WEEKEND Windarme Texelrace na stormachtig debuut? Deelnemers Texelrace HORSZEL RADIO TEXEL FM 106.1 COR Nieuw gidsje „Wie Wat Waar" Bruids-TC3 voor eindredactrice EcoMare houdt 50e natuurcursus Visbeurs Het gulden schot 1133 VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1992 TEXELSE COURANT PAGINA 9 MRRR DE VOLGENDE KEER„ WE RR'E 13 OOK RRRK HE." In de landelijke pers, ongeveer een half jaar geleden, verschenen berichten over de Drentse kunstschilder Cor van L. Hij bood schilderijen aan van kunstenaars uit de „Groninger Ploeg" groep. De echtheid van de werken werd eerst door kenners onderschreven, naderhand betwijfeld. De landelijke pers stortte er zich gretig op, want een schilderijenvervalser doet het goed bij de gemiddelde lezer. Door het gebruik van zijn initialen werd de suggestie dat de vermoedens op waarheid berustten, nog eens versterkt. De Telegraaf maakte luchtfoto's van zijn huis toen verslaggevers, na tendentieuze bericht geving, de toegang werd geweigerd. „Cor van L", vroegen wij ons thuis af, „dat is toch niet Cor, die vroeger zo goed kon tekenen en bij ons in de klas zat?" Dat was hij wel. We waren tijdens de vakantie toch in de buurt en beslo ten hem op te zoeken. De rijdende warme bakker kon ons niet aan het adres helpen, evenmin als de SRV-wagen. Het plaatselijke WV-kantoor was geslo ten, maar er schuin tegenover was het politiebureau. Als iemand wist waar hij woonde, dan moest het je beste kameraad wel zijn. Glimlachend be schreef Hermandad hoe we moesten rijden. „Is hij thuis?" vroeg ik voorzich tig. „Als je bedoelt zit-ie vast, dan is het antwoord nee", zei de politieman. Cor bleek gewoon thuis en ik kan u geruststellen: hij heeft het niet gedaan. D. WITTE ROEPER Stephan van den Berg neemt de felicitaties in ontvangst na de finish van de Texelrace 1991. De betrokkenen bij de Texelrace volgen Erwin Kroll en John Bernard dezer da gen op de voet. Waait het morgen net zo hard als vorig jaar, of hebben de Ne derlandse weermannen een windarme dag in petto? De vooruitzichten voor 's lands beste surfers lijken niet gunstig: variabel, draaiend naar oost, zwak tot matig. Maar hoe het ook zij: de organi satie is er weer helemaal klaar voor. Mocht de wind morgen vrijaf nemen, dan volgt uitstel van de wedstrijd naar zondag. De start is dan een uur later: zondagochtend half elf in plaats van za terdag half tien. Een dobberpartij zou een jammerlijke afsluiting van het Texelse surfseizoen zijn. Dit jaar kenmerkte zich juist door weinig afgelastingen; meestal hadden de plankzeilers de wind vol in de zei len. Vorig jaar was de situatie omge keerd: nadat menig clubwedstrijd moest worden afgeblazen wegens gebrek aan wind, zorgde de Texelrace voor een stormachtige finale. Ex-Olympisch kam pioen Stephan van den Berg uit Hoorn bewees zijn klasse door met een nood- vaart over de golven rond het eiland te scheren, ver voor alle anderen. Een paar dagen later overtrof hij deze prestatie door in recordtijd het Rondje Texel af te leggen: 1 uur 59 minuten en 15 secon den. Sneller nog dan het record van de catamaranzeilers. „En de tijd kan nog scherper", zei Stephan. BEVALLING Of de 30-jarige vedette ditmaal op nieuw aan de start staat, is de vraag. Zijn vrouw verwacht één dezer dagen een kind. Van den Berg laat het van de situatie thuis afhangen of hij naar Texel komt. In een telefoontje met de organi satie liet