Meeste Teso-aandelen nu op het vasteland li Molenkoog sluit af met bezoekersrecord Uit het politierapport Asielzoekers blijven welkom op het eiland Discriminatie Jonge zeehonden krijgen vrijheid Teso-directeur legt functie neer in 199 Zuivere grond uit composthoop PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 29 SEPTEMBER? Wrf-S" v 8 IFoto Frans Hop Finale van de kunstzwem-demonstratie. Op de klanken van het magistrale lied „Barcelona" en met een alleso- vertreffend bezoekerstotaal besloot zwempark Molenkoog zondag het „Olympische" zwemseizoen. Het ge meentelijk openluchtbad trok dankzij het fraaie weer en een feestelijk pro gramma op de slotdag welgeteld 1.360 belangstellenden. Vanaf de opening zag het zwart van het volk in en rond de bassins. Een dag eer der was voor het eerst in jaren de grens van 60.000 bezoekers gepas seerd. Nummer 60.000 was de 14-jarige Maya Pekel, één van de meest trouwe badgasten die met haar vriendinnen vrijwel dagelijks kwam zwemmen. Zij kreeg een abon nement voor 1993 en mocht iets lek kers uitkiezen in de kiosk. De teller bleef uiteindelijk steken op 61.609 personen, ruim 4.000 méér dan vorig jaar. Begroot was een bezoekersto- Een inhaalmanoeuvre van een land-, bouwcombinatie op de Oorsprong- weg bij De Cocksdorp is een Duitse automobilist slecht bekomen. Terwijl de vakantieganger de landbouwer links inhaalde, sloeg de trekkerchauf feur ook linksaf en raakte de twee voertuigen elkaar. De auto liep blik schade op, de stuurstang van de trekker raakte krom. Dat „glaasje op laat je rijden" niet altijd goed afloopt ontdekte een in woner van Ridderkerk op pijnlijke wij ze. Tijdens een vrijgezellenfeestje was de man met een flinke slok op in het treintje van de firma Bruining uit De Koog gestapt. In een bocht verloor hij door de combinatie drank en snel heid het evenwicht en smakte met zijn hoofd op straat. Een arts en me dewerkers van de ambulance ont fermden zich over zijn verwondingen. Een 37-jarige motorrijder uit Den Helder werd met ruim tweemaal de toegestane hoeveelheid alcohol in het bloed door de politie aangehouden. Hij kreeg een rijverbod en een proces verbaal. Bij een snelheidscontrole zaterdag rond de middag aan de Bernhardlaan kwamen zeven overtredingen aan het licht. De snelste reed 73 km/uur. To taal passeerden 356 auto's de con trolepost. Een bromfietser, die 69 km/uur reed, moest zijn vervoermid del afstaan voor technisch onder zoek. Op de Pontweg bij De Koog bekeurde de politie op dezelfde dag negen snelheidsovertreders. Het re cord was 130 km/uur. Een 28-jarige Vlaardinger bekende eind vorige week de diefstal van twee gestolen jacks uit een zaak in Den Burg. Terwijl een metgezel de winkelier afleidde, ging hij er met de jassen (waarde f350,-) vandoor. Op aanwijzing van de van de mid denstander kon de politie de dader aanhouden. Een 19-jarig meisje uit Den Burg deed bij de politie aangifte van diefstal van kleding van haar waslijn. Het wasgoed, waaronder shirts en ondergoed, hing in haar tuin te dro gen. Een inbreker die spullen wegnam uit een stacaravan aan de Grensweg, is door de eigenaar op heterdaad be trapt. De indringer wist echter met de buit te ontkomen. Daarvoor had de dader ingebroken in een andere caravan op dezelfde camping. Brand. In een woning aan de Her enstraat vloog zondagavond de wasmachine in brand. Het vlammen waren gauw gedoofd, zodat de gea larmeerde brandweer niet in actie hoefde te komen. taal van 56.000, zodat het exploita tietekort waarschijnlijk minder groot uitvalt dan verwacht. Het aantal abonnementhouders lag ook bedui dend hoger dan in 1991: 1.311 ver kochte abonnementen, een stijging van 208. Van de 5-badenkaarten gin gen er 116 méér over de toonbank en het aantal 