A/arnaar en Krim: kort geding tegen Walravens Poldermolen slechts tijdelijk maalvaardig SCHOON WATER BROODNODIG SIMAVI Verkeer Zuid-Eierland neemt regels in acht Opgeven voor feest De Mars Hoop op steun van Texelse bedrijven Al eens bij een pinguin in het water gedoken? Ook dan is: CURSUS CAFÉBEDRIJF f295,- Stichting Horeca Onderwijs 132 ^dAG 25 AUGUSTUS 1992 TEXELSE COURANT PAGINA 5 jloitatiemaatschappij De Krim en EMK-directeur Martin War- jr spannen een kort geding aan tegen de heer Lex Walravens it Breda. Zij eisen dat Walravens in openbaarheid beschuldigin- 0 inzake misleiding en oplichting die hij in een dagblad aan it adres van Warnaar heeft geuit, rectificeert en een bedrag als vergoeding van de schade die De Krim en Warnaar lij- in omdat hun reputatie in discrediet is gebracht. besluit om het kort geding te be- nen viel nadat Walravens afwij- •<j reageerde op een sommatie tot :tificatie, gedaan via Mr PW.M. aides uit Den Hoorn, sommatie was een reactie op m artikel in de Helderse Courant, werd geschreven naar aanleiding de aanklacht met verzoek tot (volging die Walravens vorige i indiende bij de officier van te Alkmaar wegens strafbare onder meer zoals omschreven de artikelen 321 en 326 van het Hboek van Strafrecht, partijen die volgens Walravens ssten worden aangepakt waren alleen Warnaar en de twee vere nigen van eigenaren die op De in functioneren, maar ook de ■?!se Vereniging van Logies- rslrekkers. jongste ontwikkelingen van iconflict dat Walravens al geruime heeft met De Krim. Vooral door ubliciteit die de jongste actie van avens heeft veroorzaakt, heeft genpartij er nu genoeg van. is van mening dat beschuldi- :-n inzake misleiding, oplichting leen enkele grond hebben, maar ie handel en wandel van De en de daarbij betrokken bestu- en personen in een uiterst kwalijk ficht stellen. Geschiedenis a'ravens is sinds 1988 eigenaar van van de zomerhuizen van De Krim daardoor lid van de Vereniging Eigenaren van het Villapark Texel, iivankelijk was hij zelfs bestuurslid. Deze vereniging sloot een beheerso vereenkomst af met de EMK, waarin onder meer staat dat de bungalow eigenaar die zijn bungalow wil verhu ren lid moet zijn van de Texelse Vere niging van Logiesverstrekkers, waarbij de collectieve aanmelding zou wor den verzorgd door de EMK. Omdat Warnaar bestuurslid is van de TVL vindt Walravens dat belangen verstrengeling. Hij heeft zich altijd te gen het TVL-lidmaatschap verzet. De bungaloweigenaren ontvingen bericht dat zij stemgerechtigd lid van het TVL zijn en kregen het verzoek De Krim te machtigen hun belangen te behartigen. Walravens en enkele an dere eigenaren gaven die machtiging niet. Daarop speelde zich de bekende af faire af rond het gewijzigd stemrecht van de TVL. Het TVL-bestuur wilde het aantal stemmen per lid laten af hangen van de contributie die zij be talen en om dit voorstel er door te krijgen werd gebruik gemaakt van machtigingen van eigenaren van Krim-huizen, terwijl volgens Walra vens die eigenaren niet op de hoogte waren van dit voorstel. Het nieuwe stemrechtsysteem werd daardoor aangenomen. Een aantal TVL-leden begon juridische actie, met het bekende resultaat: de stemrech tregeling werd ongeldig verklaard om dat de omstandigheden zodanig waren dat de machtigingen niet mee geteld hadden mogen worden. (Uit eindelijk besloot de TVL tot een gewijzigde stemrechtregeling, die er door kwam zonder dat van machti- gingsstemmen gebruik gemaakt werd.- red.). Doorgaan Desondanks, aldus Walravens, blijven Warnaar en consorten de door uw rechtbank veroordeelde constructie in gewijzigde vorm legaliseren, echter weer zonder daarvoor toestemming te hebben van de leden van de eige- narenverenigingen. Walravens kon ook zelf die leden niet informeren omdat de besturen de ledenlijst met adressen niet wilden afgeven met als argument dat de ledenvergadering dat zo had gewild. Walravens vindt dat de Krim- eigenaren geen TVL-leden zijn en dus ook geen contributie hoeven betalen. Toch krijgen ze jaarlijks de rekening van De Krim waardoor tot dusver zo'n f60.000,- contributiegeld is Lex