Cf roert 'wartsj~exeh in het harL, CRUMBS Haalbaarheidsonderzoek naar fexels gezondheidscentrum Sundeling van medische voorzieningen: Agrarisch Museum ontving tienduizendste bezoeker THE INVISIBLE WEEKEND Ambulance vertraagd Joor wegversperring Polio-vaccinatie nog tot half acht op Texel mogelijk Burgemeester zet zich in voor ondernemers Leerlingen Jozefschool stropen de mouwen op Koninklijk goud voor ondernemer Ben Rab Interview met jubilaris Rab s» Politiechef Moeskops blikt terug op zomerseizoen sn Controle op iepziekte w TC3: - Israëlisch meisje op Texel - Schooltheater van eigen bodem - Zaterdag men-wedstrijd Drukke middag voor redders Winterdienstregeling Teso en AOT gaat in Onderwijsprotest met 55 docenten TEXELSE^COURANT 7>e tCootj natuurlijk! Tiffany pub DE METRO ws tnwt" Little T^uöy euid the kiokkmatet IPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10718 VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1992 ftior advertenties, abonnementen, etc. Langeveld en de Rooy b.v.. Postbus H 1790 AA Den Burg, telefoon 02220-12741. Telefax 02220-14111. Hedactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. 02220-12741. fcrschijning dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs ƒ46,20 per half jaar; /1,30. Geen krant gehad? Bel 02220-12741. Buiten kantooruren bel bezorger. Als die niet bereikbaar is tel. 06-52983748. Redactie buiten jBrktijd Frans Hopman, Pater Witteplein 27, Den Burg, telefoon 52220-15472. met: deskundigen van de stichting ierstelijns Voorzieningen Alme de (EVA) en de Landelijke Vere- liging van Gezondheidscentra LVG) onderzoeken of op Texel >en gezondheidscentrum van !e grond kan komen. In zo'n tentrum zijn artsen, tandart- ten, fysiotherapeuten, wijkver pleging en idere medische Wpverleners bijeen gebracht, loei is beter gebruikmaken de bestaande kennis en fa- tiliteiten op Texel. Deze week jjn gesprekken met de betrok- ien instanties en hulpverleners jestart. De gespreksresultaten zullen uitmon- jen in een advies aan de Stichting Gezondheidscentrum Texel. Deze liet lorig jaar maart voor het eerst van fch horen. Op een voorlichtings- ?vond lieten de Texelse hulpverleners ran hun belangstelling blijken. Met het huidige haalbaarheidsonderzoek loopt het stichtingsbestuur op korte lermijn duidelijkheid te krijgen. Het mderzoek wordt gefinancierd met ubsidie. Texel is er rijp voor", stelt J.H.A.L.G. feser, directeur van Facet b.v., een terkmaatschappij van EVA die is be- met bouwbegeleiding en exploi- van gezondheidscentra. Samen iet LVG-adviseur drs. P.E.M. Laeven Texelse ambulances ondervinden in oenemende mate hinder van weg werkzaamheden die verspreid over 'iet eiland plaatsvinden. De onaange- iondigde versperringen leiden tot ir- itatie onder de hulpverleners, die wezen dat hulp wel eens te laat kan iomen. Ze doen daarom een drin gend beroep op gemeente en aanne mers de werkzaamheden tijdig bij ten te melden. Gistermorgen moest de ambulance itrukken om een patiënt op te halen '?r hoogte van de Slufter. Door de werkzaamheden aan de Postweg bij Zuid-Eierland, werd het verkeer om- toeid. Onbekend met de gewijzigde foute, moest de ambulance noodged wongen een flinke omweg maken. Daarmee verspeel je gauw zes ze- «n minuten", aldus Albert Winter fan de Ambulancedienst Texel. „Als van de pmleiding hadden gewe ten, hadden we direct een kortere teute uitgezocht." Hoewel het tijdver voor de patiënt in kwestie geen elige gevolgen had, kan in andere gevallen elke seconde van belang ijn. Winter heeft begrip voor de wer- iöitvoerders, maar dringt erop aan to de