RIMLACH ICS CD Van binnen naar buiten FILM Feugeltjes kiekdag LANGS DE WEG Ceroid Laatste week straatveger PROGRAMMA RADIO TEXEL Stijldansavond Grotere praktijkruimte voor Thalasso-therapie BERICHT UIT DE RUIMTE Vlooienmarkt in De Koog WEEKEND fUjlaq*' Instuif voor peuters en kleuters in gymzaal I32 jfllJDAG 2 OKTOBER 1992 PAGINA 9 Ik ben slachtoffer geworden van een lakken rol Ier. Erg hè? Het gebeurde na tuurlijk niet op Texel maar in Amster dam, zaterdag om 17.30 uur in een stampvolle tram. In een onderdeel van een seconde werd ik daar ontdaan van lijbewijs, bank- en giropassen, treinre- tour, perskaart, twee Teso-knipkaarten nog wat papiertjes. Toch had ik wel iegelijk rekening gehouden met zak kenrollers. Altijd als ik mij waag in over- kantse mensenmenigten zorg ik dat mijn portemonnee, met niet méér geld ian beslist nodig is, veilig diep in een afgesloten binnenzak zit. Dat was ook au het geval. De papieren die nu gesto len zijn, had ik eruit gehaald en bij el kaar in een makkelijk bereikbare 'ouitenzak gestopt om ze tijdens de reis ioor de greep te hebben. Ik deed dat in ie veronderstelling dat die spullen al ken voor mij waarde hebben. Dat is een foute gedachte want in het crimine le circuit zijn bankpassen en rijbewij- wel degelijk geld waard. Rijbewijzen worden bijvoorbeeld ge bruikt bij het maken van vervalsingen, los daarvan weet zo'n crimineel natuur lijk niet of de spullen die je in je zak hebt, waarde hebben. Meestal is dat wel het geval, dus daar gaat hij van uit. Hij pakt wat hij pakken kan, het sorteren komt later wel. Wat hij overhoudt, komt hij niet terugbezorgen. nu even precies vertellen hoe de ramp zich in de stampvolle tram vol trok. Niet tot vermaak maar tot lering. Omdat ik zelf een eerlijk mens ben, maar vooral omdat er in de Amsterdam- je tram tegenwoordig behoorlijk wordt gecontroleerd, worstelde ik mij direct naar de automaat, waar je je strippen kaart kan laten afstempelen. Dat ging moeizaam, want net toen ik de kaart omvouwde om hem in de gleuf te ste- ken, ging er iemand voor het apparaat Haan. Ik moest mij dus achter die kerel wringen en naar voren buigen om bij lat ding te komen. Eindelijk had ik de kaart in de gleuf. Klik. Toen ik de afgestempelde kaart in mijn zak terugstopte, merkte ik dat alle ande re spullen daaruit waren verdwenen. Het was duidelijk wat er gebeurd was. De man die de automaat versperde, had dat bewust gedaan zodat ik mij in boch ten moest wringen. Een maat van hem kon zodoende mijn zak leeghalen zon der dat ik er erg in had. Ik dacht nog even aan de mogelijkheid dat de spul len uit mijn zak waren gevallen en er gens op de grond lagen. Ik dus door de knieën en graaien tussen al die voeten. Niets. Geen paniek, hield ik mij voor, en niet direct het slechte denken. Misschien zat er wel een gat in de jaszak en zaten de papieren in de voering. Waarachtig, ik voelde een klein gaatje. Hoewel ik me niet kon voorstellen dat het bundeltje daar doorheen was gegaan, wilde ik ze kerheid. Ik scheurde het gat verder uit zodat mijn arm er door kon en ik het in wendige van mijn groene parka kon af tasten. Ik vond alleen een kwartje, een knoop, een paar vlokjes stof en het ver droogde lijkje van een orekruuper. Er was nu geen twijfel meer. Het zweet brak me uit, vooral toen ik me realiseer de dat het in de papieren zou lopen. Wat zou een nieuw rijbewijs kosten? En die auto- en personenknipkaart van Teso, daar