hij weten dat hij dolgraag wil meedoen. De specifieke, wisselende omstandigheden van de wateren rond Texel spreken hem zeer aan en boven- Binnenkort krijgt elk huishouden op Texel een nieuwe gemeentegids in de bus. Het informatieboekje wordt zoals gebruikelijk op het hele eiland huis- aan-huis verspreid. Het boekje „Wie Wat Waar" is helemaal up-to-date gebracht en presenteert tal van adressen en wetenswaardigheden over openbare voorzieningen, instellin gen en diensten, verenigings- en be drijfsleven. De afgelopen maanden zijn alle vermel dingen in de gids weer op hun juistheid nagetrokken door reclamebureau/uitge verij Holland Advertising BV uit Den Helder, dat ook de advertentiewerving heeft verzorgd. Wie een gegeven mist, of toch nog een fout ziet, wordt ver zocht dit door te geven via de antwoord bon achterin de gids. De nieuwe gemeentegids is tevens een jaar lang op het gemeentehuis te verkrij gen. De afdeling Algemene Zaken geeft graag verdere inlichtingen. dien heeft hij een wisselbeker te verde digen. Maar ook als de winnaar van vorig jaar niet opdaagt, herbergt het deelnemers veld genoeg kwaliteit. Bijna alle goede lange-afstandzeilers van Nederland zijn present. Op het lijstje ontbreken Dorien de, Vries, bronzen-medaillewinnares in Barcelona, en haar vriend, wereldkam pioen raceboard Alexander Hoekstra. Zij zijn prof geworden en doen mee aan een wereldcup-wedstrijd in Brighton, waar een prijzengeld van $50.000,- is te verdienen, 's Lands eerste profsurfer, Olaf van Tol uit Sassenheim, komt wél naar Texel. TEXELAARS Tot de toppers die morgen bij paal 9 starten behoren drie dames. Eén van hen, Margreet Stalman, heeft vanavond eerst nog een huldiging in Kropswolde (Gr.) omdat ze Europees kampioen in de Mistral-klasse is geworden. Morgenoch tend vroeg wordt ze fris en monter op Texel verwacht. Verder komen er in elk geval twee sterke Duitse surfers en een paar Belgen. Texelse deelnemers zijn Menno Loning, Mare van Rijsselberghe, Jaap Kees Snoey, Jacob Roeper en And ré van den Berg. Voor laatstgenoemde is het te ho pen dat er genoeg wind staat, want hij moet om 16.30 uur op Schiphol in het vliegtuig zitten. FEESTAVOND De organisatie heeft alles weer dik voor elkaar. Hoewel vorig jaar de Texelrace voor de eerste maal werd gevaren (in 1990 werd de wedstrijd tot tweemaal toe afgelast), hoefde er nauwelijks iets te mmer naam woonplaats 1 Stephan van den Berg Hoorn 2 Marcel Pols Rozenburg 3 Edwin Junge Hoorn 4 Jasper Vlasblom Den Haag 6 Marcel van de Zwart Haarlem 8 René Slagter Sneek 9 Olaf van Tol Sassenheim 11 John van der Starre Den Haag 14 Theo Pauw Wognum 17 Hans Knipscheer Wieringerwerf 19 Paul Bakker Roe I ofa rend sveen 27 Erna Driessen Heerhugowaard (dame) 34 Adri Keet Amsterdam 39 Peter Leonards Staphorst 40 Gijs van Meegen Bemmel 44 Herman van den Berg Oostvoorne 61 And ré van den Berg Oosterend Texel 66 Ronald uit den Bos Landsmeer 82 Marc van Rijsselberghe Den Burg Texel 90 Jacco Koops Drachten 98 Jaap Kees Snoeij Den Burg Texel 101 Jurriën Goudsblom Heerhugowaard 105 Martijn van Geemen Monnickendam 112 Martijn Brandt Uitdam 114 Arjen Gideonse Vlissingen 125 Rob Monks Leiderdorp 141 Tjitse Spitse Scharnegoutum 174 Sascha 't Mannetje Hoek van Holland 175 Huub van Etten Oosterhout 177 Jelte Kruijer Delfzijl 190 Ymke Goudzwaard Rockanje (dame) 320 Marga Stalman Kropswolde (dame) 501 Patrick Kerkhof Zeewolde 