FV7 Controle op iepziekte uit angst besmetting Uw omzet ook omhoog? TEXEL TOERIST MAGAZINE Job Schuring kan er geen eind aan breien Granaat aangetroffen bij overslagstation Voor het weekend van 26 en 27 september Kerkdiensten zondag 27 september Huizen krijgen ander jasje Scoutingleiders willen nèt even iets meer Lezing over de bijbel f60.000,- krediet voor Bruinvisschool CH er WiE mmmm Plaats dan een advertentie in Hèt complete informatiemagazine! PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 25 SEPTEMBER Hoewel zelf fervent liefhebber van een goede afloop, weet cabaretier Job Schuring zijn jongste theaterpro gramma ,,Kangaroes in Zeeland" (nog) niet van een aangenaam slot te voorzien. Zijn sterke, uitgebalanceer de optreden van voor de pauze kreeg woensdagavond in een drukbezocht theater Klif 12 in het tweede bedrijf geen goed vervolg. Schuring, bezig met een try-out van zijn vierde solo- programma, presteerde het zelfs hal verwege te roepen „dit is het einde", en vervolgens de twee uur vol te ma ken met een samenraapsel van - soms fraaie, soms flauwe- verhaaltjes en liedjes. Samenhang en een lekker ritme waren juist de kracht van het eerste showgedeelte (op het matige welkom na). De sympathieke theater man, die door zijn vriendin een spe ciale band heeft met Texel en dit af en toe met een knipoog naar zijn schoonfamilie op de eerste rij liet blij ken, ontpopte zich wederom als een meesterverteller. Met zijn specialiteit, de spraakwaterval, wist hij het posi tief ingestelde publiek een open doekje te ontlokken. En op een ander moment hing de zaal aan zijn lippen, toen hij verhaalde over de zoon van een emigrant die ontdekt dat zijn va der een verzetsheld was in plaats van de schlemiel waarvoor junior hem had versleten. Spontane ontroering, waarvoor Schuring het trucje met de stoel niet nodig had. Wel 'n aardige vondst trouwens: twee stoelen op het toneel, één voor zijn emotionele momenten en één om ongegeneerd in te kankeren. Helaas kwamen de stoelen na de pauze nauwelijks nog aan bod. En het emigranten-verhaal (de „rode draad" in de show) ging als een nachtkaars uit. Complimenten Zangdienst Den Hoorn In de Nederlands Hervormde kerk van Den Hoorn treedt zondagavond het Oosterender koor Soli Deo Gloria op. Het koor van dirigent Jan Beijert luistert een zangdienst op, die om 19.30 uur begint. Het gezang wordt ondersteund door organiste Nel Koorn-Kikkert. Er worden bekende lie deren gezongen, zowel uit het lied boek als uit Joh. de Heer. Alle belangstellenden .zijn. welkom. tenslotte voor de „poppy" liedjes, gevoelig gezongen door Schuring, die zichzelf doeltreffend op de piano be geleidde. Job heeft nog een kleine week tot de première om alles op een rijtje te zetten. F.H. Bij het gemeentelijk vuiloverslagstati- on De Hamster nabij Oudeschild werd maandag een oude oorlogsgra naat aangetroffen. Het projectiel, met een lengte van 30 cm en een doorsnede van 8 cm, werd ontdekt tijdens het zeven van gecomposteer- de grond. De granaat werd meteen herkend. „Hij had een duidelijk herkenbare vorm, zeg maar ter grootte van een Spa-fles met vleugeltjes aan de hals. Wel was hij lelijk verroest", zegt be heerder Rein Kuiper. Volgens hem moet de granaat afkomstig zijn uit grond die is vrijgekomen bij het af graven van een sloot voor de bocht in de Postweg bij Zuid-Eierland. „Ver der ligt in die groenhoop alleen riet en groenafval van de plantsoenen." Het rottingsproces is nu zo ver ge vorderd, dat