Cjroen kwartsJexels in het harL, -lelderse kotter vlot fan kust Westerslag Garnalenvissers staat water aan de lippen oede samenwerking redders en bergers Sociaal cultureel jaarplan drie weken ter inzage relse motorkruiser got lek op zandbank "sendieven Weinig wijzigingen Texelaars niet bij protestblokkade Zuidamerikaanse taferelen Gebroken neus na vechtpartij Autodiefstal Lekgestoken Politie arresteert tweetal in bezit van verdovende middelen TEXELSE^COURANT 3ERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10711 DINSDAG 1 SEPTEMBER 1992 jdvertenties, abonnementen, etc. gid en de Rooy B.v., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, j$i 02220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220-14111. Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 20-12741. jttie buiten werktijd sHopman, Pater Witteplein 27, Den Burg, telefoon 02220-15472. Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.B. nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs ƒ46,20 per half jaar; Los 71,30 jimorgen vroeg hebben de wipperploeg van De Koog en Hel- N fse sleepboten in een gezamenlijke actie de Helderse kotter J 1147 losgetrokken van een zandbank voor paal 15 ralesterslag). De kotter was onbeschadigd en kon op eigen icht weer verder varen. De actie nam ruim twee uur in beslag. istreeks 04.00 uur werd via de imcentrale het sein tot de actie Van Texel werd de KNRM- pperploeg gewaarschuwd en van Helder kwamen twee sleepboten en de „Coastal Service") rederij De Waterweg richting Na de recente berichten irritatie tussen bergers en red- ;,was ditmaal sprake van een pri- verstandhouding. Over de radio aaken de schippers hoe zij de si- be het beste konden oplossen. Af- proken werd dat de wipperploeg i :de rubberboot een lijn zou over- V ngen van één der sleepboten naar J otter. gecombineerde actie van red en slepers was gisteravond no- im de zwaar gehavende I irkruiser „De Waterman" van n Egmond uit Gerritsland en tz uit De Koog in veilige haven odsen. Het schip was lek gesto- een zandbank in de Wadden- :er hoogte van Dijkmanshuizen laakte water. Bovendien was het gebroken. De opvarenden ble- ongedeerd. ten meter lange motorkruiser dbestuurd door de 18-jarige Mar- van Egmond, zoon van de mede- naar. Met drie vrienden was hij plan te vissen op het wad ter igte van de IJzeren Kaap. Om- ïks zes uur raakte het schip bij surfstrandje onverwacht op een dbank. „De dieptemeter gaf aan we er nog wel konden varen, misschien hebben we ons ver- en. Met vrij veel vaart liepen we de bank. Ik heb het schip toen in achteruit gezet. Helaas klapte het Dij om en boorde zich door bodem", aldus de jeugdige maar 'geheel onervaren schipper, motorkruiser, met een diepgang 90 cm, bleef op de zandbank bn. Het was op dat moment laag Sr. Met een rubberboot gingen de ps hulp halen. In Oudeschild 1 assistent-havenmeester Hans fc ingelicht en vader Dick van Eg- "d op de hoogte gesteld. Van Eg- "d senior kwam er meteen gesneld en leende van jachtwerf Sama een kleine pomp. Toen hij bij «Waterman" arriveerde stond het itje blank. Door direct het wa- te pompen, wist Van Egmond 'e voorkomen. Het schip dreig- [damelijk naar één kant over te eventueel om te slaan. Gaten dicht s kwam ook een sleepboot van ^emersbedrijf Daalder (Alkmaar) f'akke die met een machinepomp osterende water verwijderde. s werden de gaten in de f provisorisch gedicht met zg. ^pels". De sleepboot bracht de ^kruiser daarna terug naar Oude- Qeassisteerd door de rubber en de wipperploeg. Deze kruiser om het schip in ^icht te houden. ■fe Oudeschilder haven stonden kerkers van