Cjrocn '^warLr Jexels in het L, artijen wapenen zich oor Vliehorsbezetting Kotter TX 14 Grietje feestelijk overgedragen nu oetelief: „Er is een weg terug meer Texel „barst" van de computer- virussen ieland verwerpt Texelse vredesmissie Schapen verwaarloosd Reddingbrigade brengt surfer in veiligheid Drukte verder toegenomen „Hij die niet waagt zal ook niet hebben" JUICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10703 DINSDAG 4 AUGUSTUS 1992 vertenties, abonnementen, etc. M en de Rooy B.v., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, 02220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220-14111. ge Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 042741. werktijd deze week tot en met dinsdag a.s. ieGraaff, Pater Witteplein 3, Den Burg, telefoon 02220-15639 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.B. nr 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs A46.20 per half jaar; Los /1.30 sezetting van de Vliehors waardoor schietoefeningen maan- onmogelijk worden gemaakt houdt na Texel ook de gemoe- op Vlieland volop bezig. Burgemeester mr. John van de jenberg van Vlieland is geen voorstander van het plan en t na overleg met de officier van justitie, de luchtmacht en nlitie besloten maandag het politiekorps op het eiland te jerken. „Als het blijft bij een korte ludieke actie die is ge- lop publiciteit, grijpen we echter niet in." schillende landelijke media heb- mmiddels toegezegd aandacht i aan de bezetting die sidag om 10.00 uur begint. omstreden vliegoefeningen kerkelijk worden onderbroken bezetting is allerminst de In luchtmachtkringen verwacht •lat het aantal vliegoefeningen de zomervakantie toch al zijn, zodat de kans dat er op ïdag vanuit jachtbommenwer- |;p afgedankte tanks wordt ge- minimaal is. Een /oerder van het ministerie van in Den Haag zei desge- dat de veiligheid van zowel de verders als de vliegeniers niet itspel zal worden gezet. „Maar inteel weten we nog niet pre- //at er maandag staat te gebeu lde Vliehors." Bijval dexploitant Gerard Zoetelief, die initiatief tot de bezetting heeft men, laat desgevraagd weten hij in zijn poging de overlast door ijagers terug te dringen steeds bijval oogst. „Medestanders handtekeningen zetten." Vol- Zoetelief is dat echter niet de Kling. „Een goede sponsor kun- we nog wel gebruiken. Mensen ^ee willen naar Vlieland zijn ook Strijdlustig constateert hij de aankondiging van de ac estraaljagers zich al aanmerke- ieter aan de regels houden. „En 'citdat de burgemeester van «nd het politiekorps heeft ver- t aan dat we serieus wor- Senomen." Steekspel feester Van de Langenberg politie-ingrijpen ondanks het tome karakter van de de- stratie niet uit. „Indien de actie tferantiegrens overschrijdt, tref- maatregelen." Waar die grens ligt houdt Vlielands eerste voorlopig nog even in het mid den. Ook Zoetelief laat niet het ach terste van zijn tong zien, maar wil alvast wel verklappen dat er in De Cocksdorp achter de 'schermen koort sachtige drukte heerst. „We zijnde geluidsoverlast moe. Zeker nu het mi litaire oefengebied de Noordvaarder op Terschelling zal sluiten, waardoor de overlast hier zal toenemen. De Vlielandse burgemeester denkt daar anders over. „Kijk, dat er sprake is van overlast staat buiten kijf. Maar defensie is er de afgelopen jaren in geslaagd de hinder sterk te reduce ren. Men is volgens hem strenger gaan optreden tegen piloten die „in de fout" zijn gegaan. Het aantal straaljagers dat zich buiten de aan vliegroute begeeft is daardoor in en kele jaren van vijftig procent afgenomen tot 13 procent. Van de Langenberg baseert zich op radartel lingen die door