15-knippenkaarten voor zwemlessen nam toe met 74 stuks. Dit laatste leidde tot een record aan tal Texelaars dat het zwemdiploma bemachtigde. Vrijdag namen aan het laatste examen liefst 152 personen deel. Het mooie voorseizoen had een gunstige invloed op de cijfers, maar ook de vele evenementen verhoog den de aantrekkingskracht van het bad. „Molenkoog was dit jaar een echt trefpunt voor veel gezinnen", Kleigroep De bijeenkomst van de kleigroep die in de krant van vrijdag stond aange kondigd op 6 november, vindt een maand eerder plaats, op 6 oktober. Informatie Karin Donkelaar, tel 17282 of Ina Boelhouwer, tel 15800. zegt bedrijfsleidster Ria Keijser. De „zwemjuf" oogstte op de slotdag succes met een groep van twintig 12- tot 14-jarige meisjes, die een fraaie demonstratie kunstzwemmen gaven. Op het toepasselijke nummer „Barcelona" voerden de meisjes een leuke choreografie uit. Aandoenlijk was het hondenzwemmen, hoewel sommige trouwe viervoeters daar an ders over dachten. Dikke pret viel te beleven met de „schuimparty" die de brandweer de jeugd in het peuterbad je voorschotelde. Tot sluitingstijd be wogen zich „Michelin-mannetjes" van schuim door de massa. De slot dag trok opvallend veel nieuwe ge zichten, zowel zwemmers als kijkers. Een deel van het publiek was niet voor een verkwikkend bad naar de Slingerweg getogen, maar voor de stevige klanken van de optredende bands. De samenwerking tussen Mo lenkoog, de Stichting Popmuziek Texel en Jeugd- en Jongerenwerk, onder de noemer „zwempop", bleek een geslaagd initiatief. Met het doven van de „Olympische" vlam kwam aan alle feestelijkheden een symbo lisch einde. Het ministerie van WVC heeft nog niet geantwoord op de brief van Vluchtelingenwerk Texel inzake de noodopvang van asielzoekers op het eiland. De Texelse hulpverleners ver zochten daarin om de noodopvang voortaan in de omgeving van het asielzoekerscentrum (AZC) Alkmaar te doen plaatsvinden. De „gewone" opvang van asielzoekers op Texel is echter niet in het geding. Omtrent het verzoek ontstond ver warring onder de hier verblijvende asielzoekers, die vallen onder de ROA-regeling (Regeling Opvang Asiel zoekers). Zij hoeven zich echter geen zorgen te maken. Het verzoek betreft uitsluitend een noodopvangcentrum, zoals dat in de eerste helft van dit jaar was ingericht in Motel Texel in De Koog. Daar zaten nogal wat ha ken en ogen aan, omdat de naar Texel gestuurde vluchtelingen zich op een eiland niet op hun gemak voel den (eilanden worden in sommige landen als verbanningsoord gebruikt) en wegens de hoge bootkosten fami- In de Texelse Courant van vrijdag las ik dat de gemeente zich realiseert dat de veelvuldige aanwezigheid van paardenuitwerpselen op voet- en rij wielpaden „een moeilijk beheersbare problematiek" is. Ditzelfde geldt waarschijnlijk ook voor het feit dat in de bossen bij het Jan Ayeslag de wandelpaden regelmatig worden om geploegd door analfabeten te paard, die zeker denken dat de speciaal aan geduide ruiterpaden zijn aangelegd voor het Tessels duinkonijn. Maar is er nu niemand van het gemeente bestuur die mij eens kan uitleggen waarom ik voor twee hondjes, die nooit los op straat of in het bos lo pen, 7156,- per jaar belasting moet betalen, terwijl voor een paard dat schijt waar het loopt geen dubbeltje hoeft worden betaald? J.A. Does, Oosterend. De verkoop van Teso-aandelen aan niet-Texelaars gaat gestaag door. Het is nu zover dat het grootste deel van het aandelenkapitaal in niet-Texelse handen is, nl. 50,14 procent. Bij de huidige wetgeving is er nog geen probleem want de aandeelhouders zijn nog steeds voor het overgrote deel Texelaars. Er zijn namelijk 1862 aandeelhouders waarvan er slechts 366 aan de vastewal wonen. Zolang elke