Flora krijgt nieuwe kans in Buitenmuy RGEHDA Fusie waterschappen definitief van de baan Vijf ha terrein wordt „arm" gemaakt TEXELSE^ COURANT Een jaar lang voor half geld de Texelse Courant Studenten abonnement De Texelse Courant houdt de band in stand! Verlenging kermis stuit op kritiek „Geef Max de zak" op dinsdag 13 oktober >P< Afgeslankte dienst zelfstandig verder Hulp bieden bij auto te water Zwemrecords sneuvelen bij wedstrijden TX '71 f Pr PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 15 SEPTEMBER 193 UNSDA Witte plek temidden van de groene duinen: over enkele jaren moet zich hier een bonte flora hebben c Het lijkt natuurvernietiging, maar het blijkt natuurbouw te zijn. Sinds een maand is het bedrijf Texel B.V. met grote machines be zig een terrein in de Buitenmuy te ontdoen van alle plantengroei. Dat gebeurt rigoreus. Niet alleen wordt de vegetatie verwijderd, maar tegelijk wordt ook 25 centimeter van de humusrijke boven grond afgeschraapt, waardoor een kale en witte vlakte overblijft: puur klapzand. De opmerkelijke operatie duurt zestien weken en kost enkele tonnen. Over dat geld beschikt opdrachtgever Staatsbosbeheer krachtens het natio nale Natuurbeleidsplan, dat bedoeld is voor herstel van natuurlijke waar den in Nederland. De verwachting is dat zich op den duur op het maagde lijke terrein een rijke veelsoortige plantengemeenschap zal vestigen, veel mooier en interessanter dan de ruigte waarmee het drassige terrein tot voor kort overdekt was. Daarbij moet men denken aan diverse soor ten orchideeën, blaasjeskruid, fontein kruid, slanke duingentiaan, parnassia, oeverkruid, kleine waterweegbree en tientallen „gewone" soorten. Het zijn allemaal planten die er vroe ger ook stonden maar langzamerhand werden verdrongen door enkele over heersende andere planten en strui ken. Dat is op zichzelf geen onnatuurlijk proces, maar het is wel versneld door bemestende stoffen die tegenwoordig vanuit de lucht op het terrein neerdalen en van menselijke herkomst zijn. Zonder ingrijpen zou de natuurhistorisch belangwekkende Buitenmuy uiteindelijk in een wilgen- bos veranderen. Het proces lijkt in veel opzichten op de verdwijning van de heidevelden. De heideplanten die prijs stellen op arme grond, kunnen het niet bolwerken tegen enkele gras soorten die wèl van „vette" grond houden en het steeds beter doen op de steeds vruchtbaarder bodem. Nat In de Buitenmuy is echter sprake van een nat milieu. In natte zomers en in elk geval 's winters staat het terrein onder water, wat borg staat voor een vochtminnende vegetatie met alle diersoorten die daarvan weer afhan kelijk zijn. Omdat het terrein licht helt, is het ene deel natter dan het andere, zodat alleen al hierdoor varia tie zal ontstaan. Bij Staatsbosbeheer is men zeker van het resultaat omdat met deze vorm van natuurbouw al de nodige erva ring is opgedaan, ook op Texel. In de Mandenvallei bijvoorbeeld die in 1984-1985 door Rijkswaterstaat on der handen werd genomen, werden na een jaar al tientallen plantensoor ten gesignaleerd. Nu zijn er maar liefst 105. Bij het werk in de Man denvallei ging het overigens niet pri mair om de natuur maar om kustbehoud. In samenspraak met Staatsbosbeheer werd het werk ech ter zodanig uitgevoerd, dat de flora maximale mogelijkheden kreeg. Bij het afschrapen van de Buitenmuy komt 15000 m3 humusrijke boven grond beschikbaar. Deze wordt gestort achter de buitenste zeereep. Om met de zware machines niet in problemen te