Walravens. geïnd. Walravens vindt dat de TVL dat geld aan de eigenaren van de Krimhuizen had moeten terugbetalen. De Brabander wil dat tot vervolging van Warnaar en de besturen van de verenigingen wordt overgegaan om dat men van die kant anders „door blijft gaan". Ook wil hij dat alle leden van de eigenarenverenigingen een le den/adressenlijst krijgen zodat zij met elkaar in contact kunnen treden als problemen moeten worden besproken. Geen sprake van Volgens Warnaars advocaat Mr P.W.M. Traudes staat het als een paal boven water dat Walravens zijn be schuldigingen inzake corruptie, mislei ding en oplichting niet kan waarmaken. Hij schreef aan Walra vens dat deze elke mogelijkheid aan grijpt om zijn wrevel over het functioneren van de Krim-directie en de eigenarenvereniging aan de kaak te stellen. „Zo laat u geen gelegen heid voorbij gaan om op de ledenver gaderingen uw kritiek te uiten, schrijft u open brieven aan prominen te vertegenwoordigers van de Texelse samenleving en treedt u in interviews met de plaatselijke pers herhaaldelijk in de openbaarheid. Het staat in Ne derland uiteraard een ieder vrij om gebruik te maken van het grondwet telijk gewaarborgde recht van vrije meningsuiting, mits daarbij de gren zen van de wet in acht worden geno men. Naar de opvatting van cliënt heeft u echter deze grenzen ruimschoots overschreden en zijn uw uitlatingen ontaard in een regelrechte hetze te gen hem. In een brief die u onder 20 personen en instellingen op 28 april j.l. heeft verspreid, beschuldigt u cliënt van corrupte praktijken". Waar bij wordt gedoeld op Walravens be wering dat werd geweigerd ledenlijsten te verstrekken aan de op posanten („ter bescherming van de leden tegen eventuele commerciële activiteiten") maar dat deze door Warnaar „blijkbaar" wel waren ver strekt aan commerciële bedrijven „die bereid zijn aan hem provisie te beta len over behaalde resultaten bij de leden". Traudes: „Deze ernstige beschuldi ging raakt kant noch wal. Cliënt heeft op geen enkel moment leden lijsten aan een derde of derden ver strekt, laat staan dat hij voor deze handelingen geld zou hebben ontvan gen". „In dezelfde brief maakt u 'cliënt uit voor grove leugenaar, wan neer u stelt dat cliënt aan derden zou hebben meegedeeld dat u uit het bestuur van de vereniging zou zijn gezet. Cliënt heeft zich nooit in die zin over uw besluit om als bestuurslid af te treden uitgelaten. De kwalificatie „grove leugenaar" is dan ook onwaar en beledigend voor cliënt". Hetzelfde oordeel gaf Traudes over Walravens' beschuldigingen inza ke misleiding en valsheid in geschrif te die zouden zijn gepleegd samen met de besturen van de eigenarenve renigingen. De beschuldigingen heeft Walravens nadien herhaald in een artikel in de Helderse Courant van 29 juli. Daarbij werd o.a. gezegd dat Warnaar de le den van de eigenarenvereniging voor ca f70.000,- had opgelicht en dat Walravens de Krim-directeur via de rechter zou dwingen tot terugbetaling van de door de eigenarenvereniging aan de TVL betaalde contributie. Druppel Traudes: „Deze onware, ongefundeer de en lasterlijke aantijgingen in de Helderse Courant zijn voor cliënt de druppel die de emmer doet overlo pen. Cliënt laat het niet over zijn kant gaan om op deze wijze publiekelijk te worden beledigd. Gezien zijn positie als directeur van de EMK lijdt cliënt ook aanzienlijke materiële en immate riële schade. Hij heeft mij daarom verzocht bij de Officier van Justitie in Alkmaar aangifte te doen van beledi ging". Tevens eist hij dat Walravens zijn aantijgingen middels een adver tentie in de Helderse Courant terug- Mr. P.W.M. Traudes. neemt. Daarbij zou hij ook moeten verklaren dat hij niet werkelijk War naar en de betrokken verenigingen heeft gedagvaard om de betaalde contributie terug te krijgen. Dat laat ste heeft te maken met de opvatting van Traudes dat het terugeisen van geld alleen mogelijk is via een civiele procedure. Als dat gebeurd zou zijn, hadden de betrokkenen daarvan al kennisgeving gehad. Walravens heeft kennelijk alleen een verzoek tot straf vervolging ingediend. Geweigerd Walravens liet op 19 