ANDERE TEXELAARS fi 1X27 Heerlijke rust, ruimte en actie FILM Wielerrecreanten doen individuele krachtproef „Singers" repeteren Eerhart Dubbelkwartet weer in Oosterend Voorkom vlam in pan Laatste Vakantiekrant verschijnt in herfst LEZERSESCHRHVEN De Traanroeier WEEKEND Sportvissen langs de kust: Stijldansavonden in Eierlandse Huis Topless worstelen Weet je nog die tijd van vroeger... R tj RIJDAG 11 SEPTEMBER 1992 PAGINA 11 Drie jaar geleden werd in Spanje de tv geprivatiseerd. Bij gebrek aan technici berden daarna allerlei cursussen gege- ien. Ik studeerde in die tijd aan de film- Kademie; camera en fotografie." Om in zijn levensonderhoud te voor dien werkte Manoio in een café in een badplaats. Daar ontmoette hij llonka, een Texelse die er Spaans studeerde, llonka besloot in Spanje te blijven maar Je situatie verliep anders dan verwacht jaardoor ze beiden twee jaar geleden iaar Texel kwamen. „Texel en Spanje zijn niet te vergel ij- en. Ik kom uit Malaga, een stad met (OO.OOO inwoners. Ik hou van die stad. tót opviel toen ik hier kwam is dat alles «perfect is geregeld. Alles werkt, de fl l negen zijn in orde, iedereen kan wer- len...de levensstandaard is hoog. Inmid- zitten wij natuurlijk ook op EG niveau maar zo georganiseerd als het uer is...dat ken ik niet. „Ik vind Nederlanders een serieus volk. Wij Spanjaarden zijn minder zwaar- noedig, onze aard is wat luchtiger. In iederland is meer stress. Het weer oeelt ook mee - bij 45 graden Celcius noet je je niet zo druk maken. Wij Ie- en buiten. Hier zijn perfecte binnen- r(le' uizen, goed ingericht. Ik denk dat de -ensen materialistischer zijn, dat het jincipe geldt 'je bent wat je hebt.' De iimor is ook totaal anders. Ik kwam Er bestaat een misverstand dat zowel door de eilanders als de buitenwacht in stand wordt gehouden, namelijk dat er op Texel geen buitenlanders zouden wo nen. „Wij hebben maar één Marokaan en die is heel erg geïntegreerd", heeft menig Texelaar tegen ongelovige overkanters uitgeroepen. Mis. Er wonen wel degelijk 'vreemden' op het eiland - natuurlijk overkanters maar ook mensen die uiteen voor ons vreemde cultuur komen. In een serie gesprekken worden deze mensen belicht. Wat voor soort leven hadden zij in hun vorige woonplaats en hoe hebben zij de overstap ervaren? Hebben ze het gevoel dat ze volledig door de Texelaars geaccepteerd worden? Op verzoek van de Werkgroep Anti Discri minatie publiceert TC3 deze zomer een serie portretten met als motto: wat van ver komt hoeft niet altijd vreemd te zijn. In deze zevende aflevering is Manoio Frontana Tibirica (27) aan het woord, een geboren Braziliaan die op jonge leef tijd naar Spanje verhuisde en daar tot voor kort heeft gewoond. hier met het idee: een grap is een grap. Dat viel tegen. Humor is dus niet persé universeel of internationaal. Wij lachen heel gemakkelijk iets weg, jullie niet. Toch' noemen we in Spanje de Neder landers de latin van Noord-Europa. Daar bedoelen we mee dat jullie voor Noord-Europeanen tamelijk flexibel zijn. „Toen ik hier net was begon ik als schoonmaker, iedereen kan hier toch werken? Maar als schoonmaker én bui tenlander ben je dus dubbel niks." Waar Manoio tegenaan liep was het mentaliteitsverschil dat er is als het gaat om sociale contacten en vriendschap. „Als wij vrienden zijn, dan is jouw vriend ook mijn vriend, no? Toen ik llonka leerde kennen werd ze zonder vragen direct opgenomen in mijn vrien denkring. Mijn vrienden gaan er