"iflotie Texels Belang teunt kampeerboeren r n avo ijgd geniet van bbbi en Balsemien Freek Veldwisch toont „koperen" dia-serie - - Met politie-escorte pijlsnel langs file Dansen in de Wielewaal Nieuwe zenders nu op Texelse kabel Predikant leidt reis naar Israël Keukenbrandje met poeder geblust LoAG 4 SEPTEMBER 1992 TEXELSE COURANT ,;5 Belang dient in de raadsverga- dinsdagavond een motie in ter iming van de regeling „kampe- boer". Nu de Wet op de éichtrecreatie daarvoor ruimte jtwil de partij het aantal tenten jrf verruimd zien van vijf naar Maar een beperkt aantal boe- heeft een vergunning. Er is dus onbenutte restcapaciteit aan oplaatsen beschikbaar", stelt •ievoorzitter Gerbrand Poster. 9 kregen boeren op Texel de Rijkheid maximaal vijf tenten op 3If te plaatsen. Slechts een be- aantal boeren blijkt er iets voor tëlen. „Van de veertig vergunnin- zijn uitgereikt blijkt uit con- at zo'n dertig daarvan redelijk den benut", stelt Texels Belang. Wet op de Openluchtrecreatie «Iger van de Kampeerwet) die enkort wordt aangenomen is be- lddat maximaal tien eenheden aaar ïijn. Organisaties zoals de en Recron steunen de verrui- Voorwaarde is dat zoiets niet ijg js met het bestemmingsplan, •ndelijke verruiming was voor drietal agrariërs alvast aanleiding verzoek in te dienen bij de ge- rie het aantal standplaatsen op erf te vergroten van vijf naar De agrariërs zien de minicam- s als een welkome aanvulling op 'nkomen, nu dat door tal van ex- oorzaken afneemt. Bij vijf ten- weegt de bijverdienste echter aelse producten. De gemeente /25.000,- subsidie van het Re- al Ontwikkelings Plan. Het geld Edoeld voor promotie en stimule- ,an Texelse producten. Het is de teling dat hiertoe een stichting r, opgericht. astraten. Het herstraten van het aeind in De Waal is gegund aan (lies en van der Wiel voor 1500,-. Overige inschrijvers waren /ma Westerlaken en Texel B.V. teland. Eind september/begin wordt het ontwerp bestem- plan Den Hoorn Zouteland ter telegd bij de gemeente. itlid- toholcontrole. Bij een alcohol- idraag :'e in de Dorpsstraat in De werden in de nacht van maan den a :p dinsdag drie bestuurders aan- van ei toden. Géén van allen was in i hel reding. éren uit woonwijk De Mars jespannen aandacht voor de iïen van Bobbi en Balsemien. Texelse theaterduo hield het lint® gepubliek zaterdag een vol bezig als onderdeel van het ijkse buurtfeest, georgani- xd door buurtvereniging De bskramer. Ondanks het wissel- Tge weer was het feest ook ■sn succes. Voor alle zeker- '■iwerd de rommeltjesmarkt houden in een grote tent, maar de rest was het een buiten muren waarvoor de weergo- seLnj eblijkbaar erbarmen hadden, theatervoorstelling was een Mige gebeurtenis en ook de fbecue met bingo (bezocht ■O'zo'n 60 personen) ging zon- problemen door. iFoto Harry de GraafI onvoldoende op tegen de kosten die ze moeten maken, zoals de voor sa nitaire voorzieningen. Intussen groeit de groep kampeerders die de betrek kelijke rust van het platteland prefe reert boven de reguliere campings. Natuurbeschermers vinden kamperen bij de boer uit landschappelijk oog punt echter ongewenst en willen het bestaande aantal bevriezen. Politiek zijn de meningen dus verdeeld. Slaapplaatsen Texels Belang becijfert dat een verrui ming naar tien eenheden per erf bij vijftig vergunningen neerkomt op een uitbreiding met 750 slaapplaatsen. De partij wil dat de gemeente dit aantal voor het kamperen bij de boer reserveert. „Dit is ruimschoots bin nen de maximum-grens van 47.000", aldus Poster, die zijn motie dinsdag avond wil toelichten. Hij vindt dat de voorgestelde wijziging in het bestem mingsplan uiterlijk op 15 maart 1993 van kracht moet worden. Freek Veldwisch uit Zuid-Haffel ver toont maandagavond a.s. in de Her vormde kerk van De Koog weer zijn dia-serie over Texel. De oud- jeugdherbergvader spreekt van een „koperen vertoning" omdat het 12,5 jaar geleden is dat hij met deze dia avonden begon in het kader van het