ambulancedienst tijdig wordt ngelicht over werkzaamheden. Met gemeente zijn daarover goede af spraken gemaakt, maar een gemeen telijke medewerker laat desgevraagd weten dat het project aan de Post- tot zijn spijt te laat is doorgege ten. Het verwijt van de tobulancedienst geldt ook aan het van Drijver Bouw B.V., die ■veneens werkzaamheden uitvoert an de Postweg. Jaap Drijven „Ons tot geen blaam. De gemeente moet opdrachtgever de omlegging door leven." De ondernemer meldde wel :at de ambulancedienst hem enkele banden geleden heeft verzocht werkzaamheden te melden. Aanlei- :ng was een karwei in de Mars, Erdoor de doorgang van de ambu- «nce werd geblokkeerd. Ook in de ■ulianastraat moest de ambulance tottsomkeert maken. Drijver: „Als een de andere kant omrijden, zijn 5 er ook. Bij belangrijke wegen per- te" we normaalgesproken de leiding toier de weg door of we zoeken een fkler oplossing, zodat het verkeer tenminste over één strook vrije door eg heeft." Winter benadrukt nog "ns dat zelfs het geringste tijdver- 's fataal kan zijn en hoe lastig dat tot is, dat versperringen toch tijdig "teten worden gemeld aan de hulp- leners. voerde hij maandag op Texel de eer ste gesprekken. Ideale omvang „Met ruim 12.000 inwoners heeft het eiland een ideale omvang voor een gezondheidscentrum. Landelijk is het inmiddels een bekend fenomeen, er zijn er inmiddels 160 van. De situatie van een huisartsen en solowerkers is daar achterhaald. Financieel levert het voordelen op: er kan efficiënter worden gewerkt en minder patiënten worden doorverwezen naar de (duur dere) tweede lijn, de specialisten in de ziekenhuizen dus." Volgens beide heren is gebleken dat gezondheidscentra helpen „burn outs" bij huisartsen te voorkomen. Dit is het verschijnsel dat artsen voortijdig afknappen op hun beroep. Gezondheidscentra bieden hen de mogelijkheid om hun vak weer met plezier te beoefenen, bijvoorbeeld door zich te specialiseren in dingen waarin ze goed zijn. EHBO-post? Hoewel Visser en Laeven zich voor- Tot half acht vanavond kunnen Texe laars zich in het Groene kruisge- bouw, ingang tandarts, zich gratis laten inenten tegen polio. Hoewel hier geen direct gevaar bestaat voor de ziekte, vindt de GGD het gewenst dat mensen die niet of onvolledig zijn gevaccineerd, spoedig worden ingeënt. De vaccinatie begint om 16.00 uur vanmiddag. De vaccinatie is speciaal bedoeld voor Texelaars die niet of onvolledig zijn ingeënt, dus minder dan drie vac cinaties (boven de dertien jaar) of zes (onder de dertien jaar) hebben gehad. Alle personen onder de 62 jaar die om de een of andere reden willen worden gevaccineerd, kunnen zich daarvoor bij de GGD melden, tel. 02230-55552. Het is mogelijk in de loop van de volgende week een af spraak te maken, er is voldoende vaccin in voorraad. De inenting is een combinatie tegen difterie, tetanus en polio. „Mensen die normaal zijn in geënt hoeven zich geen zorgen te maken", aldus een woordvoerster van de GGD. Alle kinderen die op normale wijze, of volgens schema zijn behandeld, lopen geen risico. Kinderen die niet volledig zijn ingeënt, worden binnenkort opge roepen. zichtig uitlaten, kan een Texels ge zondheidscentrum volgens hen nieuwe voorzieningen aantrekken. Te denken valt aan een EHBO-post, zo dat Texelaars en toeristen niet meer voor elke gebroken pols naar het Gemini-ziekenhuis in Den Helder moeten. Andere ideeën zijn het zelf maken van röntgenfoto's en het ver richten van kleine chirugische ingre pen. Of dit lukt, is mede afhankelijk van de besprekingen met de ziekenhuis-directies in Den Helder en Alkmaar. De