l/lomberg: doemdenken lecht voor het eiland een toren voor De Koog Bestemmingsplan Oosterend: meeste bezwaren gegrond me d« éüf6"' 'n ^un' kon reeds een Theaterweekend om jeugd op het goede spoor te zetten „Systeem bouwleges niet veranderen" Vlaamse burgemeester op fiets naar Texel Uit het politierapport Even weg... Theologische vorming DAG 21 AUGUSTUS 1992 TEXELSE COURANT PAGINA 7 S j grijnst zuur op de vraag hoe hoog de toren voor De Koog dit a, ier wordt. Ed Momberg van R en M projectontwikkelingsmaat- His rhappij Texel BV heeft een aangepast plan voor de receptie van re4 jeachpark Livingstone annex hotel annex restaurant. Een jouw van vier bouwlagen, niet hoger dan 15 meter, dat bin- !tj jj- et de ontwerpen voor een supermarkt, ter visie. de gestelde eisen van de gemeente blijft. Het ligt, samen jaar geleden startte Momberg adviesburo B M. Vorig jaar sta bij en Ben Rab uit Den Burg de f. dippen bij elkaar. „We wilden bouw- jastj itwikkelingen op het eiland in Texel- handen houden, voorkomen dat ohlerkantse bedrijven er met het stuk- 3 Ta (werkgelegenheid vandoor gaan." toe dat de naam R M verwarring wekt omdat het flchil met B M erg klein is. haalteerste klus van R M was de teve «wikkeling van enkele kantoren op alterrein waar voorheen de Tebo Daar werd onder andere een mioor voor de woningbouwvereni- :n1l ig gepland. Badplaats natuurlijk waren er ook de ont- deAxkelingen in De Koog.... Momberg: i hi ügenlijk ben ik al jaren bezig in De :ög. In 1988 heb ik een plan inge- rille, snel om de Dorpsstraat te verfraai- :en meer de nadruk te leggen op badplaats-imago en het strand, werd echter afgeketst. Jarino is itAdertussen met de gemeente gaan lentE sten en dook in het Stappelandpro- de W Te**; rino kwam in de problemen en na slepende affaire wist de gemeen- zich van deze onderneming te ont- en. Momberg zag zijn kans 'usti hoon. „Ik ben er toen ingestapt als !tel hiseur voor Livingstone en Elco jers -meulen. Een plan voor 144 bunga- »s, ontwikkeld door architect Jan logie iser. Trouwens, er wordt momen- ilzo geageerd tegen bouwen in de dMij rlstische sector, maar toendertijd alshet set niemand op Texel tegen die oeÉl plows. Men was ertegen dat de ilaars zelf geen kans kregen daar van de grond te brengen." B ttiifeft inmiddels een nieuw plan iceerd: 36 vakantievilla's aan de uiiij iperfoelieweg. Samengewerkt met architect Uriot, Bouwbe- Vermeulen en firma Tatenhove. iuur en beheer komen in handen rgetf 'Creatief Vakantieparken uit Gro- dsm een. ehoi ii Supermarkt i-'s: treq_ het creëren van winkeltjes aan loei Nikadel is een slepende affaire, bijl mberg: „ledereen begon zich te Jeu de boule. Op de pas geopende de boule baan tussen bakkerij 't uden Boltje en Strendertuus te esterend worden elke woensdag tiaf 19.00 uur en elke zaterdag m taf 14.00 uur bijeenkomsten ge- r de :uden van de club die is opgericht, schu mm* essti WN-actie. ,,Wij gaan weer naar des tooi" is de totel van de Veilig Ver nederland actie die wordt ge- toen nu de vakanties ten einde fên. Op Texel vyorden borden ge- S atst om overige weggebruikers te )enl ïnderen op de schoolgaande kin- 'sn. Tevens wordt op de basis- Wen een lespakket verspreid. |0e ^cariorechten. Het college gaat 'aad voorstellen de precariorech- de 'met 100% te verhogen. Dit is No genoeg hetzelfde voorstel als vorig toer r.Toen wees de raad het van de nj. lamt ia!