Groen ^warLrJexels in het harL, iemeente: „tegenbod" voor ledeputeerde F. Tielrooy Ambitieuze stichting zet vogelwachters aan het werk KORT TEXELS Informatie met sensatie op Veiligheidsdag weede fase van relatienotagebieden: Met „Natuurexcursies Texel" dagelijks op pad 3 heer C. van •r Eijk overleden Stichting "Natuurexcursies Texel" Vernielzucht „Conservenfabriek niet van de baan" advertenties, abonnementen, etc. «veld en de Rooy B.v., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, 02220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220-14111. Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 220-12741. jctie buiten werktijd Hopman, Pater Witteplein 27, Den Burg, telefoon 02220-15472. ÏERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10717 DINSDAG 22 SEPTEMBER 1992 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.B. nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs ƒ46,20 per half jaar; Los ƒ1,30 gemeentebestuur gaat ervan uit de tweede fase van de aanwij- van relatienotagebieden op él thans een voldongen feit is, ar wil dat de landbouw in deze lieden toch zoveel mogelijk ont- oiingsmogelijkheden krijgt. Om reden heeft het college zich nog neergelegd bij de door de pro- cie gemaakte verdeling in eers-, reservaats- en natuuront- kelingsgebieden. w streven er nu naar meer be- rsgebied aangewezen te krijgen, minder natuurontwikkelingsge en helemaal geen reservaten. De hi ligt voor de hand: in beheers ten is nog echte productieland- hector scholengemeenschap een kort ziekbed is zondagoch- 1 in zijn woning in Den Burg de C. van der Eijk overleden, tot 10 rector van de toenmalige Rijks- ilengemeenschap Texel. Hij werd jsar. der Eijk, geboren op 17 septem- 1915 in Den Helder, maakte een terkelijke carrière in het onderwijs, zijn opleiding aan de Amsterdam- weekschool vergrootte hij zijn op werk door de hoofdacte te >n. De studie daarvoor moest ge ien in de avonduren, want over- verdiende hij de kost als ifonist bij een taxi-centrale, boek- ;der bij de gemeentegiro en soms waarnemend leerkracht. Hij werd indelijk onderwijzer bij het lager kwijs in Amsterdam, later in éhoven. Mulo-leraar werd hij na de '.handelskennis te hebben be id, wat in drie maanden lukte, door avondstudie In de oorlog i Van der Eijk leraar aan de tsmulo en aan de avond-mts in ihoven. Daarnaast studeerde hij de middelbare acten wiskunde, trdoor hij in 1946 benoemd kon iden als leraar wiskunde aan het wentel ijk lyceum in Dordrecht. RHBS zou op Texel een rijks hogere '^school (RHBS) worden nicht. Van der Eijk werd benoemd directeur en kreeg opdracht de 'finen te verwezenlijken. Hij deed Hamen met een team leerkrach- die in pioniersfeer van start gin- De school, aanvankelijk met Kn een b-afdeling, begon in de "'s van de Jac. P. Thijsseschool, 33met board noodlokalen waren ftschut. Vervolgens werd aan de een tijdelijk schoolgebouw ':ir gezet dat niet minder dan twin- Sjaar dienst deed, voordat het defi- gebouw aan de Haffelderweg ■'d gerealiseerd. In weerwil van be dingen van het ministerie kreeg i cIer Eijk ook een a-afdeling van grond. De school bloeide en »sf meerdere keren worden uitge- ■id. Als gevolg van de Mammoet- 'iwerd de HBS vervangen door >we schoolsoorten en na fusie de gemeentelijke ULO kwam de scholengemeenschap voor Athe- Havo en Mavo tot stand, nog *ds onder leiding van rector Van 'üjk, die de opleiding en vorming "„zijn" scholieren met hart en ziel ■tiende. Na zijn pensionering in EO bleef Van der Eijk actief op an- gebied. Zo hield hij zich bezig :t de organisaties van gezinsver- "lende tehuizen. Op Texel was dat 'behoeve van De Texelse Reede de Kogerstraat en in breder ver- bewater. Volgens de laatste proef den van Rijkswaterstaat is het ;rnwater aan de Texelse Noordzee- ^nog steeds goed. Volgens de «t recente meting, op 7 septem- was de watertemperatuur gezakt ^.5 graden Celsius, waarmee si hoger scoort dan de andere ^eneilanden. bouw mogelijk, zij het onder voorwaarden die in de betreffende beersovereenkomsten worden vastge legd en financieel gecompenseerd. Tegenbod Het college heeft in samenwerking met de gezamenlijke landbouworgani saties een plan gemaakt waarin de natuurontwikkelingsbieden zoveel mogelijk beperkt blijven tot agrarisch minder waardevolle terreinen en ge bieden waar