Willem Parel beste visroker van Texel „Zomer 92" kreeg een gezellig slot Diefstallen er, nHH Vrouwenloopgroep voor beginners Daar komen de schutters. Drankrijder PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 25 AUGUSTUS 133 «S Na 72 bijna dagelijkse uitzendingen klonk zondagavond voor de laatste maal de inmiddels vertrouwde tune van „Zomer 92". Medewerkers en correspondenten van dit nieuws- en actualiteitenprogramma van Radio Texel maakten er samen een gezelli ge afsluiting van. Na een laatste af levering vol terugblikken was er een „eind goed al goed"-barbecue op het erf van Nel Eelman, voorzitster van de lokale omroep. „Zomer 92" bewees dat Radio Texel tot het vervaardigen van een dage lijks nieuwsprogramma in staat is. Te rugkerende onderdelen als het weerbericht (van luchthavenmeester Ed de Bruijn), het „Lopend vuurtje" (dorpsnieuws verzorgd door diverse vaste correspondenten), de „Texelse Dow Jones" (economisch nieuws), het Texels nieuws (aangeleverd door de Texelse Courant) en „Met raad en daad" (politiek nieuws) gaven het programma een herkenbaar eigen profiel. Vooral het „Lopend vuurtje" was een schot in de roos. Oudeschil der correspondent Doede de Vries wist §oms weinig over het eigen dorp te vertellen, kreeg dat ook van dorpsgenoten onder de neus gewre ven, maar ontpopte zich tevens als nieuwsjager door eigenhandig de fei ten rond de Bruinvisschool boven wa ter te krijgen. In deze rubriek kregen de luisteraars vaak dingen te horen, die ze nog niet in de krant gelezen hadden. En de correspondenten zorg den op hun beurt voor een grotere betrokkenheid van de mensen uit de buitendorpen bij de Texelse radio. Lokale radio op z'n best dus. Dat geldt ook voor de momenten dat de radio „bovenop het nieuws" zat. „Zelfs een keer bovenop de NOS", grapte sterreporter Max Kok. Hij doel de daarmee op de geslaagde reporta ge over de Kroatische parachutisten, die mede dankzij parate kennis van de Russische taal vlot tot stand kwam. Overigens was de verslagge ving vaak het zwakke punt. „Zomer 92" moest het doen met slechts twee „vliegende reporters": Max Kok en Carla Schrama. Laatstgenoemde ontpopte zich als alleskunner: van re gisseuse tot presentatrice, maar bo venal als de motor van de ploeg. „In het algemeen hadden we te weinig nieuwsflitsen, terwijl ik me juist dat van Zomer 92 had voorgesteld", al dus een kritische Carla Schrama. „Volle, afwisselende, snelle program ma's. Zelf vond ik onverwachte reac ties in de uitzending het mooist. Niet elke presentator of presentatrice kon daar echter tegen. Maar als het lukte en we maakten een goed gevuld pro gramma, keken we elkaar voldaan aan en zeiden: dit was een top- uitzending." Het gebrek aan verslaggevers werd soms opgelost met een telefoontje naar iemand in het nieuws. Een voorbeeld hiervan was zondag tf ren. Naar aanleiding van het bench in het Texels nieuws over de blfcj minslag in Den Hoorn werd Cor Heerwaarden van Klif 12 gebeld live in de uitzending zijn relaas da „Zomer 92" was het eerste prog> ma van Radio Texel met reclame een zestal Texelse bedrijven wasy wel dagelijks een professioneel te horen; andere bedrijven namen wekelijks de sponsoring van een ft uitzending voor hun rekening. Of, dio Texel straks met een actuality tenprogramma terugkeert, is nog vraag. „Eerst maar even terug na; de oude programmering", zegt Ca Schrama. „Dan hebben we tijd alles rustig te overdenken en kijka we wie weer zin heeft om wat doen." Uit een tent op een camping in D Koog is een gasfles met een tug gasstel gestolen. Dit behoorde toe aan een 19-jarige inwoonster Hoogkarspel. In De Cocksdorp is een portemon pDz met f600,-, een OV jaarkaarten! SOv giropas uit een tent gestolen. Ben 0 deelde is een 19-jarige inwoonstei van Muiden. Op het parkeerterrein van een c