vanuit dat ik een goede keus maak en respec teren dat zonder dat zij zich hoeft te be wijzen. Hier heb ik dat heel erg gemist. Als we bijvoorbeeld op een verjaardag waren geweest en ik mensen die daar ook waren de volgende dag op straat te genkwam dan zagen ze me niet eens! Zoiets is voor mij ondénkbaar. Het heeft me het gevoel gegeven dat ik niet wel kom was. Nu relativeer ik dat, ik ken de De repetities van „The Singers of the Lord" beginnen op donderdag 17 sep- tember. Gezongen wordt er van 20.00 tot 22.00 uur, als vanouds in „De Poort", naast de Gereformeerde Kerk van Den Burg. Vooreen goed functione ren van het gemengde koor zijn nieuwe leden altijd welkom; vooral mannen zijn nodig. Voor inlichtingen: Ludie den X Boer, telefoon 14146. mentaliteit. Maar het blijft moeilijk het vertrouwen te winnen van een Neder lander." in de sociale omgang zijn er meer ver schillen - de zuidelijke ongedwongen heid versus onze wat stijve manier van doen. „Bij een verjaardag zit iedereen in een kring, ze drinken koffie en eten taart, daarna bier en borrel noten...dat is geen feest, no? Als wij een feest maken dan nodigen we iedereen uit, we ne men sangria mee naar het strand en we eten, drinken en dansen... Op de 'ver plichte' verjaardagen hier heb ik me vaak buitengesloten gevoeld. Ik drink acht koffie's en praat met niemand...vol gende keer ga ik niet meer." Volgens zijn vriendin heeft Manoio een enorm aanpassingsvermogen. Zeurt nooit over het weer of het eten en vindt alles prima. Manoio ziet zichzelf vooral als wereldburger: „Ik pas me makkelijk aan, misschien omdat ik als kind al van Brazillie naar Spanje ben verhuisd. Ik hou van Texel. Het is een mooi eiland met aardige bewoners. Ze zijn nieuws gierig en vragen veel maar ik heb hier nooit problemen. Je moet gewoon een beetje Nederlands worden om hier te kunnen wonen." Marija Westerlaken BATMAN RETURNS ALS STRIPSPEKTAKEL Vanaf dit weekend kunnen wij ge nieten van een super stripverhaal, waarin getekende boevenstreken in bizarre omgevingen met vreemde groeisels en onwaarschijnlijke red dingen levensecht oo het witte uuck worden voorgetoverd. Hoe wel de eerste Batman niet echt een succes in Nederland was, zou dit njst hveede deel volgens de recenssies alles dubbel en dwars goed maken. Een andere regisseur en andere top-acteurs in de zogenaamde boe krollen - Michael Keaton blijft Kruisvaarder Batman, die er zonder masker nog enger uit zou zien als de volledig mismaakte Danny De- Vito alias de Penguin. Michelle Pfeiffer speelt als Catwoman een in tense eigenzinnige slechterik, ter wijl Batman valt op de normale kant van deze gespleten kat-vrouw. lot en met zondag draait BATMAN RETURNS dagelijks om 19.00 en -1.15 uur, ma t/m wo alleen om 19.00 uur. De late voorstelling wordt dan ge reserveerd voor nog een drietal ver toningen van de perfekte kille Paul Wrhoeven-thriller BASIC IN STINCT. Zaterdag-, zondag- en woensdag middag SNEEUWWITJE, de opgek napte Disney-klassieker in onze eigen taal. (CvH) 'als in voorgaande jaren zal het Eer- 1 Dubbelkwartet in de september- and een concert geven in de ^rmde kerk van Oosterend. Het r'992 staat in het teken van de Euro- o eenwording, waarbij dit optreden sluit met het programma „Een Rond- uropa". Het ensemble dat onder lei- tg staat van Bert Schreuder is Jmstig uit Weesp en zal werken af- "stig uit een tiental Europese landen 'NIa zingen. ferandere komen Duitstalige liede- aan bod van Mendelsohn-Bartholdy