transportkosten van zie ken die hiermee eventueel worden uitgespaard, kunnen een pluspunt zijn in het overleg met verzekeraar Univé (ziekenfonds Noordholland Noord). Samenwerking Hamvraag is of men op Texel bereid is om samen te werken en tegen welke prijs. Visser: „In principe is het de bedoeling om bestaande kennis en disciplines op Texel beter te organise ren. Gestreefd wordt naar een zo vol ledig mogelijk team van artsen, fysiotherapeuten, apothekers, tan dartsen, maatschappelijk werkers, wijkverpleging en gezinszorg." Kostenbesparing ontstaat doordat de administratie kan worden samenge voegd en apparatuur gezamenlijk kan worden aangeschaft. De hulpverle ners moeten individueel beoordelen of deelname financieel interessant voor hen is. „Alles hangt af van de wil om mee te werken. Als de hulpverleners het plan niet zien zitten, volgt een nega tief advies." Voorlichtingsavond De gemeente heeft geen (financieel) aandeel in het gezondheidscentrum, omdat zij geen bevoegdheden heeft ten aanzien van de eerstelijns ge- Burgemeester Schipper is gevraagd voorzitter te worden van de stichting „Ondernemen in de kop", een initia tief van het regionaal ontwikkelings fonds van de kop van Noordholland. Het fonds, waarin rijk, provincie, ge west en gemeente samenwerking, is bedoeld om de economie in de noordkop op te krikken. Onder de noemer van de stichting functioneert de BV Business Creations Results, beter bekend als Job Creation. Deze onderneming begeleidt startende on dernemers. In het initiatief participe ren verschillende ondernemingen, waaronder Teso. Leerlingen van de Jozefschool staken werklui deze week de helpende hand toe. Hun ijver kwam goed van pas bij de herinrichting van het schoolplein waaraan momenteel druk wordt ge werkt. Het plein achter de school aan de Beatrixlaan krijgt nieuwe klim- rekken, zandbakken en een bak met boomsnippers. Dankzij het verplaat sen van de schutting aan de Lijn baan, hoeven de ouders hun kroost niet langer op straat op te wachten. a-s»? zondheidszorg. Wel kan de gemeente randvoorwaarden scheppen die voor de realisering het centrum noodzake lijk zijn en heeft men een vinger in de pap bij de lokatiekeuze. Inmiddels is gesproken met wethouder Tine Krijnen, die beide onderzoekers maandag had uitgenodigd. Het ge sprek had een informerend karakter. In oktober vindt een voorlichtings avond plaats, waarvoor alle Texelse medische hulpverleners worden uitge nodigd. Waarschijnlijk neemt het' on derzoek twee tot drie maanden in beslag. Tegels om één en ander mogelijk te maken stelde de gemeente beschik baar. Het benodigde geld is bijeenge bracht tijdens de bazaar ter gelegenheid van de heropening van de Jozefschool. Het werk wordt uit gevoerd door verschillende bedrijven, bijgestaan door een legertje „vrijwilli gers". Volgens Niek Graaf, bestuurder van de Stichting Katholiek Onderwijs, loopt het werk gesmeerd. „Ze sjou wen alsof hun leven ervan afhangt." Voor de scholieren is het karwei een buitenkansje om onder de lessen vandaan te komen. IFoto Gerard Timmerman) Vrijwel gelijktijdig raakten woensdag middag twee Duitsje jachten in de problemen. Op de Eierlandse gron den liep een scheepje aan de grond. Een man moest met verwondingen van boord worden gehaald. De KNRM-reddingboot Beursplein 5 sleepte het gestrande jacht naar De Cocksdorp. De gewonde bleek door de giek te zijn getroffen. Het Duitse vaartuig Rover kwam door averij aan het roer in het Molengat in moeilijkheden. Nadat eerst de wip- perploeg erop af ging, schoot ook de Susanna uit Den Helder het vaartuig te hulp. Het