616 Jeroen de Geus Meppel 710 Anne Sies Koopmans Joure 888 Ferry Goudsblom Heerhugowaard 1111 Ron Ruiter Oosthuizen 1482 Bas Laicroix Almere 1489 Max van Noorden 's Hertogenbosch 4289 Martin Hingst 4432 Peter Wiersema Steenwijk 4435 Carlo Fuchten Diemen 5034 Menno Loning Den Burg Texel 5154 Stefan Gideonse Vee re 5253 Remko de Weerd Huizen 5376 Marco Boone Zandvoort worden gewijzigd. Wèl nieuw is een feestavond in pavil joen Paal 9 op vrijdag, waarbij iedereen welkom is. Verder heeft pottenbakker Jaap Jager uit De Koog bekers vervaar digd voor de nummers 1, 2 en 3 en de beste dame (en een misbaksel voor de grootste pechvogel....) en is er nu een duidelijk afgebakende finish waarbij iedere deelnemer bloemen krijgt en op de foto gaat. De kiekjes worden later als herinnering opgestuurd. De feestelijke prijsuitreiking is 's avonds na afloop in vakantiecentrum De Krim. Radio Texel doet de hele dag verslag van de Texelrace. De uitzending is te horen via de vertrouwde golflengte FM 106.1 en op het strand bij paal 9. Leuk voor maritiem geïnteresseerden is verder dat de gloednieuwe rubberboot van de Ko- ger wipperploeg en de dit jaar gestatio neerde Texelse reddingboot Beursplein 5 beide bij de start het deelnemersveld escorteren. Zaterdag 8.00 u. Live verslag van de Texelrace De surfrace om Texel is een evenement dat niemand wil missen. En net als bij het Rondje om Texel kan iedereen de race volgen via Radio Texel. Luisteraars thuis, maar ook toe schouwers (neem de walkman mee) aan dijk of strand, of on derweg in de auto van strand naar dijk en vice versa, worden voortdurend op de hoogte ge houden door de zes verslagge vers van Radio Texel. Bij start en finish bij Paal 9 staat ver slaggever Gerrit Verhoeven pa raat, terwijl Remco Veeger, Martin Trap, Alfons Witte, Max Kok en Marco van Leersum per auto en motor, voorzien van portofoons alle ontwikkelin gen direct in de uitzending zullen melden. Radio Texel krijgt de volledige medewer king van de organisatie van de Grootste nieuws de laatste week op de redactie van TC3 was ongetwijfd het hu welijk van eindredactrice Tessa de Graaff. Vrijdag schaarde de „dame van de krant" zich officieel aan de zijde van manlief Ernst-Jan en mag zich nu me vrouw De Graaf -met één f- noemen. Voor de TC3-medewerkers en Texelse Courant-redacteuren aanleiding om voor één keer TC3 weer als aparte krant uit te brengen. „Droompaar geeft elkaar ja-woord" luidde de kop van de specia le editie, die direct na afloop van de hu welijksvoltrekking door haar collega's van de LenR-drukkerij onder de brui loftsgasten werd uitgedeeld. Het bewaar-exemplaar werd gretig gelezen en zal, gezien de geringe oplage, vast en zeker een verzamelaarsobject wor den. Overigens blijft Tessa volop voor de TC(3) actief. Journalisten zijn nu een maal met de krant getrouwd.... Texelrace, dus een garantie voor actuele en betrouwbare informatie! Vanuit de studio presenteren Johan Reuvers en Bert Heytink het programma, afgewisseld met lekkere muziek. 17.00 u. The Music Cube, muziekprogramma. 19.00 u. De dansbare 21, swingende muziek. 21.00 u. Vroeg naar de kroeg, met informatie over het Texels uitgaansleven. Zondag 9.00 u. Klassiek op zondag, klassieke muziek en kerkdienst. 11.00 u. Vlaswiek, muziek en poëzie. 12.00 u. Natuurwijzer, informatief natuurpro gramma met informatie uit EcoMare. 13.00 u. Ballroom en Latin, muziek. 