„Ik wilde mijn rijbewijs niet meer terug hebben Regen spelbreker bij de landbouwoogst Dames WGD gaan door... Verbazing in de rechtzaal: Texelaars Leerzame cursus: administratie thuis Nieuw seizoen voor volksdansgroep Men-activiteiten in manege Akenburg Boete en inbeslagname ondeugdelijke zender Dirk en Eddy Pool catamaran-kampioen CURSUS CAFÉBEDRIJF f295,- Stichting Horeca Onderwijs PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 8 SEPTEMBER 135 «jSC „Zoiets heb ik in mijn loopbaan als politierechter nog niet eerder meege maakt." Mr. W.H.J. Ravens verbaas de zich vrijdagmiddag in het kanton gerecht in Den Helder over een 37- jarige Texelse brokkenpiloot die zijn rijbewijs niet terug wilde hebben. De man stond terecht wegens het rijden onder invloed. Toen hij het rijbewijs na enige tijd weer mocht afhalen op het politiebureau, weigerde hij dit. ,,lk baalde zo van de hele zaak." De gedaagde was in augustus vorig jaar na een avondje stappen met ruim tweemaal de toegestane hoe veelheid alcohol achter het stuur ge kropen. Onderweg naar huis veroor zaakte hij een ongeval waarbij een bromfietser lichte verwondingen opliep. De Texelaar, die zonder raads man naar de zitting was gekomen, voerde ter verdediging aan dat de bromfietser geen licht aan had. Het bewijs daarvoor ontbrak echter in de dagvaarding. „Hoe dan ook, u had beter moeten uitkijken", oordeelde politie rechter Ravens. „Alcohol beperkt het gezichtsveld", vulde officier van justitie mevr. mr. C.J. Zweers aan, die nadrukkelijk wees op de gevaren van drank in het verkeer. De verdachte kon het weten, want in 1990 had de man ook al een geldboete wegens rijden onder in vloed gekregen. „Toen u in de auto stapte wist u waar u mee bezig was." De eis van de officier was niet mild: vijfhonderd gulden boete en een jaar rijontzegging. Verwarring Vooruitlopend op de uitspraak had justitie het rijbewijs echter al een half jaar in beslag genomen. Deze periode wordt op de tijdsduur van de ontzeg ging in mindering gebracht. Omdat de ontzegging op eigen verzoek was verlengd tot bijna een jaar redeneer de de officier dat de gedaagde het nog slecht enkele weken zonder auto moest stellen. Een misvatting, zo bleek toen de politierechter tussen beide kwam. „Al laat hij het tien jaar op het politiebureau liggen, juridisch telt slechts een half jaar." Voor de officier reden haar eis in te korten tot zes maanden rijontzegging. Ze hand haafde de geldboete, die wegens het geringe inkomen van de man verhou dingsgewijs laag is. Mr. Zweers kwam met de eis tege moet aan het verzoek van de be rouwvolle Texelaar, die verklaarde niet zonder auto te kunnen. „Momenteel zit ik nog zonder, maar binnenkort heb ik mijn rijbewijs voor mijn werk nodig." Politierechter mr. Ravens toonde begrip en deed uitspraak con form de eis van de officier. Drievoudig misdrijf Een 33-jarige Utrechter werd veroor deeld tot vier weken voorwaardelijke gevangenisstraf wegens een drievou dig vergrijp op Texel. In augustus vo rig jaar had de man uiteen poffertjeskraam in De Koog spullen weggenomen. De gedaagde had zich tevens schuldig gemaakt aan rijden onder invloed. Bij zijn arrestatie was een kleine hoeveelheid heroïne in zijn portefeuille aangetroffen. „Mijn vakantie met familie op het eiland is wat uit de hand gelopen", verklaarde de insluiper in het kanton gerecht in Den Helder tegenover mr. W.H.L. Ravens. De man had na een ruzie met zijn echtgenote onder in vloed van alcohol en drugs geld, een fles drank, stereo apparatuur, cd's en andere zaken weggenomen uit de poffertjeskraam. De ravage die de eigenaar de volgende dag in zijn zaak aantrof verklaarde de gedaagde niet te hebben veroorzaakt. „De