komen wordt geduren de het werk bronbemaling toegepast. Het Buitenmuy-projekt wordt begeleid door het bureau B M uit Den Burg, dat dit soort „groene" klussen in de nabije toekomst vaker hoopt aan te pakken. Met het oog daarop werd onlangs Rob Bakker in dienst geno men. Hij volgde een opleiding aan de school voor bosbouw en cultuurtech niek Larenstein in Velp en speciali seerde zich in weg- en waterbouw en natuurbouw. Afgesloten Wie van plan is over enkele jaren met familie of kennissen naar de Buiten muy te gaan om in het voorjaar te genieten van al die mooie planten, moet worden teleurgesteld. De Bui tenmuy is en blijft afgesloten natuur gebied, waarheen zelfs geen excursies kunnen worden gemaakt omdat het te ver buiten de route ligt. Alleen in de bramentijd (september en oktober) en vanaf de zg. groene routes (opengesteld tussen 1 novem ber en 1 maart) kan het publiek er wat van zien. Het zal mogelijk bevreemding wekken dat er ondanks dit geringe „maat schappelijke rendement" geld be schikbaar is voor deze natuurbouw, terwijl Staatsbosbeheer tegelijkertijd bezuinigt op personeel waardoor gro te problemen ontstaan bij beheer en toezicht van de natuurterreinen. Staatsbosbeheer wijst er echter op dat de financiën niet uit het haar toe gewezen budget komen. Gebruik wordt gemaakt van een heel andere pot, die krachtens het door de Twee de Kamer toegejuichte Natuurbe leidsplan is ingesteld. Het is lange termijnbeleid: tot ver in de volgende eeuw zijn er middelen om met na tuurbouw voort te gaan. Aan de overkant wonen en studeren, maar toch op de hoogte blijven van je eiland? Lezen wat je oude sport- cluppie presteert en wat ze allemaal uithalen in je geboortedorp? Meeleven met oud-klasgenoten die gaan trouwen of een kindje hebben gekregen? Weten wat er de komende weekends te beleven valt? Meepra ten over branden, ongelukken, poli tiek en ander nieuws? Dat kan allemaal met een op de Texelse Courant. Jongens en meisjes die aan de over kant wonen en studeren, kunnen ook in dit studiejaar 1992-1993 een spe ciale korting van 50 procent op het abonnementsgeld krijgen. Je hoeft alleen maar een schoolver- klaring te overleggen en uiterlijk vóór 1 oktober a.s te reageren. Ook degenen die afgelopen school jaar de Texelse Courant ontvingen en hun studenten abonnement willen verlengen, moeten dit vóór 1 oktober regelen. Informatie: abonnementenadministratie Texelse Courant Carina Bakker en Cam' de Kok aan de LenR-balie Parkstraat 10, telefoon 12741. Na het verwijderen van het ruige plantenkleed, wordt 25 centimeter van de humusrijke boven grond afgegraven en afgevoerd, zodat schraal wit zand overblijft. (Foto's Harry de Graaf) Een voorgenomen verlenging van de kermis is bewoners van De Koog in het verkeerde keelsgat geschoten. Ze zijn bang voor nachtelijke geluid soverlast. Op aandringen van Erna Eelman-van der Kooi beloofde wet houder Krijnen (welzijn) dinsdag avond tijdens de raadsvergadering spoedig overleg te gaan voeren met de dorpscommissie. Reden voor de irritatie in De Koog is een voorstel de sluiting van de ker mis om 23.00 een uur te verlaten. Campingexploitanten C. Zutphen en N.J. Ruis voorzien toename van ge luidsoverlast, waardoor gasten zullen wegblijven. Mevr. Eelman herinnerde eraan dat de commissie welzijn de verlenging van de kermis al eerder van de hand De jaarlijkse kledinginzameling „Geef Max de zak" wordt dinsdag 13 okto ber gehouden. Vanaf drie uur 's mid dags worden huis aan huis op