t Ringsteekcombinatie Smit pakt hoofdprijs f9* Korverskooi dicht door bezuinigingen li Afscheid van initiatiefnemers Omvangrijke diefstal wijn aan het licht Onduidelijkheid bij provincie over plan woningen Zouteland Dienstwoning in melkfabriek stuit op bezwaren Groep vrijwilligers helpt Juttersmuseum Zomeravondconcert Vernielingen Iwe Wachten bij de boot Strandbewakers moeten letten op vliegers College vlot eens over begroting '93 1 PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 21 AUGUSTUS 13 [AG 21 Dankzij een uitstekend gereden fina le veroverden Dik en Nelie Smit woensdagavond het Texels kam pioenschap ringsteken. Willy Zijm, de oudste koetsier, en Johanna van der Zwaag-Zijm vielen tot genoegen van vele omstanders eindelijk eens in de prijzen met een verdiende tweede plaats. Derde werden Frans Bakker en dochter Emmy, die met de hoogste score aan de slotwedstrijd waren begonnen. Na afloop werd af scheid genomen van de commissie leden Wies Hendriks en Gerrit Coevert, die in de jaren tachtig de Texelse ringsteek-traditie nieuw le ven inbliezen. Kampioen op de Groeneplaats werd de combinatie Rein Eelman/José Eelman-Schaafsma. Voor een hoge klassering in het kampioenschap wa ren ze al uitgeschakeld. Kennelijk be vrijd van de druk en geïnspireerd door het massaal opgekomen publiek (naar schatting 2000 belangstellen den) reed het. duo een foutloze barra ge. Voor deze extra ronde plaatsten zich ook Dirk en Sandra Witte, Willy Zijm/Johanna van der Zwaag en Joop en Joke Noom, die in deze volgorde beslag legden op de plaatsen twee, drie en vier. Voor Dirk Witte en zijn dochter Sandra was deze klassering echter niet voldoende voor een greep naar het kampioenschap. Na hun blik- semstart (winst in de eerste drie wedstrijden) dit seizoen legden ze uiteindelijk beslag op de vijfde plaats. Vizier Dik en Nelie Smit legden de omge keerde weg af. In de voorgaande zes wedstrijden in de Texelse dorpen re den ze constant goed, maar zonder uitschieters. In Den Burg had Nelie Smit haar vizier op scherp staan en scoorde acht van de maximaal negen punten voor het kampioenschap. Hierdoor bleven ze Willy Zijm en Jo hanna van der Zwaag juist een punt je voor. Frans Bakker en dochter Emmy waren met drie punten voor sprong op Zijm aan de finale begon nen, maar wisten slechts vier punten aan hun totaal toe te voegen. Wel kregen ze de waardering van de toe schouwers door hun stijlvolle aankle ding en de authentieke verlichting op hun uit 1900 daterende Noordhol landse Tilbury. Gerard en Els du Porto waren tevoren ook kanshebber, maar zakten van de gedeelde tweede naar de vierde plaats. Schelpen Tot schoonste geheel koos het pu bliek Willem en Jopie Bakker met Commissielid Peter Bakker feliciteert de nieuwe Texels kampioenen Nelie en Dik Smit. IFoto's Frans Hopman) een verbindend element." Tegenwoor dig functioneert de commissie onder hoede van de fusievereniging „Tussen wad en duin". Henk de Lugt en Renske van den Tempel (speaker) hebben de opengevallen plaatsen in genomen. Uitslagen Eindstand Texels kampioenschap: I.Dik en Ne lie Smit 40 punten; 2.Willy Zijm en Johanna van der Zwaag 39; 3.Frans Bakker en Emmy Scholl 37; 4.Gerard en Els du Porto 34; 5.Dirk en Sandra Witte 33; 6.John van der Zwaag en Erica Pronk 32, Aad Stiggelbout en Tineke Spigt 32; 7.Fedde de Jong en Annemarie Reyding 30, Rein en José Eelman 30, Jos Waterman en Joke Bouthoorn 30; 8Joop en Joke Noom 28, Willem en Jopie Bakker 28; 9.Jan Keyser en Matty Saai 27; 