iDe „betaalde trimmers" van de Texelse Courant ff »*daS in Schagen en vrijdag, met 1 «ekendbijlage TC3 en/of de Vakan- ekrant, in Hoorn. Het moeder- «emplaar van de krant gaat met de oot van 10.00 of 11.00 uur naar de verkant. Met de LenR-bestelbus, bestuurd door Nel Dijker, aat het dan in vliegende vaart naar in van beide „drukfabrieken". Het •reedmaken, monteren, drukken en wwen van de krant is voor de wer- èden daar een fluitje van een cent. j zijn veel grotere klussen gewend in de Texelse Courant, die een opla- ivan 7.000 exemplaren heeft. Geen krant gehad? Schrijver verblind door clubliefde? Pony's Van Heerwaarden landelijk in de prijzen Crossers doornat, toerders droog Hockeytraining 'ER VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1992 TEXELSE COURANT PAGINA 7 tweemaal per week glijdt de Texelse Courant door de brievenbus bij circa 4.500 adressen op het eiland. Bijna huis-aan-huis dus, daar is een heel netwerk van bezorgers voor nodig. Sommi- n hebben een wijk van driehonderd kranten en kunnen alles lopend af. Anderen brengen niet meer dan twintig kranten rond, maar moeten daar kilometers voor fietsen over onbeschutte poi nds jerwegen langs boerderijen met hapgrage honden. Allemaal heb- nkir ien ze hun eigen verhaal en hun eigen beweegredenen. Op deze jagina een paar voorbeelden. i/v iken mhi Allereerst een korte uitleg van de die de krant aflegt van drukkerij ot brievenbus. Een nog steeds voor wend misverstand is dat de Texel- -tin e Courant bij LenR in Den Burg jvordt gedrukt. Vroeger, tot 1978, dat wèl het geval, toen de krant og in lood (hoogdruk) werd gezet en ^ent edrukt. Tegenwoordig maken we ge- hor ruik van de offset-techniek (vlak- uk). De apparatuur hiervoor hebben o p is grotendeels in eigen huis: de lige ont wordt geheel met tekst en fo- i's op Texel in elkaar gezet. Alleen et laatste facet van het produktie- idic races, het drukken, wordt uit- esteed aan drukkerij Van Ketel. ten tot de krant eindelijk arriveerde. De meesten hadden er een lange schooldag opzitten en wilden wel eens naar huis om het weekend te vieren. Anderen, voor wie de kran tenwijk een bijverdienste is naast het hoofdberoep, zagen hun tijdsplanning volkomen de mist in gaan. En tijd is Normaal is het dat de krant om 15.00 uur weer terug op Texel is. Op dinsdag lukt dat vaak al een boot eerder. In de drukkerij staat een deel van de bezorgers al ongeduldig klaar. Als er folders met de krant meegaan, hebben ze deze intussen al gesor teerd. Dat scheelt tijd. De folders hoeven dan alleen nog te worden „ingestoken". Met fietstassen vol verdwijnen de jongens en meisjes vervolgens uit zicht, op weg naar het beginpunt van hun route. Niet alle kranten worden bij de druk kerij afgeleverd. Het eerste pak wordt door chauffeur Nel persoonlijk afgele verd in het buffet van de Texelse boot. En terug op Texel staat één van de trouwste bezorgers, Piet Zijm uit Den Hoorn, steevast klaar bij Van Hij krijgt daarbij de hulp van de ande re gezinsleden. Thuis helpen de ande ren om de krant te vouwen en folders in te steken, zodat Jitse zo snel mogelijk op pad kan gaan. Zijn zusje Mariska (11) is net zo enthousi ast als Jitse en doet enkele straten in de buurt.. Inmiddels heeft ook