Van Vliet en Van Lubek Texels beste triatleten Iele thuisblijvers kregen ongelijk KO organiseert itiviteiten Vredesweek land in zicht" thema m Kinderboekenweek Informatieavond over werken in de bouw „Strender Nieuws" wordt actueler Mieland-plan deze maand ter inzage Geslaagden machineschrijven Seizoen motorcrossers nadert hoogtepunt 992 «DAG 8 SEPTEMBER 1992 TEXELSE COURANT PAGINA 7 i tiende Texelse kwart-triathlon jseen wedstrijd waarin liefhebbers A echte sport volledig aan hun ;l(lcen kwamen. Sterk wisselende lersomstandigheden vormden za- •jag het raamwerk, waarbinnen il deelnemers hun eenzame strijd arden. Op Peter Dillo uit Schagen jden de elementen nauwelijks in- jed: de Noordhollander leidde van gin tot eind en finishte met bijna derhalve minuut voorsprong. De telse Ingrid van Lubek liet zich enmin uit balans brengen: zij bleef j andere dames ruimschoots voor. iels kampioen bij de heren werd ek van Vliet, na een spannende ijd met Rien Brouwer en de ver leende debutant Guido Banda. kit), regen en ongunstige weers- yspellingen deden ruim tachtig in- ■rijvers besluiten om thuis te ,en. Vervelend voor de uitstekende snisatie was dat de meesten geen :ericht deden en ook hun inschrijf geld niet hadden betaald. „In principe moet men een maand tevoren het geld overmaken, maar lang niet ieder een houdt zich daaraan. De praktijk van de afgelopen jaren leerde dat het evengoed in orde kwam, dus deden we daar niet moeilijk over. Nu is dat verkeerd uitgepakt", aldus organisa tor Gert Pansier. De wegblijvers werden echter in het ongelijk gesteld. Toen om half twee bij het surfstrandje van Dijkmanshui zen het startschot klonk, was de he mel strakblauw en was het aangenaam toeven voor de massa toeschouwers op de dijk. Minder aan genaam was de watertemperatuur. „Ze zeiden dat het 19 graden was, maar dat valt bitter tegen", klapper tandde de eerste uitvaller, Cor Kos uit Hoogeveen. Als één van de zeer weinigen was hij slechts gehuld in een zwembroekje aan de 1.500 me ter zwemmen begonnen. Texelaar Ar no Smit behoorde ook tot de vroege uitvallers; met kramp werd hij aan boord van een volgboot gehesen. Ten val Totaal wisten twintig deelnemers de finish op de Groeneplaats niet te be reiken. Tot de uitvallers behoorde Bi- anca Oden uit Den Helder, die als eerste dame uit het water kwam. Tij dens het fiets-onderdeel sloeg zij echter tegen de grond op de Hoofd racefiets, maar werden voorbij de molen van Het Noorden overvallen door een paar akelig koude regenbui en. Sommige renners waren slechts gehuld in badpak; de regen voelde als hagel op hun doorweekte lijven. Stefan Bousma uit Den Burg, vorig jaar nog succesvol debutant, moest met gevoelloze handen en benen op geven in De Cocksdorp. Loek van Vliet sloeg juist op dit tra ject zijn slag. De veertiger, die vorig jaar zijn titel moest afstaan aan Rien Brouwer, was een minuut na zijn grootste concurrent uit het water ge komen, maar boog die achterstand om in een voorsprong van vijftig se conden. Nadat hij met fietsen gepasseerd was, hing de fanatieke Brouwer kilo meters lang op slechts enkele tiental len meters achter de ontketende dierenarts. Toen hij na Oudeschild in het Hogeberg-gebied opnieuw met -i Loek van Vliet op weg naar de herovering van het Texels kampioenschap. voor Henk Stevens na zijn vijftigste triathlQn. Ingrid van Lubek: klasse apart bij de dames. weg, omdat ze schrok van iemand die haar passeerde. Met een gek neusde schouder moest ze de strijd staken. Dat gold ook voor de Texelse Carla Witte, die voor een