jachtwerf Betsema de actie met succes af te j/n' boot werd op de kade ge- en per trailer afgevoerd naar De exacte schade is nog •Mend. Behalve gaten in de 9eneen kapot roer, zijn ook de en hulpmotor beschadigd. De 'kruiser is verzekerd. j^rse plaatsen in De Koog zijn ^9estolen. In enkele gevallen fietsen elders op het eiland üjjpnden. In de tussentijd voeren de Texelse redders langszij bij de Nieuwediepers om te informeren of alles in orde was. De bemanning toonde zich wéi nig spraakzaam. Niet duidelijk werd waarom het schip was vastgelopen. Aan de uitstaande netten te merken was de HD 147 kennelijk verrast tij dens het vissen. Het waaide van nacht niet overmatig hard, maar er stond wel een stevige branding. Het schip liep vast bij laag water. De vissers hadden geluk, want ze strandden op slechts vijftig meter van een strandhoofd. Of de kotter op eigen kracht had kunnen loskomen, is de vraag, vandaar dat om assisten tie werd gevraagd. De Helderse vis sers hadden de vloed kunnen afwachten, maar dan liepen ze het ri sico om nog hoger op de zandbank te worden gezet met alle gevolgen van dien (kapotte netten, kantelge- vaar). Lijn De wipperploeg had het niet gemak kelijk in de branding, maar wist toch vlot de lijn van de „Coastal Service", de kleinste van de twee sleepboten. over te brengen naar de HD 147. Te kenend voor de kracht van de bran ding is het feit dat de andere sleepboot „Pieter" bijna tegen de kop van de pier werd gesleurd. Dat kwam mede door de duisternis. Ook de „Coastal Service" had het soms lastig en raakte tot tweemaal toe de zeebodem. Om ongeveer twintig voor zes begon er beweging in de aanvankelijk on wrikbare kotter te komen. Meter voor meter werd het schip van zijn plaats getrokken. Kwart over zes was het schip uit z'n penibele situatie bevrijd en kon op eigen kracht verder. Aanvankelijk was de Texelse kust wacht (Eierlandse vuurtoren) niet over de actie ingelicht door de alar merende instanties. Na een seintje van de kustwacht van Terschelling (De Brandaris) bemande hoofdkust wachter Piet Stam de toren. Hij zorg de ervoor dat wipperploeg en slepers op één kanaal communiceerden, maar bleef verder passief omdat de actie gesmeerd verliep. Commandant Hans Bakker en zijn manschappen van de wipperploeg toonden zich uiterst tevreden over het vlotte verloop. Vooral waren ze in hun sas met de uitstekende samen werking met de bergers. „Na afloop kregen we een welgemeend bedank je. Dat was mooi." Kwart over zes vanochtend: sleepboot ..Coastal Service' geslaagd de Helderse kotter HD 147 vlot te trekken. Het sociaal cultureel jaarplan voor 1993 ligt vanaf vandaag drie weken ter visie in het raadhuis. Er zijn wei nig ingrijpende wijzigingen. De werkgroep Anti Discriminatie Garnalenvissers beleven moeilijke tij den. Nadat afgelopen voorjaar de prijzen voor de vis naar een diepte punt kelderden, wordt de sector nu geteisterd door slechte vangsten. Van enige prijsverbetering is echter nauwelijks sprake. Volgens vissers is sprake van oneerlijke concurrentie doordat met te zwaar materieel wordt gevist. Texelaars namen ech ter niet deel aan een protestblokka de die gisteren in Lauwersoog werd gehouden. De onvrede onder de garnalenvissers heeft grote vormen aangenomen. De prijzen van garnalen doken dit voor jaar onder de drie gulden per kilo gram. „Een dieptepunt", verzucht garnalenvisser Peter Schagen van de TX 18. Schagen is een zogenaamde buitenvisser die geen vergunning heeft om in de Waddenzee te vissen. De malaise dit voorjaar leek het ge volg van ruime aanvoer van garnalen dankzij goede visvangsten. „Gezien