WEEKEND Swingende afsluiting zwemseizoen Molenkoog 3' Menwedstrijd krachtproef voor koetsier en paard HORSZEL WARMLOPEN VOOR DE DUINEN Ruud Wetsteen start rijschool op Texel Tsjechoslowaaksen picknicken met de plattelandsvrouwen MOOI Service m [RIJDAG 25 SEPTEMBER 1992 TEXELSE COURANT PAGINA 7 Pf-Zt-46 Het gaat hard bergafwaarts met de dui nen. Zure regen, waterwinning en massa-recreatie tasten de duinen in toenemende mate aan. Samen met Stichting Duinbehoud kunt u deze ontwikkeling een halt toeroepen! Steun daarom de Stichting Duinbehoud. Bel vandaag nog voor meer informatie. Telefoon 071-131800/140548. 12.30 uur bijt de bluesformatie Pride Joy het spits af, gevolgd om 14.15 uur door Nothing to Loose, een groep die swingende „funky" klanken ten gehore brengt. Klapper tenslotte is de formatie Mambo Jambo. De leden van de band zijn afkomstig uit Groningen, Friesland en Drente en noemen zich „een regio nale Derde Wereld band". Volgens de leden van Mambo Jambo brengt de band een geluid voort „dat gaat staan als een huis en wordt afgewerkt met het volledige kleurenscala van Histor." De groep is geformeerd rond basgitarist Tom Holkenberg, die speelde bij de band Weekend at Waikiki. Mambo Jam bo was onder andere te beluisteren in Vara's Popkrant. Bijzonder aan de groep is dat twee slagwerkers de drumstellen bewerken. Eén hen is Peter Dijkstra, op Texel bekend als slagwerkdocent op de muziekschool. Mambo Jambo start haar optreden om 16.00 uur. Het programma tijdens het afsluitings- feest in Molenkoog wordt omlijst met een Zwarte Markt en optredens van de Texelse formatie Small Buzz. Er zijn slechtweervoorzieningen aanwezig, zo dat de optredens onder alle omstandig heden doorgaan. De toegang voor alle activiteiten is gratis. Door Ruud Nooy Zwempark Molenkoog kan terugzien op een succesvol seizoen. Een openlucht- bad blijkt nog altijd in een behoefte te !Pte voorzien. Afgelopen maanden vonden duii méér activiteiten plaats dan ooit tevoren dat maakte een bezoek extra aantrek- k s lelijk. Een kleine greep: opname van de jeugdfilm „Hersens" en de vertoning van de première van deze film, de Zwemvierdaagse, „sknoetendag" en pannekoekenmiddagen. PROGRAMMA Het programma ziet er zondag geva- Auto- en motorrijles nemen op Texel. Dat kan binnenkort, want Ruud Wetsteen uit Den Burg neemt per 1 ok- lober afscheid van zijn huidige werkge el) rer Willemen in Den Helder om op era^dezelfde datum te starten met een eigen rijschool met Texel als thuisbasis. ■"Wetsteen werkte zo'n zeven jaar bij Wil- ïmen als auto-en motorrij-instructeur. Ik liep al geruime tijd met de gedachte Sm voor mezelf te beginnen. Op een jegeven moment heb ik de knoop door- jehakt en de gok genomen om dat van- 3r^ if Texel te doen." pj IVetsteen heeft de afgelopen jaren minstens 250 Texelaars opgeleid voor natj mei het motor- als autorijexamen. Hij begint met het geven van autorijlessen neen fonkelnieuwe Opel Astra Sedan. „Als het lekker loopt, wil ik medio vol- B;nd jaar ook motorrijlessen geven. Eer- jk gezegd heb ik daar een voorliefde voor. En het motorrijden beleeft een S «ïorme hausse de laatste tijd." EERSTE LESSEN OP TEXEL Cursisten kunnen de grondbeginselen an het autorijden op Texel leren. „De maandag en woensdag zijn in eerste in stantie gereserveerd voor de lessen op Texel, de andere dagen -inclusief de zaterdag- rijden we in Den Helder. En voor alle duidelijkheid: het examen vindt natuurlijk ook in Den Helder plaats. Ik denk dat gemiddeld een les of zes op het eiland plaatsvindt. De omge ving is hier wat rustiger en het gaat er in eerste