foto naar het ziekenhuis moest. Ingrid van Lu bek profiteerde, maar het zou te ver voeren om haar zege aan het weg vallen van haar Helderse rivale toe te schrijven. De 21-jarige studente ont wikkelde met fietsen en lopen een uitstekend ritme en finishte in een tijd van 2 uur 16 minuten en 57 se conden, slechts vijf minuten achter Loek van Vliet. Van haar geblesseer de knie had ze tijdens het fietsen en lopen („vooral in de bochten") wel last, maar de pijn was te verdragen. Ingrid gaat zich nu voorbereiden op het Nederlands kampioenschap voor studenten. Martelgang Een bizarre weersomslag maakte de 40 kilometer lange fietstocht voor veel deelnemers tot een martelgang. In het zonnetje klommen de triatleten bij Dijkmanshuizen aan de kant, sprongen nietsvermoedend op hun harde tegenwind moest afrekenen, kon hij het tempo van Van Vliet niet langer volhouden. Hoewel hij normali ter de betere hardloper is, kon Brou wer het gat met Van Vliet niet meer dichten. „Loek was vandaag de sterkste", concludeerde de verslagen kampioen na afloop. Met zijn tweede plaats had hij in elk geval bewezen, dat zijn prestatie van vorig jaar geen uitschieter was. Verrassing Van Vliet moest echter met nóg een concurrent afrekenen: de 25-jarige Guido Banda uit Den Burg. Tot veler verrassing ging hij na de fietswissel nog aan de leiding, nadat hij na In grid van Lubek als eerste Texelse man uit het water was gekomen. Zijn voorsprong op Van Vliet was echter nog maar klein. Bovendien kreeg Banda te kampen met een opspelen de maag, waardoor hij tot tweemaal toe even het lopen moest staken. Op het Waalenburgerdijkje, in het spoor van Ingrid van Lubek, hervond Banda zichzelf en voltooide zijn eerste kwart triathlon als derde Texelaar in 2.16.08. Ook de prestatie van Werner van der Meer, als derde Texelaar klaar met zwemmen, mocht er zijn: juist binnen de 2 uur en 20 minuten ging hij over de finish. Nog voor Norbert Eelman, die door Brouwer en Van Vliet werd beschouwd als hun gevaarlijkste op ponent. De 23-jarige zwemmer/hard loper zag een week voor de triathlon zijn voorbereiding in duigen vallen, toen hij een voedselvergiftiging opliep. Zaterdag kwam hij daarom kracht tekort voor een topprestatie. Beloning Nel Bruining uit Den Hoorn kreeg een welverdiend boeket toen ze als een der laatsten de finish overschreed. Beloning voor trouwe deelname: als enige nam ze aan alle tien Texelse kwart-triathlons deel. Zaterdag had de oud-winnares meer dan drie uur nodig, omdat haar conditie was aan getast door een stevige griep. Bloemen en een speciale beker wa ren er voor Henk Stevens uit De Cocksdorp. De routinier volbracht zijn vijftigste kwart-triathlon. „De mooiste", vond Stevens. „Ik ben nu acht jaar bezig, maar verbeter nog steeds. Telkens weet ik mijn persoon lijk record weer scherper te stellen." Hij roemde de gezamenlijke training, die door de nieuwe triathlon-afdeling van Wielervereniging Texel wordt mo gelijk gemaakt. „De trainingen zijn soms erg zwaar, maar werpen wel vruchten af. De Texelaars zijn dit sei zoen allemaal vooruit gegaan." De entourage bij de finish op de Groeneplaats was weer bijzonder sfeervol. De goede belangstelling was mede te danken aan Radio Texel, die net als in de afgelopen jaren een pri ma rechtstreekse uitzending ver zorgde. Uitslagen 1.Peter Dillo (Schagen) 2.00.24; 2.Mark Thu- ring (Amsterdam) 2.01.51; 3Jos van Dorp (Wieringerwaard) 2.04.02; 4.Jeroen van der Hoff (Den Haag) 2.04.32; 5.Sander Bruins (Avenhorn) 2.07.07; 6.Mike Scheeren (Alme- re) 2.08.07; 7.Robert van