WEEKEND ANDERE TEXELAARS RIMLACH Tennisclub Deuce 80 jaar jong R] .1 i Een blik (schuim) op de toekomst! Afslankcursus BEDRIJVIGHEID Blusmiddelen service Texel 24-uurs paraat HORSZEL Tij? CAMPING IJDAG 21 AUGUSTUS 1992 tor Marija Westerlaken )p 14 mei 1912 werd op Texel een wersportenvereninging op gericht, oetbal, korfbal en tennis. De tennisaf- leling van deze vereninging ging in ptember dat jaar verder haar eigen (eg, En doet dit nog steeds. Een verslag on 80 jaar Deuce, van roerige jaren en jeptepunten, tot wat de vereniging nu geworden; met 500 leden de grootste iuitensportvereniging. iiterdag zal dit groots worden gevierd. lereden dat in 1912 de tennisafdeling :ch afsplitste van de meersportenvere- |ng is wat onduidelijk maar waar- jujnlijk waren de tennissers te elitair: vroegen in plaats van 5 cent contri- iüezoals alle verenigingen, een dub- ije (honderd procent!) meer.... Het van elitaire tennissers heeft in Ne- fland lang geleefd, inmiddels echter ennis een volkssport geworden, ge- het feit dat na de voetbalbond de nisbond de grootste is. Op Texel heb- de jeugdsecties van Deuce en SV- d ongeveer evenveel leden. Zo voorspoedig als de laatste jaren is het de club niet altijd vergaan. Aanvan kelijk had de vereniging vooral een re creatief karakter. Veel foto's uit de twintiger jaren getuigen van feesten op de baan waarbij gedanst werd op de muziek van een koffergrammofoon. Na de oorlog ging het minder met de vere niging, er waren vrijwel geen leden meer en een tennisbaan was er al hele maal niet. De in 1912 aangelegde beton- cementbaan, op de plek waar nu de ge reformeerde kerk staat, werd gebruikt tot 1948. In dat jaar wordt de grond waarop de baan ligt door de gemeente onteigend in verband met uitbrei dingsplannen van Den Burg. De vereni ging krijgt toestemming om tot 1950 te blijven spelen öp de baan, die daarna beslist zal worden afgebroken. In 1957 verleent de gemeente Texel de VVV toe stemming om twee banen aan te leggen nabij de Elemert. Via een wat omslachti ge procedure komen de banen uiteinde lijk bij Deuce terecht. In het jaar 1965 gaat het zeer slecht met de club. In de jaaravergaderingen zijn geen leden aan wezig en de toenmalige voorzitter BiI- derbeek stapt zelfs op. In die jaren houden de vakantiegangers de vereni ging in leven door de baanverhuur. Tij dens de jaarvergadering in 1966 blijkt dat de banen en omheining in slechte toestand verkeren en er geen geld voor reparaties is. De club lijkt zo goed als dood. Een nieuw bestuur met Peter Bak ker als voorzitter herstelt vier jaar later de schade door leden aan te trekken en weer contributie te heffen, bovendien worden de banen nog steeds verhuurd. De Culturele Raad wordt geldschieter voor de reparatie kosten en de banen worden in 1971 feestelijk heropend. Dat ook een gerepareerde baan niet het eeuwige leven heeft blijkt een jaar later. Deuce wil nieuwe banen, eigen banen. NIEUWE BANEN Dit lijkt de start te zijn van vele ontwik kelingen. In maart 1974 wordt tijdens een ledenvergadering voor het eerst gesproken over de aanleg van vier ba nen, hoe en waar is nog vrij onduide lijk. Inmiddels heeft de club in 1976 150 leden en twee echte trainers maar heeft desalniettemin te kampen meteen aan tal mankementen. Al heel lang is er be hoefte aan een clubhuis. In de tweede helft van de zeventiger jaren wordt ook dat gerealiseerd. 