iflotie kamperen toer vindt geen bij de genade Verkoop melkfabriek aan vleesverwerker onzeker geworden Herstrating De Waal maandag van start De Koog trekt aan Texels stappubliek IVethouder hekelt opstelling Poster Herfstweer speelt musea in de kaart Investeringsbijdrage blijft ongebruikt Géén parkeerplaatsen erbij voor Oosterend Bejaardenreisje !*e/ in de ogen m vakantieganger Consorten-affaire leidt tot kritiek op verkoopbeleid Hoogte van bouwleges onderwerp discussie :Rl fljDAG 11 SEPTEMBER 1992 TEXELSE COURANT PAGINA 5 %/Vo .eenzame strijd. Vleesverwerker M. Diks uit Wou- brugge trekt zich wellicht terug als gegadigde voor de voormalige melk fabriek op de Hogeberg. Bij even tueel afhaken van Diks als koper is de toekomst van het gebouw, dat eigendom is van de Melkunie, onze ker geworden. PvdA'raadslid Gerard van der Kooi vindt dat de gemeente de eigenaar moet verplichten de fa briek te slopen. „Sta geen verpaupe ring van gebouwen toe in het buitengebied." Het vleesverwerkend bedrijf werd door de gemeente aanvankelijk met open armen ontvangen. Wethouder Klaas Barendregt vindt de vestiging van het Diks in het gebouw een gun stige ontwikkeling die past in het streven naar verbreding van de werk gelegenheid op het eiland. „De nieu we eigenaar biedt bestaande bedrijven onderdak en zal toezicht houden in het hele gebouw." „Eerst is overwogen de melkfabriek te slo pen. In de fabriek is echter veel as best verwerkt. De kosten van sanering kunnen wel boven het mil joen uitstijgen. Eigenaar de Melkunie heeft daar het geld niet voor", aldus de wethouder. Nu doen echter be richten de ronde dat Diks zou hebben afgehaakt. Ook de wethouder was dit ter ore gekomen. Barendregt vond dit echter geen reden de voorgestel de bestemmingswijziging niet te laten doorgaan. „De procedure loopt al." Dienstwoning De raad zag geen bezwaar in de ves tiging van de vleesgroothandel in de voormalige melkfabriek. Wijziging van een agrarische- in een ambachtelijke bestemming is daarvoor noodzakelijk. De vestiging van een dienstwoning in de fabriek gaf geen problemen voor de raadsleden. Dit laatste had Diks als voorwaarde gesteld. Nu die dreigt af te haken vond Van der Kooi het tijd dat de Melkunie tot sloop overgaat. In De Waal wordt maandag een be gin gemaakt met de herstrating van het Hogereind. In acht weken tijd krijgt de hoofdstraat vanaf de Pol derweg tot de Laagwaalderweg een ingrijpende opknapbeurt waarbij het doorgaand verkeer zal zijn gestremd. Het bestaande karakter van de straat zal bewaard blijven. De herstrating wordt uitgevoerd over eenkomstig de wens van de bewo ners van De Waal, die tijdens een hoorzitting lieten weten bij de op knapbeurt het traditionele straatbeeld te handhaven. Uitgezonderd enkele kruisingen die met sierstenen worden verfraaid, worden zoveel mogelijk de zelfde straatstenen gebruikt. Om de nostalgische uitstraling te versterken, zal de bestaande straatverlichting plaats maken voor antieke lan taarnpalen. Aannemer De Vries en Van der Wiel zal het werk in twee fasen uitvoeren. Maandag wordt het gedeelte vanaf de Polderweg tot het Vermaningspad onder handen genomen. Vanaf half oktober is wordt het resterende tra ject tot aan de Waalderweg opnieuw geplaveid. De totale kosten van de herstrating bedragen ƒ250.000,-. Afgelopen zomer was de zuigkracht van De Koog op het uitgaanspubliek groot. Niet alleen vakantiegangers maar ook veel Texelaars kozen voor de badplaats om een avondje te stappen. De komst van twee nieuwe café's, een disco en een pianobar was hieraan debet. Nu het hoogsei zoen voorbij is, probeert de natte horeca het publiek vast te houden met optredens en -vanaf dit weekend- met goedkoop vervoer. De Koger horeca-ondernemers laten zaterdagavond bussen rijden tussen Den Burg en De Koog. Uitgaanspu bliek kan bij het busstation op de Elemert op drie tijdstippen opstap pen: 22.30, 23.00 en 23.30 uur. De rit naar De Koog kost