10-Henk Spigt sr. en Irmgard Segers 24, Joop en Sas- kia Inpijn 24; 11. Dirk en Betty Keyser 17. Ronde van Den Burg: I.Rein en José Eelman; 2.Dirk en Sandra Witte; 3.Willy Zijm/Johanna van der Zwaag; 4.Joop en Joke Noom. Wies Hendriks (links) en Gerrit Coevert: mannen van het eerste ringsteek-uur. hun door de 17-jarige Friese merrie Letske voortgetrokken Duitse jacht wagen uit 1905. Bijzonderheden wa ren o.a. het met 380 Filippijnse schelpen versierde tuig en het blok patroon op de achterhand van het paard. Niet onwaarschijnlijk is echter dat de onverstoorbaar walmende pijp van de koetsier de doorslag gaf ten opzichte van andere eveneens fraaie spannen. De winnaars kregen de Jan Agter- wisselbokaal en een mooie deken, beschikbaar gesteld door Hippostar. De andere prijswinnaars kregen naast bloemen een zweep en verzorgingsat tributen. Afscheid Voor Wies Hendriks en Gerrit Coevert was het de laatste maal dat zij als commissielid bij het ringsteken waren betrokken. In De Lindeboom werd hen door de anderen veel lof toege zwaaid. Zij zetten een jaar of acht geleden de huidige succesformule op poten. Dat kostte de nodige moeite, omdat sprake was van een controver se tussen de twee toenmalige men verenigingen. De ringsteekcommissie was in de begintijd daarom een zelf standige club, die boven de partijen stond. „We wisten de mensen ervan te overtuigen dat je dit stukje nostalgie aan de toeristen moest presenteren", blikt Hendriks terug. „Ringsteken is écht traditioneel. Het leeft ook enorm onder de deelnemers. De meesten le ven er helemaal voor en zijn uren be zig met de voorbereiding." Volgens hem heeft het ringsteken de partijen meer bij elkaar gebracht: „Het was Een 25-jarige Texelaar heeft bekend de afgelopen drie maanden twintig tot dertig flessen wijn te hebben gestolen bij zijn werkgever in De Koog. De man, die tijdelijk woonachtig is op het eiland, bleek een alcoholist en is inmiddels ontslagen. Een 36-jarige Texelaar bleek uit hetzelfde bedrijf twee flessen wijn te hebben gesto len. De zaak kwam aan het licht door een tip van een collega. De schade zal door de dadërs wordèn vergoed. Bij de provincie bestaat onduidelijk heid over de woningbouwproject op het Zouteland bij Den Hoorn. „Het lijkt wel of zij nog uitgaan van het oude plan voor 42 woningen", aldus wethouder Barendregt. Het huidige plan betreft echter maar 24 huizen. In de vergadering van de raadscom missie voor ruimtelijk- en huis vestingsbeleid werd een brief van de provincie behandeld, waarin toestem ming wordt gegeven voor het bou wen van enige woningen. De hoeveelheid wordt echter niet ge noemd. De provincie stelt dat de be hoefte aan woningen niet door de gemeente is onderbouwd en dat er dus maar een beperkt aantal huizen mag komen. De leden van de commissie vinden het zonde als deze kans op woning bouw aan de neus van Texel voorbij gaat. Allen zochten naar manieren om de provincie er-van te overtuigen dat er wél veel behoefte is aan hui zen bij Den Hoorn. Jan Koolhof van het CDA: „Het zou zonde zijn als de door ons gekochte grond niet wordt benut. Kan de dorpscommissie niet nog eens worden geactiveerd om een lijst met belangstellenden samen te stellen?" De wethouder legde uit dat de meningen van de dorpsbewoners al eens zijn gepeild. „De ervaring leert dat als er bouwactiviteiten gaande zijn er steeds meer behoefte ontstaat. Zolang er nog niets is, loopt men niet zo hard." Hij beloofde er al les aan te doen het plan gerealiseerd te krijgen. Met