Bloemenhulde voor broodventer Klaas Ammoniak-onderzoek op Texel begonnen Opvang asielzoekers niet meer op Texel Vluchtelingenwerk: Collecte: f4000,- voor lever- en darmpatiënten Onderkomen voor modelzweefclub Nieuwe rubberboot Koger wipperploeg Belgische notabelen fietsen naar Texel Alternatieve films in Cinema Texel Dag- en avondmavo weer van start u3ötS££ Oüi. das FFfi Knuf Feitje PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 4 SEPTEMBER 199^ Vier studenten van de Landbouwuni versiteit Wageningen zijn begonnen met een onderzoek naar de ammoni- akuitstoot en de achtergrondconcen tratie van ammoniak op Texel. Als uit dit onderzoek blijkt dat de situa tie op het eiland belangrijk afwijkt van de landelijke ammoniakbelasting, geeft dat mogelijkheden voor eigen beleid: minder beperkingen voor de Texelse veehouderijbedrijven. Onverkorte toepassing van de lande lijke ammoniakrichtlijn bij het afgeven van hinderwetvergunningen voor be staande en nieuwe bedrijven zou zeer ingrijpend zijn. Tal van veehouderijen liggen in de buurt van verzuringsge- voelige gebieden en zouden niet of beperkt kunnen worden voortgezet. De gemeente ging er dan ook niet mee accoord, temeer daar werd ont dekt dat de kaart met verzuringsge- voelige gebieden niet correct was. De gemeente heeft inmiddels zelf een andere kaart gemaakt. Ook bleek dat geen rekening was gehouden met zg. achtergrondconcentraties van ammo niak, waardoor voor het winderige en schone Texel dezelfde eisen zouden gelden als voor bijvoorbeeld de Gel derse Vallei. Het nu in opdracht van de gemeente gestarte onderzoek moet duidelijk maken of de situatie op Texel echt zoveel beter is. Studenten Het onderzoek wordt uitgevoerd door de studenten Linda van Berkel, Ha- Inwoners van Den Burg hebben vori ge week f3.986,75 gegeven voor kinderen met spijsverteringsziekten. Dit bedrag is de opbrengst van de jaarlijkse collecte, die wegens gebrek aan vrijwilligers alleen in Den Burg is gehouden. De organisatie hoopt dat volgend jaar op het hele eiland langs de deur kan worden gegaan. Wie als contactpersoon wil fungeren, kan in lichtingen krijgen bij mevr. R. Rienstra, Thijsselaan 105, Den Burg, tel. 13878, of mevr. Tine Saalmink, Drijverstraat 2, Den Burg, tel. 14553. De giften komen ten goede aan de Nederlandse Lever Darm Stichting, die het geld besteedt aan onderzoek naar aandoeningen aan lever en dar men. Wie de collectant niet heeft ge zien, maar alsnog een bijdrage wil leveren, kan een bedrag overmaken op giro 2737 of op bankrekening 7070.70538 t.n.v. NLDS, Wilhelmi- nastraat 45, Breukelen. raid van de Ven, Roel van den Beu ken en Ad Jeuken van de vakgroep Luchthygiëne. Ze worden begeleid door P. Hofschreuder en H. Harsse- ma. Het landbouwschap werkt mee en ook de plaatselijke landbouworga nisaties hebben medewerking en ad hesie betuigd. Twintig meetpunten Door metingen op tal van punten zal worden bepaald wat op Texel de ach tergronddispositie is van ammoniak, dat is het ammoniakgehalte dat af komstig is van bronnen van buiten Texel. Voorts wordt bepaald hoeveel ammoniak op Texel zelf wordt uit gestoten, welke bronnen er zijn en hoe deze zijn gespreid en ook hoe de neerslag van deze ammoniak is. Om de achtergrondconcentraties te meten zullen zowel langs de west als de oostkant van Texel twintig meetpunten worden opgesteld. Dat zijn zg. Willemsbadges waarvan er drie per meetpunt op een statief van twee meter hoogte worden opgehan gen. Met zg. denuders zullen deze meetpunten worden gecontroleerd. Waarschijnlijk zal drie dagen per week worden gemeten gedurende september, oktober en november, waarbij voortdurend rekening wordt gehouden met windrichting, winds nelheid, temperatuur en luchtvochtig heid. Voor het verwerken van de meetgegevens van de badges en de denuders zal in het raadhuis