ping in De Koog is de snorfiets een 19-jarige inwoner van DeKwi gesloopt door onbekenden, vork werd ontvreemd. De schade draagt zo'n ƒ500,-. Met grote ontzetting geven wij kennis van het plotselinge overlijden van mijn dierbare man, onze allerliefste vader en opa Gerardus Cornells Bakker echtgenoot van Marry Kuip Hij werd 61 jaar. Marry Bakker-Kuip Frits Marian Linda Sophie Nico Tanja Emmy Bram Josje Kitty Rob Corina Wat zullen we je levenslust en energie missen. Texel, 23 augustus 1992 Bargen 4, 1793 EM De Waal. Gelegenheid tot afscheid nemen op dinsdag 25 augustus vanaf 19.30 uur in St. Jan, Beatrixlaan 45, Den Burg. We houden een afscheidsdienst op woens dag 26 augustus om 9.30 uur in St. Jan waarna de begrafenis zal plaatsvinden op de R.K. begraafplaats. Aansluitend is er gelegenheid tot condoleren in St. Jan. Met grote verslagenheid hebben wij kennis genomen van het plotseling overlijden van onze zwager en oom Gerard Bakker Zijn positieve instelling zal altijd in onze her innering blijven. M. C. Kuip A. J. Kuip-Smit C. M. Zevenhoven-Kuip C. P. Kuip C. M. Kuip-Veeger M. Roeper-Kuip D. Roeper neven en nichten Texel, 23 augustus 1992 Geschokt geven wij kennis van het plotse ling overlijden van onze broer, zwager en oom Gerard Truus Agatha Cor en Anny Martien en Nel Duw Jan Hanna en Theo Henk en Riet neven en nichten Rust zacht lieve Opa Linda, Josje, Sophie Je was onze speelkameraad. Met grote verslagenheid hebben wij kennis genomen van het plotselinge overlijden van ons oud-bestuurslid G. C. Bakker Gerard heeft in de periode 1968-1987 eerst als bestuurslid en later als voorzitter veel voor onze Stichting betekend. Zijn enthou siasme en inzet zullen wij nooit vergeten, Onze gedachten zijn bij zijn echtgenote en familie. Wij wensen hen veel sterkte toe in deze moeilijke tijd. Bestuur, directie en personeel van de Stichting R. K. Verzorgingshuis St. Jan 3C Verslagen namen wij kennis van het plot» linge overlijden van onze clubgenoot Gerard Bakker Wij wensen Marry en de kinderen veel sterkte toe. Wij zullen in hem een sportieve en pittige bridger missen. Bridgeclub Groot Slen Veel te vroeg hebben wij afscheid moeten nemen van onze bridgevriend Gerard Lucy - Bram Geertje - Willem Zus en Jan Stijn en Dick Carry en Sjaan Door en Jan Wij wensen Marry en kinderen veel s- H.K.B. Bedroefd om haar heengaan, maar dankb voor wat zij voor ons is geweest, geven kennis dat toch nog vrij onverwacht vani is heengegaan, mijn lieve vrouw, onze zorg me moeder en oma Japke de Vries-Lourens op de leeftijd van 70 jaar na een gelukkig huwelijk van 48 jaar Wij zijn dankbaar dat verder lijden haar bespaard is gebleven A. de Vries Harm en Carolien Lieuwe en Gea Gré en Theo Baukje en John en kleinkinderen Texel, 21 augustus 1992 Buytengors 93, 1791 WN Den Burg De begrafenis heeft heden plaatsgevonden de algemene begraafplaats te Den Burg. Wi nska ustra IXM ion 3-8 h ijde o oes e, wij orte v ent: 3 JR D ten 0; H ik Rust nu maar uit welterusten. lieve Oma Suzanne Dennis Partick Nadieh Yasmijn Kevin Anouk Coe •'"eg i JB Di adr "tin c Dinsdag 25 augustus Op het C-veld van Texelse Boys begint om 18.30 uur de beker wedstrijd SV De Koog-Texelse Boys. Van 19.00 tot 20.00 uur kunnen boeken worden geruild in de bi bliotheek van De Schuilhut in De Koog. In de Hervormde kerk van Oude- schild begint om 20.15 uur een zomeravondconcert van Joost Veerman (orgel) en Els Kal (zang). Woensdag 26 augustus Om 14.00 uur begint, bij De Schuilhut in De Koog een histori sche kerkentocht via de noorde lijke route. Niet-autobezitters kunnen meestal wel meerijden met een ander. Van 19.00 tot 20.00 uur kunnen boeken worden geruild in de bi bliotheek van De Schuilhut. In atelier De Witte Engel in de Warmoesstraat begint om 20.00 uur een cursusavond poppen ma