in feite al sprake is van een natuurbestemming. Voorbeelden: het Alloo aan de Ruyslaan, de agrari sche enclaves in de dennen en de duinen en het bedrijf „De Kroontjes" van C. Kikkert. Dit „tegenbod" is on- band ten behoeve van overkoepelen de organisaties zoals de ASVZ. Van der Eijk was ook betrokken bij de Texelse vereniging voor weer- en sterrekunde. De begrafenis heeft donderdagmid dag plaats te Den Burg, na een plechtigheid die om 14.00 uur begint in het uitvaartcentrum aan de Bern- hardlaan. langs overhandigd aan gedeputeerde Frans Tielrooy, die vrijdag a.s. samen met de andere leden van Gedepu teerde Staten naar Texel komt om te laten weten wat hij ervan vindt. Breed draagvlak Het plan is op Texel om tactische re denen in besloten sfeer behandeld en daarbij onderschreven door alle raads fracties. Het college heeft jegens de gedepu teerde laten blijken dat dit tegenbod ook een eindbod is. Afgezien van een enkel detail ziet men geen mogelijk heden voor verdere tegemoetkoming aan de verlangens van GS. Dat men van nieuwe reservaten hele maal niets moet hebben, komt omdat dergelijke terreinen door de overheid kunnen worden aangekocht, waar door ze voorgoed worden onttrokken aan het agrarische areaal van Texel. Bij beheersgebieden is sprake van vrijwilligheid en kan de situatie op nieuw worden bekeken nadat de gel digheid van de beheersovereenkomst is verstreken. Andere zaken De tweede fase van de relatienota is niet het enige onderwerp waarover Gedeputeerde Staten en het Texelse college vrijdag van gedachten wisse len. Minstens zo belangrijk is het voornemen van de gemeente om in zake de toekomstige economische ontwikkelingsmogelijkheden van Texel een groot onderzoek te laten instel len. Ook wordt gepraat over interge meentelijke samenwerking, het streekplan, de verdeling van de wo ningbouw over de verschillende ker nen en onderwerpen die te maken hebben met volksgezondheid. Het college van GS, aangevoerd door de nieuwe commissaris van de koningin Jos van Kemenade, komt vrijwel vol tallig naar Texel. Alleen gedeputeerde Achterstraat is verhinderd. Dit gebeurt als geprobeerd wordt een brandende pan vet met water te doven: een metershoge steekvlam die levensgevaarlijke brandwonden kan veroorzaken. Texel lijkt er weer een jaarlijks evene ment te hebben bijgekregen: de Dag van de Veiligheid. Zaterdag werd de ze informatieve show, die zich me rendeels afspeelde op het terrein van Gemeentewerken aan de Keij- serstraat in Den Burg, door een be hoorlijk aantal mensen bezocht. Ze konden er heel wat nuttige informa tie opdoen maar zich ook op sensa tionele wijze vermaken. Tal van instanties die zich op Texel op een of andere wijze met veilig heid bezig houden werkten mee: de ambulancedienst, de brandweer de politie. Veilig Verkeer en meerdere gemeentelijke diensten, waaronder de milieuafdeling. Het publiek kwam tot de ontdekking dat onder met motto „veiligheid" veel meer valt dan je zou vermoeden. Wie alle stands wilde bezoeken en al le demonstraties wilde meemaken, was al gauw een paar uur bezig. „Het enige dat ik heb gemist is infor matie over veilig vrijen", zei iemand. Er is geen twijfel aan dat de kennis bij het publiek inzake de gevaren die Om aan de stijgende vraag naar excursies in de natuur te gemoet te komen, gaan vijf Texelaars over tot oprichting van de stichting „Natuurexcur sies Texel." De stichting, waar van de acte morgen op het notariaat wordt ondertekend, is hun antwoord op de bezuini gingsdrift van Staatsbosbeheer (SBB), waardoor het aantal rondleidingen de laatste tien jaar drastisch is afgenomen. Onder leiding van deskundige vogelwachters zal de stichting dagelijks tochten door de na tuur houden. Noodgedwongen heeft SBB het aan tal vogel wachters op Texel van 17 in 1980 teruggebracht naar zes vaste en vier seizoenskrachten in 1991. Het aantal deelnemers aan excursies daal de van 10.000 tot 4.500. „Een triest dieptepunt, terwijl het eiland zoveel natuurschoon heeft te bieden", aldus Teun de Wit, voorzitter van de stich ting. „Maar op het „doe-lijstje" van menig vakantieganger staat een ex cursie hoog staat genoteerd." Samen met Geert Benjamin, Roland Dob, Hannes Milder en Stan Boon bedacht hij een plan om de neergaande lijn in positieve richting om te buigen. De periode waarin SBB