instantie om de auto onder de knie te krijgen: sturen, schakelen en remmen. Een goede voertuigbeheersing is noodzakelijk om je op alle andere za ken die bij het auto- of motorrijden van belang zijn, te kunnen concentreren. Natuurlijk is het ook mogelijk om me teen in Den Helder met lessen te begin nen." WEEKCURSUS De laatste jaren is er een groeiende be langstelling voor de zogenaamde week- cursus. Ook Ruud Wetsteen biedt deze mogelijkheid om in versneld tempo het rijbewijs te halen. De cursus bestaat uit 28 lessen, die in één lesweek plaatsvin den. Tevens hoopt Wetsteeen zo spoe dig mogelijk met eigen theorielessen te beginnen. Rijschool Wetsteen, ge vestigd op het Pater Witteplein 13 in Den Burg, start op 1 oktober met een actie: wie in één keer slaagt, krijgt de helft van de bootkosten terug. khttien Tsjechoslowaakse vrouwen Mden deze week een picknick op het t üind bij De Cocksdorp. Ze deden dat es4 "gezelschap van plattelandsvrouwen De Cocksdorp en Eierland, die hen «lden uitgenodigd voor een vakantie V Texel. De uitwisseling was een bui- tofansje dat de inwoonsters van het "tormalige Oostblokland, dat de gren- I O's heeft opengesteld, niet aan hun voorbij lieten gaan. Begeleid door gastvrouwen trekken ze een week over het eiland. Het gezelschap 'tip onder meer een kijkje in het NIOZ, Maartenhuis, de Texelse Wol Onder ging, EcoMare en de Slufter. Giste- maakten de dames aan boord van kotter een reisje buitengaats. De Wfhoslowaaksen verstonden geen Ne- maar spraken wel Duits, zodat over en weer nog aardig werd gebab beld. De bezoeksters waren diep onder de in druk van het eiland. „Gastvrije mensen, mooie gebouwen en een schoon land schap", aldus dr. Zdena Nemcona uit Praag, die als tolk optrad. De belang stelling ging echter in het bijzonder uit naar de zee en het strand. „Daar krijgen ze geen genoeg van." Meer moeite hadden de dames met de prijzen die in Nederland worden gere kend. „Alles is hier vier keer zo duur", aldus Mandy Wijsman uit Eierland. De levensstandaard in Tsjechoslowakije krabbelt na ruim veertig jaar commu nistische overheersing echter langzaam omhoog. De vrouwen zijn afkomstig uit verschil lende delen van het land. Morgenoch tend neemt het gezelschap afscheid. De Texelse plattelandsvrouwen brengen eind april 1993 een tegenbezoek aan Tsjechoslowakije. (FotoCenrd Timmerman, „Nederlands mooiste zuigelingstaat er in een krant. Er is een wedstrijd ge houden in mooi-zijn voor babies. Bij de beoordeling werd gelet op uitstraling, kleding en op presentatie van het duo moeder-zuigeling. Er hadden zich 600 moeders met kroost aangemeld. „Dat zou ik nou nooit doenzegt mijn dochter, die over m'n schouder meeleest. „Waarom niet", veins ik. „Nou, dat doe je je kind toch niet aanzegt ze verontwaardigd, „of zou jij dat wel doen?" „Nee", pest ik haar een beetje, „maar voornamelijk omdat jullie on gelofelijk lelijk waren." Ze herkent het toontje en verdwijnt grinnikend. Mooi waren ze inderdaad niet. Knalrood, rimpelig en kaal, respectievelijk een paar dagen, weken en jaren. Mooi was anders, maar gezien de criteria van de wed strijd hadden we toch een aardige kans gemaakt. Ze hadden een verpletteren de uitstraling bijvoorbeeld. We beseften ook dat kleding veel moest goedmaken en er mankeerde niks aan de moeder-kind presentatie. Naar mijn subjectieve idee is de presentatie nauwelijks minder geworden. Over kle- dingsmaken valt te twisten, maar de uitstraling is nog steeds rijp voor de prij- zenkast. Heeft u ook van die kinderenMooi hè. D. WITTE ROEPER rieerd uit. Om 12.00 uur begint het festijn. Gedurende