Stuntwerk en nostalgie van en op hoog niveau Vliegshow trekt weer duizenden bezoekers Inhaalrace MJM: 40.000e bezoeker Vliegenvangers uitgevlogen Verloting Meerdere diefstallen tijdens het weekend Bosbrandje snel onder controle Papieren gestolen Avondgebed KNRM-redders handen vol werk aan pleziervaartuigen TEXELSE COURANT DINSDAG 11 AUGUSTUSIjj Vier vliegtuigjes die op respectabele hoogte diverse capriolen uithalen, terwijl ze met touwen aan elkaar zijn verbonden. Voor deze adembene mende stunt zorgden de durfals van de formatie Green March van de Marokkaanse luchtmacht. Tesamen met het Ecco stuntteam en de zeld zame verschijning van een Mosquito bommenwerper uit de Tweede We reldoorlog vormde het optreden van de Marokkanen het hoogtepunt van de zaterdag gehouden Texel Airs how. Het luchtspektakel trok naar schatting negen- a tienduizend toe schouwers, inclusief de talrijke Texe laars en toeristen die de show gratis vanaf de openbare weg volgden. Aanvankelijk dreigde de harde wind roet in het eten te gooien, maar uit eindelijk konden alle programma onderdelen gewoon doorgang vinden. Havenmeester Ed de Bruijn: „De wind liet zich ernstig aanzien. Geluk kig nam hij af, want anders hadden de paradropping en het optreden van het Grasshoppers-team misschien moeten worden afgelast." Volgens De Bruijn was de wind verder nau- Na bijna een halve eeuw terug in Nederland: de Mosquito bommenwerper, waarvan er thans in de hele wereld nog slechts twee vliegende exemplaren zijn. Met circa zeven- a achtduizend beta lende toeschouwers waren de organi satoren in hun sas. Dit aantal moet nog worden verhoogd met honderden sponsors, genodigden en buurtbewo- Het formidabele Ecco-team dwong ieders bewondering af. welijks van invloed op de show. Al leen de windgevoelige toestellen van het Grasshoppers- en Fokker Four- team moesten extra bedacht zijn op windstoten bij het uitvoeren van hun stunts en tijdens het formatievliegen, waarbij de onderlinge afstanden klein zijn. Tevreden Samen met assistent-havenmeester en mede-organisator Nico Mulder toonde De Bruijn zich tevreden. De beloofde toppers waren allemaal pre sent en boden stuk voor stuk waar voor hun geld. Onaangekondigd was het welbekende Fokker Four-team, dat eind vorige week de plaats innam van de Dash 8-300, die op een lijn dienst moest worden ingezet, en van de Harvard AT-6, die met motorische pech aan de kant bleef. „We kennen elkaar goed. De jongens van Fokker Four wilden dolgraag meedoen en boden zichzelf aan. Het kan alleen als er ruimte in het programma vrij komt, zei ik ze. Die ruimte kwam er", aldus De Bruijn. Langzaam maar zeker komt het be zoek aan het Maritiem en Juttersmu- seum op het peil van vorig jaar. In het voorseizoen liep het Oudeschilder museum een achterstand op van 4.000 bezoekers, maar de laatste weken heeft men de stijgende lijn te pakken. Dat resulteerde gisteren in de 40.000e bezoeker. Vorig jaar werd deze mijlpaal vijf dagen eerder be reikt. Mevrouw E. Nesselaar uit Nieu- wegein, die voor het eerst op Texel vakantie vierde, was de gelukkige. Uit handen van conservator Willem Peter van der Vis kreeg zij een boekje over onderwaterarcheologie en museum- gids Jaap Bakker gaf haar de welbe kende wrakkenkaart. Het vogeltje dat nestelde in een straatbezem onder het af dak van de bungalow „Leeuw witje" in Gerritsland, was geen tjiftjaf of fitis, maar waarschijn lijk een grauwe vliegenvanger. Dat is de mening van vogel wachter Jan Witte van Staats bosbeheer en andere vogelkenners waaronder Frits- Jan Maas, die dit afleiden uit de wijze waarop het nest is ge bouwd. De jonge vogeltjes zijn