weekeniA Parachutespringen, een kwestie van doen RIMLACH Texel toont zaterdag monumentale gezicht HORSZEL Zeur Kampanje betreurt: maar één voorstelling voor de Texelaars Een verslag over para's, passie en vieze grapjes «I V Op naar de 40.000 kuub. NATUUR Texelse neemt deel aan uitwisselingsprogramma Politie maakt eind aan fotowinkel PAGINA 10 VRIJDAG 11 SEPTEMBER |j ffllJI ,,Die Horszei begint steeds meer op een zeurderige zeden prediker te lijken, vind je ook niet? Altijd maar dat moraliserende angeltje in andermans zaken steken, bah!" ,,Nou kweenie, af en toe moet ik er toch ook wel om lachen; niet me teen tranen met tuiten, maar meer zo'n gnift'eltje. En dan elke week een stukkie, ik zou het niet kun nen." ,,Ach, volgens mij is dat helemaal niet zo moeilijk hoor. Als ik het probeer lukt het me best. Kijk, het is net zo als met een heleboel van de nationale lolligerds als bijvoor beeld die Brink en die De Jonge. Die zijn natuurlijk echt leuk, maar per saldo zijn 't toch eigenlijk doodserieuze Hollandse domi nees, die ons de les lezen..." ,,Tja, als je het zo wil bekijken. We vragen d'r ook om. Iemand die ons op die manier een spiegel voor houdt. Koot en Bie doen al jaren lang niet anders. Er is altijd wel wat!" Horszeitje roept bravo naar een gehandicapte sporter en zegt dat we ons moeten schamen als we klagen over lange rijen in de super markt terwijl de halve wereld ver hongert. Dan denk ik ook: waar bemoeit-ie zich mee. Laat ons lie ver lachen om de dwaze kanten van de Tesselaars ,,Hij zal wel seizoenmoe zijn, net als bijna iedereen." ,,Hoe kom je erbij, schei toch uit. Je bent al net zo'n zeur als..." Horszei De laatste oproep om in te tekenen op de verschillende voorstellingen in Schouwburg De Kampanje, heeft te weinig deelnemers opgeleverd. Alleen Paul van Vliet bleek meer dan 75 be zoekers van Texel te kunnen bekoren en dat is het minimum aantal personen waarvoor de Teso een extra boot laat G V.t.n.r. Rik Verhoeven, Ivvan Spilker, Marija Westerlaken. Henk Post. Door Marija Westerlaken Ik was al tijden van plan een tandemsprong te maken maar het zat me niet mee. Eerst was er de schijterigheid van mezelf die het uitstelde, daarna het weer dat niet meewerkte. Elke ochtend keek ik naar de lucht waarna ik zelf meestal teveel wind constateerde. Vandaag moet ik eraan geloven. Zaterdag, een prachtige zomerdag. Na bijna een week harde wind is het zo goed als windstil, een knalblauwe hemel met hier en daar wat dikke, witte wolken. Een ansichtkaart. Tien uur 's morgens ben ik op het para centrum waar al een redelijke bedrijvig heid heerst. Ik zal snel aan de beurt zijn, hoor ik. Snel betekent een uur wachten. „Je bent veel te onrustig", meent een medewerker en geeft het ad vies de sfeer te proeven. Inproduktiviteit is niet mijn sterkste kant, het valt me zwaar. Ik volg het advies op en proef...spanning vermengd met avon tuur, passie, een vleugje erotiek, lome landerigheid, maar ook een voortduren de bedrijvigheid (iedereen om mij heen is continu bezig met het uitrollen en in pakken van chutes, krijgt instructies en wacht, ook dat ja). Parachute-springen is een sport van wachten, begrijp ik. Spijtig, vooral omdat voor andere voor stellingen behoorlijke belangstelling was: 50 tot 60 liefhebbers schreven in op o.a. Tineke Schouten, de Hoofdstad Operette en de opera Le Nozze di Figaro. Hoewel de directie van De Kampanje van mening is dat de ontbrekende stoe len op termijn nog wel verkocht hadden kunnen worden, besloten de Teso en de bemiddelende Stichting Ondersteuning Welzijnswerk alleen voor Paul van Vliet een extra boot in te zetten. Het gaat De