn). Entree gratis. Na afloop collecte ter bestrijding van de kosten. Woensdag 29 juli Om 12.00 uur begint in zwem- park Molenkoog een ker- mismiddag. Donderdag 30 juli Om 10.00 uur begint in Den Hoorn de Hoornder land- bouwdag. Van 19.00 tot 21.00 uur wordt op het strand van paal 17 een sportviswedstrijd gehouden, spe ciaal voor gasten. Vrijdag 31 juli In zwempark Molenkoog is erdi- plomazwemmen. Om 17.00 uur voor diploma A en om, 18.00 uur voor diploma B. Op 19.30 uur start op het ZDH- terrein bij Den Hoorn de Hoorn der crossloop. Inschrijven vanaf 19.00 uur. Voor de overige evenementen wordt verwezen naar de Vakan tiekrant, die vorige week bij de Texelse Courant was ingesloten en op tientallen plaatsen op Texel gratis kan worden af gehaald. Hoogwater Oudeschild Di. 28 007.46 en 20.04u. Wo. 29 08.34 en 21.15u Do. 30 09.45 en 22.14«W Vr. 31 10.35 en 23.26 u. Za. 1 11.26 u! Zo. 2 00.10 en 12.16 u. Ma. 3 00.56 en 12.45u Di. 4 01.05 en 13.36 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. De zon komt 2 augustus op om 06.01 uur en gaat on der om 21.27 uur. 29 juli nieuwe maan; 30 juli springtij. Onder uiteenlopende omstandighe den, van vlak water en weinig wind tot hoge golven en windkracht 6, werden de clubwedstrijden van de Kustzeilvereniging Westerslag gehou den. Er werden drie spannende man ches gevaren onder de strakke leiding van de debuterende wedstrijd leider Henk Prins, die zich uitstekend van zijn nieuwe taak kweet; hierbij geassisteerd door Joes Schoo. la 0 I - *x-. Wedstrijdleider Henk Prins houdt de catamarans scherp in de gaten (Foto Magda Broi Henk Prins is al jaren actief lid v< de Kustzeilvereniging Westerslag heeft met zijn Dart 18 aan vele clii F wedstrijden en de Ronde om Texel meegedaan. Het actieve zeilen hij nu meer over aan zijn zoon, Hei «d jr. Zelf richt hij zich momenteel o; organisatorische taken binnen de eniging. Hij is sinds 1991 bestuuijjjlla en heeft de taak van penning meester. |jg Onder leiding van Henk Prins start# de leden van de Kustzeilvereniging zondag de eerste manche ondergu stige omstandigheden met een zeg; g9 naamde Le Mans-start. De boten worden dan aan de waterlijn geW en de bemanningen moeten zichb één lijn op het strand opstellen. Zo dra de wedstrijdleider het s geeft, moeten de teams zo gelijk naar hun boot rennen. De Ho bie 18 van het team Kees Bakkerij Brommersma vond het allemaal blik baar te lang duren en startte voorti dig zonder bemanning met een flinke snelheid. Dit zorgde voor de notff hilariteit op het strand. Tijdens de wedstrijd trok de wind aan van windkracht 3 naar wind kracht 5/6 en ontstonden er flinke jz; golven. De uitstekende prestatiesw de jeugdleden Dennis. Eelman en Marieke Brommersma die vooifi eerst meededen, mogen hierbij niel onvermeld blijven. De manchesw^ den in een sportieve sfeer De volgende door de KZVW niseerde wedstrijden vinden den het groots opgezette waterspo weekend op 7, 8 en 9 augustus I Paal 17. Dan zijn ook de andere Texelse watersportclubs en clubs Den Helder en Callantsoog uitgen digd. Er zullen naast catamarans» kano's en surfers meedoen. Het tweede en het derde team van topvolleybalclub Avero uit Sneek komt eind augustus naar Texel voor een trainingsweekend. „Een gat in de markt", noemt hun trainer en oud-Texelaar Arjan Verseput de trai ningsstage op het eiland. „Het eiland biedt ideale mogelijkheden voor topsporters." Avero heeft momenteel wat proble men met een hoofdtrainer en een manager. Waarschijnlijk verdwijnen daardoor enige speelsters uit het eer ste team en moet dit worden aange vuld met volleybalsters uit het tweede. Wie er precies mee naar Texel komen, is dus nog niet dui delijk. Vorig jaar organiseerde Verseput, in samenwerking met Jitze Beintema en André van der Vliet van vakantiecen trum De Krim, voor het eerst een trainingsweekend voor het tweede team. „Dat was een groot succes. We hadden toen te maken met doorstroming, waardoor we ineens een aantal jeugdleden in onze ploeg kregen. Die moesten met de andere meiden een hechte groep worden. En daar is zo'n weekend uitstekend ge schikt voor", aldus Verseput. Overleven Op het programma stonden toen een overlevingstocht, kracht- en conditie trainingen op het strand en enkele oefenwedstrijden, onder andere tegen Heren 1 van Tevoko. Ook dit jaar staan deze onderdelen op de lijst. Verseput: „Hoewel de overle vingstocht ais behoorlijk zwaar werd ervaren, wordt er door de meiden on derling nog steeds over nagepraat." De trainer is zeer te spreken over de faciliteiten op het eiland en de mede werking die hij krijgt van de Texe laars. „Je hebt hier alles op bereikbare afstand. Als het mooi weer is kunnen we ons uitleven o; het strand, waar je in het rulle zat veel conditiewerk kunt doen. Maa het slecht weer, dan zijn er sport: len beschikbaar. Natuurlijk ken ik* mensen doordat ik hier vandaan): Maar ook mensen die ik niet ken^; bereid medewerking te verlenen,' Verseput heeft reclame voor Text maakt als trainingseiland. Gevolg i in dat na Avero de dames van OW ten Groningen naar het eiland komen.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 2