der Ent (Maasland) 2.08.17; 8.Marcel Dirks (Amsterdam) 2.08.28; 9.Dennis van der Worp (Maassluis) 2.09.05; 10-Edwin Samshuyzen (Almere) 2.10.44. Texelaars: 12.Loek van Vliet 2.11.38; 16.Rien Brouwer 2.12.41; 22.Guido Banda 2.16.08; 24.lngrid van Lubek 2.16.57; 35.Werner van der Meer 2.19.59; 38.Henk Stevens 2.20.56; 43.Simon Appel 2.22.40; 50.Norbert Eelman 2.26.48; 68.Rinus Kooger 2.31.42, 70.Eddy Zegers 2.31.53; 73.Remko Nagtegaal 2.32.30; 75.Peter Stolk 2.33.08; 84.Tony van der Vis 2.37.04; 87.Wim Daman 2.37.29; 88.Arjan Barhorst 2.38.11; 90.Dennis Gedekink 2.38.31; lOO.Natasja van der Vis 2.44.35; 108.Colinda Brouwer 2.50.46; 118.Jante Heethuis 3.06.15; 119.Nel Bruining 3.06.54. Laatste: 121. Daph ne Woudenberg (Nieuwegein) 3.43.26. wond wordt in de Doopsgezinde dn Den Burg door Johannes ïsen een lezing met mogelijkheid discussie gehouden over totale istweigering, aanvang 20.15 uur. toegang is vrij voor ieder. lezing wordt gehouden in het ka- van de Vredesweek en is georga- eerd door de WIKO, wat staat ei Werkgroep Inter Kferkelijk Over- Het is een nieuwe organisatie die wortgekomen uit de plaatselijke ftgroep Conciliair Proces, die zich lig hield met vrede, gerechtigheid heelheid van de schepping. Om- deze groep door het Texels Theo- |en Convent ook werd gevraagd -met andere onderwerpen bezig "ouden, is besloten de groep een •dere doelstelling te geven. Er dt aan deelgenomen door de :';psgezinde gemeente, de RK kerk, hervormde gemeenten en de Ge smeerde kerken. Gehoopt wordt dook de Baptisten zich nog zullen "sluiten, zodat de groep zich zo ef- !|ef en breed mogelijk in dienst 1 stellen van de Texelse ge nschap. Guatemala tweede Vredesweek-activiteit van Apenbare Bibliotheek heeft aan ;hnderboekenweek die van 7 tot oktober wordt gehouden een «strijd verbonden. Met als thema ""in zicht" kunnen deelnemers 1 werkstuk inleveren dat gaat over "e kusten, een boot, verrekijker of ponders. De uitvoering van het •'"Stuk, dat vóór 1 oktober moet 'den ingeleverd, kan naar eigen in- ^ebeuren. De beeltenis moet v°orzien van naam, leeftijd en te- '^nummer. De werkstukken wor- ^toongesteld in de bibliotheek, sijsuitreiking is op woensdag 14 «ber. de WIKO is een lezing met dia's die zondagmiddag 13 september zal wor den gehouden in De Schuilhut in De Koog door Orpha Hin uit Oudeschild. Ze zal vertellen over haar ervaringen in Guatemala waar ze in het kader van haar studie geruime tijd werk zaam was. Aanvang 16.00 uur. Aan sluitend begint om 18.00 uur een gezamenlijke maaltijd in de hof van de R.K. kerk van De Koog en om 19.00 uur wordt daar een afsluitende dienst gehouden. „Arbeidsomstandigheden in de bouwnijverheid" is donderdagavond het thema van een informatiebijeen komst in dorpshuis d'Ouwe Ulo in Den Burg. De avond, die duurt van 19.30 tot 22.00 uur, wordt georga niseerd door de afdeling Texel van de Bouw- en Houtbond FNV, maar is ook voor niet-leden toegankelijk. Districtsbestuurder C. Baars zal don derdag ingaan op de achtergronden van ziekteverzuim en de CAO- afspraken over het beteugelen hier van. Ook komt de rol van de vak bond inzake het verbeteren van arbeidsomstandigeheden aan de orde. Hoewel de avond op de eerste plaats een informatief en oriënterend karak ter heeft, wordt discussie niet uit de weg gegaan. Deze week zullen te vens enkele kaderleden van de Bouw en Houtbond werkobjecten en bedrij ven op Texel bezoeken. Bij deze werkbezoeken wordt aandacht besteed aan positieve ontwikkelingen en knelpunten. Plezierig werken in de bouw, zodat het ziekteverzuim