Nieuwe boot voor KNRM-station De Koog Eigenaar verbrande kotter oneens met „deskundigen Voor het weekend van 19 en 20 september Kerkdiensten zondag 20 september Onervaren Duitsers met jacht vastgelopen Senioren Oosterend toeren door Friesland Motorrijders gewond na botsing op kade Scheepvaartraad: „Blusactie niet snel genoeg" fte ixel jns Agenda herfstvakantie Cursus geeft inzicht in achtergrond muziek CNV geeft cursus over ondernemingsrecht TEXELS E™COURANT Een jaar lang voor half geld de Texelse Courant Studenten abonnement De Texelse Courant houdt de band in stand! PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 18 SEPTEMBER 4jDA( V' Gerda Rüngs-Wuis Irechtsdoopt de nieuwe boot van de whipperploeg van De Koog. Het station De Koog van de KNRM beschikt sinds gisteren over een nieuwe boot. Het is de „Zalm", een vaartuig van het Engelse merk Avon met een harde polyester romp met opblaasbare rand („tube"). De boot vervangt de Zephyr rubberboot „Tob be" die meer dan tien jaar heeft dienst gedaan en nu een reserve functie krijgt. De „Zalm" werd gistermiddag met champagne gedoopt door Gerda Rüngs-Wuis, echtgenote van schipper Udo Rüngs. Haar viel de eer te beurt omdat zij gedurende het zomersei zoen op de Braderie bijzonder actief is bij het verkopen van artikelen ten bate van de KNRM. De nieuwe boot is iets korter en iets breder dan de oude. Een 50 pk bui tenboordmotor zorgt voor de voor tstuwing. Tot de hulpmiddelen aan boord behoren onder meer een Dec- ca navigator, marifoon en een kantel- zak. Met laatstgenoemde voorziening is het mogelijk de boot weer rechtop te krijgen als deze is omgeslagen. De inrichting is iets anders dan bij de vo rige boot. Zo bevindt de communica tieapparatuur zich niet voorin bij de stuurman maar achterin. De boot is geschonken door impor teur „De Toekomst" uit Vlaardingen, ter gelegenheid van het 70-jarig be staan van dit bedrijf en de ingebruik neming van een nieuw gebouw. Bij de doop gistermiddag bij het bo tenhuis aan de Badweg werd onder andere gesproken door directeur S. Wiebenga van de KNRM. Hij bracht dank aan de schenker, hier vertegen- HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg: 9.30 u. ds. J. ter Haar. De Waal: 11.00 u. dienst in Den Hoorn. De Koog: 9.30 u. mw. C. Vlaming uit Diemen. Den Hoorn: 11.00 uur ds. J. Kok. Doop- dienst mmv. Rose Harmony Quartet. Oosterend: 9.30 u. ds. H. K. Fibbe, vie ring Heilig Avondmaal. 19.00 uur Geza menlijke jeugddienst in de Hervormde kerk; ds. H. K. Fibbe, mmv. Jaap Dros, Nils Lely en Dyo Wassink. Oudeschild: 11.00 u. ds. H. K. Fibbe, viering H. Avondmaal. De Cocksdorp: 11.00 u. mw. C. Vlaming uit Diemen. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg: 10.00 u. kandidaat P. Daane uit Kampen. 19.00 uur kandidaat P. Daa ne; uitzending via De Lichtboei. Oosterend: 10.00 u. drs. J. J. N. Wil mink. 19.00 uur jeugddienst in NH-kerk, olv. ds. H. K. Fibbe. GEREFORMEERDE GEMEENTE in kerkgebouw Schoolstraat te Oosterend. 10.00 ds. J. Baaijens, bediening Heilig Avondmaal. 16.00 uur ds. J. Baaijens. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk te Den Burg: 11.30 en 16.30 u. dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE 10.00 uur ds. L. Knipscheer. Bezoek uit Schagen, kerkbusje Den Hoorn; uit zending via De Lichtboei. BAPTISTEN GEMEENTE 10.00 u. ds. R. Meeuwsen uit Den Helder. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: za. 19.30 u. dameskoor. Gebedsdienst; uitzending via De Lichtboei. zo. 10.45 u. Gospeltrain; uitzending via Radio Texel; crèche. JEHOVAH'S GETUIGEN Koninkrijkszaal, Schilderend 19, Den Burg. 10.30 uur Openbare Lezing: „Juiste en onjuiste jaloezie". 