Gade, Franstalig werk van Debussy foechlin en Scandinavische compo- Svan Sibelius en Grieg. Voorts zul- ,er een aantal volksliedjes afkomstig de Balkan te horen zijn. Ook Neder- ktalig werk zal niet ontbreken. <0 intermezzi op dwarsfluit zullen sj;«den verzorgd door Loes Bakker en 0H ""ique Jansen, die ook aan een voor af ^concert al eens meewerkten. wh S'* c°ncert vindt plaats op zaterdag gember in de Hervormde Kerk 10osterend. De aanvang is 20.00 "4 'en de toegang is gratis. Na afloop t echter een kollekte gehouden, ster bestrijding van de gemaakte •wi en deels voor het orgelfonds van Bij de Pen-centrale in Oudeschild wordt zaterdag 12 september het Noordhollands Kampioenschap tijdrij den over veertig kilometer gehouden, georganiseerd door het Wielercomité Texel, onderdeel van de Wielervereni ging Texel. Vorig jaar werd de tijdrit door tachtig deelnemers gereden. Dit jaar rekent de organisatie op minimaal hetzelfde aan tal. Martin Visser, voorzitter van het Wielercomité: „Deze wedstrijd is be doeld voor rekreanten, dus niet voor bij voorbeeld amateurwielrenners met een licentie." Er wordt gefietst in drie klasse menten: senioren (vanaf ongeveer Onlangs moest de brandweer in actie komen voor een brandje in een woning aan de Wiihelminalaan. De vlam was in de pan geslagen en het vuur had zich via de afzuigkap verspreid. Hoewel de schade beperkt bleef, was het een ver velend geval voor de bewoners. Hoe zulke brandjes kunnen worden voorko men, legt de Texelse brandweer in dit artikeltje uit. De voor de hand liggende les die men uit dit voorval kan trekken is dat men nooit iets buiten het zicht op het gas laat staan. Verder moet het filter in de af zuigkap regelmatig worden vervangen of gewassen. Het materiaal van het filter is op zichzelf onbrandbaar, maar zodra er zich vet op heeft afgezet (wat al vrij snel het geval is) kan het in brand vlie gen als er vuur bij komt. Zelfs bij weke lijks reinigen van het filter is dit gevaar niet uit te sluiten, zodat het belangrijk is dat de wasemkap zelf, de afzuigleiding en het materiaal waarmee een en ander is afgetimmerd, onbrandbaar is. Een andere tip van de brandweer: mon teer in de keuken een rookdetector. Dat is een betaalbaar apparaatje dat in aan grenzende vertrekken een luid alarmsig naal laat klinken als in de keuken rook of abnormale hitte ontstaat. zestien jaar), mannen veteranen en da mes. De deelnemers starten om de mi nuut. De startvolgorde wordt van te voren vastgesteld. De tijdrit gaat van Oudeschild onder de dijk door richting De Cocksdorp. Via de vuurtoren rijden de deelnemers weer terug naar Oude schild. Martin Visser: „De nadruk ligt op de eigen prestatie. Veertig kilometer is een pittige afstand en de één is nu eenmaal een meer geoefende tijdrijder dan de ander. Er zijn deelnemers die vo rig jaar meededen en de tijd die ze toen neerzetten nu willen verbeteren." BEDRIJVEN Het is ook mogelijk als bedrijf mee te doen aan deze tijdrit in het bedrijven- klassement. Mini-formaties van drie ren ners per bedrijf strijden tegen elkaar. De individuele tijden van de renners wor den opgeteld, de totaaltijd telt voor het klassement. Martin Visser: „Vorig jaar zijn we hiermee gestart. Toen kwam de brandweer als winnaar uit de bus. Ik hoop dat dit jaar zich wat meer wat meer bedrijven zullen inschrijven voor deze kampioen schappen." De winnaar in het bedrij- venklassement de wisselbokaal. START De start is om 13.00 uur. In een tent bij de Pen-centrale zijn versnaperingen voorradig. Ook zijn er ruimtes om te verkleden en te douchen. De deelne mers aan de tijdrit zijn verplicht een val helm te dragen. De organisatie heeft een beperkt aantal valhelmen in reserve voor mensen zonder dit attribuut. 