heel Texel de zakken kleding maar ook schoenen opgehaald. De opbrengst komt o.m. ten goede van het „Tessel- huus" en de Texelse reumapatiënten. Op het publiek wordt het beroep ge daan vroegtijdig kleding en schoenen uit te zoeken die voor deze goede doelen kunnen worden afgestaan. Dinsdag 15 september De raadscommissie voor wel zijnsbeleid heeft in het raadhuis een openbare vergadering, aan vang 19.30 uur. De try out voorstelling van Her man Finkers in theater-restaurant Klif 12 is uitverkocht. Woensdag 16 september De raadscommissie voor ruimte lijk en huisvestingsbeleid heeft om 19.30 uur een openbare ver gadering, aanvang 19.30 uur. On der andere hoorzitting nav de bezwaren die zijn ingebracht te gen de plannen van Aegon voor de bouw van zomerhuizen op een kampeerterrein. Tevens hoor zitting naar aanleiding van de be zwaren die zijn ingebracht tegen het bestemmingsplan De Koog oost (supermarkt/hotel Nikadel). In Cinema Texel draait om 19.00 uur „Batman returns" en om 21.15 uur „Basic Instinct". Donderdag 17 september In Cinema Texel draait om 19.00 uur „Batman returns" en om 21.15 uur „Final Analysis". De raadscommissie voor finan cieel, economisch en technisch beleid heeft in het raadhuis een openbare vergadering, aanvang 19.30 uur. Onder andere wordt gesproken over het jaarverslag van de Stichting VVV, het bode monderzoek bij de Wilhelmina- laan, garantie voor de Stichting dorpsherstel, brandpreventiemaa tregelen voor de Ferrever- en de Beatrixzaal en nieuw meubilair voor de Sint Jozefschool. Vrijdag 18 september Om 14.30 uur begint in „Rebec ca" te De Waal de receptie ter gelegenheid van het produceren van de 100.000e kg melk door Johanna 180 van de familie Jim- mink uit De Waal. In Cinema Texel draait om 19.00 uur „Batman returns" en om 21.15 uur „Final Analysis". De jaarvergadering van voetbal vereniging ZDH wordt gehouden in kantine De Spil en begint 20.00 uur. rdag portee ftnaf 1 „01 jn bel •,end v ;j0rgai erste Hoogwater Oudeschild Di. 15 11.04 en 23.10 Wo. 16 11.46 en 23.00 Do. 17 12.05 en 23.15 Vr. 18 12.05 Za. 19 00.00 en 12.40 u. Zo. 20 00.30 en 13.20u Ma. 21 01.47 en 14.50u, Di. 22 03.34 en 17.05 Aan hét strand is het ongeveer een ui eerder hoog water. De zon komt 20 sep tember op om 7.21 uur en gaat onder om 19.41 uur. 19 september laatste kwartier; 21 september doodtij. dan stelt hoofd-technische dienst H. fei1 Vonk, die daarmee aangeeft dat op- pervlakkige samenwerking met defi ;<e^ siepartners niet zinvol is. Een .j&akd het waterschap staat te wachten reorganisatie van het bestuurlijke paraat. heeft gewezen. „Toch laat het college laat de besluitvorming afhangen van nader overleg met de dorpscommis sie." De dorpscommissie heeft inmid dels kritiek geuit op de verlenging van de kermis. De VVD-vrouwe drong tevens aan op tijdige vaststel ling van de datum. „De gasten willen de kermisweek mijden." CDA'er Rienstra, die ter ore was gekomen dat de kermis meer lawaai dan nor maal produceerde, informeerde of er dit jaar geluidsmetingen zijn verricht. De wethouder ontkende maar beloof de volgend jaar weer te gaan meten. Tijdens de Dag van de Veiligheid, die zaterdag in zwempark Molenkoog wordt gehouden, kan een beperkt aantal mensen deelnemen aan de cursus „auto te water". De cursus brengt kennis en vaardigheid bij om mensen te redden die met een auto te water zijn geraakt. Belangstellen den kunnen zich hiervoor tevoren op geven bij Nico Drenth, tel. 13178 (privé) of 12222 (werk). Deelname