zij al zoveel gespaard dat ze er een moun tainbike van kon kopen. Fietstas De 12-jarige Daniëlla van Leersum heeft een totaal andere route: Hoorn- derweg, Hemmerweg en boerderij Emma aan de Westerweg. „Tweeënt wintig kranten in eenentwintig post bussen", zegt ze. Daniëlla zit op de Kompasschool in Den Burg en is da gelijks om drie uur vrij. Meestal sluit tiiev Drukfabrieken CS: Soms te laat ich gebeurt het, en dan vooral op 11 fijdag, dat de krant pas laat weer p het eiland terug is. Meestal is dat wijten aan de produktieplanning in Hoornse drukkerij. Soms is men II jg bezig met een andere grote klus i kan de drukpers niet 1-2-3 vrijge- aakt worden voor de TC. Heel ver- tend voor lezers, adverteerders, adewerkers en last-but-not-least de izorgers. Zij krijgen menigmaal de H Ui) van de late bezorging, hoewel an totaal geen blaam treft. Zelf lalden ze al stevig, omdat ze lang de LenR-drukkerij moesten wach- Jitse en Mariska Betsema. leunend over het stuur van hun zelfverdiende mountainbikes. (Foto's Frans Hopn geld, nietwaar? De directies van LenR en Van Ketel onderkennen het pro bleem en doen hun best om het on gemak zoveel mogelijk te beperken c.q. te voorkomen. BEZORGERS TEXELSE COURANT f1(. aam toer van Heerwaarden fit 'ank van Heerwaarden fit artijn Beers iry v.d. Veen Griffioen as van Es arike Janssen ifan Huisman ila Vrijdag fevrouw Barhorst ||t Zijm lavrouw A. Mulder blanda Leijen jfae Betsema pan Kooiman (tra Hin ftoer Broekman nendregt, Janine bastien Boon san Boon '°bbe van den Kieboom v.d. Vis-Dijker Koopman a Bos P Leyen P- Brouwer p Kuip jrdo de Graaf fistien Veeger A- de Grave van der Zee "lijn Barendregt tole van Leersum Hooyschuur Route Den Burg A. Den Burg B. Den Burg C. Den Burg D. Den Burg E. Den Burg F. De Zes, Bg. Houtstr., Houtwg., Witte Kruisln., Kogerwg./ Kogerstr. 1-57/2-74, Jan Reystr. De Mars (oudste deel)/Spinbaan De Mars v.a. Buytengors, Sluys- coog, Verlaet, Kofbaeck, Duykerdam Oudeschild, Schilderweg 249-296 Den Hoorn De Koog, Bosrandweg t/m 227 en Pontweg 234 en 236 De Cocksdorp Oosterend De Waal Zuid-Eierland en Nieuwlanderweg Midden-Eierland, Hoofdw., Slufterw., Oorspr.w., Stengw., Limietw. Midden-Eierland en Oorsprongweg Vuurtoren/Krimweg Het Noorden Oosterenderweg, Ongeren, Meijerte- bos, (Waalen)burgerdijk Oost Spangerw., Marsw., Kadijksw., Hal- lerweg 20, Veenselangweg Hogeberg, Reijer Keijserstr, Haller- weg 51/55, Schilderw. 160-222, Wezenland, Zuidhaffel 49 't Horntje, Pontweg 1-68, Waterwg Zuidhaffel Westerw., Driehuizen, Keesomln. 45 Pontw. 91-95, Akenb., Hemmerkooi Rozendijk, Smitsweg Gerritslanderdijkje, Grensweg, Pontweg 98-110 Kogerw., Californiëw., Pijpersdijk, Pontw. 123-224,Ruigend., Mien- terglop, Bosrandw. v.a. 516 De Kaai Eierland, Postw., Hollandsew., Hoofdweg (ged.) Hoornderw., Hemmerw., Emmaln.33 Slufterweg/Zanddijk Telefoon 12573 12038 14301 12531 14365 14030 10131 14478 10443 12763 19223 17605 16344 18235 13956 17908 16362 11231 16225 18307 13404 18635 18869 13621 19339 12836 13665 14216 12229 13552 18915 11231 19653 11653 Maldegem aan de Pontweg. Nadat de meeste kranten bij LenR in de krappe Warmoesstraat zijn uitgeladen, snelt Nel naar het busstation op de Ele- mert. Verscheidene pakketten