zomerwerk van de plaatselijke kerken. Veldwisch zal maandagavond niet al leen de schoonheid en bijzonderhe den van Texel in beeld en woord onder de aandacht van zijn publiek brengen, maar ook aandacht vragen voor een heel ander eiland dat hij en kele jaren geleden bezocht: Nieuw- Guinea. Dit in verband met een col lecte die hij na afloop wil houden ten bate van de actie „Stuur een Papoea naar school" van de op Texel ge vestigde Stichting Nieuw-Guinea. Animo Veldwisch is de nestor van een groep van zeven Texelse amateurfotografen die bij toerbeurt hun Texel-dia's voor toeristen vertonen, leder doet het op zijn eigen manier waardoor de avon den een eigen karakter hebben. De belangstelling ervoor is van meet af aan groot geweest. Al lang voor die tijd maakte Veld wisch veel dia's, die hij onder andere vertoonde voor de gasten van zijn jeugdherberg, bij wijze van educatie. De toenmalige Gereformeerde predi kant Blaauw had erover gehoord en vroeg of Veldwisch zijn plaatjes ook voor andere toeristen wilde vertonen in het kader van het zomerwerk. Aldus geschiedde. Het aantal mensen dat de dia's in de afgelopen jaren heeft gezien moet in de duizenden lopen. Een avond trekt al gauw 50 tot 100 bezoekers. Die moeten wor den gerekend tot de wat oudere, meer serieuze toeristen die interesse hebben voor natuur en cultuur van Texel. „Nee, discogangers komen bij mij niet zoveel", zegt Veldwisch, die ook zeer gesteld is op de persoonlijke contacten die zulke avonden opleve ren. Hij heeft de ervaring dat toe risten soms geholpen moeten worden bij het ontdekken van de schoonheid van Texel. Het bekijken van dia's en het beluisteren van het commentaar van de (Texelse!) maker, opent hen de ogen waardoor de vakantie meer diepgang krijgt. Hetgeen keurig aan sluit bij wat het zomerwerk van de kerken beoogt. rkvof' hiedef, Gerard Zoetelief uit De Koog leerde de politie dinsdag van een andere kant kennen. Onlangs werd hij als actievoerder tegen straaljagers op de Vliehors bijna opgepakt, ditmaal stak „herman dad" hem de helpende hand toe. Met een zeer ernstig gewond veulentje (gescheurde blaas) in 'de aanhanger belandde Zoetelief op de snelweg bij Amsterdam in een kilometerslange file. Als ge volg van diverse ongevallen wa ren de wegen volledig verstopt. De Texelaar had geen tijd te ver liezen en reed over de vluchtstrook langs de wachtende en toeterende automobilisten. Het duurde niet lang of een motor-ordonnans kwam langszij. Toen de verkeersagent van de noodsituatie hoorde, aarzelde hij geen moment en loodste Zoete lief langs de 15 km lange file. Het veulentje kon zo nog dezelf de dag worden geopereerd en heeft wellicht haar leven aan de escorte te danken. Geslaagd Aan de Universiteit van Amsterdam, faculteit der Wiskunde en Informatica is oud-Texelaar Jurgen Kok geslaagd voor het doctoraal examen. Het on derwerp van zijn afstudeerscriptie is „Het vermoeden van Bieberbach". Sinds 1 september is hij werkzaam als a.i.o. aan de Technische Universi teit te Eindhoven. In het dorpshuis de Wielewaal aan de Langewaal in De Waal kunnen lief hebbers en liefhebsters op zaterdag 5 september gezellig dansen. Iedereen is welkom. De toegang is gratis. Er volgen in het dorpshuis dit jaar nog drie dansavonden: 3 oktober, 7 no vember en 19 december. De avond begint om 21.00 uur. Kabeltex heeft de aankondigde zen deruitbreiding voor elkaar. Zes televisie- en negen radiozenders zijn vanaf heden te ontvangen voor de bewoners van Den Burg die op het kabelnet zijn aangesloten. Deze maand volgen ook de eerste aanslui tingen in Oudeschild. De nieuwe zenders zijn niet met een schotel te ontvangen. De aanvoer van de signalen loopt via de glasve zellijn van de PTT naar de telefoon centrale aan de Waalderstraat in Den Burg. Daar neemt Kabeltex de signa len over en zet deze om in de juiste frequentie. In het naastgelegen ont vangststation (bij de fa. Schoorl) worden de nieuwe zenders gekoppeld aan het overige