inmiddels uitgevlogen. ners, die vrij entree kregen. Het aan tal mensen dat de show van buiten het luchthaventerrein volgde, is moei lijk te schatten, maar alles bij elkaar optellende is een totaal van tussen 9.000 en 10.000 toeschouwers aan nemelijk. „Deze cijfers liggen in de lijn van de laatste shows. Waarschijn lijk is dit het maximaal haalbare. We moeten niet de illusie hebben dat je 50.000 man op de been krijgt." Bij een opkomst van 4.500 mensen zou de organisatie quitte spelen, zo dat men nu uit de kosten is. Ed de Bruijn: „Als het aan ons ligt houden we zo weinig mogelijk geld over: het liefst investeren we in een klinkend programma." Het overschot is bestemd voor het volgende vlieg- feest, want het zit er dik in dat de heren De Bruijn en Mulder over drie jaar op herhaling gaan. Minder vliegtuigen Om de stroom bezoekers adequaat te verwerken had de AOT/NZH drie ex tra bussen ingezet, waarvan twee harmonicabussen, die pendelden tus sen het vliegveld en de veerhaven. Per rit konden ongeveer vierhonderd mensen worden vervoerd. De bussen reden af en aan, want de belangstel ling van het vasteland was overweldi gend. Ook kwamen vele dagjesmensen met de fiets naar Texel. Minder dan gewoonlijk was het aan tal bezoekers per vliegtuig (200). De Bruijn: „Het weer boven Duitsland en Engeland was slecht, zodat tientallen potentiële bezoekers besloten thuis te blijven. Dat scheelde wel een vlieg tuig of tachtig." In elk geval scheelde het de drukbezette organisatoren handenvol werk op zondag, toen de meeste bezoekende vliegtuigen weer vertrokken, een schouwspel dat een vliegshow op zich was. Statisch De statische show, waarmee het pro gramma 's morgens om tien uur be gon, trok al veel publiek. De mensen verdrongen zich voor de hekken en vergaapten zich aan de keurig op- gestelde toestellen. Vooral de oudere typen stonden in het middelpunt der belangstelling. Nostalgie was dan ook één van de facetten die in de show waren verweven. In het programma boekje werden de bezoekers speciaal geattendeerd op de vliegtuigen van de kustwacht, waaronder de zeer ge avanceerde Dornier die sinds juni j.l. in gebruik is. Tijdens de verdere show kwam dit thema niet zo uit de verf, ondanks de informatiekraam en -tent op het bezoekersterrein. In de ochtenduren was het daar een gezellige drukte. Behalve insiders en toeristen, „barstte" het er ook van de Texelaars, die in de voorafgaande dagen door de talrijke overvliegende deelnemers warm waren gemaakt. De kramenmarkt op het bezoekerster rein viel overigens qua omvang te gen. Voor broodjes, snacks en ijs konden de aanwezigen op verschei dene punten terecht. Daarnaast wa ren enkele sponsors opvallend aanwezig en trachtte een aantal han delaren luchtvaart-attributen te slij ten. Speldjes Koopman Harry Passier uit Breda was verbaasd dat méér aanbieders met dezelfde waar present waren, maar maakte er geen punt van. „Als het bezoekersaantal maar hoog genoeg is", aldus Passier. Halverwege de dag toonde hij zich niet ontevreden over de opkomst: „Er zijn veel kijkers, maar we verkopen ook leuk. Het loopt hier niet anders dan bij andere vliegshows." Met bouwpakketten, speeltjes, knuffels, petten, overalls en Hoog in de lucht, half aan het zicht onttrokken door een wolk, vormde het zestal eerst een kring. Hun lan dingen waren perfect en oogstten veel bewondering van de toeschou wers. Van de deelnemende stuntteams be ten de Grasshoppers het spits af. De vier helikopters maakten op electroni- sche popmuziek diverse fraaie figu ren, die later op de middag door andere teams nog eens dunnetjes werden overgedaan. Speaker Jan