worden dan aan de bussen voor de buiten dorpen meegegeven. Vervolgens rijdt ze nog een route met de bestelbus langs enkele vaste verkooppunten op het eiland, 's Zomers heeft ze het helemaal druk, als de Vakantiekrant bij campings, hotels en andere logies- verstrekkende bedrijven moet worden rondgebracht. Sparen Geld is een belangrijke -zo niet de voornaamste- drijfveer. De krant rondbrengen is een aardige bijver dienste. Eén krant met één folder le vert elf cent op. Heb je een wijk van bijna driehonderd kranten, zoals de 14-jarige Jitse Betsema die heel Oosterend voor zijn rekening neemt, dan tikt het stevig aan. Toen TC3 nog los verscheen, was het helemaal een goudmijn. Hoewel hij pas een jaar bezig is, heeft Jitse al een mountainbike en een computer gekocht van zijn zelf verdiende geld. „Sommigen verklaren me voor gek dat ik dit doe, maar ik vind het hartstikke leuk", vertelt hij. „Je hebt wat te doen en je verdient meteen een leuk centje. Anderen werken alleen in de vakanties, maar zo kom ik aan een mooi extraatje." Op zijn gloednieuwe mountainbike is Jitse zuinig. „De krant breng ik rond met een oud barrel, waarmee ik lek ker de stoepen op en af kan scheu ren. Of fietsen van krantenbezorgers sneller slijten dan andere fietsen? Als je er zo ruig mee omgaat als ik wèl." Jitse heeft uitgedokterd wat de snelste route is. „Toen ik pas begon was ik er een hele tijd mee bezig. Het was moeilijk om te onthouden wie wel of geen krant krijgt, of wie geen folders hebben wil. Nu ben ik, als het supersnel gaat, alle kranten in een uur en een kwartier kwijt." dat precies aan op de komst van nieuwe krant, zodat ze meteen bij de drukkerij aan de slag kan met vou wen en folders insteken. Sinds kort beschikt ze over een door LenR be schikbaar gestelde fietstas. „Dat gaat een stuk makkelijker dan met een plastic tas vol kranten." Plastic tassen heeft ze nog wel bij zich: om de kranten eventueel tegen regen te beschermen. Ze zorgt zelfs beter voor de kranten dan voor zich zelf, want een regenpak heeft ze niet. „Nou ja, ik moet er wel ergens eentje hebben, maar ik weet niet waar die ligt. En zo erg vind ik het niet om kletsnat te regenen. Dan kan ik gelijk onder de douche!" Schotanus Het is nu moeilijk voor te stellen dat 30 jaar geleden alle Texelse Couran ten in Den Burg nog werden bezorgd doot één man, Gerrit Schotanus. Toen deze bekende bezorger om ge zondheidsredenen stopte, werd hij opgevolgd door Peter van Heerwaar den en Rob van der Kooi. Laatstge noemde stopte er na een jaartje mee, Van Heerwaarden bleef en vroeg zijn broer Henk om versterking. Samen nemen ze tot op de dag van vandaag een groot deel van de Texelse abon nees voor hun rekening. „Ik ben begonnen met 965 kranten. Nu zijn er in Den Burg, alles bij elkaar opgeteld, zo'n 2200 abonnees. Dat aantal is Je laatste vijftien jaar enorm uitgebreid", vertelt Peter van Heerwaarden. Burg A:Sint Jan, Gollards/Samen Eén, Beatrixlaan 1-143 oneven en 2-58 even. Binnenburg Pu v- Cuyckstraat, Duinreep, Elemert, Gasthuisstraat 1-31, Golfslag, Gravenstraat, Groe is. Hogerstraat, Ada van Hollandstraat, Hollewal, Kantoorstraat, Keesomlaan 9-39; Mo «aft ^00rdwester' Parkstraat, Schilderend 6 en 10, Schoorwal, Stenenplaats, Vaargeul 