Cjroen rwartsjexelsin het harL, )een concreet zicht op ieuwe werkgelegenheid Fietsbus flopt Gemeente houdt 2000 bedden in reserve Wat staat ons nog te wachten? live, r a sluiting electriciteitscentrale: Vreemde drukgolven geven opschuddinggeen schade fmokiH' tfeoucoup fyotfie Ifemö WEEKEND jii mimende broers n recordpoging >4i Onbekenden verstoren rust in Korverskooi Onteigening voor fietspad paal 9? J GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10708 VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1992 idvertenties, abonnementen, etc.: Langeveld en de Rooy b.v„ Postbus 11 j aA Den Burg, telefoon 02220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax p.14111. Redactie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. 0-12741. Verschijning: dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs: ƒ46,20 f jaar; Los ƒ1,30. Geen krant gehad?: Bel 02220-12741. Buiten kantoo- -Ijei uw bezorger (of 14881 18542). Redactie buiten werktijd: Gerard jiman, Schoorwal 11, Den Burg, telefoon 02220-14687. niL-t Provinciaal Energiebedrijf Noord- md (PEN) ziet vooralsnog weinig pectief in de vestiging van een im voor alternatieve energie op Dat bleek gisteravond bij de ireking van een door Groen voorgesteld plan. De financiële gaarheid wordt in twijfel getrok- en ook van het rendement van ie-, wind- en waterenergie heb- de PEN-deskundigen geen hoge tie rachtingen. De kans dat dit plan |l voor vervangende, hoogwaardi- rerkgelegenheid op Texel na de jng van de centrale per 1 januari moet derhalve zeer gering iden geacht. lieve conclusies zijn dat de nota slstroom" de discussie weer aangewakkerd en dat wellicht mige ideeën op de een of andere e bruikbaar zijn. Richting toe- st sloot ir. L.M.M. Paulissen, ld districten van het PEN, gister- id niet uit dat dankzij technologi- ontwikkelingen sommige van alternatieve energie soe- kunnen bieden. Het is echter de in hoeverre dat Texel ar- iplaatsen oplevert. „Zelfs als je «eer een centrale in gebruik ut, zal dat minder werk opleveren «heen. Door automatisering nder personeel nodig zijn voor ing en beveiliging", aldus ir. ten. Toezegging m van Groen Links haakt in op üezegging van de PEN-directie. ifd werd dat het energiebedrijf mst de gemeente Texel plan- vervangende werkgelegen- onderzoeken en (eventueel ondersteunen. Kort voor ining van het windmolenparkje ieschild in november vorig jaar fde Groen Links het plan voor (king van stroom door gebruik- van de natuurlijke energie- in die Texel rijk is. Liefst in latie met een onderzoeksinsti- tevens als interessante at- voor toeristen. In de nota zijn van deze ideeën verder uitge- partij benadrukt dat het gaat, niet om een van a •rgerekend plan. Doel is ten- een deel van de verloren ge- irkgelegenheid (PWN en PEN 'men goed voor circa 60 ar- iatsen) voor het eiland te be- Naar Alkmaar de 35 Texelse werknemers van ictriciteitscentrale heeft de be dding op het eiland momenteel I alternatieven. Een deel kan te- bij de Huisvu'ilcentrale, die in in Alkmaar van start gaat. Voor en wordt een plaatsje bij PEN- tën elders gezocht. Op Texel Kien de banen niet voor het op- ppen. _J- uzi bkale gebroeders Biem en i Vlaming zijn vastbesloten zater- 1 september een drumrecord aan ®n te slaan. Ze maken onder- Ult van een groep van duizend mers die op een reusachtig pon- de haven van Rotterdam een 'doet op het wereldrecord ^n. Momenteel staat dat op Urnmers. De drumband staat van rockveteraan Cegar ^ijk. Zijn maatjes van Golden ^begeleiden de trommelaars op Maren. „Radar Love is één van ^mers die op het programma l^t'Verl(laPt Biem alvast. Normaal de Oosterender het ritme aan rJ wnatie „Never Ending". Sa- W Jet broer Hans (Van Beurden m Jnd'is a' wekenlang druk repeteren voor het oorverdo- j spektakel, dat door Veronica °P radio als tv rechtstreeks ^gezonden. Het optreden be- T121.15 uur en betekent de af- yen het havenfeest dat die [n de Maasstad wordt ge- „Het zou fijn zijn als u het personeel iets kan aanbieden op Texel zelf. Da gelijks heen en weer reizen kan tot problemen leiden. U moet zich wel realiseren dat velen aan het eiland gebakken zijn", pleitte VVD-raadslid Erna Eelman gisteravond. Ir. Paulissen kon echter niets garanderen. Hij