^ Hpenkaarten. Het kopen van 'Ppenkaarten in de AOT-bussen 1 c^t met ingang van 1 september Muurder. De 2-strippenkaart kost rdhi "'2,75 (was f2,25), de penkaart f4,25 (was f3,25) en Inieuwe 8-strippenkaart f 11,- (was WO voor 10 strippen). De tarieven de voorverkoop veranderen niet. ^acht wordt dat minder reizigers UM debus een kaartje zullen kopen, >d te 'at(Je bussen minder lang hoeven stoppen. J.H. Donatz keert defini- bollards. ,"let teru9 a's directeur van de nt Jn^ karnen Eén/Gollards. Wet- 8 ^erTine Krijnen-Bays deelde dit -aan de raadscommissie voor pijnsbeleid. Donatz was geruime !kil» ?ken ^et za9 er n'et naar uit J N zijn taak weer volledig kon Temend directeur aangetrokken ■Persoon van H.J. Zeggelink uit ""aar. roeren toen het omleggen van de Ni kadel aan de orde kwam. De ge meente had een werkgroep gevormd met daarin mensen uit alle geledin gen van De Koog. Die kwamen uit eindelijk met een plan dat tijdens de officiële behandeling door de ge meente werd ondergraven door nota bene dezelfde leden van die werk groep. Dus toen zat de gemeente weer zonder plan en werd dringend gezocht naar een ontwikkelaar die daar alsjeblieft wat van de grond wil de trekken. Het plan is toen enigszins aangepast." R M ging op zoek naar belangstellenden. Een super markt voor Ton Gieles met een vloe roppervlak van 700 m2 stond al snel op de lijst, de rest van de ruimte is nog niet verzegd. Toch wordt ernaar gestreefd dat op 1 november de eer ste paal in de grond gaat. Toren-affaire Terug naar de toren. Het Beachpark moet van de gemeente vóór maart 1993 een receptieruimte hebben. Daaraan wil men een restaurant en een hotel koppelen. Op een klein hoekje grond bestaat de mogelijkheid nog 75 toeristische slaapplaatsen te creëren. In het gebied tussen de win kels aan de Nikadel en het Beachpark komt woningbouw. Momberg: „Archi tect Jan Visser kwam met een plan voor een gebouw in zes lagen. Tot onze verbijstering zei de welstand scommissie: als je zoiets doet, doe het dan goed, maak 'm nóg hoger. De volgende tekening betrof dus een soort flatgebouw waartegen de pu blieke opinie zich al snel keerde. Wij vonden het zelf eigenlijk ook te ver gaan en wilden het idee terugtrek ken." De toren werd een onderwerp van politieke discussie, het plan haal de het niet. Er is inmiddels een nieuw plan voor een receptie annex hotel annex restaurant dat wèl de goedkeuring van de gemeentebestuurders kan wegdragen. „We beperken ons tot 68 slaapplaatsen. Het wordt een ge bouw van 22 bij 22 meter met een uitloper waar het restaurant komt. Het hotel/receptiegedeelte wordt 15 meter hoog en het restaurant vier meter. Dat moet echt een luxe voor ziening zijn met enig cachet." Hoogerheide Het maximum van 47.000 slaap plaatsen houdt de gemoederen op Texel momenteel hevig bezig. Mom berg heeft een uitgesproken mening over de rol die Tesodirecteur Hooger heide in deze zaak speelt. „Hij ge bruikt unfaire machtsmiddelen. Als een democratisch gekozen gemeente bestuur plannen maakt, dan zijn daar allerlei inspraakmogelijkheden. Een besluit wordt genomen als de meer derheid ergens vóór is. De dingen die Menno Stam heeft gezegd gaan over de grenzen van het fatsoenlijke heen. De gemeentebestuurders zijn onze eigen afgevaardigden!" Momberg is Het bestemmingsplan Oosterend noord oost gaat over het gedeelte van het dorp ten noorden van de Mulderstraat en de omgeving Mul- derstraat/Peperstraat/Vliestraat. Te gen het plan zijn drie bezwaren ingediend, maar de schrijvers daar van krijgen allemaal min of meer hun gelijk. B. Rienks wil bij zijn woning aan de Ankerstraat de mogelijkheid behou den een tweede garage te bouwen. In sommige bestemmingsplannen is Een theaterweekend in Jeugdherberg Panorama moet een groep jongeren die de laatste tijd nogal wat proble men op het eiland heeft veroorzaakt, weer op het juiste spoor brengen. De commissie welzijn vindt het een goed idee en heeft f6.135,- uitge trokken voor deze „workshop". Het gaat om maximaal 45 Texelse jongeren van 13 tot en met 17 jaar die zich hebben schuldig gemaakt aan inbraakjes en vandalisme. Om de jeugd meer verantwoordingsgevoel bij te brengen wil het Jeugd- en jonge renwerk deze groep tijdens het week end kennis laten maken met muziek en theater. In de commissie Welzijn stelde Gelein Jansen dat deze works hop eigenlijk voorbijgaat aan de doelstelling van de subsidie voor het jeugd- en jongerenwerk. „Maar ge zien het doel van dit project gaan wij akkoord." Gerbrand Poster (Texels Be lang) betwijfelde of de jeugd geïnte