1982 en '83 zijn turbulente jaren voor de club. Alles draait om de nieuwe ba nen. Kenmerkend zijn de vele vergade ringen over de lokaties voor de nieuw aan te leggen banen waarover regelma tig in de Texelse Courant wordt bericht. Plannen om samen te werken met de RST worden door Deuce van de hand gewezen omdat men dan drie banen krijgt en er vier wil. De vereniging streeft er naar baas in eigen park te zijn en vindt vier banen voor eigen gebruik het absolute minimum, met het oog het huidige ledental en de verwachte groei. Er wordt tot vervelens toe gediscus sieerd met de gemeente over de lokatie. Genoemd worden onder andere het veld bij de Molenkoog, het voetbalveld achter de Wilsterstraat en het terrein bij de Beatrixlaan. De oplossing komt uit een onverwachte hoek. In maart 1983 gaat het college van B&W accoord met de verwezel ij king van een complex naast de sporthal Ons Genoegen. Op 29 september 1984 wordt het nieuwe tennispark met vier kunstgrasbanen, een oefenkooi en een kantine feestelijk geopend. BLOEI De nieuwe banen hebben geleid tot een grote bloei. ,,ln feite zijn we 80 jaar jong", zegt Han Pastoor, die dit jaar de voorzittershamer ter hand heeft geno men. ,,De vereniging telde begin dit jaar 470 leden. Inmiddels hebben we de 500 overschreden, dat komt vooral door de nieuwe jeugdleden. Vroeger zat bij na iedereen op voetbal, nu zie ik steeds meer jongeren met een tennisraket ach ter op hun fiets." Iedere jeugdspeler die lid wordt krijgt automatisch tien lessen. Dat zit bij de contributie inbegrepen. Hierdoor is het spelpeil bij de jongeren de laatste jaren behoorlijk gestegen en kunnen zij zich goed meten met leef tijdsgenoten aan de vaste wal. Het ligt in de bedoeling om in de toekomst met deze catagorie toernooien te bezoeken. Volgens de voorzitter zijn de huidige zes banen voldoende voor het leden aantal. De KNLTB adviseert in haar voorschriften één baan voor gemiddeld 75 leden. „We spelen op Texel relatief weinig competetie, ongeveer 20% van het ledenbestand. We houden altijd een baan over voor mensen die gewoon wil len 'ballen', ledereen komt hier goed aan zijn trekken. Ik denk dat we met 600 leden in de problemen komen en aan een eventuele uitbreiding van de accomodatie moeten denken." Voorlopig is de-vereniging een 'heel be drijf', zoals Han Pastoor het uitdrukt. „Met de tijd moeten de kunstgrasbanen worden vernieuwd. Dat zijn inyesterin- gen waarmee veel geld gemoeid is." Zaterdag viert Deuce haar tachtigste verjaardag. Deze dag wordt georgani seerd voor alle leden, oud bestuursleden en sponsors, 's Morgens vanaf elf uur zullen er in het tennispark activiteiten voor de jeugd tot en met 14 jaar zijn. In tenten van het Bouwdorp wordt daarna een lunch verzorgd die zal duren tot drie uur. Van vier uur tot half zes zal het officiële receptiegedeel te plaatsvinden. Daarna zal er in het Fanfaregebouw naast de Koninghal een koud buffet worden verzorgd. Vanaf acht uur is het party-time, waarbij de Kees Geense Bandvoor de muziek zal zorgen. Alle aanwezigen kunnen aan een gratis loterij meedoen, de hoofd prijs is geheel in stijl: een tweedaagse reis naar Wimbledon volgend jaar. melia, Poli en hun twee kinderen öóden in Boekarest. Beide zijn ze oggeschoold, volgden een universi estudie tot ingenieur in technische allaties. Dumitru was projectbege- cer bij grote bedrijven, Cornelia mmercieel medewerkster bij een ma- aarskantoor. Twee inkomens, dubbel «laai, een groot huis met alles erop aan en een auto voor de deur. wjaar geleden, hebben ze hun tame- welvarende en geregelde bestaan gegeven en