zaten nog maar een paar stempeltjes op. Tel uit je verlies. Beklemmend was het idee dat de dader zich binnen een armlengte afstand moest bevinden, waardoor ik me zeer bedreigd en bedonderd voelde. Mijn paniek-gedoe begon de aandacht van de dicht tegen elkaar aan staande mede passagiers te trekken. „Wilt U zitten me neer?", vroeg een lief blond meisje dat op de stoel bij de stempelautomaat zat. Ik wuifde het aanbod glimlachend af. Nee hoor. Zó oud ben ik nou ook weer niet. Ik kan best even staan. Aardig kind. Ze leek wel wat op mijn dochter. Ook zo keurig opgevoed, altijd klaar staan voor anderen, in het bijzon der de medemens in nood. Zo bezorgd als die schat naar me keek. Waarachtig, zoiets geeft troost. Ik werd er zelfs kalm van en begon plannen te bedenken om het complot te ontmaskeren. Ambitieus, maar niet onmogelijk. Eén dader had ik tenslotte al, want dat was natuurlijk de kerel die me de weg had versperd bij de stempelautomaat. Puur technisch ge zien konden niet meer dan vijf andere mensen voor het hoofd- of mededader schap in aanmerking komen. Het lieve blonde meisje voerde ik onmiddellijk van de verdachten lijst af en een bejaard echtpaar ook. Bleven over een man in keurig pak met een Rotary-speldje en een donkere jongen, waarschijnlijk een Turk. Toen ik de jonge Turk scherp aan keek, wendde hij de blik af en begon weg te schuifelen, richting uitgang. Uiterst verdacht. Het kon niet anders, hij moest het zijn. En hij zou er onge twijfeld bij de eerste gelegenheid van door gaan. Wat moest ik doen? Aan de noodrem trekken? Waar zit die noo drem eigenlijk? Of moest ik naar de bestuurder wringen en hem bezweren de deuren dicht te houden op de eerst volgende halte, zodat we die Turk in de kladden konden grijpen? Dat zou een mooi kranteberichtje opleveren: korda te Texelaar grijpt zakkenroller! Promotie voor ons eiland en tegelijk zou ik van mijn imago van schijtlaars af zijn. Maar het hoefde al niet meer. De tram was gestopt op de Nieuwe Zijds en de man die me had belemmerd bij de stempelautomaat stapte uit. Maar hij niet alleen. Ook het blonde meisje had de tram verlaten. Hand in hand zag ik ze weglopen, elkaar tevreden aankij kend. Ik kreeg toen een heel akelig ver moeden. Zou dat lieve bezorgde meisje... De Amsterdamse politieman knikte glimlachend: „Ja hoor. Zo werken ze. Toen u zich voorover boog om die kaart te stempelen, kon ze makkelijk bij uw jaszak". Of ik aangifte wilde doen? Niet dat het veel zin had, maar als ik er op stond... Het kon ook bij de politie in mijn woonplaats. Dan maar in mijn woonplaats, zei ik, want ik wou erg graag zo gauw mogelijk terug naar Texel. Op de bóót kwam ik twee veelbespro ken prominenten tegen: Hielke Brui ning en Gerard Zoetelief. Hunkerend naar troost en verstrooiing ging ik on middellijk bij hen zitten en vertelde mijn verhaal. De heren toonden weinig begrip. Zoetelief: „Als je die kaart niet had afgestempeld, was er niets gebeurd. Zwartrijden is dus voordeliger". Wat Bruining zei, deed de deur dicht: „Uit statistisch onderzoek is gebleken dat el ke Nederlander in zijn leven zoiets minstens een keer meemaakt. Het werd dus hoog tijd. Wat moest je eigenlijk in Amsterdam Ik ben maar ergens anders gaan zitten. Harry Louis van Tongelen is de komen de week voor het laatst op straat als machinist van de gemeentelij ke veegwagen. De bijna 60-jarige gaat in de VUT. Dat hij zijn taak tot tevredenheid van