niets. De terug reis is niet veel duurder: ƒ4,- per per soon met de taxi. „Het is een proef. Na een maand gaan we met elkaar om tafel zitten en kijken we of ermee doorgaan", al dus mede-initiatiefnemer Frits Lange- veld. Extra lokkertje vormen optredens, die wekelijks in verschillende uitgaansge legenheden te zien zullen zijn. Zater dag staat in discotheek De Toekomst een variant op modderbad worstelen op het programma, met topless mei den in de hoofdrol. In café Talk of the Town treedt de band Go Crazy op. Live muziek van ander kaliber wordt al het hele seizoen geboden in The Pianobar. Muzikaal entertainment voor een breed publiek wordt daar deze maand verzorgd door Chris Me dina uit de Filipijnen. zelfs een aanvraag bij voor vijftien slaapplaatsen", aldus Peter Bakker. Nienke Bloksma II) van EcoMare verraste de Hilversumse Dymphy Boegen, de 200.000e bezoe ker van het educatieve centrum, op een tas met speelgoed. iFoto Gerard Timmerman) Het herfstachtige weer van de afge lopen weken heeft de musea op het eiland geen windeieren gelegd. Lieten de toeristen het tentoongestelde in het schitterende voorseizoen massaal links liggen, nu de weergoden een slechte bui hebben melden de re creanten zich in drommen aan de kassa's. Zo verwelkomde EcoMare op precies dezelfde datum als vorig jaar dins dagmorgen de 200.000e bezoeker. Reden voor medewerkster Nienke Bloksma om Dymphy Boegen te ver wennen met een knuffeldier. De vijf jarige Hilversumse, die met haar zusje en oma een bezoek bracht aan het educatieve centrum, wist voor de fo to blindelings de weg naar het bassin te vinden waarin de zeehonden in middels groeien als kool. Bij EcoMare, dat net als vorig jaar ca. 250.000 bezoekers verwacht, zijn de werkzaamheden aan de educatieve vleugel in de eindfase beland. Hoe wel de ruimte nog niet klaar is, •wordt er door groepen en schoolklas sen nu en dan al gebruik van ge maakt. Komend najaar wordt de vleugel officieel geopend. Wegens tekort subsidie-aanvragen voor een investeringsbijdrage in 1992 door verenigingen en clubs vloeit bijna veertigduizend gulden te rug in de algemene reserve van de gemeente. Een voorstel van het CDA het geld over te hevelen naar 1991, toen het budget ontoereikend was, haalde het niet. De gemeente trekt jaarlijks 55.000,- uit voor investeringssubsidies. De realisatiekosten per project moeten tenminste 20.000,- bedragen. Mede door aanvragen van de Stichting Overdekte Manege en Deuce in 1991, was het budget dat jaar ontoerei kend. „De aanvragers hebben toen met 10,71 procent subsidie genoegen moeten nemen, terwijl ze hadden ge rekend op het dubbele", aldus raadslid Ate Rienstra, die enige flexi biliteit in dit geval gepast vond. Hoe wel ook het subsidie-adviesorgaan van de gemeente adviseerde tot overheveling van het bedrag, stelde het college voor het bedrag te reser- Oosterend hoeft niet te rekenen op extra parkeerruimte. Het verleggen van de busroute, waardoor plaatsen verloren zijn gegaan, heeft niet tot tekort aan parkeerruimte geleid vond een raadsmeerderheid. De aanleg van tijdelijke standplaatsen op een bouwlocatie vindt de raad „geldsmij terij." Bij de reconstructie van de hoek Pe perstraat/Bijenkorf weg zijn 11 par keerplaatsen verloren gegaan. De dorpscommissie van Oosterend drong daarop bij de gemeente aan op nieu we parkeerplaatsen. „Eerst krijgen ze een bocht van 85.000,-. Nu dat voor elkaar is, klagen ze over tekort par keerruimte", aldus Gerard van der Kooi. De PvdA'er verwachtte niet dat ondernemend Oosterend onderuit zal gaan door parkeerproblemen. Groen Links vond bij monde van Jaap Vla ming dat wèl behoefte is aan een parkeerplaats voor autobussen. „Nu mijden die Oosterend." Volgens wet houder Terpstra bestaat onder touro perators nauwelijks belangstelling voor Oosterend. „Maar zodra die zich aandient, zijn we bereid tot overleg." CDA'er Jan Koolhof, die informeerde of de parkeerplaatsen wel goed