'Kt, V|oec]|jjn> Vogelenzang, Warmoesstraat, Weststraat, Weverstraat, Pater Witteplein 'es- Zwaanstraat. ,.Urg B: Achterom, Bernardlaan 50- ...even en 63-121 oneven, Binsbergenstraat, Brou- aat, Drijverstraat, Marelstraat, Starkenburgh, Thijsselaan, Waalderstraat 45-86, Wilhelmina- oneven en 50-120 even, Wilsterstraat. L '9C: Beatrixlaan 145 oneven en 6-.... even; W. van Beierenstraat, Boogerd, Jan Dirks- »8u r» traat 33~76, Jonkerstraat, Kogerstraat 59-.... oneven en 76-.... even, lijnbaan. ïien'9i ^0m'iardlaan 123-... oneven, Maricoweg, Schoonoordsingel, Waalderstraat 2-48 n i-43 even. Wagenmakerstraat. L'9 Emmalaan 1-44, Haffelderweg, Keesomlaan 1-7; Schilderend 1-143 oneven en öeven. Slingerweg 21-27. Mocht u onverhoopt geen krant krijgen, bel dan eerst naar Lange- veld de Rooy, tel. 12741. Ook voor aan- en opmerkingen en in formatie over bezorging en abon nementen kunt u hier terecht. Buiten kantoortijd dient u eerst u eerst contact op te nemen met de bezorger. Zie voor de wijk- indeling de hier bijgevoegde lijst, die u kunt uitknippen en bewa ren. Lukt het niet om de bezorger te pakken te krijgen, bel dan 18542. Betaald trimmen „De mensen bij wie ik bezorg, weten wel dat ik altijd de pas erin heb. Ik gooi nog steeds 700 kranten in drie uur tijd door de bussen. Het is voor mij een ontspanning, je kunt onder weg over van alles en nog wat na denken. Veel mensen snappen niet waarom ik het doe. 'Je werkt toch al de hele dag', zeggen ze dan. Dat is natuurlijk zo, maar als je de hele dag binnen hebt gezeten, vind ik het fijn om een uur of wat buiten te lopen. Andere mensen lopen een paar uur in het bos, ik doe mijn krantenwijk. Be taald trimmen, zeg ik altijd. Wil je nog mooier hebben?" Van Heerwaarden zegt bewust de krant nooit vóór het rondbrengen te lezen. „Ben je mal. Als ze dan vragen of er wat instaat, moet ik nog ant woorden ook. Daar kun je niet aan beginnen. 'Laatste nieuws?' vragen ze altijd. 'Dat maak jij niet meer mee', zeg ik dan steevast. Nee, ik kijk hem pas na het lopen in." Niet mopperen Over het weer van de afgelopen 30 jaar is Van Heerwaarden tevreden. „We mogen hier als bezorgers op Texel beslist niet mopperen. Als ik twee keer per jaar een nat pak haal, ben je er wel. Ik heb alleen een gloei ende hekel aan ijzel. Op zulke mo menten zou je wensen dat iedereen zijn stoepje keurig schoonmaakte." Over de vraag of hij nog iets geks heeft meegemaakt gedurende zijn loopbaan, moet hij diep nadenken. „Dat schiet me zo gauw niet te bin nen. Er komt me wel onmiddellijk een voorval met Schotanus voor de geest. Die bezorgde de krant bij een schooljuffrouw, die op het Schilde rend woonde. Ze kwamen elkaar eens tegen op het paadje voor haar huis. 'Ach Schotanus, steekt u hem er goed diep in', vroeg ze hem. 