ANDERE TEXELAARS RIMLACH 7ÏË7 „Hoe oud ben jij eigenlijk? FILM nmï H U WlLÊtf- Weerzien met eiland na zeventien jaar 1 n Gospelgroep zoekt nieuw zangtalent Doe-middagen jeugd in Texelse natuur WEEKEND Modern leed PROGRAMMA RADIO TEXEL jfiVMï te wew Lofzang 1 VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1992 TEXELSE COURANT PAGINA 9 Er bestaat een misverstand dat zowel door de eilanders als de buitenwacht in stand wordt gehouden, namelijk dat er op Texel geen buitenlanders zouden wo nen. „Wij heben maar één Marokkaan en die is heel erg geïntegreerd", heeft menig Texelaar tegen ongelovige overkanters uitgeroepen. Mis. Er wonen wel degelijk 'vreemden' op het eiland - natuurlijk overkanters maar ook mensen die uit een voor ons vreemde cultuur komen. In een serie gesprekken worden deze mensen belicht. Wat voor soort leven hadden zij in hun vorige woonplaats en hoe hebben ze de overstap ervaren? Hebben ze het gevoel dat ze volledig door de Texelaars geaccepteerd worden? Op verzoek van de Werkgroep Anti Discri minatie publiceert TC3 deze zomer een serie portretten met als motto: wat van ver komt hoeft niet altijd vreemd te zijn. Achtste in de serie is Merav Friedman (23) uit Israel. Zij woont sinds twee jaar op Texel. Dit achtste verhaal is een geschie denis over twee jonge mensen, ver schillend van achtergrond en cultuur die graag hun leven willen delen maar tevens verknocht zijn aan hun geboorteplek. Zij aan Is raël, hij aan Texel. Merav werd geboren in „Sde Ne- chemja", een kibboets bij de grens met Libanon. Het dorp werd net na de oorlog opgestart door Euro peanen, waaronder veel Nederlan ders waren. Sde Nechemja wordt daarom ook wel een Nederlandse kibboets genoemd. „Een kibboets is een soort dorp met commune-achtige eigenschap pen. Je doet erg veel samen en eigenlijk zijn er altijd mensen om je heen. Onze kibboets heeft 250 leden. Veel daarvan hebben part ners en kinderen. Daarnaast zijn er een groot aantal vrijwilligers, meestal buitenlanders. Daarmee hebben de leden niet zoveel con tact, vrijwilligers blijven immers nooit langer dan een half jaar." Merav kwam in '89 na twee dienst jaren uit het leger en werkte daarna een jaar in de kibboets. „Ik vond het geweldig in het leger. Ik had wel een andere - betere - positie dan de meesten omdat mijn vader is overleden in de oorlog. Óver wat ik daarna wilde gaan doen had ik nog geen idee. In de kibboets ont moette ik Ger, mijn grote liefde." In de commune werd de verhou ding tussen de dochter van een lid en een vrijwilliger nauwelijks ge waardeerd. „In het begin deden we er wel een beetje stiekem over. Na een half jaar ging Ger weg, ik was totaal depressed,ik dacht alleen maar ik wil naar Ger!' Vijf weken later reisde Merav haar liefde ach terna en kwam op Texel. „Het was koud. In Israël was het erg warm geweest die zomer, hier regende het alleen maar en ik had het zo koud.... ik moest erg wen nen. Opeens was ik alleen, ik ben nooit alleen geweest, er waren al tijd mensen om me heen.... Het was het heel moeilijk in het begin. Ik had er nooit over nagedacht dat het zo zou kunnen zijn, ik wilde al leen maar naar Ger. Er zijn dingen die ik erg mis; mijn hartsvriedin, mijn familie en de taal en onze ge bruiken. Vrijdag is bij ons een bij zondere dag, het is Sabbath. De zondag hier zegt mij niets. Op be- paaldejoodse feestdagen ben ik verdrietig. Ik zou het wel alleen kunnen vieren maar liever doe je dat met de hele bevolking. „Texel is wel een heel prettig eiland. Iedereen is hier erg sociaal, ik word bijna altijd gegroet en doe Theaterstuk voor basisonderwijs gespeeld door amateurs Door Wil de Leeuw lewapend met hun lievelingsknuffel leven de kinderen van de Redmer IJska- ichool uit De Waal hevig mee met het jongetje Rudie. hij is verdrietig; zijn lie velingsknuffel is weg en dan kun je on mogelijk lekker gaan slapen. De kleuters van de