staan aangegeven, kreeg de toezegging dat het plein aan de Botterstraat beter zal worden aangeduid. veren. Volgens wethouder Krijnen (welzijn) heeft een aantal clubs al af gezien van de investeringsplannen. „We kunnen het geld wel beter ge bruiken." Het CDA-voorstel tot overheveling werd met verbazing ontvangen door de overige fracties, omdat juist het CDA tijdens de bergrotingsvergade- ring in november pleitte voor een subsidie-maximum. „En uitgerekend het CDA wijkt bij de eerste de beste gelegenheid van dit voorstel af", ver weet wethouder Terpstra (financiën) dinsdagavond. Met tien tegen vier stemmen verwierp de raad het CDA- voorstel. MEDEDELINGEN VAN B EN W De rubriek „Van het raadhuis" bevat informatie en mededelingen van de gemeente Texel. Lezers die vinden dat aan een bepaald onderwerp aan dacht moet worden geschonken, kunnen contact opnemen met de af deling algemene zaken in het ge meentehuis. Nadere inlichtingen: toestel 247. Gemeentegarantie Op 27 augustus 1992 is het raads besluit no. 13 de dato 9 juni 1992 tot het wijzigen van de legesverorde ning 1992 koninklijk goedgekeurd. Dit houdt in dat de gemeente met in gang van 1 september 1992 leges mag heffen voor de aanvraag van ge meentegarantie De tarieven zijn als volgt: a. een aanvraag tot het verkrijgen van gemeentegarantie: ƒ110, b. een aanvraag tot het instemmen met het wijzigen of omzetten van een reeds gegarandeerde hypothecai re geldlening: 735,=. Met ingang van 15 september aan staande wordt deze leges bij de aan vrager in rekening gebracht, inlichtingen: mevr. P. M. Schagen van de afdeling Financiën, telefoon 62141. Filmclub. De animo om lid te wor den van de filmclub van Cinema Texel valt tegen. In de bioscoop zul len vanaf oktober niet-commerciële films worden vertoond. Tot dusver hebben twaalf Texelaars zich inge schreven, aldus bedrijfsleider Frits Nieuwenhuizen. „Dat betekent echter niet dat de Filmclub nu van de baan is. We draaien de films zoals is aan gekondigd", verzekert Nieuwenhui zen. Het lidmaatschap bedraagt ƒ15 per persoon, voor twee personen ƒ25,-. De entree per film is acht gulden. sche bezwaren. „Wat gebeurt er als een grote groep boerengelijktijdig een aanvraag indient?" In een woorden wisseling bestookten de PvdA'er en Poster elkaar met krantecitaten. Groen Links zette vraagtekens bij de rekensom van Texels Belang. „Er zit Het bejaardencomité van De Cocks- dorp houdt dinsdag het jaarlijkse reis je. Vertrokken wordt met de boot van 9.00 uur. Via Enkhuizen, waar een koffiestop is, voert de rit naar Har derwijk voor een bezoek aan het Dol finarium. Naast dolfijnen zijn er o.a. orka's en zeeleeuwen te zien en kan een levende rog worden geaaid. De deelnemers krijgen er nog een brood je met een kopje koffie. Met de boot van 17.30 uur keert de bus terug op Texel, waarna de dag wordt afgeslo ten met een diner in hotel Molenbos. De kosten per persoon bedragen ƒ75,-. Organisator Dick van Heer waarden hoopt dinsdag met een volle bus te kunnen vertrekken. „We moeten eerst maar discussieren of we de „47.000" wel willen. Wat ons betreft is de grens al bereikt. Een eventueel restant moeten we reserve ren voor kleine logiesverstrekkers." Bakker voorspelde dat bij een verrui ming veel meer boeren een minicam- ping starten. „En daar is de ruimte niet voor." Paniek In een uiterste poging een raadsmeer derheid voor zich te winnen zocht Poster toenadering tot het CDA en de VVD. „Waarover maken jullie je zo druk. Zodra het gaat regenen, zijn de kampeerders weer vertrokken." Wethouder Klaas Barendregt haalde fel uit naar de spreker. „U wekt ten onrechte de indruk dat we de land bouw niet serieus nemen." Hij wees op de slaapplaatsenstop die momen teel in alle sectoren van kracht is. „U bent bezig met stemmingmakerij." Omdat hij de urgentie van de motie niet inzag, stelde Barendregt voor de discussie uit te stellen. „Slaapplaat sen zijn een schaars artikel, daar