11.20 uur Wachtto renstudie: „Hoe loopt u in de wedloop van het leven?". Opgaven voor vermelding in de lijst „Voor het weekend" moeten dinsdags vóór 12.00 uur worden ingeleverd. Artsen Uitsluitend voor spoedgevallen van vrijdag 18.00 tot maandag 8.00 uur: Dokter R.A. van de Bent, Kikkertstraat 12, De Cocksdorp, tele foon 16234. Aanvragen visites s.v.p. tussen 9.00 en 10.00 uur. Zaterdag en zondag apotheek geopend en spreek uur van 12.00-12.30 uur en van 17.00-17.30 uur, zonder afspraak. Tandartsen Voor spoedeisende tandheelkundige hulp: raadpleeg de ingesproken bood schap op de praktijknummers 12270, 14727, 14669 of 13086. Nuttige adressen: *Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 06-11. 'Rijkspolitie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is dagelijks open van 9.00 tot 18.00 uur. Telefoon (dag en nacht): 12222. 'Dierenartsen Praktijk: Keesomlaan 11, Den Burg. Alleen in spoedgevallen te lefoon 12527. 'Kruisvereniging Texel: Voor dringende hulp belt u 02230-27166. Gezinsverzorging en bejaardenhulp: telefoon 14152. 'Kustwacht: Voor meldingen van schepen en zwemmers in nood: tel. 16270. 'Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, tel. 12066. 'Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 12222. 'Kunstgebitreparatie: Tandtechniek Van Kralingen (samenwerkend met het Tandheelkundig Centrum; vergoed door het ziekenfonds), tel. 12069. Tandtechniek R. van Oosten (particu liere praktijk), tel. 16441. 'Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg. Tel. 12112. Zaterdag 11.00-12.30 en 15.00-17.00 uur. Zondag 11.00-12.30 uur en 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd alleen voor spoedeisende gevallen. IFoto Harry de Gra, woordigd door de directieleden Klaas Hart en diens vader Bram Hart. De nieuwe boot kwam als geroepen want krachtens het vervangingspro gramma was het station De Koog dringend aan wat nieuws toe. Wie benga zei dat je moet hopen dat de boot zo weinig mogelijk nodig zal zijn. „Maar toch zijn we apetrots dat we elk jaar vaker moeten uitrukken. Dat wordt ons wel eens misgund, maar daar heb ik maling aan". Dat de KNRM steeds vaker de helpende hand moet bieden aan zeevarenden, blijkt ook uit de Texelse cijfers. Alleen al de whipperploeg van De Koog kwam sinds 1 januari 23 keer in ac tie. Ook de Beursplein 5 van De Cocksdorp rukt zowat elke week uit, waardoor de gezamenlijke Texelse redders er inmiddels meer dan zestig acties hebben opzitten. Nadat Gerda Rüngs de doop had ver richt, maakte technisch inspecteur Hans van der Molen van de KNRM de Texelse redders vertrouwd met de techniek van de boot. Het geleerde kon direct in praktijk worden ge bracht want de „Zalm" werd naar het strand gebracht om door de schippers Joes Schoo en Udo Rüngs te worden beproefd. De reddingboot Beursplein 5 moest maandagmiddag uitrukken voor het zeiljacht „Texelstroom" dat was vastgelopen op de Eierlandse gronden. Het tien meter lange jacht was ge huurd door drie Duitsers die nooit eerder op de Noordzee hadden geva ren. Opweg van Oudeschild naar Vlieland raakten ze uit de koers en liepen vast op de gronden. Dat werd gezien door kustwachter Henk Leijen die de KNRM waarschuwde. Toen de Beursplein 5 het jacht bereikte, was het juist uit zichzelf losgekomen. Om herhaling te voorkomen werd het naar buiten geloodst en nabij de Stortemelk overgedragen aan de red dingboot Cornelia Clasina van Vlie land die voor verdere begeleiding naar Vlieland zorgde. Oudere bejaarden uit Oosterend gaan vrijdag 2 oktober op reis naar de overkant. De tocht gaat onder meer