tent stond al open. Iemand was me voor geweest." Zijn advocaat, mr. Bosch-Veterman voerde aan dat zoiets niet in het ka rakter van haar cliënt ligt. „En ik ver dedig hem al héél wat jaren." Eerder had de Utrechter terecht gestaan in verband met handel in drugs. „De heroïne die ik nu bij met droeg was bestemd voor eigen gebruik." Officier van justitie mr. C.J. Zweers trok zijn woorden echter in twijfel en tilde zwaar aan het heroïnebezit. Ze eiste vier weken onvoorwaardelijke gevan genisstraf. „In dat geval raak ik mijn baan kwijt", verweerde de beklaagde zich, die wegens het achterhouden van in formatie eerder uit een opleiding tot ziekenverzorger was gezet. Zijn advo cate bepleitte de celstraf te wijzigen in een alternatieve straf in de dienst verlenende sector. Politierechter mr. Ravens, geraakt door het schuldbesef van de Utrechter die de verdovende middelen nagenoeg heeftafgezworen, negeerde de suggestie van de raads vrouw. Eencelstraf zal de gedaagde echter in een neerwaartse spiraal brengen, oordeelde de rechter mild. Hij zette de celstraf om in vier weken voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De Stichting Welzijn Ouderen Texel houdt in nauwe samenwerking met de Open School Texel een cursus „administratie thuis". In de cursus, die uit tien lessen bestaat, leren de deelnemers om te gaan met allerlei min of meer dagelijkse administratie. Vaak is het zo dat in een gezin één persoon de zakelijke dingen regelt, zoal giro- en bankzaken en de vele formulieren die we tegenwoordig in de bus krijgen. Als deze persoon wegvalt, zit de ander met de handen in het haar. Naast deze zaken komen in de cur sus ook zaken aan de orde als nala tenschap, erfrecht en verzoekschrif ten. De cursisten krijgen de informa tie niet alleen op papier, er zal ge oefend worden en eventueel worden deskundigen uitgenodigd. Deze leerzame cursus gaat binnen kort van start. De lestijden worden in onderling overleg vastgesteld; de kosten bedragen f 25,=. Aanmelden kan bij Henk Snijders (tel. 12696), of bij Siem Zijm (tel. 11741 of 10233). Morgenavond begint de Volksdans groep Texel met het nieuwe danssei- zoen, onder leiding van Gatske Ykema en Willem de Bruin. Er wor den dansen gedaan uit vele landen, waaronder Roemenië, Bulgarije, Ar menië, Griekenland, Israël en Zuid- Amerika. Het dansuur voor beginners is van 19.45 tot 20.45 uur en voor gevorderden van 21.00 tot 22.00 uur in „De Wielewaal" in De Waal. Nieu we leden zijn van harte welkom, maar wie eerst even de kat uit de boom wil kijken, mag eveneens langskomen. Informatie bij Kees Veth, tel. 13516. Met het eindigen van de school vakanties komen ook de tiental len sport- en spelverenigingen op Texel weer tot leven. Voor het publiek blijft dat niet verborgen want de activiteiten van veel van die clubs halen de krant. Dat geldt niet voor een heel bijzonde re volleybalvereniging die luistert naar de naam WGD, wat staat voor Wij Gaan Door. Daar hoor je zelden wat over, maar toch is de ze vereniging al meer dan veertig jaar actief. De leden bestaan uit dames van middelbare en oudere leeftijd die niet streven naar kam pioenschappen of andere grote prestaties, maar alleen gezellig bezig willen zijn en daardoor hun conditie op peil houden. De WGD-ers zijn gisteravond weer begonnen. Elke maandag- en t donderdag komen ze in twee ver schillende groepen bijeen in de gymzaal van scholengemeen schap De Hoge berg vanaf 19.00 uur. Er zouden nog wat leden bij- kunnen. Wie interesse heeft kan vrijblijvend een keer komen kijken op een der avonden. Een voor proefje van wat daar is te zien, toont bijgaande foto van dames, die gezellig en gezond in actie Zijn. IFoto Harry