moeten we zorgvuldig mee omgaan." De meningen binnen het college wa ren echter verdeeld. „We moeten ons niet laten leiden door slaapplaatsen paniek", aldus Tine Krijnen (Texels Belang), die de eis in de motie als „bescheiden" omschreef. De sussen de woorden van de wethouder had den echter niet het gewenste effect. De motie van haar partij werd met 11 tegen 3 stemmen verworpen. beslissing over verruiming van kamperen bij de boer is opge- short. Bij de herziening van het jstemmingsplan Buitengebied ko- iende herfst zal de verdeling van de aapplaatsen uitgebreid aan de orde imen. De gemeenteraad zag dins- igavond geen aanleiding het aantal andplaatsen bij landbouwers te ndubbelen en verwierp de motie •fi Texels Belang. Wethouder Klaas arendregt (ruimtelijke ordening) ver- eet indiener Gerbrand Poster stem- ingmakerij. „U wilt in het pulletje allen bij de kampeerboeren." motie van Texels Belang sloot aan de aanvragen van drie agrariërs, vooruitlopend op een wijziging in Kampeerwet, een verzoek voor ibreiding van hun mini- camping in- anden. Logiesverstrekkers spraken arop schriftelijk hun afkeuring uit er de verruiming. De gezamenlijke dbouworganisaties daarentegen itten voor uitbreiding van de re- Sng. der toeziend oog van talrijke kam- •rboeren op de tribune vocht frac- oorzitter Gerbrand Poster tot zijn nassing een eenzame strijd. „Kam- fllen bij de boer komt uitsluitend ten «ede aan de Texelaars. Bovendien is «steeds meer vraag naar. Voor de ■idbouw, toch al het ondergescho- «nkindje, een goede manier voor Opkweken van begrip." :oruitlopend op de discussie ko- ifid najaar bepleitte Poster voor de dbouwers 750 extra bedden te re- wen. Om het aantal slaapplaat- binnen te perken te houden ■de hij als bovengrens vijftig ver- rningen. Momenteel zijn dat er 39. anpeerboeren van het eerste uur ïten voorrang krijgen bij de verrui- s willekeur stuitte vele raadsleden pn de borst. Erna Eelman-van der (VVD): „Uit een enquête van de amenlijke landbouworganisaties kt grote belangstelling voor kam- sn bij de boer. Er zijn 67 aanvra- ingediend. Deze quotering is een mvan rechtsongelijkheid. U wekt ndruk zich in te zetten voor de ibouwers, maar eigenlijk laat u ze in." izin", aldus Poster, die verwees de brief .waarin de landDouwor- isaties een gelijk aantal stand- itsen claimen. „We gunnen ze ögmeer, maar dat is geen haalba- eart." Taart A'er Jan Koolhof vond de motie ide aangewezen weg agrariërs de ende hand te reiken. „Het is on- de slaapplaatsen-taart nu al te delen." Hij verwees naar de kleine l'esverstrekkers, die 1200 bedden "een, en de hoteliers waaronder vraag leeft. De CDA'er wil zich ikomend najaar uitspreken. „Wij geen hap-snapbeleid." e voorgestelde bovengrens van vergunningen kleven volgens i'er Gerard van der Kooi juridi- '■liet een vakantieganger Texel antwoord op dievraag is vanaf >lndag te zien in de kelder van het Muis. Fotograaf Karl-Heinz Weiss ■ii twintig jaar achtereen zijn va- "■e op Texel doorbrengt, maakte «e foto's op Texel, waarvan hij er i'eeft geëxposeerd. Te zien zijn ervo//e landschapsfoto's en por- I *°n van Texelaars die hij liefst in e'(jen omgeving vereeuwigd. De eeklingen zijn allemaal in kleur, tokkelen en afdrukken liet hij over anderen. 1 kritische beelden van Texel wil ial tevergeefs zoeken in de col- e var> de 42-jarige Keulenaar. „Ik tyafeer alleen wat ik mooi vind Mme aanspreekt." De expositie -1 '°f 24 september en is toegan- i tijdens de openingsuren van het mis. Het college van b en w komt niet te rug op de verkoop van een stuk ge meentegrond aan de heer Smit aan de Burgwal. Wethouder Terpstra ant woordde dit dinsdagavond op vragen uit de raad. Omwonenden voelen zich benadeeld door de transactie, omdat ze als gebruiker recht op de grond meenden te hebben. Ze eisen dat de verkoop van het consort wordt teruggedraaid. Raadsleden he kelden naar aanleiding van de affaire het verkoopbeleid van de gemeente. Twee