herplaatsing kiosken richting supermarkt? Breng de winter door met culturele cursus Nader onderzoek naar verontreinigde grond Geen pardon officier voor „superkrakers" ^Invulling „tussengebied" Stappeland: Buit tot de laatste cent vergokt Andere Texelaars" krijgen 10 voor taal Koger horeca is raddraaiers beu Uit het politierapport Aanmeldingsformulier cursussen VOW VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1992 - TEXELSE COURANT PAGINA 5 Of het zo ver komt is afwachten ge blazen. Ed Momberg van advies- en projectontwikkelingsbureau g&M/R&M uit Den Burg verraste woensdagavond met dit voorstel de laadscommissie ruimtelijk en huis vestingsbeleid. De commissieleden konden daarom nog geen uitspraak doen. Er zit bovendien een addertje onder het gras. Fisser wil voor de verplaatsing van de kiosken een be- j drag vangen van de gemeente, maar ben w hebben daaraan tot dusver niet toegegeven. Mr. M. de Weijer, woordvoerder voor Jager, zei slechts akkoord te willen gaan als de ge meente de garantie geeft dat er een aantrekkelijke winkelgalerij komt. Twee vliegen in één klap slaan. Dat Is mogelijk, indien tegen de blinde muur van de toekomstige supermarkt aan de Nikadel ki osken mogen worden gebouwd. Enerzijds wordt dan tegemoet jekomen aan de bezwaren van pottenbakker Jaap Jager, die omzetderving vreest als het huidige plan doorgaat. Anderzijds het plan dan snel worden uitgevoerd en kan zakenman P.L.G. Fisser uit Voorhout eindelijk de vijf kiosken bouwen waar op hij al ruim twee jaar een optie heeft. it voorstel kwam woensdagavond jp tafel nadat de raadscommissie het Jl Muwplan voor een supermarkt en sen hotel in het „tussengebied" aan de Nikadel flink had bekritiseerd. De bezwaren van Jager tegen het plan vielen in goede aarde bij de commis sie, Jager stelde dat een grote blinde muur afschrikt. En dat terwijl het juist de bedoeling is om een gezellig plein te creëren, waar het winkelend publiek lekker kan rondwandelen. ,Mijn cliënt moet het voor een be langrijk deel hebben van impuls aankopen. Als straks minder mensen langs'zijn zaak lopen, scheelt hem Jat flink in de omzet", betoogde mr. 5e Weijer. gaf het alternatief de super- narkt een kwartslag te draaien of de intree te verplaatsen. Een idee dat erscheidene commissieleden aan- Raadsman N.R. Jansen, die amens Fisser optrad, vond dat maar in lichtzinnige gang van zaken. „Je unt niet zomaar een gebouw om- naaien. Er hangt een hele stede- ouwkundige visie aan vast." Bouwvergunning lommissielid Gerard van der Kooi lilde van Jansen en Fisser horen lanneer ze gaan bouwen en of ze at überhaupt nog van plan zijn. De WA'er wees erop dat de bouwver- (jnning al in april 1990 is afgegeven dat de termijn van een jaar waar- uinen men met realisatie moet star- in, feitelijk allang achter de rug is. der Kooi werd gecorrigeerd: de osken bleken in september 1991 aar een andere lokatie te zijn verwe- an. Maar ook in dat geval had Fisser kunnen beginnen, vond Van der tooi. 5e vage plannen zijn de oorzaak dat ie nog niet met de bouw zijn Jïstart", antwoordde raadsman Jan- »i. Fisser zelf, geïrriteerd door Van fefKooi's opmerkingen, voerde ook at woord: „Telkens heb ik de kios- met alle planwijzigingen meege- ïtoven. Ik wil heel simpel die togen bouwen en verhuren. Als het bh mij lag, stonden ze er al twee Blok aan been «n beide heren de vergadering had- £n verlaten om de boot te halen, teek uit nieuwe informatie echter 21 zij niet geheel open kaart speel- oi. Achterliggende bedoeling van 'ssers handelswijze is dat hij geld '°°Pt los te krijgen van de gemeen- Immers, hij zit in een comfortabe- londerhandelingspositie doordat de ?roeente hem in 1990 de bouw van i heeft toegezegd. Dat gebeur- vooruitlopend op de ontwikkeling 81 een plan voor het tussengebied. Met op invulling aankomt, zijn de osken voor de gemeente echter een ok aan het been. 