de GraafI De regen van de laatste weken is spelbreker geworden voor de graan oogst. Na een lange periode van warm en droog weer heeft de regen gezorgd voor een natte maand augustus. Bijna 150 mm water viel er, tegen 45 mm in 1991. Hoewel het overgrote deel van de granen was geoogst, bleef een kleine opper vlakte staan in afwachting van dro gere perioden. Gevolg: kans op schot in het graan, een lagere kwaliteit en minder snel droog te oogsten. In een vorig artikel is geschreven over tegenvallende op brengsten van de granen. Later zijn echter toch nog hogere opbrengsten per hectare binnengehaald. Bij de wintertarwe bijvoorbeeld meer dan 8500 kg per hectare. Ook bij de zo- mergerst kwamen opbrengsten voor van boven de 7000 kg per ha. De erwten deden het op enkele perce len goed door ongeveer 6000 kg per ha te geven. Dat rogge soms tot goede resultaten kan komen, bleek uit een opbrengst van 7000 kg per ha. De te maken kosten zijn veel la ger dan van wintertarwe en gerst. Ook de oogst van pootaardappelen ondervindt vertraging door de regen. Een enkele teler heeft zijn totale op pervlakte binnen. Anderen moeten nog meer dan vijftig percent van hun oppervlakte oogsten. Het valt op dat de kwaliteit goed lijkt en de op brengsten meevallen. Teleurstellingen kunnen nog komen nadat een nacon- trole heeft plaatsgevonden op virus ziekten. De kans dat die komen is vrij groot door de hoge luisdruk. Daar waar regelmatig op luizen is gecon troleerd en waar dan eveneens maat regelen zijn genomen, kan de schade meevallen. Bij de oogst kwamen in enkele partij en natrotknollen voor. Wanneer deze knollen niet snel worden gedroogd, kunnen ze de gezonde knollen infec teren. Regelmatige controle van de partijen in de boxen blijft noodzake lijk. Indien nodig koude lucht in de nacht opwarmen voor een betere droging van de aardappelen. Geen warme lucht op koude aardappelen blazen, want dat geeft condens en meer kans op rot en zilverschurft. Ventileren met verschillende dag- en nachttemperaturen geeft onnodig kwaliteitsverlies en niet het resultaat dat wordt verwacht. Bij twijfel: raad pleeg uw voorlichter. Opslag Het valt op dat op Texel aardappel opslag in de graanstoppel komt. Om te voorkomen dat deze planten het aardappelcyste-aaltje vermeerderen, heeft het vernietigen zin. Wanneer onder de planten geen nieuwe knol len zitten, kan de vernietiging plaats vinden met een stoppelbewerking. Doodspuiten hoeft dan niet. Hët>ben de aardappelplanten wél nieuwe knollen gevormd, dan is doodspuiten de aangewezen weg. Uit waarnemin gen blijkt dat er nog geen knollen on der zitten, maar controle kan geen kwaad. MacSharry De graanprijzen dalen in het jaar Dinsdag 8 september In de Hervormde kerk van De Koog wordt een extra dia-avond over Texel gehouden, verzorgd door Freek Veldwisch, aanvang 19.30 uur. Om 19.30 uur begint in het ge meentehuis de raadsvergadering. Rechtstreekse uitzending door Radio Texel. De afdeling Stamboomonderzoek van de Historische Vereniging Texel heeft om 20.00 uur een bij eenkomst in dorpshuis d'Ouwe ULO, ook toegankelijk voor niet-leden. In Cinema Texel draait om 14.00 uur „Sneeuwwitje", om 16.00 en 19.00 uur „Flodder in Amerika" en om 21.15 uur „Basic Instinct". In de Doopsgezinde kerk houdt Johannes Kossen een lezing (met discussie) over totale dienstwei gering, aanvang 20.15 uur. Vrije toegang voor ieder. Georgani seerd door de WIKO in het kader van de Vredesweek. Zie het be richt elders in deze krant. Woensdag 9 september In Cinema Texel draait om 14.00 uur „Sneeuwwitje", om 16.00 en 19.00 uur „FJodder in Amerika" en om 21.15 uur „Basic Instinct". Donderdag 10 september In Cinema Texel draait om uur „Sneeuwwitje", om 16.00 en 19.00 uur „Flodder in Amerika" en om 21.15 uur „Basic Instinct', De Sportvissersclub Texel houdt in dorpshuis 't Skiltje de najaars vergadering, aanvang 19.30 uur, In de kerkekamer van de Her vormde kerk in Oosterend houdt ds Hans Fibbe een info-avond over de reis naar Israël in mei 1993. Vrijdag 11 september Om 19.30 uur heeft in het Eier- landsche huis de prijsuitreiking plaats van de volleybal eiland competitie. In het tv-programma „Eigen baas" (Nederland 2, 22.13 uur) vertelt Texelaar Dick Graaf over zijn Texelse Wol Onderneming. Hoogwater Oudeschild ltd elz 06.17 en 19.04i 07.24 en 20.05 08.26 en 20.45 08.54 en 21.30' 09.35 en 21.45 09.54 en 22.20 10.46 en 22.55 11.04 en 23.10 u Di. 8 Wo. 9 Do. 10 Vr. 11 Za. 12 Zo. 13 Ma. 14 Di. 15 Aan het strand is het ongeveer een eerder hoog water. De zon komt 13st| tember op om 7.10 uur en gaat onder om 19.58 uur. 12 september volle maan; 13 september springtij. fclu i'C V I zu :;w naa 1993 met gemiddeld 9 cent per kilo. Kregen de telers van graan in 1992 nog gemiddeld 38 cent per kilo, in 1993 zal dit niet hoger liggen dan 29 cent. Een verdere daling van de prij zen gaat door tot en met 1995. Voor 1994 staat een graanprijs van 26 cent en voor 1995 nog slechts 24 cent per kilo. Deze verlaging komt door het uitvoeren van de EG- besluiten van MacSharry. Door deze maatregelen zal het inkomen van de graantelers behoorlijk onder druk ko men te staan. Ter compensatie ko men er steunmaatregelen. Graantelers op Texel kunnen voor een oppervlakte van 17,4 hectare graan, oliehoudende zaden en eiwitrijke pro- dukten steun ontvangen. In eerste in stantie wordt voor 1993 een steunbedrag van f345, per hectare genoemd. Dit bedrag compenseert maar gedeeltelijk de prijsdaling. Want als er 7000 kg tarwe per ha wordt geoogst, is de opbrengstdaling onge veer f630, per ha. Met hogere ki logrammen opbrengst per ha is de inkomensdaling nog hoger. Voor olie houdende zaden en eiwitrijke gewas sen liggen de steunbedragen hoger. Maar ook hier geeft de verandering een daling van het inkomen. Naast de steunmaatregel is er een mogelijkheid om gronden braak te la ten liggen. Dit kan interessant zijn voor telers met meer dan 17,4 ha graan, oliehoudende zaden en eiwi trijke gewassen. Voor Texel staat een braakbedrag van f625,= per ha. Uit de eerste berekeningen blijkt dat tar we een grotere inkomensdaling geeft dan brouwgerst. Ook rogge lijkt min der interressant te worden. Op maandagavond 28 september wordt in Bosch en Zee nabij De Koog het plan van MacSharry besproken. Telers die nu reeds voor een eigen bedrijf berekend willen hebben hoe het bouwplan voor 1993 er het beste uit kan zien, kunnen contact opne men met de Dienst Landbouw Voor lichting. In overleg kan het optimale bouwplan dan worden opgesteld. Hiermee kan worden bereikt dat de financiële achteruitgang beperkt blijft. Het op de oude voet voortgaan kan teleurstellingen geven. Jan Koolhof De Texelse menvereniging „Tussen Wad en Duin" begint in november weer met de wedstrijden om de Jaap de Graaf-bokaal. Een ieder kan zich hiervoor opgeven, deelnemers hoeven niet per se over een aanspanning te beschikken. Met één aanspanning kan door meerdere personen worden gereden. Ook is er bij voldoende deelname een cursus „mennen voor het koetsiers bewijs". Hieraan moeten tenminste 10 personen deelnemen, anders kan de cursus niet doorgaan. Voor een aanspanning wordt gezorgd. Deze cursus wordt gegeven door de heer Hans Wibier. In december zal de heer Jaap Prins weer enkele lessen mennen voor ge vorderden geven. Al deze activiteiten vinden plaats in manege Akenburg. Opgeven kan vóór 20 september bij Piet Beers (tel. 