buren van Smit, de heer Mantje en mevrouw Jimmink-Oele, vinden dat de gemeente de grond eerst aan de gebruiker, de heer Mantje moeten aanbieden. B en w zagen hiertoe echter geen aanleiding, omdat Mantje de grond nietnodig zou hebben. Een voorgenomen bouwplan op het betreffende terrein strookte niet met het bestemmingsplan. Zowel Erna Eelman-van der Kooi (VVD), Jan Koolhof (CDA) als Gerbrand Poster (Texels Belang) vonden de handels wijze van de gemeente niet correct. „We hebben de zaak goed afgewo gen", aldus wethouder Dirk Terpstra (financiën), die ondanks aandringen De tarieven van de bouwleges die de gemeente rekent blijven gehand haafd op 1,75 procent van de bouw som. De gemeente geeft geen gehoor aan een verzoek van de Jon ge Ondernemersorganisatie Texel om aanpassing van de bouwleges. De ondernemers vinden dat grote bouw projecten vergeleken met omringen de gemeenten onevenredig zwaar zijn belast. „Het CDA kan zich vinden in handha ving van de tarieven", aldus Cees Hin dinsdagavond in de gemeenteraad. Hij wees een verhoging van de on roerend goed belasting (OGB) ter compensatie bij voorbaat van de hand. „Als je sleutelt aan de tarieven bena deel je de kleine ondernemers", aldus Gerard van der Kooi (PvdA), die de vergelijking met andere gemeenten niet vond opgaan. „Je weet niet hoe de tarieven elders tot stand komen." Hoewel Texel kostendekkende tarie ven nastreeft, slaagt de gemeente daarin niet. Door het uitblijven van grote bouwprojecten voorziet de het college een verdere daling van de le gesopbrengsten. van de raad geen prijzen wilde noe men die voor consorten worden gere kend. „Wel maken we onderscheid tussen grond in het centrum van Den Burg en een achtertuintje in De Mars. Maar er is slechts sprake van een paar van dit soort terreinen op Texel", bagatelliseerde de wethouder. Gelein Jansen betwijfelde dit. „De consorten vliegen je om de oren als ik om me heen kijk", aldus de CDA'er, die Terpstra op het hart druk te goede prijsafspraken te maken. „Anders zal dit beleid u nog opbre ken in de toekomst." Fietspad. De gemeente gaat in no vember om de tafel met Staatsbos beheer (SBB) over de aankoop van grond voor het fietspad naar Paal 9. Eerder dit jaar ging de raad akkoord met de aanleg van een fietspad langs de Witteweg. Staatsbosbeheer liet echter weten geen grond te willen afstaan. Als de partijen in november niet tot elkaar kunnen komen, kan onteigening volgen. Aardgas. Er komt schot in de dis tributie van aardgas naar onrendabele gebieden op Texel. In de eerstkomen de vergadering van gemeenten in de kop van Noordholland, komt de Gas- kop met adviezen over de aansluitin gen in zogenaamde „witte" gebieden. Momenteel is de zaak in studie. Kruispunt. Inwoners van Den Hoorn zijn niet langer voorstander van een rotonde op de kruising Hoornderweg/Pontweg, maar geeft toch de voorkeur aan stoplichten. Omdat de gemeente in de laatste be groting geen middelen beschikbaar had, heeft het college de beslissing voor zich uitgeschoven. „Als we de technische gevolgen op een rijtje hebben gezet, komen we met een voorstel naar de raad", beloofde wet houder Klaas Barendregt aan Erna Eelman (VVD). Amateurtje. Toneelvereniging 't Amateurtje heeft het blijspel „Zo va der, zo zoon" in studie genomen. Het stuk, geschreven door Danny Jans sen, heeft drie bedrijven en acht rol len. De spelers zijn onder leiding van regisseuse Tjitske Luiken intussen met de repetities begonnen. De uit voering is op zaterdag 21 november in De Wielewaal in De Waal. Dierenbescherming. De Dierenbe scherming Den Helder en omstreken zoekt vrijwilligers die in de week van 5 tot 10 oktober willen collecteren op Texel. Ook zullen aan de deur dier-kalenders te koop worden aange boden. Opgeven vóór vrijdag 18 sep tember, tel. 02230-16044, of 02230-35169. ■(jjj 0,0 s bet eiland op de expositie van Karl-Heinz Weiss.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 5