augustus weten de advertentie niet te zullen plaatsen. Hij bestrijdt Traudes' opvatting dat hij lid is van de TVL, stelt dat hij wel een klacht heeft ingediend (zodat hij vindt dat hij een leugen zou verkondi gen als hij dat per advertentie zou ontkennen) en plaatst kritische of af wijzende kanttekeningen bij wat Trau des hem heeft geschreven. Hij ontkent in een brief over corrupte praktijken te hebben gerept. Het ging trouwens niet om een brief aan 20 personen en instanties maar om een brief aan de besturen van de eigena renverenigingen. Wat het verstrekken van de ledenlijst betreft, meldt Walra vens dat alle leden in verband met een beurs op de Krim een wervende brief hebben ontvangen van zakenlie den en dat zakenlieden hem ook zelf hebben meegedeeld dat zij een le denlijst hebben gehad en dat zij een bepaalde provisie van de omzet moe ten betalen. „Ik kan toch moeilijk concluderen dat deze lijst hen door de kaboutertjes is bezorgd". Traudes laat weten dat het heel goed moge lijk is dat iemand een ledenlijst sa menstelt zonder medewerking van de eigenarenverenigingen, bijvoorbeeld door het kadaster in te zien. Grove leugen(aar)? Walravens ontkent ook de kwalifica tie „grove leugenaar" te hebben ge bruikt. Dat zou betekenen dat iemand structureel liegt. „Door mij is enkel gesteld dat de betreffende uitspraak een grove leugen is". De Brabander verwijst naar TVL-bestuurslid Gerard Zoetelief die dit in een telefoon gesprek zou hebben gezegd, tegelijk met de mededeling dat de leden van de eigenaren van de Krim-huizen geen lid zijn van de TVL. „De heer Zoetelief had mij al meegedeeld dat De komborden die de gemeente onlangs in Zuid-Eierland plaatste, sorteren effect. Hoewel er nog geen controles hebben plaatsge vonden is volgens een politie woordvoerder de snelheid waarmee het verkeer het buurt schap doorkruist behoorlijk ge daald. De politie erkent dat de bocht aan de noordelijke kant daar in belangrijke mate aan bij draagt. „We hebben sinds de plaatsing van de borden nog geen klacht binnen gekregen en er zijn tot dusver geen ongeval len gemeld." De komborden zijn neergezet om dat het meeste autoverkeer de adviessnelheid negeerde. Door veranderingen in de verkeerswet- geving ontbreken net als in de andere dorpen de ronde verkeers borden waarop de maximumsnel heid staat aangeven. (Foto Gerard Timmermanl hij dit zou ontkennen, maar helaas staat zijn uitspraak, gedaan in ge noemd telefoongesprek van 26 april op de band, die ik, indien nodig aan de rechter zal overhandigen". Buurtvereniging De Marskramer houdt zaterdag een groots feest voor alle bewoners van De Mars. Het vindt plaats in en om het buurthuis. Kinderen uit De Mars mogen vanaf 14.30 tot 16.30 uur rommeltjes ver kopen. Een standplaats is gratis. Om 20.00 uur begint een barbecue. Ook is er een bingo met vele prijzen. Meedoen aan de barbecue kost 712,50. Opgeven hiervoor kan tot donderdag bij Ineke Bonne (12757), Mia Schade (12884) of Adrie Zijm (15392). Ook niet leden van de buurtvereniging kunnen zich aan melden. Er zijn ook veel ernstiger feiten rondom "ons water". Zonder schoon water kan geen mens leven: slecht water veroorzaakt 80% van alle ziekten in ontwikkelingslanden: jaarlijks sterven 4 miljoen kinderen onder de vijf jaar aan een diarree-besmetting; in India en Afrika dreigen miljoenen mensen door watergebrek te sterven. Simavi heeft daar direct mee te maken. Dagelijks. Uw hulp en belangstelling is écht noodzakelijk. Graag sturen wij u ons Wereld Water-boekje. Over wat water betekent in ontwikkelingslanden, water in Nederland, de vele raadsels rondom oerstof water etc. Zend de bon. een kaartje of brief naar ons adres. Ja. Ik wil méér welen. Stuur mij het Wereld Water-boekje van Simavi Naam: Adres: Postcode: Plaats: VOOR MEDISCHE HULP IN ONTWIKKELINGSLANDEN Telefoon: (023) 31 80 55 Spruitenbosstraat 6.2012 LK Haarlem Molenaars André en Willem Keijzer kunnen momenteel niet demonstre ren hoe de molen van Het Noorden vroeger de polder bemaalde. Het nieuwe „rondmaalcircuit", dat afge lopen voorjaar is aangelegd, heeft deze zomer slechts één maand