Strijbosschool hebben per ongeluk hun knuffels niet mee, maar dan kun je natuurlijk je duim in je mond stoppen als het spannend wordt. ,De Bolleboosdroom" is geschreven door Karin Somers en Ruud van Busch- )ach. Zij zijn ook de enige spelers en wuwden samen het originele decor. De üommissie Culturele Evenementen Ba- isonderwijs stelt elk jaar een program ma samen dat geschikt is voor de lasisscholen. Er is een beperkt budget enprodukties van de overkant zijn duur en blijken niet altijd even leuk te zijn. tik jaar is er een nieuw thema en dit viel de keus op amateurtoneel, langs enige omwegen kwam men bij Karin Somers en Ruud van Buschbach terecht en die zagen er wel iets is. Het duo werd begeleid door de Stichting Tri ade en zag kans een hartverwarmende, professionele produktie voor kleuters te maken. Ze regisseerden elkaar en het stuk werd zodanig in elkaar gezet dat er ronder problemen op elke lokatie kan worden gespeeld. oud ben jij eigenlijk?" vroeg een twijfe lend jongetje dan ook na afloop van de voorstelling. Gestoken in een flanellen pyjamatje, in drukwekkende pantoffels en een veren tooi komt het Indiaantje uit zijn wigwam. Door opzwepende pauken begeleid, zingt hij een Indianenliedje en de kinderen zijn onmiddellijk in de ban van het verhaal. Liefdevol wordt hij door moeder Karin in zijn bedje gestopt. Het „Kronkebonkellied" is één van de hoogtepunten van het stuk. De grote zwarte spin is „lekker eng", maar niet té.' DROMEN Veel herkenbare elementen: niet naar bed willen, verdriet, jaloezie, de paniek DICHTBIJ Het verhaal is simpel: het jongetje Ru- die speelt Indiaantje op zijn kamer. Moeder Karin kondigt aan dat het bed- lijd is en haar zoontje probeert dat uiter aard nog wat uit te stellen. Als hij dan eindelijk, na de gebruikelijke rituelen, "bed ligt, ontstaat een klein drama. De ievelingsknuffel „Sproet" is verdwe en. Een zeer herkenbaar probleem en daardoor heel dicht bij de belevingswe- 'dd van kleuters. Rudie valt verdrietig in slaap terwijl zijn moeder het hele huis afzoekt. Ondertussen is zoonlief in een droom beland waarin zijn andere speel goedbeesten hem helpen zoeken. Be- "alve lappenpop Bolleboos. De pop is aloers, hij mag nooit bij Rudie in bed 'japen zoals Sproetje. Zijn lot is dat hij "lijd en eeuwig onderin de speelgoed- arand moet zitten. jjarin Somers weet als geen ander kin doren te bespelen en reacties op te roe- ^n- Ze is op haar best wanneer ze ■anachter het leuke decor de bruine r. het pandaatje en de vogel tot leven fgt. Bij de inleiding van het stuk laat ;e vanuit de moederrol de kinderen j'en hoe de lappenpop door haar werd pnaakt en hoe blij haar zoontje met eni was. In de droom speelt ze de le- *nsgroot geworden pop die heus wel is, maar de laatste tijd wordt over meesterd door jaloerse gevoelens. uud Buschbach zet een zeer geloof waardig jongetje neer. Hij vervalt niet in Pellerij, zoals je vaak ziet als vol genen een kinderrol spelen. „Hoe die ontstaan als je favoriete knuffel spoorloos is. Zijn dromen toch een beetje waar? Het is duidelijk dat er veel tijd en energie in de „Bolleboosdroom" is gestoken. De kinderen die woensdag ochtend de première bijwoonden, gin gen niet draaien 'op hun stoeltjes of over andere zaken met elkaar klessebessen. Kleuters die niet geboeid raken, gaan gewoon iets anders doen. Dat is de bes te graadmeter voor dit soort toneel. Maar ze vonden het duidelijk leuk. Na afloop kwamen er spontaan hele verha len los over hun eigen knuffels. En dat was nou net de bedoeling. Interactie - iets oproepen bij je publiek. Karin en Ruud zijn daar duidelijk in geslaagd. Het thema van de commissie was „ama teurtoneel", het resultaat was méér dan dat. De komende maanden wordt de Bolleboosdroom op alle Texelse basis scholen gespeeld voor de groepen 1 en 2. Het zou leuk zijn als er nog een extra voorstelling voor belangstellenden zou