defensie zijn ge maakt. „Bovendien is de aanvliegroute niet meer van noord naar zuid, maar van west naar oost. De overlast voor Texel is daardoor aanzienlijk afgenomen. In de defen sienota, die in de kamer uitvoerig is besproken, staat bovendien zwart op wit dat de komende jaren de hinder met nog een kwart wordt vermin derd. Defensie belooft meer simulatie-oefeningen te houden." Ingefluisterd Volgens actievoerder Zoetelief zijn deze argumenten de Vlielander inge fluisterd door gehaaide mensen van de luchtmacht. „De man is echter in geen drie jaar op Texel geweest en beseft onvoldoende hoeveel overlast wij ondervinden." Het recreatie- plezier, dat volgens Zoetelief lijdt on der de overlast, ondervindt op Vlie land volgens Van de Langenberg geen nadeel van de militaire activitei ten. „Het defensie-terrein is afgeslo ten voor burgers." Langeberg vindt de protestactie „stemmingmakerij", waarop zijn eiland niet zit te wachten. „Op Vlie land zijn tweehonderd mensen van de luchtmacht permanent gelegerd. Tezamen met hun gezinnen is dat Een voorbijganger attendeerde de po litie zondag op enkele verwaarloosde schapen in een weiland aan de Schansweg. De schapen waren nog niet geschoren en een lam was mank. Tevens liepen er enkele pony's op het land, waarvan de watervoor ziening te wensen overliet. De eige naar, een landbouwer uit Den Burg, heeft van de politie te horen gekre gen dat hij tot vandaag de tijd heeft de situatie te verbeteren, anders zul len maatregelen worden getroffen. zo'n twintig procent van de bevolking van ons eiland. Voor de gemeen schap op Vlieland zowel sociaal als economisch gezien een groep van formaat. We zijn er niet bij gebaat als deze mensen moeten vertrekken. Ik vind het zelfs hypocriet om te klagen over de buren, terwijl jullie zelf bij de fensie pleiten voor behoud van het amfibische oefenkamp op de Mok." Schipper Zijn Texelse ambtgenoot Schipper stelt zich ten aanzien van de Vlie horsbezetting neutraler op. „Ik keur de actie niet af, maar moedig het ook niet aan. Wel vind ik het een goede zaak dat de mensen met hun mening naar buiten treden." Zelf zal Schipper wegens een overvolle agen da niet van de partij zijn. „Maar als gemeente voeren we overleg met de overheid over terugdringing van de overlast." Volgens Schipper komt een vertegenwoordiger van het ministerie van defensie binnenkort naar het eiland voor een informatief bezoek. De Texelse reddingbrigade van de KNBRD heeft gistermiddag bij paal 20 een surfer gered. De 20-jarige vakantieganger kon door materiaal- pech op eigen kracht niet de kust bereiken en werd door de strand- wachten ongedeerd uit zee gehaald. Toen een gebroken mastvoet het ter hoogte van De Koog het zeilen on mogelijk maakte, dreigde de wa tersporter door het afgaande tij steeds verder af te drijven. Door he vig te zwaaien wist hij de aandacht van een strandwachter te trekken. Op dat moment dreef hij ter hoogte van de uitkijkpost al zo'n 250 meter uit de kant. Een drie man sterke red- dingploeg spoedde zich daarop per rubberboot naar de drenkeling die snel uit het zicht verdween. De redders konden de surfer kort daarop aan boord namen. Ook de kapotte surfplank werd geborgen. Hoewel de GGD actief voorlichtig te gen besmetting verzorgt op de Texel se boot, is het eiland niet vrij van gevaarlijke virussen. De besmetting heeft zich echter beperkt tot com puters. Bij een controle van een computer bestand van een klant ontdekte Ben Zegeren van Langeveld en de Rooij maar liefst drie virussen. Zegeren noemt dit het topje van de ijsberg. „Texel barst van de virussen. Er zijn 1200 a 1300 bekende, waarvan maar 30 a 40 kunnen