rX 37 „Pieter Anthonie multifunctionele kotter lieuw schip ondanks slechte haringprijzen awine van diploma's wempark Molenkoog Goede seizoenstart volleyballers Tevoko Schietcursus voor handboogschutters Basketballers boeken ruime zege's Boys-dames vochten vergeefs voor punt Motorcrosser Siebeling verrast MAB-rijders im aas»»#»-.* Bemanning en eigenaars op de voorsteven van de nieuwe TX 37. V.l.n.r. Hans Erne (matroos). Bertus Fokker (allround opvarende). Arie Koopman ISDAG 29 SEPTEMBER 1992 TEXELSE COURANT PAGINA 5 nieuwste Noordzeekotter in volle glorie. nieuwe TX 37 „Pieter Anthonie", zaterdag officieel in de vaart ram, is zowel 100 procent ge hikt voor tong- en scholvisserij als lor haringvisserij. Het kostte heepswerf Maaskant in Bruinisse eigenaren Jan, Jaap en Piet in der Vis uit Oosterend heel wat mkwerk om een „kotter op maat" construeren. Blijkens de reacties o de insiders die zaterdag de oefvaart en overdracht meemaak- i, is men in die opzet geslaagd. vend waren de kenners over de lijn n het schip. De jongste aanwinst de Texelse vloot is twee meter ier dan zijn voorganger (42.85 De lengtewinst is vooral terug te iden in het grotere visruim. In de koelde ruimte is plaats voor eehonderd gestapelde tubs. Ges- iw met loodzware viskisten is ver- ien tijd, want de tubs worden met heftruck verplaatst. Voor bui- staanders is het haast onvoorstel- ar dat het ruim bij een goede rek" in één keer volledig met ha- gkan worden gevuld. Het is dus n groot belang dat zo'n enorme :eveelheid vis snel en goed wordt -werkt. De apparatuur aan boord is ar helemaal op ingesteld. Vanuit de uurhut wordt alles gecontroleerd, euw snufje is de Marelec, een mputergestuurd vistuigbewakings- steem. Als de trekkracht op de itten een tevoren ingesteld maxi- um overschrijdt, valt de motor .tomatisch stil en worden de lijnen ivierd. Op deze wijze wordt voorko- en dat het net kapot wordt getrok ken en de haringvangst wordt verspeeld. Gesloten De nieuwe TX 37 is verder 8.50 me ter breed, 5.00 m diep, heeft een brutoregistertonnage van 455 en is uitgerust met een 2000 pk Caterpil lar motor („het Amerikaanse hart"). De kotter is „een dichtkonter", een schip met gesloten achterbouw. Voordeel voor de bemanning is dat zij niet meer benedendeks naast de ma chinekamer, maar op het rustige bo vendek slaapt. Volgens ingewijden zijn de bemanningsvertrekken en de kombuis comfortabel en gezellig inge richt. Trend is dat het aan boord van Noordzeekotters steeds prettiger wer ken is; bij de bouw wordt sterk reke ning gehouden met goede arbeidsomstandigheden. Zo is de TX 37 voorzien van een hulpmotor in het voorschip. Deze draait alleen in het weekend voor de ijsmachine en de koeling van het ruim. Als de machi nist 's zaterdags wil sleutelen in de hoofdmachinekamer, heeft hij geen last van motorlawaai. Stil Een andere ontwikkeling is de bouw van steeds stillere schepen. Dankzij een goede isolatie en een nieuw kop pelingssysteem, dat Maaskant ook al toepaste bij de eind vorig jaar in de vaart gebrachte TX 1, maakt de „Pie ter Anthonie" een rustige indruk. Met de nieuwe koppeling kan de schroef op een laag toerental draaien. Zater dag was dit te merken bij een keer- manoeuvre in de Oudeschilder haven, die bijzonder kalm werd uitgevoerd. De nieuwbouw kostte zeven a acht miljoen gulden. Het kasko werd ge bouwd in Polen en werd half mei overgebracht naar Bruinisse, waar het in vlot tempo werd afgebouwd. Niet temin arriveerde de TX 37 elf dagen later dan gepland in Oudeschild. Werfdirecteur A. Maaskant: „Ondanks de vakantieperiode lagen we op schema, maar door de regen liep het schilderwerk vertraging op, temeer omdat we verf met een lange op- droogtijd gebruikten." Overdracht De proefvaart en overdracht ge schiedden op traditionele