14563) of Mebius Huitema (tel. 18300). Gebruik van ondeugdelijke zendappa ratuur zonder geldige zendmachti ging kwam een Texels bedrijf vrijdag te staan opeen boete van f250,-. De installatie werd door de politierech ter in Den Helder verbeurd verklaard. De installatie waarover de firma be schikte bleek niet aan de eisen voor de betreffende zendmachtiging te voldoen. De mast was te hoog eni metingen van de Radio Controle Dienst (RCD) bleek dat het vermog ;ec werd overschreden. Ondanks herha *n delijke controles weigerde de firms siei hardnekkig de installatie in orde te maken. Daarop werd de zendmatfi 'gj ging in oktober van 1990 ingetrok ken en de apparatuur in beslag gen ®n men. Inmiddels heeft het bedrijf \vs) de juiste spullen en papieren. Wr md' ide Met overmacht schreven Dirk en Ed dy Pool zondag het Texels kampioen schap catamaranzeilen op hun naam. Vader en zoon Pool wonnen met hun Nacra 5.5 sloop vier van de zes man ches. Alleen een team van de zeil- school, dat buiten mededinging meedeed, en Martin en Yolanda Maat wisten de zegereeks te doorbreken. Laatstgenoemde duo eindigde over tuigend als tweede, ruim voor Bart Boon en Fred Eenhoorn. Boeiender was de strijd in de achterhoede. Nieuwkomers Robert Huysman en Jan Schouwstra werden voor hun enthousiasme en doorzettingsvermo gen beloond met de gedeelde zeven de plaats. Bewondering was er ook voor Onno Zijlstra en Frederique Be rn e/m an, die een constant seizoen bekroonden met een vierde plaats. Aan het kampioenschap namen leen leden van de Cocksdorpeth zeilvereniging deel. Mogelijk Helen andere Texelse zeilers het afweten wegens het slechte weer op dag, de eerste wedstrijddag. Acht gezien waren de omstandigheden eigenlijk te ruw om te varen. Ver scheidene deelnemers sloegen om maar noemenswaardige ongelukb deden zich niet voor. Zondag waf J de omstandigheden nagenoeg ids Op het water, maar ook na de kantine, waar de deelnemers ik onderlinge strijd gebroederlijk met een macaroni-maaltijd. 1.Dirk en Eddy Pool (Nacra 5.5 sloopl 2. Martin en Yolanda Maat (Prindle 19); 31 Boon en Fred Eenhoorn (Supercat 201; 4.0nno Zijlstra en Frederique Bemelmsni bie 16); 5.Andreas en Gerard Monen (Thundercat 18); 6. Kees Dros en Alice te ders (Prindle 18); 7.Robert Huysman en J Schouwstra (Prindle 16); 7.Jan en Amdl Boon (Dart 18); 8.Fetze de Haan e Albers (Prindle 16). ceCbcksdórp Het erepodium van het Texels kampioenschap catamaranzeilen. Staand v.l.n.r. Martin Mn- dv Pool, Dirk Pool en Yolanda Maat. Gehurkt Fred Eenhoorn en Bart Boon. IFoto f'" Beni *egi IM-ADVERTENTIE Binnenkort start de cursus Vakbekwaamheid Cafébedrijf o.a. in: Utrecht. Zeist, Amersfoort. Hilversum. Almere. Amsterdam, Zaandam, Alkmaar. Hoorn, Den Helder. Texel (Den Burg), Haarlem, Hillegom. Deze cursus bestaat uit 10 wekelijkse lesavonden en kost in totaal f 295.- Men kan zich nog aanmelden. Lagere school als vooropleiding is voldoende. Het SVH-Examen is op 6 januari. De zeer afwisselende cursus wordt zowel door vrouwen als mannen uit pure hobby gevolgd. Sommige hebben in hun achterhoofd de gedachte om ooit nog eens 'n eigen bedrijf(je) te beginnen Ook is er thans een groot tekort aan vakbekwaam Horecapersoneel. De lessen worden levendig gebracht met dia's, vrijblijvend wijnproeven etc Ook gaat men gezamenlijk naar een Brouwerij Met het Diploma kan men onder andere een Café, Petit-Restaurant, Disco, Kantine, etc beheren. De cursus is zowel mondeling als schriftelijk te volgen. SUBSIDIE TOT 100% MOGELIJK. Voor gratis Brochure of aanmelden, bel: Postbus 1161, Breda. 076-710078 OOK CURSUS HANDELSKENNIS HORECA ol RESTAURANTBEDHjjf.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 2