ken. Deze keer „wiegepopje". Donderdag 27 augustus In Den Hoorn is de laatste Hoornder Donderdag. Vanaf 14.100 uur rommeltjesmarkt; 's avonds veemarkt. Een historische kerkentocht via de zuidelijke route begint om 14.00 uur bij De Schuilhut in De Koog. Tussen 19.00 en 20.00 uur kun nen in de Schuilhut-bibliotheek boeken worden geruild. Bij goed weer wordt bij de Stolp- weg in Den Hoorn een de monstratie gegeven van de KNJV jachthondentraining; 19.30 uur. In atelier De Witte Engel in de Warmoesstraat in Den Burg wordt een cursusavond poppen maken gehouden; 20.00 uur. De ze keer „hartepopje". Vrijdag 28 augustus In het MAB-gebouw wordt de jaarvergadering gehouden alsme de een info-bijeenkomst in ver band met de toerafdeling; aanvang 20.30 uur. Van 19.00 tot 20.00 uur kunnen boeken worden geruild in de Schuilhut-bibliotheek Om 21.00 uur begint in De Koog een vuurwerk als start van het Tropical Sea Festival. Hoogwater Oudeschild Di. 25 05.50 en 18.34 u. Wo. 26 07.04 en 19.45 u. Do. 27 08.05 en 20.55 u. Vr. 28 09.05 en 22.15 u. Za. 29 10.15 en 23.16 u. Zo. 30 11.05 en 23.50 u. Ma. 31 11.55 en u. Di. 1 00.31 en 12.24 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. De zon komt 30 augustus op om 06.47 uur en gaat on der om 20.29 uur. 28 augustus nieuwe maan; 29 augustus springtij. Maandagmiddag 7 september wordt bij voldoende belangstelling weer gestart met een vrouwenloopgroep voor beginners. De training voor ge vorderden gaat per 1 september naar de dinsdagmiddag. De trainin gen beginnen 's middags om kwart voor twee bij het Turfveld nabij de trimbaan in De Dennen en duren tot ongeveer drie uur. De groep voor de beginnende hard- loopsters is voor vrouwen die nog nooit hebben hardgelopen of voor zichzelf begonnen zijn en graag in groepsverband verder willen gaan. Ook is het voor loopsters die al meer hebben gelopen maar die zich nog niet goed genoeg vinden om met de gevorderden mee te trainen. De trainingen zijn bestemd voor vrou wen, die hun conditie willen verbete ren en het leuk vinden dat samen met andere vrouwen te doen. De trainingen bestaan onder meer uit een warming-up, rek- en strekoefe ningen om de spieren soepel te hou den, loopscholing en een stuk lopen door bos, duinen en strand en tot besluit de cooling-down. Deelname kost voor de maanden september t/m november f 30,—. De activiteiten vinden plaats onder auspiciën van de Atletiekvereniging Texel. Inlichtingen, opgave en even tuele vragen bij Coby Bakelaar, tel. 13843 ('s middags). ke verhalen waarop Boon, als educa tief medewerker verbonden aan het Juttersmuseum, zijn gehoor tracteer- de. „Voor het roken gebruik ik zuiver eikehout, want dat spoelt het meest aan." Verderop gunde Willie Barhorst uit Oudeschild nieuwsgierigen een kijkje onder de juten zak waarmee hij het vat heeft afgedekt. „Die ligt erop zodat de vis niet uitdroogt." Na afloop riepen juryleden Wolter Timmerman en Jelle Pekel, Willem (Parel) Roeper uit Den Burg uit tot kampioen. Waren bij andere rokers de rode ponen en palingen soms nèt niet goed van kleur, smaak of gaar heid, de vissen van Roeper, chef-kok bij Jan C. Stolk, sprongen er echt uit, oordeelde de jury. Tweede werd Willie Barhorst en de derde plaats was voor Maarten Boon. Dat het verschil mini maal is bleek uit de reacties van het publiek, dat zich de gerookte vis goed liet smaken. Lang hebbed we moeten wachten, maar ze zijn toch gekomen. De onder nemers die nooit tevreden zullen zijn, alleen maar méér en méér willen heb ben. Het liefst zittend in een luie stoel vanaf hun bungalowpark met een mil joen op de bank. Niet meer doen, al leen maar opstrijken. Wat denkt u trouwens van deze: „Het is vrolijk druk" zegt de heer Hof- mann. Doet vast nooit boodschappen, houdt zich bezig met het sociaal toe risme? De heer