wijze. Eerst werd vanuit Oudeschild koers gezet naar Den Helder om de overkantse gasten op te pikken en vervolgens werd op de Waddenzee ter hoogte van de thuishaven de plechtigheid voltrokken. Mevrouw C.W. van der Vis-van Houte, moeder van de drie eigenaars en vrouw van wijlen Pieter Anthonie van der Vis naar wie het schip is vernoemd, hees de eigen re- derijvlag in top en streek tegelijkertijd de vlag van de werf. Dominee H.K. Fibbe sprak een dankwoord en ze gende schip en bemanning. De overige toespraken vonden zoals gebruikelijk plaats in het Haven restaurant op 't Horntje, waar gast heer Jan C. Stolk en zijn personeel de circa 200 aanwezigen een voor treffelijk diner voorschotelde. Historie Eigenaar Jan van der Vis opende de rij sprekers. Hij memoreerde eerst de geschiedenis van de TX 37, waarvan de huidige de zesde is in zestig jaar. In 1932 werd het eerste exemplaar in de vaart gebracht, een ijzeren kotter naar haringlogger-model. Het schip, gebouwd bij Boot in Woubrugge, had een voor die tijd respectabele lengte van 22 meter en was voorzien van een 100 pk Kromhout motor. Hét schip beviel niet en werd al in 1936 vervangen. Deze kotter werd in de oorlog door de Duitsers gevorderd en bovendien in 1946 getroffen door een exploderende mijn in het net. Na een modernisering in 1956 werd het pas in 1963 vervangen door een nieuw schip. In 1972 volgde nummer vier, voor het eerst gebouwd door Maaskant. De contacten ontstonden bij de verkoop van de toenmalige TX 35, die door een dieptebom-explosie total loss was geraakt. Die TX 37 was de eerste Maaskant-kotter op Texel. Inmiddels heeft deze firma liefst een derde van de Texelse vloot gebouwd. Tijd rijp Nummer vijf was de voormalige HD 23 (bouwjaar 1980), die in 1987 werd gekocht. Dit jaar hadden de ge broeders Van der Vis, die samen de leiding hebben van de firma P.A. van der Vis, voldoende vangstrechten ge kocht en was de tijd rijp voor vervan ging. De zaak kwam in een stroomversnelling toen de vorige TX 37 bijzonder snel van de hand ging. Net als bij de twee voorgaande sche pen was de firma Tanis van de Goe- ree 6 de koper. Maaskant hield de vaart er in door razendsnel het ge wenste kasko te bestellen, onder het motto „ik raak hem toch wel kwijt". Dat had als voordeel dat niet op te keningen hoefde te worden gewacht. Lage prijzen Jan van der Vis toonde zich tevreden óver het eindresultaat. „De bouw is in goed overleg verlopen. We hebben Het moment van de overdracht. Mevrouw C.W. van der Vis-van Houte, moeder van de drie eigenaars, hijst de familievlag en strijkt de vlag van Maaskant Shipyards. Links naast haar Jan van der Vis, rechts werfdirecteur Aart Maaskant. (Foto Frans Hopman) vanaf het begin onze ideeën kunnen verwerken, en dat waren er nogal wat. Het kostte veel denkwerk, om dat dit de eerste kotter van dit type is die voor haring- en boomkorvisserij geschikt is gemaakt. Kwaliteit staat voorop. Vooral voor haring is dat uiterst belangrijk, want de handel vraagt om steeds betere vis en de prijzen staan onder druk. Het is een zorgelijke tijd, maar met dit schip denken wij de de visserij de komende jaren aan te kunnen." De haringprijs ligt de laatste jaren on geveer op 50 cent per kilo, wat erg laag is en het ziet er zelfs naar uit dat de prijs nog verder zal zakken. Van der Vis geeft de schuld aan de sluiting van de Noordzee voor haring visserij gedurende vijf jaar. De Neder landse verwerkingsindustrie is daardoor helemaal ingezakt. De Oosterender, zelf penningmeester van de Texelse vissersbond DETV, keek ook over de grenzen van zijn eigen bedrijf heen. Hij hekelde de overheidsmaatregelen en riep de vis sers op tot samenwerking. „De visse rij moet meer eigen verantwoordelijkheid dragen. Dat is mogelijk, maar dan moet de overheid bereid zijn om