de compost kan worden gezeefd. Toen de granaat op de zeef werd ontdekt, werd het werk stilge legd en de politie gewaarschuwd. De politie kwam het „ding" ophalen en bewaart het tot de duik- en demon- teergroep van de marine het onscha delijk komt maken. Datzelfde lot treft een granaat die een dag later door een medewerker van Rijkswaterstaat werd gevonden op de Hors. HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg: 9.30 u. ds. J. ter Haar; uitzen ding via De Lichtboei. De Waal: 11.00 u. ds. J. Bruin uit Heiloo. De Koog: 9.30 u. ds. J. Kok, Heilig Avondmaal. Den Hoorn: 9.30 u. ds. J. Bruin uit Hei loo. 19.30 u. zangdienst mmv. Soli Deo Gloria olv. J. Beijert en organiste N. Koorn-Kikkert. Oosterend: 10.00 u. Waddencombinatie in De Cocksdorp. Oudeschild: 10.00 u. Waddencombina tie in De Cocksdorp. De Cocksdorp: 10.00-u. ds. H. K. Fibbe, Waddencombinatie. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg: 10.30 u. Bram Guiljam, jeugddienst, startzondag; 19.00 u. geen dienst. Oosterend: 10.00 u. drs. J. J. N. Wil mink, viering Heilig Avondmaal. 19.00 u. drs. J. J. N. Wilmink, voortzetting Heilig Avondmaal. GEREFORMEERDE GEMEENTE in kerkgebouw Schoolstraat te Oosterend. 10.00 en 16.00 uur dienst. wo. 30 sept.: 19.00 u. ds. M. J. van Gelder. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk te Den Burg: 11.30 en 16.30 u. dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE 10.00 uur ds. J. Brusewitz; uitzending via Radio Texel. BAPTISTEN GEMEENTE 10.00 u. ds. J. Visser. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: za. 19.30 u. Gospeltrain, themadienst; uitzending via De Lichtboei. zo. 10.45 u. herenkoor; crèche. Oudeschild: zo. 9.30 u. De Cocksdorp: zo. 9.30 u. woord communiedienst. JEHOVAH'S GETUIGEN Koninkrijkszaal, Schilderend 19, Den Burg. 10.30 uur Openbare Lezing: „Kom, u die dorst naar waarheid". 11.20 uur Wachttorenstudie: „Blijf elkaar op bouwen". Opgaven voor vermelding in de lijst „Voor het weekend" moeten dinsdags vóór 12.00 uur worden ingeleverd. Artsen Uitsluitend voor spoedgevallen van vrijdag 18.00 tot maandag 8.00 uur: Dokter A. C. P.J. Waverijn en Th. van Hattem, Kogerstraat 87, Den Burg, tel. 12016. Consult uitsluitend na telefonische afspraak. Tandartsen Voor spoedeisende tandheelkundige hulp: raadpleeg de ingesproken bood schap op de praktijknummers 12270, 14727, 14669 of 13086. Nuttige adressen: •Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 06-11. •Rijkspolitie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is dagelijks open van 9.00 tot 18.00 uur. Telefoon (dag en nacht): 12222. •Dierenartsen Praktijk: Keesomlaan 11, Den Burg. Alleen in spoedgevallen te lefoon 12527. •Kruisvereniging Texel: Voor dringende hulp belt u 02230-27166. Gezinsverzorging en bejaardenhulp: telefoon 14152. •Kustwacht: Voor meldingen van schepen en zwemmers in nood: tel. 16270. •Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, tel. 12066. •Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 12222. •Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg. Tel. 12112. Zaterdag 11.00-12.30 en 15.00-17.00 uur. Zondag 11.00-12.30 uur en 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd alleen voor spoedeisende gevallen. Vier woningen van de Woning bouwvereniging aan de Beatrix- laan in Den Burg zijn ontdaan van hun buitenmuren om nieuwe isolatie in de spouw te kunnen aanbrengen. Het ingrijpende werk is noodzakelijk omdat op tal van plaatsen sprake was van