de komst van een vleesgroo thandel en -conservenbedrijf in de voormalige melkfabriek hadden de leden van de raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid geen moeite. Maar met de bouw van een inpandige bedrijfswoning wel. De firma Dicon uit Woubrugge wil de melkfabriek kopen. Dat heeft voor de eigenaar, M. Diks, alleen zin als de bestemming van het gebouw door de gemeente wordt gewijzigd en er een bedrijfswoning in mag worden ge bouwd. Wethouder Barendregt vertel de blij te zijn dat er een oplossing is voor het pand, daar slopen toch erg duur zou worden. „Problemen met de hinderwet zijn te overzien", vulde hij aan. Jaap Vlaming van Groen Links was, evenals Gerard van der Kooi van de PvdA, tegen de dienstwoning. „Er hoorden voorheen woningen bij de melkfabriek. Laat Diks daar maar één van kopen." Jan Koolhof (CDA) en Cor Kuip (Texels Belang) voorzagen geen problemen en keurden zowel de wijziging van de bestemming als de woning goed. Erna Eelman van de VVD vroeg of een soort koppeling kan worden ge maakt tussen de bedrijfsvoering en de woning. „Daarmee regel je auto matisch dat als het bedrijf wordt beëindigd, de woning ook wegvalt." Jim Le Roux van de afdeling ruimtelij ke ordening vertelde dat een inpandi ge woning nauwelijks voor problemen kan zorgen, omdat deze toch niet los van het bedrijf kan worden verkocht. „Iets in één pand kan niet worden ontkoppeld." In het Maritiem- en Juttersmuseum en EcoMare helpt een internationale groep vrijwilligers van 15 tot en met 3 september bij de opbouw van het museum en natuurbehoud. Ze dragen een steentje bij aan de bouw van een aantal historische huisjes op het museumterrein in Ou- deschild. De vrijwilligers gebruiken hiervoor oude bouwmaterialen die her en der op Texel zijn verzameld. Bij EcoMare verrichten de vrijwilligers onderhoudswerk in het zeventig hec- taregrote duinpark. Tijdens het pro ject besteedt men door lezingen en excursies uitgebreid aandacht aan de achtergronden van het werk en na tuurbehoud. Naast het werk is het groepsgebeuren belangrijk. De deel nemers leren elkaar kennen. Ze bivak keren in het scoutinggebouw. De groep is aangesloten bij de Stich ting Vrijwillige Internationale Actie (VIA), als onderdeel van een interna tionale organisatie die zich inzet voor de vrede en het verminderen van so ciaal onrecht. De VIA organiseert daarom werkkampen, waarvan het jaarlijkse project op Texel er één is. De gelden van VIA komen hoofdza kelijk uit inschrijfgelden van vrijwilli gers in buitenlandse projecten en van donateurs. Met geld van subsidiege vers worden in Nederland projecten gehouden. Eendenkooi Korverskooi bij De Koog zal waarschijnlijk dit najaar sluiten. Staatsbosbeheer (SBB), eigenaar van de eendenkooi aan de Ruigendijk, moet door bezuinigingen bij het rijk 67 medewerkers afstoten. Kooiker Erik van der Spek uit De Koog koestert echter hoop de kooi op ba sis van hobby of bijverdienste in stand te kunnen houden. SBB gebruikt Korverskooi hoofdzake lijk om eenden te ringen voor weten schappelijke doeleinden. De soorten waarbij dit gebeurt zijn wintertaling, smient en pijlstaart. Tweede doelstel ling is het op peil houden van de po pulatie wilde eenden. Dit gebeurt door het wegvangen van bastaar deenden, die aan de poelier worden verkocht. Wilde eenden, die het meest talrijk zijn, worden ook gevan gen omdat het anders te druk wordt in de vangkooi en er niet meer kan worden geringd. De ringcentrale, die de vogels re gistreert, vindt