resseerd is in het theaterweekend. „Ik ging vroeger liever voetballen." Wethouder Krijnen voerde aan dat uit gesprekken van de jeudwerker met de groep het idee voor dit project was ontstaan. Ze kreeg bijval van Gré Zegers, die erop wees dat de vroegere jeugdclubs in de buitendor pen bijna ter ziele zijn gegaan. Een viertal professionele krachten zal de jeugd tijdens hun weekendverblijf be geleiden. Naast het bijwonen van het theater- en muziek zullen de jongeren in groepsverband ook decors en kle ding maken. Industrieterrein. Bedrijven van gro te omvang zullen zich in de toekomst steeds vaker in Oudeschild moeten vestigen. Dat zei wethouder Baren- dregt (ruimtelijke ordening) vorige week tijdens de raadsvergadering. CDA-raadslid Gelein Jansen had geïn formeerd of b en w naast de be staande bedrijventerreinen in Den Burg andere lokaties op het oog heeft. yiAuor. 1790 AC Dsn Bum Deze tekening van architectenbureau Visser toont aan hoe onder andere de supermarkt er ongeveer uit gaat z het wèl eens met Hoogerheide dat er een grootschalig onderzoek moet ko men. „Maar het gaat om het aantal overnachtingen dat daadwerkelijk plaatsvindt en niet om het aantal theoretische slaapplaatsen. Cijfers to nen aan dat de hoeveelheid toeristen op Texel stabiliseert, terwijl op andere waddeneilanden nog wel groei is." Grotere boot? Momberg is tegen een nog grotere boot. „Dan kan je beter een brug bouwen. Het is toch vreemd dat in feite één man daarover beslist? Alles op het eiland komt tot stand via de mocratische besluitvorming en onze belangrijkste voedingsader wordt bestuurd door één man en die heeft dus een gigantisch machtsmiddel." De projectontwikkelaar en adviseur vindt dat op het eiland het doemden ken over toerisme toeneemt. „We moeten het positief blijven bekijken. Laten er werkgroepen worden ge vormd uit alle geledingen van de be volking. Die kunnen met elkaar discussiëren en tot een vorm van ad vies komen, ledereen mag inspreken, dus niet alleen de grootste schreeu wer wordt gehoord. Maar als de raad heeft beslist, moet er niet meer aan worden getornd." geregeld dat dit kan als iemand een woonlokatie van meer dan 600 m2 heeft. Rienks heeft een bouwkavel van 800 m2, dus voldoet ruim schoots aan dit criterium. Het bijge bouw mag echter niet groter dan 60 m2 worden. PvdA-er Gerard van der Kooi vroeg of iedereen die op Texel aan deze eisen voldoet een tweede garage mag bou wen. Volgens Jim. Le Roux van de gemeentelijke afdeling ruimtelijke or dening is dat niet zo. „Alleen als er in het bestemmingsplan een passage over is opgenomen. H. Eelman wil een tuinhuisje achter zijn woning in de Ankerstraat maken. Volgens het bestemmingsplan mogen daar echter geen bijgebouwen wor den neergezet. Eelman stelde voor dit te veranderen, maar daar voelt de ge meente niets voor. Overigens mag hij wel een tuinhuisje neerzetten, na aanvraag van een bouwvergunning, omdat het kleinschalige bebouwing betreft. Garage Rentenaar zal over enige tijd moeten uitbreiden in verband met hinderweteisen en gebrek aan ruimte in de werkplaats. Er is al een bouw tekening, die door de eigenaar is besproken met de buren. Zij hebben B en w willen vasthouden aan het huidige systeem van bouwleges hef fen. Momenteel bedraagt het tarief 1,75 procent van de kale bouw kosten (dus exclusief btw). De ge meenteraad moet nog een beslissing nemen. Bij grote bouwprojecten leidt dit tot enorme bedragen, die aan de ge meente moeten worden betaald. Texelse architecten en de Jonge On dernemersvereniging maakten daarom bezwaar tegen het huidige systeem. Men vond de leges te hoog in ver houding tot de werkelijke kosten. Tot en met 1989 was er nog sprake van een gedifferentieerd tarief. Vanaf 1990 wordt een vast tarief gehan teerd. Vorige maand boog de raads commissie voor financieel, economisch en technisch beleid zich ook al over de bouwleges. Door ver scheidene raadsleden werd gevraagd terug te gaan naar het systeem van vóór 1990. B