Texelrace: héél perfect maar arm aan wind ^g| Favoriet Casino struikelt alweer Nog te weinig opgave voor „Nacht van Skil" Klaverjasclub Den Burg houdt ledenvergadering Texel klaart karwei in Nibbixwoud (1-2) Basketball-heren starten met winst Veiligheidsdag PAGINA 6 TEXELSE COURANT DINSDAG 22 SEPTEMBER ijj NsD/ VERVOLG VAN PAGINA 1 Winnaar Jasper Vlasblom laat zich interviewen door een plaatselijke reporter van radio Noord holland. Het meest opmerkelijke feit in de hoofdklasse van de Texelse zaalvoet balcompetitie na twee competitie ronden is dat Casino, één van de favorieten, met nul punten onderaan staat. Afgelopen week bracht De Koog Casino zijn tweede nederlaag toe. Betsema (6-6 tegen Mantje) en Jelle- boog (2-2 tegen Texel), kwamen re mise overeen en voeren nu gezamenlijk met drie punten uit twee wedstrijden de ranglijst aan. In de eerste en tweede klasse kwamen de teams nog maar één keer in het veld en is er nog weinig tekening in de Oefenmarathon Ter voorbereiding op de samengestel de menwedstrijd van zaterdag wordt morgenmiddag een oefenmarathon gehouden. Deelnemende aanspannin gen vertrekken om 13.30 uur bij Frans Bakker aan de Stolpweg. In het parcours zijn vijf hindernissen opge nomen: twee aan de Rommelpot (landje Landbouwdag), twee aan het Lagewegje en één op de hoek Westerweg-Kleiweg (tegenover hoeve Emma). Naar verwachting doet een aantal deelnemers van het vasteland mee, dat er een weekje Texel aan koppelt. De organisatie van de oefen marathon is in handen van de Onder nemersvereniging Den Hoorn. strijd. In de derde klasse zijn het op dit moment de Casino-teams die de eerste twee plaatsen bezetten. Casi no 3 heeft door een overwinning van 9-3 op De Koog 4 de maximale sco re van vier punten uit twee wedstrij den. Casino 4 staat met drie punten op de tweede plaats door De Koog 5 met 7-1 te verslaan. In de vierde klasse maken voorlopig Oosterend 6 en Klif 4 de dienst uit; beide teams zijn na twee wedstrijden nog on geslagen. De dames hebben de eer ste ronde er op zitten. De Krim bleef in het onderlinge treffen tegen de medekoploper (7-4) ongeslagen en staat nu met vier uit twee bovenaan. Klif is tweede met vier uit drie. Programma Woensdag 23 september: 17.00 u. Casino 1-Texel 2 17.50 u. Casino 2-Texel 3 18.40 u. Klif 1-Casino 1 19.30 u. Klif 2-De Krim 20.20 u. De Krim 3-Oosterend 6 21.10 u. Klif 4-Rab 2 22.00 u. Nioz-De Koog 5 Zaaldienst: Oosterend Donderdag 24 september: 18.00 u. Timmers Bakk.-Jelleboog 4 18.50 u. Casino 5-Klif 5 19.40 u. Texel 3-Casino 4 20.30 u. Texel 2-Oosterend 2 21.20 u. Oosterend 3-De Koog 2 22.10 u. De Koog 4-Gempo Zaaldienst: Gamma Vrijdag 25 september: 17.30 u. Plus Klus-Gamma 3 18.20 u. De Koog 3-Bakkers IJzerh. De surfronde om Texel, officieel de Texelrace geheten, blijft klein maar fijn. Het enige dat er dit jaar aan mankeerde was gebrek aan wind, maar dat kan de nijvere organisatoren moeilijk worden kwalijk genomen. Dat windgebrek was er medeoorzaak van dat van de uitgenodigde 50 topsurfers er slechts 38 aan de start verschenen. De wegblijvers wisten bij voorbaat dat ze wel een vermoeiende, maar geen indrukwekkende prestatie zouden leve ren en daar was weinig eer aan te behalen. stonden direct na het verlaten van hun board ontspannen keuvelend de pers te woord, alsof ze zojuist hun hond hadden uitgelaten. Ontdekkingsreis Vlasblom sprak van een mooie race. „Zo'n eiland rond is uniek. Het is net een ontdekkingsreis, telkens wisse lende omstandigheden". De winnaar zei onder de indruk te zijn van de organisatie van het eve nement. Niet alleen bij de race