Kampanje zeer aan het hart dat vele Texelaars teleurgesteld moeten worden. Enig lichtpuntje is dat er op zondagmiddag nog een aantal concer ten en voorstellingen is, waarvoor zeker nog plaatsen zijn. Wie in Den Helder over een logeeradres beschikt, kan uiteraard alsnog kaarten bestellen. OMHOOG Ik mag in een winddicht kruippak en krijg een tuigje om. Mijn tandempiloot, Iwan, gespt alle riemen waaraan ik straks zal hangen stevig aan. We lopen naar het vliegtuigje, een Pilatus Porter en bevolken de ronkende kist met acht man, exclusief piloot. Herman heefteen helm op waarop een foto- en videoca mera gemonteerd zijn. Vaktaal: „Gaan jullie naar twaalf? Dan ga ik ook mee." Twaalfduizend voet dus, oftewel ruim drie en halve kilometer. Het vliegtuigje zit zo vol als een bus in India, we kleven gezellig tegen elkaar aan. De prof para's kijken nergens meer van op, alsof ze op de fiets zitten om een half brood te ko pen. Texel strekt zich onder ons uit - De Waal, de polder; gecultiveerd plat land, verdeeld in groene blokken weiland. We vliegen hoger, nevelige wolkenflar den schieten voorbij. Ik zie de 'rand' van het eiland, de dijk die het land scheidt van de zee lijkt welhaast gek nipt. De Slufer ligt in aardetinten en vol barsten onder ons. Het uitzicht is mag nifiek en groots. De para's maken vunzi ge grapjes die mijn ergste vermoedens over deze sportlieden bevestigen. Al hoewel ik zojuist nog grondig mijn blaas had geleegd moet ik vreselijk plassen. DE SPRONG Na de tien minuten durende vliegtocht moeten we eruit, het is 11.45. De deur gaat open en pas dan krijg ik het be nauwd. Iwan gespt ons met een onver biddelijke klik aan elkaar. Op onze knieën zitten we voor de ijskoude ope ning. Ik durf niet naar beneden te kijken maar uit mijn ooghoeken zie ik de an deren naar beneden schieten. Iwan wiegt voor de opening zoals we dat hadden geoefend: één, twee, en op drie duiken we in het niets. We rollen samen drie, vier keer over de kop; okee, dit gaat nog, nu de vrije val. Ook bloedig geoefend, het ruggetje alseen banaan en de armen gespreid. Op het waar schuwende klopje van Iwan spreid ik mijn armen. Hoofd omhoog, lachen in de camera...lachen, mijn God, hoe moet ik ademen! We donderen met 200 kilometer per uur naar beneden, de wind (en het is echt windstil) raast in mijn oren en flubbert mijn wangen a'!e kanten op, er is geen ontkomen aan. Ik zou graag om me heen willen kijken maar voorlopig heb ik het te druk met wennen aan dit zweven. De vrije val duurt ongeveer 45 secon den and were doing so fine. Samen ma ken we keurige bananen. De anderen zijn in de buurt gekomen en geven me een handje. Op 4500 voet opent Iwan de parachute. Die floept open waardoor we opeens heel veel snelheid minderen en rechtstandig een wolk inschieten. Na het enorme geraas van zoëven is deze intense stilte bijna onwerkelijk. De bril kan af, we kunnen wat babbelen en ge nieten van het uitzicht en de stilte, geen auto's, geen radio 3, niets! Recht naar beneden kijken blijft eng. Het lijkt alsof ik in een enorme baby- bouncer hang; ik voel me nietig in dit overweldigende luchtruim. Iwan trekt aan de stuurlijnen en laat ons alle kan ten op zwieren. Langzaam maakt een Eh DIT WORDT ONS VOLGENDE PROJECT EEN PROP] EN ROE \)m HET H0RNT3E TOT DE COCKSDORP 0-BETON We houden van de natuur. Vooral wanneer die ten nutte van onszelf gemaakt kan worden. Met Koninginnedag kopen we altijd vier tomatenplantjes, die in de loop van de nazomer trouwhartig vrucht werpen. We willen vooral groene tomaten omdat we een recept voor tomatenchutney hebben. Meestal moeten we vanwege het rottingsgevaar er snel een