Openbare ordeeen zaak an alle Texelaars ollege: moet busroute utoverkeer indammen oeskops kijkt terug op „beheersbaar" seizoen r r litie inventariseert „t iigsgebruik op eiland verkoepeling geeft fminstratiecursus «kvogels kijken Voorlichtingsavond over plan MacSharry 't Stappeland informeert ook tijdens openingsuren Feest in De Waal Met plezier spreken na volgen cursus „Nacht van Skil" gaat niet door Paratopteam pakt brons op WK China Freek Halsema wint reis naar Parijs De Koog wint derby Eilandcompetitie volleybal Stichting is van de grond T jDAG 25 SEPTEMBER 1992 I9S TEXELSE COURANT PAGINA 5 spolitie Texel heeft een betrekke- fustig seizoen achter de rug. ndanks de toegenomen drukte ;nig escalaties en geen extreme standen", typeert groepscom- ndant J.B.M. Moeskops de ach- jggende periode. Signalen over nemende handel in verdovende Idelen op het eiland waren aanlei- het gebruik hiervan te inventari- i. Een onderzoek is gaande. wel de politie dit seizoen enkele en is opgetreden tegen drugsge- vindt Moeskops het nog te eg om hierop nu al extra te gaan tfoleren. „Er zijn klachten binnen- jmen, maar of het gebruik toe- bare grenzen overschrijdt staat niet vast." eskops vindt het belangrijk dat publiek heeft meegedacht om de itelijke overlast aan banden te an. „Openbare orde is een zaak falie Texelaars. Het schoonhouden urinoirs heeft bijvoorbeeld een itieve uitwerking op het gedrag uitgaanders. Het experiment met stadswachten in De Koog, een ini- afvan De Koog Promotion, de pscommissie en de gemeente, is dverlopen. Vooral de communica- tussen de stadswachten, susploeg rolitie met behulp van portofoons leed prima." Of het project vol- jjaar een vervolg krijgt, staat niet vast. Moeskops constateert dat het in de badplaats aanmer- !t minder rumoerig is geweest, zijn bij ons minder klachten bin- gekomen." Alcohol kzij de betrekkelijke rust 's in Den Burg konden agenten iandacht mepr richten op nachte- verkeerszondaars. „We hebben alcoholcontrole's gehouden." resultaat was dat vaker bestuur- met drank op tegen de lamp lie- klachten." Zorgelijk is hij over het parkeergedrag in Den Burg tijdens markt-en folkloredagen. „De mensen kunnen de auto niet meer kwijt. Dat leidt tot ongewenste toestanden." De groepscommandant benadrukt dat de politie bij het uitoefenen van de taken steeds keuzes moet maken. „We kunnen niet overal evenveel aan dacht aan schenken, daar is het poli tieapparaat niet op ingesteld." Zo controleert de politie niet gericht op wildkampeerders, maar als agenten tijdens de surveillance op overtreders stuiten, grijpen ze wel in. Opvallend is dat de drukte zich steeds meer in het weekend mani festeert. Door de OV-jaarkaart komen veel jongeren op de bonnefooi naar Texel. Ze hebben vaak geen slaap plaats besproken. Tijdens surveillan ces bekeuren agenten steeds meer lieden die 's nachts ergens in de openlucht bivakkeren. „Overtreders krijgen zo mogelijk lik- op-stuk, maar soms hebben de be trokkenen geen geld bij zich." De po litie is niet bevoegd overtreders van het eiland te zetten. „Maar we bege leiden ze wel naar de overkant, om vervelende toestanden te voorko men." De straffen die men krijgt opgelegd door de rechter staan volgens de groepscommandant redelijk in ver houding tot het vergrijp. „De rechter houdt rekening met de situatie waar in de beklaagde verkeert." Moeskops vindt dat van de straffen voldoende preventieve werking uitgaat. „Er heerst binnen ons korps geen onte vredenheid over." Regiopolitie pen. Het aantal overtreders betrof naar verhouding net zovaak Texelaars als vakantiegangers. Ook in andere dorpen is het seizoen rustig verlopen. Enkele klachten rond het Eierlandsche Huis, waar na af- _joop_van_de_disco-avonden, sprake zou zijn van overlast in de omgeving, vindt Moeskops een zaak voor de ge meenschap zelf. „Eventuele overlast door opvarenden van de bruine vloot die in Oudeschild afmeert, beperkt zich tot het voorseizoen. Maar uit Oudeschild bereikten ons weinig het toeristisch autoverkeer iszins in te dammen denkt de ge- mte er over een nieuwe busroute het eiland te starten. Het idee I nadat een eerdere poging, de ibus, is mislukt en definitief van haan is. Het college betreurt dat. bus, die fietser met hun el naar De Koog bracht, is een o van bijleg geworden. Slechts fietsen stalden hun fiets in de rale aanhanger. Van de totale Sn, f22.750,- is slechts 7750,- gverdiend. De provincie draagt '500,- van het exploitatie tekort. 