zelf wordt niets aan het toeval overgela ten, ook de opvang van de deelne mers is het toppunt van gastvrijheid en service. Veiligheid is voor Wieb van den Berg Overigens is het typerend voor de reputatie van de Texelrace dat echte profs, zoals Olaf van Tol en Jan Boersma, die doorgaans uit zijn op forse bedragen aan prijzengeld, bij winderig weer erg graag meedoen aan de race. De ca 100 km lange Texelrace is onbetwist de meest bij zondere en zwaarste marathonsurf- wedstrijd in Nederland. Wie daarin tot een behoorlijke plaatsing komt, vijzelt zijn reputatie flink op. Nederlands bekendste surfer Step- han van den Berg was dit jaar niet van de partij in verband met nade rend vaderschap. Hij kon dus zijn wisselbokaal niet verdedigen maar blijft houder van het record. Een paar dagen na de race van vorig jaar rondde hij het eiland in bijna twee uur. Computer Door de geringe wind deed de snelste er zaterdag 4 uur, 29 minu ten en 13 seconden over. Die win naar was de 27-jarige Jasper Vlasblom uit Den Haag. Deze in dustrieel ontwerper had zijn zege niet alleen te danken aan zijn zeil van maar liefst 10 m2 maar vooral aan zijn bijzondere surfplank. Het is één van de boards die hij zelf met hulp van de computer heeft ontworpen. Vlasblom kan daardoor een plank kie zen die onder de gegeven weersom standigheden het meest „snel" is. In tegenstelling tot de catamaranron de om Texel wordt bij de Texelrace niet gewerkt met handicaps. Hoe sneller er wordt gevaren hoe meer kans op een prijs, ongeacht met ma teriaal. Een arme surfer die zich geen extra grote zeilen en bijzondere plan ken kan veroorloven, zit dus in het nadeel als de wind het laat afweten. Texelaars Mede om die reden zaten de vijf Texelaar Menno Loning tijdens de het ronden van de noordpunt van het eiland. De klaverjasmarathon „Nacht van Skil" die zaterdagavond 20.00 uur begint en doorgaat tot zondagoch tend 8.00 uur, dreigt niet door te gaan. Er zijn minimaal 20 koppels nodig en gisteren hadden er zich nog maar 12 aangemeld. Gehoopt wordt dat zich alsnog een aantal klaverjassers zal opgeven. Dat kan via telefoon 13204 (S. Dros) en de kosten zijn f10,- per persoon. Maandag 28 september opent Klaver jasclub Den Burg het seizoen 1992-'93 met een algemene leden vergadering in dorpshuis d'Ouwe Ulo, aanvang 20.00 uur. Oude (en nieuwe) leden kunnen zich tot en met die datum opgeven via tel. 14879, of op de avond van de vergadering zelf. De contributie be draagt M0,= per persoon. Voor dit bedrag houdt de club ongeveer 25 kaart-avonden op de maandag. Er wordt in competitieverband en met een vaste maat gespeeld. Gedurende het seizoen zijn meerdere prijzen te winnen. Texelaars die aan de race om hun eigen eiland meededen, al gauw ach terin het deelnemersveld. Mare van Rijsselberghe raakte zo ver achterop dat hij het niet leuk meer vond en bij De Koog aan land ging. De meest vooropliggende Texelaar was André van den Berg. Die had echter bijzon der veel haast want als medewerker van bouwmaterialenhandel Rab was hij uitgenodigd voor een excursie naar een tegelfabriek in Venetië en Milaan. Hij diende om half vijf op Schiphol zijn en moest dus de boot van 14.05 halen. Bij voldoende wind had het allemaal net gekund, maar nu ging het te lang duren zodat An dré ter hoogte van de molen van Het Noorden op de dijk stapte. Snelste Texelaar werd nu de talentvolle Men no Loning, gevolgd door Jacob Roe per en Jaap Kees Snoeij. Ontspannen De 35 deelnemers die de race uitvoe ren, leverden een pittige prestatie. Enerzijds werd door het rustige weer energie bespaard, anderzijds moest