dat het aantal re gistraties wel omlaag kan. Op eenden wordt namelijk flink gejaagd, zodat de gegevens op de ringen via de ja gers snel bij de ringcentrale terugko men. Dit feit en de noodzakelijke bezuinigingen zijn voor SBB aanlei- In de NH kerk van Oudeschild wordt dinsdag om 20.15 uur een zomera vondconcert gehouden door zange res Els Kal en organist Joos Veerman. De toegang is gratis, maar bij de uitgang wordt een collecte ge houden ter bestrijding van de kosten. Joost Veerman heeft gestudeerd aan het Alkmaars conservatorium. Na het diploma docerend musicus te hebben behaald zette hij zijn studie voort aan het Utrechts conservatorium. Veer man geeft veel les en is organist van de Goede Herderkerk in Huizen. Els Kal studeerde aan het Hilversums conservatorium. Ze is gespecialiseerd in oude muziek. Ook zij geeft les en studeert zelf bij de voormalige opera zanger Herman Woltman. Gezamenlijk zullen zij nummers ten gehore brengen van Andriessen, Han del, De Neufville, Purcell, Fauré, Wel- mers en Bach. ding Koverskooi te sluiten na dit sei zoen. Hobby Voor kooiker Erik van der Spek kwam het nieuws hard aan. „Misschien dat SBB me ergens anders kan plaatsen. Zo niet, dan moet ik op zoek naar ander werk." SBB overweegt inmid dels wel het kooirecht op de Korvers kooi te laten rusten, zodat de kooi in gebruik kan blijven. Net als de een denkooi van Natuurmonumenten op Westergeest, waar agrariër Piet Bak ker de eenden vangt, zal deze kooi dan door een particulier worden geëxploiteerd. „Waarschijnlijk uit hob byisme of als bijverdienste", ver wacht Van der Spek. Werking Korverskooi werd in 1842 in gebruik genomen door Nicolaas de Cock uit Eierland. Nadat de eendenkooi in ver schillende handen was overgegaan werd SBB in 1961 eigenaar. De vang- methode verloopt nog altijd hetzelf de: eenden worden naar de kooi gelokt door zogenaamde staleenden, die terug uit het noordelijke broedge bied elke zomer neerstrijken om uit te rusten. Dat zijn er jaarlijks zo'n 700 a 1000. 's Avonds gaan deze dieren op zoek naar voedsel. Wanneer de vo gels 's morgens terugkeren zijn ze vergezeld van soortgenoten, die de kooiker aan het eind van de zomer met een speciale installatie vangt. Jaarlijks varieert dat aantal tussen de 2.500 en 4.000. Voor een optimale werking van de eendenkooi, is abso lute rust gewenst. In de directe om geving van de vangplaats is het maken van veel lawaai, zoals schie ten met een jachtgeweer, dan ook niet toegestaan. Vier jurken die in een rek voor een winkel in de Weverstraat hingen zijn met een scherp voorwerp vernield. De schade bedraagt f670,-. Bij een schoolgebouw aan de Gast huisstraat is een gat in een houten wand geslagen. Daarnaast is het as- faltpapier van een hok getrokken en werd een plank van de zandbakaf dichting gebroken. Er is voor 7300,- schade aangericht. Vrijdag 21 augustus Klaverjasclub De Doormars houdt vanaf 20.00 uur een zomerdrive in dorpshuis 't Skiltje. Deelname kost f6,- per koppel. In De Schuilhut in De Koog ver toont mevrouw A. Zegers- Goldnick dia's over Texel met Duitstalige toelichting, aanvang 20.00 uur. In dorpshuis De Bijenkorf wordt vergaderd over Oosterend Pre sent 1993; 20.00 uur. Zaterdag 22 augustus Tennisclub Deuce houdt van 16.00 tot 17.30 uur receptie in het clubgebouw in Den Burg ter gelegenheid van het 80-jarig bestaan. Op de Nikadel in De Koog begint om 13.30 uur de finale van het Texels kampioenschap visroken. In De Toekomst in De Koog wordt een „schuimparty" gehou