kost veertig gulden per persoon. De cursus bestaat uit een theoretisch gedeelte van een uur, dat begint om 11.30 uur. Van 13.00 en 15.00 uur wordt in de praktijk geoefend. Maxi maal kunnen 35 personen deelne men. Aangeraden wordt droge kleding mee te nemen. Wie de cur sus met goed gevolg doorstaat, krijgt na afloop een certificaat. De voorgenomen fusie tussen de waterschappen van Texel met de Wieringermeer en de Aangedijkte landen en Wieringen is van de baan nu laatstgenoemde heeft afgehaakt. Op het polderhuis in Den Burg rea geert men met gemengde gevoelens op het nieuws. De heemraden van het Texelse waterschap bezien van avond de toekomst van een zelfstan dig voortbestaan van de organisatie, die op termijn alleen het onderhoud en beheer van de waterlopen overhoudt. Aanleiding tot de fusie is een nieuwe wet waardoor de werkzaamheden van het waterschap veelomvattender worden. Naast het agrarische belang, dient het waterschap méér rekening te houden met het milieu, ruimtelijke ordening en recreatie. Daarnaast is sprake van een verdere democratise ring van de organisatie, waarbij naast eigenaren van onroerend goed ook de huurders zeggenschap krijgen. Als te genprestatie moeten ze net als de eigenaren vanaf 1995 waterschaps heffing betalen. Of dit opweegt tegen de extra administratieve rompslomp staat nog niet vast. De kosten van het „papieren waterschap" dreigen het kleinschalige Texel boven het hoofd te groeien. Fusie met de twee overkantse part ners, waarbij een aantal bureautaken gezamenlijk worden aangepakt, leek de aangewezen weg om tot kosten besparing te komen. De provincie, opdrachtgever van een ruim een hal ve ton kostend onderzoek, steunde de fusie. Nu de hoofdingelanden van de Aangedijkte landen en Wieringen, de vloer hebben aangeveegd met het rapport-Zuidema en de fusie hebben afgekeurd, blijkt anderhalf jaar verga deren en onderzoek voor niets ge weest. Stafoverleg Op Texel heeft inmiddels spoedover leg plaatsgevonden tussen stafleden en bestuur over de nieuwe situatie. Over de inhoud hiervan is dijkgraaf J.S. Dijt terughoudend. „We moeten eerst nog maar eens informeel met elkaar om de tafel." Vaststaat dat het waterschap vol gend jaar het wegenbeheer -en de hieraan gekoppelde rijksbijdrage- kwijtraakt aan de gemeente. „Een beslissing die ons van hogerhand is opgelegd, maar waar we -zeker in de nieuwe situatie- niet blij mee zijn", zegt Dijt. Overeengekomen is dat twee medewerkers van de technische Cursus „Werken met klei" De cursus „Werken met klei" van Nesrin During start dit winterseizoen op vrijdag 2 oktober. De cursus be handelt verschillende technieken van handvormen, het bereiden van gla zuur en het bouwen van en stoken met een eenvoudige houtoven. De cursus omvat tien lessen op vrijdag middag van 13.30 tot 16.30 uur en vindt plaats in OSG De Hogeberg in Den Burg. De kosten, inclusief mate riaal bedragen 7110, Voor inlichtin gen en opgave: NesKin "During, tel. 18879. dienst gelijktijdig overstappen naar de gemeente. Ook het onderhoud en beheer van de dijken wordt waarschijnlijk afgesto ten. De provincie bestudeert momen teel de overdracht van de dijken aan het hoogheemraadschap Noordhol lands Noorderkwartier. „We zijn ak koord, mits de kosten hiervan niet uitsluitend voor rekening van Texel komen", aldus Dijt. Op korte termijn heeft dit geen gevolgen voor het aan tal arbeidsplaatsen bij het waterschap (momenteel twintig), maar in de toe komst is een afslanking niet uitgeslo