WEEKEND Oudeschild staat centraal tijdens Open Monumentendag Mej. M. H. Ferf: „De folklore? Daar ben ik nog nooit geweest" Ï"5öhgen een witte bönenI 'ET TonRTEfi SRUS TUi?fi£> J I 3S noer WBT HE fj lierman Finkers test Jogramma in Klif 12 j |\WB en VVV Texel organiseren [loeractieftochten Vijfentwintig jaar in de „Japesnol" Texelse Boys II in het nieuw "nalenvissers staat het water tot de lippen.... HORSZEL Goud DOUCHE J „BE jDAG 4 SEPTEMBER 1992 TEXELSE COURANT PAGINA 9 jfiN IQ RT rÏHRK 'Ó'A EfcN GOLVEN ?J?) maand dat de tocht in een bepaald I wordt georganiseerd, kunnen de emers zelf de dag en het tijdstip waarop ze willen deelnemen, sen bepaalt zijn eigen tempo, same aan een Toeractieftocht ge- op recreatieve basis. iVANDELEN EN FIETSEN tel kan worden gekozen uit drie sltochten een een fietstocht. De sllochten zijn respectievelijk zes, en twintig kilometer lang. De van zes kilometer gaat van Den over de Hoge Berg naar Oude- De route van twaalf kilometer hetzelfde parcours, maar daarna reis weer terug naar Den Burg. de wandeltocht voert de wande- oor bos en duin en over de Hoge De fietstocht gaat vanaf Den Burg verschillende dorpen en voert de fmers door prachtig natuurge- levens leiden de verschillende naar een drietal musea: Ecoma- Koog; het Agrarisch en Wagen- im in De Waal en het Maritiem en luseum in Oudeschild. Een uit en zeer gedetailleerde route ring van de Toeractieftochten is toten met vrijdag verkrijg- ijde VVV op de Groeneplaats in mrg. Deze routebeschrijving is toor Toeraktiefleden. Overige iers betalen f 3,75. 1 an Finkers Hretier Herman Finkers komt naar H Ditmaal ter voorbereiding van nieuwe show „Dat heeft zo'n jon- fjloch niet nodig". Om het program- je testen voor publiek treedt de gtainer op dinsdag 15 en woensdag ;ptember op in theater/restaurant 12, waar hij eerder op de planken gestaan. Omdat het de allereerste tuts zijn, kunnen de toeschouwers een verrassing komen te staan, de inhoud van de show staat nog vast, de aanvangstijd evenmin. De jkwaterval liet vooraf weten hele ;n voor te lezen en uit te proberen, inkers' verzoek zal de entree niet zijn dan een tientje. De kaartver- gaat zaterdag vanaf 14.00 uur van in het theater. Leden van de club len van Klif 12 en abonementhou- van vorig seizoen hebben tussen en 14.00 uur eerste keus. De show een exclusief karakter. Per abonne- jfliouder en/of vriend wordt daarom één kaartje verkocht. Abonnees géén kaartjes voor vrienden of lissen mee. Telefonisch reserveren jk. Maximaal twee kaartjes [persoon. nde de maand september orga- lertde ANWB in samenwerking met IVV-Texel wandel- en fietstochten eiland. Iedere maand licht de een regio van Nederland eruit, peen aantal lokaties afwisselen- Jloeraktieftochten worden gehou- Hiervoor zijn nieuwe routes likkeld. Door Wop Rienks Op zaterdag 12 september is het voor de zesde keer Open Monumen tendag. Overal in het land kunt u achter deuren kijken die normaal gesloten zijn of slechts open gaan na betaling. Op Texel gaan ook vele deuren open, maar vooral die van Oudeschild, want dat dorp staat volgende week zaterdag centraal. Georganiseerd door de Gemeente en in samenwerking met de Historische Vereniging, de Stichting Dorpsherstel Texel en de Stichting VVV. Texel Promotie, werken de Oudeschilders belangeloos mee. Op de oudste kaarten van Texel uit de tweede helft van de 16de eeuw zal men tevergeefs zoeken naar het plaatsje 't Schilt (Schil betekent schelp). Alleen paalweringen ter bescherming van de zeedijk geven de toekomstige plek van het dorp aan. Schippers, die op de Rede van Texel lagen te wachten op gunstige Oostenwind, moesten naar het Admira liteitskantoor in Den Burg om instruc ties te halen. Omdat die afstand elke keer twee en een half uur lopen was, werden in 1615 enkele Admiraliteitsge bouwen neergezet bij de zeedijk. Vele loodsen, die daarvóór in Huisduinen woonden, vestigden zich in de buurt. De bevolking groeide. In 1630 waren er al 63 woningen en voor het eerst kan men de naam 't Schild op de kaarten vinden. Tegen 1650 werd het