kan worden teruggedrongen, is het ach terliggende doel. Baptistengemeente In het winterseizoen houdt de Bap tistengemeente weer een serie wel komstdiensten. Zondagavond staat de eerste op het programma, aan vang 19.00 uur. Het Texels Christelijk Mannenkoor verleent medewerking aan deze dienst. Alle belangstellen den zijn van harte welkom. MEDEDELINGEN VAN B EN W De rubriek „Van het raadhuis" bevat informatie en mededelingen van de gemeente Texel. Lezers die vinden dat aan een bepaald onderwerp aan dacht moet worden geschonken, kunnen contact opnemen met de af deling algemene zaken in het ge meentehuis. Nadere inlichtingen: toestel 247. Brochure asielzoekers Sinds 1 januari j.l. is in Nederland een nieuw toelatings- en opvangmo- del voor asielzoekers van kracht. Dit model wijkt op belangrijke punten af van de vorige regeling. Aanpassing van het rijksbeleid was o.a. nodig omdat het aantal asielverzoeken sterk is gestegen, waardoor mensen te lang moesten wachten, opvangcentra overvpl raakten en de kosten steeds maar stegen. Wegens deze „wachttij den" werd ook op Texel (motel Texel in De Koog) tijdelijk een centrum voor asielzoekers ingericht. Doel van de nieuwe regeling per 1-1-92 is dat Diefstal uit woning Een 28-jarige vrouw uit Den Burg heeft aangifte gedaan van diefstal van diverse spullen uit haar woning. Ontvreemd zijn een Filmnet-decoder, een twintigtal muziekcassettes en een set parfum van diverse dure mer ken. De verdwijning vond plaats tus sen 2 en 4 september. Botsing Op de kruising Schilderend- Bernhardlaan deed zich vrijdagmiddag omstreeks vijf uur een aanrijding voor tussen twee auto's, bestuurd door Texelse automobilisten. Materiële schade aan beide voertuigen was het gevolg. Een 25-jarige vrouw uit Den Burg botste achterop de auto van een 30-jarige inwoner van De Koog, toen die afremde voor de kruising. De politie vermoedde dat de remmen van de achteropkomende auto niet goed werkten, maar technisch onder zoek wees uit dat de remmen in orde waren. de asielzoekers eerder weten waar zij aan toe zijn. Een nieuwe brochure, die vanaf he den gratis verkrijgbaar is bij de ge meente, gaat op alle veranderingen in. De uitgave, die als titel heeft „Asielzoekers in Nederland", is een gezamenlijk initiatief van de ministe ries van Justitie en WVC. Geprobeerd wordt een antwoord te geven op de meest voorkomende vragen van de Nederlandse burger over het asielbe leid. De brochure kan ook schriftelijk worden besteld bij het ministerie van Justitie, afdeling service-voorlichting, postbus 20301, 2500 EH Den Haag. De Oosterender dorpskrant „Stren der Nieuws" is zijn vierde jaargang ingegaan. Deze week verscheen het eerste nummer van dit maandblad na een zomerstop van twee maan den. Eén van de berichten meldt dat de data voor het feest Oosterend Present 1993 definitief zijn bepaald: 5, 6 en 7 augustus. Het thema is „Hollandse liedjes". De samenstellers van het blad stre ven naar verdere kwaliteitsverbete ring. Het is onder andere de bedoeling meer actueel nieuws te brengen, vobr zover dat bij een ver schijning eens per maand mogelijk is. Dit nieuws zal de komende maanden voor een groot deel in het teken staan van het feest. Het nu verschenen nummer brengt naast een voorwoord een evenemen tenagenda, familie- en andere adver tenties en knipsels uit de Texelse Courant die op Oosterend betrekking hebben. Verder het verslag van de jaarvergaderingen van dorpscommis sie en GVO, diverse (sport)berichten en aankondigingen. Aandacht ook voor de plannen van dominee Fibbe