Beton rukt op in paden en wegen Activiteiten vliegveld onderwerp discussie Combinatie stort 10.000e kuub Voor het weekend van 12 en 13 september Kerkdiensten zondag 13 september Bomen Molenlaan baren raad zorgen VVD-statenfractie dagje uit op Texel Collecte Beatrixfonds Gemeenteraad wil tijd besparen Jaarvergadering ZDH TEXELSE^COUM Een jaar lang voor half geld de Texelse Courant Studenten abonnement De Texelse Courant hou' de band in stand! PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 11 SEPTEMBER ij. Feestje op de Redoute om het bereiken van een mijlpaal: 10.000 kuub beton in wegen en pa den op Texel. V.l.n.r. ing. H. Vissers ICobetonJan Frederici IgemeentewerkenI en Jan Jacob Rab (Rab Betoncentrale). IFoto Frans Hopman) Sinds 1981 zijn op Texel vele beton nen fietspaden en enkele betonnen wegen aangelegd. Samen goed voor ongeveer 11.500 kubieke meter be ton. De combinatie gemeentewerken (opdrachtgever), Cobeton (aanne mer), Rab (leverancier) nam daarvan verreweg het grootste deel voor re kening. Dinsdag werd, bij de re constructie van de Redoute, de 10.000e kuub gestort. Tienduizend kuub is omgerekend bij na 60.000 vierkante meter wegdek. Het rijwielpad in het Krim-gebied was in september 1981 de eerste klus. Vervolgens kwamen o.a. de wieler baan, de fietspaden langs de Rom melpot en Hoornderweg en de wegen in 't Stappeland. Waarom wint beton aan populariteit bij de ge meente Texel? Hoofd civiele techniek Jan Frederici: „Beton heeft nogal wat pluspunten. De 'aanlegkosten zijn on geveer even hoog als van asfalt, maar op de langere termijn is beton goedkoper. Het is namelijk onder houdsarm: als het goed is, hoeft er de eerste 25 jaar geen onderhoud te worden gepleegd. Doorgroei van grassen komt bij beton niet voor. As falt daarentegen blijft in feite een vloeistof; een plant kan blijven door groeien en komt er op een gegeven moment doorheen. Verder is de ver werking van beton meer milieuvrien delijk dan asfalt." Niet vervangen Als je dit rijtje in ogenschouw neemt, vraag je je af waarom er eigenlijk nog met asfalt wordt gewerkt. Frede rici: „Dat is afhankelijk van andere factoren. Asfalt gebruiken we meestal om een nieuwe laag aan te brengen op een al bestaande asfalt- dek. Het is natuurlijk te duur om alle asfaltwegen te vervangen door be ton." Bedrijfsleider ing. H.W.A. Vissers van HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg: 9.30 u. ds. J. ter Haar. Uit zending via De Lichtboei. De Waal: 11.00 u. ds. J. van Boven uit Groenloo. De Koog: 9.30 u. ds. H. K. Fibbe. Den Hoorn: 9.30 uur ds. J. van Boven uit Groenloo. Oosterend: 9.30 u. ds. J. de Gier uit Dokkum. Oudeschild: 11.00 u. ds. J. de Gier uit Dokkum. De Cocksdorp: 11.00 u. ds. H. K. Fibbe, Heilig Avondmaal; GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg: 10.00 u. drs. J. J. N. Wilmink. Viering Heilig Avondmaal; 19.00 u. ge zamenlijke dienst in RK-kerk De Koog (ivm. Vredesweek). Oosterend: 10.00 u. dr. H. Koetsier, m.m.v. The Messengers. Uitzending via Radio Texel; 19.30 u. geen dienst. GEREFORMEERDE GEMEENTE in kerkgebouw Schoolstraat te Oosterend. 10.00 en 16.00 u. dienst. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk te Den Burg: 11.30 en 16.30 u. dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Geen dienst in verband met gemeen tedag in Enkhuizen. BAPTISTEN GEMEENTE 10.00 u. ds. J. Visser. 19.00 u. Evangelisatiedienst o.l.v. ds. J. Visser m.m.v. Texels Christelijk Man nenkoor. Uitzending via De Lichtboei. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: za. 19.30 u. dameskoor. Uitzending via De Lichtboei, zo. 10.45 u. koor uit Amersfoort, crèche. Oosterend: zo. 9.30 u. VREDESWEEK: In het kader van de Vredesweek is er zondagavond om 19.00 uur een dienst in de Rooms Katholieke kerk van De Koog, olv. drs. Han Wilmink. JEHOVAH'S GETUIGEN Koninkrijkszaal, Schilderend 19, Den Burg. Openbare Lezing en Wachttorenstudie vervallen i.v.m. kringvergadering te Swifterband. Opgaven voor vermelding in de lijst „Voor het weekend" moeten dinsdags vóór 12.00 uur worden ingeleverd. Artsen Uitsluitend voor spoedgevallen van vrijdag 18.00 tot maandag 8.00 uur: Dokter W. Vos, Schilder end 38, Den Burg, tel. 12023. Tandartsen Voor spoedeisende tandheelkundige hulp: raadpleeg de ingesproken bood schap op de praktijknummers 12270, 14727, 14669 of 13086. Nuttige adressen: •Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 06-11. •Rijkspolitie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is dagelijks open van 9.00 tot 18.00 uur. Telefoon (dag en nacht): 12222. •Dierenartsen Praktijk: Keesomlaan 11, Den Burg. Alleen in spoedgevallen te lefoon 12527. •Kruisvereniging Texel: Voor dringende hulp belt u 02230-27166. Gezinsverzorging en bejaardenhulp: telefoon 14152. •Kustwacht: Voor meldingen van schepen en zwemmers in nood: tel. 16270. •Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, tel. 12066. •Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 12222. •Kunstgebitreparatie: Tandtechniek Van Kralingen (samenwerkend met het Tandheelkundig Centrum; vergoed door het ziekenfonds), tel. 12069. Tandtechniek R. van Oosten (particu liere praktijk), tel. 16441. •Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg. Tel. 12112. Zaterdag 11.00-12.30 en 15.00-17.00 uur. Zondag 11.00-12.30 uur en 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd alleen voor spoedeisende gevallen. Cobeton (gevestigd te Schiphol) vult aan dat soms yoor asfalt wordt geko zen omwille van de snelheid. Verkeer kan in een mum van tijd over een pas aangebrachte asfaltlaag rijden, maar beton heeft veertien dagen no dig om goed te harden. Bij bijvoor beeld snelwegen duurt dat veel te lang. Vliegas In de Redoute wordt wèl asfalt door beton vervangen. Reden daarvan is dat de oude asfaltweg geheel versle ten is; het wegdek tussen Ceres en de Pontweg moest helemaal worden vervangen. Omdat beton dieper moet worden gestort, moest een stuk wor den uitgegraven. De weg wordt dus niet verhoogd door het gebruik van beton. In het beton is overigens 25 procent vliegas verwerkt. Een afval- produkt van kolengestookte electrici- teitscentrales dat met water en Portland B cement een verbinding aangaat en daardoor niet meer vrij komt. Een mooi voorbeeld van recyc ling en oplossen van de afvalproble- matiek. Cobeton heeft opdrachten door heel het land en daarbuiten. De grootste opdrachtgevers zijn burger- en militai re vliegvelden. „Dan praat je over landingsbanen waar 20.000 kuub be ton tegelijk in gaat", zegt Vissers. Concurrerend Daarmee vergeleken stelt 10.000 kuub in tien jaar op Texel weinig voor, maar, zegt Vissers: „Verhou dingsgewijs wordt op Texel vrij veel in beton aangelegd. Met de provin cies Brabant, Drente en sinds kort ook Friesland zit Texel boven het ge middelde. De enige 'witte vlek' in Nederland is Zeeland." Dat op Texel in bijna alle gevallen is samengewerkt met Rab Betoncentrale uit Oude schild is niet te danken aan een ver bond, benadrukt Vissers. „Voor elke opdracht vinden onderhandelingen plaats. Indien nodig kan Cobeton zelf met een mobiele betoncentrale naar het eiland komen, maar tot dusver heeft Rab telkens voor een concurre rend tarief kunnen deelnemen." Het betonwerk aan de Redoute zal, als de regen niet opnieuw roet in het eten gooit, woensdag klaar zijn. To taal is dan 1.150 kuub aangebracht. Voor een éénmalige onderhoudsbeurt van de markante bomenrij langs de Molenlaan in De Cocksdorp heeft de gemeente f40.000,- uitgetrokken. Daarnaast is jaarlijks onderhoud no dig. Raadslid Cees Hin informeerde dinsdagavond of het kostbare onder houd een garantie is voor een in standhouding van de bomenrij, die een unieke entree