Co- cheret (vlieginstructeur en ex- cabaretier) maakte de toeschouwers alvast vertrouwd met termen als „crossing break", „caroussel" en „looping". Broodje Elk volgend stuntteam had wel iets bijzonders in petto waarmee het de voorgaande luchtacrobaten probeerde te overtreffen. De Pitts Specials de monstreerden een „broodje Pitt" (de één ondersteboven vliegend boven de ander), de Fokker Four liet zien wat vliegen in „close formation" (dicht bij elkaar) is, maar het Ecco Team en de Green March stalen toch de show. Gevieren klommen de Ecco's in close formation loodrecht tot een onvoor stelbare hoogte, om vervolgens met een fraaie „split" uiteen te waaieren. Het publiek werd tot slot verwend met de specialiteit van dit team, de „Apache roll", waarbij één vliegtuig om de drie anderen heen draait. Na hun demonstratie vloog het team di- 3 25 Mitchell gadegeslagen door duizenden toeschouwers boven het vliegveld in de De uitslag van de verloting, gehou den tijdens de rommelmarkt in Den Hoorn op 30 juli (Landbouwdag) is als volgt: 105, 130, 197, 298, 306, 386, 415, 487, 511, 621, 660, 668, 701, 774, 817, 896, 922, 925, 936, 944, wit 25 en wit 93. Op donderdag 6 augustus waren de winnende nummers: wit 164, 312, 389, 450, 472, 503, 511 en 781. De prijzen zijn af te halen bij F. Zwa nenburg, Naalrand 9, tel. 19272, of donderdag 13 augustus tijdens de rommeltjesmarkt in Ons Huis. Eierlandse polder. speldjes -in Frankrijk momenteel een rage- mikten de handelaren op een breed publiek. Uiteraard stond op de markt o.a. ook de Dutch Dakota Association (DDA) en vroeg de Constellation Club aan dacht voor het terughalen naar Ne derland van dit fraaie verkeersvliegtuig uit de jaren veertig en vijftig. Texelaars herkenden in de stand van het 298 Squadron van de koninklijke luchtmacht hun eilandge- noot Huub Groothuis, die met de bij na 30-jarige gevechtshelikopter Alouette III tot de deelnemers van de show behoorde. De heli wordt inge zet bij internationale missies, zoals hulp aan de Koerden in Turkije en het VN-leger in Cambodja. Para's De eigenlijke vliegshow begon 's middags om stipt half twee met een prima uitgevoerde vrije val van zes parachutisten van Paracentrum Texel. De merkwaardige Chinook-helikopter van de Royal Air Force. reet door naar Newcastle in Enge land, waar de volgende vliegshow op het menu prijkte. Palmboom Onderling verbonden via touwen aan de vleugels deed het Green March- team hier nog een schepje bovenop. Nadat diverse loopings (vertikale cir kelbewegingen) feilloos waren uitge voerd, volgde een spektakulaire „burst" en vervolgden de vier Marok kaanse luchtmachtpiloten hun eigen weg met o.a. een opeenvolging van gewaagde kruisingen, een „dubbel broodje Pitt" en exotische figuren met namen als palmboom en parasol. Waren deze stuntteams de krenten in de pap voor de leek, insiders konden watertanden van enkele staaltjes van klassieke en ultramoderne techniek. Dinsdag 11 augustus Van 19.00 tot 21.00 uur houdt de sportvissersclub Texel een vis wedstrijd, speciaal voor gasten. De gemeenteraad vergadert in het raadhuis, aanvang 19.30 uur. De agenda stond in de vorige krant. In de Hervormde kerk van Den Hoorn begint om 20.15 uur een zomeravondconcert, verzorgd door „Wayside Music". Entree gratis; na afloop collecte ter bestrijding van de kosten. Woensdag 12 augustus In zwempark Molenkoog wordt een „echt wei waanzinnige mid dag" gehouden. Om 14.00 uur begint een histori sche kerkentocht bij De Schuil hut in De Koog onder leiding van een gids. Niet-autobezitters kun nen verzoeken in te mogen stap pen bij een ander. In atelier De Witte Engel (War