'sser echter wijst erop dat hij al ^e jaar niet heeft kunnen bouwen "wil een schadevergoeding voor haakte (architects)kosten en rente- j^ing. In een eerder stadium vond j-raadscommissie dat Fisser met 'omberg en gemeente om tafel ',0est gaan zitten. Aldus geschiedde ^er rolde een compromis uit, waar- •jfisser een financiële tegemoetko- -II9 zou krijgen. B en w voor ouderen M dit seizoen staat weer een cur- angels op het programma van de chting Welzijn Ouderen Texel. Sereen van 55 jaar en ouder kan f:l1af maandag 5 oktober deelne- Zowel beginners als gevorder- zijn welkom. Aanmelding bij •Jjjactleider Henk Snijders, tel. accepteerden dit voorstel echter niet, waarna een patstelling ontstond. Woensdagavond werd die situatie stukje bij beetje duidelijk. Geen woningen Voor insiders was Mombergs slot- voorstel eigenlijk niet echt verras send. Met Fisser waren de onderhandelingen al vergevorderd over het verplaatsen van de kiosken naar de supermarkt. Gisterochtend liet Fisser echter telefonisch weten dat de behandeling in de commissie hem danig had gestoord. Desgevraagd zei Momberg bereid te zijn om af te zien van woningbouw boven de winkeltjes/kiosken bij de supermarkt. „Om de realisatie van de supermarkt niet te frustreren." Dienstwoningen kunnen elders in het plan wel weer worden opgevoerd, al dus Momberg. Naar zijn zeggen is er voor de exploitatie van de kios ken/winkeltjes voldoende animo, ze ker ook van Koger ondernemers. Daarbij wordt gestreefd naar een goed kwaliteitsniveau, met bijvoor beeld een tearoom in plaats van een snackbar. Dorpsstraat Dit laatste benauwt vele Kogers. Zij staan nog steeds niet pal achter het Stappeland-plan en vrezen een leeg loop en daarna een verpaupering van de Dorpsstraat. Zelfs de exploitant van de toekomstige supermarkt, Ton Gieles van supermarkt Meermarkt, is niet helemaal overtuigd, maar ziet zich door de plannenmakerij min of meer gedwongen tot verkassing naar de Nikadel. Momberg toont zich echter niet pes simistisch over de toekomst van de Dorpsstraat. Hij zegt al kant-en-klare plannen voor herinrichting te hebben, gebaseerd op de knelpuntennota van een paar jaar geleden. Volgens hem kan de facelift van de Dorpsstraat prima worden gefinancieerd uit de opbrengsten van het Stappeland-plan. Het hotel dat in dat plan is gesitu eerd, werd woensdag evenmin met algemeen enthousiasme ontvangen. Wederom was de toren punt van dis cussie, hoewel de hoogte met de helft was ingekort tot 18 meter. Erna Eelman (VVD) vond 15 meter het uiterste; de drie extra meters wegens overkapping van de liftschacht vond ze overbodig. Jaap Vlaming (Groen Links) wilde daar geen punt van ma ken: „Als ie maar veilig is." De provincie gaat nader onderzoek verrichten naar vervuilde grond aan de Wilhelminalaan en de Bur- detstraat in Den Burg. Steekproeven hebben aangetoond dat op de plek waar tot 1981 een garagebedrijf was gevestigd de grond is vervuild met een kankerverwekkende stof. De gemeente trekt 735.000,- uit voor het onderzoek. De verontreiniging kwam aan het licht toen tijdens graafwerkzaam heden oliehoudende grond naar bo ven kwam. De gemeente meldde de vervuiling bij de provincie. Uit oriënte rend onderzoek bleek dat op twee plaatsen, ten noorden van Albert Heijn en in de Burgerhoutstraat, spra ke is van een complexe verontreini