toon de zich tevreden met het zoeken naar vervangend werk tot dusver; „We realiseren ons dat de sluiting voor hen een zware klap is, maar we proberen hen een toekomstperspec tief te bieden. Dat verloopt goed." Vaag Gerbrand Poster (Texels Belang) nam geen genoegen met de uitleg van Paulissen en PEN-manager J. Veenis. „Ik proef alleen maar vaagheid. Het PEN moet concreet zijn." Paulissen antwoordde dat het PEN serieus z'n best doet om het ontsta- Het experiment met de fietsbus is geen succes. Volgens tellingen van de Autobus Onderneming Texel (AOT) is sinds de start op 20 juni gemiddeld één fiets per dag ver voerd. Bij een gemiddelde van twaalf zou het project, een initiatief van de gemeente en vervoersbedrijf NZH, kostendekkend zijn. Zondag rijdt de fietsbus voor de laatste maal. De fietsbus, een gewone AOT-bus met aanhanger waarop achttien fiet sen kunnen worden meegenomen, maakte de afgelopen weken dagelijks zes ritten: drie van De Koog naar de veerboot en drie in de omgekeerde richting. Het grootste aantal fietsen op één dag werd genoteerd op 5 juli, toen een groep van zeven personen zich bij 't Horntje aanmeldde. Diepte punt is een week met nul fietsreizi gers. Dat betekent overigens niet dat de vaste chauffeur Bert Dekker met een lege bus over het eiland toerde, want de fietsbus neemt ook passa giers zonder fiets mee. Verlichting „De fietsbus is een verlichting voor de lijnbussen", zegt AOT- bedrijfsleidster Helena de Boer. „Soms zijn er zó veel wachtenden, dat de lijnbussen vertraging oplopen. De bussen zaten vaak propvol en moesten stevig doorrijden om de dienstregeling te handhaven. Het schema is nu eenmaal afgestemd op de vertrektijden van de boot. Voor de chauffeurs geeft dat extra druk, want zij moeten zorgen dat ze de boot ha len. De fietsbus was dan ook een nuttige reserve." Omdat de fietsbus eerder vertrok, zat die zelfs vaak vol ler dan de gewone dienstbus, die er als een soort „bezemwagen" achter aan kwam. Overigens heeft de fiets bus de plaats ingenomen van de reservebus, die vorig jaar juli hele da gen assistentie verleende op de drie Texelse buslijnen 27, 28 en 29. Tegenwind Volgens chauffeur Dekker is het aan bod van fietstoeristen afhankelijk van de weersomstandigheden. „Bij mooi weer zie je niemand. Meestal melden ze zich aan bij harde tegenwind. De meeste reizigers die van deze service gebruikmaken waren tevoren op de hoogte. Buitenlanders zijn doorgaans via de VVV geïnformeerd. We heb ben hier Zwitsers en Oostenrijkers gehad die, soms met het hele gezin, met de fiets in de trein waren gestapt, en hier met het openbaar vervoer naar hun vakantieadres reis den." Zowel ouderen als jongeren maakten van de fietsbus gebruik. Opvallend is dat de meerderheid in De Koog in stapte. Persoonlijk vindt Dekker de route te kort: „In de drie kwartier wachttijd in De Koog, kun je gemak kelijk heen en weer De Cocksdorp rij den en de campings onderweg aandoen. Nu moest een deel vanaf De Koog nog een lang, recht stuk door Eierland fietsen." Passen en meten Niettemin toonden de meeste passa giers zich tevreden over de nieuwe vervoersmogelijkheid. Dekker: „Men is zeer te spreken over de wijze waarop de fietsen worden vervoerd. De rijwielen zitten stevig vast in de aanhangwagen. Dat heeft trouwens wel eens wat voeten in aarde. Vaak is het passen en meten met al die verschillende modellen, van kinder fietsjes tot mountainbikes." Districtschef M.P. Boersma van de NZH draait er niet omheen dat het project slecht heeft gedraaid, maar wil nog geen definitief oordeel vellen. „Je kunt twee conclusies trekken: óf er is geen markt, óf de opzet is niet goed. In de evaluatie na het seizoen met de gemeente en de AOT zullen we alles op een rijtje zetten. Mis schien blijken sommige dingen toch anders te liggen, dan op het eerste gezicht lijkt." Boersma vindt het jammer van alle inspanningen, maar, zo zegt hij: „Je moet af en toe wat uitproberen." De provincie heeft zich garant gesteld voor 90 procent van het exploitatie tekort. Maximaal betaalt de provincie een subsidiebedrag van f20.500,- uit. 5$ ne gat op Texel te helpen invullen. „Het past niet in deze tijd om de deur te sluiten en zomaar te vertrek ken. Misschien dat sommige ideeën