voor een groepsreis naar Israël en het nog ambiteuzere plan voor de bouw van een kliniek in Ghana. On der het motto Vive la France schrijft een Oosterendse over haar cursusreis naar Frankrijk, (jeugd)voetbal;voorzit- ter Albert Hoven komt in het blad in Het ontwerp bestemmingsplan Oudeschild-Mieland ligt deze maand ter inzage bij de gemeente. Een an der plan voor hetzelfde gebied, ont worpen door een architect uit Amsterdam die in de arm is geno men door de eigenaar van de grond, is door het college afgewezen. De gemeente wil een onteige ningsprocedure aanspannen om de grond te verwerven vóór het Mieland- plan. Als de eigenaar van de grond zelf woningen bouwt, mag niet tot onteigening worden overgegaan. Van daar dat deze een architect heeft be naderd. Het college vindt het plan van de ar chitect echter geen verbetering van het eigen plan. Bovendien moet er, als voorkeur aan het nieuwe ontwerp wordt gegeven, een procedure moer ten worden gestart die veel tijd in beslag neemt. De architect wil de geplande 53 wo ningen in drie jaar af hebben. Dat kan niet, want er zijn niet genoeg contingenten beschikbaar over die periode. De volgende personen slaagden on langs voor het diploma machine- schrijven B 120: Esther Oehlen, Remko Veeger, Janneke Visser (met lof) en Aukje Hovinga. Voor het diplo ma typist slaagden: Annemarie van den Hoek en Alie Boeijen. Allen wer den volgens VSLM-normen opgeleid door „Typotex", info telefoon 13323. meerdere artikelen aan het woord en Arjan Trap schrijft over zijn ervaringen als student cultuurgeschiedenis. Strender Nieuws wordt in een oplaag van 675 exemplaren verspreid onder de bewoners van dorp en omgeving. Wie kopij heeft voor het blad kan dat niet alleen afgeven in de supermarkt van Gé Koot maar ook bij redacteur Dirk Kuiter, Mulderstraat 22. Voor motorcrossers bereikt het sei zoen binnenkort zijn climax. Van de zeven clubraces worden er nog twee verreden op het ruige parcours aan de Hoofdweg. De motorcrosscom missie van de MAB houdt binnenkort nog tal van andere evenementen. Huizehoog favoriet in de zwaarste klasse, 250 cc en hoger, is Nico Bak ker, die tot dusver alles heeft gewon nen. Zeker nu zijn opponent Niels Koorn is verhuisd naar de vaste wal. Bij de 150 cc senioren vechten Ro nald Zijm en Kees Pol een verbeten strijd uit om de kop. Bij de junioren in deze klasse, gaat het gevecht tussen Siebrand Lups en Sander Witte. Eg- bert van der Werve stevent op winst af in de 80 cc. De MAB-motorcrossafdeling telt mo menteel 28 crossers, een aantal dat stabiel is. Opvallend is de aanwas bij de jeugd vanaf twaalf jaar, die goed weg weet met lichte motoren. Gere den wordt op zaterdag en zondag. Tot 1 oktober is ook op de dinsdag avond het parcours, waarop snelhe den van tachtig kilometer niet ongebruikelijk zijn, geopend. Om de krachten te meten met overkantse coureurs houdt de MAB op neutraal terrein onderlinge wedstrijden. Infor matie bij Hans de Winter, tel. 13911. Barbecue Zaterdag strijdt het deelnemersveld voor het eerst om de Willem Goënga bokaal. De slager uit Den Hoorn heeft voor zijn cross een reglement uitgedokterd waarbij rijders die an ders niet kunnen meekomen volop kans hebben om te winnen. Na af loop trakteert hij de coureurs op een barbecue. Zondag 13 september start om 13.00 uur vanaf het clubgebouw aan de Hoofdweg een toerrit over het eiland. In groepjes verdeeld moeten de cou reurs in elk dorp opdrachten vervul len. In oktober volgt traditioneel de snertrit.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 7