het publiek verrichtte, staat vast. Woensdag werd dat bevestigd in Oosterend waar hij door propere huisvrou wen van het buurtje rond de r.k. kerk in de bloemetjes werd gezet. Donderdag is het definitief afge lopen. Tot dat moment rijdt Van Tongelen rond met de gekregen bloemenkrans op zijn auto. Louis verscheen met zijn veegwagen regelmatig in alle dorpen, maar reinigde eens per week ook de dekken van de veerboot. Daarbij overkwam hem onlangs iets geks. Toen hij bezig was arriveerde de ziekenauto die met spoed naar Den Helder moest. Voordat hij het schip had kunnen verlaten waren de deuren al dicht en maakte hij tegen wil en dank een retourtje naar Den Helder. (Foto Harry dc Graaf). Zaterdag Typisch Texel, met de Texel-agenda Bedrijven voor bedrijven, muziek met de vakaturebank. Goedemiddag Texel, lunchprogramma met het Weetje van de Week. C&N Presents, nieuwe formule. WAT, Wild, Aantrekkelijk en Trendy. The Music Cube, muziekprogramma. De dansbare 21, swingende muziek. Vroeg naar de kroeg, met informatie over het Texels uitgaansleven. Radio 10 Gold. MO u. OOu. Zondag Klassiek op zondag, klassieke muziek en kerkdienst vanuit de Hervormde kerk te Den Burg. Vlaswiek, muziek en poëzie. Natuurwijzer, informatief natuurpro gramma met informatie uit EcoMare. Populaire muziek. Een plaatje en een praatje, bel pro gramma. Non-stop Nederlandstalig, muziek. Sportlokaal, sportverslagen en in terviews. Time travelling, muziek door de tijd. Lokaal kabaal, jeugdprogramma met muziek. Dubbel Bert, muziek met het „te gek voor woorden-nieuws" Radio 10 Gold. Dinsdag 18.00 u Bonte dinsdagavond, verzoekplaten. 19.00 u. Channel 35000. Spectaculair nieuw kinderprogramma op elke 1e en 3e dinsdag van de maand door Robin Rump, Merijn Heijnen en Fausto Al- bers. Regie: Pieternel Geurtz, tech niek: Alfons Witte. Met verzoekplaten voor kinderen en elke keer een waanzinnig te gekke gast in de studio. Deze keer is dat Alex Bijma over Zweefvliegen op Texel. 20.00 u. Radio 10 Gold. Woensdag Eigenwijs, geestelijk kinderpro gramma. Onder de toren, geestelijk pro gramma. Gelezen verhalen. Radio 10 Gold. In het Eierlandsche Huis wordt weer een stijldansavond gehouden. Liefheb bers van quick step en Engelse wals kunnen zaterdagavond 10 oktober hun beste beentje voorzetten vanaf 20.30 uur. De toegang is gratis en iedereen is welkom. Door Marijke Mulder Gelijk met de ingebruikname van haar nieuwe praktijkruimte aan de Waal- derstraat heeft Ingrid Koorn-Robertz een voor Texel nieuwe behande lingsmethode, de Thalasso-therapie, aan haar veelzijdige praktijk toege voegd. Toepassing van deze „algen- therapie" was één van de redenen voor de rigoureuze uitbreiding van haar werkruimte. Voor o.a. reflexzone-therapie, podo- kinesiologie, touch for health, pedicure- en manicure-behandelingen konden de Texelaars al bij Ingrid Koorn terecht. Bij de Thalasso-therapie wordt in de vorm van een pakking het gehele lichaam voorzien van een algenconcentraat. Daarna wordt het lichaam afgedekt met folie en onder een speciale warme de ken bij een temperatuur van tot 40 gra den Celsius doen de algen hun werking. 