zijn gevlucht. De reden vangst, zegt Cornelia maar weigert 'at verder op in te gaan. ,De communistische partij wilden j mogelijk 'geslaagde' leden. Ik elk jaar benaderd door de securi- de geheime politie van de partij, «vroegen of ik lid wilde worden. Elke sr verzon ik een smoes. Misschien wnd jaar, we gaan nu eerst op vakan- Dat had wel conseqenties, ik kon hoorbeeld niet promoveren en onze beloon werd afgeluisterd." tekarest, december '89. Het totalitaire -irnunistische bewind onder Ceauce- -wankelt. De val komt voor kerst. Na ■'evolutie hopen de Roemenen op be dtijden. Poli: „Voor de revolutie was Sereen tegen Ceaucescu. Daarna was het totaal onduidelijk wie waar voor of tegen was en hoe de macht structuren en verhoudingen lagen. Eigenlijk werd het alleen maar erger. Er was niemand meer die je kon vertrouwen." In mei '90 ontvlucht het gezin Roeme nië met een koffer mee met „twee shirts, twee onderbroeken, twee paar sokken en wat bovenkleding". Het was een oude droom om naar Nederland te gaan. Het gezin Poleacov komt in Alk maar in het Vluchthoef centrum terecht. Na drie maanden worden ze doorver wezen naar Texel. „Waar is Texel?" zegt Cornelia. „Het was eng om hier te ko men, we hadden er nog nooit van ge hoord." De overgang was misschien wel een schok maar werd niet alszodanig erva ren doordat direct de angst weg was .Welke angstWaarvoor angst? „Je kon nooit iemand aankijken, iedereen- kon een dief of een verrader zijn. De mensen zijn bang voor elkaar. Ik kon de kinderen nooit alleen laten op straat, al tijd vlug, vlug, even buiten en goed op passen...dan snel weer naar binnen...ik wil er niet over praten... het was zo vre selijk, kunnen we het niet over prettige dingen hebben? Laten we praten over Texel. Ik kan iedereen aankijken en groeten, je bent nooit alleen. Ik heb hier een familie gevoel. De kinderen groeien goed op, ze zijn zo gezond en bruin hier...we vinden het hier fijn." Het gezin Poleacov werd goed opgevan gen. Van behulpzame buren kregen ze kinderkleding en de schoolovergang van de twee verliep vrij soepel al kan Cornelia daar toch gefrustreerd over ra ken. „Ik kon die kinderen niet helpen. Op school kregen ze Nederlandse aard- Er bestaat een misverstand dat zowel door de eilanders als de buitenwacht in stand wordt gehouden, namelijk dat er op Texel geen buitenlanders zouden wonen. „Wij hebben maar één Marokaan en die is heel erg geïntegreerd", heeft menig Texelaaar tegen ongelovige overkanters uitgeroepen. Mis. Er wo nen wel degelijk 'vreemden' op het eiland - natuurlijk overkanters maar ook mensen die uit een voor ons vreemde cultuur komen. In een serie gesprekken worden deze mensen belicht. Wat voor soort leven hadden zij in hun vorige woonplaats en hoe hebben ze de overstap ervaren? Hebben ze het gevoel dat ze volledig door de Texelaars geaccepteerd worden? In samenwerking met de Werkgroep Anti Discriminatie pubiceert TC3 deze zomer een serie portretten met als motto: wat van ver komt hoeft niet altijd vreemd te zijn. De vijfde in deze serie zijn het echtpaar Cornelia en Dumitru - 'Poli'Poleacov (beide 42) uit Roemenië. JR JONGEN VANDAAR AT ROLSTOEL VERE SLIPGEVAAR HE? FRITS WfiT JjEN EENDE HE •SlgXA «gp rijkskunde en geschiedenis Ik wilde ze wel helpen maar ik had er nog nooit van gehoord, bovendien is mijn Neder lands nog veel te slecht. Eerst moet ik dat beheersen. Wij zijn de enige Roe menen op Texel. Dat heeft een voor deel, je kunt met niemand in je eigen taal praten, je