moesstraat 50) begint om 20.00 uur de cursus „Wiegepopje". Donderdag 13 augustus Op het strand bij De Koog ver zorgt de KNRM een demonstratie met medewerking van parachu tisten; 14.00 uur. Op het strand van paal 9 houdt de Sportvissersclub Texel van 19.00 tot 21.00 uur een vis wedstrijd, speciaal voor c In atelier De Witte Engel begint om 20.00 uur de cursus „Har te popje' In de Hervormde kerk van Oosterend begint om 20.15 uur een concert, verzorgd door Ja cob Schenk (panfluit) en Cor Ploeg (orgel). Entree f5,-; kinde- «a ren en 65 plussers f2,50. Pianist lan West speelt vanaf 20.30 uur in The Piano Bar aai de Nikadel in De Koog. Entree vrij. Vrijdag 14 augustus De laatste Hoornder crossloop start om 19.30 uur op het ZDH- terrein. Inschrijven vanaf 19.00 uur. Pianist lan West speelt vanaf 20.30 uur in The Piano Bar aan de Nikadel in De Koog. Entree vrij. Voor de overige evenementen wordt verwezen naar de Vakai tiekrant, die vrijdag bij de Texr se Courant was ingesloten. Hoogwater Oudeschild Di. Wo. Do. Vr. Za. Zo. 11 12 13 14 15 16 Ma. 17 Di. 18 08.06 en 20.24u. 08.44 en 21.: 09.36 en 21.50i s 10.00 en 21.57u. flt 10.24 en 22.17ujt 11.06 en 22.50 u. ai 11.35 en 23.20 12.00 en 23.27 Aan het strand is het ongeveer een ui eerder hoog water. De zon komt 16 augustus op om 06.24 uur en gaat or der om 21.00 uur. 13 augustus volle maan; 1 5 augustus springtij. Summum van nostalgie was de Mos quito, die voor het eerst sinds het oorlogsjaar 1943 weer in Nederland was te bewonderen. Op de hele we reld zijn er nog maar twee vliegende exemplaren van deze eens zo succes volle bommenwerper. „Kijk niet alleen goed, maar spits ook uw oren", riep de speaker bij herhaling. Ongetwijfeld zullen vele ouderen in het publiek het karakteristieke motorgeluid van de Mosquito onmiddellijk hebben her kend. Het snelste propellorvliegtuig ter wereld (611 km/u) werd zaterdag bestuurd door de vice-president van eigenaar British Aerospace. Oudjes Dat de oudjes het nog best doen, werd ook duidelijk gemaakt door drie Dakota's (uit Noorwegen, Zwitserland en Nederland), die bij hun demonstra tie formatievliegen gezelschap kregen van een B-25 Mitchell. Een unieke combinatie. Voor fijnproevers was er voorts de Aero L39 Albatross, bestuurd door een zeer enthousiaste 57-jarige Tsje chische piloot. De organisatie had twee dagen voor de show nog eens in de buidel getast om dit bijzondere straalvliegtuig aan de start te krijgen. De Tsjech liet in ruime bewegingen zien waartoe de tamelijk geluidarme Albatross met zijn 800 km/u in staat is (bijv. landen op de uitstekende 1200 meter lange Texelse grasbaan). Oorverdovend Qua topsnelheid legde dit toestel het uiteraard af tegen de oorverdovende Harrier van de Royal Air Force, die op de Helderse basis De Kooy was gestationeerd en even kwam over wippen. De straaljager had zóveel haast, dat Nederlands kampioen Ae robatics Frank Versteegh met zijn „Milkshake" hem voorrang moest verlenen, anders zou de Harrier aan de neus van het Texelse publiek voor bij zijn gegaan. Tot een vertikale lan ding (zoals vorige keer) kwam het ditmaal niet; na een korte machtsde monstratie verdween de geweldenaar als een speer uit zicht. Hoewel het hard waaide, had de or ganisatie niet te klagen over gebrek aan medewerking van de weergoden, 's Middags was het zonnig en warm, in tegenstelling tot anderhalve dag la ter. Gistermorgen lag het verlaten Texel Airport er troosteloos bij: het vliegveld stond wegens de hevige re genval onder water en was een halve dag buiten dienst. Geld en goederen van argeloze va kantiegangers waren dit weekend op meerdere plaatsen het