'Maar juffrouw, u doet me blozen', schijnt hij te hebben geantwoord." Geen klachten Broer Henk van Heerwaarden was 37 jaar toen Peter hem om assistentie verzocht. In eerste instantie nam hij 250 kranten van hem over, later groeide dat aantal uit tot 300. „Ik begon om vijf uur 's morgens bij de boer en kwam om kwart over zes thuis. Binnen een kwartier liep ik dan met de tas op m'n rug te bezorgen. Hoewel de mensen de krant dus laat kregen, heb ik nooit een klacht ge hoord. Ze waren al blij dat ze hem dezelfde dag nog in huis hadden. De buitendorpen kregen hem met de post thuisgestuurd, dus pas de vol gende dag." Henk kreeg hulp van zijn vrouw, die achter de kinderwagen lopend, en passant de kranten in de bussen liet verdwijnen. Toen de kinderen groter werden, namen ook zij een deel van de wijk voor hun rekening. Van Heer waarden kan zich herinneren ooit de krant een dag later te hebben be zorgd. „Het jaartal kan ik me niet meer voor de geest halen, maar er lag toen zo'n enorm pak sneeuw, dat ik eerst de brievenbussen had moe ten uitgraven om er bij te kunnen. Ik ben met de moed der wanhoop nog wel gestart, maar in de Wagema- kerstraat lag ik al ondersteboven. Bril kapot, alleen maar ellende. Maar dat is in mijn loopbaan de enige keer ge weest dat ik heb moeten verzaken." Mitrailleur „Ik heb het altijd leuk werk gevon den. Vooral het mitrailleurgeluid ach ter je als je snel door een straat gaat. Dat is afkomstig van de men sen die van binnenuit het laatste endje van de krant door de bus trek ken." Henk van Heerwaarden wil doorgaan tot hij 65 wordt. „Ik zit nu al een jaar of vijf in de vut, maar die krant wilde ik niet gelijktijdig opgeven. Het Daniëlla van Leersum: Als het regent, ga ik meteen onder de douche!" is lekker als je nog even wat te doen houdt. Maar je kunt natuurlijk ook te lang doorgaan. Ergens móet je de streep trekken." Oudeschild Riek Barhorst voorziet op z'n minst al 15 jaar de Oudeschilders van de Texelse Courant. Zo'n 350 abonnees, een getal dat volgens mevrouw Bar horst nog groeiende is. „Het dorp wordt nog steeds groter." Ook bij haar helpen man en kinderen een handje mee. Ze vertelt nog steeds plezier te hebben in het rondbrengen. „Als de krant tenminste niet te laat is, want dan staat de telefoon roodg loeiend. Mensen komen ook wel naar ons huis, in de veronderstelling dat we ze per ongeluk een keertje heb ben vergeten. Dat heb je als je op een dorp woont, ledereen weet wie de krant bezorgt, natuurlijk." Nieuwe jurk Het contact met de mensen vindt mevrouw Barhorst een aardig aspect van het vak. „Je maakt hier en daar eens een praatje. Als je het gaat ver gelijken met vroeger, is dat sinds we niet meer met kwitanties hoeven te lopen, uiteraard wel verminderd. Als je in die tijd aan de deur kwam vroe gen de mensen gelijk hoe ik de nieu we vloerbedekking of hun nieuwe jurk vond." Mevrouw Barhorst vertelt dat het haar heeft verbaasd dat ze maar één reactie heeft gekregen op het ver schuiven van de krant van donderdag naar vrijdag. „Ik had gerekend op een heleboel commentaar, maar slechts één afkeurende opmerking. Typisch niet?" Vrijdag 4 september, 22.25 uur. Spe lers van Casino 2 en hun coach ma ken zich op voor de zaalvoetbalwed strijd tegen Bakkers Ijzerhandel. De coach constateert dat er een totaal ander team in het veld staat dan de vorige wedstrijd en geeft dit door aan de scheidsrechter, die de aan voerder van Bakkers Ijzerhandel bij zich roept. Deze geeft aan dat er van de regels wodt afgeweken met me deweten van de rayonleider, de heer Boon. Het team van Casino geeft aan dat zij de wedstrijd wil spelen, maar dat bij verlies een protest rich ting rayon gaat, wegens