bevoorradingsschip Orca van Smit Lloyd was sneller ter plaat se en nam het jacht op sleeptouw. Teso schakelt met ingang van zondag weer over op de winterdienstregeling. Op zon- en feestdagen vertrekt de eerste boot voortaan om 8.05 uur vanaf 't Horntje en om 8.35 uur van uit Den Helder. Dat is een uur later dan in de zomer gebruikelijk is. Vanaf volgend jaar Koninginnedag, vrijdag 30 april, geldt de zomerdienstregeling weer. Busonderneming AOT past haar schema aan. Dat betekent dat zondag de eerste bus vertrekt naar de boot van ,8.05 uur. Het Agrarisch en Wagenmuseum in De Waal bereikte woensdag een op merkelijke mijlpaal: de tienduizendste bezoeker van dit jaar werd gere gistreerd. Er zit dus versnelling in de jaarlijks toenemende belangstelling voor dit museum, ondanks het fraaie strandweer van de afgelopen zomer. Het hele vorige jaar werden 8300 bezoekers geteld. Nummer 10.000 was de heer W.J. Muysson uit Ridderkerk, die met vrouw 2-jarige dochter, zwager, schoonmoeder, schoonzus en twee kinderen een week vakantie op Texel doorbracht. De groep verbleef in een appartement van de familie Rozen- daal in Het Noorden. Aanleiding om naar het Waalder museum te gaan was de Méérmuseumkaart die ze hadden gekocht bij een eerder be zoek aan EcoMare. Voorzitter J.C. Roeper van het wagenmuseum over handigde aan de familie Muysson een boeket bloemen en een fles wijn. Medebestuurslid mevrouw Plaatsman van hotel „Rebecca" bood (zie foto) een weekend in haar hotel aan op een tijd naar keus. De hele groep mocht daarop in de huifkar stappen om een tocht van enkele uren te ma ken met toelichting van koetsier Rein Eelman. Aan de onderwijsstaking is gisteren door 55 Texelse leerkrachten deelge nomen. De openbare basisscholen bleven allemaal dicht. Op de andere basisscholen gingen de lessen wél door; niet omdat men niet achter het actiedoel stond, maar doorgaans om dat staking als een te zwaar middel werd beschouwd. Op scholenge meenschap De Hogeberg legden méér leraren het werk neer dan zich aanvankelijk liet aanzien. Ongeveer twintig OSG'ers gingen in staking. Een meerderheid van de stakers toog naar Utrecht, waar in stadion De Gal genwaard een landelijke protestmani festatie werd gehouden. Het spreekt vanzelf dat de bestuursleden en de vrijwilligers die aan het museum verbonden zijn, zeer voldaan zijn over de groeiende popu lariteit van het Waalder museum. In vergelijking met vorig jaar heeft men nu al een kwart meer bezoekers ge trokken. Het afgelopen jaar is een en- quete gehouden om erachter te komen waardoor de bezoekers op het idee kwamen om hierheen te gaan. Texeltoerist Het meest genoemd werd de vermel ding in het toeristenmagazine „Texeltoerist": Bijna een derde van de ondervraagde bezoekers kruiste dit antwoord aan. Ook de andere Texelse musea danken aan vermel ding in Texeltoerist Magazine een be langrijk deel van hun bezoekersstroom. Anderen gaven op dat ze het museum ontdekten toen ze De Waal bezochten maar ook de Méérmuseumkaart werd vaak als aanleiding genoemd. Opmerkelijk is dat vrijwel niemand op het spoor werd gezet door de hotelier of cam pinghouder bij wie zij verbleven. (Foto Harry de Graal) IM-ADVERTENTIE Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van ISTERIJ r IMFRIP S Service Center Texel Effe lekker bqkktsen doe je in |<//5cof/reeAtl volgende week TE GEKKE LIVE R&R UIT DE ROLSTOEL! JE GAAT WEG... JE ZOEKT NIETS, Onvervalste Rock Roll TALK Or TrlC TOWN idag, toegang gratis Probeer tussendoor de beroemde malse steaks van de houtskoolgrill

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 1