rondleidingen geeft (van 1 april tot 1 september) vinden ze ontoereikend. Stan Boon: „Als logiesverstrekker moet ik na die tijd „nee" verkopen aan gasten die onder begeleiding de natuur in willen. En het voor- en najaar zijn net de pe rioden waarin de natuur op z'n mooist is. Denk maar aan de pa- ringstijd in de lente en straks de vo geltrek. Onder de toeristen blijkt de belangstelling voor excursies in het voor- en najaar naar verhouding gro ter dan in de zomer." Wegens de toenemende toeristendruk heeft SBB de Sluftervallei moeten afsluiten. Uit zondering is een groene route vanaf deskundige mensen in huis, want we streven naar kwaliteit." SBB stelde begeleiding doorkundige vogelwach ters als voorwaarde, om wildgroei van excursies te voorkomen. „En de ze mensen zijn voldoende vakbe- de parkeerplaats van de Krim, die deel uitmaakt van het excursie- aanbod. Vogelwachters De stichting heeft voor de rondleiding haar oog laten vallen op een aantal part-time vogelwachters van SBB, die na 1 september tijdelijk de wacht krijgen aangezegd. „Anderhalf jaar geleden zijn we voorzichtig begonnen met het houden van excursies. Bij voldoende belangstelling schakelen we een vogelwachter in om als rond leider op te treden. Er bleek zoveel animo te bestaan onder de vakantie gangers, dat we het nu tijd vonden de zaak officieel aan te pakken. Voor september staat het rooster al vast. De stichting organiseert iedere dag een excursie. „Door vogelwachters in vaste dienst te nemen (tot 1 april, want dan geeft SBB weer de rondlei dingen, red.) vangt de stichting twee vliegen in één klap. We helpen ze aan werk en bovendien halen we kwaam om uitleg te geven over natuurbehoud, natuurherstel en het beheer van natuurgebieden. We zien het als taak daarvoor begrip te kwe ken onder de mensen." Toekomst Met het oog op de toekomst leidt de stichting ook mensen op tot vogel wachter. „Eerst lopen ze mee met de rondleidingen, later kunnen ze op free lance-basis zelf excursies geven, al moet je de vergoeding niet over schatten. We zoeken mensen die echt gek zijn van de natuur." Volgens De Wit is Staatsbosbeheer voorstander van het initiatief. Bij Eco- Mare, dat tot dusver de excursies door de SBB-gebieden regelde, rea geerde men aanvankelijk sceptisch op de plannen. „Weer zo'n club die op eigen houtje de natuur in wil, moeten ze daar hebben gedacht. We streven echter niet naar concurrentie, maar willen juist met andere natuurmin- s» Ondanks gebrek aan wind: perfecte Texel Race Omzetting kampeerplaatsen roept weerstand op r. Restauratie schapenboeten opgang door subsidie Clubbestuur runt manege w Johanna 180 passeert 100.000 kilogram-grens in onze samenleving op de loer liggen onvoldoende is. Met het gevolg dat er veel ongelukken gebeuren die voortkomen uit onwetendheid. Aanschouwelijk Probleem is dat de interesse hiervoor pas ontwaakt als het misgaat. Laten zien hoe iets uit de hand kan lopen is daarom effektiever dan het verstrek ken van mondelinge en schriftelijke regels. Vlam in de pan Wat dat betreft was de demonstratie van de brandweer met een pan vet waarin de vlam was geslagen, een typisch voorbeeld. Getoond werd hoe fout het is om zo'n brandje met wa ter te doven. Want dan ontstaat een metershoge steekvlam die een keu ken snel in lichterlaaie zet. Ook bij het gebruik van gas worden veel fouten gemaakt die rampen kun nen veroorzaken. In de kraam van Shell en het Gascentrum Noord- Nederland van Cor Rodenburg werd dat aanschouwelijk uitgelegd. Er wordt heel wat afgeknoeid met ver keerde slangen, zelf verbouwde gas flessen, verwijderde overdrukbeveiligingen e.d. Vooral in de recreatie is dat het geval. Zo is in meer dan de helft van de gevallen de gasinstallatie aan boord van plezier vaartuigen en caravans niet in orde, waardoor niet alleen voor het objekt zelf maar ook voor de directe omge ving gevaar bestaat. Zo waren er meer stands waar men er in slaagde het publiek bewust te maken van riskante situaties. Ont spanning was er ook genoeg. Vooral de jeugd greep de gelegenheid aan Lees verder pagina 6 nende organisaties samenwerken. Toen dat duidelijk werd, was het ijs gebroken." De excursies blijven dan ook plaats vinden vanuit EcoMare. Dat het na- tuureducatiecentrum de stichting serieus neemt blijkt uit de uitnodiging voor de opening van