naar het Jopie Huisman Museum, een schaatsmuseum en de Koninklij ke Aardewerkfabriek in Makkum. On derweg pauzeren de senioren voor koffie en een maaltijd. De bus ver trekt om 7.15 uur vanaf De Bijenkorf. Het gezelschap arriveert om 19.00 uur weer op Texel. Oosterenders die mee willen kunnen zich opgeven bij Anja Koot, tel 18783 of Marian Ho ven. De kosten bedragen 725,- per persoon. Bij een aanrijding tussen twee mo torfietsers op het haventerrein van Oudeschild zijn beide bestuurders dinsdagavond gewond geraakt. Het ongeval gebeurde ter hoogte van het gebouw van de visserijcoöperatie. Een 26-jarige Oudeschilder verleende op zijn weg naar de jachthaven geen voorrang aan een 20-jarige plaatsge- note die hem voorbij de schuur van rechts naderde. De man werd met schouderletsel naar het ziekenhuis af gevoerd, de vrouw liep verwondingen op in het gelaat door rondspringend glas. De motoren werden flink be schadigd. r r Bij de brand op de Noordzeekotter TX 9 „Deo Juventa" in oktober vo rig jaar heeft de schipper niet snel genoeg een blusactie ondernomen. Dat is de mening van de Raad voor de Scheepvaart, die zich onlangs verdiepte in de gang van zaken tij dens de scheepsbrand. Reder Jan Drijver uit Oosterend bestrijdt die opvatting van de raad en vindt dat zijn bemanning juist heeft gehan deld. De uitgebrande kotter, die nog steeds in Oudeschild ligt afgemeerd, zal binnenkort worden verkocht aan een sloper. Drijver heeft echter nog geen andere kotter voor zijn beman ning beschikbaar. De Raad voor de Scheepvaart ba seerde haar uitspraken op onderzoek door de Scheepvaartinspectie en een minutieuze reconstructie van de brand tijdens de zitting in Amster dam. Op 22 oktober ontdekte een bemanningslid tegen de avond de vuurzee, die begon in de machineka mer. Het schip viste op dat moment ten noorden van Terschelling. De schipper gaf na het brandalarm eerst Collecte Nierstichting Eenmaal per jaar doet de Nierstich ting een beroep op de gehele Neder landse bevolking. Ook op Texel wordt gecollecteerd, ditmaal in de week van 20 tot en met 26 september. Voor het welslagen van de collecte zijn veel collectanten nodig. Wie wil helpen, wordt verzocht te bellen met Elly Heerschap, tel. 13173, of met Mar van Maldegem, tel. 11254. Iedere zaterdag haalt Scouting Texel oud papier op. De mensen wordt ver zocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden ingeladen. Komende zaterdag wordt oud papaier etc. op gehaald in de volgende straten: 8. Kogerstraat, Wagemakerstraat, Waalderstraat en Marelstraat. Vrijdag 18 september In Cinema Texel draait om 19.00 uur „Batman returns" en om 21.15 uur „Final Analysis". Van 19.00 tot 20.30 uur wordt in dorpshuis d'Ouwe ULO voor het eerst dit seizoen door aquari umvereniging In Aqua Vita vis- beurs gehouden. In kantine De Spil houdt voetbal vereniging ZDH Den Hoorn jaar vergadering; 20.00 uur. In de Piano Bar bij hotel Dijkstra aan de Nikadel in De Koog speelt en zingt 's avonds Chris Medina. Zaterdag 19 september Om 9.30 uur gaat bij paal 9 de surf ronde „Texelrace" van start. Van 10.00 tot 15.00 uur worden op het terrein van Gemeentewer ken aan de R.P. Keijserstraat de monstraties en exposities gehouden in het kader van Veilig heidsdag. Van 13.00 tot 15.00 reddingsinstructie/demonstratie „Auto te water" in zwembad Molenkoog. In manege Akenburg beginnen om 9.15 uur onderlinge wedstrij den van de Waddenruiters/Klep- pertjes. Om 20.30 uur begint in het Eier- landsche huis stijldansen. Toe gang vrij. In Cinema Texel draait om 14.00 uur „Sneeuwwitje", om 16.00 en 19.00 uur „Batman returns" en om 21.15 uur „Final