de visserij hiervoor de gelegenheid te geven. Wij als sector moeten ons best doen. Organisaties moeten samengaan, want alleen zo zullen we in staat zijn om de toe komstige problemen aan te kunnen." Eigen PO? Zijn gedachten gaan allereerst uit naar samenwerking van Texelse vis sers. Een eventuele eigen producen tenorganisatie (PO) sloot hij niet uit. DETV-voorzitter Bas van der Beek be krachtigde deze woorden. „Groeps vorming is nodig, maar ik weet dat lang niet alle Texelse vissers staan te popelen om mee te doen. In de afge lopen 4Vz jaar heb ik Jan van der Vis leren kennen als een warm pleitbe zorger voor meer samenwerking in de visserij. Nu de voltooiing van zijn nieuwe schip een feit is, staat hij voor een nieuwe klus: de oprichting van een eigen Texelse groep. En mis schien wel een eigen Texelse PO, ge zien het niet goed functioneren van de PO West." Tijdens de algemene DETV-vergadering op 10 oktober zal dit onderwerp uitvoerig aan de orde komen. De familie Van der Vis kreeg verder de gelukwensen van de sprekers Biem Trap (voorzitter visserijcoöpera tie), burgemeester Vogelaar van Brui nisse en werfdirecteur Maaskant. De afgelopen dagen is het schip verder vaarklaar gemaakt. Morgen of over morgen vertrekt de TX 37 samen met spanmaat TX 33 (M. Drijver Zn.) voor de eerste haringreis. (matroos), Bertus Bos (schipper). Peter van Boven (reserve-machinist). Tony van der Vis (machinist). Jeroen Visser (kok). Piet. Jan en Jaap van der Vis (eigenaars). (Foto Frans Hopmani onbijzonder groot aantal Texelaars baalde afgelopen seizoen een wemdiploma in openluchtbad Mo- enkoog. Vrijdag, bij het vierde en toste examen van dit jaar, bemach- tylen liefst 152 kinderen het felbe- 6erde certificaat. Onder prachtige •eersomstandigheden duurde het tot tolverwege de avond voordat ieder- klaar was met zwemmen. Voor Woma A slaagden 41 deelnemers, 53 kandidaten behaalden het B- 'Ploma en 48 kinderen gingen met sis-zwemdiploma naar huis. tok ditmaal zwommen weer diverse Mers mee voor het diploma „Sa- op examen". Examinatoren wa- Christie Neyens, Gert Pansier en tortin Land. Geslaagden Niszwemdiploma: Kees Mets, Daniëlle van •"'sum, Martijn Jan Veeger, Chris Mulder, "-"essa Bruggenkamp, Karin Kievit, Cyrina belief, Carolien Bakker, Marieke Kaan, Kees rcuwer, Angelique Libbinga, Bart Bakker, den Braven, Ramon van der Zwaag, Ed- ;^van der Ploeg, Rudy Hof, Cees Domhof, ■;'afd Rikkenberg, Nathalie Daalder, Karin 'Ser, Ronald Vooys, Anton Kalusche, Mare de Snepscheut, Inge Carola Hooyschuur, :~on Bremer, Nicky Ran, Eddy de Vries, Ti- •'5 Timmer, Koen van der Slikke, Kim Koo- f'Sanne Schoo, Annemiek Bos, Bouwe ^sen, Bas Buijsman, Esperanza Smidt, Sas- 5Rjtje Witte, Stefan Tijsen, Lisette Prins. Mvia Verhagen, Leonie Mulder, Blaithin Bon- Sarah Keijzer, Femke VeTberne, Chris fdber, Maaike de Harde, Esther Spoelstra, •''stina Geense, Erik Hooyschuur. Diploma tDiny Nieboer, Wilco Keijzer, Erwin Witte, •jsy Kulk, Ingrid Vooys, Arjen R. Gieze, An- j'van Strien, Wouter van Strien, Melanie ifnan, Ben Schraag, Sarina Schuyl, Kim van -Vliet, Anne-Marie Schoo, Olie Jansen, Erik ,ï5t Kim Beverdam, Liese Schreurs, Ruben ■""p, Reinier Steenis, Urisa Henriëtte Ane- Shireen Doornik, Denise Schraag, Christi- "Beuving, Asha Mechielsen, Evelien Sipsma, s,an Ellen, Joris Ellen, Deborah Oosterhof, da Trap, Marco Zoetelief, Bob Ran, Rose de Trap, Esther van Schaik, Peter Stiggel- H Silvia Boon, Michiel Dekker, Rodi Bak- Jeannette de Vries, Jolande Buisman, •''van Dijk, Tamara Dirksen. Samen op exa men: Sandra Kulk-Grootjen, Peter Vooys, L. Rijk (opa), Ria van Strien, Janny Tijsen, Wilka Schreurs, Martin Tromp, Margriet Ellen, Ina van Schaik-Visser. Diploma B: Kees Wessels, Milas van der Plaats, Anneke Hoogenraad, Pirn Lexmond, Suzanne Lap, Rosalie