de hele middag vindt er familie-estafette plaats. Opgave hiervoor bij het zwembad, telefoon 13373. On 12.30 uur beginnen demonstraties van het steeds populairder wordende kunstzwemmen. Rond 16.00 uur is het de beurt aan de trouwe viervoeters. Het is inmiddels traditie geworden dat de honden op de laatste zwemdag van het seizoen bezit mogen nemen van het bad. Verder zal de brandweer een ge heel eigen interpretatie geven van het fenomeen „schuimparty". Op hetzwembadterrein zal een podium verrijzen, waarop gedurende de middag drie optredens plaatsvinden. Twee Texelse bands en een „overkantse" band zijn hiervoor verantwoordelijk. Om Het hoogseizoen is al enige tijd voorbij, maar het is nog steeds lek ker druk op Texel. Nu zien we veel seniorenechtparen, jonge ouders met heel kleine kotertjes, nog flink veel Duitsers (hebben die dan altijd vakantie?), groepen ge handicapten en de echte fanatieke feugeltjeskiekers, herkenbaar aan hun karakteristieke uiterlijk. Meestal treffen ze het, want we hebben mooi nazomerweer met een aangenaam zonnetje boven een warm getint landschap. Ook zij hebben recht op een attente en vriendelijke behandeling van de mensen in de dienstverlening. Maar ja, wat gebeurt er? Men is moe, snel geïrriteerd, of het al hele maal zat. Gooit de tent op dinsdag middag en „onder de middag" dicht, of is zelfs al helemaal geslo ten. Zo beleeft de gast al iets van de komende winterrust en ontdekt dat het toch maar behelpen is op zo'n eiland. Moet die toerist zich aan óns aanpassen? Als we op een posi tieve manier aan seizoenverbreding willen werken en niet meteen „nee" roepen, dan is een optimale dienstverlening een belangrijk on derdeel van een goed gastheer schap. Of men er op een klein Grieks eilandje ook zo over denkt, leest u over twee weken. Horszei 1. Various - Greatets Hits 1992-3 2. Lionel Richie - Back to front 3. Roxette - Tourism 4. Pearl Jam - Ten bonus tracks 5. Sinead O'Connor - Am I not your girl 6. Toto - Kingdom of desire 7. Imca Marina - Imca Marina 8. Guns 'n' Roses - Appetite for destruction 9. Guns 'n' Roses-Use your illusion 10. Various - Techno trance 2 Het seizoen in zwempark Molenkoog wordt, evenals vorig jaar, feeste lijk afgesloten met tal van activiteiten. Zondag gebeurt dat met een letterlijk- klinkend spektakel. In het programma, samengesteld door het personeel van Molenkoog in samenwerking met de Stichting Pop muziek Texel (STIPT) en het Texelse Jeugd- en Jongerenwerk, is veel plaats ingeruimd voor popmuziek onder de noemer „zwempop". Behendigheid, concentratie en uithoudingsvermogen, eigenschappen die beslissend zijn voor de samengestelde menwedstrijd die zaterdag van start gaat bij manege Akenburg. Koetsiers en aanspanningen uit alle delen van het land nemen het op Texel tegen elkaar op in een strijd die meetelt voor de Mensport wisseltrofee. Organisator de Texelse menvereniging „Tussen Wad en Duin", heeft nu al méér dan de toegestane veertig inschrijvingen binnen. derdeel dat om 14.00 uur bij de manege begint, moeten de koetsiers hun aan spanningen tussen pionnetjes op het parcours door manoeuvreren. De pre sentatie van het geheel, dat voorheen zwaar meetelde voor de kwalificatie, is nu van minder belang. Toch keurt de ju ry de schoonheid van de combinatie, 's Avonds om 20.30 uur wordt de uitslag in Calluna bekend gemaakt. EENVOUD INZET „Grote concourswagens behoren zater dag tot de uitzonderingen. De dressuur- en vaardigheidsproef gaat beter met een eenvoudige, smalle marathonwagen." Zelf heeft de middenstander uit Den Hoorn een dubbelspan voor de