goed gewerkt. Een defect in de ko- ningsspil (de as tussen de wieken en de pompkamers) zette de molen op non-actief. Pas als het euvel is ver holpen kunnen de molenaars het rondpompen weer hervatten. Het herstel is echter afhankelijk van de financiën. Bedoeling is dat de uit 1878 dateren de molen, die dertig jaar geleden voor het laatst maalde, het polderwa ter in een gesloten circuit rondpompt. Uitsluizen naar de Waddenzee is on mogelijk sinds de aanleg van de Del- tadijk in de jaren zeventig. Net als vroeger pompt de molen het water op uit het aangrenzende ka naal. Dat water wordt geloosd in de molenkolk („boezem") aan de voorzij de (gezien vanaf de Waddenzeedijk) en loopt via een sluisje weer terug naar het polderkanaal. Herstel Twee van de drie pompkamers onde rin de molen zijn in het voorjaar weer in ere hersteld. De andere bleek on bruikbaar en is dichtgemetseld. Hele maal voor elkaar is het echter nog niet. De grootste van de twee pom pen mist een schroefblad; de pomp draait wèl, maar kan geen water opstuwen. Medewerkers van Scheepsreparatiebedrijf Hans Boom uit Oudeschild zullen proberen dit te repareren. Toch was de eerste bemaling in der tig jaar een succes, volgens Willem Keijzer. „Het water spoot eruit, en dat met alleen één kleine pomp." Tik Het defect in de koningsspil gooide echter roet in het eten. Keijzer: „We waren gewaarschuwd dat dit kon ge beuren. Toen we een paar weken aan de gang waren, hoorden we een vreemde tik. Die bleek afkomstig uit de koppeling van de spil. Doormalen is onverantwoord, want dan kunnen we alles aan gort draaien. Jammer, want we hadden dit graag laten zien op de Open Monumentendag op 12 september." De poldermolen zal die dag wel ge woon geopend zijn. Voor de liefheb bers van oude techniek en nostalgie zal evengoed voldoende zijn te bele ven. Zowel het interieur als het uit wendige van de molen hebben in het voorjaar een opknapbeurt gekregen. „Een knap staaltje werk van aanne mersbedrijf Elko Vermeulen", prijst Keijzer. Of het rondmaalcircuit spoedig weer in gebruik zal zijn, is afhankelijk van geld. Eigenaar De Hollandsche Molen heeft al méér restauratiesubsidie ver strekt, dan oorspronkelijk in de be doeling lag. Het valt niet te verwachten dat deze vereniging nu wederom met een geldbuideltje staat te rammelen. „Als niemand bijspringt, wordt het waarschijnlijk een meerja renplan", zegt Willem Keijzer met spijt in zijn stem. Hij en zijn broer hebben de hoop gevestigd op het Texelse bedrijfsleven. Intussen staat de boezem vrijwel droog. In het voorjaar was dat nodig om de restauratiewerkzaamheden on der de molen en aan de sluisjes te kunnen uitvoeren. Ditmaal is echter geen opzet in het spel. Het water is de afgelopen weken weggesijpeld omdat de wachtdeuren niet goed sluiten. Keijzer: „Lekken doen die deuren altijd een beetje, maar zolang we regelmatig water oppompen, blijft de boezem gevuld. Nu we een maand niet hebben gepompt, zie je het resultaat." IM-ADVERTENTIE Binnenkort start de cursus Vakbekwaamheid Cafébedrijf o.a. in: Utrecht, Zeist. Amersfoort, Hilversum, Almere, Amsterdam, Zaandam, Alkmaar. Hoorn, Den Helder, Texel (Den Burg), Haarlem. Hillegom. Deze cursus bestaat uit 10 wekelijkse lesavonden en kost in totaal f 295.-. Men kan zich nog aanmelden. Lagere school als vooropleiding is voldoende. Het SVH-Examen is op 6 januari. De zeer afwisselende cursus wordt zowel door vrouwen als mannen uit pure hobby gevolgd. Sommige hebben in hun achterhoofd de gedachte om ooit nog eens 'n eigen bedrijf(je) te beginnen. Ook is er thans een groot tekort aan vakbekwaam Horecapersoneel. De lessen worden levendig gebracht met dia's, vrijblijvend wijnproeven etc. Ook gaat men gezamenlijk naar een Brouwerij. Met het Diploma kan men onder andere een Café, Petit-Restaurant. Disco. Kantine, etc. beheren. De cursus is zowel mondeling als schriftelijk te volgen. SUBSIDIE TOT 100% MOGELIJK. Voor gratis Brochure of aanmelden, bel: Postbus 1161, Breda. "ZT 076-710078 OOK CURSUS HANDELSKENNIS HORECA of RESTAURANTBEDRIJF Warnaar.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 5