ging. Voor de provincie aanleiding een extern bureau opdracht te geven de bodem en het grondwater nader te onderzoeken. Als blijkt dat de bo dem moet worden gesaneerd, zal een derde onderzoek de totale omvang van de vervuiling uitwijzen. Kosten Gemeente en provincie stellen zich inmiddels de vraag wie voor de kosten van het onderzoek en een eventuele bodemsanering opdraait. „We zullen proberen de schade op de veroorzaker te verhalen", aldus wet houder Dirk Terpstra (financiën) gis teravond. De leden van de commissie financieel, economisch en technisch beleid waren er echter allerminst ze ker van of de kosten en het ongemak voor omwonenden en bedrijven na zoveel jaar nog kan worden verhaald. Intussen heeft de familie Schoorl, destijds eigenaar van de garage, al la ten weten niet verantwoordelijk te zijn voor de verontreiniging en geen kosten te willen dragen. Wethouder Terpstra zag toch wel mogelijkheden: „Maar het wordt een juridische kwestie." De affaire riep bij commissieleden de vraag op of de gemeente bodemver vuilingen in de toekomst nog moet melden aan de provincie. Op Texel blijken ongeveer tien lokaties te zijn verontreinigd, een aantal dat ver on der het landelijk gemiddelde ligt. Ate Rienstra (CDA) was het meest duide lijk: „Het is een morele plicht om het te melden." Volgens Cor Kuip (Texels Belang) en Erna Eelman (VVD) had de gemeente de grond al vóór de bouw van de supermarkt moeten on derzoeken. Soos Oosterend In Oosterend gaat dinsdagmiddag de bejaardensoos van start. Vanaf 15.00 uur is er voor de senioren weer van alles te doen in dorpshuis De Bijen korf. De bijeenkomsten zijn elke week. Nieuwe leden zijn welkom. Twee inbrekers die begin juni uit drie Texelse bedrijven voor circa f35.000,- geld en goederen wegna men stonden dinsdagmorgen terecht voor de meervoudige strafkamer van de arrondissementsrechtbank te Alk maar. De officier van justitie eiste tegen het tweetal respectievelijk achttien en veertien maanden gevan genisstraf. De uitspraak is 29 sep tember. Een medeplichtige moet zich binnenkort verantwoorden. De twee verdachten, woonachtig het midden van het land en van Marok kaanse afkomst, kampeerden in ge zelschap van een medeplichtige op het eiland. Op 4 juni had het gezel schap het gemunt op een café in De Koog. Een dag later waren een pizze ria en een supermarkt in De Cocks- dorp aan de beurt. De inbrekers (leeftijd 20 en 23 jaar) werden daar bij vergezeld door twee vriendinnetjes die tevoren rondkeken of in de zaak een alarminstallatie aanwezig was. In Den Burg bezochten ze een speelau- tomatenhal en de kiosk in zwembad Molenkoog. Verder hadden de twee inbraken in Zeist, Amersfoort en Utrecht op hun kerfstok. Met het misdadige gedrag financierde het tweetal hun dure levenswandel. Ze hadden de buit deels uitgegeven in het nachtleven en de rest tot de laatste cent vergokt. Ernstig De waslijst van strafbare feiten van de heren was voor officier van justi tie mevr. mr. K. Zweers reden tegen beiden een onvoorwaardelijke gevan genisstraf te eisen. De advocaat van het tweetal, mr. Movig, vond de eis van officier te hoog en wees op de bereidheid tot het volgen van cursussen tijdens de celstraf. Een medeplichtig Texels meisje heeft zich onlangs voor de kinderrechter moeten verantwoorden. Eerste schaakavond In De Witte Burcht begint maandag avond de eerste competitieronde van schaakclub En Passant, aanvang 20.00 uur. Nieuwe schakers die zich in de strijd willen mengen zijn van harte welkom. De jeugdcompetitie begint pas in oktober. Het was dinsdagmiddag in de raads zaal alsof de rubriek „Andere