de soepele export van vis zou je ech ter zeggen dat er voldoende vraag moet zijn naar garnalen", stelt Scha gen. Volgens d,e visserman manipu leert de handel de ogenschijnlijk gezonde markt door het maken van onderling afspraken over de prijzen. „Kartelvorming zoals deze is echter onwettig." Een reactie van de aanvoerders kon niet uitblijven. Om de voorraad gar nalen te laten slinken besloten de vissers in ieder geval tijdens de wee kenden niet meer de zee op te gaan. „De aanvoer liep daardoor snel ach teruit." Om de handel meer tegen el kaar uit te spelen kwamen de vissers overeen hun vangsten uitsluitend nog via de veilingklok aan te bieden. „De prijzen liggen nu weer iets boven de vier gulden." Op de regenachtige markt in Den Burg heerste gisterochtend een vrolij ke stemming. Verantwoordelijk hiervoor was het muzikale gezelschap Winiaypa. Met fluiten, troms, gitaren, banjo, viool en bas oefende de band onweerstaanbare aantrekkingskracht uit op de voorbijgangers. Wi niaypa, bestaand uit Ecuadorianen die in Purmerend wonen, was voor de tweede maal deze zomer present op de maandagse markt. De kleur rijke muzikanten deden ook ditmaal goede zaken. Naast cassettes en cd's met hun muziek vonden Indiaanse polsbandjes, riempjes en ander handwerk gretig aftrek. ,fou> Frans Hopman) Maar daarmee was het leed niet ge leden. Momenteel gooien de minima le besommingen roet in het eten. „Door het mooie zomerweer was het zeewater veel te helder. Dan laat de vis zich moeilijk vangen. We krijgen nauwelijks garnalen in de netten", klaagt Schagen. De garnalen die hij vangt zijn vaak te klein. „We hebben daardoor veel verlies." Omdat hij als buitenvisser geen vergunning heeft om in de Waddenzee de netten neer te laten, moest zijn Noordzeeschip wegens het slechte weer maandag binnen blijven liggen. Collega Alfons Boom (TX 10), kan dankzij een ver gunning wél het stillere wad op. „De geringe vangst van afgelopen week end was een reis naar de visafslag echter nauwelijks waard", verzucht zijn echtgenote. Schagen verwacht dat de komende weken de besommingen wel iets zul len toenemen. „De nachten worden wat langer en het water troebeler. Garnalen vang je namelijk in het don ker het beste." Faillissementen Niettemin zijn de vooruitzichten voor bijna honderd garnalenvissers in het noorden van Nederland niet rooskleu rig. „Er zullen vrijwel zeker bedrijven mee moeten stoppen", voorspelt Schagen. Het sombere toekomst beeld was voor zo'n dertig collega's uit Groningen en Friesland gisteren aanleiding een sluis en brug bij Lau wersoog te blokkeren. Volgens de ac tievoerders lappen collega's uit het zuiden des lands de regels aan hun laars. De afspraak dat binnen de 12-mijlszone niet mag worden gevist met motoren zwaarder dan 300 pk, wordt niet nageleefd. Daardoor zou sprake zijn van oneerlijke concurren tie. „Ze ondermijnen bovendien de garnalenstand door met zulk zwaar materieel binnen de twaalfmijlszone, een belangrijk broedgebied van de garnalen, te vissen", stelt Bas van der Beek, voorzitter van visserijvere niging DETV. Ondanks de kritiek schitterden de Texelaars door afwezigheid bij de pro testactie. Volgens Schagen, die zelf met 280 pk vist, valt het met die concurrentievervalsing met de con currentievervalsing. „Als je met teveel vermogen vist, trek je binnen de kortste keren de netten aan barrels." Volgens Groningse collega's zijn de besommingen van de Zeeuwen ech ter velé malen groter dan in het noor den van het land. „Ze bederven de markt." De protesterende vissers wil len betere controle op naleving van de regels en de opkoop van