aanbod. De aanpas singswerkzaamheden verliepen dins dag vlot: 's avonds waren alle nieuwe zenders te ontvangen. Eerder dit jaar al waren de technische voor bereidingen hiervoor getroffen. In het i voorjaar werden de „wijkcentra" aan gepast en een voorziening gemaakt bij de PTT-centrale. Na de bouwvak kwam de benodigde verbinding tus sen de centrale en het ontvangstati on tot stand. Zenderpakket Totaal biedt Kabeltex haar klanten nu 21 tv-kanalen en 21 radiostations. De zes nieuwe tv-zenders zijn BRT 1 (België, kanaal 63), BRT 2 (kan. 65), ARD (Duitsland, kan. 64), ZDF (Duitsland, kan. 67), BBC 1 (Enge land, kan. 66), BBC 2 (kan. 68). De negen nieuwe radiozenders zijn BRT 1 (89.50 Mhz), BRT 2 (90.60 Mhz), BRT 3 (91.10 Mhz), WRD 2 (Duits land, 100.80 Mhz), WRD 3 (102.00 Mhz), WRD 4 (105.00 Mhz), BBC 2 (102.80 Mhz), BBC 3 (103.80 Mhz), BBC 4 (105.80 Mhz). De aangekondigde tariefswijziging gaat in per 1 oktober. De verhoging bedraagt f 6,75 per maand; het abon nement kost straks 724,45 per maand, of 724,- als het bedrag auto matisch wordt afgeschreven. Dominee Hans Fibbe, predikant van de NH-kerk in Oosterend, organi seert van 11 tot 25 mei 1993 een reis naar Israël. De trip bestrijkt het hele land. Fibbe treedt zelf op als reisleider. Een informatieavond wordt donderdag gehouden in de kerkeka- mer van de NH-kerk, aanvang 20.00 Bij de familie J. van der Wal, Wilhel- minalaan 22, ontstond zondagavond brand in de keuken. De bewoners konden de vlammen zelf bijtijds do ven zodat de schade beperkt bleef. Het was een keukenbrandje van een veel voorkomend soort. Terwijl de fa milie in de huiskamer zat te eten sloeg de vlam in een pannetje jus dat op het gasfornuis stond. Het onraad werd ontdekt toen ook de afzuigkap al in vlammen stond. Van der Wal haalde uit de CVO-school naast de woning een poederblusser en wist daarmee de vlammen snel te doven. Fibbe is gefascineerd door Israël. Voor gemeenteleden en belangstel lenden puzzelde de predikant daarom een route uit door het hele land. Van oudsher zien velen Israël als het mid delpunt van de wereld. Er bestaan kaarten waarop de Jeruzalem, ooit omschreven als „de navel der aarde" als centrum staat ingetekend. „In Is raël ligt de oorsprong van de drie grote wereldgodsdiensten, het joden- en christendom en de islam, die is bepaald door de arabische cultuur", verklaart de predikant. „Elke spa die je in Israël in de grond steekt, is me teen een opgraving. Er komt altijd wel iets ouds aan de oppervlakte." Eenvoudig Het reisgezelschap arriveert in mei'93 op het vliegveld Ben Goerion bij Tel Aviv. Overnachtingsplaatsen zijn gere serveerd in Arad, Eilat, Jeruzalem, Ti berias en Natanya. Vanuit deze plaatsen wordt het hele land bestre ken. „Het reizen verloopt prettig en comfortabel met een luchtgekoelde bus. De hotels zijn eenvoudig maar goed. Dit om de kosten binnen de perken te houden." Het eten gebeurt in restaurants, maar ook zal worden gepicknickt. Behalve ds. Fibbe als reisleider, gaat ook een Israëlische- gids mee. Deelnemers moeten reke nen op een tamelijke actieve vakantie, voorspelt de predikant, die alvast een tipje van de sluier oplicht. „We reizen van de majestueuze .voe ten' van de Hermon tot de Hegev- woestijn en de Golf van Aqabe, met z'n prachtige onderwaterleven", om schrijft Fibbe. „Israël is een land met een onuitput telijke bijbelse geschiedenis. Het is bijna een openluchtmuseum en erg mooi om te zien. Van de woestijn in het zuiden en oosten tot de vrucht bare vlakten in het midden van het land. De mooie stad Jeruzalem en enkele kilometers verderop de Bedoeïenen-tenten." Het gezelschap bezoekt tevens enkele natuurparken. Meer informatie over de reis volgt tij dens de informatie-avond. Aan de hand van woord en (dia's) beeld geeft Fibbe een nadere omschrijving van de veertiendaagse reis. Als mijn levenseinde nadert, denk ik aan wat ik volbracht. Eer ik oud, moe en tevreden sluimer naar de eeuwige nacht. Of het goed was of slechts matig, of te geestig of te statig. 