de educatieve vleugel. Ambitie De stichting wil in de toekomst ook gebieden van de Vereniging tot Be houd van Natuurmonumenten bij de excursies betrekken en tochten ma ken over het wad. De Wit verwacht ook interesse van scholieren, zowel uit voortgezet- als basisonderwijs. Anneke ter Borg, bio loge en bekend met het onderwijs, zal optreden als excursieleider. De stichting is van plan - uiteraard in overleg met SBB - het de natuurlief hebbers nog meer naar de zin te ma ken. „Je moet daarbij denken aan een extra verrekijker, een bankje of een observatiepost." Het werk van de stichting wordt gro tendeels betaald uit excursiegelden. Via donaties verwachten de bestuur ders een eventueel gat in de begro ting te dichten. De stichting benadert binnenkort de leden van de Texelse Vereniging van Logiesverstrekkers om donateur te worden. „Ik denk dat ze het belang van de stichting wel in zien. Ons werk past in het streven naar kwaliteitsverbetering. Zeker nu het seizoen zich steeds meer ver breedt. De donateurs krijgen in ruil materiaal om de excursies bij hun gasten onder de aandacht te bren gen." Een spoor van vernielingen was zon dagochtend te zien in de Waal- derstraat. Onbekende vandalen hadden 's nachts bomen en steunpa len vernield, een regenpijp bescha digd en in een tuin diverse boompjes gerooid. Volgens de politie loopt het in deze omgeving de laatste tijd va ker uit de hand in de nacht van za terdag op zondag. De politie zal daarom een extra oogje in het zeil houden. Maurice Diks uit Woubrugge, eige naar van vleesverwerkingsbedrijf Di- con Vleesconserven, is nog steeds van plan een conservenfabriek te vestigen in de voormalige zuivelfa briek aan de Schilderweg. Met deze duidelijke uitspraak wil Diks een eind maken aan de geruchten dat hij als gegadigde zou afhaken. Met de eigenaar van het pand, de Melkunie, heeft Diks inmiddels een voorlopige koopovereenkomst af gesloten. „Liefst zou ik morgen al be ginnen met bouwen en vóór het seizoen 1993 van start gaan", zegt hij strijdlustig. Op de vraag waar vol gens hem de geruchten vandaan ko men, wijst Diks naar de impasse die op een gegeven moment optrad in de onderhandelingen met de Melkunie. Die fase duurde ongeveer een week. Daarna werden de besprekingen tus sen de kandidaat-koper en de verko pende partij met succes voortgezet. De gemeente probeert de gang erin te houden. In de eerder deze maand gehouden raadsvergadering heeft de raad een voorbereidingsbesluit geno men voor het voeren van een artikel 19-procedure, omdat de bestemming van het pand moet worden aange past. Diks verkeert in de veron derstelling dat zijn bouwplan al ter inzage heeft gelegen; maar dat is on juist aldus een woordvoerder van de gemeentelijke afdeling ruimtelijke or dening. Volgens deze ambtenaar is alleen het voorbereidingsbesluit gepu bliceerd en zal binnenkort het bouw plan veertien dagen ter visie liggen. Daarna wordt het, vergezeld van eventuele bezwaren, doorgestuurd naar de provincie. Opknapbeurt „Ik wil er alles aan doen om er een mooi bedrijf van te maken, dat naar ieders tevredenheid functioneert", zegt Diks. „Er moet het nodige aan worden verbouwd, want het pand is nu lang genoeg vervallen. Ook aan de buitenzijde zal een opknapbeurt nodig zijn. In een periode van vijf jaar moet er een gebouw komen, waar heel Texel trots op is. Voor deze aan passing is al een budget beschik baar." De fabrikant hecht tevens aan een prettig leefklimaat voor de om wonenden. Zelf gaat hij met zijn ge zin in een bedrijfspand bij of in de fabriek wonen. „Voor fatsoenlijk be heer is het nodig dat er dag en nacht toezicht is. Tot elf uur 's avonds is controle nodig op de afwerking van het produkt dat overdag is gemaakt. Dat is geluidloos: het proces speelt zich af in een ketel onder druk. On der meer moet de temperatuur in de gaten worden gehouden. Dat moet regelmatig gebeuren, zodat het wel gewenst is dat de afstand van huis tot werk klein is, anders doe je je ge zin ernstig tekort." Na realisatie van de conservenfa briek, blijft er ruimte over voor ande re bedrijven in het pand. Volgens Diks kunnen naast de huidige onder nemers die van het pand gebruikma ken ook anderen bedrijfsruimte huren. Vooral voor opslag is de fabriekshal geschikt.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 1