worden opgespoord met zogenaamde scan-programma's." In veel gevallen kan Zegeren de virus sen verwijderen zonder schade aan de bestanden, maar soms ontstaat enige verminking. Generatie De virussen worden overgebracht door gebruik te maken van hulppro gramma's of spelletjes van onbeken de herkomst. Zegeren: „Er is een nieuwe generatie virussen die ook databestanden aantast en DAT-files die gebruik maken van het intelligen tiesysteem van de computer." Of een computer is „besmet" is niet altijd merkbaar. De virussen kunnen De toeristische drukte op Texel is de afgelopen dagen nog iets verder toe genomen. Het aantal auto's van niet ingezetenen bedroeg vorige week woensdag 9504 en steeg zaterdag tot 9821, vooral als gevolg van rela tief veel weekendverkeer. Zondagavond bleek de stand gezakt te zijn tot 9183. Het is goed mogelijk dat er de kómende dagen weer enke le honderden auto's bijkomen. Vorig jaar liep het aantal vreemde auto's tussen 27 en 30 juli op tot even bo ven de 10.000. op verschillende wijzen worden geac tiveerd, bijvoorbeeld door een bepaal de handeling van de gebruiker of een speciale datum. Sommige virussen geven afwijkingen in het beeld scherm, bijvoorbeeld een balletje dat er hinderlijk doorheen springt (het pingpong-virus). Anderen zorgen er voor dat harddics of disc-drives slecht functioneren bijvoorbeeld het diskette-killervirus. Deze laatste is veel gevaarlijker. Michelangelo Enkele jaren geleden werd Nederland opgeschrikt door het virus Datacrime II. Vorig jaar bestond vrees voor Mi chelangelo. Zegeren heeft echter wei nig aanvragen voor controle op aanwezigheid van schadelijke virus sen gekregen. „Zolang iemand geen klachten heeft, werkt men door met een computer. Dat is logisch. Maar de schade kan enorm zijn als later blijkt dat er toch een virus in zit. Voor particulieren is dit meestal wel te overzien, maar voor grote bedrij ven is het een ramp." sw Oosterender pop voorziet in behoefte Jeu de boule-club heeft al 22 leden Spektakulair besluit Texels autocross-seizoen wParalympics trekt veel bezoekers naar zwembad Teruggekeerde kunstenaar in Raadhuis-kelder ,,'t Mag waaien, stil zijn, vloeien, ebben. Hij die niet waagt zal ook niet hebben". Deze spreuk is te lezen aan boord van de TX 14 „Grietje" van de B.V. Ellen en Trap uit Oosterend, die zater dag tijdens een feestelijke proefvaart werd overgedragen en gisteren voor zijn eerste reis is vertrokken. De fraaie kotter, die 7,5 miljoen gul den heeft gekost, is de opvolger van de TX 14 „Ellen" die nog in Oude- schild voor de kade ligt en vrijwel zeker naar Schotland wordt ver kocht. De onderhandelingen zijn in vergevorderd stadium. De „Grietje" werd gebouwd bij Ma chinefabriek en Handelsonderneming A. L. Hoekman B.V. te Urk, die als hoofdaannemer fungeerde. Het casco werd vervaardigd bij scheepswerf Volharding in Foxhol. Onder de vele andere bedrijven die bij de bouw wa- gisterochtend om half acht bij het passeren van 't Horntje. De eerste dagen worden gebruikt voor proefvissen ■Hen van apparatuur. (Foto's Harry de Graaf) ren betrokken, waren enkele Texelse: de Verenigde Schilders zorgden voor het schilderwerk, Hans Boom leverde en installeerde de vistuigen en de CIV Texel zorgde voor de volledige tuigage. Geluidsdicht De nieuwe TX 14 is 40,95 meter lang, 8,50 meter breed en 5.00 me ter hol. Er staat een Caterpillar mo tor, type 3606, van 2000 pk. Ook de twee hulpmotoren zijn Caterpillars. Een bijzonderheid is dat er één is in gebouwd in een geluidsdichte kast, wat bijdraagt aan goede arbeidsom standigheden als in het weekend aan boord werkzaamheden moeten wor den verricht. In meer