1. Various - Greatest Hits 1992 - 3 2. Roxette - Tourism 3. Eric Clapton - Unplugged 4. Guns 'n Roses - Use your illusion 5. Queen - Greatest Hits II 6. Lionel Ritchie - Back to front 7. Dr. Hook - Completely Hooked 8. Various - Countdown Classics - 2 9. Marich Carry - Unplugged 10. Alphaville - Forever young Zoals we in de Texelse Courant van dinsdag aankondigden zal de laatste Vakantiekrant verschijnen op vrijdag 9 oktober, vlak voor de herfstvakantie. Dat nummer staat grotendeels in het teken van het Bluesfestival, dat half oktober in Den Burg wordt gehouden. Ver der is er aandacht voor de overige activiteiten op Texel in de herfst vakantie. Afgelopen zomer is de Vakantiekrant elf weken lang gra tis op Texel verspreid. Honderden activiteiten zijn aankondigd en talrijke evenementen zijn extra onder aandacht gebracht. De re dactie dankt iedereen die mee heeft geholpen om van de Vakan tiekrant een zo compleet moge lijk informatie-magazine te maken. Vanaf deze week worden de activiteiten weer „gewoon" vermeld in de Texelse Courant. In het interessante artikel van Wop Rienks over Oudeschild in de Texelse Courant van 4 september, komt een zinsnede voor die maar gedeeltelijk juist is,. Sprekend over de Oudeschilder molen staat er: „De naam Traanroeier ontstond pas in de vijftiger jaren." De molen „Traanroeier", die in 1727 zijn windbrief kreeg, was toen een pel molen in het Oostzijderveld te Zaan dam aan de Weer (westoever) op de kruising met de Traanroeyersloot (aan de zuidoever). Aan die sloot ontleende hij toen al zijn naam. De laatste Zaanse eigenaar, de heer Remmert Köhne, ver kocht de molen in 1902 voor de sloop aan de Texelaar P. Dros. Mijn grootva der, de molenmaker Klaas Kuyper uit de Zaan, maar wonende in Den Hoorn, heeft hem toen weer opgebouwd. Het is waar dat de molen, na zijn ver plaatsing naar Texel, van 1902 tot in de jaren zestig geen naam meer had. Om streeks 1960 besloot de gemeente Texel, nieuwe eigenaar geworden, hem weer zijn oude naam te geven. Een traanroeier was in de tijd van de walvisvaart een beëdigd persoon die met een stok, de z.g. roede moest me ten hoeveel traan de walvisvaarders hadden gekookt. Van die hoeveelheid hing namelijk hun te ontvangen premie af. Deze gegevens ontleende ik aan het zeer lezenswaardige boekje „De Traan- roeyer, energie-monument van het ver leden", in 1970 uitgegeven door de Texelse Electriciteits Maatschappij. Er staat in dat werkje overigens één foutje, n.l. de zin „De Zaanse molenmaker Klaas Kuyper richtte de molen in dat jaar (1902) weder op aan de haven van Oude Schild, trouwde een Texelse en bleef verder op dit eiland." Neen, hij was al in 1894 getrouwd met Trijntje Dogger en woonde sindsdien op Texel. C. de Jager Utrecht Door Ruud Nooy vissenvissenvissenonverstoorbaar bezig zijn, in 't water, in de branding een hengel met een lijn, visser ik stoor je niet.... Een dinsdagavond, de hemel grijs ge kleurd tot aan de Jiorizon. Op de grens van water en land staan twaalf hengels. Het is praktisch windstil, ideaal vis- weer, zeggen de kenners. Toch is de totale vangst na een uur vis sen slechts één botje van zeventien cen timeter. „Ze azen niet", zegt