utopisch klinken, maar wie weet le veren ze toch structurele werkgele genheid op. Al is het maar één arbeidsplaats. We moeten dat eerst onderzoeken en gaan niet meteen met de portefeuille zwaaien." De PEN-ingenieur liet alle aangevoer de mogelijkheden op het gebied van alternatieve energie de revue passe ren. Warmte-krachtkoppeling, zoals dat bij zwemparadijs Calluna en hotel Opduin wordt toegepast, heeft vol gens hem de beste kans van slagen. Wind Windenergie levert nog te weinig ren dement op. „De opbrengst van de Lees verder pagina 5 sm Uniek historisch overzicht Texelse ijsventers sReacties op loslaten van de 47.000-grens sm Staatsbosbeheer wil Korverskooi sluiten Dik en Nelie Smit kampioen ringsteken w Ruime winst VVV Een groot deel van de 1500 een den in Korverskooi aan de Rui- gendijk is maandagmorgen niet teruggekeerd in de vangplaats. Dit gebeurde nadat onbekenden zondag zijn binnengedrongen in de kooi en de rust hebben ver stoord. De indringers zijn met een bootje aan het rondvaren ge weest en hebben daarbij vernie lingen aangebracht aan de vanginstallatie. Over de motieven van de daders tast de politie in het duister, maar men vermoedt baldadigheid. Volgens kooiker Er ik van der Spek valt de materiële schade mee, maar is het verlies aan eenden groot. Inmiddels zijn 800 dieren weer op hun stek te ruggekeerd. Drukgolven van tot dusver onbe kende herkomst waren woens dagavond voelbaar op het hele eiland. De rijkspolitie kreeg on geveer dertig telefoontjes van verontruste Texelaars, maar schade werd niet gemeld. Vol gens het KNMI is er met zeker heid geen sprake van een aardschok; vooralsnog gaan de deskundigen uit van een meteo riet die in de buurt is neergeko men of ontploft. Omstreeks half elf was een zwa re dreun voelbaar, direct gevolgd door een aantal kleinere klappen. Aan de hemel of horizon was niets te zien. De drukgolven ver plaatsten zich door de lucht, niet door de grond. Zowel in het noorden van Texel (De Cocks dorp) als het uiterste zuidpuntje (De Mok) werden de drukgolven gevoeld. De ervaringen waren bij na overal gelijk: trillende ruiten, deuren die spontaan openwaai den, enzovoort. Bij de familie J. Bakker in de Tjakkerstraat in Den Burg viel een stapelbed om, in de kazerne van de Joost Dour- leinkazerne maakten de plafond platen een „wave" en bij een bewoner van de Wierstraat in Oosterend sneuvelde een ruitje. Noemenswaardige schade heeft zich voor zover bekend echter niet voorgedaan. Naar buiten Veel mensen gingen naar buiten om te kijken wat er aan de hand was en wisselden ervaringen uit met de buren. Anderen belden de politie. De meldkamer in Alk maar kreeg uitsluitend telefoont jes vanaf Texel; kennelijk waren de drukgolven in de rest van de provincie minder opvallend. Later op de avond en gisteren werd duidelijk dat heel noord- Nederland was „getroffen". In Friesland ontstonden scheuren in de gevels van woonhuizen. Ver der kwamen er meldingen uit o.a. Ameland, Groningen en Drente. Seismometers van het KNMI ga ven geen uitslag, zodat aangeno men wordt dat er geen aardschok heeft plaatsgevonden. Snelheid Wél heeft het KNMI met speciale apparatuur die luchtdrukgolven meet (maar niet die als gevolg van een aardschok) geregistreerd dat er inderdaad „iets" is voor gevallen woensdagavond. Vol gens een woordvoerder lag de snelheid waarmee de drukgolven zich verplaatsten in de honder den meters per seconde. Ook daaruit blijkt dat er geen sprake was van een aardschok, omdat die in kilometers per seconde wordt uitgedrukt. De richting is pal west van Assen. Waar de eventuele meteoriet is neer gestort of ontploft, kon gisteren nog niet worden bepaald. Oe gemeente gaat uiterst omzichtig te werk bij het toelaten van nieuwe toeristische slaapplaatsen. Blijkens het op papier gezette beleid van b en w zullen alleen nog nieuwe bedden worden toe gelaten voor zover men daar niet of moeilijk onderuit kan. Bere kend is dat men dan op 45000 slaapplaatsen komt, dus ruim onder het officiële en thans omstreden maximum van 47.000. Die 2000 plaatsen worden voorlopig „in reserve" gehouden. Een lege aanhanger achter de fietsbuè: symbolisch voor een mislukt experiment. iFoto Frans Hopman) Dat is thans het beleid. Mogelijk zal dat