18.00 u. 19.00 u. 19.45 u. 20.00 u. Donderdag 18.00 u. 19.00 u. Maandag Symphonica, klassieke muziek. Radio 10 Gold. 19.00 u. 20.00 u. 24.00 u. Country time. Texel totaal, Texels nieuws- en actuali teitenprogramma. Rubrieken, discus sies en muziek. Iedere week de weersverwachting voor het komend weekend, verzorgd door Ed de Bruin vanaf vliegveld Texel. En natuurlijk de vaste rubriek „Het lopend vuurtje", overgenomen van Zomer '92, met nieuws uit de dorpen. Radio 10 Gold. Vrijdag Elck wat wils, verzoekplatenpro- gramma. Paradijsvogels, koopavond-muziek. C&N presents, nieuwe formule. Radio 10 Gold. Schouwburg kaarten Gereserveerde kaarten voor de voorstel lingen in de Helderse schouwburg De Kampagne zijn vanaf volgende week af te halen bij de Stichting Ondersteuning Welzijnswerk in d'Ouwe Ulo. Op maandag en vrijdagmiddag kan men hiervoor terecht. Door Cees Ribbens Als we heel argeloos kijken naar de we reld om ons heen, niet gestoord door enige vorm van aangeleerde kennis, wat zien we dan? We zien de aarde als een platte ronde pannekoek en de he mel als een koepel daarboven. En dat was ook precies het beeld dat de men sen in het verre verleden zich van de wereld vormden. Ze bedachten er nog allerlei andere din gen bij, zoals bijvoorbeeld dat de he melkoepel een hecht gebouw was, rustend op zuilen die aan de rand van de oeroceaan stonden. De schijf van de aarde dreef op deze oceaan. Men voel de in die tijd niet de behoefte om uit te zoeken of dat ook de werkelijkheid was. Trouwens, hoe zou dat moeten? De mens was gebonden aan zijn plaats op de aarde en kon niet ver de ruimte in reizen om te zien hoe de wereld er van buitenaf uitziet. HET BEGIN Maar sommige mensen waren, net als tegenwoordig nog steeds, erg nieuws gierig van aard. Ze namen geen genoe gen met het simpele beeld van binnen uit. Ze begonnen zichzelf vragen te stel len en de sterrenhemel nauwkeuriger te bekijken. En heel langzaamaan ontston den er ideeën over hoe het allemaal werkelijk in elkaar zat. Vooral de oude Grieken waren daar sterk in. Zo bedachten ze al in 600 v C dat de aarde een bol was. En rond 400 v C meende men dat die bol het vaste centrum van het heelal was en dat alles daar omheen, draaide. Achtereenvol gens waren dat: de maan, de planeten Venus en Mercurius, de zon, de plane ten Mars, Jupiter en Saturnus, allemaal bevestigd aan hun eigen doorzichtige kristallen bol. De grens van het heelal werd gevormd door de sterrensfeer. AARDE UIT HET CENTRUM Dat beeld heeft het, bijna ongewijzigd, volgehouden tot het jaar 1573. Toen ver kondigde Copernicus dat de zon in het centrum van het heelal stond en dat de aarde en de planeten in cirkels daar om heen bewogen. Dat was nogal revolutio nair zodat die gedachte pas zo'n twee eeuwen later algemeen werd aanvaard. Overigens was Copernicus niet de eer ste nieuwlichter op dit gebied. De Griekse wijsgeer Herakleides meende reeds in 350 v C dat de aarde draaide, de sterren stil stonden en dat Venus en Mercurius om de zon cirkelden. En Aristarchos liet omstreeks 250 v C ook de aarde om de zon draaien. Maar ken nelijk vonden ze niet veel gehoor destijds. Kiene jongens trouwens, die Grieken. Zo mat Eratosthenes rond 200 v C op een heel slimme manier de omtrek van de aarde. Hij vond 39.250 km en dat was voor die tijd best wel nauwkeurig. Hipparchos, volgens kenners de beste Griekse sterrenkundige, probeerde zelfs de afstand tot de maan op te meten. In 140 v C vond hij een afstand van 120J000 km. Dat was weliswaar flink fout, in feite is het drie keer zo ver, maar zijn methode was heel ingenieus. CIRKELS EN ELLIPSEN Terugkomend op die cirkels van Coper nicus: die waren nog een erfenis van de oude Griekse wijsgeren. Die dachten dat de