het opstellen van niet-gerechtigde spelers. Dit komt het team dan op een behoorlij ke geldboete te staan. De aanvoerder van Bakkers Ijzerhandel wil dan de wedstrijd niet spelen. De spelers, van Casino stellen dan voor om wèl'te voetballen, maar Casino als winnaar uit te roepen en verder geen actie te ondernemen. De scheidsrechter is het hier niet mee eens. Hij weigert de wedstrijd te Twee Welsh pony's van Aad van Heerwaarden uit Den Burg kwamen uitstekend uit de bus tijdens natio nale en internationale keuringen. De 3-jarige hengst Roderick, waarmee Van Heerwaarden in voorgaande ja ren ook al succesvol was, werd in Heteren (Gld.) uitgeroepen tot kam pioen van zijn categorie. De jury, met een Engelse kenner in de gelederen (Engeland is de baker mat van het Welsh-ras), liet zich zeer lovend uit over het dier van Neder landse komaf. Aan deze internationa le keuring namen 250 pony's uit diverse Europese landen deel. Van Heerwaarden overweegt nu zijn top- dier volgend jaar af te vaardigen naar de jaarlijkse dekhengst-keuring in Er- melo. Hij hoopt dat Roderick dan als dekhengst voor het stamboek zal worden aangewezen. Met zijn 1-jarige merrie Desert Queen gooide Van Heerwaarden eveneens hoge ogen. In Heteren behaalde deze pony de tweede prijs en een week eerder, tij dens de centrale keuring in Kootwijk (Gld.), werd Desert Queen derde. fluiten en verlaat de zaal onder de woorden: „Voor deze flauwekul kom ik niet van huis." De teams hebben toen zonder fluitist gespeeld, wat de wedstrijd ten goede kwam. Casino won met 3-4. De jongens van de tijdwaarneming voetbalden met Bak kers Ijzerhandel mee en iedereen was tevreden. Tot dinsdag. „Casino weigerde te spelen" staat in de Texelse Courant. Dan vraag ik me af: Voor welke vereniging is die stukjes schrijver actief bezig op het veld? W. S. Roeper (coach Casino 2), Den Burg Crossers van de MAB-club streden op een kletsnatte baan om de Wil lem Goënga-bokaal. Het team Ste- phano Siebeling/Sander Witte wist te winnen en won hiermee de meer dan royale bokaal. Het opdrogen van de rijders ging 's avonds bliksemsnel bij de hitte van de barbecue. De volgende dag (zon dag) gingen de toerders daarentegen bij prima weersomstandigheden van strat. De rondrit vond plaats in de vorm van een dorpentocht met vra gen. Bijvoorbeeld: „Hoe lang is de mast van de boot van Meyert Boon?" (antwoord: 9 meter). Er werd gereden in vijf teams van zes motoren. Dé' eerstvolgende motorcross is op 27 september. De toerders kunnen op 20 september naar de Ducati- races in Assen, vertrek boot 8.00 uur, informatie: Hans Smit, tel. 12132. Gezien het succes van de afgelopen twee jaar, krijgt het hockey- experiment weer een vervolg. Onder leiding van een ervaren en goed op geleide trainer beginnen de trainingen op maandagavond 21 september van 20.00 tot 21.00 uur op het verlichte veld van Texelse Boys. ledereen die ooit of nooit een hoc keystick heeft vastgehouden is van harte welkom om een keer mee te doen. Ervaring is niet nodig, enthou siasme wèl. Hockeysticks kunnen eventueel worden geleend. Voor eventuele inlichtingen bellen naar Su san Romijn, tel. 10006, of Rozemarijn Veldhuis, tel. 14024.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 7