Cjrocii Twirtr jexeh in het 'an Gelder: Texel moet terke positie uitbouwen IEZ0RGER erste paal voor VVV-gebouw Onvrede bij slepers na bergingsacties KNRM Den Hoorn wéér door bliksem opgeschrikt r r M/V Beursplein 5 trekt vastgelopen kotter vlot Wegpiraat rijdt politie van de weg Dronken man tegen boom Volgend jaar weer Oosterend Present TROPICAL SEA FESTIVAL DE KOOG NIGHT PEOPLE in olm GROOT VUURWERK op de Nikadel TEXELSESCOURANT DINSDAG 25 AUGUSTUS 1992 3 NR 10709 15 SEPTEMBER 1887 sdvertenties, abonnementen, etc. in en de Rooy B.v., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, 02220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220-14111. Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon ..12741. .werktijd deze week tot en met dinsdag a.s. Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, telefoon 02220-17266 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.B. nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs Z46,20 per half jaar; Los ƒ1,30 «oet als gedeputeerde van alle markten thuis zijn. W.T. van Ier is dat. Vaardig werkte hij gistermiddag de eerste paal ket nieuwe VVV-gebouw aan de Emmalaan de grond in. r voor de Texelminnende gedeputeerde tevens de laatste handeling in dienst van de provincie. Hij zet zijn loop- september voort als commissaris van de koningin in de incie Zeeland. sn winderige plechtigheid op het wierrein aan de Emmalaan, wer- ,ijf toespraken afgestoken door inenten in hotel De Lindeboom. Van Gelder vertelde dat de ncie er eigenlijk niet op rekende rexel zelf in korte tijd tweederde .000,-) van het benodigde jg bijeen zou krijgen. „Dat ge- dus wel en toen konden wij •chterblijven." Gelder complimenteerde het se bedrijfsleven uitgebreid. „Men op een voortreffelijke wijze de woordelijkheid genomen. Het fsleven en de VVV van het zijn voor mij voorbeelden hoe jfessionele wijze invulling kan gegeven aan de promotie van usristisch product." Stokpaardjes cultuur-toerisme zijn stok- s van de gedeputeerde. Ook is groot voorstander van sei- irlenging. Deze zaken stipte hij angrijke uitgangspunten aan et oog op de toekomstige toe- re ontwikkelingen voor Texel, hebben een uiterst sterke po- 3ouw die de komende jaren ver- iiWant pas op. Zeeland komt Anti-toerisme voorzitter van het Texels ïid voor Ondernemers, zei dat «el ongenuanceerd tegen een a ontwikkelingen wordt aange- pt, „De burgemeester waar- wde onlangs zeer terecht tegen anti-toerisme stemming. Er zijn 'andere door wethouder Baren- Jen Tesodirecteur Hoogerheide zetten gegeven voor een uitge- fe discussie. We vinden het pri- dat wordt gepraat over het fsbaar houden van ontwikkelin- n de toeristische branche, maar waarop verdient meer nuan- 3 dan de simpele opmerking dat worlopig wel genoeg is." Thermometer NO-voorzitter merkte op dat de 'een belangrijke taak erbij zal «in de toekomst. Hij doelde 'i op branchebegeleiding, waar- Nier andere wordt gekeken hoe 'endement uit de slaapplaatsen IM-ADVERTENTIE Wij zoeken een zoeken iemand die per 1 sep- sber 1992 voor ons de Texelse *®nt wil bezorgen op de route: Menveg, Ongeren, Meyerte- BurgerdijkTienhoven, Ooster- kiveg, Bargen, Westerboers- i Eendekooi, Harkenbuurt, Ko- ^eg. Hier wonen ongeveer 55 'Hees. bezorgen is het eenvoudigst e iemand die in deze omgeving tt. kanten moeten dinsdag en vrij den na 15.00 uur in onze druk- de Warmoesstraat worden Etiaald. presseerden kunnen voor na- 18 inlichtingen terecht bij de We van de drukkerij. Lv/R Parkstraat 10, Den Burg, telefoon 12741. kan worden gehaald bij stabilisatie van de aantallen. Hij kreeg bijval van Harry Wuis van de Texelse Vereniging van Logiesverstrekkers. „Er moet worden geïnvesteerd om de sterke positie van het eiland vast te houden. Aan de hand van onderzoeken moe ten we nagaan welke weg moet wor den ingeslagen", aldus Wuis, die de VVV de thermometer van de toeristi sche economie op het eiland noemde. Zwarte Piet Wethouder Terpstra verwoordde de blijdschap van het gemeentebestuur rond de nieuwe vestiging voor de VVV. „Het oude pand was veel te klein en slecht bereikbaar. Nu komt er een verantwoord gebouw aan de ingang van het dorp. De bedoeling is dat het in maart wordt geopend. Mijn wens dat het maar weer eens een echte winter moet worden zal ik nog maar een jaar opzouten." De wethou der waarschuwde dat het weliswaar tijd is voor een herbezinning over het toeristische beleid, maar dat het niet goed is dat allerlei instanties elkaar de zwarte piet toeschuiven. „Texel onderscheidt zich in de