de inspanning gedurende lange tijd worden geleverd. Vijf uur op een plank staan is geen sinecure. De deelnemers voelden hun armen en benen, maar maakten bij de finish toch een redelijk frisse indruk. Win naar Vlasblom, Sacha 't Mannetje (tweede) en Bart Brinkgreve (derde) De auto is te water gereden maar drijft nogzodat het mogelijk is er via de ramen uit te^_ men. /Foto's Hi Koog. Van één van de potten was! het bakken een oor scheef wegge zakt, een misbaksel derhalve. Die werd verheven tot de officiële pech- prijs, bestemd voor de Duitse Vanes sa Kache, die als allerlaatste binnenkwam. Texel 1 heeft de thuisnederlaag v? vorige week tegen Den Helder go- verwerkt. In Nibbixwoud won hei team vrij eenvoudig met 2-1 van SEW en heeft nu vier punten uit duels. Na het beginsignaal ontwikkelde z-: - een gelijk opgaande strijd. Geleidelj lukte het de Texelaars een licht ve: overwicht te verkrijgen, dat na twe minuten resulteerde in een voor sprong van 0-1. Na een goed aange geven bal van rechts scoorde Ralph Koning. Schoten van John List en Wim van Veen gingen rakelings ovei en naast. Simon Brand knalde bij hel nemen van een vrije schop op het muurtje van de tegenstander. Een vrijuit spelende Texelse ploeg die teerde op de wedstrijd. „Dit mogee ze niet meer uit handen geven", va elftalleider Doede de Vries, zeker oi omdat Bart Heerschap betrouwbaar zijn doel stond te verdedigen. Halverwege de tweede helft bracht Paul van Exel na een snelle rush de stand op 0-2 met een diagonaal schot via de binnenkant van de pa-I Ongeveer tien minuten voor afloop keerde de spanning terug in de we: strijd. SEW verkleinde de stand to: 1-2; het Texelse doel kwam echter niet meer in gevaar. Een hard werkend en goed gemoti veerd Texel 1 behaalde als collectie' een verdiende overwinning. Hetelfli neemt nu op de ranglijst een gede-l de derde plaats in. Het basketballseizoen voor De Ma reis begon zaterdag in Den Helder met een overwinning. In het ope ningsduel werd de bal opgenomen tegen JBC Noorderhaven uit Julia nadorp. Het begin van de eerste helft was nogal chaotisch doordat beide teari „man-to-man" speelden. Dit is een nieuw speltype, dat de Texelaars eigenlijk nooit spelen. Na een kwa' tier schakelde De Mareis over op k zoneverdediging, waardoor er meer rust in hun spel kwam. Na een ruststand van 21-23 liep de Texelsa ploeg in de tweede helft als een stoomwals over JBC Noorderhaven heen. JBC ging steeds wanhopige' spelen, waardoor grote gaten in da vedediging vielen. Gevolg: een pun tenregen voor de Texelaars, die met mooie lange passes de tegenstand* aftroefden. Eindstand: 34-54. De keramische bekers. Op de achtergrond de wisselbokaal. 19.10 u. Mantje 2-Oosterend 4 20.00 u. Jelleboog 3-De Krim 2 20.50 u. Klif 2-De Krim 21.40 u. Betsema/G-Gamma 22.30 u. Klif 3-Gamma 2 Zaaldienst: Texel Uitslagen Hoofdklasse: Betsema/Gieles-Mantje 6-6; Jelleboog-Texel 2-2; De Koog-Casino 5-4. Eer ste klasse: Gamma 2-Jelleboog 2 6-8; Texel 2-De Krim 5-4; Klif 2-Klif 3 4-3; Oosterend 2-De Koog 2 6-4. Tweede klasse: Jelleboog 3-Bakkers Ijzerhandel 3-2. Derde klasse: Ca sino 4-De Koog 5 7-1; Oosterend 5-ZDH 9-4; Nioz-Gempo 1-1; Casino 3-De Koog 4 9-2. Vierde klasse: Casino 5-De Krim 3 10-5; Klif 5-Rab 2 1-4; Mantje 3-Klif 4 1-8; Jelleboog 4-Oosterend 6 0-9. Dames: Casino 1-Klif 2 5-0; De Krim-Klif 1 7-4. Junioren: De Koog- Texel 1 3-16. Pony's aangereden De auto van een Duitser werd zon dagavond bij een aanrijding met los gebroken pony's dusdanig beschadigd, dat het voertuig moest worden weggetakeld. De automobilist bleef ongedeerd, maar één der aan gereden dieren had een flinke schou- derwond. De pony's behoorden tot een groep van ongeveer twintig, die in dichte mist de Pontweg nabij De Koog overstaken. De Duitser was vol ledig verrast en schepte twee dieren. De viervoeters, eigendom van een in woner van De Koog, werden de vol gende ochtend weer in hun weiland aangetroffen. ?