Analysis". Vanaf 21.00 uur discotheek in De Toekomst met de band „Headline". In de Piano Bar aan de Nikadel in De Koog speelt en zingt 's avonds Chris Medina. Zondag 20 september In Cinema Texel draait om 14.00 uur „Sneeuwwitje", om 16.00 en 19.00 uur „Batman returns" en om 21.15 uur „Final Analysis", In de Piano Bar aan de Nikadel i De Koog speelt en zingt 's avonds Chris Medina. Maandag 21 september De Overkoepeling van Texelse vrouwenorganisaties heeft in het, zaaltje bij de Doopsgezinde kerk in Den Burg vergadering, aan vang 13.30 uur. In manege Akenburg begint om 20.00 uur de Interpolis bridgedri ve. Deelname kost f5,-. Tevoren aanmelden via telefoon 17489. In de Hervormde kerk van De Koog verzorgt Hans Kievits een dia-avond over Texel, aanvang 20.00 uur. In het zaaltje bij de Doopsgezin de kerk in Den Burg wordt Leerhuis-bijeenkomst gehouden, D. van Uden uit Amsterdam houdt een inleiding over „Jacob bij de Jabbok"; 20.00 uur. Dinsdag 22 september De Plattelandsvrouwen van de afdeling De Cocksdorp-Eierland houden in het Eierlandsche Huis een gourmet-avond, aanvang 19.30 uur. Klaverjasclub De Cocksdorp houdt jaarvergadering in het I landsche Huis; 20.00 uur. oefer ide VI ;=rnen elen o incic midda )p9e „roe ;de to iienli de Een :ntige or gla old g< d< trde ve liere r ikant vert iTexe iarisc i van kun geme amfc De afdeling Dialect van de Histo rische Vereniging Texel komt bij een in dorpshuis d'Ouwe ULO in Den Burg. Ook niet-leden zijn welkom; 20.00 uur. In Cinema Texel draait om 20.30 uur „Final Analysis". Hoogwater Oudeschild .enne .-'.sar Vr. 18 Za. 19 Zo. 20 Ma. 21 Di. 22 Wo. 23 Do. 24 Vr. 25 12.05 00.00 en 12.40 00.30 en 13.20 01.47 en 14.50 03.34 en 17.05 05.25 en 18.20 06.56 en 19.25 07.44 en 20.47 Aan het strand is het ongeveer een eerder hoog water. De zon komt 20ssp- tember op om 7.21 uur en gaat onder om 19.41 uur. 19 september laatste kwartier; 21 september doodtij. opdracht de netten binnen te halen, alvorens tot blussen over te gaan, omdat er anders geen electriciteit meer voor zou zijn. Zodra het vistuig binnen was zette de machinist de blusinstallatie in werking. Dit gebeurde ca. vijf minu ten na het ontdekken van de brand. Vrijwel onmiddellijk viel door kortslui ting de stroom uit. De Raad van de Scheepvaart toonde begrip voor het binnenhalen van de netten, maar vond dat de schipper deze beter prijs had kunnen geven en de brandscha de had kunnen beperken door direct de blusinstallatie in werking te stel len. „De lijnen van de netten zouden later met een dreganker zijn terug te vinden en zonder problemen kunnen worden opgehaald", aldus de raad. Een vage redenering vindt Drijver. „De Raad voor de Scheepvaart heeft veel verstand van de scheepvaart, maar niet van de visserij. In het be treffende vaargebied zakken de net ten in het zand weg en vind je ze nooit meer terug." De suggestie van de raad dat de brandstof door lekka ge is verdampt of in vergaste vorm de accommodatie is ingeperst, klopt niet volgens Drijver. „Van de paar duizend liter lag het overgrote deel nog onderin de machinekamer na de brand." Schade Over de omvang vgn de schade aan de kotter, die in 1980 van de helling liep, durft Drijver nog geen schatting te geven. Het schip was wèl verze kerd, de inkomstenderving niet. Sinds het uitbranden van de kotter, die to tal loss is verklaard, heeft Drijver geen vervangend schip in de vaart. De bemanning heeft noodgedwongen al bijna een jaar werkloos heeft moe ten toezien. De reder hoopt zo spoe dig mogelijk een ander schip aan te schaffen om de visserij te hervatten. Nog weinig reacties op historische foto