den; 21.00 uur. Scouting Texel haalt in verband met de vakanties geen oud pa pier op in Den Burg. Wie toch van zijn oude papier af wil, wordt verzocht het zelf te depo neren in de container bij het groepsgebouw aan de Bern- hardlaan. Zondag 23 augustus Om 8.30 uur start bij het red dingboothuis nabij de vuurtoren een strandexcursie van het IVN Texel. Deelname staat open voor ieder en is gratis. Vanaf 10.00 uur worden bij ma nege Akenburg springwedstrijden gehouden. Toegang gratis. Om 12.30 uur start bij paal 33 de surfrace Texel-Vlieland v.v. In schrijving 11.30 in paviljoen >d06 zicht, briefing 12.15 uur. om 17.00 uur prijsuitreiking. striji In de Hervormde kerk van De Koog begint om 12.30 uur een Duitstalige Evangelische dienst onder leiding van pfarrer Hermann. visrok Koog. rste In de Hervormde kerk van De Koog wordt om 19.30 uur Te: igehi selneme wuy vvuiui ui11 ic7.ou uur een interkerkelijke zomeravonddienst ISeCr61 gehouden met als voorganger d 'e'en'9' Knipscheer en medewerkinn 2220 - g^uyi Knipscheer en medewerking m- Gerard Smeenk (viool) en Johai Ran (orgel) Maandag 24 augustus Vandaag begint in de voormal» in Der kos .kunn uur de rdel La slneme 13.3 en oi Doopsgezinde vermaning Hoorn een expositie van kunste naar Benjamin F. Bosch Van 19.00 tot 20.00 uur is del j>|an( bliotheek (ook Duitse boekenl geopend in De Schuilhut achter de N.H. kerk in De Koog. t urathoi In de N.H. kerk van De Koog v« Surfma zorgt Hans Kievits een dia-avond ;en Vlie over Texel; 20.00 uur. ((jstrjjd relskan Dinsdag 25 augustus Van 19.00 tot 20.00 uur kunner in de bibliotheek van De Schui- hut in De Koog boeken (ook Duitse) worden geruild. •de en het Oost-Vli :nstar ;d voc sigewi In de Hervormde kerk van Oude we schild begint om 20.15 uur een zomeravondconcert door Joost Veerman (orgel) en Els Kal (zang). Hoogwater Oudeschild Vr. 21 00.07 en 01.47u Za. 22 00.40 en 13.50u Zo. 23 01.40 en 15.00 Ma. 24 03.30 en 17.10u Di. 25 05.50 en 18.34u rkelijk v De enshuiï junansl ndsurfc ,oor de. cdere s eze rr -VlieU en van af 11 07.04 en 19.45u ;n 08.05 en 20.55 09.05 en 22.15 u -jrstl Wo. 26 Do. 27 Vr. 28 Aan het strand is het ongeveer een u eerder hoog water. De zon komt 23 augustus op om 6.35 uur en gaat om om 20.46 uur. 21 augustus, laatste kwartier; 23 augustus doodtij. ding is torp. li Op 8 augustus 1978 heb ik in deze rubriek naar voren gebracht, dat ook bij twee TESO-dubbeldekkers wacht tijden onvermijdelijk zijn, wanneer de ontwikkeling van het autoverkeer vol gens de toenmalige verwachtingen zou verlopen. Nauwelijks is de twee de dubbeldekker in de vaart, of het wachttijdenprobleem wordt door TE- SO gesignaleerd en onderzoek naar de kosten van aanschaf en gebruik van driedubbeldekkers wordt uit besteed. Wat nu nog een onderzoek is, kan spoedig een plan worden. Maar laten we als Texelse gemeenschap nu dui delijk stellen, dat een verdere vergro ting van de veerponten eenvoudig niet kan. Want bij verwezenlijking van de door TESO onderzochte uitbrei ding mag worden gevreesd, dat Texel onder de band zal worden gereden (er zijn niet zoveel voeten meer die lopen). Bovendien zouden de Texe laars worden geïsoleerd van de over kant door een te verwachten verveelvoudiging van de TESO- tarieven. Daarom Texelaars, er is weerwerk aan de winkel. Laat de ontwikkelin gen niet op hun beloop. Bij dergelijk grote investeringen is het moment spoedig aangebroken, waarop het tij niet meer is te keren. Hierbij enkele stellingen om de gedachten