markt. Dat moet tevens onze richtlijn voor de toekomst worden." Terpstra maakte van de gelegenheid gebruik Van Gelder in het zonnetje te zetten. De gedeputeerde heeft altijd veel op gehad met het eiland. „Na tuurlijk hadden we ook wel eens on enigheid, bijvoorbeeld over de relatienota. Maar u hebt veel voor ons gedaan. We hopen dat u nog vaak naar Texel komt als toerist. Maar dan natuurlijk wel in het voor- of naseizoen!" Van Gelders laatste plechtige handeling als Noordhollands gedeputeerde: het slaan van de eer ste paal voor Texels nieuwe VVV-kantoor. IFo'° F,ans Hopman) Een sleepactie van reddingboot Beursplein 5 zaterdagmorgen heeft kwaad bloed gezet bij een bergings bedrijf op Terschelling. De Texelse redders schoten een Noordzeekotter te hulp die bij de Vliehors aan de grond was gelopen. Binnen enkele uren slaagden de Texelaars erin het schip los te trekken, terwijl het sleepbedrijf werkloos moest toezien. De onvrede onder professionele ber gers over de werkwijze van de KNRM neemt intussen toe. Ook ver zekeraars, die zich zorgen maken over het bergingswerk, bezien de ontwikkelingen met gemengde ge voelens. Nadat de HD 70 tijdens de thuisreis aan de grond was gelopen, waar schuwde de schipper na enkele ver geefse pogingen los te komen de kustwacht, die de Texelse redders alarmeerden. De toegesnelde Beursplein 5 had de kotter tegen half tien vlot. Het gestrande vaartuig heeft geen averij aan het incident overgehouden en kon op eigen kracht opstomen naar thuishaven Den Hel der. De bergingsboot Typhoon, die eveneens ter plaatse was, kwam niet in actie. De schipper van de kotter verkoos de hulp van de KNRM boven die van de sleepdienst, die hiervoor een bergingsvergoeding in rekening brengt. De kostenbesparing die de schipper heeft willen bereiken, blijkt volgens een KNRM-woordvoerder niet strijdig met de voorschriften. Dankzij een statutenwijziging die de KNRM onlangs heeft doorgevoerd is de red dingmaatschappij omgezet in een hulpverleningsdienst die onder be paalde voorwaarden zonodig koste loos sleepdiensten kan verlenen. Dit tot ongenoegen van bergers, die steeds vaker naast een sleepkarwei grijpen. Oneigenlijk Cees Rijff van het gelijknamig bergings- en sleepbedrijf, betreurt de handelswijze van de schipper en de KNRM. „Het is oneigenlijk gebruik van reddinggeld. De bijdragen van burgers worden voor verkeerde zaken benut, dat is geen goede publiciteit voor de KNRM. En het is maar de vraag of de reddingschepen voldoen aan de wettelijke eisen voor een sleepboot." De berger heeft om uit eenlopende reden echter afgezien van een rechtszaak tegen de KNRM. Om dat slepers echter te kort werk krij gen, dreigen de krachtige boten te verdwijnen uit de havens. Daardoor kan het bergingswerk in deze omge ving in gevaar komen. Rijff verwijst naar de stranding van een Belgisch vissersvaartuig bij Schiermonnikoog drie weken geleden. „Ook déar negeerde men de hulp van een bergingsbedrijf. De ingeschakelde reddingboot kreeg de kotter echter niet los, zodat het schip vier dagen vastzat, voordat een sleepboot de kotter vlot kon trekken. Intussen was de lading vis aanboord bedorven." Verzekeringsmaatschappijen, die zich in hun belangen voelen geschaad, stellen zich nu de vraag of ze stap pen moeten ondernemen tegen de KNRM. Directeur Wiebenga was niet bereikbaar voor commentaar. Een 27-jarige Duitser haalde op de Pontweg met hoge snelheid een auto in terwijl hij in een onoverzichtelijke bocht reed. Een politiewagen die hem toevallig tegemoet kwam kon nog maar net een aanrijding voorkomen door hard te remmen en uit te wij ken. De Duitser werd achtervolgd en aangehouden. Hij kreeg een proces verbaal wegens gevaarlijk rijgedrag, maar bleek ook niet over rij- en ken tekenbewijs te beschikken. In overleg met de officier van Justitie is beslo ten hem een boete op te leggen van 7500,-. Een blikseminslag in Den Hoorn heeft zaterdagavond voor veel onge mak gezorgd. De bliksem sloeg rond negen uur in bij de familie H.G. Fransz op Klif, maar veroorzaakte geen brand. Wèl vielen de stroom en de telefoon in verscheidene wonin gen en bedrijven op Klif uit. Thea ter/restaurant Klif 12 kwam in donker te zitten en moest de voor stelling tijdelijk onderbreken. De kostbare lichtinstallatie liep aanzien lijke schade op. Het totale schadebe drag is nog onduidelijk. Na de enorme knal waarmee de blik sem een schoorsteen op Klif trof, wachtte menig Hoornder de gebeur- -1. Bij wassend water slaagde reddingboot Beursplein 5 erin de kotter HD 70 vlot te