aandeelhouder, ongeacht het aantal aandelen dat hij bezit, in de aandeelhoudersvergadering slechts één stem mag uitbrengen, is er niets aan de hand en is de kans op een overkantse overval klein. Gevreesd wordt echter dat Teso als gevolg van Europese regelgeving ver andering in de statuten moet aan brengen, waardoor het aantal stemmen dat men kan uitbrengen af hankelijk wordt van het aantal aande len waarover men beschikt. Dus zoals bij gewone bedrijven. Om die reden is Teso bezig een systeem te ontwikkelen om de on derneming te beschermen. Beloofd was in deze aandeelhoudersvergade ring met voorstellen te komen, maar president commissaris Bob Bakker liet weten dat de zaak nogal ingewik keld ligt en meer tijd vraagt. Aan de voorstellen wordt momenteel gewerkt met inschakeling van juridische, fisca le en commerciële adviseurs. Het toekennen van stemrecht alleen aan Texelse aandeelhouders, zoals werd voorgesteld door de heer Boerhorst is onmogelijk. Hoogerheide: „Dat wordt in het vennootschapsrecht niet geac cepteerd". Enkeldekkers President-commissaris Bakker legde in zijn openingstoespraak uit dat de recente verkoop van de twee enkel dekkers naar Malta gunstig is voor de liquiditeit van Teso. De boekwinst van 72,5 miljoen komt ten gunste van het lopende boekjaar. De extra rente- bate als gevolg van de liquiditeitstoe name en het wegvallen van de oplegkosten van de schepen levert een exploitatieverbetering van 7655.000,- op. Bakker illustreerde aan de hand van de ontwikkelingen in de afgelopen veertig jaar dat zeer tijdig moet wor den bepaald welke kant het uiteinde lijk op moet wat betreft de capaciteit van de bootdienst. In het begin van de jaren 2000 moet worden beslist over vervanging van de Molengat. Als het vervoersaanbod stabiliseert, komt er een nieuw schip met de om vang van de Schulpengat, maar gaat de volumegroei door, dan moeten er veel grotere schepen en nieuwe ha vens komen. Dit wordt nu al precies uitgezocht, mede om de lokale en hogere overheid informatie te geven over de gevolgen van haar ruimtelijk beleid en over de kosten. Herkozen De vergadering werd door 151 aan deelhouders bezocht. Een aantal daarvan had stemmachtiging van een ander, zodat 165 stemmen konden worden uitgebracht bij de bestuurs verkiezing. Bij die verkiezing werd commissaris Klaas Barendregt met 119 stemmen herkozen. Medekandi daat Martin de Weijer kreeg 45 stem men en één briefje was blanco. Barendregt dankte voor het vertrou wen en De Weijer (die wist dat hij weinig kans had) zei: „Het is een eer te mogen verliezen van iemand als Barendregt". Oproep In de rondvraag herhaalde Gerard van der Kooi zijn oproep tot de Texelaars om hun aandelen toch vooral niet aan mensen op het vasteland te ver kopen. Hij vroeg zich af of de aan deelhouders zelf iets kunnen ondernemen om een eventuele over name van Teso te voorkomen. Hoo gerheide en Bakker vonden die loyaliteit sympathiek, maar zeiden vertrouwen te hebben in de maatre gelen die nu in de maak zijn. Verder wilde Van der Kooi opheldering over een merkwaardig feit. Namens Teso zou de NZH zich hebben uitgespro ken voor de openbaar vervoer-status van Teso. Hoogerheide legde uit dat hier iets is misgegaan. NZH had van Teso geen machtiging voor iets der gelijks. „Ik was des duivels". De zaak is inmiddels rechtgezet. Overigens wil Teso best deelnemen aan de vervoer- regio, „Al was het maar om te voor komen dat we de openbaar vervoer-status in onze schoenen ge schoven krijgen". Teleurgesteld Aandeelhouder Willem Boot zei te leurgesteld te zijn in de Texelse poli tiek, die blijkbaar niet bereid of in staat is beslissingen te nemen zodat Teso weet waaraan zij toe is. Ook over het voorstel van de burge meester om met de reserve