-■ en zijn medeorganisatoren van de Stichting Texelrace het allerbelangrijk ste. Elke deelnemer moet van het be gin tot het eind in de gaten gehouden kunnen worden, ook bij moeilijke weersomstandigheden. Al leen om die reden worden niet meer dan vijftig topsurfers uitgenodigd. Daardoor krijgt het evenement een exclusief tintje maar staat tevens vast dat het nooit een massale verto ning met veel publiek wordt. Op het strand was hij bij start en finish niet drukker dan op een gemiddelde zo merse dag. Communicatie De veiligheid blijkt uit de opvallende aanwezigheid van begeleidende bo ten, motoren en zelfs een vliegtuig, maar ook uit de per fecte radiocom municatie met kustwachter Piet Stam als centrale figuur op de vuur toren. Elke mededeling van belang kon daardoor onmiddellijk aan alle betrokkenen worden doorgegeven. Voorbeeld: het feit dat Marc van Rijs selberghe was gestopt, was binnen een minuut bij iedereen bekend zodat hij niet als vermist beschouwd kon worden. De stichting Texelrace zorgt niet al om mee te rijden met brandweerwa gen of ambulance met loeiende sire ne. Zelf de brandspuit hanteren bleek ook erg leuk te zijn. André van den Berg (de merknaam op het zeil is van een andere familie) opweg naar de Vlakte van Kerken. Even later zou hij aan land gaan om op tijd zijn vliegtuig naar Italië te kunnen halen. De onlangs opnieuw opgerichte afde ling van Veilig Verkeer Nederland had een belangrijk aandeel in de dag. De afdeling was erin geslaagd het „Auto te water"-team uit Naaldwijk naar het eiland te halen. Het team ver zorgde een cursus voor mensen die willen weten wat ze moeten doen (of laten) als ze onverhoopt met hun auto in het water terecht komen. Hoewel de cursus slechts f35,- kost te hadden zich niet meer dan twaalf personen aangemeld, maar die heb ben er zeker geen spijt van. Na de theorie gingen ze in het zwembad werkelijk met een auto te water, on der verschillende omstandigheden. Zolang de wagen nog drijft is het meestal mogelijk eruit te komen via de ramen. Is de wagen gezonken, dan moeten de inzittenden het water letterlijk tot de lippen laten stijgen, alvorens ze de portieren kunnen ope nen en naar boven zwemmen. De kandidaten moesten dat in het zwembad daadwerkelijk doen, waar door de kans dat zij in paniek raken als een dergelijk ongeluk goit ge beurt, aanzienlijk is verkleind. leen goed voor de deelnemers maar ook voor de ca 150 vrijwilligers en de sponsors. Die waren welkom op een gezellige bijeenkomst die aan de vooravond werd gegeven in paviljoen Paal 9 (medesponsor) en bij het buf fet (met aansluitend prijsuitreiking en feest) op De Krim. Die maaltijd werd door hoofdsponsor De Krim aangebo den naast een financiële bijdrage van f10.000,-. De totale kosten van de Texelrace liggen rond de f20.000,-. Van het Chinees-Indisch buffet had manager Robert Blok van café De Krim iets bijzonders gemaakt, met in schakeling van mevrouw C. de Ruiter-Pinas uit De Cocksdorp als specialiste. De organisatoren zien in dat op Texel alles een beetje „aars" moet zijn. Dat bleek ook bij de prijsuitreiking. De bekers waren niet van metaal, maar van aardewerk en afkomstig van pottenbakker Jaap Jager uit De

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 6