Amateur-historicus Dick Lemstra uit Den Burg heeft nog maar weinig reacties ontvangen op de nostalgi sche groepsfoto die in weekendbijla ge TC3 van vrijdag was afgebeeld. Niet zo verwonderlijk, want per onge luk stond het verkeerde telefoonnum mer erbij. Het juiste nummer is 13076. Wie weet welke (jonge)da- mes poseren voor hotel Texel? In de Vakantiekrant met Bluesfes tival-special die op 9 oktober ver schijnt wordt een overzicht gege ven van toeristische activiteiten in de herfstvakantie. Wie in deze periode iets organiseert wordt verzocht dit zo spoedig mogelijk door te geven aan de redactie van deze krant, telefoon 12741, of fax 14111. Ondernemers leren personeel werven In opdracht van de Texelse Onderne mende Vrouwen (TOV) geeft de Ka mer van Koophandel op 28 september een mini-cursus „s werven van personeel". Na overleg met het bestuur van het Texels Ver bond van Ondernemers (TV0) kun nen nu ook andere ondernemers deelnemen aan deze cursus. Vooroi gave en/of informatie: Rita Huizinga tel. 15461. De Texelse Muziek- en Dansschool houdt een cursus algemene muzikale vorming voor kinderen vanaf tien jaar en volwassenen die meer over de achtergrond van muziek willen we ten. De cursisten luisteren naar mu ziek en praten erover. Verder wordt er gezongen, is er gehoortraining en muziektheorie, waaronder noten lezen. De lessen worden gegeven op don derdag van 18.45 tot 19.45 uur. De eerste les is op 1 oktober. De cursus bestaat uit dertig lessen, de laatste les is op 3 juni. De kosten zijn 7250,-. Aanmelden bij de administra tie in dorpshuis d'Ouwe Ulo of schriftelijk via postbus 143, 1791 AC Den Burg. Telefonisch kan ook; tel. 13493 (bellen tussen 14.30 en 17.00 uur.) Het district Noord-Holland van de Vakcentrale CNV (Christelijk Natio naal Vakverbond) organiseert op de dinsdagavonden 20 en 27 oktober en 3 en 10 november 1992 in Den Burg de cursus „Ontwikkelingen in het On dernemingsrecht". Lestijden: van 19.30 tot 21.30 uur. De cursus behandelt de volgende on derwerpen: medezeggenschap, een overzicht van verschillende soorten ondernemingen, de Wet op de onder nemingsraden en de rol van de werk nemer in de onderneming. Het CNV streeft naar een verregaan de medezeggenschap van werkne mers. Het CNV acht dit rechtvaardig. Werknemers moeten mee kunnen beslissen over besluiten die hen aan gaan. Het CNV biedt hierover infor matie in deze cursus. Voor leden van het CNV is de cursus gratis; overige belangstellenden beta len een bijdrage van 710,= per les- avond. Opgave vóór 6 oktober. Voor inlichtingen en opgave: CNV, district Noord-Holland, tel. 020-6170385. grom 2umL -Jr\rls in bel hart- Aan de overkant wonen en studeren, maar toch op de hoogte blijven je eiland? Lezen wat je oude sport- duppie presteert en wat ze uithalen in je geboortedorp? Meeleven met oud-1 gaan trouwen of een kindje hebben gekregen? Weten wat er de komende weekends te beleven valt? Meepra ten over branden, ongelukken, poli tiek en ander nieuws? Dat kan allemaal met een op de Texelse Courant. Jongens en meisjes die aan de over kant wonen en studeren, kunnen oei in dit studiejaar 1992-1993 een ciale korting van 50 procent op het abonnementsgeld krijgen. Je hoeft alleen maar een schoolver- klaring te overleggen en uiterlijk vóór 1 oktober a.s te reageren. Ook degenen die afgelopen school jaar de Texelse Courant ontvingen en hun studenten abonnement willen verlengen, moeten dit vóór 1 oktober regelt Informatie: abonnementenadministratie Texelse Courant Carina Bakker en Carry de Kok aan de LenR-balie Parkstraat 10, telefoon 12741.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 2