14.00 u. Een plaatje en een praatje, belpro- gramma. 15.00 u. Non-stop Nederlandstalig, muziek. 16.00 u. Sportlokaal, sportverslagen en in terviews. 18.00 u. Time travelling, muziek door de tijd. 19.00 u. Lokaal kabaal, jeugdprogramma met muziek. 20.00 u. Dubbel Bert, muziek met een praatje. 22.00 u. Einde. Maandag 18.00 u. Symphonica, klassieke muziek. 19.00 u. Einde. Dinsdag 18.00 u. Bonte dinsdagavond, verzoekplaten. 19.00 u. Einde. Woensdag 18.00 u. Eigenwijs, geestelijk kinderpro gramma. 19.00 u. Onder de toren, geestelijk pro gramma. 19.45 u. Gelezen verhalen. 20.00 u. Einde. Donderdag 18.00 u. Country time. 19.00 u. Texel totaal, Texels nieuws- en actuali teitenprogramma. 20.00 u. Einde. Vrijdag 18.00 u. Elck wat wils, verzoekplatenpro- gramma. 19.00 u. Paradijsvogels, koopavond-muziek. 20.00 u. C&N presents, nieuwe formule. 24.00 u. Einde. EcoMare gaf woensdag en donderdag de 50e natuurcursus van dit jaar. Vorig jaar om deze tijd werd de 42e cursus gehouden. Hieruit blijkt dat de vraag naar natuurcursussen nog steeds loeneemt. De 50e cursus was een wadcursus, ivaarbij de deelnemers op een actieve manier kennis maakten met het wad. Woensdag werden zij op EcoMare'ont- angen en tijdens, het avondprogramma voor deze gelegenheid getrakteerd op koffie met gebak. De volgende dag gin gen de cursisten zoals gebruikelijk het wad op om zelf bodemmonsters te ne men en naar vogels te kijken. In het itartjaar 1991 zijn totaal 62 natuurcur- iussen gegeven. Dit aantal is ongeveer gelijk verdeeld over de drie cursussen: Vogels, Wad en Zee, strand en duinen. EcoMare verwacht dit jaar ongeveer 75 Muurcursussen te geven, iinds kort is het avondprogramma van de cursussen in de nieuwe „educatieve ileugel" van EcoMare, hoewel de nieuwbouw nog niet officieel is ge opend. De mogelijkheden in deze ruimte zijn veel groter dan in de oude door de aanwezigheid van materialen en de mogelijkheid van permanente opstellingen. Aquariumvereniging In Aqua Vita opent vanavond in d'Ouwe Ulo haar visbeurs. Belangstel lenden kunnen terecht van '9.00 tot 20.30 uur. Op de beurs worden visjes, planten en diverse aquariumbe- "odigheden te koop aangeboden. Dinsdag berichtte de Texelse Cou rant dat er weer met scherp mag worden geoefend op de Vliehors. Meteèn woensdag kopt de Tele graaf: „F16 schiet raketten af op Vlieland". Wat!? Balkanbommen op de Wadden. Is de Derde We reldoorlog uitgebroken? Defensie hulde zich aanvankelijk in stilzwij gen, maar de burgervader van ons buureiland bevestigde het incident en meldde bovendien dat de com mandant van de luchtbasis Leeu warden een diepgaand onderzoek heeft toegezegd. Fantastisch, hul de! Wist die Deense Navo-piloot veel. Wat is nou precies het verschil lussen speciaal geplaatste oefen doelen, een vuurleidingstoren of een boerderij, een vissersboot, een vuurtoren, een strandpaviljoen, of noem maar op... Maakt toch niet uit, als je maar lekker oorlogje kunt spelen. Houdt dat dan nooit op? Zullen we elkaar eeuwig blijven bestrijden en er voor oefenen en oefenen en nog eens oefenen? In Zuidoost Europa is het knokken een vast patroon van de (man- nenjcultuur. Wij zouden toch wij ier moeten zijn. Ach, een illusie, een naïeve gedachte. Verbeter de wereld en begin bij... Of wachten ive weer tot het echt raak is? Dan velt er ook niks meer te lachen... Horszei

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 9