Lap, Lik- hit Bakker, Gerda Zoetelief, Radmer Köhne, André de Ridder, Jeroen Groot, Arjan Koorn, Melroy Hin, Maarten Minnes, Ramon Noorlan- der, Sander de Ridder, Marco Eelman, Daan Bol, Thijs Bol, Volkert Wilkens, Jacob Krijnen, Erik-Willem Hooyschuur, Frans Prins, Bart Hin, Robert Hans Eelman, Mattanja Schuijl, Evelien Veeger, Martien Hillen, Wouter Dogger, Arjan Dorst, Alice Bas, Erik Arie Ellen, Robbin Oosterhof, Inge van der Ster, Ingrid" Brands, Anneke Witte, Erik-Jan Lindeboom, Nathalie Doornik, Martijn Kooiman, Corine Rikkenberg, Wendy Slik, Bo-Claire Verhagen, Nelleke Saai, Rianne Moor, Hanna Mara Trap, Henk Imhoff, Bob Witte, Sanne Bakker, llona Westerlaken, Marco Kossen, Vincent de Graaf, Meivin van Sambeek, Raymond Molanus, Dick Hooy schuur, Maaike Koning, Billie Zuidwijk, Cor Jongejan, Jesper Kragt, Paul Hoedjes, Joyce Heijne, Marit Agter, Reijer Stevens, Chiel Dreessens. Samen op examen: Himani van der Plaats, Janny Lexmond, Ad Noorlander, Alie Prins, Ton Dorst, Petra Brands-Odelmans. Geslaagden 28 augustus Diploma A: Suzanne Maas, Erwin Oetelmans, Ingrid Brands, Dimitri Verseput, Milton Verse- put, Arjan Koorn, Annie Brouwer, Sanne Bak ker, Janneke Schellinger, Frans Prins, Maaike Koning, Cees Zegel, Rosalie Lap, Mariska Brouwer, Pim Lexmond, Martijn Kooiman, Ra mon Noorlander, Marieke Ellen, Arjan Dorst, Sarah Koopman, Wouter Dogger, Rianne Moor, Robbin Oosterhof. Samen op examen: Petra Brands, A. Prins, Ad Noorlander, Ben Moor. Diploma B: Joost-Marijn Verduyn, Jan- Willem Cupido, Jermaine Huisman, Jan Gerrit Wassink, Patrick van der Kamp, Frank Smidt, Adriaan van Rijsselberghe, Arnejan Kruithof, Diederik Kruithof, Joyce Jongejan, Eva de Graaf, Patricia Hoogewoning, Maaike Goënga, Sandra Moree, Esther van den Berg, Esther Brouwer, Pieter Dogger, Ramona van der Vis, Niek Kooger. Samen op examen: René Ver duyn, Peter Huisman, Dyo Wassink, Marc van Rijsselberghe, Rob Jongejan. Gerda Hoogewo ning, Louis van der Vis. Jaarvergadering GOS Leden en ouders van leden zijn wel kom op de jaarvergadering van gym nastiekvereniging Oudeschild (GOS). De bijeenkomst is donderdag in 't Skiltje, aanvang 20.00 uur. De eerste competitieronde voor de Texelse volleyballers in Sporthal Ons Genoegen was een succes voor de teams van Tevoko. De heren van Te voko 1 speelden tegen het altijd taaie Vodi uit Schagerbrug een wis selvallige wedstrijd die uiteindelijk met 3-1 werd gewonnen. Heren 2 won met 3-1 van Juvoc 3. Tevoko startte in de basisopstelling met Barry Koning op een voor hem nieuwe positie als hoofdaanvaller en verder de sterkste ploeg die coach André van der Vliet dit seizoen in het veld lijkt te kunnen brengen. In de eerste set ging Tevoko furieus van start en won gemakkelijk met 15-6. Hetzelfde team bleef in het veld staan om ook de tweede set te gaan winnen. De heren van Vodi dachten hier echter anders over en liepen, ge holpen door een veel fouten makend Tevoko, uit naar 10-15. De volgende set had Tevoko weer wat meer grip op het spel en liep regelmatig uit naar een grotere voorsprong. Aan het eind kwam debutant Jeroen de Waal Martin Koenen vervangen als midden- blokkeerder. De winst ging met 15-0 naar Tevoko. In de vierde set kwam Joost Albers als spelverdeler in het veld en ging de strijd nagenoeg gelijk op tot 10-10. De tweede debutant Robert Klein Breteler maakte de wed strijd met een harde aanval over linksvoor uit: 15-11. Het tweede herenteam speelde de eerste wedstrijd tegen Juvoc 3 in het begin wat onwennig door de verjon ging en een aantal invallers, maar na de eerste set kwam Juvoc er niet meer aan te pas en werd het 3-1. Het tweede damesteam speelde don derdagavond de eerste wedstrijd te gen Harpoen 1, dat aanvallend nogal wat gewicht in de strijd gooide, maar niet was