Texe laars" uit de weekendbijlage TC 3 tot leven kwam. Veertien buitenlanders die op Texel wonen kregen daar di ploma's uitgereikt omdat ze waren geslaagd voor het examen „Neder lands als vreemde taal". Wethouder Tine Krijnen van welzijnszaken reikte de certificaten persoonlijk uit. De kandidaten waren een jaar lang voor bereid door docente Mieke Rietveld van Open School Texel. Nadat vorig jaar drie cursisten als „proefkonijn" met succes deelnamen aan het pitti ge landelijke examen, waagde ditmaal een grote groep de stap. De meesten gingen naar huis met al le vier te verdienen certificaten voor luister-, spreek-, schrijf- en leesvaar digheid. Vier deelnemers legden met goed gevolg de toets af op het hoog ste niveau: Karla Botelho (Brazilië), Evelyn Tuason (Filipijnen), Doris Drey- er (Duitsland) en Angelica Trap- Sundin (Zweden). Laatstgenoemde is inmiddels succesvol met een vertaai- bedrijfje. Karla Botelho slaagde met de hoogste cijfers van allemaal en heeft een baan bij een Texelse bank, mede dankzij haar geslaagde test bij het examen vorig jaar. Mieke Riet veld: „Soms spreekt iemand gebrek kig, maar verstaat hij of zij de Nederlandse taal uitstekend. Met de ze certificaten is duidelijk op welk ni veau iemand zich bevindt." Bijvoorbeeld met sollicitaties kunnen de anderstaligen daarmee hun voor deel doen. De waarde van de certificaten mag niet worden onderschat. De docente verklapte dat ze zelf de luistertoets in alle rust thuis slechter maakte dan menige examenkandidaat. De diplo ma's geven overigens geen recht om te worden toegelaten tot universiteit, hogeschool of andere vormen van onderwijs. Toelating is afhankelijk van de vooropleiding die men in eigen land heeft gevolgd. Een goede be heersing van de Nederlandse taal is natuurlijk wel mooi meegenomen. Het certificaat elementair niveau werd gehaald door Jocabel Campore- dondo en Mispha Witte - Camporedondo (allebei Filipijnen), Merav Friedman (Israël) en Fang Yeh (China). Op basisniveau slaagden Ma noio Frontana Tiberica (Spanje), Linda Gunnarsson (Zweden), Fikret Ciftci (Turkije), Claudia Jagusch (Duitsland), Cornelia Fbleakov en Poli Poleakov (beide Roemenië). Wethouder Krijnen vond het niveau niet het belangrijkste. „Waar het om gaat is dat jullie zijn begonnen je de taal van dit land eigen te maken. Taal geeft macht, want je kunt meepra ten." Ze sprak de hoop uit dat minstens één van de geslaagden nog eens het woord zal voeren tijdens een bijeenkomst van de gemeente raad. De „natte" horeca in De Koog tole reert het wangedrag van een kleine groep Texelse jongelui niet langer. Nadat afgelopen zomer al vier jon gens de toegang tot alle café's en disco's in de badplaats is ontzegd, was het zaterdagavond wéér mis. Tijdens een show in discotheek De Toekomst stortten enkele knapen uit het publiek zich op de optredende dames. Met (muziek)optredens en goedkoop vervoer proberen de horeca- exploitanten in De Koog het Texelse uitgaanspubliek aan zich te binden. „Maar als het zó moet, raakt voor ons de lol eraf", aldus De Toekomst eigenaar Frits Langeveld. Hij meent dat zijn collega's hem van harte steu nen in een hardere aanpak, net als afgelopen zomer toen de Koger kroegbazen allemaal achter het wei geren van de vier Texelse jongens stonden. Dat gebeurde met medewe ten van de Texelse politie. Het viertal mag na het maken van de goede voornemens in het nieuwe jaar tonen of ze hun leven hebben gebeterd. Het gaat niet alleen om het ver pesten van shows met een erotisch tintje, zoals afgelopen zaterdag. Ook bij andere optredens worden de ar tiesten soms op vervelende