Cjroen ^warL-J~exels in het harL, inancieel resultaat ëso boven verwachting Volgend jaar suppletie ten zuiden van De Koog? Felicitatie per para-postbode tppen en salons Molengat worden vervangen (igerheide ziet ts in ontmoedigen autoverkeer Auto in beslag Genieten tijdens nostalgierit logschutters en ththonden tijdens tornder donderdag SÊRICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10707 jjvertenties, abonnementen, etc. ■lelden de Rooy B.v., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, 02220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220-14111. 0* Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon >12741. buiten werktijd Timmerman, Schoorwal 11, Den Burg, telefoon 02220-14687. DINSDAG 18 AUGUSTUS 1992 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.B. nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs ƒ46,20 per half jaar; Los /1.30 Omdat de strandhoofden alleen niet voor voldoende bescherming zorgen, staat het strand ten zuiden van De Koog volgend jaar op de nominatie voor een zandsuppletie. Of deze daadwerkelijk doorgaat hangt van de minister van Verkeer en Waterstaat af. „Er is gekozen voor handhaving van de huidige kustlijn. Vandaar dat een suppletie noodzakelijk is" legt J. Ree der, hoofd van de dienstkring Texel van Rijkswaterstaat uit. Het Provinci aal Overlegorgaan Kust stelt jaarlijks een lijst samen van stranden die voor suppletie in aanmerking komen. Daar bij wordt een overzicht van de urgen tie gegeven aan de hand van de „basis-kustlijn". Reeder: „Er is een denkbeeldige kustlijn vastgesteld. Aan de hand van metingen houden wij in de gaten of deze lijn door de zee wordt overschreden. Gebeurt dit op meerdere plaatsen, dan is de ur gentie groot." In Den Haag wordt aan de hand van een videofilm over molens op Texel. De Traanroeier krijgt in deze produk- tie ruime aandacht. Vrijdag werd de door Videolux gemaakte film en de afspeelapparatuur officieel overhan digd door R. van Engeldorp (PEN) en John Smit (Videolux). Het Provinciaal Energiebedrijf PEN, eigenaar van de molen, sponsort het geheel. De film komt tegemoet aan de wens van ve le bezoekers om een kijkje te nemen in het inwendige van de molen. De Traanroeier is echter alleen op de be gane grond toegankelijk. Op de ver diepingen is het door de draaiende wielen, raderen, aandrijfkabels en schakelkasten te gevaarlijk voor pu bliek. In de film is het draaiende bin nenwerk duidelijk in beeld gebracht en wordt uitgelegd dat de molen stroom opwekt, die aan het Texelse net wordt toegevoegd. Tevens wordt de link gelegd met de vier windturbi nes op de dijk tegenover de PEN- centrale bij Oudeschild. Ook de in zijn oorspronkelijke staat herstelde molen van polder Het Noorden komt uitgebreid in beeld. Aardig zijn de historische foto's van Oudeschild in het begin van deze eeuw, die tussen de bewegende beelden zijn gemon teerd. De videoproduktie duurt onge veer vijf minuten en wordt continu vertoond. de lijst beslist welke suppleties door gaan. „Het is een eerlijk systeem. De hardste schreeuwer is niet het eerst aan de beurt." Als de minister besluit dat Texel weer een suppletie krijgt, dan wil Reeder die zo vroeg mogelijk aanbesteden en uit laten voeren. „April of zo, eerder heeft met het oog op stormkansen geen zin." Hij vertelt dat met belang hebbenden zoals strandexploitanten vroegtijdig zal worden overlegd, op dat overlast wordt voorkomen of be perkt. „We hebben dat altijd nog kunnen oplossen. Rondje Texel in ge vaar? Nee hoor. Als we vroeg kunnen beginnen is er een grote kans dat we dat deel strand allang hebben gehad. En anders verzinnen we wel iets. Eerst maar eens afwachten óf er hier wordt gesuppleerd." Er wordt momenteel nog druk ge werkt aan een onderzoek naar een oplossing voor de langere termijn. De verwachting is dat dit eind van het jaar of