kunnen worden gerealiseerd. COLLECTE GEMIST? UW BIJDRAGE IS HARD NODIG! GIRO 25685 T.N.V. DIERENBESCHERMING. DEN HAAG. Gospelgroep The Messengers heeft het zangseizoen geopend. De interkerkelij ke zanggroep heeft eigentijdse, goed in het gehoor liggende gospels op het re pertoire. Het koor wil de gelederen ech ter versterken en is op zoek naar zowel mannen als vrouwen. De leeftijd van de leden varieert van veertien tot circa veertig jaar. Het koor repeteert zaterdag avond van 19.00 tot 21.00 uur in gebouw „De Poort" achter de Gereformeerde kerk in Den Burg. Liefhebbers kunnen vrijblijvend binnenlopen. Inlichtingen: tel. 13597 (Magda) of 12844 (Jacolien). Durper bejaardensoos Woensdag begint om 14.30 uur in het Eierlandsche Huis het nieuwe seizoen voor de bejaardensoos van De Cocks- dorp en Eierland. Liefhebbers van sjoe len, klaverjassen, rummicub, biljarten en dergelijke kunnen dan weer hun hart ophalen. Kinderen van de basisschoolgroepen 3 tot en met 8 kunnen woensdagmiddag op zoek naar paddestoelen. De excur sie vertrekt om drie uur vanaf de speel weide aan de Rozendijk. Opgave kan tot en met 27 september via tel. 15397. Vervoer is te regelen, laarzen zijn aan te raden. Een kleine spiegel is erg han dig om paddestoelen van onderen goed te bekijken. De ontdekkingstocht door de natuur is een activititeit van het IVN Texel (Insti tuut voor Natuurbeschermingseduca tie). Woensdag is de eerste in een serie van doe-middagen. De eerstvolgende is op 14 oktober, waar belangstellenden zich nu ook al voor kunnen aanmelden. Met EcoMare-bioloog Arthur Ooster- baan wordt dan koers gezet naar Paal 17, waar met een kornet het leven in zee bij de vloedlijn te bekijken. Die excur sie duurt van drie tot vijf uur. Verdere doe-middagen zijn gepland op zaterdag 23 januari (strandwandeling van de Horsmeertjes naar Paal 9), woensdag 31 maart (strandwandeling bij De Cocks- dorp) en woensdag 12 mei (strand en vogels bij het surfstrand). Tegen die tijd komt nog meer informatie in de krant. Kinderen en ouders die meer over de IVN-doemiddagen willen weten of zich willen aanmelden, kunnen contact op nemen via tel. 15397. dat zelf ook. Het is vooral zo rustig. In Israël kun je niet normaal een bus in of uit. ledereen loopt altijd te dringen. Wij zijn zo lang onder drukt, het heeft ons tot één volk ge maakt, we zijn er fel en strijdbaar door geworden. Israëliërs hebben een mentaliteit dat ze véchten voor hun land. Ik zou ook willen dat mijn kinderen het leger ingingen. Wat dat betreft zijn jullie heel re laxed." Er waren ook wel van die gewone, dagelijkse dingen die haar opvie len. De mooie grote en open ra men, met planten in de vensterbank. Vaak ook grappige dingen. Van de vele Nederlanders die in de kibboets zaten kende ze bepaalde Nederlandse gewoonten. Bijvoorbeeld het bestaan van een koektrommel. „Ik wist het, maar nu heb ik het echt meegemaakt. Je krijgt koffie met een koekje - één koekje, uit de trommel. Ik wist niet wat ik zag. Als wij gasten krijgen dan gaat dat gepaard met eten, véél eten. Een verjaardag hier was ook vreemd voor mij. De jarige rent zich rot om alle gasten van koffie en taart te voorzien. Dat bestaat bij ons helemaal niet, je bent toch ja rig!" Merav mist de Joodse gemeen schap en is emotioneel sterk ver bonden met haar vaderland. Niettemin onstaan er plannen. Ze wil in Nederland studeren en heeft inmiddels een baan, bij een slager. „Niet helemaal koosjer voor mij maar ik heb iets geleerd, woensdag gehaktdag, haha, dat is grappig he?" Marija Westerlaken. RAMBO EN ZIJN MOEDER Golden Girl Estelle "Sophia" Getty is in "STOP! OR MY MOM WILL SHOOT" de dominante, ritselende, koppelende, liegende en bedriegen de moeder van de deze keer stunte lende spierbundel Sylvester "Rambo" Stallone. Stallone is een alleenstaande politieman die achter een stelletje huurmoordenaars aan zit op het moment dat