Zeemanskerkje ge bouwd en er ontstond een langgerekt dorp, waar de handel floreerde. Om streeks de 17de eeuw onstond bii Oost een nieuw dorp dat Nieuwe Schild ge noemd werd. Het oude dorp kreeg de naam Oudeschild. Pas in 1730 werd be gonnen met het aanleggen van een ha ven. BRAKENSTEIN Drie en een halve eeuw historie hebben in en om Oudeschild hun tekenen ach tergelaten. Brakenstein bijvoorbeeld, genoemd naar Kapitein ter zee Jan Braak, ligt tegen de Hogeberg, aan het begin van het Skillepaadje. De weduwe van Jan Braak verkocht het pand in 1775 aan Leendert den Berger, die er een typi sche 18de eeuw,se buitenplaats van maakte, inclusief een in Franse stijl aan gelegde tuin. Daar stonden de beelden Neptunus en Ceres, symbolen voor de zee en het land. Later werd Brakenstein gedeeltelijk afgebroken, verbouwd en tot op heden gebruikt als boerderij. De beelden werden verplaatst naar Den Hoorn. Bedorven water was een van de gevaren die de vroegere zeeman bedreigde. Het innemen van water werd dan ook zo lang mogelijk uitgesteld. Vlak voordat de schepen van de Rede van Texel ver trokken namen ze water in van de „We- zenputten" tegenover Brakenstein. Het water, dat verkocht werd door het weeshuis in Den Burg, was erg zuiver en ijzerhoudend, waardoor het goed bleef tot Kaap de Goede Hoop. Het ver voer geschiedde door de Skilsloot; het Skillepaadje was het jaagpad. DE SCHANS De bedoeling van de in 1572 aangeleg de Schans was om de in- en uitgang van het Marsdiep te beveiligen. Door de er bij behorende sluis was het mogelijk het achterliggende land onderwater te zetten om zo de opmars van de eventue le vijand te vertragen. De Schans heeft nooit echt gefunctioneerd tijdens oor logshandelingen. Op enkele honderden meters afstand werden in 1811 nog twee kleinere forten aangelegd; de Redoute en de Lunette. Omdat de Schans in het midden lag, kreeg die de naam „Fort Central". De grootste bezetting was om streeks 1780, toen er 200 Zwitserse huursoldaten gelegerd waren, die later in Franse dienst overgingen tijdens de Napoleontische tijd. Na de val van Napoleon stond het fort leeg en werd daarna „gekraakt" door ar me bewoners van Oudeschild. De klei nere forten Redoute en Lunette zijn inmiddels afgegraven en gebruikt voor ophoging van de zeedijk, de Schans on derging voor een deel hetzelfde lot. Op de open Monumentendag zullen er rondleidingen worden gegeven over de Schans, die op het ogenblik wordt ge restaureerd en teruggebracht naar de si tuatie rond 1811. MARITIEM- EN JUTTERSMUSEUM Tijdens de rondleidingen zal deze dag vooral aandacht besteed worden aan de gebouwen die op het terrein van het museum staan. Overheersend in het Oudeschilder beeld is de molen, die ge bruikt werd voor het malen van graan. De naam Traanroeier onstond pas in de vijftiger jaren. De pakhuizen werden gebruikt voor graanopslag voorde maal derij, maar werden een twintigtal jaren eerder gebouwd (1885) dan de molen. Om de wieken vrij te kunnen laten draaien moest één van de daken wor den afgeschuind. Toen de maalderij overging op stoomkracht, was voor de machine veel water nodig. Daarvan ge tuigt een ondergrondse gewelfde regen bak op het terrein van de pakhuizen. De stoommaalderij was gelegen in het woonhuis vlak naast het museum. De wierschuur, met oude scheepsmasten als dakdragers, werd ook gebruikt voor opslag van bouwmaterialen en als grint- maalderij. AKTIVITEITEN De Open Monumentendag blijft echter niet beperkt tot het bezoeken van deze gebouwen in Oudeschild. Ook elders op Texel is veel van binnen en buiten te bezichtigen. In het voorlichtingsboekje, dat te verkrijgen is bij de VW., het Maritiem- en Jutters museum en in dorpshuis 't Skiltje, worden ook de meeste kerken van Texel beschreven. Deze zijn ook een bezoek waard. In het dorpshuis van Oudeschild is bovendien een expositie samengesteld van oude foto's en ansichtkaarten over de bouw- historie van Oudeschild. Voorts worden door de bevolking allerlei aktiviteiten ontplooit. Tijdens de expositie in het dorpshuis wordt een Oudhollandse