Map van de Zwaag. Hij is al jarenlang actief lid van de sportvissersclub Texel. „Vorig jaar was mijn totaal ruim vier meter. Dit jaar zal ik blij zijn als ik één meter haal." GASTVISSERS De SVC Texel heeft ongeveer 35 leden. Van maart tot eind oktober, met onder zit hem een beetje dwars dat de animo voor de club de laatste tijd wat achteruit loopt. Verhagen:„We zouden graag ook volgend jaar weer een jeugdafdeling hebben. En overigens ook meer volwas senen." Ook hij noemt de rust als belangrijkste drijfveer om de vissport te beoefenen. „Vissen op het strand of aan de dijk, man, dat is zó mooi." Verhagen heeft geen duidelijke verkla ring voor de tegenvallende vangst van vanavond. „Ik denk wel eens dat het wa ter misschien te schoon is. Er zit te wei nig aas in. Maar ik houd me maar vast aan het visserslatijn, waarin gezegd wordt, dat in het water nog steeds de meeste vis zit." breking van de vakantie, houdt de vere niging veertien wedstrijden die meetellen voor het kampioenschap. Daarnaast zijn er in het seizoen gasten- wedstrijden, zes weken lang, twee keer in de week. Deze wedstrijden worden redelijk bezocht. Eén van de gastvissers is Leen Ouds hoorn uit Leiden. Meestal vist hij op de pier in IJmuiden. Maar ook hier langs de kust is het fijn vissen. Leen Ouds- hoorn:,,De ruimte om je heen en de rust zijn de redenen waarom ik vis." LOOM MINDER ANIMO Een eindje verderop staat Paul Verha gen. Hij is voorzitter van de S.V.C. Het Langzaam wordt het donkerder. De paarden komen het strand op en lopen in lome pas langs de vissers. Het zeewa ter lijkt op te lichten. Een eenzame jog ger, die onmiskenbaar aan overgewicht lijdt, zwoegt door het mulle zand. De gang omhoog richting paviljoen blijkt voor hem een kwelling. Als in een ver traagde opname bewegen zijn ledema ten. Hij geeft het op. „Ik zal eens kijken", zegt Map van de Zwaag. Hij haalt de lijn binnen, maar er is geen vis te bekennen. Geduldig brengt hij opnieuw het aas aan. Onver stoorbaar; visser ik stoor je niet.... Liefhebbers van stijldansen kunnen za terdagavond 19 september terecht in het Eierlandse Huis in De Cocksdorp. Het is de bedoeling dit bij voldoende animo eens per maand te herhalen. De volgen de dansavonden zijn gepland op de za terdagen 10 oktober, 14 november en 19 december. De aanvang is telkens onge veer 20.30 uur. Deelname is gratis, iedereen is welkom. Na de schuimparty van enkele weken geleden heeft discotheek De Toekomst in De Koog zaterdagavond opnieuw een nog niet eerder op Texel vertoonde at tractie: oliebad worstelen. Drie topless dames, ingesmeerd met olie, zullen el kaar te lijf gaan. Zij zijn vergezeld van een presentator en geven vanaf 22.00 uur een show, waarbij het publiek niet wordt ontzien. Onder meer worden de aanwezige heren uitgedaagd voor een worstelpartijtje. Voor hotel „Texel" poseren 33 jonge da mes in uniform, blijkbaar een vereni ging. Wie zijn dit en bij welke gelegenheid werd de foto gemaakt? Het is twijfelachtig of het lukt daar achter te komen want de foto moet lang geleden zijn gemaakt: rond de eeuwwisseling. Wie er iets over weet wordt verzocht contact op te nemen met Dick Lemstra, Burdetstraat 5, telefoon 10376. Hierbij de „uitslag" van de vorige foto: de man links met snor was Keyser, de man met de baard was Bosse van de Zeevaartschool. Zittend burgemeester Gaarlandt en P. Huizinga. EEN BETER MILIEU BEGINT BIJ JEZELF

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 11