een goedkoop Texelaars-tarief te financie ren, was hij slecht te spreken. De burgemeester reageerde onmiddellijk: „Laat meneer Boot bij mij komen of ik bij hem. Dan kan ik het hem uit- len") had kritiek op het beleid inzake het inzetten van een tweede boot bij weekenddrukte. Volgens hem kwam het nogal eens voor dat de extra boot vaart als het eigenlijk niet nodig is maar ook dat die boot aan de kant ligt terwijl hij niet kan worden ge mist. Hoogerheide: „We hebben er zelf ook de pest in als zoiets gebeurt. We werken aan de hand van progno ses die nu al klaarliggen tot april 1994. Misschattingen zijn niet altijd te vermijden". Niet vlot Schmidt had ook kritiek op de situa tie bij de loketten. Automobilisten met voorrang kunnen vaak niet vlot doorrijden zodat ze kans lopen de boot te missen. Medewerkers zouden hen erdoor moeten loodsen. Tenslotte wilde Schmidt dat bij het afmeren van de boot in Den Helder eerst het „snelle" verkeer eraf mag. Nu ge beurt het vaak dat het tragere ver keer (vrachtauto's, auto's met caravans e.d.) dat op het middendek staat, er het eerst af mag zodat het overige verkeer wordt opgehouden. Wat het eerste betreft merkte Hoo gerheide op dat hem niet was geble ken dat voorrangsverkeer niet meekan omdat het door overig ver keer wordt opgehouden bij de loket ten. Voor de tweede klacht voelde hij meer. Hij vond het althans logisch dat bij het afmeren eerst het snelste verkeer de boot verlaat als dat moge lijk is. Of het personeel in staat is het „hoge verkeer" tegen te houden hangt overigens ook af van de mede werking van de betrokken automobi listen. lie en kennissen elders in het land slechts spaarzaam konden bezoeken. Bovendien voelde Vluchtelingenwerk Texel zich in de steek gelaten door het ministerie en het AZC Alkmaar. Deze instanties hadden begeleiding toegezegd, maar lieten het lelijk af weten. Momenteel heeft de gemeen te vijf woningen beschikbaar gesteld voor ROA-gezinnen. Gestreefd wordt naar negen woningen. Joegoslavië De gemeente heeft WVC inmiddels schriftelijk laten weten niet zelf voor noodopvang van vluchtelingen uit het voormalige Joegoslavië te kunnen zorgen. Op Texel heeft de gemeente geen geschikte accommodatie be schikbaar voor de opvang en gezien voornoemde ervaringen is het ook niet zo raadzaam om hier mensen te huisvesten. Wél laat de gemeente de mogelijkheid open voor particulieren om de vluchtelingen voor het oor logsgeweld in huis te nemen of een ander onderdak te verschaffen. Medewerkers van EcoMare hebben gistermiddag in het reservaatgebied tussen Texel en Vlieland vijf jonge zeehondjes losgelaten. Vier van de dieren werden geboren in het bassin, één exemplaar werd in augustus in ontredderde toestand binnenge bracht. Totaal zijn dit jaar veertien zeehond jes in EcoMare geboren. De vijf jonge dieren zijn met een gewicht van zo'n veertig kilogram voldoende groot om nu te worden losgelaten. „De tempe ratuur van het water is goed en er is voldoende voedsel", aldus Nienke Bloksma van EcoMare. In de loop van de herfst krijgen de andere dieren de vrijheid. Met de zeehondenpopulatie in de Waddenzee gaat het inmiddels de goede kant uit. In de Waddenzee zwemmen nu ongeveer negenhon derd zeehonden rond. In 1976 waren dat er nog maar 480. Norbert Dan- kers van het Instituut voor Bos- en Natuuronderzoek uitte onlangs kritiek op de zeehondenopvang in Pieterbu- ren. „Die kritiek had echter een zeer gericht karakter", zegt Bloksma. De zeehondenopvang in EcoMare dient meerdere doelen. Enerzijds is er de hulp aan de zeehonden. Anderzijds vormen de jonge zeehondjes in Eco Mare een publiekstrekker bij uitstek. „En dat past in onze educatieve doelstelling; voorlichting geven over de Wadden- en Noordzee. Want het