een klein laboratorium worden ingericht. De materialen en apparaten worden beschikbaar gesteld door de vakgroep. Enquete In het kader van dit onderzoek is door de gemeente onder de boeren al een enquete gehouden om gegevens te krijgen inzake aantallen stuks vee De modelzweefclub, die gebruik maakt van het terrein waar 's zomers de noodcamping is, wil graag een be ter onderkomen dan de keet die er nu staat. De gemeente vindt dat goed, mits het gebouwtje ook kan worden gebruikt door de noodcam- pingbeheerder. De gemeente neemt de aansluiting op het water- en licht- net voor haar rekening evenals de toekomstige aansluiting op de riole ring. De overige kosten, die zijn be groot op f5400,-, komen voor rekening van de modelzweefvliegclub. en soort stalling. Daarmee en met eventuele aanvullende gegevens van het Landbouw Economisch Instituut (LEI) moet het mogelijk zijn de uit stoot van ammoniak per bedrijf vast te stellen. Dan wordt bepaald hoe groot de effekten van deze bronnen in het terrein is. Verwacht wordt dat de meetgege vens tussen oktober en december kunnen worden verwerkt, zodat eind januari in de vorm van een eind verslag een beeld van de Texelse si tuatie kan worden gegeven. De wipperploeg van KNRM-station De Koog krijgt deze maand de be schikking over een nieuwe rubber boot. Het vaartuig vervangt de huidige boot, die van Texel zal ver dwijnen en vermoedelijk elders wordt gestationeerd. De nieuwe rubberboot is een schenking van de importeur, een bedrijf uit Vlaardingen. De offi ciële overdracht vindt plaats op don derdag 17 september. Met een motie tegen zeevervuiling onder hun arm stappen donderdag enkele notabelen uit de Belgische badplaats Bredene op de fiets voor een tocht naar Texel. De bedoeling is dat rond 7.45 uur telefonisch het startsein voor de tocht vanaf Texel wordt gegeven. De BRT zorgt ervoor dat het signaal in heel Bredene op de radio te beluisteren zal zijn. Burgemeester Vanhoorn van Bredene maakt de tocht, vergezeld door enige schepenen en andere bestuurders. Onderweg wordt in Den Haag over nacht. De bedoeling is dat het gezel schap vrijdag Texel bereikt. Het laatste stuk krijgen de Belgen steun van hun Texelse collegae, die hen te gemoet fietsen. Oude volksliedjes De Zanggroep oude volksliedjes her vat maandag de zangavonden. Ze worden als vanouds om de veertien dagen in de Doopsgezinde kerk in Den Burg gehouden. De zangavond begint om 20.00 uur. Nieuwe leden zijn welkom. Vluchtelingenwerk Texel heeft het ministerie van WVC geadviseerd een eventueel volgende noodopvanggele- genheid voor asielzoekers in de buurt van Alkmaar te creëren en niet op het eiland. Hoewel de vluchtelin gen met veel hulp van de Texelaars afgelopen winter goed zijn opgevan gen, is de belasting voor de mede werkers van Vluchtelingenwerk zwaar geweest en de hulp van offi ciële instanties aan de overkant nihil. Volgens let Ezerman van Vluchtelin genwerk Texel was het voor menig asielzoeker een grote schok toen ze merkten dat ze naar een eiland wer den gestuurd. In veel landen zijn ge vangenissen op eilanden gevestigd. Hoewel het schrikeffect wel ver dween na enige dagen, bleef het feit dat vrienden en kennissen elders in het land niet konden worden bezocht wegens de hoge bootkosten een probleem. De directeur van het asielzoekerscen trum (AZC) in Alkmaar had Vluchte lingenwerk Texel bij de komst van de mensen gezegd dat de kinderen niet naar school hoefden, aangezien ze hooguit zes weken zouden blijven. De populatie zou steeds wisselen. In de praktijk bleven echter alle vluchtelin gen zes maanden achtereen op het eiland en was er wel sprake van schoolplicht. Hierin werd, met mede werking van de Lubertischool en de scholengemeenschap zo goed moge lijk voorzien. Nooit geweest Ook was door deze directeur beloofd dat er een