moet wel Nederlands spreken. Dat is een goed gevoel." Cornelia en Poli realiseerden zich dat beheersing van de taal hun enige hou vast en kans op communicatie was. Twee dagen na aankomst op Texel gin gen ze naar de open school om Neder lands te leren. „We beginnen hier een nieuw leven, met niks! Eerst de taal Ie- „Slank 82" begeleidt en stimuleert mensen die wat overtollige ponden kwijt willen raken en naar een gezond gewicht streven. Er wordt in groepsver band gewerkt, in wekelijkse bijeen komsten van een uur. De cursisten leren hoe ze af kunnen vallen en toch met de pot mee kunnen blijven eten. Men kan op ieder gewenst moment aan de cursus deelnemen en deze ook weer op ieder moment beëindigen. Voor verdere informatie kunt u bellen naar mw. Visser-Ban, telefoon 02289 - 3604. ren, en jullie cultuur. Wte hebben Ne derlandse boeken gelezen om te begrijpen hoe jullie denken en voelen." Elke dag zijn ze blij dat ze hier wonen. Durven eindelijk weer plannen te ma ken. Dumitru werkt bij een Texels instal latiebedrijf. Zaak is dat hij zijn baan houdt. Conrnelia verveelt zich. „Ik heb altijd gewerkt, ik mis mijn buro, mijn stoel, mijn telefoon en afspraken." Des alniettemin heeft ze goede hoop op de toekomst. „Gek he", zegt ze tevreden, „daar was ik rijk, nu ben ik arm. Maar wel gelukkig." Marija Westerlaken 1. Various - Greatest Hits 1992-3 2. Mariah Carry - Unplugged 3. Lionel Richie - Back to front 4. Guns 'n Roses - Use your illusion II 5. Various - Techno Trance 6. Various - Move the house-5 7. Various - Countdown Classics vol.2 8. Various - Jong snel wild 9. Youp van 't Hek - Alles of nooit 10. Right Said Fred - Up r Door Marija Westerlaken Met z'n allen groeien we groter. Een zijdelings effect daarvan is dat er be drijfjes onstaan die anders geen bestaansrecht zouden hebben. Dat was niet direct het uitgangspunt voor het starten van de onderneming BlusMid- delen Service Texel (BMST), maar het is wel mooi meegenomen. Robbert Lake- man (28) en Theo Kuip (29), beide vrij williger bij de gemeente brandweer Texel, zien een gat in de kleine blusmiddelen markt en hopen dit met hun 24-uurs service te vullen. Het is geen branche waar je als particu lier dagelijks mee te maken hebt, liever niet zelfs. Toch is het idee om ook op Texel een blusmiddelen service op te starten afkomstig door de vraag van par ticulieren. Robbert: „Vorig jaar gaf de brandweer voorlichting bij alle Texelse campings; hoe een brand het beste is te voorkomen en wat te doen in geval dat. Toen was er bij veel mensen de vraag waar je brandblussers kunt laten contro leren. Wij dachten toen dus, dat doen we." Een brandblusser is een apparaat dat re gelmatig, elk jaar, gecontroleerd dient te worden. Er zijn een aantal bedrijven in Nederland die dat doen, bijvoor beeld Ajax of Ansul maar volgens de jonge Texelse ondernemers kleeft daar een nadeel aan. „Die mensen komen niet voor één blussertje naar het eiland, die nemen zoveel mogelijk mee. Doen bijvoorbeeld de horeca. Bij reparatie nemen ze de blussers mee en dat kan een aantal weken duren. Wij komen bij de klant thuis en controleren en repare ren zonodig direct. Als dat niet kan dan krijgt de klant een wisselblusser." Niet iedereen mag zomaar brandblussers controleren. Robbert en Theo hebben er een cursus monteur kleine blusmid delen voor moeten volgen bij het REOB (regeling voor de erkenning van onder- houds bedrijven kleine blusmiddelen). Een keuring gebeurt volgens vastgestel de normen. Wat