Kuip zegt: ach, een toe name met zo'n 4.000 slaapplaatsen is slechts een uitbreiding van nauwelijks 10 procent, is wel ruim 1.000 auto's extra. Plotseling komen er allerlei bedrijven, die zonodig bijv. 50 bungalows willen zetten om te „overleven". Moeten we met z'n allen een brief sturen naar onze Lieve Heer en vragen of er a.u.b. nooit meer slechte zomers op Texel zullen komen? Want anders wordt het lijden en last. Dan de toren van Babel, nee van Momberg. Niet hoger dan 15 meter zegt hij, terwijl mij op het gemeente huis verteld is dat de toren 18 meter hoog wordt. Wie belazert nou wie voor drie meter? Verder lees ik nog over VVD-ster, ik bedoel VVD-ster Erna Eel man. Zij is vast nog nooit op de fiets naar paal 9 geweest. Belachelijk als daar door de prachtige duinen een fietspad moet komen. Overbodige luxe. Als het aan dit soort mensen ligt, zie je straks alleen nog meer asfalt, alle dui nen rijkelijk voorzien van bungalows en op iedere hoek van de weg een tent. Slechts enkelen zijn voorstander en het grote gros van de Texelaars is er vier kant tegen. Maakt straks het kapitaal weer de dienst uit? Nee, toch zeker? Menno Stam, Den Burg. Een 30-jarige Texelaar werd in De Koog aangehouden voor alcoholcon trole. De automobilist blies 505 ug./l., terwijl maar 220 maximaal is toege staan. Naast een proces verbaal kreeg hij een rijverbod van vijf uur. Willem Roeper lm) haalt zijn neus niet op voor een maaltje gerookte paling. Jurylid Jelle Pekel kijkt goedkeurend toe. IFoto Gerard Timmerman, Willem Roeper uit Den Burg is Texels kampioen visroken geworden. Het kampioenschap, waarvoor zich zes Texelaars hadden ingeschreven, vond zaterdag plaats aan de Nikadel in De Koog. De jury oordeelde unaniem dat de gerookte vis van Roeper, be ter bekend als Willem Parel, het bes te van smaak, kleur en kwaliteit was. Organisator De Koog Badplaats wil met de attractie het ambachtelij ke werk dichter bij de toerist bren gen. Doorgaans als hobby beoefend, is visroken nog altijd een vak apart. Texel telt momenteel zo'n dertig ac tieve visrokers. Dat niet meer dan zes personen hun vakmanschap in het openbaar durfden te bewijzen, wijt organisator Harry Wuis deels aan faa langst. „Bij een tegenvallend resul taat, is men misschien bang dat mensen gaan twijfelen aan de kwali teit van hun vis." Dat voor een lekker maaltje gerookte vis heel wat komt kijken, konden de toeschouwers in De Koog zien, maar vooral ruiken. Vanaf het moment dat de rokers de vlam in de rookvaten zetten, ging het terrein aan de Nikadel schuil onder een indringende walm. De rook die opsteeg uit de vaten van de rivalise rende visrokers bewees dat onderin de vaten uiteenlopende houtsoorten lagen te smeulen. Routinier Kees Verschoor uit Den Burg geeft de voorkeur aan berke hout. „Het geeft een lekker aroma en een volle smaak aan de vis." Een goed resultaat vereist volgens Ver schoor een gedegen voorbereiding. „Voordat ik hierheen kwam, heb ik de vis even in de oven gehad. Daar door blijft de huid gaaf en barst de vis niet open. Vaak gaat het bij ama teurs fout omdat het te heet wordt in het vat." Een vlam onder de vis is volgens Verschoor uit den boze. „Het hout moet niet branden maar smeu len." Het oostenwindje dat over de Nikadel woei gooide voor een aantal rokers roet in het eten. Ze hadden moeite het rookvat op de juiste temperatuur te houden. Marius Vermeulen, wij zend op de thermometer: „Zeventig graden Celsius is de beste rooktem- peratuur." Toen zijn vat oververhit raakte, haalde Vermeulen gauw een paar beukehoutjes door luikje onder aan naar buiten. Visserslatijn Het vat van de visrokende jutter Maarten Boon uit De Cocksdorp trok de meeste belangstellenden. Niet in de laatste plaats wegens de smakelij-

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 2