opgewassen tegen de inzet en de routine van de dames van Te voko. Mede door de prima debuteren de Marianne van Heerwaarden en Alice Blom werd ook deze wedstrijd een overwinning van 1-3 voor Tevoko. Handboogvereniging De Eilandschut- ters start vrijdagavond een schietcur sus die bestaat uit vijf lessen. De avond duurt van 19.30 tot 21.00 uur. Jeugd vanaf 13 jaar kan zich opge ven. De kosten bedragen ƒ30,-. Na afloop van de cursus, in november en december, kan gratis worden gescho ten. De handboogvereniging bena drukt dat ook vrouwen welkom zijn. Handwerken. De Stichting Welzijn Ouderen Texel start op vrijdag de cur sus Creatief Handwerken. Voor de lessen, die worden gegeven in De Buureton, kunnen zich géén nieuwe deelnemers meer aanmelden. De cur sus begint om 14.00 uur. Op de tweede speeldag van de ei landcompetitie basketball boekten zowel Kooiman Fotoservice als De Pilaar ruime overwinningen op respectievelijk Sportshop Texel en De Twaalf Balcken. De eerste wedstrijd van de avond, tussen Veenbaas Bouw en Tiko, kon geen doorgang vinden en zal op een •Het damesteam van Texelse Boys verloor wederom, maar tegenstander GVO kreeg de punten niet cadeau. Tegen de als derde geplaatste voet balploeg uit Krommenie werd het in Den Burg 0-4. Texelse Boys trad blessurevrij aan en achtte zichzelf daarom niet kansloos. Linkerspits Gerda Koopman kreeg na tien minuten een goede kans op een Texels doelpunt. Op aangeven van Anita Witte schoot ze rakelings over het doel. De Boys bleef goed partij bieden en gaf nauwelijks kansen weg, maar aanvallend schoten ze zelf ook tekort. Na een half uur kwam de thuisploeg op achterstand, toen GVO 0-1 scoorde uit een corner. Direct na rust opende de Boys de jacht op de gelijkmaker. Twee grote kansen wer den echter niet verzilverd. Linksback Marieke Kooiman moest na een tik tegen haar enkel de wedstrijd gebles seerd verlaten. Haar teamgenoten lie ten zich niet uit het veld slaan en bleven vechten voor een doelpunt. Dat viel echter aan de andere kant. De goed leidende scheidsrechter gaf een strafschop aan GVO; de penalty werd hard ingeschoten, 0-2. De moe gestreden Boys-dames zagen in de slotfase GVO nog naar 0-4 uitlopen. later tijdstip worden gespeeld. Kooi man Fotoservice speelde een solide partij tegen Sportshop. Met goed sa menspel werd in de eerste helft een voorsprong van 16-4 opgebouwd. In de tweede helft zorgde vooral de goedlopende fast-break voor een overwinning van 40-8. De laatste wedstrijd van de avond ging tussen de teams van De Twaalf Balcken en De Pilaar. Laatstgenoem de was een maatje te groot voor De Twaal Balcken. In de eerste helft kon De Balcken slechts tot één score ko men uit een vrije worp, De Pilaar had na veertien minuten reeds dertien punten genoteerd. In de tweede helft leek de wedstrijd gelijk op te gaan, maar had De Twaalf Balcken pech met het benutten van de kansen. De Pilaar bleef de basket wel vinden. Eindstand: 37-5. Programma Vrijdag 2 oktober: 20.30 u. Vespertina-Veenbaas Bouw Sportshop 21.00 u. Sportshop Texel-Tiko Vespertina 2^.30 u. Hema-De Pilaar Tiko Motorcrosser Stefano Siebeling zege vierde verrassend in de eerste man che van de MAB-clubcross dit weekend. Kees Pol won beide ritten in de 125cc senioren klasse. Egbert van der Werf was als vanouds onge naakbaar in de 80cc klasse. De eer ste manche overtrof zijn snelheid zelfs die van de 125cc juniorenklasse. Debutant Gerard Rikkenberg heeft de aansluiting gevonden bij het achter veld in deze klasse. Uitslagen 250cc: 1. Nico Bakker. 125cc senioren: 1. Kees Pol, 2. Ronald Zijm, 3. Otto Goënga. 125cc junioren: 1. Siebrand Lups, 2. Stefano Siebeling, 3. Sander Witte. 80cc: 1. Egbert van der Werf, 2. Pablo Brandenburg. 3. Ben Rentenaar.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 5