wereld volmaakt in elkaar moest zitten en welke figuur is er volmaakter dan de cirkel? In het begin van de 17e eeuw ontdekte Kepler echter dat de pla neten niet in cirkelvormige maar in el lipsvormige banen liepen. Hij kwam tot die ontdekking op grond van de nauw keurige waarnemingen van zijn leer meester Tycho Brahe. Knap werk, en dan te bedenken dat er in die tijd nog geen sterrekijkers bestonden. Men zou zich kunnen voorstellen dat na de uitvinding van de sterrekijker de kennis omtrent het heelal wel heel erg snel zou toenemen. Maar dat valt tegen. Men vond al spoedig dat de vaste ster ren niet zo vast waren als men eertijds aannam en dat ze zeker niet allemaal even ver wegstonden. Maar pas in het begin van onze 20e eeuw hebben we een beetje zicht gekregen op de ruimte. En we zijn nog lang niet aan een eind. Traditiegetrouw organiseert onderne mersvereniging De Koog Promotion in de herfstvakantie een vlooienmarkt voor kinderen. Kinderen kunnen vanaf 9.00 uur tweedehands of zelfgemaakte spul letjes verkopen. Ook mogen ze met de pet rondgaan bij het maken van mu ziek, dansen, zingen of toneelspelen. Alles mag! Alle kinderen krijgen een consumptiebon die bij de snackbar mag worden besteed. De Koog Promotion organiseert tevens een wedstrijd: de beste „standwerker" kan een prachtige walk-man verdienen. Dit betekent dat degene die zijn of haar waren op de beste en meest originele wijze aanprijst winnaar wordt. Een jury, onder leiding van cabaretier Cor van Heerwaarden zal de standwerkers be oordelen. Aansluitend is er een middagprogram ma. Het clownstheater Confetti treedt vanaf 13.30 uur op in De Toekomst. De clown Confetti geeft een grandioze voorstelling weg, speciaal gemaakt voor kleuters. De, toegang is gratis! PROGRAMMA 8.30 u. Vlooienmarkt voor kinderen in de Dorpsstraat. 11.30 u. Uitreiking van de prijs voor de beste standwerker. 13.30 u. Voorstelling „Ontwaakt" van clownstheater Confetti in De Toekomst. Gratis toegang. Douchestralen verwijderen vervolgens de overtollige pakking, waarna een spe ciale lichte massage met algencrème de behandeling compleet maakt. Ingrid: „Een algenpakking is vies èn lek ker. In tegenstelling tot andere cosmetica-ingredienten kunnen algen helemaal door je huid dringen omdat ze zo sterk lijken op stoffen in je eigen lichaam. Ze hebben een sterk reinigen de, ontgiftende en afvoerende werking. Daarom worden algen gebruikt om vocht en vet af te voeren. Ook reinigen ze bij teveel talg en bij acne." |r Het menselijk lichaam kan goed van al gen profiteren omdat het er qua samen stelling op lijkt. Veel vitaminen, mineralen en proteïnen van algenvocht komen ook in ons lichaam voor. „Algen reinigen de zee; als je wilt zwemmen ervaar je ze als iets vies, maar eenmaal uit het water doen ze wonderen voor je." PIRAMIDE Met een verdubbeling van het vloerop pervlak tot 35 m2 en een aparte douche- en kleedruimte bereikt Ingrid dat zij haar nieuwe behandelingmetho de in praktijk kan brengen. De bedoe ling om extra veel daglicht binnen te laten vallen is kunstig opgelost door een raampartij piramide-achtig uit te voe ren. Optimale privacy blijft gewaar borgd doordat voor deze schuine raampartij ondoorzichtig glas is ge bruikt, waardoor men wel naar buiten maar niet naar binnen kan kijken. De praktijkruimte is een ontwerp van ar chitect J.N. Koorn; aannemer Peter Hin, loodgietersbedrijf Fa. Veltkamp en Van der Gracht Schilders voerden