en w kwamen na het bestuderen van diverse rekenmodel len echter tot de conclusie dat het huidige systeem het beste is. „Ta riefswijzigingen ten gunste van grote projecten betekenen dat voor een groot aantal bouwaanvragen méér moet worden betaald om een gelijke opbrengst te houden. Dit vinden wij ook geen goede oplossing", aldus het college. Veel grootschalige projec ten staan bovendien niet meer op stapel. geen bezwaar tegen een aanbouw van 200 m2, waarbij tot de perceels- grens wordt gebouwd. De gemeente wil de uitbreiding echter beperken tot 150 m2, waarbij de muur vijf meter bij de perceelsgrens vandaan blijft. Wethouder Barendregt legde uit dit is gedaan om de privacy van de buren te waarborgen. Rentenaar weerlegde dat die geen problemen hadden met zijn plan. „Ik hoef niet morgen aan de slag, maar wel binnen een jaar of vijf." Alle leden van de raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid waren het eens met de garagehou der. In navolging van verscheidene kust- gemeenten in Nederland en België heeft de Vlaamse plaats Bredene ad hesie betuigd met een door de Texel se gemeenteraad aangenomen motie, waarin de minister wordt verzocht het lozen van olie op zee zwaarder te bestraffen. Groen Links-voorman Pe ter Bakker was de indiener van deze motie. De raad van Bredene nam een motie van dezelfde strekking aan. De Belgen laten het echter niet bij woor den alleen. Op 10 en 11 september zal een delegatie een fietstocht ma ken langs de kust met Texel als eind punt. De gemeentebestuurders zullen daarbij de aandacht vestigen op de olievervuiling van de Noordzee. In het gezelschap bevinden zich onder an dere burgemeester Willy Vanhooren en schepen (wethouder) Erwin Feys. Bredene onderhoudt een speciale band met Texel sinds het werkbezoek dat de Texelse gemeenteraad daar af legde. Burgemeester Vanhooren en zijn sportieve metgezellen zullen in september dan ook van de gelegen heid gebruik maken de vriendschaps banden verder aan te halen. Uit een hotelkamer in De Koog zijn afgelopen weekend drie bankcheques gestolen. De cheques zijn eigendom van een 33-jarige toerist. Bij een alcoholcontrole in de Dorpsstraat in De Koog heeft de poli tie dinsdagmiddag bij vier bestuur ders een ademanalyse afgenomen. Géén van de vier was in overtreding. Op de markt is een gulden een daalder waard. Dat moet een zakken roller hebben gedacht toen hij de portemonnee stal van twee argeloze bezoekers van de markt op de Groe- neplaats. Een 29-jarige Texelse deed aangifte van f35,-en bankpas, een 21-jarige toeriste miste f 60,-, postze gels en persoonlijke papieren. MEDEDELINGEN VAN B EN W De rubriek „Van het raadhuis" bevat informatie en mededelingen van de gemeente Texel. Lezers die vinden dat aan een bepaald onderwerp aan dacht moet worden geschonken, kunnen contact opnemen met de af deling algemene zaken in het ge meentehuis. Nadere inlichtingen: toestel 247. Kampeervrijstellingen Burgemeester en wethouders hebben in de afgelopen periode aan de vol gende personen kampeervrijstellingen o.g.v. bestemmingsplan Buitengebied Texel verleend: A. Vlaming, voor één kampeermidel aan de Amaliaweg 13 te Den hoorn; J. W. Verus voor één kampeermiddel aan Driehuizen 19 te Den Burg; H. Katsmar voor één kampeermiddel aan Schilderweg 206 te Oudeschild; F. J. Bak ker voor één kampeermiddel aan de Schorren- weg 11 te Oosterend; N. Veelo en H. Willemse voor één kampeermiddel aan Westerweg 47 te Den Hoorn en H. Barendregt voor vijf kampeermiddelen aan Postweg 177 te De Cocksdorp. Derden-belanghebbenden kunnen te gen deze beschikkingen ingevolge de Wet Administratieve Rechtspraak Overheidsbeschikkingen een be zwaarschrift indienen bij ons college. Bovengenoemde vergunningen kunt u inzien bij de gemeentesecretarie, af deling R.O.V, kamer 0.12 De afgelopen winter is op Texel een „proefcursus" Theologische Vorming van Gemeenteleden gehouden. Lan delijk wordt een driejarige cursus op veel plaatsen in Nederland