vocht- doorslag. De problemen begon nen enige jaren geleden kort nadat de in 1948 en 1949 ge bouwde huizen waren geïsoleerd door de spouw vol te spuiten met steenwolvlokken. Overal ver schenen natte plekken. Van alles werd geprobeerd om het euvel te verhelpen, echter vergeefs. Het bleek dat de oorzaak slordigheid was bij de bouw destijds. In de spouw zaten stukken steen, klodders cement en andere rom mel waardoor bij regenval vocht werd doorgegeven van buitenblad naar binnenblad. Zolang de spouw open was leverde dat niet zoveel problemen op omdat het vocht droogde voordat het bin nen was. Dat veranderde toen de spouw met steenwol werd ge vuld want toen was er geen ven tilatie meer. De enige oplossing was de buitenmuur van voor- en zijgevels weg te slopen, kunststof isolatieplaten tegen het binnenblad aan te brengen en nieuwe gevels op te metselen. Het karwei wordt uitgevoerd door Vissers bouw- en timmerbedrijf tegelijk met „groot onderhoud" aan deze woningen. De foto toont een der huizen zonder bui tenmuur met zojuist aangebrach te kunststofplaten. Deze platen met hoge isolatiewaarde zijn zo dun, dat er straks toch nog een luchtspouw overblijft. IFoto Harry de Graaf) Elf leiders van Scouting Texel gaan komend weekend naar Scout-In 1992, het tweejaarlijkse informatie- feest van de vaderlandse padvinderij in Dronten. Onder het motto „Net even iets meer", komen duizenden leiders uit de padvinderij bijeen om zich van de nieuwste ontwikkelingen op de hoogte te stellen. Duizenden scouts proberen op het feest invulling te geven aan de slo gan „Scouting, da's pas leven". Tij dens de vrolijke happening doen de leiders allerlei nieuwe ideeën op, die ze bij hun eigen groep in de praktijk kunnen brengen. De animo onder de jeugd van Scouting Texel, waarvan het ledenbestand schommelt tussen de 75 en 100, is goed. „Om de be langstelling van de jeugd vast te hou den, proberen we ze een interessant programma te bieden", aldus Niek Slijderink, één van de duizenden deel nemers aan Scout-lnn 1992. Ze kam peren op het Wereld Jamboree-terrein, dat een respecta bele omvang heeft. Voor ervaren lei ders een kans om de kennis op te frissen. Nieuwe leiders leren in workshops hoe met kinderen om te gaan. „Hoewel Scouting Texel een tij drovende hobby is, krijg je er veel voor terug." Iedere zaterdag haalt Scouting Texel oud papier op. De mensen wordt ver zocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden ingeladen. Komende zaterdag wordt oud papier etc. opge haald in de volgende straten: 9. Burdetstraat, Mr. Kraaistraat, Juli- anastraat. Zwaanstraat, War moesstraat en De Mars. Vrijdag 25 september Van 17.00 tot 20.00 uur is in het zwembad Molenkoog diploma- zwemmen. In het kader van het Israël- weekend wordt in 't Kamphuis in Zuid Haffel kennismakingsbijeen komst gehouden met diapresen tatie; 20.00 uur. In Cinema Texel draait om 19.00 uur „Stop, or my mom will shoot" (alle leeftijden) en om 21.15 uur de thriller „White Sands". De verzamelaarsafdeling van de Historische Vereniging houdt rui- lavond in De Witte Burcht. Ook niet-leden zijn welkom. Thema expositie: Oudeschild (foto's van Jan Bruin); 20.00 uur. In het Havenrestaurant van Het Horntje wordt de aandeelhou dersvergadering van Teso gehou den; 20.00 uur. Zaterdag 26 september Vanaf 9.00 uur maakt de PvdA een ronde langs objecten op Texel. Om 9.00 uur begint op het plein bij de IJska-school in De Waal het Waalder feest. Vanaf 19.00 uur barbecue in de schuur van