Texelaars middagje uit winkelen in Eindhoven Installatiebedrijven nu in fraai gebouw Bejaarden vieren vakantie met de Zonnebloem Voor het weekend van 3 en 4 oktober Kerkdiensten zondag 4 oktober Ploegkampioenscha Texeler dekbed op tv Andere Texelaars °g TEXELSE COURANT VRIJDAG 2 OKTOBER „We kunnen kaarten, rummikubben, breien, noem maar op. Alleen je komt hier nergens aan toe." Mevrouw J.M. Rijk-van Heerwaar den (81) uit Den Burg verveelt zich geen moment in het Eindho- vense paviljoen „De Heihoef". Samen met tweeëntwintig leeftijdsgenoten brengt ze de regionale Zonnebloemvakantieweek door in de Brabantse lichtstad. „Wat een belevenis." Woensdag stond een uitje in het winkelcentrum op het programma. Een ver slag. De Texelse senioren laten zich in het paviljoen de erfenis van het „rijke roomsche leven" goed smaken. Het idyllisch gelegen pension waarin ze zijn ondergebracht maakt deel uit van het klooster „Eikenburg", 's Morgens kunnen we zwemmen en 's middags drinken we koffie op het terras", al dus de kwiek ogende mevrouw Rijk van Heerwaarden (84). Ook binnen blijft er niets te wensen over. Het voormalig internaat is volledig aange past aan de opvang van minder vali de mensen, 's Morgens gaan ze zwemmen. Na de koffie met gebak die ditmaal door Hotel Opduin is be schikbaar gesteld, wordt dagelijks een programma afgewerkt. Wie dat wil kan in het naburige klooster de mis bijwonen. Dat aan alles is ge dacht bewijst een koppel Texelse schapen, dat verderop loopt te gra zen. Ze zijn eigendom van een mon nik. Politie-escorte Het paviljoen is omgeven door een schitterend landgoed en ligt op steenworp afstand van het centrum van Eindhoven, waar het voltallige gezelschap woensdag uitgebreid ging winkelen. De karavaan met 23 rolstoelen, die onder escorte van twee motoragenten richting bin nenstad koerste, trok veel bekijks in de Eindhovense binnenstad. Het op merkelijke transport was een aardig onderbreking voor agent Theo van der Eijnde, die als vaste begeleider van de harde kern van PSV wel wat anders gewend is. „We doen dit al voor het derde seizoen. Altijd met veel plezier", aldus de motorrijder die ook zelf als vrijwilliger aan de Zonne bloem is verbonden. Op speelse wij ze zorgden beide motoragenten ervoor dat de colonne overal vrije doorgang kreeg. Eenmaal in het luxu euze Eindhovense winkelcentrum, kwamen de Texelaars ogen en oren tekort. Billen Met de kooplust valt het echter wel mee. Mevrouw Goeman, wijzend op een kleurig bloesje: „Erg mooi, maar véél te duur. Dat is toch zonde van het geld." Voor de uitverkoop in wa renhuis De Bijenkorf waren de dames helaas een dag te vroeg. Verderop vergaapte een Wieringer van respectabele leeftijd zich aan heel andere zaken in de drukke win kelstraat. „Wat een billen heeft die meid." De begeleider achter rolstoel gaat bijna onderuit van de pret. „Dit vind ik nou het leuke hiervan. Gedu rende zo'n week worden ze steeds spontaner. Kijk, het zijn mensen die nooit een kant opkunnen. Een uitje als dit is voor hen een ware beleve nis." Na een uurtje winkelen nestelt het meerendeel zich op een terras om zich in het zonnetje te koesteren. „Ja, we treffen het wel deze week. Het fraaie weer is eigenlijk nog het mooist van alles", vindt een tevreden mevrouw Goeman. Trots Ook Marius Witte (70) van de Kee- somlaan raakt niet uitgekeken op de gevarieerde stoet voorbijgangers. „Dit is toch veel mooier dan zo'n reisje op de boot. Zodra ik aan boord was, had ik er al weer genoeg van. Maar deze week gebeurt er van alles. Dins dag hielden ze voor ons een picknick en 's avonds trad het orkest „Brei werk" op. Allemaal erg leuk. Héél wat anders dan vroeger. Ik ging nooit van huis." De gepensioneerde weg werker is trots op de twee prijzen die hij maandagavond tijdens de bingo heeft gewonnen. Gisteren stapte het gezelschap in de bus voor een toer door Brabant, vandaag staat een be zoek aan de markt op het program- HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg: 9.30 u. mw. C. Vlaming uit Diemen; uitzending via Radio Texel. De Waal: 9.30 u. dienst in De Koog De Koog: 9.30 u. ds. J. Kok. Den Hoorn: 11.00 u. ds. J. Kok. Oosterend: 9.30 u. dhr. M. Kuiper. Oudeschild: 11.00 u. dhr. M. Kuiper. De Cocksdorp: 11.00 u. mw. C. Vlaming uit Diemen. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg: 10.00 u. kandidaat C. J. 't Lam uit Ernst; 19.00 u. kandidaat C. J. 't Lam; uitzending via De Lichtboei. Oosterend: 10.00 u. drs. J. J. N. Wil mink; 19.00 u. drs. J. J. N. Wilmink. GEREFORMEERDE GEMEENTE in kerkgebouw Schoolstraat te Oosterend. 10.00 en 16.00 uur dienst. do. 8 okt.: 19.00 u. ds. J. S. van der Net. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk te Den Burg: 11.30 en 16.30 u. dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE 10.00 uur ds. L. Knipscheer; uitzen ding via De Lichtboei; kerkbusje Den Hoorn. BAPTISTEN GEMEENTE 10.00 u. ds. J. Zijlstra uit Blokker. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: za. 19.30 u. herenkoor; uit zending via De Lichtboei, zo. 10.45 u. dameskoor; crèche. De Cocksdorp: zo. 9.30 u. JEHOVAH'S GETUIGEN Koninkrijkszaal, Schilderend 19, Den Burg. 10.30 uur Openbare Lezing: „Wees overtuigd van Goddelijke zegepraal". 11.20 uur Wachttorenstudie: „Gezellige bijeenkomsten - geniet van de voorde len, mijd de valstrikken." Opgaven voor vermelding in de lijst „Voor het weekend" moeten dinsdags vóór 12.00 uur worden ingeleverd. Artsen Uitsluitend voor spoedgevallen van zaterag 8.00 tot maandag 8.00 uur: Dokter K. Eissen, Julianastraat 9, Den Burg, tel. 12039. Aanvragen visites s.v.p. tussen 9.30 en 10.30 uur. Spreekuur op zaterdag en zondag van 11.30-12.00 uur en van 16.00-16.30 uur, zonder afspraak. Tandartsen Voor spoedeisende tandheelkundige hulp: raadpleeg de ingesproken bood schap op de praktijknummers 12270, 14727, 14669 of 13086. Nuttige adressen: Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 06-11. ^Rijkspolitie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is dagelijks open van 9.00 tot 18.00 uur. Telefoon (dag en nacht): 12222. *Dierenartsen Praktijk: Keesomlaan 11, Den Burg. Alleen in spoedgevallen te lefoon 12527. *Kruisvereniging Texel: Voor dringende hulp belt u 02230-27166. Gezinsverzorging en bejaardenhulp: telefoon 14152. 'Kustwacht: Voor meldingen van schepen en zwemmers in nood: tel. 16270. 'Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, tel. 12066. 'Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 12222. 'Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg. Tel. 12112. Zaterdag 11.00-12.30 en 15.00-17.00 uur. Zondag 11.00-12.30 uur en 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd alleen voor spoedeisende gevallen. ma. Morgen arriveert de ploeg op Texel. De dagelijkse belevenissen worden bijgehouden in een herinne ringsalbum dat een prominent plaats je zal krijgen in de woonkamer. Driemaal Het is de derde keer dat De Zonne bloem, die zich bekommert om het welzijn van ouderen of zieken, een dergelijk vakantieuitje organiseert. „Het is speciaal bedoeld voor men sen die aan huis zijn gekluisterd", al dus Huub van Koningsbruggen, regiovoorzitter van de Zonnebloem. „Helaas staan de middelen niet toe dat jaarlijks een grotere groep wordt uitgenodigd. Maar, vanaf het moment dat bekend wordt wie meegaat, kij ken ze reikhalzend uit naar het uitje." Om een groep van 23 mindervalide mensen het een week lang naar de zin te