maaltijd verzorgt, waarbij gerechten als broeder en boekweit de hoofdrol spe len, weggespoeld met een Boerenjon gens. De ondernemersvereniging organiseert gedurende de hele dag demonstraties van oude ambachten langs de Ruy- Bijna vijfentwintig jaar geleden huurde Mej. Ferf uit Amsterdam één van de mooiste vakantiehuis jes op Texel. Het huisje beviel haar dermate, dat de nu 70-jarige gepensioneerde onderwijzeres tot op heden elke zomer een aan tal weken doorbrengt in „Japes nol" in De Koog. De Japesnol is eigendom van de familie Boekei en ligt -bijna onvindbaar- ver scholen in de duinen, tussen de Ruys- laan en camping „Kogerstrand". Het is een wonderlijk mooie plek, onvoorstel baar eenzaam midden in het drukke, door gasten overspoelde De Koog. „Bin nen vijf minuten ben ik in het dorp zegt mejuffrouw Ferf vergenoegd, en ze bekijkt het fraaie uitzicht over De Koog met zoveel vreugde, alsof ze het voor de eerste keer ziet. Talloze familieleden en vrienden werden in de loop der jaren meegesleept, ze houdt van mensen om zich heen. „Zalig" zegt ze „Vroeger zat het hier vaak propvol. Wel een man of negen". Uiteraard logeerden er veel kin deren bij haar. Tegenwoordig vindt ze vier mensen voldoende vakantiege zelschap. De oud-onderwijzeres stelt prijs op de titel mejuffrouw. Haar voornaamste acti viteiten zijn wandelen en fietsen. De folklore in Den Burg heeft ze nog nooit bezocht en de braderie in De Koog pas seert ze alleen als ze toevallig toch in het dorp moet zijn. Eén en ander boeit haar niet buitensporig. „Maar voor an dere toeristren is het zeker een bron van vermaak". Het wel en wee van de Koger ondernemers wordt echter wel nauwlet- Het team Texelse Boys II voetbalt sinds zondag in een ander tenu. De fraaie outfit is te danken aan spon sor Partycentrum Loodsmansduin van M.R. Maduro. Dit bedrijf voert als logo een stuk wrakhout met daarop het naamplaatje van een schip. Dit plaatje is nu door toe doen van de Alkmaarse ontwerper op het shirt te zien. Met de sponso ring, voorlopig voor één seizoen, is ca f2000,- gemoeid. De foto werd gemaakt vlak voor de wedstrijd van ZOndag. (Foto Harry de Graaf) tend in het oog gehouden. Elk jaar sig naleert ze wel veranderde of nieuwe zaken en het doet haar deugd als het hen goed gaat. Af en toe hoort ze flar den muziek vanuit het dorp. „So what, gezellig hoor, Een beetje gegil en gejoel hoort er bij", zegt ze coulant. „Die mensen zijn jong en hebben plezier op hun manier". HOOGBOUW „Hier zijn tenminste niet van die vrese lijke boulevards en gelukkig helemaal geen hoogbouw. Het eiland is zo mooi, de landbouwgebieden, de natuur en de fietspaden. Laten ze er toch alles aan doen om te voorkomen dat het zo wordt als Zandvoort of Noordwijk." Ze is posi tief over de ontwikkelingen in De Koog. Elk jaar was er wel iets nieuws en ze zag het dorp groeien. Vroeger dronk ze graag een borreltje in Het Witte Huis en ze weet nog dat de bus door de Dorpsstraat reed. „Het eiland moet na tuurlijk met z'n tijd meegaan", aldus mejuffrouw Ferf. „Ik begrijp best de problematiek waar jullie krant mee volstaat", doelend op de 47.000 slaap plaatsen. Ze is van mening dat dat het eiland niet gediend is met nieuwe grote complexen, opgezet door overkantse projectontwikkelaars. De grote hal op het Stappeland was even een schok. „Maar hij is niet al te hoog en de men sen kunnen er fijn sporten". Ze denkt dat er niet veel mensen bereid zullen zijn hun auto in Den Helder ach ter te laten. „Het gaat vooral om de ba gage in die auto's, daar gaan mensen met kleine kinderen toch niet mee sjou wen." Mejuffrouw Ferf kwam vroeger wél bepakt en bezakt met het openbaar vervoer. „Als een pakezeltje sjouwde ik het duin op naar m'n huisje." Tegen woordig laat ze zich per auto door J terstraat. Logisch dat netten boeten, touw- en staaldraadsplitsen, vis roken en vis drogen in dit Texelse vissersdorp de voorkeur genieten. De plaatselijke gymvereniging laat zien hoe kinderen zich in het verleden vermaakten. In de haven liggen twee blazers, de TX 11 en de TX 33. Deze voormalige vis sersschepen zijn niet alleen te bezichti gen, het is ook mogelijk er een rondvaart mee te maken over het wad. OVERZICHT AKTIVITEITEN (van 10.00 tot 17.00 uur) Gratis open stelling van het Maritiem- en Juttersmu- seum. Oude ambachten langs de Ruy- terstraat. Kinderspelen in de Ruyter- straat. Expositie over Oudeschild in dorpshuis 't Skiltje. Openstelling van panden in de overige dorpen. TX 11 en TX 33 in de haven van Oudeschild. OP VASTE TIJDEN: 10.00 Start Open Monumentendag. 