vormt voor het dorp. In een kennelijke verspreking opperde de CDA'er zelfs „de hele zaak maar te kappen". Hin ziet meer in jonge aanplant. De gemeente streeft ernaar de bomenrij in de hui dige staat te handhaven. Volgend jaar is geen geld beschikbaar voor de onderhoudsbeurt. Het college wil deze daarom pas in 1994 uitvoe ren. De dorpscommissie Eierland denkt dat uitstel echter desastreuze gevolgen zal hebben voor de bomen. Dankzij een chemische behandeling dit voorjaar voorziet de gemeente geen problemen. Als sneller onder houd toch nodig blijkt, beloofde de wethouder eerder stappen te onder nemen. Over de wijze waarop de bomenhaag het beste bewaard kan blijven ver schilden de meningen dinsdagavond. Uit onderzoek door de Heidemij is gebleken dat de bomen binnen drie jaar een ingrijpende onderhoudsbeurt nodig hebben. CDA'er Koolhof stelde het advies van de Heidemij ter dis- cussie.„Ze hebben een aardig melk koetje aan Texel", aldus Koolhof. „Als dat zo is, vallen ze snel genoeg door de mand", meende Terpstra. De on- derhoudsmaatregel zal bestaan uit verbetering van de grond rondom de bomen. Het jaarlijkse onderhoud om vat het geven van anti-schimmel be handelingen. De suggestie van Peter Bakker (Groen Links) om op open plekken jonge bomen aan te planten, vond weinig gehoor. Terpsta vreesde dat de jonge aanplant het door gebrek aan licht niet zou redden. De statenfractie van de VVD strijkt zaterdag neer op Texel voor een re creatief bezoek. De liberale afvaardi ging komt op uitnodiging van collega-statenlid en partijgenoot Piet Zoon naar het eiland. Het bezoek heeft een ontspannen karakter. Na aankomst om 11.00 uur op het eiland begeeft het gezelschap zich naar EcoMare. Een bezoek aan de monu mentendag in Oudeschild is het vol gende programmapunt. De VVD-karavaan zal zich per fiets naar het vissersdorp verplaatsen. In Oude schild verruilen ze het stalen ros voor een plaatsje in een touringcar, die ze naar het Jan Ayeslag brengt. Vandaar wandelen de liberalen naar paal 9. Vrijdag 11 september Vandaag is het de Dag van de Bezorger. Denk eens extra aan uw naar krantejongen of -meisje. Burgemeester en schepenen van de Belgische plaats Bredene brengen een bezoek aan Texel per fiets. Met hun tocht vestigen zij de aandacht op de olievervui ling van de Noordzee. Het is nog niet precies bekend hoe laat de Belgische delegatie op Texel arri veert. De film „Batman returns" met o.a. Michelle Pfeiffer, Danny de Vito en Michael Keaton draait vanavond om 19.00 en 21.15 uur in Cinema Texel. Entree 19.00 uur 710,-, tweede voorstelling 712,50. In het Eierlandsche Huis vindt de prijsuitreiking plaats van de ei landcompetitie tennis, aanvang 19.30 uur. Om 22.13 uur op Nederland 2 begint het programma „Eigen Baas", waarin Dick Graaf vertelt over zijn bedrijf, de Texelse Wol Onderneming. Zaterdag 12 september Vanaf 10.00 uur wordt de Open Monumentendag gehouden. Di verse panden op Texel zijn te be zichtigen. Centraal staat Oudeschild, waar een keur aan activiteiten plaatsvindt. Zie voor uitgebreide informatie elders in deze krant. Bij de Pen-centrale in Oudeschild houdt het Wielercomité Texel de open Noordhollandse kampioen schappen tijdrijden voor recrean ten over 40 kilometer. Aanvang 13.00 uur. „Batman returns" draait om 19.00 en 21.45 uur in Cinema Texel. In de Pianobar in De Koog speelt en zingt 's avonds Chris Medina. Toegang gratis. Zondag 13 september Bij Paal 12 wordt van 8.00 tot 10.30 uur een wedstrijd sportvis sen voor het Texels kampioen schap gehouden. In het kader van de Vredesweek vertelt Orfa Hin om 16.00 uur in De Schuilhut (naast de NH kerk in De Koog) over haar ervaringen in Guatemala. Aansluitend (circa 18.00 uur) is er een maaltijd in de RK kerk, eveneens in De Koog. Ter afsluiting is er om 19.00 uur een gezamenlijke vie ring. In Cinema Texel heeft