de komende maanden nog wor den bijgesteld tot een zodanige li miet dat het eruit voortvloeiende autoverkeer ook op lange termijn door Teso kan worden verwerkt, maar de discussie daarover is nog maar net losgebarsten. Dat neemt niet weg dat ook op dit moment ombuigingen nodig zijn: uit breidingsmogelijkheden die er krach: tens het bestemmingsplan nu nog zijn, zullen in het nieuwe bestem mingsplan voor het buitengebied moeten verdwijnen. Wat weinigen weten is dat het huidige bestem mingsplan mogelijkheden biedt voor aanzienlijk meer dan 47000 toeristi sche slaapplaatsen. Dat is echter theorie. Om technische, financiële of andere redenen zullen lang niet al de ze mogelijkheden ook werkelijk wor den benut. Aftoppen Om de capaciteit voorlopig onder de 45000 te houden zullen de groeimo gelijkheden van bestaande recreatie terreinen worden afgetopt. Ook wordt gestreefd naar het „winnen" van bedden bij omzetting van kam peerterreinen in bungalowterreinen. Beleid is om daar aan mee te werken als er per saldo minder bedden over blijven. Een voorbeeld is het recrea tieterrein van Aegon bij De Cocksdorp waar huisjes worden ge bouwd op een terrein dat voor kam peren was bestemd. De huisjes zullen de heift minder mensen kunnen be vatten dan het oorspronkelijke kam peerterrein. In het nieuwe bestemmingsplan zijn geen nieuwe recreatieterreinen meer aangewezen. Bestaande bedrijven zul len overeenkomstig de huidige capa citeit worden bestemd, voor zover er geen sprake is van bestaande rech ten waarvan mag worden aangeno men dat er krachtens konkrete plannen op korte termijn gebruik van zal worden gemaakt. Dus wie van de huidige mogelijkheden geen gebruik maakt, raakt ze kwijt. Rechten De term „bestaande rechten" blijkt veel misverstand op te roepen. In theorie is alles wat volgens het huidi ge bestemmingsplan mogelijk is (dus veel meer dan 47000 bedden) bestaand recht. De gemeente bedoelt echter reële gevallen. Daartoe horen natuurlijk de reeds afgegeven bouw vergunningen, recreatieterreinen waarvoor een zg. uitwerkingsplan is of wordt gemaakt, maar ook het kamperen op erven (volgens de huidi ge norm van maximaal vijf eenheden per erf) en andere rechten die rechtstreeks uit het bestemmingsplan voortvloeien en waarvan wordt ver wacht dat ze ook werkelijk binnen kort zullen worden verwezenlijkt. Daarbij wordt gedoeld op hotels en objekten die als „gemengde bebou wing" te boek staan. Volgens het ontwerp voor het nieuwe bestemmingsplan krijgen bestaande recreatieterreinen ruimte voor uitbrei ding, wat nodig is om de door de ge meente voorgestane kwaliteitsverbetering en seizoenver breding zakelijk verantwoord te ma ken. Onder andere daarvoor is het kleine (en mogelijk straks nog kleine re) aantal nog te verdelen slaapplaat sen bestemd. Die plaatsen gaan alleen naar bedrijven die al over slaapplaatsen beschikken en volgens het geldende bestemmingsplan een recreatieve bestemming hebben. De bouwplannen moeten dan wel kon- kreet zijn en binnen drie of vier jaar worden gerealiseerd. Uitbreidingen worden bij voorkeur toegestaan in de sectoren hotels en bungalows en er moet aantoonbare kwaliteitsverbete ring en seizoenverbreding uit voort vloeien. Verder zullen de nog resterende groeimogelijkheden bij voorkeur worden geboden aan klein schalige bedrijven, waarbij het inkomens- en werkgelegenheid saspect een rol zal spelen. Verzoeken om uitbreiding komen naar verhouding veel van kleine logies- verstrekkers. Een van hun wensen is om bestaande en eventueel nog Lees verder pagina 5 Er zit geen schot in het fietspad naar paal 9. Grondeigenaar staatsbosbe heer weigert iedere medewerking. VVD-ster Erna Eelman stelde voor een onteigeningsprocedure te starten. Wethouder Barendregt reageerde af werend. „Dat is een zwaar middel waar het college geen voorkeur voor heeft. We zullen binnenkort het fietspadenplan behandelen en dan nemen we dit onderwerp mee." IM-ADVERTENTIE i Gewoon lekkere muziek, veel Rock, Bluesrock en Rythm and Blues TALK OT THE TOWN a.s. zondagmiddag, van 4 tot 7 en 's avonds van 10 tot 2... ...tussendoor kun ie dus genieten van een overheerlijke steak van de houtskoolgrill! Toegang gratis!

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 1