begin 1993 afgerond zal zijn. Op originele wijze heeft Nanco Eelman zijn ouders Paul en Nel Eelman van „Nieuw Leven" gefe liciteerd met hun 25-jarig huwe lijk. Omdat hij sinds een maand in Dubai (Verenigde Arabische Emiraten) in de olie-industrie werkt kon Nanco zelf niet op het feest aanwezig zijn, maar zijn goede vriend Piet Knol sprong letterlijk bij. Postbesteller Knol, evenals Nanco Eelman een fer vent liefhebber van parachu tespringen, kwam zaterdagmiddag tijdens het feest pardoes uit de lucht vallen en maakte een perfecte landing op een weiland. Talrijke gasten en een grote schare Texelse PTT'ers sloegen hem gade. De „para- postbode" bezorgde het echtpaar Eelman een gelukstelegram van hun verre zoon, die 's avonds nog wel even telefonisch infor meerde of alles op zijn pootjes terecht was gekomen. s* Woensdag ontknoping ringsteekkampioenschap s» Durpers moeten enige overlast tolereren Wethouder: sluiting Vliehors niet aan de orde Gezellig havenfeest voor herhaling vatbaar De Koog in de ban van de Horizontoer '9ing van de videocassette op de omloop van De Traanroeier. Adjunct-directeur Vis van het museum, filmmaker John Smit en PEN-vertegenwoordiger R. van En- benadrukken dat de film een gezamenlijk produkt is. (Foto Frans Hopman) druk van de Recron en de georgani seerde landbouw. Ook de provincie heeft de gemeente Westerschouwen laten weten dat zij zich aan de wet moet houden. Elke gemeente kan dus voor zichzelf vaststellen in hoeverre gebruik mag worden gemaakt van de ruimte die de landelijke wet biedt. Op Texel zul len dus pas meer dan vijf tenten of caravans per erf worden toegelaten als het bestemmingsplan in die zin wordt gewijzigd. Op dit moment is er niets dat erop wijst dat het die kant opgaat. De meeste kampeerboeren willen zelfs wel graag meer eenheden. Deze bijverdienste wordt dan een stuk lu cratiever, zeker in verhouding tot kosten die moeten worden gemaakt voor sanitaire voorzieningen ad. Blij kens enquetes zal het aantal Texelse boeren dat op deze wijze een graant je wil meepikken van het toerisme, nog wat groeien. so heeft in het boekjaar 1991-1992 een winst van 139.000,- behaald. „Hoger dan verwacht", aldus directeur w Hoogerheide. De rentelasten van veerboot „Schulpengat", :ot 3 miljoen gulden, drukken voor het eerst op de begroting, iar omdat enerzijds het vervoer verder toenam en anderzijds bedrijfskosten daalden, is het resultaat positief. Zoals gebrui- Éjk vloeit de winst naar de algemene reserve en krijgen de èelhouders 6 procent dividend uitgekeerd. tootdienst blijft niet op haar lau- [>n rusten. Hoewel Hoogerheide iektvan „consolideren", staan m kleinere investeringen op sta- y zoals de verbouwing van de ver- 1 storen in Den Helder en een U talonderzoeken. Bovendien zal L oudste dubbeldekker, de „Molen- H .kwalitatief worden verbeterd. I iar is dat tijdens de dokbeurt in Lj, amber de steile passagiersopgan- I worden vervangen door „luiere" I ;pen. Ook zullen in navolging van I Schulpengat" bejaardenverblij- op de fietsendekken worden ge ilt. Modernisering van de salons 1 an andere wens, maar of die dit al in vervulling kan gaan is nog raag. :neemt daarover eind september oeslissing. Mocht het doorgaan, tullen de verfoeide plastic stoeltjes allemaal worden verwij len plaatsmaken voor prettige Is, zoals aan boord van de iiulpengat". Levertijden maken Isatie in één keer niet mogelijk, ïde bedoeling is dat de salons rPasen 1993 in een nieuw jasje gestoken. Uitstraling igerheide: „De filosofie van het ïieur van de Schulpengat -een ste klasse sfeer- willen we ook op Molengat projecteren. Beide sche- ihebben dan dezelfde uitstraling, ïincipe heeft de Molengat nog rtig jaar voor de boeg, dus is dit geen goed moment voor verande- Overigens worden de salons igelijk aan die van de Schulpen- tin elk geval zal de kleurstelling