de gebr. Van Heerwaarden. In het kader van het Israël- weekend wordt in 't Kamphuis in Zuid-Haffel om 10.30 uur Ros Hasjana gevierd en om 16.30 uur Yom Kippoer. In Cinema Texel draait om 14.00 uur Walt Disney's „Jungle Book", om 16.00 en 19.00 uur „Stop, or my mom will shoot" en om 21.15 uur „White Sands". Kotex houdt van 10.00 tot ca 16.00 uur jongdierendag in het gebouw in De Mars. Om 19.30 uur start bij De Bijen korf in Oosterend de lampio noptocht. In dorpshuis 't Skiltje begint om 20.00 uur de „Nacht van Skil": klaverjasmarathon tot de volgen de ochtend 8.00 uur. Opgave is nog mogelijk via telefoon 13204. In het kader van de duizend gulden-actie wordt in sport- en evenementenhal 't Stappeland in De Koog kennismakingsavond ge houden; 20.30 uur. De klaverjasmarathon „Nacht van Skil" gaat niet door. Zondag 27 september De sportvissersclub houdt van 8.00 tot 10.30 uur een wedstrijd bij de asfaltmolen in Oudeschild. Menvereniging Tussen Wad en Duin houdt een rit door bos en duin. Start om 11.30 uur bij „Vrij en Blij" aan de Westerweg. In het kader van het Israël- weekend van Jan en Paula Brou wer wordt in 't Kamphuis in Zuid-Haffel het Soekoth-feest ge vierd; 10.00 uur. Van 12.00 tot 17.00 uur wordt in zwempark Molenkoog het zwem- seizoen 1992 feestelijk afgeslo ten: zwemmen door honden; zwarte markt; optreden bands; spelletjes. In Cinema Texel draait om 14.00 uur „Jungle book", om 16.00 en 19.00 uur „Stop, or my mom will shoot" en om 21.15 uur „White Sands". In de N.H. kerk van Den Hoorn wordt om 19.30 uur een zang dienst gehouden met medewer king van het koor Soli Deo Gloria. Maandag 28 september De Christelijke Plattelandsvrou wenbond heeft in „De Poort" t de Gereformeerde kerk in Den Burg een bijeenkomst. Spreker j heer Kirpenstein, voorheen me disch directeur van het zieken huis van Sliedrecht. „Pijnbestrijding, zinvol of zin loos?". Gasten welkom. Mar In de Hervormde kerk van De Koog verzorgt de heer vd Berg een dia-avond over Texel; 20.00 uur. Klaverjasclub Den Burg heeft le denvergadering in dorpshuis d'Ouwe ULO; 20.00 uur. In Cinema Texel draait om 20.30 uur „White Sands". De Christelijke Plattelandsvrou wenbond heeft in „De Poort" naast de Gereformeerde kerk in Den Burg een bijeenkomst, aan vang 14.45 uur. Bob Loos van d Vogelwerkgroep vertelt over de vogels van Texel. Gasten welkom. Dinsdag 29 september In Cinema Texel draait om 20.3; uur „White Sands". Hoogwater Oudeschild Vr. Za. Zo. Ma Di. Wo. 30 Do Vr. 25 26 27 28 29 3ubi 07.44 en 20.47 08.44 en 21.55 08.44 en 21.45 09.34 en 22.25 10.36 en 22.45 11.10 en 23.15„ 11.25 en 23.34u &ik 11.45 u fcn i lurgv Aan het strand is het ongeveer een UU1 ,Jiyv eerder hoog water. De zon komt 27 sep- -jpla tember op om 6.33 uur en gaat onder om 18.25 uur. 26 september nieuwe maan, 28 september springtij. !eebi ïn Ter bestrijding van iepziekte op Texel gaat de gemeente een actief contro lebeleid voeren. Het college hecht grote waarde aan de bestrijding van de ziekte en heeft hiervoor jaarlijksJ 714.500,- over. B en w willen eige naars van zieke bomen verplichten de aanplant te rooien en te ver nietigen. Verspreid over Texel staan circa een half miljoen iepen, die destijds zijn uitgeplant omdat ze goed gedijen op Texel. De gemeente vindt de land schappelijke waarde van de bomen groot en wil de voortsluimerende ziekte indammen. Verspreiding van iepziekte gebeurt door de iepespintkever, die in het na jaar de eitjes legt onder de bast van de boom. In