er nu allemaal fout kan gaan met brandblussers? Het patroon dat zorgt voor de druk kan leeglopen, het knijp- pistool kan stuk gaan of de slang kan verstopt raken, van alles dus. De twee ondernemers hopen alle problemen op te lossen met het hele programma van Saval, een Nederlandse fabrikant van kleine blusmiddelen. Er zullen onder andere brandblussers en brandweerma- terieel verkocht worden. Maar ook on derdelen van andere merken kunnen worden verkocht. De kosten als deze service bij de klant thuis komt zijn als volgt: Bij het controleren van één brand blusser is de prijs ongeveer f 32,50 ex clusief BTW. Dit bedrag is echter inclusief voorrijkosten en controle on derdelen. Bij de controle van meerdere In de „Tijwisselaar", één van de sterkste Bommelverhalen van Mar ten Toonder, regelt ene Kobbe Kob- bema op het eiland Raab „sinds mensenheugenis de bewegingen van eb en vloed". Hij tekent hier voor in het zand nabij de waterlijn de „Cirkel van Horletoet", waarbij hij ingewikkelde bezweringen uit voert. En jawel, zijn magie werkt, want met de regelmaat van de klok zakt het water of komt weer op! Het ventje is volkomen overtuigd van zijn macht, maar wij -als opletten de lezertjes- weten wel beter. Zijn gezwoeg is zinloos, want oorzaak en gevolg van de waterbewegingen worden immers „elders" geregeld. Zou het ook zo zijn met onze „47000" en de capaciteit van de veerverbinding? Doen we maar als of we de ontwikkelingen in de hand hebben. Slaat onze wethou der alarm, omdat de tijwisselaar(s) in actie zijn gekomen? Of wordt al les toch weer elders geregeld? Mar ten Toonder voert zélfde regie over zijn scenario's. Wie verzet op Texel de bakens als het getij verloopt, of wachten we tot het water ons aan de lippen staat..... Horszei blussers zakt de prijs navenant, tot f 15,- bij 25 blussers. Rijk zullen ze er niet van worden. „Maar misschien wel een beet je beter", aldus Theo Kuip. Gelukkig hebben ze alletwee een baan. Informa tie: 16545 of 15680. Wij gaan weer naar school schooldag r>*t de laatste *|n 2,5 miljoen schoolkinderen We hadden niet besproken en werden meteen doorgestuurd; Drente was vol. Uiteindelijk kwamen we terecht bij de boer, beter nog, de boerin, wier groot moeder waarschijnlijk als model had gediend voor Van Gogh in zijn meest gedeprimeerde periode. Ze verhuurde ons vlot een vaste standplaats, waarvan de bewoners enkele dagen weg waren want zakelijk was ze geheel gezond. De tweede dag trokken de toiletten niet vlot meer door. „Ze klagen al de hele ochtend", herkende ze, „maar nu zit de kunstmeststrooier nog achter de trac tor. Straks komt de baas met de giertank want de put is vol." Aan het begin van de middag was het gebeurd en spoot ze met een tuinslang de laatste rest jes van het pad. De giertank stond geurend achter de ronkende tractor, met de neus in de richting van het weiland naast de tenten. We keken elkaar aan. Hij zou toch niet? Jawel, hij zou wel degelijk. Toen we later op de middag terugkwamen roken we al van verre de pittige landelijke geur, die we, roman tici als we zijn, altijd meer in verband hadden gebracht met het houden van lief ogend rundvee dan met zure regen. De tank stond er opgelucht bij. Later in de week reden we terug door Friesland. Soms, tussen de uitgestrekte wei landen met hier en daar een kapitale boerderij, roken we weer die landelijke geur en zeiden: „Ruik eens, een camping in de buurt". D. WITTE ROEPER

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 9