10.00 Rondleiding over de Schans. 12.00 Oudhollandse maaltijd in het dorps huis. 13.30 Rondleiding in het Maritiem- en Juttersmuseum. 13.30 Orgelspel in de N.H. kerk aan de Trompstraat. 14.00 Rondleiding over de Schans. 15.00 Op treden van het koor Historische Vereni ging in de N.H. kerk aan de Tromp straat. 16.00 Oudhollandse maaltijd in het dorpshuis. vrienden en familie naar het eiland ver voeren. Ter compensatie moeten die dan ook minstens een weekje blijven lo geren. „Liggen op het strand doen we niet aan", zegt ze, „vandaag hebben we weer heerlijk gewandeld in de Bollenka- mer en veel Parnassia's gezien". Ze is een natuurliefhebber: „maar niet met een boekje en een verrekijker er bij hoor. Ik hoef niet precies te weten hoe alles heet om er van te kunnen genie ten". Ze is zeer verknocht aan haar huis je in de duinen. „Ik betaal met plezier m'n toeristenbelasting! Maar laten ze in vredesnaam de horizon op Texel niet vervuilen door hoogbouw zoals overal elders". Dat jonge mensen onderling net zo verschillend zijn als oudere is een open deur, die op het winderige Texel meer dan wijd open staat. Het resultaat van bijvoorbeeld „vijf weken stappen" en rijden met de discobus is een half gesloopt inte rieur en het leren van vieze liedjes, maar verder viel het best mee, al dus de exploitant. Neem volgend jaar een open vrachtwagen, dan valt er weinig te vernielen en ze frissen er meteen lekker van op! Een jongere van een heel ander ka liber -die trouwens volgens de foto in de krant gelukkig niet vies is van een goed glas wijn- zit ook altijd in de buitenlucht en moet zichzélf bovendien rollend voortbewegen. En hoe! Want dat kan hij inmiddels als één van de besten op de wereld. Bravo Arco, jij bent uitgegroeid tot een echte topper in jouw moei lijkste sportdiscipline en een per fecte promotor voor de invalidensport. Een betere ambas sadeur kan Texel zich niet wensen. Je gaat uiteraard in de eerste plaats voor jezelf naar de Paralimpics in Barcelona. Heel het Gouden Boltje wenst je daar veel succes èn gou den plakken. Keep on roll in'..... Horszei De beste tijd om tijdens een vakantie gebruik te maken van het toiletgebouw is voordat de eerste kampeerders komen maar nadat de schoonmaakploeg is geweest. Het is eigenlijk veel te vroeg voor een vakantie en bovendien mikken er meer op dat tijdstip. Als je binnenkomt staan alle toiletten al op rood. On der de open deuren zijn de broeken op de enkels zichtbaar. Bij de wasbakken staan zuinige okselwassers en er staat een rijtje potentiële douchers. Ze leu nen tegen de muur, hebben de toilettas in de hand en een handdoek over de schouder. Er staan er acht te wachten. Dat zijn vier per douche. Een munt duurt zes minuten. Met uit- en aankleden erbij is dat tien minuten. Soms duurt het nog langer. Dan wil men de douche-tijd rendabeler maken door eerst alvast shampoo op het droge haar te smeren of je hoort ze tanden poet sen vóórdat de douche loopt. Ook het aankleden vreet tijd. Probeer maar eens wankelend een spijkerbroek over je natte voeten te trekken terwijl de af voer verstopt is. Over droge sokken en schoenen hoeven we het niet eens te hebben. Pas over drie kwartier ben ik dus aan de beurt. Dan heb ik nog geen rekening gehouden met dubbelmunters, want die types heb je ook. Later op de ochtend dan maar, na de tweede schoonmaakbeurt. De eerste douche weer thuis is de lekkerste van het jaar. Direkt aan de beurt, een afvoer die af voert en een eeuwigdurende gasmunt. D. WITTE ROEPER

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 9