1ZH moet 71.500 ophoesten. Een suing van de lijn naar De Cocks- zit er wegens de hoge extra jn (ca. f50.000,-) niet in. ■overkoepeling van vrouwenorga- «ties houdt een tweetal admi- tatieve basiscursussen, te weten luieren en financiën. De laatste i'op tot penningmeester. Cursus, die wordt gegeven door Mouw Neefjes van de Provinciale Wwen Raad (PVR), bestaat uit drie Nen, waarvoor men zich apart inschrijven. Ze kunnen ook bei- worden gevolgd. Behalve leden de vrouwenorganisaties, kunnen niet-leden zich aanmelden. Het tomum per cursus is echter op vijftien deelnemers. De !sn bedragen 750,- per persoon cursus. Opgave vóór 15 oktober Jarian Vonk, tel. 12266 of Janne- ra, tel. 16438. 'üen kunnen liefhebbers onder lei- van het IVN Texel (Instituut voor jMfbeschermingseducatie) trekvo- 'dekijken. Jaarlijks trekken dui ten vogels via of over Texel in richting. Grote groepen vo- "Zlin goed waar te nemen als J1 vroeg op het strand is. Wie mee !"0et om 7.00 uur aanwezig zijn parkeerplaats van de beertjes. De vogelexcursie is frkelijk voor iedereen. Informa- w-15015. ^nkort is er ook een contacta- waar zowel voor leden als niet je komende IVN-activiteiten besproken. Voor mensen die 9een lid zijn is dat een goede f. ^nheid voor een nadere ken ning. Tevens wordt dan een le- 0ver paddestoelen gehouden. Het nu gelanceerde idee, om een per manente busroute met een vertak king naar de veerhaven te onderhouden is niet nieuw. De TINT- route (Toeristische Informatie Net werk) kwam in het verleden echter niet van de grond. De busdienst zal een route langs de dorpen onderhou den. Het college-plan moet nog wor den uitgewerkt. Voor de telers van akkerbouwgewas sen wordt maandagavond in Bosch en Zee aan de Pontweg nabij De Koog een voorlichtingsavond gehou den over het plan MacSharry. Met dit plan wordt beoogd dat de EG- subsidies op granen, eiwithoudende gewassen en oliehoudende zaden kunnen worden afgebouwd. Hierte- 'genover staat een inkomenssteun per hactare. De heer ir. J. J. Basting, sectoringe nieur Akker- en Tuinbouw bij het Consulentschap Landbouw te Haar lem, zal informatie over de achter gronden van het plan geven. De Nationale collecte voor geestelijk gehandicapten Ook op Texel wordt in de week van 28 september t/m 3 oktober de col lecte gehouden voor mensen met een verstandelijke handicap, om de mogelijkheden van die mensen te vergroten, zodat zij beter kunnen functioneren, is veel geld nodig. Van de Texelse opbrengst wordt 10 pro- vent ook daadwerkelijk op het eiland besteed. De organisatie berust bij de VOGT, de Vereniging van Ouders van Gehandicapten op Texel. Omdat het bijwonen van de informa tieavond op zaterdag 26 september in sport- en evenementencentrum 't Stappeland voor veel mensen op pro blemen stuit, wordt de gelegenheid geboden ook tijdens de openingsuren (van 09.00-24.00 uur) informatie in te winnen. De tien gratis baanuren in 1992 voor snelle beslissers (waarde 7300,-) worden verlengd tot 1 januari 1993. De afgelopen dagen is vraag of de aan de „71000,- bijdrage" verbonden rechten overdraagbaar zijn aan der den, meerdere malen gesteld. De rechten zijn inderdaad overdraagbaar. In De Waal wordt zaterdag 26 sep tember een groot feest georgani seerd. Overdag wordt aan sport en spel gedaan en 's avonds is er een barbecue-feest. Op het speelveld bij de school begint om 9.45 uur een vijfkamp voor de jeugd van zes tot elf jaar. Als het parcours langs de vijf verschillende spelletjes is afgelegd, begint om 11.15 uur kindertheater in de gymzaal. Om 14.00 uur start de zeskamp economische en technische gevolgen worden besproken door de heet L. Wielenga, senior bedrijfskundige bij het Akkerbouwteam