activiteitenbegeleider zou komen. Die is echter nooit geweest. Wel kwam de toegezegde maat schappelijk werkster een paar keer kijken, maar dat stelde weinig voor. In de gehele periode dat de vluchte lingen op Texel waren, van december tot en met mei, is er geen steun van het AZC of andere instanties van die aard voor het Vluchtelingenwerk Texel geweest. Dat zorgde voor veel onzekerheid bij de vrijwilligers. Wat wrevel heeft opgewekt bij de Texelaars is dat wel een assistente voor de directie van het AZC werd aangesteld, maar dat er geen begelei ders waren voor de Texelse opvang. Het ministerie is met klem geadvi seerd een volgede opvang bij AZC in de buurt te maken. Daar zijn meer werkgroepen die voor een juiste op vang kunnen zorgen. Zaterdag maakte hij zijn laatste ronde en dat heeft hij geweten. We hebben het over Klaas van Leeuwen (59) uit Oosterend die zaterdag voor het laatst op de weg was als broodventer voor bakkerij 't Gouwe Boltje. Op zijn laatste gang langs de klanten moest de populaire Van Leeuwen zoveel goede wensen beluiste ren en bloemen, geschenkbonnen en andere cadeau's in ont vangst nemen, dat hij meer dan een uur vertraging opliep. Van Leeuwen is dan ook een man met grote sociale vaardigheden, een toeverlaat en vertrouwde vraagbaak voor zijn klanten. Hij dacht altijd at tent mee, had voor ieder een goed woord en was eigenlijk nergens te beroerd voor. Illustratief is dat klan ten die wegens werk of andere om standigheden niet zelf naar de broodwagen konden komen, de tas met een briefje erin aan de deur van hun woning hingen. Van Leeuwen zorgde dan dat het gevraagde erin werd gestopt. Er was ook wel eens géén briefje, maar ook dan kwam het goed want de broodventer wist pre cies wat de klant nodig had en hij wist ook waar de huissleutel hing. Klaas van Leeuwen heeft niet altijd in het bakkersbedrijf gezeten. De in Ei- erland geboren zoon van een landar beider stapte als 14-jarige in de voetsporen van zijn vader en werkte onder andere bij Teun Eelman van de Kaai, P. Boersen en de gebroeders J. en T. Witte in Het Noorden en Kees Boersen van „Groningen". Na vijftien jaar moest hij om gezond heidsredenen met dit werk stoppen en werd hij per 9 januari 1962 kaasmaker in zuivelfabriek De Een dracht. Weer vijftien jaar later (toeval lig beslaan alle levensperioden van Van Leeuwen drie lustra) kreeg hij de kans in dienst te treden van bakkerij 't Gouwe Boltje. Dat was een gevolg van het feit dat hij en zijn familie de woning Peperstraat 3 betrokken, pal naast die bakkerij. Bij een buurpraatje bleek dat de bakkerij een tweede ventwagen in gebruik wilde nemen. En of dat misschien iets was voor Van Leeuwen... Het was een hele omschakeling maar van meet af aan lag het werk hem. Vooral het contact Vrijdag 4 september In zwempark Molenkoog in Den Burg wordt de zwemvierdaagse afgesloten. Het geplande „zwoe le zomeravondfeest" gaat we gens het ongunstige weer niet door en ook het damesvoet bal/minivoetbal is afgelast. Van 19.00 tot 20.00 uur kunnen in de bibliotheek van De Schuil hut boeken (ook Duitse) worden geruild. Om 20.15 uur begint in Den Hoorn de lampionoptocht. In Cinema Texel draait om 14.00 uur „Sneeuwwitje", om 16.00 en 19.00 uur „Flodder in Amerika" en om 21.15 uur „Basic Instinct". Zaterdag 5 september Bij Paal 33 worden de Texelse kampioenschappen catamaranzei len gehouden. Eerste manche om 10.30 uur. Zondag voortzetting. Om 13.30 uur start bij Dijkmans huizen de Texelse Kwart Triatlon. Finish omstreeks 15.30 uur op de Groeneplaats. Vanaf 21.00 uur is er dansen in Dorpshuis De Wielewaal. In Cinema Texel draait om 14.00 uur „Sneeuwwitje", om 16.00 en 19.00 uur „Flodder in Amerika" en om 21.15 uur „Basic Instinct". Zondag 6 september Om 11.30 uur begint bij Garage Grisnigt aan de Bernhardlaan een rit van menvereniging „Tussen Wad en Duin". Na afloop barbecue. Bij het clubgebouw van de MAB- club in Eierland begint om 14.00 uur het najaarstreffen van alle Texelse motorrijders. Om 19.30 uur is een interkerkelij ke zomeravonddienst in de Her vormde kerk van De Koog. Voorganger N.M. Guiljam. In Cinema Texel draait om 14.00 uur „Sneeuwwitje", om 16.00ei 19.00 uur „Flodder in Amerika" en om 21.15 uur „Basic Instinct' Maandag 7 september Om 9.00 uur begint op de Groe neplaats in Den Burg de Schapenfokdag. In het zaaltje bij de Doopsgezin- de kerk wordt een Leerhuisbij eenkomst gehouden. Spreker is prof. Smelik, hoogleraar in Brus sel. Toegang voor ieder; 20.00 uur. In Cinema Texel draait om 14.00 uur „Sneeuwwitje", om 16.001 19.00 uur „Flodder in Amerika' en om 21.15 uur „Basic Instinct' In de Hervormde kerk van De Koog vertoont Freek Veldwisch zijn dia's van Texel. Omdat hij dj 12,5 jaar heeft gedaan, wordt een collecte gehouden ten bate van het project „Stuur een poea naar school". Dinsdag 8 september De gemeenteraad vergadert in het raadhuis, aanvang 19.30 uur, De agenda staat elders in deze krant. In Cinema Texel draait om 14.00 uur „Sneeuwwitje", om 16.001 19.00 uur „Flodder in Amerika' en om 21.15 uur „Basic Instinct' De afdeling Stamboomonderzoek van de Historische Vereniging komt om 20.00 uur bijeen in dorpshuis d'Ouwe ULO. Ook niet-leden zijn welkom. Hoogwater Oudeschild Vr. 4 Za. 5 Zo. 6 Ma. 7 Di. 8 Wo. 9 Do. 10 Vr. 11 01.20 en 02.04 en 02.55 en 04.07 en 06.17 en 07.24 en 08.26 en 08.54 en 14.05 14.20 15.24 16.40 19.04 20.05 20.45 21.30 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. De zon komt 6 sep tember op om 6.58 uur en gaat onder om 20.14 uur. 4 september eerste kwartier; 5 september doodtij. met de mensen was aangenaam en gaf veel voldoening. Van Leeuwen huldigt de opvatting dat je voor de mensen méér moet zijn dan leveran cier van brood, koek, banket en enige nevenartikelen: welgemeend hartelijk contact. Met zijn wagen was Van Leeuwen al gauw een vertrouwde verschijning in grote delen van het buitengebied van noordelijk Texel. Maar ook enkele (de len van) dorpen, zoals de wijk noord west in Den Burg. Daar werd de scheidende venter niet alleen opge wacht met bloemen en andere ge schenken, maar zong de buurt onder leiding van Dyo Wassink ook een speciaal lied „Toen onze Klaas nog bakker was" op de wijze van „Toen onze Mop een Mopje was...". Knuffeltje Van Leeuwen had zaterdag op zijn wagen geschilderd: „Vandaag is het mijn laatste dag, dus een knuffeltje mag". Menige huisvrouw maakte gretig van dat aanbod gebruik. Dat gebeurde niet alleen in de Texelse klantenconcentraties, maar ook in bungalowpark De Turkse Tent waar Van Leeuwen in het drukst van het seizoen zo'n 130 afnemers moest voorzien. Zaterdag arriveerde hij daar met meer dan een half uur vertra ging, maar de klanten bleven gedul dig met hun bloemetje wachten. Toen hij het pleintje opreed knalde vuurwerk en de beheerder bevestigde op de wagen een spandoek „Just vut". Hoe zeer Van Leeuwen ook opging in zijn taak, de jaren begonnen te tellen en het werk werd er niet lichter op. Hij besloot daarom gebruik te maken van een Vut-regeling die er straks misschien niet meer zal zijn. Opvolger is Henk Knol die zijn taak vandaag is begonnen. Voor Van Leeuwen is het een hele verandering, maar hij is niet bang dat hij zich zal vervelen. Voorlo pig karweitjes genoeg in en om eigen en andermans huis. Hij is ook al ge vraagd voor vrijwilligersbaantjes waarin hij zijn lust om met mensen om te gaan helemaal kan uitleven. Malar hij heeft nog niets beslist. „Eerst maar eens uitrusten", zegt hij. De afscheidsperikelen zijn nog niet voorbij. Zijn werkgevers beleggen op zaterdag 12 september een receptie: van 20.00 tot 21.30 uur in dorpshuis De Bijenkorf. Met de film „Rituelen" geeft