trekken. IFoto KNRM) tenissen gespannen af. Ooggetuigen verklaarden dat de bliksem via de Naalrand op Klif insloeg. P.J. Heere man, die met zijn echtgenote op het huis van de familie Fransz paste, merkte niet direct dat de woning door de bliksem was getroffen. „De buren vertelden dat de bliksem de schoorsteen had getroffen." De roo kafvoer vertoont echter geen zichtba re schade. Het ongemak beperkte zich bij hem tot een stroomstoring, defecte cv-installatie en een tele foonstoring. In naburige woningen begaf ook andere electrische appara tuur het. In een afgeladen theater/restaurant Klif 12 kwamen de toeschouwers in het duister te zitten, „ledereen schrok zich rot", verklaart exploitant Cor van Heerwaarden. „Voor een mo ment leek de straat op een vuurzee." Met provisorische middelen kreeg de voorstelling naderhand toch een ver volg voor begripsvolle, maar nog na- sidderende toeschouwers. Over het totale schadebedrag in Den Hoorn valt nog niets te zeggen. Emmahoeve Het was de tweede maal binnen veertien dagen dat het dorp werd verrast door een blikseminslag, de schrik zat er dus nog goed in na de brand in Emmahoeve. De speculaties over de oorzaak zijn niet van de lucht. Sommigen wijten het aan de van nature ijzerrijke grond bij Den Hoorn. Anderen menen dat het komt omdat er na de Tweede Wereldoorlog veel schroot in de grond is achterge bleven. Het staat nog niet vast wat er met het Emmahoeve gaat gebeuren. Wel heeft de familie Veeger inmiddels weer haar intrek genomen in de boerderij. „We hebben een hoekje in geruimd in de woning en proberen nu de draad weer op te pakken", aldus de vrouw des huizes. Na een ingrij pende taxatie buigen verzekeringsex perts zich over de toekomst van Emmahoeve. Een 26-jarige Duitser is zondag dron ken in zijn auto gestapt en in een bocht van de Pelikaanweg tegen een boom gereden. De wagen raakte hierbij zwaar beschadigd, de man bleef ongedeerd. Hij kreeg wel een proces verbaal en een rijverbod van zes uur. Paardesport. Tijdens een dressuur- wedstrijd in Den Helder hebben twee Texelse combinaties goed gereden. Marjon van Feen haalde met Albert in de L-dressuur 128 pt 1 w.p.) en een prijs. Tessa de Graaff scoorde met Davy 185 pt 1 w.p.), goed voor een eerste plaats. Vernieling. Een 24-jarige man uit Gulpen ontdekte dat iemand over zijn Toyota had gelopen die aan de Brink in De Koog stond. Een nachtportier had het zien gebeuren, maar voordat kon worden ingegrepen was de dader er met drie vrienden vandoor gegaan. Wegpiraat. Een 16-jarige bromfiet ser uit Den Hoorn werd op de Ruys- laan aangehouden omdat hij zonder helm op tegen het verkeer inreed. Te vens was zijn brommer opgevoerd. w Martin Koorn pakt profcarrière weer op sw De Krim en Warnaar spannen kort geding aan tegen Walravens s» 80-jarige tennisclub denkt aan uitbreiding Molen Het Noorden tijdelijk buiten gebruik ïm Willem Parel rookt lekkerste palingen s» „Zomer '92" afgesloten met vrolijke barbecue Oosterend Present krijgt een vervolg. De dorpscommissie besloot vrijdag avond in dorpshuis De Bijenkorf ge hoor te geven aan de hartekreet van zo'n honderd Oosterenders, die het dorpsfeest uitbundig willen vieren. Het driedaagse evenement zal begin augustus volgend jaar worden ge vierd. Het was de oude Jan (van Toon) van der Vis die in een bomvolle Bijenkorf de laatste aarzeling bij de dorps bestuurders wegnam. „Kijk eens naar al die gezichten in de zaal, dat zijn allemaal mensen die het feest wil len." Uit de instemmende reacties bleek dat de honderd medewerkers die de dorpscommissie als voorwaar de voor nóg een Oosterend Present had gesteld, geen enkel probleem zullen vormen. De dorpscommissie van Oosterend zal de coördinatie van het feest op zich nemen, de uitvoering berust bij de vrijwilligers, die zich in commis sies zullen groeperen. Bij de organisa tie van de festiviteiten gaat het dorpsbestuur uit van het draaiboek van voorgaande edities, die menig Strender nog vers in het geheugen zullen liggen. Bestuurder Fia Joustra verwacht dat niet van de traditionele aanpak, met veel pracht, praal en be kende artiesten, zal worden afgewe ken. Wat het thema van Oosterend Present zal worden staat nog niet vast. Wèl kan de organisatie terugval len op 740.000,- die aan voorgaande edities is overgehouden. IM-ADVERTENTIE Donderdag vanaf 22.00 uur vrijdagavond 22.00 uur IM-ADVERTENTIE Cjr.-ia TwjrL- JëxrlI in bit haru. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van IMFRIP S

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 1