te Hoorn. De bedoeling van deze bijeenkomst is dat op de vele vragen die er bij dit plan in de praktijk leven, antwoord wordt gegeven. De bijeenkomst be gint om 20.00 uur. Er zijn nog enkele plaatsen vrij voor de cursus „Spreken met plezier", die dit najaar voor de tweede maal in het hoofdgebouw van scholenge meenschap De Hogeberg wordt ge houden. De inhoud van de cursus is zeer praktijk-gericht, met veel oefenen. De onderwerpen die aan de orde ko men zijn onder andere: de zenuwen de baas, een spreker introduceren, een korte voordracht houden, de ge legenheidstoespraak en hulpmiddelen bij een voordracht. De cursus wordt geleid door Renske van der Tempel en duurt circa zeven avonden van 20.00 tot 22.00 uur. De cursus wordt gegeven op dinsdag of donderdag, afhankelijk van de voor keur van de cursisten. De eerste bij eenkomst is in de week van 5 oktober. De kosten bedragen 7200,- inclusief lesmateriaal. Het is in veel gevallen mogelijk de kosten als be- drijfsonkosten op te voeren. Opgave kan via telefoonnummer 17263. Wegens een tekort aan deelnemers heeft de organisatie de klaverjasma- rathon „Nacht van Skil moeten af blazen. Het evenement zou zaterdag avond om 20.00 uur starten en doorgaan tot zondagmorgen 8.00 uur. Het minimum aantal koppels (20) werd echter niet gehaald. Het Texelse parateam dat Nederland vertegenwoordigt op de WK- parachutespringen in China, heeft gisteren brons in de wacht gesleept. De geblesseerde en zieke Herman Landsman moest bij zijn laatste sprong echter in een zeil worden op gevangen. Behalve Landsman, vertrokken Simon en Ernst Woerlee, Iwan Spilker en re servespringer Ado van Schipper half september naar het verre oosten voor de WK waaraan teams uit twintig landen meedoen. Het onderdeel waarin het Paratop team uitblonk, was het rotatiesprin- gen. Hierbij moeten de para's elkaar van boven naar beneden steeds af wisselen. Ze maakten meerdere sprongen, waarbij de tijdsduur van de afdaling doorslaggevend is. Winnaar werd Frankrijk, het team uit de USA Jaarvergadering SVT Dinsdag om 21.00 uur wordt in de kantine van SV Texel aan de Haffel- derweg de jaarlijkse ledenvergadering gehouden. Er komen belangrijke pun ten ter tafel zoals: het finacieel jaar verslag 1991-1992 en de bestuursverkiezing. Voorzitter A. Blom treedt terug, dus zal een nieu we voorzitter gekozen moeten wor den. Kandidaten voor een bestuursfunctie kunnen zich voor aanvang van de vergadering aanmel den bij de secretaris, de heer C. Schermer. pakte de tweede plaats. Bij een harde landing tijdens de zes de sprong liep deelnemer Herman Landsman een blessure op aan voet en rug. Bovendien werd hij geteisterd door een griepvirus. Zijn inbreng in het team vonden de para's echter dermate belangrijke, dat hij ook de laatste sprongen volbracht. Freek Halsem heeft gisteravond de zomer-klaverjascompetitie van sport en evenementencentrum 't Stappe land gewonnen en sleepte daarmee een 4-daagse reis naar Parijs voor twee personen in de wacht. Hoewel het ging om een cyclus van dertien klaverjasdrives, wist Halsema in twaalf ronden zo veel punten te vergaren, dat hij de conurrentie ge makkelijk de baas bleef. Totaal be haalde hij 65.549 punten, een gemiddelde van 6.555. Nummer twee, Jo Musters, kwam na dertien deelnames tot 64.323 punten, een moyenne van 6.432. De competitie is opgezet met sponsoring van Texelse bedrijven, die elk voor tenminste hon derd gulden aan prijzengeld gaven. Als tegenprestatie zorgde de organi satie voor naamsvermelding op posters en tijdens de klaverjasavon- den. Daaraan nam een „harde kern" van circa twintig Texelaars deel. In de zomermaanden werden de drives ge middeld door 35-40 kaarters bezocht. De groep Texel heeft een permanente bezetting van 21 mensen. In het sei zoen komen er tien gedetacheerden bij. „De seizoensdrukte is voor ons hanteerbaar. Kijk, als het nog drukker wordt moeten we ons beleid mis schien herzien. Een uitbreiding van het korps zit er voor Texel echter niet in. We moeten het met de huidige bezetting zien te klaren." Wel zal de huidige