ten. Samenwerking Wat resteert is het onderhoud en be heer van de waterlopen. „En gezien de specifieke situatie op Texel is deze taak niet te vergelijken met elders", iet is :;enen wee n k lut.'ln zijn oopvo et alle edoe ;raat Stalin< sast ebber unner etreft: aand di fet ec sn va fooral ns de siandx verdel joral Uwe alen Het afketsen van de fusie wordt niet door iedereen betreurd. „De buiten dienst is technisch gezien gebaat bij een zelfstandig, kleinschalig water schap. Of dat uit financieel oogpunt ook geldt valt te betwijfelen. We streven naar de goedkoopste oplos sing. Daarom was Texel voorstander van een fusie", aldus secretaris/pen ningmeester L. Flisijn. Nuchter Dijt: „Hoewel een fusie iedereen as het hart gaat, vonden we het de be te oplossing. Nu hebben we echter geen keus meer." Vooratandore van oon ovonwioWgo economische opbouw op het eiland zien liever een zelfstandig water schap. Voor medewerkers betekent het voorlopig behoud van werkgele- genheid op Texel. Tenslotte heeft Dijt verheugend nieuws voor de ingelan den. „De verontreinigingsheffing van 735,- per hectare is van de baan." ester •jzika •arte fingt mer: twi slee •t is g w de Zwem- en poloclub TX '71 hield in Zwempark Molenkoog afgelopen weekend de onderlinge wedstrijden. Zo'n zestig zwemmers streden vrijdag-, zaterdagavond en zondag morgen het om het kampioenschap in diverse categorieën. Dat de trainingen van Ria Keijser hun uitwerking niet hebben gemist, bewe zen de tijden die de zwemmers neer zetten. Clubrecords die al jaren overeind stonden sneuvelden ditmaal. Leandro van Karsen en Laura Witte scherpten vrijdagavond de tijden aan op de 25 meter borst- en rugcrawl. Een recordtijd op de vlinderslag over dezelfde afstand moest er zaterdag aan geloven. Ook Merlijn Adema zwom een record op de wisselslag aan stukken. Het koningsnummer, de wisselslag, bleek het zwaarste onderdeel van de driedaagse. Zwemmers moesten hier bij afwisselend in vlinderslag, rug- crawl, schoolslag en borscrawl door het water. De jongste deelnemers volbrachten honderd meter, de senio ren het dubbele. Tot ieders verrassing liet routinier Peter Haker de rest van het deelnemersveld ver achter zich en klopte favorieten Norbert Eelman en Olivier Koning. Haker deed echter buiten mededinging mee, omdat hij zich niet had ingeschreven. Gezelli De vele toeschouwers bewezen dit weekend dat TX '71 over belangstelling niet heeft te klagen. De club telt momenteel 125 leden „En er komen nog steeds nieuwe bij", aldus Ria Keijser, die verzekert dat dit zeker niet allemaal fanatieke zwemmers zijn. „Veel leden komen gewoon voor de gezelligheid." Het kampeerweekend dat -de zwemclub volgende week rond Molenkoog houdt, speelt de ledenwervers in de kaart. Het groeiende ledental heeft nog niet tot ruimtegebrek in het zwembad geleid. „Al is het bij som mige groepen wel wat aan de krapi kant." Uitstage Meisjes onder de acht jaar: Martine Barhorst. Jongens onder de acht jat Leandro van Karsen. Meisjes tot tieijj jaar: Jessica Eelman. Jongens tot tien jaar: Sebastiaan Ran. Meisjes t( twaalf jaar: Laura Witte. Jongens tu twaalf jaar: Coen Zoon. Meisjes tot veertien jaar: Floor Zijm. Jongens to veertien jaar: Merlijn Adema. Heren: gp Norbert Eelman. De zwemkampioenen van TX '71. V.l.n.r.: Sabastiaan Ran, Coen Zoon, Leandro van Floor Zijm, Laura Witte. Martine Barhorst, Norbert Eelman, Mer Adema. Jessica £e/mf (Foto Gi""1

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 2