wijze in hun werk gestoord. Daarnaast zijn urinoirs en wastafels geliefde verniel- objecten. In café Talk of the Town is in het toilet inmiddels een videoca mera opgehangen, waarmee eventue le vandalen kunnen worden betrapt. In De Koog wil men nu ook scherper toezien op vernielingen op straat en het meenemen van glaswerk naar buiten. De café-exploitanten mogen zelf in hun zaak ordeverstoorders aanhouden en eventueel vasthouden in afwach ting van de komst van de politie. Men kan ook de namen noteren en doorgeven, waarna de politie in twee de instantie actie onderneemt. „Op heterdaad" is echter de beste metho- Een voorrangsfout kwam een 40-jarige automobiliste uit Oudeschild dinsdagmiddag duur te staan. In de Warmoesstraat verleende ze een 23-jarige chauffeuse uit Den Burg geen voorrang. Gevolg: blikschade. Insluipers namen alvast een voor schot op de winter. Uit de schuur van de ijsclub in Den Burg haalden onbekendendrie stoelen en een krui wagen en plaatsten de buit midden op de ijsbaan. Ze forceerden het slot van de schuur. De Duik- en demonteerploeg van de marine heeft woensdag een voor raad munitie woensdag tot ontplof fing gebracht. Dat gebeurde nadat bij paal 7 en paal 8 opnieuw granaten waren gevonden. Proefkonijn weer open Nu o.s.g. De Hogeberg de lessen heeft hervat, willen de leerlingen van de afdeling consumptief graag weer op de woensdagavond gasten ont vangen en hun kookkunsten tonen in schoolrestaurant 't Proefkonijn. Vanaf heden is reserveren voor een 3-gangenmenu weer mogelijk. De prijs bedraagt 715,- exclusief drank jes. De reserveringen moeten dins dags vóór 12.00 uur binnen zijn. Met een eventueel dieet wordt rekening gehouden. Aanmelden kan via de schooladministratie, tel. 12121 of 12958. De secties Vormings en Ontwikke lingswerk en Jeugd en Jongeren werk houden de komende maanden diverse cursussen, waarvoor men zich met onderstaand inschrijfformu lier kan aanmelden. Informatie is ver krijgbaar bij de administratie van de Stichting Ondersteuning Welzijns werk, tel. 15582 (dagelijks van 09.00-17.00 uur). KLUSSEN IN EN OM HUIS Eenvoudige klussen op huis-, tuin- en keuken- gebied. In de praktijk blijkt dat bijvoorbeeld ouderen en alleenstaanden voor eenvoudige reparaties de hulp van anderen moeten inroe pen. Door het volgen van deze cursus wordt een grote mate van zelfstandigheid bereikt. Enkele voorbeelden van de te behandelen on derwerpen: electra (vervangen van stekkers en dergelijke); lekkage (vervangen van kraan- leertjes, enz.); vernieuwen of repareren van hang- en sluitwerk. Verder is er ruimte voor suggesties vanuit de groep. Docent: N.van Egmond. Dag: zaterdagochtend 10.00-12.00 uur. Aantal lessen: 6. Kosten: ƒ55,-. Start: 3 oktober. HANDUJNKUNDE De cursus Handlijnkunde is geen mysterieuze kermisattractie, maar kan ons een duidelijk beeld geven wie we zijn en hoe we onze ta lenten kunnen ontwikkelen. Het brengt ons tot een diep zelfinzicht, wat kan bijdragen tot een grotere harmonie in relaties, loopbaan, gezondheid en evenwicht in eigen leven. De cursus begint met het leren lezen van je eigen handen om op die manier inzicht te krij gen in jezelf en je ontwikkeling. De tweede helft is gericht op het verdiepen van kennis, het ontwikkelen van intuïtie en het werken met anderen. Docente: Ratnam Dros. Dag: maandagavond 20.15-22.15 uur. Aantal lessen: 6. Kosten: ƒ60,-. Start: begin oktober. ASTROLOGIE VOOR BEGINNERS Deelnemers hieraan leren onder meer het ver schil tussen astronomie en astrologie, het her kennen van astronomische sterrebeelden, de techniek van het opstellen van geboorte