samenwerking met Den Hel der vanaf volgend jaar definitief wor den. Dan gaat de rijkspolitie op in de regiopolitie Noordholland Noord. De gevolgen zullen voor Texel nauwelijks merkbaar zijn, volgens Moeskops. Inmiddels heeft de drukte op het bu reau weer normale vormen aangeno men. De toeristen die er nu nog zijn, horen tot een rustig soort. Over de Texelaars: „Ach, er gaat er wel eens een op de bon. Maar ze weten zaken en privé goed te scheiden en zeuren jTooinanc^wet^ei^Dekeunng^^^^ (voor groteren) op het speelveld, waarbij de ploeg met de meest veel zijdige talenten de grootste kans maakt op de overwinning. De barbecue (overdekt) begint om 19.00 uur in des schuur van de ge broeders Van Heerwaarden aan de Polderweg. De avond wordt muzikaal opgeluisterd door de band „Round Up", die voor een deel uit Waalders bestaat. Om overlast voor de buren te beperken stopt de muziek om 12.00 uur, waarna het feest rond 01.00 uur zal worden beëindigd. Programma dinsdag 29 september: Veld A, mannen: 18.30 u. Kobeko-Bremakker Cocky's Kap. 19.12 u. Cocky's Kaps.-Graaf Sp. Kobeko 19.54 u. ABN/AMRO-Paal 28/De Krim Graaf 20.43 u. Kogerend-Teso Paal 28/De Krim 21.30 u. Tex. Autoc.-Maarco B. Kogerend 22.18 u. De Pilaar-12 Balcken Tex. Autoc. Veld B, gemengd en vrouwen: 18.30 u. LenR-Garantmarkt RaboIJzer 19.12 u. SI. De Boer-RaboIJzer LenR 19.54 u. Klif 12-Eierl. Huis SI. De Boer 20.43 u. Sportshop-Haarstudio Beautique 21.30 u. Gr.Slock (v)-Beautique Vissers B. 22.18 u. Vissers Bouwb.-Smash 3 Gr.SI-v Veld C, vrouwen: 18.30 u. Cohen-Ria's Winkeltje W. Antiek 19.12 u. Meermarkt-Wiersma Antiek Cohen 19.54 u. Nioz-Timmers Bakkerij Meermarkt 20.43 u. Smash 2-SI. lepe de Boer Nioz 21.20 u. De Vlier-Durper Drup Smash 2 22.18 u. Question-Westerlaken De Vlier Wedstrijdleiding: Annemiek en Leontine (10291) Uitslagen De Pilaar-Texelse Autocentrale 2-1; Stuc. v.d. Woude-Tatenhove 2-1; DGM-Meltec/Waaijer 3-0; Groote Slock 1-Groote Slock 2 2-1; Paal 9-RWS 3-0; Bremakker-ABN/AMRO 1-2; Smash 2-Rival 2-1; Zeilmakerij-Nioz 2-1; Tim- mers Bakkerij-Ass. Bremer 0-3; 7 Provinciën- Smash 3 3-0; NBC-Super 3-0; PH- Oranjeboom-Ecomare 3-0; Vissers Bouwb. - Haarstudio 0-3; Klif 1 2-Mantje 0-3; Vespertina-Leydekkers 2-1; De Vlier-Question 1-2; Durper Drup-Westerlaken 1-2; Wiersma Antiek-Slagerij De Boer 2-1. Overtuigend heeft SV De Koog de voetbalderby tegen SV Oosterend ge wonnen. Met 5-1 werden de Gort- buukers weer naar huis gestuurd. De thuisclub zette SVO van het begin af aan vast op eigen helft. Oosterend is een taaie, verdedigende ploeg, maar ditmaal moesten zij in de eerste helft al een 3-1 achterstand toestaan. Na twintig minuten scoorde eerst Wilke Wassenaar, maar Vincent Kaspers maakte snel gelijk. Tony de Jonge bracht de stand op 2-1 en Nico Schot verhoogde de voorsprong door een penalty te benutten. In de twee de helft liep De Koog verder uit door goals van Bernard Ipenburg en Kees van Beek. De „Stichting Natuurexcursies Texel" is van de grond. Woens dagochtend hebben voorzitter Theun de Wit, secretaris Hannes Milder en penningmeester Roland Dob bij notaris Boswijk hun handtekening onder de acte ge zet (foto 1). Direct daarop po seerde het voltallig bestuur en de betrokken vogelwachters in een natuurlijkeomgeving: de Geul bij Den Hoorn (foto 2). Staand van links naar rechts Klaus Brass, Stan Boon, Anneke ter Borg en Marcel Groenendaal. Voorste rij: Hannes Milder, Geert Benjamins, Theun de Wit en Ro land Dob. De stichting is een ini tiatief van verontruste vogelwachters, die er zich niet bij neerlegden dat Staatsbosbeheer steeds meer personeel afstoot waardoor steeds minder mensen aan excursies in natuurterreinen kunnen deelnemen. En dat in een tijd dat de belangstelling voor de natuur sterk toeneemt. De stich ting garandeert dat er nu elke dag een excursie is, wat prachtig past in het streven naar seizoen verbreding en kwaliteitsverbete ring van toeristische attracties. EcoMare is volop bij het initiatief betrokken. Daar kan men terecht voor boekingen.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 5