gaat nog steeds niet goed met de Waddenzee. Het is onze taak dat bij een groot publiek onder de aandacht brengen, zodat het uitzetten van zee honden op den duur minder noodza kelijk wordt." Dinsdag 29 september In Cinema Texel draait om 20.35 uur „White Sands". Woensdag 30 september In Cinema Texel draait om 15.00 uur Walt Disney's „Jungle Book en om 20.30 uur de thriller „White Sands" Donderdag 1 oktober In dorpshuis 't Skiltje houdt Gymnastiekvereniging OudeschiU de jaarvergadering, aanvang 20.00 uur. Oosterender senioren maken reisje naar Friesland, vertrek om 7.15 met de bus vanaf De Bijenkorf. Hoogwater Oudeschild Di. Wo. Do. Vr. Za. Zo. Ma. Di. 29 30 1 2 3 4 5 6 l va 10.36 en 22.45. >a 11.10 en 23.15e jen 11.25 en' 23.34i 4s 11 -45. 5n 00.00 en 12.57.^ 00.40 en 12.27 01.25 en 13.40 02.40 en 1 ö.OOi scl Aan het strand is het ongeveer een eerder hoog water. De zon komt 27 i.( tember op om 6.33 uur en gaat onder om 18.25* uur. 3 oktober eerste kwar tier; 5 oktober doodtij. Geen oud papier In verband met deelname aan eer,, landelijke wandeltocht in Amsterdj '<or haalt Scouting Texel zaterdag w oud papier op. Alle leeftijdsgroep#.1 van de vereniging nemen deel en worden zaterdag met de bus heen en teruggebracht. Wie toch oud p- pier kwijt wil, kan dit zelf naar de container naast het clubgebouw a de Bernhardlaan brengen. 1 :r hi Ar Vc Teso-directeur Theo Hoogerheide rsdc treedt eind 1995 vervroegd uit. Zij fes opvolger zal al in 1993 als tweede directeur worden aangetrokken, a dat hij voldoende inwerktijd heeft Na 1995 zal Hoogerheide met Tes; verbonden blijven als adviseur. President-commissaris Bakker vertel de vrijdagavond dat over het beslnif al heel lang wordt gedacht. Dat hea te maken met de grote belasting® de functie de afgelopen jaren voorï Hoogerheide betekende. „Je zou kil nen zeggen dat hij veel tropenjarenf heeft gemaakt, zodat er alle redenl voor vervroegd uittreden". Het eerste resultaat van de com- postering bij overslagstation De Hamster is zichtbaar. De „bergen" riet, takken, bermgras, bladeren en ander groenafval zijn aanzienlijk inge krompen en er is een nieuwe bult, bestaand uit zuivere aarde, verrezen. Gemeentewerken en grondwerkbedrijf Tatenhove zijn de grootste afnemers van het nieuwe produkt. Zij verwer ken het ondermeer in plantsoenen. Voor een tientje per ton kunnen ook particulieren de grond afhalen. Het kringetje is daarmee rond en de Texelse afvalberg kleiner. „Kaf en ko ren" werden gescheiden met een speciale zeefmachine, die 800 kubie ke meter compost per dag kan ver werken. Volgens machinist P. van der Gulik van de firma L. en J. Stoop uit Waar land, die heel Noordholland afgaat met de zeef, is de kwaliteit van gecomposteerde Texelse grond maar valt de hoeveelheid tegen. Jj verhouding is nu 60 procent gr< en 40 procent restafval. In de r( van de provincie ligt het percent hoger. Rond de 75 procent grond; ideaal zijn." Van der Gulik verkla; het verschil uit de hoeveelheid mei, grof hout, lange takken en nen in de Texelse composthoop. „Texel moet beter scheiden", m< hij. Zijn opmerking is bestemd het adres van gemeentewerken aanleverende instanties en bedrijve het groente-, fruit- en tuinafval (gft van particulieren gaat naar Medem blik. Poll Sc De Texelaars Kees Vlaming (Tatenh ,-s ve, shovel) en Piet Backer (gemeen! ,ef werken, eindcontrole) assisteerden het zeven. Zij werkten ook mee as' het zeven van puin met dezelfde mi chine. Resultaat: schoon puin zand, dat opmerkelijk weinig grind bevat. M Een andere overkantse aandeelhou der, de heer Schmidt („Maakt u zich geen zorg, we zullen Teso niet afval- IFOIO H3K Links de composthoop, rechts het nieuwe produkt.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 2