horoscopen en de interpretatie hiervan (uitleg van dierenriemtekens, planeten, huizen, aspecten, ascendanten, elementen, kruisen en gelukspunten). Ook is er aandacht voor de pop-astrologie, de astrologische rubrieken in tijdschriften en kranten. Na afloop is een deelnemer in staat een gefundeerd onderscheid te maken tussen de meer serieuze astrologie en de pop- astrologie. Cursisten wordt verzocht om bij de start hun precieze geboortetijd, -datum en -plaats op te geven zodat aandacht kan worden besteed aan de individuele geboorte-horoscopen. Men kan al vragen stellen of verzoeken een be paald onderwerp te behandelen. Docent: D. v.d. Wel. Dag: waarschijnlijk op de donderdag van 20.00-22.00 uur. Aantal les sen: 5. Kosten: ƒ37,50. Start: eerste helft oktober. WEEKEND-CURSUS IMPROVISEREND THEATER MAKEN Voor jongeren en volwassenen. Doel is kennis te maken met improvisatietoneel. Deelnemers leren zich vrij te uiten, ricico's te nemen en fantasie de vrije loop te laten. Leidraad is een bepaald thema. Aan bod komen o.a.: ontspannings- en concentratieoefeningen, be wegingsoefeningen en/of oefeningen waarbij de stem centraal staat. Tevens worden er spe- lopdrachten in verschillende spelvormen gege ven. Deze cursus kan als voorbereiding dienen voor een later op te zetten theaterkursus. Docente: A. Berghuis. Dagen: Vrijdagavond 13 november (20.00-22.00 uur), zaterdag 14 no vember (09.00-17.00 uur) en zondag 15 no vember (10.00-16.00 uur). Kosten: ƒ65,-. BLOEMSCHIKKEN Donderdag 5 november gaat een algemene bloemschikcursus van start. In overleg met de cursisten kunnen specifieke onderdelen van het bloemschikken aan de orde komen. Docente: T. Nijman. Dag: donderdagmiddag 13.30-15.30 uur. Aantal lessen: 6. Kosten: ƒ45,-. Start: donderdag 5 november. TEKENEN EN SCHILDEREN Bedoeld voor allen die tekenen en schilderen een plaats willen geven in hun leven en een gelegenheid zoeken om daar, los van alle da gelijkse drukte, eens mee bezig te zijn. Mis schien een gelegenheid om te ontdekken hoeveel plezier een eigengemaakt werkstuk kan geven. Diverse materialen en technieken komen aan bod: tekenen met potlood en krijt, schilderen met waterverf en zijdevloeipapier, collage's maken en druktechnieken. Inspiratie wordt o.a. uit de omgeving gehaald. Speciale wen sen en verwachtingen worden op de eerste bijeenkomst besproken en indien mogelijk wordt hier aan tegemoet gekomen. Docente: W. Boer. Dag: woensdag 09.00-11.00 uur. Aantal lessen: 10. Kosten: ƒ80,-. Start: woensdag 7 oktober. CONVERSATIE FRANS Vervolg op de eerste jaars conversatie Frans. De eerstejaars gaan nu verder met hun vervolg-leerstof. Zij ontvangen binnenkort be richt over de aanvang van hun cursus. In schrijving op deze cursus is voor beginners niet mogelijk. Docente: E. v.Esschoten. Dag: woensdag 20.00-22.00 uur. Aantal lessen: 25. Kosten: ƒ187,50. Start: woensdag 30 september. Naam: Adres: Postcode: Geeft zich hierbij op voor de volgende cursus(sen). (s.v.p. aankruisen wat van toepassing is) De cursussen gaan alleen door als het Woonplaats: minimum aantal deelnemers wordt be reikt. Bij enkele cursussen zullen extra Telefoon: kosten gemaakt worden voor materiaal e.d. Verdere inlichtingen kunt u hierover Texel1992 Handtekening: krijgen op telefoonnummer 15582. Bloemschikken Tekenen en schilderen Handlijnkunde P'* f°rmulier jiunt V richten aan: - Vormings en Ontwikkelingswerk Weekendkursus Improviserend theater maken Astrologie voor beginners Klussen in en om huis Conversatie Frans Postbus 143, 1790 AC DEN BURG

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 5