vanavond weer twee voorstellingen van „Batman returns", om 19.00 en 21.15 uur. In de Pianobar in De Koog speelt en zingt vanavond Chris Medina. Toegang gratis. Theater-restaurant Klif 12 in Den Hoorn houdt weer een Café Chantant, vanaf ongeveer 21.00 uur. Texels talent trakteert op een gevarieerd repertoire: popmu ziek, jazz, musical, cabaret en chansons. Entree zonder diner 7 5,-. Met diner vooraf en vrienden van Klif 12 vrij entree. Tropische muziek in het Eierland- se Huis, waar een cocktailavond wordt gehouden, aanvang 21.30 uur. Maandag 14 september Texelaars en toeristen kunnen bridgen in de kantine van mane ge Akenburg. Aanvang 20.00 uur, kosten 75,- p.p. Wie geen partner heeft, kan bellen met de heer Chavonnes, tel. 13514. Cinema Texel presenteert twee films. Om 19.00 uur opent „Bat man returns" de avond, gevolgd door Paul Verhoevens erotische thriller „Basic instinct" om 21.15 uur. De raadscommissie voor alge meen en organisatorisch beleid vergadert in het gemeentehuis, aanvang 19.30 uur. Aan de orde komen o.m. de regeling bijdrage kinderopvang en plaatsvervanging brandweercommandant. De ver gadering is onder leiding van bur gemeester Schipper en is openbaar toegankelijk. In De Schuilhut, Parnassiastraat 2 in De Koog, begint om 20.00 uur een dia-avond over Texel aj.y de heer Troost. Dinsdag 15 september Op het wielerparcours rond de velden van sportpark Zuid in Deo Burg organiseert de Wielerveren ging Texel een criterium voor jeugd en senioren. Deelname kosten: 7 2,50, jeugd gratis. Aanvang jeugd 18.15 uur, senio ren 19.00 uur. Tennisvereniging Oosterend houg voor leden en niet-leden een „racket-avond" op de plaatselijke tennisbanen. Aanvang 18.45 uur. Leden betalen 7 1,-; niet-leden 2,50. „Batman returns" draait om 19.00 uur in Cinema Texel. Om 21.15 uur is „Basic instinct" te zien. Leden van de historische vereni ging hebben in d'Ouwe Ulo een bibliotheekavond, aanvang 19.30 Wethouder Krijnen-Bays opent om 19.30 uur de openbare ver gadering van de raadscommissie welzijnsbeleid. In het gemeente huis wordt onder meer gespro ken over de huisvesting van scholen 1994-1996, vervanging meubilair Jozefschool, financie ring kinderdagverblijf De Buitel- boet en brandpreventie De Ferrever en Beatrixlokaal. Het hele gezin kan vanaf 20.00 uur terecht in het Eierlandse Huis, Klimpstraat 33 in De Cocksdorp, voor een bingo met leuke prijzen. Hoogwater Oudeschild Vr. 11 Za. 12 Zo. 13 Ma. 14 Di. 15 Wo. 16 Do. 17 Vr. 18 08.54 en 21.30 09.35 en 21.45 u, 09.54 en 22.20 u 10.46 en 22.55u. 11.04 en 23.10u, 11.46 en 23.00 u, 12.05 en 23.15u. 12.05 lij Aan het strand is het ongeveer een uw eerder hoog water. De zon komt 13 sep tember op om 7.10 uur en gaat ondei om 19.58 uur. 12 september volle maan; 13 september springtij. Het aantal toegestane vliegbewegin gen op en rond Vliegveld Texel staat ter discussie omdat dit bepalend is voor de grootte van geluidszones die rond Vliegveld Texel worden vast gesteld. Binnen deze gebieden gaan bouwtechnische beperkingen gelden. „De planologische gevolgen voor de gemeenschap Midden- en Zuid- Eierland zijn ingrijpend. Hele bouw blokken worden van de kaart ge schoven", aldus CDA-raadslid Jan Koolhof. Een voorstel van het colle ge de grenzen vast te stellen haalde het dinsdagavond niet. Door een verandering in de wet wor den geluidszones rond luchtvaartte- reinen verplicht. Buiten het aangewezen gebied moet het geluid van landende en opstijgende vliegtui gen beneden een vastgestelde norm blijven. Het aantal vluchten per jaar bepaalt de grootte van de zone. Momenteel zijn er op en rond het vliegveld ruim 30.000 vliegbewegingen per jaar. Op basis van het Recreatiebasisplan is een groei mogelijk tot 43.000 in het jaar 2000. „Dit is echter geen streef getal", aldus Gerard van der Kooi (PvdA). „Door de zonering worden ons allerlei