overdosis salade van maken. Daar voor waren de asperges al tot anjer-illustratie verworden. Aardbeien hebben we ook wel eens geprobeerd. Die werden al door allerlei kruipend gedierte gewaardeerd voordat we ontdekten dat ze eetbaar waren. Op het ogenblik lig gen de courgettes slakvriendelijk te wezen. Vrienden van ons hadden niet al leen een grote kennissenkring maar ook groene vingers. De combinatie bracht hen tot het maken van eigen wijn. Hij deed dat per liter en overal van. In de Dennen tapte hij in het voorjaar zelfs sap van ontluikende berken. Het leek me wel wat. Eenmaal probeerde ik de riante opbrengst van onze appel boom tot wijn te verwerken. Ook hier zat de natuur niet mee. Door ingrijpen van een fruitvliegje moest ik overgaan tot een vroegtijdige begrafenis van de gistende pulp en dat haalde de fut er wel uit, vooral omdat ik gokte op zeker 75 liter. De natuur en ik hebben duidelijk een haat-liefde verhouding. Hoe wel, hoe zit het eigenlijk met de bramen, deugen die nog of ben ik alweer te laat? D. WITTE ROEPER gevoel van enorme vrijheid zich van mij meesteren begin ik iets te begrijpen van de para's. De grote cirkel waarop we zullen landen komt in zicht. „Trek je be nen op", zegt Iwan en landt voor ons beiden. Met een zacht plofje komen we neer. Ik heb slappe knieen en een opge wonden gevoel. De anderen zijn voor ons gearriveerd en alweer druk bezig. Herman met de camera staat voor me. „Dit is fantastisch!" roep ik, „maar ik word geen para." „Dat ben je al", zegt Herman. „Je bent al verloren. Begrijp je nu waarom wij zo gek zijn?" Met moeite neem ik afscheid van het centrum. Het lijkt me een absurd en saai idee dat ik straks weer aan de was ga- Annegreet van der Vis uit Oosterend is in het kadere van de Europese eenwor ding voor drie maanden naar Straats burg vertrokken. Ze is 26 jaar en werkt al 7 jaar als bar-receptioniste bij jeugd herberg „Panorama". De Nederlandse Jeugdherberg Centrale (NJHC) biedt drie werknemers de moge lijkheid deel te nemen aan een uitwis selingsproject en de bedrijfsleiding van „Panorama" is blij dat een ervaren kracht als Annegreet hiervoor in aan merking kwam. De deelnemers gaan drie maanden sta ge lopen bij een buitenlandse zusteror ganisatie. Annegreet gaat in een Franse jeugdherberg werken en zal wellicht er varing opdoen die haar later tijdens haar werk bij „Panorama" weer ten goe de komt. De eerste maand krijgt ze een intensieve taaltraining en daarna kan ze met een gerichte stage-opdracht haar eigen werksituatie vergelijken met de werkplek in Frankrijk. De NJHC is aan- gelsoten bij een wereldwijd netwerk van ca. zesduizend herbergen in meer dan zestig landen. Er wordt steeds meer samengewerkt en de faciliteiten, aktivi- teiten en dienstverlening worden steeds meer op elkaar afgestemd. Het uitwisse lingsproject wordt begeleid door ASF Interculturele Programma's en gesubsi- diëerd door de EG. Over drie maanden zal Annegreet uitvoerig verslag doen in de TC3 over de overeenkomsten en ver schillen tussen een Franse en een Texel se jeugdherberg. Door Ruud Nooy Zoals in de vorige TC3 al is gemeld staan morgen tijdens de zesde Open Monumentendag de historische plekjes van Oudeschild centraal. Door de ge meenschap van Texels havendorp en het Maritiem- en Juttersmuseum wordt een groot aantal activiteiten georgani seerd, waaronder een expositie in het dorpshuis, een rondleiding over de Schans en kinderspelen. Gelijktijdig zijn ook op de rest van het eiland diver se monumenten vrij te bezichtigen. In en rond Oudeschild kan een aantal monumentale panden worden bezocht. Opvallend in dit rijtje is Brakenstein, ge