te bepalen: 1) Door vergroting van de veerponten kan door de langere op- en afrijproce dure geen halfuursdienst met twee boten meer worden gevaren, zoals nu nog mogelijk is. Verhoging van de ca paciteit vereist dan de aanleg van een tweede haven en tweede Pont- weg. Waar moeten die komen en wie betaalt dat? 2) De eigenlijke bestaande beperken de overzet-capaciteit van de schepen is niet 400 auto's per uur, maar 9600 per etmaal. Dat is niet zo wei nig. Bij een gemiddeld aantal van zeg 3 passagiers per auto en een verblijf tijd van 4 dagen per auto op het Op bewaakte strandgedeelten mag niet worden gevliegerd. PvdA-raadslid Gerard van der Kooi vindt deze restrictie nog niet beperkend genoeg en stelde voor een bepaald stuk strand aan te wijzen als enige plaats waar mag worden gevliegerd. Dat gaat het college te ver. Gerbrand Poster van Texels Belang wees erop dat door de strandbewakers niet in grijpen als wordt gevliegerd op be waakte gedeelten. Daar verbaasde de burgemeester zich over. „Het is hen wel opgedragen." n n uilen de oor surfe '9 sep surl eiland, hoeven voor het maximum van 47000 slaapplaatsen maar DO) ,;n vreemde auto's per etmaal te widen overgezet. Dus er is ook nog voor. Texelse auto's, vrachtvervoei en dagjesmensen. 3) Het TESO-probleem is een spits en fileprobleem zoals we datkenne van de spoorwegen en het Neder- landse wegennet. Het beleid dient op gericht te zijn door ontmoedingings- en reserveringsra tregelen de topdrukte op den in bepaalde perioden te verminderen. 4) Het is een schande, dat ondanks de miljoenen-investeringen en de ta riefsverhogingen in de afgelopen 14 jaar de bereikbaarheid van kant voor Texelse inwoners voor gea cent is verbeterd. De noodzakelijke spreiding van het vervoer per etmar dient er toe bij te dragen, dat wed gustus na half tien 's avonds op het eiland terug kunnen keren. De algemene toename van de mobiliteit duidt op een grotere behoefte om verder te kijken dan de neus lang is of de tel ;-an 6 visie te bieden heeft. Dat geldt ook voor Texelaars! Het lijkt me een po tieve ontwikkeling, die echter in gt de banen moet worden geleid. Ik vind dat de TESO haar werkvoo treffelijk doet. Maar de Texelse pro blemen dienen met verstand door d juiste instanties te worden H. G. Frans Den Hod Eén dag had het college van b en* i nodig om overeenstemming te ber» J ken over de gemeentebegroting voo 1993. Dat lijkt op moeizame discu» sies te duiden, maar dat is allermrrt 7 het geval, zo verzekert gemeentes* b cretaris Piet Zoon. „In vergelijking met vorig jaar, toen we te maken hadden met ingrijpen!* bezuinigingen door het rijk, duurde het veel langer voordat het college eruit was. Ditmaal zijn er beduiden1' minder problemen." Volgens Zoon zijn er geen kwesties waarbij b en lang hebben stilgestaan. Wèl zal net f college, om een sluitende begroting te krijgen, voorstellen sommige be_ lastingtarieven te verhogen. De ciële voorstellen en het beleid voor komend jaar zullen begin volgen» maand worden gepresenteerd in „nota van aanbieding". Tot uiterl'J 23 oktober krijgen de raadsfracties de tijd om hierop te reageren met hun „algemene beschouwingen J edere ri zod ree he Oos' voor heel rte var mijn z Bri Walt Mari Hoe de eerste beantwoording van b en w op maandag 2 november volgt^ dag 10 november de grotingsbehandeling door de ond* gemeenteraad. Bedoeling is de bevolking weer een boekje me begroting „in één ^™n«laa w versDreid.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 2