zijn moeder een tijdje bij hem op bezoek komt. Bovendien is hij verstrikt geraakt in een sukkelende relatie met zijn meerdere. Cliché's ten over, luchtig, zonnig en hier en daar een kogel. Het zal allemaal wel, voor de lief hebber misschien wel een leuke film, maar voor de Rambo/Rocky- fan....? Ben je echter Golden Girl- fan, ga dan niet naar Stop! Or...., want na het zien van deze film vond ik Sophia niet leuk meer in mijn fa voriete serie. WHITE SANDS Maar gelukkig staat er nog een an dere nieuwe film op het bioscoop programma: een lekker rauwe en cy nische thriller met een bijzondere cast: Willem Dafoe, Mickey Rourke en Mary Elizabeth Mastrantonio. Natuurlijk kan ik niet alle films al gezien hebben, maar volgens de ge gevens is WHITE SANDS een film die begint met veel vragen. Op de onmetelijke woestijnvlakte -de Whi te Sands van New Mexico- vindt sheriff Willem Dafoe een keurig ge klede heer met een vuurwapen in zijn hand, een gaatje in zijn kop en naast zich een koffertje met een half miljoen dollar.... Wie is hij? Zelf moord? 500.000 dollar? In de woestijn??? Naast Dafoe speelt Mickey Rourke een louche rol en zien we onder meer Mary Elizabeth Mastrantonio als deel van een hardhandig les bisch koppel van het type "Dykes on Bikes". JUNGLE BOOK Voor de kinderen draait er op zaterdag- en zondagmiddag om 14.00 uur en op woensdagmiddag om 15.00 uur de mooie Disney ani matiefilm JUNGLE BOOK. Vrijdag, zaterdag, zondag 16.00 uur en 19.00 uur STOP! OR MY MOM WILL SHOOT. Vrijdag, zaterdag, zondag 21.15 uur, maandag, dinsdag, woensdag 2030 uur WHITE SANDS. (CvH) Typediploma's Geslaagd voor het diploma machine- schrijven zijn de volgende Texelaars: dhr. A. Koomen, Den Burg; mej. M. Kuip, De Koog; mej. E. Jansen, Den Burg; dhr. R. van der Zee, Oosterend; dhr. M. Spitzer, Den Burg; mej. R. Bruin, Den Hoorn; dhr. S. Vlaming, Den Hoorn; dhr. J. de Baar, Den Burg; mej. A. van Karsen, Den Burg; mej. M. Daal der, Den Burg en dhr. J. Boeyen, Den Burg. Zij werden allen opgeleid door het Scheidegger Instituut. G VIFIS IK OOK MRflR GRBN STOKEN 00r?> ,,(r Door Marijke Mulder jarenlang bracht het echtpaar Muller, met hun toen nog jonge kinderen, de zomervakanties op Texel door. Om pre cies te zijn zestien keer, van 1959 tot 1975. Goede herinneringen aan ons eiland hebben ze daar aan overgehou den. Nu, zeventien jaar later, kwamen ze voor een korte vakantie terug naar 'hun eiland. Nieuwsgierig, maar ook ervoor beducht dat de tijdgeest hun ge liefde eiland wel eens grondig veran derd zou kunnen hebben. in 1970 liet Inge Müller via een ingezon den stuk met de titel „Lofzang" in de Texelse Courant zich lyrisch over Texel uit. Ze beschreef de tegenstelling met hun woonplaats München. „De grote stad waar het verkeer bijna zonder op houden dag en nacht voorbij raast, met het daarbij behorende toeteren en ron ken van de auto's en de stank van de uit laatgassen. Daar denk ik vaak aan de natuur op Texel, de lucht die zo zuiver is, de vogelgeluiden en natuurlijk de grote aantrekkingskracht van de zee." WEER THUIS Begin september waagden zij en haar man weer de tocht over het Marsdiep. Het weerzien viel mee. „We voelden ons onmiddellijk weer thuis. Het was alsof we het eiland gisteren verlaten hadden. Het is aan onze herinnering ge lijk gebleven." Natuurlijk constateerde het echtpaar Klei-groep begint In november gaat het kleien op dinsdag avond weer van start. Op 6 november is een informatie-avond waarop alle geïn teresseerden welkom zijn. Dan beslui ten de aanwezigen wat ze met klei gaan doen. Ervaring in het werken met klei is niet noodzakelijk. Informatie: Karin Donkelaar, telefoon 17282, of Ine Boel houwer, tel. 15800. Vandaag, precies vier weken geleden hebben wij afscheid genomen van Texel (Den Hoorn, Westerduin II 87a). Wij, dat zijn mijn man, twee kinderen, f; reen elfjarige vriend, onze kat en ik. Ik heb met