maken komt heel wat kijken. Het gezelschap wordt daarom verge zeld door 27 vrijwilligers. Naast de staf van vier personen heeft elke gast een vaste begeleider. „Er ont staat een soort vertrouwensband waarin vrijuit wordt gekletst." Familie Vrijwilligster Corrie Witte uit Den Burg: „We zijn net een grote familie, de sfeer kan haast niet beter. Toen we maandag arriveerden moest ieder een even aan elkaar wennen. Het ijs was echter snel gebroken." Collega Willie van Reem gaat al voor de vijf de keer mee als begeleidster. „Het is leuk om met oude mensen om te gaan, ze hebben zoveel te vertellen. Onder escorte van motoragenten trekt de Zonnebloem-karavaan veel bekijks in Eindhoven. (Foto Gerard Timmer, En je merkt dat ze waarderen wat we voor ze doen." Even later wordt ze netvals de Noordhollandse Tinie David door districtshoofd Ton Bruij- nincx gehuldigd voor haar inzet. Net als zoveel andere Texelaars aarzelde ze geen moment om als vrijwilliger een week lang met de oudjes op pad te gaan. „We kunnen zelfs kiezen uit medewerkers", zegt Bruijnincx, die woensdag zelf een kijkje nam in Eindhoven. „Zo is het mogelijk een team medewerkers samen te stellen met voldoende verpleegkundigen en dat goed met de gasten kan omgaan. Want de gasten zijn niet altijd even makkelijk in de omgang. Het kan soms best zwaar zijn." Volgens Ans Gieles, voorzitter van de regio Texel, heeft de vakantie echter een ont spannen verloop. „Precies volgenshet draaiboek. Kijk maar om je heen, alle maal blije gezichten", stelt ze tevre den vast. De intensieve begeleiding wordt door de gasten niet als „betutteling" ervaren. Betrokkenheid Het districtshoofd verbaast zich over de animo onder de Texelaars voor de vakantieuitjes. „Dat maak ik nergens mee. Ze staan altijd te trappelen voor het jaarlijkse bootreisje en de voor stellingen. Huisbezoeken aan deze mensen komen in tegenstelling tot el ders op Texel niet van de grond. Ken nelijk is de betrokkenheid met de oudere generatie dermate groot dat de noodzaak daartoe ontbreekt." De activiteiten van de vereniging worden bekostigd uit lidmaatschaps gelden, een loterij en giften. De Zon nebloem houdt geen collectes. Een bedrijfsgebouw hoeft niet persé een fantasieloze doos zijn. Dat blijkt uit het pand aan de Abbewaal in Den Burg dat gisterav ond in gebruik is genomen door het electro- installatiebedrijf CVI, het loodgieters- bedrijf Oele en het CV installatiebe drijf Schoo. De zeer nauw samenwerkende bedrijven (waarin 26 mensen hun brood verdienen) hebben een behuizing gekregen met een vriendelijke gevel: verspringende muurvlakken en leuk geplaatste raampartijen met gewaagd rode ko zijnen. Toen opdrachtgever Piet Schuijl van architect Louis Uriot hoorde van die rode kozijnen, krabde hij eerst achter zijn oren. Hij ging pas accoord nadat hij zulke kozijnen in een gebouw in Schagen had bekeken. Efficiënt Het oog mocht dus ook wat hebben, maar in de eerste plaats is het ge bouw natuurlijk ontworpen om een zo efficiënt mogelijke bedrijfsvoering mogelijk te maken. De drie bedrijven zijn in sommige sectoren van het ge bouw nog apart herkenbaar, maar ze zijn elders volledig geïntegreerd. Het onderscheid is nog te zien in de om geving van de entree, waar fraai ogend modern sanitair de aandacht trekt. Maar het magazijn voor de drie bedrijven is één kolossale ruimte. Hier is vormgegeven aan de samenwer king, die bedoeld is om tot een ster ke, concurrerende positie te komen. Overigens hoeven de klanten zich van die binding niets aan te trekken. Als zij b.v. door IBS hun electriciteit laten aanleggen, mogen ze best voor hun loodgieterswerk naar Veltkamp Oud papier De Cocksdorp Zaterdag wordt in De Cocksdorp en omgeving oud papier opgehaald door de ouders van leerlingen van o.b.s. Durperhonk. Men wordt verzocht het papier uiterlijk om 8.30 uur aan de weg te zetten. 