schillen. De verbeteringen aan de Molengat vergen gezamenlijk circa een miljoen gulden. Dit bedrag wordt voor een belangrijk deel betaald uit de op brengst van de twee enkeldekkers. De verbouwing van de Helderse ver keerstoren kost ongeveer vier ton. Door toename van de apparatuur is de werkruimte te krap geworden en is vergroting noodzakelijk. Tevens wordt een deel van de apparatuur vervangen. Meteen na de herfstva kantie beginnen Vissers Bouw- en Timmerbedrijf en IBS/Oele met de werkzaamheden. Knuppel De verdere toekomst van Teso hangt nauw samen met de ontwikkeling van het toerisme, dat is inmiddels ge noegzaam bekend. De knuppel, die Hoogerheide en wethouder Baren- dregt de afgelopen weken via de Texelse Courant in het hoenderhok gooiden, houdt de gemoederen flink bezig. Hoogerheide acht terugschroe ven van het maximum van 47.000 slaapplaatsen noodzakelijk, anders zijn grotere schepen, aangepaste ha vens en bredere wegen onvermijde lijk. Kritische volgers verdenken de Teso-directeur ervan een spelletje te spelen. „Texel moet zich aanpassen aan het ondernemersplan van Teso", zo wordt beweerd. Hoogerheide wijst deze suggestie beslist van de hand. „De Texelse poli tiek moet beslissen: 47.000 bedden of niet. Maar men moet wel weten dat aan dat besluit consequenties kleven. De veerverbinding is nu een maal de bottleneck van dit eiland, en de gevolgen zullen niet leuk zijn. Als de raad trouwens de 47.000 wil handhaven, zal ogenblikkelijk bezwaar aangetekend moeten worden tegen de Planologische. Kern Beslissing van het rijk voor de Waddenzee. De PKB staat namelijk geen uitbreiding van havens in het waddengebied toe" Auto's de nostalgierit van menvereniging Tussen Wad (Foto Tessa de Graaft) De aandeelhoudersvergadering waarin het afgelopen boekjaar wordt bespro ken vindt plaats op vrijdag 25 sep tember. Vijf tenten per erf Meeste boeren houden zich aan de regels Verreweg de meeste agrariërs die kampeerders op hun erf toelaten, houden zich aan de gemeentelijke regels: niet meer dan vijf tenten of toercaravans. Bij controles die de af gelopen weken zijn uitgevoerd kwa men echter toch meerdere gevallen aan het licht waarbij sprake was aanzienlijk meer kampeermiddelen. De betrokken boeren kregen een mondelinge waarschuwing, waarna bij een volgende controle meestal bleek dat de zaak in orde was. De gemeente probeert de vijftig kam peerboeren die dit jaar met gemeen telijke vergunning hun erf hebben opengesteld, gedurende het seizoen drie keer te bezoeken. Er zijn ook omstandigheden waarin zelfs vijf eenheden niet mogen. Als bij of in de betrokken boerderij al re creatieve eenheden zijn, zoals een huisje of appartement, dan worden deze op het maximum in mindering gebracht. Verder zijn er enkele land schappelijk kwetsbare gebieden op Texel (zoals het Hogeberggebied) waar erfkamperen in het geheel niet is toegestaan. Tien? Overtreders voerden vaak als excuus aan dat de landelijke regelgeving in zake het erfkamperen onduidelijk is. Elders zouden tien eenheden per erf worden toegelaten; waarom dan niet op Texel? De gemeente wijst erop dat deze re denering niet klopt. Nergens in Ne derland zijn op het ogenblik meer dan vijf eenheden per erf toege staan. Wel wordt binnenkort de Wet op de Openluchtrecreatie (opvolger kampeerwet) van kracht waarin is bepaald dat maximaal tien eenheden toelaatbaar zijn. Echter onder voor waarde dat dit niet strijdig is met het plaatselijke bestemmingsplan. In Westerschouwen zou een proef worden gehouden met aanzienlijk meer dan het wettelijke tentenmaxi mum, maar daarvan is afgezien onder Een 53-jarige inwoner van Den Burg is zijn Mercedes kwijtgeraakt omdat hij op de Schilderweg meer dan 140 km. per uur reed. Vervolgens dook hij met 115 km. de bebouwde kom van Den Burg in. Dat is in beide gevallen meer dan vijftig km. te hard. De man werd