het voorjaar besmetten de vliegjes andere bomen. Door de ziekte sterft de boom geleidelijk af. De infectie is in een vroeg stadium in de zomer te herkennen aan de gele bladeren in de toppen van de bomen. Tot eind vorig jaar was controle een rijkstaak. Die stelt dat iepziekte „be heersbaar" is en staakte - ook uit kostenoverweging - de controles. De dienst gemeentewerken vreest echter dat wanneer niet wordt ingegrepen, de ziekte een bedreiging gaat vormen voor het bomenbestand. Verspreid over 25 lokaties op Texel constateer de chef-buitendienst Piet Bolier de af gelopen tijd in zestig bomen bij toeval iepziekte. Bolier sluit niet uit dat veel meer bomen zijn besmet. Brandhout Bedoeling is dat de iepen vanaf vol gend jaar tweemaal per jaar worden nagelopen, waarschijnlijk door een medewerker van gemeentewerken. Een karwei dat zes weken in beslag zal nemen. In het verleden vervulde Willem Trap deze taak in opdracht van de Planteziektekundige Dienst (PD). Als de ziekte is vastgesteld, krijgt de eigenaar te verstaan de zie ke boom ter voorkoming van verdere Dr. J.A. Montsma, docent aan de theologische faculteit van de Vrije Universiteit in Amsterdam, houdt vanavond een inleiding in het Gere formeerd kerkelijk centrum in de Pe perstraat in Oosterend. Vanaf 20.15 uur gaat hij in op de vraag op welke wijze de bijbel gezag heeft voor christenen. Velen beweren dat de bij bel „van kaft tot kaft" Gods woord is. Dit noemen we ook wel de funda mentalistische schriftbeschouwing. Wat wordt daarmee bedoeld? Dr. Montsma promoveerde in 1985 op een proefschrift dat handelde over de openbaringsopvatting achter de fun damentalistische schriftbeschouwing. Deze avond is met name boeiend voor iedereen die geïnteresseerd is in theologie en kerk. De vraag op welke wijze iemand als christen de bijbel leest, is nog altijd actueel. besmetting te rooien en te vernieti gen. De Algemene Politieverordening zal hiervoor worden aangepast. De dienst gemeentewerken wil bij het werk behulpzaam zijn of advies ge ven. Ook stapels brandhout vormen een voortdurende bron van infectie, om dat de kever parasiteert op dood hout. Brandstapels verdienen dan ook speciale aandacht. Hout hoort na het kappen van de bast te worden ont daan of vernietigd. Bij de jonge aanplant maakt gemeen tewerken gebruik van resistente ie pen, die nauwelijks vatbaar zijn voor de ziekte Ook streeft men naar ge varieerde beplantingen om epidemiën te voorkomen. Het college wil 760.000,- uittrekk ter voorbereiding van de nieuw bouwplannen van openbare bas school de Bruinvis. Eerder dit jaar stemde het ministerie van onderw toe in vervanging van het schoolo bouw in Oudeschild. :*n E pord Het plan voor de vervangende nieu e n bouw moet uiterlijk 1 augustus 193 IX,®J klaar zijn. Bij vervanging van het !r|J oude schoolgebouw zullen zich eir{ns ter problemen voordoen. Zo moeteiaar de lessen tijdelijk elders worden graa geven. In overleg met belanghebbef,e" den, zoals de medenzeggenschapsraad, verteger woordigers van het ministerie en gemeente, zal de gemeente een genaamd stappenplan ontwikkelen waarvoor eerdergenoemd bedrag r: 5n dig zal zijn. ,:et zo IM-ADVERTENTIE Joh. C. Roeper, voorzitter Stichting Agrarisch Museum: Bijna een derde van onze bezoekers kwam dankzij Texel Toerist Magazine naar ons museum." Maak snel een afspraak met onze vertegenwoordiger, Tonnie Bruining. Langeveld en de Rooy, tel. 02220 - 12741

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 2