vangstrechten uit het buitenland aan banden leggen. krijgt f300,- subsidie extra in ver band met ontwikkelingen in Neder land en daarbuiten. De modelspoorclub krijgt met ingang van '93 een jaarlijkse subsidie van ƒ4200,- als tegemoetkoming in de huur van hun onderkomen, de kanti ne van de oude melkfabriek. Er zijn door meer sportverenigingen aanvragen voor exploitatiesubsidie in gediend. Het totale bedrag voor deze bijdragen komt op ƒ112.749,-. Het samenwerkingsorgaan van dorp scommissies op Texel rekent op een gemeentelijke bijdrage van ƒ5544,-, maar krijgt niets. De gemeente heeft vorig jaar besloten deze instelling niet meer financieel te ondersteunen. Lindeboom Met betrekking tot een podiumvoor ziening voor Den Burg wordt in het sociaal cultureel jaarprogramma op gemerkt dat nog steeds wordt ge hoopt op het weer beschikbaar worden van de Lindeboomzaal. De Burg. de Koninghal wordt een alter natief genoemd. Er wordt met be langstelling uitgekeken naar het haalbaarheidsonderzoek dat de stich ting ondersteuning welzijnswerk doet naar een nieuwe voorziening. De investeringssubsidies, altijd een heet hangijzer, lijken komend jaar geen problemen op te leveren. Bij in vesteringen boven de ƒ20.000,-, wordt 20 van het investeringsbe drag gesubsidieerd, met een maxi mum van ƒ15.000,-. Instellingen die een raamsubsidie krijgen, komen niet voor deze vorm van ondersteuning in aanmerking. Er zijn twee aanvragen ingediend, door de Atletiekvereniging (voor lichtinstallatie en startblokken) en de zweefvliegclub (voor een han gar). De verzoeken zijn nog niet be handeld. Een 17-jarige Oosterender heeft een bezoek aan het Tropical Sea Festival met een gebroken neus moeten be kopen. De jongen was vrijdagavond slaags geraakt met een andere cafébezoe ker, volgens ooggetuigen een 24-jarige Rijnsburger. Op aanwijzing van vrienden van het slachtoffer is deze man door de politie verhoord. Ook de Oosterender, die zich moest laten behandelen in het ziekenhuis, heeft een verklaring afgelegd. Vanaf een parkeerplaats aan de Ko- ger Strijbosstraat is in de nacht van zaterdag op zondag een rode Opel Kadett met het kenteken KK-03-GD gestolen. Deze behoorde toe aan een 31-jarige man uit Apeldoorn. De wa gen is nog niet teruggevonden. Enorme drukte tijdens Tropical Sea Festival sa Arco vrijdag aan de start in Barcelona „Borrelbus" in vijf weken gesloopt sa Extra ronde voor Schouwburgreizen sa Texelaar Chris Kuip doctor in de informatica Een 21-jarige Zaandammer hoorde in de nacht van zaterdag op zondag het alarm afgaan van zijn aan de Ruys- laan geparkeerde auto. Beide achter banden bleken lekgestoken. De schade bedraagt zo'n ƒ350,-. Agenten hebben in de nacht van za terdag op zondag in De Koog een Amsterdammer en een man uit Al- mere gearresteerd die voor ƒ2000,- aan verdovende middelen op zak hadden. In de portemonnee van één van hen trof de politie tevens gesto len cheques aan. Surveillerende agenten gingen pools hoogte nemen bij een auto waarin ze Jicht zagen branden verdacht vonden. Twee mannen, beiden 39 jaar, ge bruikten in de wagen verdovende middelen. Het tweetal bleek verder zeven a acht gram cocaïne, hasjiesh en Nederwiet bij zich te hebben. De politie heeft de drugs voor onderzoek opgestuurd naar de Technische Re cherche in Alkmaar. Tegen de twee mannen, die inmiddels weer zijn vrij gelaten, is proces verbaal opgemaakt. IM-ADVERTENTIE Cjritn TuurL-Jixth in tut hart. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een waardebonnenboekje Vogelenzang 25 Den Burg - Telefoon 12475

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 1