opzichten blijkt uit ontwerp en uitvoering dat aan het welzijn van de opvarenden is ge dacht. De verblijven zijn bijzonder fraai en gerieflijk, maar tevens prac- tisch ingericht. Dat het oog ook wat mocht hebben, blijkt onder meer uit het fraaie mozaïek-werk dat in de te gelvloer van diverse vertrekken is aangebracht door steenhouwer kunstenaar G. Weerstand uit Urk. Die „menselijke" trekjes van het schip zijn mede te danken aan de be moeienis van Biem Trap's echtgenote Grietje (waarnaar het schip is ge noemd). Zij is van mening dat een schip in de eerste plaats van deugde lijke constructie moet zijn, maar daar naast ook een prettig huis voor de bemanning. Ellen In tegenstelling tot wat de naam van de onderneming doet vermoeden, heeft de familie Ellen geen zakelijke bindingen meer met het visserijbe drijf. De onderneming is uitsluitend in handen van Pieter en Cor Trap, respectievelijk schipper en machinist van de TX 14. De naam Ellen blijft echter in de firmanaam om eer te be- Het moment van de overdracht. De Urker vlag wordt neergehaald en de scheepsvlag en het groen-zwart van Texel gaan omhoog. tuigen aan de oprichters van het bedrijf. De geschiedenis van dat bedrijf gaat terug tot 1890 toen de blazer TX 51 in de vaart kwam. In 1927 nam Aris Ellen de staalijzeren motorbotter TX 14 met 50 pk Kromhoutmotor in gé bruik, gebouwd voor f13.750,-. De botter werd in 1936 opgevolgd door de kotter TX 14 en in 1939 kwam daar de TX 51 bij. In 1960 volgde de TX 14 „Willem Cornelis" en in 1974 de TX 14 „Ellen". Vlagwisseling Met familie, vrienden, kennissen en andere genodigden ging de gepavoi- seerde Grietje om half tien eerst naar Den Helder om daar de genodigden van de vastewal op te halen. Voor de rede van Texel had daarop de over dracht plaats, waarbij de Urker vlag door Leendert Hoekman werd neerge haald terwijl de „Grietje"-vlag werd gehesen door mevrouw G. Trap-Ellen. Werfdirecteur Hoekman overhandigde aan de schipper tevens het voorlopig certificaat, na gememoreerd te heb ben dat de bouw en de besprekingen daarover bijzonder goed waren verlo pen. Aan de hand van vele tekenin gen was met Cor en Pieter Trap heel wat afgepraat en Hoekman twijfelde er niet aan dat het schip nu volledig voldoet aan alle verlangens. Het was goed onderhandelen geweest in open sfeer „recht voor de kop". Traditiege trouw was er voor de familie Trap een geschenk van de werf: gouden broches en dasspelden met een scheepsmotief. Trots „Toen we dat mooie, sierlijke schip vanmorgen in de haven zagen liggen, ging er wat door ons heen", aldus vader Biem Trap later bij de receptie en het koud buffet in het haven restaurant van 't Horntje. Hij blikte in de geschiedenis van het visserijbe drijf erf betreurde het dat zijn schoonvader, moeder en Wim Ellen deze glorieuze dag niet hebben mo gen meemaken. „Wat zouden ze trots zijn geweest". Toen Trap in 1956 met Grietje Ellen trouwde, had hij zijn schoonvader Piet Ellen en ome Wim leren kennen als een fijn stel men sen. „Piet Ellen, een man van weinig woorden, maar goed doordacht. Ome Wim een man van véél woorden, maar toch ook doordacht". Op ver zoek van ome Wim werd destijds in de TX 14 „Willem Cornelis" een tekstbord aangebracht: ,,'t Mag waai en, stil zijn, vloeien, ebben. Hij die niet waagt, zal ook niet hebben". Al dus werd aangegeven dat met het nieuwe schip „stevig" gevaren moest worden om het gewenste rendement te krijgen. Grietje Trap-Ellen had daar nog wat aan toe te voegen en memoreerde ook de donkere tijden die de vissen de familie heeft moeten doormaken. Lees verder pagina 5

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 1