beperkingen opgelegd. Dit kan leiden tot schadeclaims", verwachtte Cor Kuip (Texels Belang). „Het is toch niet de bedoeling dat de gemeente die moet betalen?" Volgens Kuip kan nieuwbouw binnen het gezoneerde gebied slechts plaatsvinden op basis van ontheffingen en moet de bebou wing aan bepaalde eisen voldoen. „Wie geeft die ontheffingen en wie betaalt de extra voorzieningen, zoals geluidsisolatie in de gebouwen?" Jaap Vlaming (Groen Links) bepleitl het aantal recreatieve vUoghewegib gen omlaag te brengen. „Dan het zoneringsgebied een stuk kleine blijven. Bovendien neemt de overlas boven natuurgebieden af." Wethouder Barendregt, die in commissie ruimtelijkeordening minde oppositie had gehoord, was verras! door het verzet tegen het voc „Als we willen dat de zonering klei ner wordt, moeten we het maximii aantal vliegbewegingen terug te bra gen." Komende week wordt gecollecteerd voor het Prinses Beatrixfonds. Deze organisatie zet zich in voor de bestrij ding van polio, spasticiteit, multiple sclerose, spierziekten, de ziekte van Huntington en de ziekte van Parkin son. Ziekten, die vaak ernstige invali diteit tot gevolg hebben en sterk van invloed zijn op het dagelijks leven. Het fonds financiert o.a. medisch- wetenschappelijk onderzoek, geeft bijdragen aan projecten en biedt indi viduele hulp aan patiënten. Koningin Beatrix is beschermvrouwe van het fonds, dat geen overheidssubsidies ontvangt. Giften kuhnen ook worden overgemaakt op giro 969, t.n.v. Prin ses Beatrixfonds, Den Haag. De gemeenteraad zal zich tijdens de raadsvergadering nietmeer buigen over bezwaar- en beroepsschriften en verzoeken van burgers. Gebleken is dat de raadsleden tijdens de maande lijkse vergadering - deels om tijd te besparen - nauwelijks aandacht voor de ingekomen stukken kunnen op brengen. Om de ingezonden medede lingen beter tot hun recht te laten komen, worden de stukken voortaan uitsluitend in commissieverband be handeld. In de raadsvergadering wordt volstaan met een korte mede deling van het binnengekomen stuk. Iedere zaterdag haalt Scouting Texel oud papier op. De mensen wordt ver zocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden ingeladen. Komende zaterdag wordt oud papaier etc. op gehaald in de volgende straten: 7. Wilhelminalaan, Thijsselaan, Drij verstraat, Binsbergenstraat en Brou werstraat. Vrijdag 18 september, aanvang 20.00 uur, houdt sv ZDH de jaarvergadering in kantine „De Spil". Voor de verga dering worden alle leden, ereleden, leden van verdienste, ouders van de jeugdleden en donateurs uitgenodigd. Mocht de opkomst op deze vergade ring te klein zijn, dan wordt de twee de, statutair verplichte vergadering gehouden op dezelfde avond om 20.30 uur. Het bestuur nodigt kandidaten voor de twee vacatures in het bestuur uit zich aan te melden bij secretaris Henk de Ruyter. Cjrun ZuyrL-Jrxrls in bit lurL Aan de overkant wonen en maar toch op de hoogte blijven van je eiland? Lezen wat je oude sport- duppie presteert en wat ze alleman uithalen in je geboortedorp? Meeleven met oud-klasgenoten die gaan trouwen of een kindje hebben gekregen? Weten wat er de komen! weekends te beleven valt? Meepra ten over branden, ongelukken, por tiek en ander nieuws? Dat kan allemaal met een op de Texelse Courant. Jongens en meisjes die aan de over kant wonen en studeren, kunnen in dit studiejaar 1992-1993 een spe ciale korting van 50 procent op het abonnementsgeld krijgen. Je hoeft alleen maar een klaring te overleggen en uiterlijk vóór 1 oktober a.s te Ook degenen die afgelopen schoei jaar de Texelse Courant ontvingen en hun studenten abonnement willen verlengen, moeten dit vóór 1 oktober rege Informatie: abonnementenadministratie Texelse Courant Carina Bakker en Carry de Kok aan de LenR-balie Parksrtraat 10, telefoon 12741.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 2