doelwit van dieven. Uit een vakantiewoning in Den Burg is de portemonnee van een 14-jarige jongen gestolen. Ook de camera van een 17-jarige jongen ontkwam niet aan de handen van het dievengilde. In een tent op de noodcamping werd een fototoestel en een transi§torradio buitgemaakt. Een 17-jarige jongen deed aangifte van diefstal van een radiocassette-recorder, cd's, porte monnee met inhoud en een gouden ketting. De spullen zaten in een tent op een camping in De Koog. Schade: f700,-. Een 16-jarige jongen die zich stond te douchen op een camping bij De Cocksdorp ontdekte na afloop dat uit zijn kleding een portemonnee met inhoud was gestolen. De brandweer rukte zaterdagmiddag rond 15.30 uur uit om een bosbrand- je aan de Californieweg tussen Den Burg en De Koog te blussen. Tegen over boerderij Vredelust had het kurk droge bermgras en de onderbegroeiing van een achterlig gend bos door onbekende oorzaak vlam gevat. Vermoed wordt dat een brandende sigaret vuur heeft veroor zaakt. Omdat een buurtbewonder de vlammen met een brandblusser te lijf ging, bleef de schade binnen de per ken. Het werk van de brandweer kon daardoor beperkt blijven tot nablUS- fe Terwijl een 22-jarige inwoner van venter zijn auto aan het uitladen #i op een camping bij De Cocksdorp,is Ei) uit zijn auto een jas gestolen. Daarin zaten zijn autopapieren en andere persoonlijke bescheiden. Morgenavond om 19.30 uur word' de Hervormde kerk van Den Buiol maandelijkse avondgebed gehotè waarbij iedereen welkom is. Hetik- ma van de viering is „Welk! 1 je". De redders van de KNRM maken drukke dagen door. Reddingboot Beursplein 5 van station De Cocks dorp verleende zowel zondag als maandag assistentie aan enkele plf ziervaartuigen die averij hadden op gelopen. De wipperploeg uit De Koog voer zondagmorgen uit voor een Texelse jacht, waarvan de schj per achteraf hulp niet nodig vond. Op de Waddenzee ter hoogte van Oudeschild brak zondagmorgen raj 11.00 uur de mast van het zeiljacht van een Hoornder. Hij beschikte ei ter niet over een boordzender om diocontact met de wal te maken, averij werd echter wel opgemerkt door een andere schipper, die de kustwacht Eierland waarschuwde' Om reddingboot Beursplein 5 be schikbaar te houden voor de Noorl zee, werd in overleg besloten de wipperploeg erop uit te sturen. 8 eens werd reddingboot De ZeeleeJ uit Den Helder gewaarschuwd. 0» dat de Texelaar op eigen kracht di haven van Oudeschild kon bereitel wees hij hulp van de hand. Zondagmiddag rond twee uur het alarmsignaal vanaf het Neder landse zeiljacht Springer de aand" van vuurtorenwachter Piet Stam Door een defect aan zowel de mo fe als het grootzeil dreef het jacht,» stf vanaf Vlieland op weg was naa' Helder, stuurloos rond. Snel ter se nam de bemanning van reddin} w boot Beursplein 5 het jacht op sleeptouw naar Vlieland. De sleep werd na korte tijd overgenomen F de reddingboot Cornelia Clazina Gistermiddag was het opnieuwR Het zeiljacht Immanuel, meta's. thuishaven Hellevoetsluis, zondrj 14.00 uur een noodsignaal uit. v derweg van Vlieland naar Oudes'^ had het schip op drie mijl uit landse kust de mast verspeeld, vierkoppige bemanning slaagde niet in het gevaarte binnen boo halen, zodat het schip stuurloos' dreef. Mede op aanwijzing van kustwacht Eierland was redding Beursplein 5 binnen tien minute plaatsen. Met de hulp van twee redders aan boord van het jacht waren pij gaan, slaagde de bemanningen eindelijk in de mast te beraen. J verzoek van de schipper - reddingboot het schip f'cht'n0 Helder. Ter hoogte van De Koog de reddingboot Suzanna over.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 2