's Middags van 13.00 tot 15.00 uur wordt in de rest van de Eierlandse polder door de Strijbosschool oud papier opgehaald. De Waal In De Waal wordt zaterdag oud pa pier opgehaald. Leerlingen, ouders en leerkrachten van de Redmer IJska- school komen tussen 9.30 en 10.30 uur langs de huizen. Oud papier kan ook worden ingeleverd bij de scha- penboet in De Mars te Den Burg, naast het Kotex-gebouw (vóór 9.30 uur). of voor hun CV naar De Graaf of een andere installateur. Concurrentie TVO-voorzitter Co Vinke staat posi tief tegen deze vorm van samenwer king. „Op Texel zijn nog wel meer van dergelijke combinaties denkbaar. Door de kostenbesparing die dat oplevert, kan dat de concurrentieposi tie van het Texelse bedrijfsleven ver sterken". Het gebouw beslaat een oppervlakte van 1150 m2. Honderd m2 daarvan is zinkwerkplaats, de rest kantoor, showroom, kantine en magazijn. Er komt ook nog een bedrijfswoning naast, waarin medewerker Gerard Boogaard zijn intrek zal nemen. Het pand aan de Drijverstraat waarin IBS/Oele tot voor kort was gevestigd, staat thans in zijn geheel te koop, mét de woning. De familie Schuijl laat een woning bouwen aan de Mid delton in de Mars. Ook het be drijfspand in de Molenstraat, waar de firma Schoo zat, is te koop. Het nieuwe onderkomen van IBS/Oe- le/Schoo werd gebouwd door Meijert Boon uit De Cocksdorp, die daarmee opnieuw bewees dat hij ook nog wat anders beheerst dan betonsysteem- bouw. Het schilderwerk werd uitge- Het tv-programma „Gezondheid" van RTL 4 besteedt morgen aandacht aan het Texeler dekbed. De uitzen ding is gewijd aan het thema „ge zond slapen". De schapewollen dekbedden van de Texelse Wol On derneming worden er speciaal uitge licht. Ter voorbereiding namen de programmamakers een kijkje in de dekenfabriek bij Oudeschild, waar ze ook opnamen maakten. Grotendeels maken ze echter gebruik van bestaand filmmateriaal, dat het Texel se bedrijfje Videolux maakte voor de bedrijfsfilm die continu in een zaaltje bij TWO draait. Daarin is te zien hoe de produktie van dekbedden in zijn werk gaat. Het filmpje van morgen duurt een minuut of zes. „Gezond heid" begint om 16.00 uur. Het pro gramma wordt gevolgd door gemiddeld 800.000 kijkers, onder wie veel moeders, kinderen en 50-plussers. Inleverdatum prijsvraag Kinderboekenweek nadert Medewerkers van de openbare biblio theek vragen zich af waar de inzen dingen blijven voor de grote prijsvraag voor de naderende Kinder boekenweek. Het thema van de actie is: Land in zicht. De inzendingen kun nen zijn: vervoermiddelen, verrekij kers, waterski's, waterspinnen met bagagedragers, kortom: het kan niet gek genoeg. In verband met de kin derboekenweek krijgt de jeugd tot 7 oktober de gelegenheid de zaak in te leveren. voerd door Z. Graaf. Piet Kooger plaatste de door Rab geschonken te gels. Rab ziet de betegelde toonka- mers met sanitair als een visitekaartje van zijn showroom in Oudeschild. Zeer veel mensen bezochten gister middag en -avond de openingsrecep tie, die wat drank en spijs betreft werd verzorgd door het gatheringbe- drijf van Ruud Boom. Het ging er in formeel toe, zonder officiële toespraken of ander vertoon, hetgeen algemeen op prijs werd gesteld. Squashtoernooi In sport- en evenementencentrum is dinsdagavond een squashtoernooi voor heren, aanvang 18.30 uur. Na het succes van afgelopen winter is het weer zover dat de Texelse man nen kunnen uitmaken wie van hen het meest bedreven is in deze ener gieke sport. Het inschrijfgeld be draagt 712,50 voor abonnementhouders, de anderen be talen 715,-. Reserveren kan