legen aan het Skillepaadje en genoemd naar de kapitein ter zee Jan Braak. Een uitgebreid en goed gedocumenteerd boekje vermeldt de bijzonderheden over de monumenten en geeft een over zicht van alle aktiviteiten die deze dag worden gehouden. Een plattegrond wordt los bijgeleverd. ELDERS OP TEXEL In Den Hoorn is de Nederlands Her vormde kerk te bezichtigen. Het fotoge nieke witte kerkje dateert uit het begin van de vijftiende eeuw. Ook in Ooster end zijn bezoekers welkom in de N.H. kerk, de oudste kerk van Texel. In Oosterend stelt ook de Doopsgezinde kerk de deuren open. Dit kerkje is om streeks 1550 als schuilkerk gebouwd. Tegenwoordig doet het gebouw vooral dienst als muziekcentrum. Het woonhuis Kerkstraat 11 in Ooster end, de voormalige kosterswoning van de Nederlands Hervormde kerk, is mor gen eveneens een open monument. Het pand heefteen houten geveltop en in de woning zitten vensters met roeden. POLDERMOLEN Een prachtig monument is de molen van polder Het Noorden, die dit jaar een ingrijpende restauratie heeft onder gaan. Even was het mogelijk om het pol- dermalen als vanouds rond te malen, maar door een defect kan dit nu niet worden gedemonstreerd. De molen is eigendom van Vereniging de Holland- sche Molen. In de Dorpsstraat in De Koog staat de N.H. kerk, daterend uit begin achttien- dels led m gebn de eeuw, open voor publiek. Ookinl Cocksdorp kan een kerkgebouw w den bezichtigd. De N.H. kerk aan Kikkertstraat is een classicistisch af 0* kerkje dat op 6 juni 1841 werd genomen. In dezë kerk staate prachtig gesneden preekstoel enei gel dat is samengesteld uit onderdel van verschillende ouderdom en kwa teit. In 1992 zijn de buitenzijde em toren gerestaureerd. De Doopsgezinde Kerk aan i gerstraat in Den Burg tenslotte, stamt de achttiende eeuw en is een rustpu aan de rand van het drukke centrum PROGRAMMA OUDESCHILD Gedurende de hele dag (van 10,DO 17.00 uur): - Gratis openstelling Maritiem- enj tersmuseum - Oude ambachten langs De Rij terstraat - Kinderspelen in De Ruyterstraat - Expositie over Oudeschild in do-j^dir huis 't Skiltje - Openstelling van diverse pa Oudeschild - TX 11 en TX 33 in de haven doende belangstelling zullen errom vaarten worden gemaakt met da blazers) Activiteiten op bepaalde tijden: -10.00 uur Start Open Monumentend - 10.00 uur Rondleiding De Schans - 12.00 uur Oudhollandse maaltijd dorpshuis - 13.30 uur Rondleiding Maritienv Juttersmuseum - 13.30 uur Orgelspel in de N.H. kei - 14.00 uur Rondleiding de Schans - 15.00 uur Optreden Historische\fe niging in de N.H. Kerk - 16.00 uur Oudhollandse maaltijd het dorpshuis Voor de rondleidingen op De Schi moet tevoren worden gereserveerd de kassa van het Maritiem en Juttersra seum. De Open Monumentendag op ditmaal een gezamenlijke organise van de Historische Vereniging, de Stil ting Dorpsherstel Texel, de Sticht VVV. Texel Promotie, de gemee Texel, de Stichting Dorpshuis 't Skfl en het Maritiem- en Juttersmuseum geünifo'W len voor dei Hoewel hun besluit vast stond, ging Pieter de Vries en Janneke Goënga de sluiting van hun fotozaak aan de We verstraat erg aan het hart. De Texelse politie, ook de beroerdste niet, hielp hen daarom een handje. Het sluiting suur was zaterdag nog maar nauwe lijks bereikt, of de ordehandhavers stonden ,H Of meneer De Vries zijn zaak del lijk wilde sluiten, want hij* halve minuut in overtreding-- s woorden kracht bij te zetten s- Hermandad de sleutel en ve^rh, n( de de winkel definitief. Ter van het leed overhandigden ten wel boeketten aan de we medewerkers. De Vries gewoon als fotograaf actief

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 10