't Komt er dan niet meer op aan, alleen ik heb mijn best gedaan. Bedoefd maar dankbaar dat hem een verder lijden bespaard is, geven wij kennis dat na een werkzaam en bewogen leven, voorzien van het H. Sacrament der Zieken, rustig van ons is heengegaan onze broer, zwager en oom Antoon Emiel de Grave weduwnaar van Geertruida Susanna IJnte- ma t 06-11-1978 13-8-1908 t 31-8-1992 Texel: F. L. de Grave Winterswijk: R. O. G. de Grave T. de Grave-Smit Texel: O. S. H. de Porto-de Grave Texel: D. C. Keijzer-de Grave J. J. Keijzer Joure: P. M. IJntema-v.d. Werf neven en nichten Bergen, Frankenstate, Lindenlaan 38 B Corr.-adres: O. L. M. Sweers-de Porto, Koevoetstraat 11, 1825 MH Alkmaar. De crematie heeft inmiddels plaatsgevonden. Bedroefd om zijn heengaan, maar dankbaar voor wat hij voor ons heeft betekend en dat hem verder lijden bespaard is gebleven, geven wij u kennis dat van ons is heengegaan mijn lieve zorgzame man, onze vader en opa Willem Bakelaar op de leeftijd van 83 jaar. G. Bakelaar-Prins Piet en Coby Corrie en Chris Geertje en Hanfried Pim en Joke en kleinkinderen Texel, 1 september 1992 Kamperfoelieweg 13, 1796 MT De Koog. Mijn man, onze vader en opa is opgebaard in het uitvaartcentrum Texel, Bernhardlaan 147 te Den Burg. Gelegenheid tot condoleren op vrijdag 4 sep tember van 19.30-20.30 uur en na de begra fenis in het uitvaartcentrum. Er wordt een korte overdenking gehouden op zaterdag 5 september om 14.00 uur in het uit vaartcentrum, waarna de begrafenis op de algemene begraafplaats te Den Burg zal plaatsvinden. 1937 1992 Donderdag 10 september 1992 zijn onze ouders C. Schuyl en E. Schuyl-Koorn 55 jaar getrouwd. Ter gelegenheid hiervan kunt u ze feliciteren in hotel „De Lindeboom" van 17.00 tot 19.00 uur. Wim en Hetty Piet en Irene Marcel, Irma - Jesse Eliza, René Kees en Nel Mattanja Sarina Rianne September 1992 Julianastraat 5, 1791 AK Den Burg. In dankbaarheid willen wij herdenken dat wij 10 september a.s. 40 jaar getrouwd zijn. C. W. Bakker en G. J. Bakker-den Blanken Kinderen en kleinkinderen Warmoesstraat 65, 1791 CP Den Burg. Receptie van 15.30 - 16.30 uur in „Theodorahoe- ve", Kogerstraat 26, Den Burg. Indien u ons iets wilt geven, dan graag geld voor een goed doel. Na ruim 3V2 jaar worden Mary van Exel en Henk Slikker een écht paar. Dit gaat gebeuren op vrijdag 18 september om 15.45 uur in het gemeentehuis te Den Burg. Een ieder die ons hiermee wil feliciteren is tussen 17.00 en 19.00 uur van harte welkom in theater restaurant „Klif 12" te Den Hoorn. Voor uw medeleven betoond na het zo plotseling overlijden van mijn lieve vrouw, onze moeder en grootmoeder WILLEMINA T. DE WAAL-DAAMS betuigen wij u onze oprechte dank. Uit aller naam: Jan de Waal September 1992 Boogerd 5, Den Burg - Texel. Dankbaar en blij zijn wij met de geboorte van onze dochter en zusje Yvette 3 september 1992. Dirk, Willy, Stefan en Cintha Sijtsma Wagemakerstraat 24, 1791 EK Den Burg. Moeder en kind rusten van 13.00 - 15.00 u. Dankbaar en blij zijn wij met de geboorte van onze dochter en zusje Bianca - Lisanne Geboren op 3 september 1992. Ronald Kramer Marion Kramer-v. Arnhem Simon Vogelenzang 9, 1791 EZ Den Burg. Telefoon 02220 - 15354. Hierbij willen wij iedereen bedanken die door hun komst, kaar ten, bloemen en andere attenties 24 augustus voor ons tot een feest heeft gemaakt. Jan en Ivonne Grisnigt i 25 augustus 1992 Een onvergetelijke dag dankzij de vele attenties en persoonlijke felicita ties, die ik mocht ontvan gen tijdens de receptie in het Eierlandsche Huis en zelfs al daarvoor. Mijn dankbaarheid is gro ter dan woorden kunnen zeggen. Ma ten Brug-List Mensenlief we houden van jullie. Hartverwarmende reacties; we zijn weer thuis. Afra, Peter en Coen Voor bezoek even bellen: 11782. Hans Pels Van harte beterschap toegewenst van ons allen. „Hotel Tatenhove"

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 3