Cinema Texel zondagmorgen de aanzet tot een nieuwe filmclub waarbij twee maal per week niet-commerciële films worden gedraaid. Hoewel de Amsterdamse filmacademie voor de introductie van eerstejaars leerlingen de zaal heeft afgehuurd, zijn er voor Texelaars plaatsen te over. Herbert van Curiel, regisseur van Rituelen, houdt voorafgaand aan de film een lezing. Cinema Texel, dat sinds enkele maan den een terras voor de bioscoop ex ploiteert, heeft een goed zomerseizoen achter de rug. Met be kende films speelde de bioscoop in op de smaak van het publiek, dat het filmhuis redelijk wist te vinden. „Steeds meer Texelaars tonen echter interesse voor films die normaal gesproken de bioscoop niet halen omdat ze niet voor het grote publiek zijn gemaakt", aldus bedrijfsleider Frits Nieuwenhuizen. „Het kunnen al ternatieve films zijn, maar net zo goed een gouwe ouwe." Ideeën Filmliefhebbers kunnen ook zelf ideeën aandragen." De Filmclub, een vervolg op de vroegere „Filmganger", is niet-commercieel van opzet. „We zien het als serviceverlening aan de Texelaars." Vanaf dinsdag 6 oktober Iedere zaterdag haalt Scouting Texel oud papier op. De mensen wordt ver zocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden ingeladen. Komende zaterdag wordt oud papaier etc. op gehaald in de volgende straten: 6. Duinreep, Zeebries, Vloedlijn, Golfslag, Vaargeul en Schoorwal. De Cocksdorp Zaterdag wordt in De Cocksdorp en omgeving oud papier opgehaald door de ouders van leerlingen van o.b.s. Durperhonk. Men wordt verzocht het papier uiterlijk om 8.30 uur aan de weg te zetten. 's Middags van 13.00 tot 15.00 uur wordt in de rest van de Eierlandse polder door de Strijbosschool oud papier opgehaald. wordt wekelijks op dinsdag-6 woensdagavond een niet- commerciële film vertoond. Het lid maatschap van de Filmclub bedraag 0 715,- per seizoen, voor twee nen 725,-. De toegang voorledenza 78,- worden, tenzij de kosten film te hoog uitvallen. Niet-leden bs 7; talen 712,50. Voor meer informatie kan men terecht bij Cinema T 12027. Het programma staat vrijda» in de Texelse Courant. In „Rituelen" zijn zondag Derek de Lint en Thom Hofmann te zien. De film is gemaakt naar het gelijknam* boek van Cees Nooteboom, langs de Constantijn Huygens Litera tuurprijs heeft gewonnen. De lezing die voorafgaat aan de film, begint' 10.30 uur. De inschrijving beginton 10.00 uur. Leden van de Filmclub hebben gratis entree. Dinsdag starten de lessen aan het Albrecht College, dag- en avondifó vo voor volwassenen. De eerste twee weken worden open lessen geven, leder die belangstelling heet kan vrijblijvend de lessen bijwonen en inlichtingen inwinnen. Het les rooster ziet er als volgt uit: Klas 1: Dinsdag: 18.10 - 20.25 u. Wiskunde 18.15 - 20.15 u. Engels 20.30 - 22.00 u. Nederlands Donderdag: 9.00 - 11.00 u. Textiele werkvon men en kunstgeschiede) Klas 2: Dinsdag: 18.15 - 20.15 u. Frans 18.30 - 20.00 u. Geschiedenis Donderdag: 9.00 - 11.30 u. Textiele werkvor men en kunstgeschiede 14.15 - 16.30 u. Spaans Klas 3: Donderdag: 18.30 - 20.00 u. Engels 20.15 - 21.45 u. Nederlands Klas 2 en 3 zijn examenklassen, w men doen is echter niet verplicht® nieuwe cursussen zijn tweejarig, tiele werkvormen en kunstgeschie® nis wordt gegeven in d' Ouwe Ulft de andere lessen zijn in de o.s.g. Hogeberg. De inschijving sluit op dinsdag 29 september. Voor mee) formatie: Coos Ampt, telefoon 14259. Geslaagd Arno Smit is aan de Universiteit^ Amsterdam geslaagd voor het d raai examen Bestuurskunde en vrij doctoraal examen Sociaal Vvete«'|^ schappelijke Informatica. dankbaarheid uit te luiden. Van Leeuwen temidden van IFoto Harry de Graaf) Ook toeristen maakten van de gelegenheid gebruik om de scheidende broodventer met klanten op De Turkse Tent.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 2