via tel. 27000. Zondagmiddag strijden totaal Texelse ploegers om de eer èn het kampioenschap op het land vanj van Maldegem aan de Slufterweg (nabij hoeve Vianen). De aanvang di 13.00 uur. -.din Bij de moderne ploegen doen ver schillende debutanten mee. Geplolhipi wordt met 2-, 3- en 4-schaarwentelploegen. De Oude Trekker- en Motorenclub heeft liefi.'hti zestien deelnemers weten te strik) n Te Vier van hen gaan het land te lijf heen- en weergaande ploegen en twaalf met rondgaande wielploege boi Tevens vindt een behendigheids wedstrijd plaats, waarbij ook bezoejg ni kers een poging kunnen wagen. Enkele dealers van landbouwmachi nes tonen hun nieuwe materieel, waaronder een tractor en een splin ternieuwe ploeg. De organisatie is handen van de Vereniging van Out leerlingen der Texelse Landbouw school. •gsf n hi dt Graag wil ik mijn grote waardering lfge betuigen voor de naar m.ijn.menirc ejn uitstekende serie artikelen onder es 5ns rubriek „Andere Texelaars". Uwkn levert door deze rubriek een prima bijdrage aan objectieve meningsvor ,j, ming en kennisverbreding over laars afkomstig uit andere, „vreern landen en culturen. De heldere, ge voelige en toch niet sentimentele waarin de artikelen zijn geschreven maken het lezen tot een plezier. Ik zal het jammer vinden als alle „am ren" geïnterviewd zijn. Fridtjof Blanken, Den Bit Vrijdag 2 oktober In Cinema Texel draait vanavond Waynes World. Eerst om 19..00 uur en vervolgens om 21.15 uur. Zaterdag 3 oktober Kleindierensportvereniging Kotex houdt in het clubgebouw in de Mars verkoopdag, leder die die ren wil (laten) verkopen of kopen is welkom. Van 10.00 tot 16.00 uur wordt in het Niozgebouw de Noordhol landse Vogeldag gehouden. Vier experts geven lezingen, die vrij toegankelijk zijn voor iedereen met interesse voor vogels. Cinema Texel begint de matinee met Jungle Book om 14.00 uur, gevolgd door Waynes World om 15.45 uur. Deze film is om 19.00 en 21.15 uur nogmaals te zien. In het programma „Gezondheid" op RTL 4 is een reportage te zien over het Texeler dekbed, aadddnvang 16.00 uur. In dorpshuis De Wielewaal in De Waal wordt vanaf 21.00 uur gedanst. Zondag 4 oktober Van 8.00 tot 10.30 houdt de sportvissersclub Texel een wed strijd bij de Ottersaat. Om 13.00 uur gaat het Texels kampioenschap ploegen van start op land van J.G. van Maldegem aan de Slufterweg. De derby tussen ZDH en Texelse Boys begint om 14.00 uur op het Hoornder voetbalveld. De Walt Disney-film Jungle Book wordt in de matinee van Cinemi Texel vertoond om 14.00 uur. Daarna is het de beurt aan Way nes World, om 15.45, 19.00 en 21.15 uur. Maandag 5 oktober In de Hervormde kerk van De Koog verzorgt Freek Veldwisch een dia-avond over Texel, aan vang 20.00 uur. In Cinema Texel draait Waynes World, aanvang 19.00 en 21.15 uur. Dinsdag 6 oktober Voor de Plattelandsvrouwen zorgt hovenier F. Halsema een Ie zing over „Snoeien in de praktijk". Dat gebeurt in de tuin »ha van Nida Zegel aan het Schilde- JU rend, aanvang 14.00 uur. Om 18.30 uur gaat in sport- en te evenementencentrum 't Stappe jtei land een heren squashtoernooi van start. De filmclub begint in Cinema Texel met Toto les Heros, te zien om 15.00 en 21.00 uur. Tussen door draait Waynes World, aan' vang 19.00 uur. Hoogwater Oudeschild Vr. 2 Za. 3 Zo. 4 Ma. 5 Di. 6 Wo. 7 Do. 8 Vr. 9 11.45 u- 00.00 en 12.57u. 00.40 en 12.27»-pk 01.25 en 13.40»- 02.40 en 15.00»- 04.16 en 16.57u. 05.50 en 18.15» 06.46 en 19.04»- Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. De zon komt 4 okto ber op om 6.44 uur en gaat onder om 18.08 uur. 3 oktober eerste kwartier, oktober doodtij. de :::a a di egt ••na '■eg i\ ki 'gel Ipri

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 2