wagen. Al naar gelang het aantal paarden of po ny's, wedijveren de menners in verschil lende klassen. „Een dubbelspan is leuk om te zien, maar het levert me beslist geen voordeel. Als menner wil je toch steeds méér paarden voor je kar. Zo werkt het eenmaal, je wordt ermee besmet en wil méér", aldus Goënga die als enige koetsier op het eiland in de klasse L uitkomt. De overige Texelaars rijden in de B-categorie (beginners). Goënga benadrukt nog eens dat zijn liefhebberij, die op Texel snel aan popu lariteit wint, zeker geen „rijkeluishob- by" is. „Integendeel. Een paard koop je voor een duizend of drie, vier. Onder dak voor het dier kost hooguit f200,- per maand, maar dat is in andere delen van het land soms ruim het dubbele." De samengestelde menwedstrijd is vereist grote behendigheid van de combinatie. De samengestelde menwedstrijd omvat drie onderdelen: een dressuurproef, een marathon en een vaardigheidstest. Een drukke dag dus voorde paardespor- ters die al bij het krieken van de dag in manege Akenburg worden verwacht. Nog net vóór het ingaan van de winter tijd kan het evenement bij daglicht wor den afgesloten. Na een korte verkenning van het traject, start daar de dressuurproef om 8.30 uur. De gehoorzaamheidstest, waarbij een aantal verplichte figuren wordt afge legd, levert altijd een mooi schouwspel op. De driemans-jury beziet van alle kanten of de proef correct wordt uitge voerd. De dressuur telt zwaar mee voor de eindklassering. Het laat zich raden dat wendbare wagens de voorkeur ge nieten van de menners. In de marathon, een krachtproef van ruim achttien kilometer, kunnen de koetsiers de teugels laten vieren. Het traject voert de aanspanningen vanaf de manege naar de Westerweg, via de Laanweg naar de Worsteltent, door het bos naar de Ploegelanderweg naar Gor tersmient. Over de Randweg toert de ka ravaan richting Fonteinsnol en Jan Ayeslag om langs de bosrand, via de Bakkenweg terug te keren naar de finish bij de manege. De route bestaat uit vijf etappes en moet in voorgeschreven tempo - afwis selend stap en draf - worden afgelegd. De marathon vergt veel van de paard, die over een goede conditie moet be schikken. Tussendoor zijn pauzes inge last, zodat de dieren op adem kunnen komen. Studenten van de Diergenees kundige Faculteit in Utrecht controleren de hartslag en ademhaling van de die ren. Deze toekomstige dierenartsen zien erop toe dat de paarden niet over vermoeid raken. Op de route staan vijf hindernissen klaar die door de combi naties moeten worden genomen. De eerste twee staan op de Rozendijk bij „Heidehof", de derde bij Kees Kok en de twee laatste op de Wtesterweg tegen over boerderij „Anja". Elke hindernis wordt door een bedrijf gesponsord. „Paardensport is in trek bij onderne mers", verklaart Goënga. VAARDIGHEID Bij de vaardigheidsproef, het laatste on- Dat de sport in trek is bewijst de inzet van ruim honderd vrijwilligers die zich zaterdag inzetten voor een goed ver loop van de wedstrijd. „Als enige menwedstrijd in Nederland kunnen aanspanningen uitsluitend op onze uitnodiging meedoen aan de ra ce", zegt organisator Willem Goënga, die inschat dat zeker twintig liefhebbers niet mee kunnen doen. Deze week stre ken al talloze deelnemers neer op het eiland om zich voor te bereiden op de wedstrijd. Hun dieren vinden tijdelijk onderdak in boerderijen her en der op het eiland. „De marathon langs bos en duin heeft een bijzondere aantrekkings kracht op paardemenners, die de wed strijd steeds vaker combineren met een weekje vakantie."

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 7