achtervolgd door een onopval lende politiewagen. Hij werd in Den Burg aangehouden. Na overleg met de officier van justitie besloot de po litie zijn wagen in beslag te nemen. Op dezelfde weg werden nog acht andere automobilisten „geklokt" die te hard reden. Zij kregen een proces verbaal. Glunderende gezichten waren za terdag te zien tijdens de nostal gierit. Bewoners van Sint Jan waren aan de beurt voor de jaar lijkse toertocht met leden van menvereniging Tussen Wad en Duin. De koetsiers hadden er veel werk van gemaakt en kwa men „in het sis" met hun fraai verzorgde aanspanningen voorrij den om de ouderen op te pikken. En de weergoden lieten zich ook van hun beste kant zien. Ook aan de mensen in een rolstoel was gedacht: op een speciale platte wagen werden zij met stoel en al veilig verankerd. De lange rij wagens, voorafge gaan door een agent van de be reden politie met het op Texel inmiddels bekende politiepaard Willem, reed onder andere langs de andere ouderenwoningen in Den Burg. Bij Bos en Duin in de Dennen werd gestopt voor een versnapering, die gezien het war me weer niet onwelkom was. Volgend jaar zijn bewoners van een andere oudereninstelling aan de beurt voor dit hogelijk ge waardeerde evenement. de Hoornder donderdag deze week een demonstratie £ven door de deelnemers aan de W jachthondentraining en door de Schutters van de Eilandschut- i Oit gebeurt op het terrein aan Stolpweg om 19.30 uur. k'en kunnen donderdag bij goed meedoen aan een lampionop- ftinDen Hoorn. Dit begint om UUr bij de kruising Klif/Rommel tor lampionnen wordt gezorgd. Hoogerheide gelooft niet dat de 47.000 in stand kan blijven, door meer toeristen te voet, per fiets en openbaar vervoer naar Texel te laten komen. „Hoe moet je dat bereiken? Door autoverkeer te ontmoedigen? Als je dat doet, ontmoedig je tevens de Texelse economie. Ik noem dat wishfull thinking: meer hoop dan werkelijkheid. Slechts weinigen laten de auto thuis. De top van het massa- Video Texelse molens in „De Traanroeier" Het Maritiem en Juttersmuseum in Oudeschild heeft er weer een attrac tie bij. In molen De Traanroeier, die op het museumterrein staat, draait vervoer neem je er niet mee weg." Ook het idee van een parkeergarage in Den Helder spreekt hem om deze redenen niet aan. Stabiel Zoals reeds opgemerkt is het finan cieel resultaat rooskleurig. Hoogerhei de: „Toen mij vorig jaar in de aandeelhoudersvergadering naar de vooruitzichten voor dit jaar werd ge vraagd, antwoordde ik dat het kon variëren van winst tot aanzienlijk ver lies. Het valt dus mee." Lagere bedrijfskosten en groei van het vervoersvolume lagen hieraan ten grondslag. Het autovervoer steeg met ruim 4 procent, evenals het aantal vervoerde personen. De gemiddelde autobezetting van de 12.552 afvaar ten was 28 procent. Dat is een lager percentage dan in het vorig boekjaar, vanwege de grootte van de Schul pengat. Het aantal extra ziekenreizen (98) komt overeen met dat van voor gaande jaren. De lagere bedrijfskosten zijn vooral te danken aan het verdwijnen van de post „bouwkosten Schulpengat". De kosten bevinden zich thans op het ni veau van vóór de bouw van tweede dubbeldekker. „Het ziet er stabiel uit", aldus Hoogerheide, „mede om dat we nauwelijks onderhoud als ge volg van slijtage zullen hebben." Teso investeerde vorig jaar voor ruim Glunderende gezichten en fraaie aanspanningen: en Duin. drie miljoen gulden, inclusief de bij drage aan Rijkswaterstaat voor de verlenging en verbetering van de on- derhoudskade in veerhaven 't Horntje. Met de fiscus stoeit Teso nog steeds over een WIR-premie van circa drie ton. De verkoop van de enkeldekkers „Marsdiep" en „Texelstroom" naar Malta (opbrengst f 3 miljoen) valt in het volgende boekjaar, dus in dat op zicht heeft Teso een goede start ge maakt.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 1