mijn doohler Angela de elfde vakantie op Texel doorgebracht, mijn man en onze zoon de tiende. Het was heel fijn. Toen we weer in de grote stad waren dachten we altijd „waren we maar weer op Texel, in de natuur, waar de lucht nog zuiver is, waar men nog de roep der vogels hoort, waar de zee is waarvan we allen zo houden, 'i'oen ik de grootse zee voor de eerste maal zag, deed hij mij met zijn groots heid bijna beangstigend aan. Vooral toen de wind opstak en ik oog in oog stond met het natuurgeweld.. Toen hcr- Müller dat er veel veranderd is, zeker in vergeleken met 33 jaar geleden toen ze voor het eerst op Texel kwamen. „De tijd heeft niet stilgestaan. De eerste keer moesten we een paar weken van te vo ren voor de boot boeken. Dat was nog met De Dageraad en de Koningin Wil- helmina. Om van het vasteland over te varen naar Texel was al een belevenis op zich en daarna begon onze vakantie pas echt." GEEN HOOGBOUW 8.00 u. 10.00 u. 12.00 u. 14.00 u. 16.00 u. 17.00 u. 19.00 u. 21.00 u. 23.00 u. Zaterdag Typisch Texel, met de Texel-agenda Bedrijven voor bedrijven, muziek met de vakaturebank. Goedemiddag Texel, lunchprogramma met het Weetje van de Week. C&N Presents, nieuwe formule. WAT, Wild, Aantrekkelijk en Trendy. The Music Cube, muziekprogramma. De dansbare 21, swingende muziek. Vroeg naar de kroeg, met informatie over het Texels uitgaansleven. Radio 10 Gold. Inge Müller zegt vooral blij te zijn met het feit dat er geen hoogbouw gekomen is. De sterke kracht van Texel zoals zij die altijd ervaren hebben, is nu nog steeds dat het de Texelaars niet louter en alleen om het geld te doen is. „Hoog bouw zou het karakter van Texel kapot maken. Er zouden dan niet alleen na tuurliefhebbers komen maar ook men sen die casino's willen bouwen. Alles dat de internationale wereld heeft aan trekpleisters zou dan op Texel ook zijn. Texel zou alleen maar één van de vele toeristencentra worden en zich daarvan niet meer onderscheiden. Er zou iets ka pot gemaakt worden dat nooit meer ge boren wordt. Nu is het hier kindvriendelijk." Woensdag Zondag 11.00 u. 12.00 u. 13.00 u. 14.00 u. 15.00 u. 16.00 u. 18.00 u. 19.00 u. 20.00 u. 22.00 u. 18.00 u. 19.00 u. Klassiek op zondag, klassieke muziek en kerkdienst vanuit de Doppsgezinde Kerk te Den Burg. Vlaswiek, muziek en poëzie. Natuurwijzer, informatief natuurpro gramma met informatie uit EcoMare. Populaire muziek. Een plaatje en een praatje, belpro- gramma. Non-stop Nederlandstalig, muziek. Sportlokaal, sportverslagen en in terviews. Time travelling, muziek door de tijd. Lokaal kabaal, jeugdprogramma met muziek. Dubbel Bert, muziek met het „te gek voor woorden-nieuws" Radio 10 Gold. Maandag Symphonica, klassieke muziek. Radio 10 Gold. 18.00 u. 19.00 u. 19.45 u. 20.00 u. 18.00 u. 19.00 u. Eigenwijs, geestelijk kinderpro gramma. Onder de toren, geestelijk pro gramma. Gelezen verhalen. Radio 10 Gold. Donderdag Country time. Texel totaal, Texels nieuws- en actuali teitenprogramma. Nieuwe vlag, nieu we lading: Het heette ,,'t Allegaartje", het gaat voortaan onder de naam „Texel totaal" de lucht in. Elke donder dagavond van 19.00 tot 20.00 uur op Radio Texel. Rubrieken, discussies en muziek. Iedere week de weersver wachting voor het komend weekend, verzorgd door Ed de Bruin vanaf vlieg veld Texel. En natuurlijk de vaste ru briek „Het lopend vuurtje", overgenomen van Zomer '92, met nieuws uit de dorpen. Voor discussies en meningen zijn Pieter de Groot, Max en Tineke Kok, Elly Mast, Nettie Molenaar, Anita Overgaauw en Els Whyte paraat. Wat kan een week wachten toch lang zijn... Radio 10 Gold. Vrijdag Dinsdag 18.00 u. Bonte dinsdagavond, verzoekplaten. 19.00 u. Radio 10 Gold. 19.00 u. 20.00 u. 24.00 u. Elck wat wils, verzoekplatenpro- gramma. Paradijsvogels, koopavond-muziek. C&N presents, nieuwe formule. Radio 10 Gold. -/

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 9