georgani seerd vanuit de Nederlands Hervorm de kerk en de Gereformeerde kerken in Nederland. Uit de proefcursus van deze winter is gebleken dat voor de ze landelijke cursus op Texel ook brede belangstelling bestaat, niet al leen bij hervormden en gereformeer den. Daarom is besloten om in het komende seizoen op Texel hiermee te starten. Het gaat om een cursus voor ieder een die belangstelling heeft voor theologische vragen. Bij theologie wordt al gauw gedacht aan professo ren en studenten, maar dat is een beperkte opvatting, ledereen die na denkt over zijn of haar geloof doet eigenlijk al aan theologie. In en buiten de kerken zijn mensen die behoefte hebben aan versterking van hun ge loof, die meer willen weten van de Bijbel, die op zoek zijn naar zingeving en het vinden van een bredere visie op kerk en samenleving. Op deze vragen en wensen wil de cursus aan sluiten. ledereen die hiervoor belangstelling Je kunt nog niet even weg zijn van Texel of ze halen van alles overhoop. Vier maanden kun je toch niet lang noemen, maar het blijkt genoeg. Het cd-café is Klavertje Vier geworden, de stille Pizzeria is omgetoverd tot kippenspeciaalzaak en ook aan de veranderingen bij Nauta blijkt nog geen eind te zijn gekomen. Over sommige dingen heb ik me heel erg verbaasd. Bijvoorbeeld over die nieu we, zeer grote schuur die naast mijn deur is neergezet. Dat is een vervolg op het bomen planten en de bezwa ren daartegen van buurman Kooiman waarvan oplettende TC-lezers alles weten. Korte inhoud van het vooraf gaande: Die Tesselaar van de over kant, jong en overmoedig, koopt een lap grond en dat blijkt een vergissing. Hij probeert van alles maar ondanks kunstmest en vergif groeit er maar heel weinig. Klapzand blijft klapzand. Recreatie mocht ook niet. Hij plantte er tenslotte bomen. Daar krijgt hij voor betaald van het rijk en dat is natuurlijk gelukkig voor zo'n man. Nu kan hij al zijn tijd steken in het bedrijf dat hij elders heeft gekocht. De bo men hier hoeft hij nauwelijks na te lopen. Maar wat ik nou niet snap is waarom hij er onlangs die belachelijk grote landbouwschuur heeft bijge bouwd. Toch niet om zijn gieter of tuinslang in op te bergen, wat gezien de verdroogde staat waarin veel boompjes verkeren het enige noodza kelijke gereedschap lijkt. Of is de man zoveel slimmer dan andere Tes- selaars en weet hij waar hij slapend rijk van kan worden? Of heeft hij de Texelse bestuurders wat zand in de ogen kunnen strooien en is die schuur gewoon voor niet-agrarisch doeleinden gebouwd? Zó groot, er kunnen makkelijk een heleboel cara vans in overwinteren. Alle huurfietsen van Texel kun je er zowat in kwijt. Ook zou je er een werf in kunnen be ginnen. Wat zou buurman Wouter er van vinden? Ik moet er toch eens met hem over praten. Maria de Graaf Everstekoog. heeft kan aan de cursus deelnemen. De cursus bestaat uit vier onderde len: bijbelse vakken, de geschiedenis en de actualiteit van het kerkelijk le ven in de samenleving, de ontwikke ling van het geloof in relatie tot het leven en het handelen in de praktijk van het kerkewerk. Door deskundige docenten wordt on derricht gegeven. De volledige cursus duurt drie jaar, twee uur per week gedurende 32 weken van september tot mei. Aan de Texelse cursus, die mede tot stand komt met hulp van de organisatie in Alkmaar, verlenen ook enkele plaatselijke docenten hun medewerking. De cursus gaat van start op donderdagavond 3 septem ber om 18.30 uur in de OSG. De kosten bedragen f225,— per jaar, en worden door de cursisten zelf gedra gen. Informatie of aanmelding bij: Mevrouw A. J. Buitenweg-Tolsma, Vloedlijn 17, Den Burg, tel. 14010; mevrouw M. N. Otto-den Boer, Sluys- coog 10, Den Burg, tel. 14556. Ook bij de landelijke organisatie Centrum voor Educatie, Deputaatschap Toe rusting en Opleiding, Postbus 1100, 3970 BC Driebergen, tel. 03438-18334/15725 zijn nadere in lichtingen te verkrijgen.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 7