de ver bouwing uit. FILMCLUB VAN START! Vanaf 6 oktober probeert Frits Nieu- wenhuizen elke dinsdag en woens dag voor de liefhebbers van een wat ander genre films een alternatief te bieden in Cinema Texel. De filmclub start met TOTO LE HERO, een film die november vorig jaar het hele filmminnende publiek op zijn kop zette. Een droom van een filmdebuut van de Waalse regis seur Jaco Van Dormael die in mei van datzelfde jaar de Camera d'Or op het prestigeuze festival van Can nes won. Na bekroningen op festi vals in Edinburgh en Locarno, werd „Toto" ook nog eens onderscheiden met de Europese Filmprijs de Felix. Het is een film die drie fasen uit het leven van Thomas van Hasebroeck behandelt: de gelukkige jeugd met vader en zusje, de verloren liefde en tenslotte de wraak van de oude man. Vanaf zijn vroegste bestaan wordt zijn leven beheerst door één groot trauma: hij is er van overtuigd dat hij als baby werd verwisseld met Alfred Kant, zijn rijke buurjongetje. In stille afgunst en passiviteit slijt hij zijn dagen om tenslotte te doen wat hij altijd wilde: hij neemt Alfred's plaats in, niet om diens leven te lei den, maar om diens dood te sterven. Een film die vergeleken werd met films van David Lynch en Orson Welles, maar ook met Dennis „Sin- ging Detective" Potter. Echter geen film met letterlijk ge weld, actie en sensatie, maar één met gevoeligheid en menselijk leed op kleine schaal, een film recht uit het hart gegrepen. Dinsdag en woensdag om 21.15 uur. WAYNE'S WORLD Als tegenhanger van dit Belgisch hoogstandje een prima film met echte „MTV-humor": Wayne's World. Metalheads Wayne Garth veroveren Europa met Babes, Parties en met Alice Cooper. Do. t/m ma. 19.00 en 21.15 uur, di/wo 19.00 uur en zo. ook om 16.00 uur. Voor de kinderen draait zaterdag- en zondagmiddag om 14.00 uur en woensdag om 15.00 uur JUNGLE BOOK. (CvH) Op zaterdag 3 oktober (morgen) wordt in de Beatrixzaal een instuif voor peu ters en kleuters gehouden, georgani seerd door de jeugdraad van Gymvereniging Texel. Leden, maar ook andere belangstellenden in de leeftijd tot en met 6 jaar zijn welkom, inclusief eventuele begeleiders (vader, moeder, opa, etc.) In de zaal zullen tal van situa- tie's zijn gecreëerd die ook in de norma le les zijn te vinden, waarop de kinderen hun bewegingsdrang kunnen uitleven. Natuurlijk is een aantal leden van de jeugdraad aanwezig om te hel pen, alsmede bevoegde leiding in de persoon van Yvonne Bruining. De zaal is open van 15.00 tot 16.30 uur. Er zijn, net als bij de meeste door de jeugdraad georganiseerde activiteiten geen kosten aan verbonden. Voor nadere informatie: Yvonne Bruining, tel. 15228. Stoffenzaak showt eigen collectie Milliner Mode, gevestigd aan de Burg wal, houdt dinsdag in hotel De Linde boom een ruim een uur durende modeshow, aanvang 16.00 uur. De Texelse mannequins (groot en klein) to nen kleding die is gemaakt van de eigen collectie stoffen. Ontwerpster Alies van Heuvelen zal zelf bij de show aanwezig zijn. Tevens is er een presentatie van de nieuwste winterstoffen collectie. De en tree is gratis. 1. Eric Clapton - Unplugged 2. Abba - Abba Gold 3. Lionel Richie - Back to front 4. Various - Knuffelrock 5. Various - Houseparty 4 6. Guns 'n' Roses - Use your illusion I 7. Vaya con Dios - Time flies 8. BZN - Rhythm of my heart 9. Roxette - Tourism 10. Various - Tweemeter sessies-3

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 9