HELP HELPEN HIRO 6868 eugdbrandweer op Texel og dit jaar van start „Maar achteraf zou ik het niet nog eens doen Leerzame lezingen tijdens vogeldag ^atere aanvulling voor korps erfstwandeltocht suwe cd-shop met nelle" formule Bankbedienden van weleer weer samen Cursus wijnproeven Startende ondernemers HET NEDERLANDSE RODE KRUIS DEN HAAG IIJDAG 9 OKTOBER 1992 TEXELSE COURANT PAGINA 11 het instellen van een jeugd- mdweer hoopt het vrijwillige else korps de bezetting in de toe- nst veilig te stellen. Jongeren zul- op een speelse wijze wegwijs (den gemaakt in brandpreventie bestrijding. Nog dit jaar zal een 3. ;dichtingsdag worden gehouden, arbij enkele jeugdkorpsen van de akant demonstaties geven. jeugdbrandweer bestaat uit een iep jongeren (maximaal twintig) in leeftijd van 12 tot 18 jaar. Zij vol- een cursus op gebied van brand- itrijding en doen mee aan dstrijden waarbij o.a. de vaardig- in het blussen wordt getest. De geren raken zo spelenderwijze be id met de materie en dat maakt jrhen op 18-jarige leeftijd de cistroming naar het echte korps voudig. jeugdbrandweer kent twee groe- junioren (tot 15 jaar) en aspiran- jidelsportvereniging Het Gouden llje houdt zondag 18 oktober de ilijkse herfstwandeltocht. Deze ht heeft dit jaar en bijzonder ka ler: het Rode Kruis bestaat 125 en om dit te vieren, worden x het hele land jubileumtochten yganiseerd. De opbrengst van de- tochten is voor het Rode Kruis. Gouden Boltje werkt graag mee het verzoek van de Rode Kruisaf- Texel om ook op Texel een ju- umtocht te organiseren. Omdat Rode Kruis bij de diverse wandel- Men veel werk verricht, neemt de ■delsportvereniging de organisatie- len voor haar rekening, zodat de rengst voor het Rode Kruis zo g mogelijk wordt. Het inschrijf - voor deze tocht bedraagt f 5,=, ,el voor leden van de vereniging voor andere deelnemers. Elke Inemer krijgt een herinnering, start is tussen 13.00 en 14.00 in café De Slufter, Slufterweg 1 ierland. De tocht zal door de ter en polder Eierland voeren. Er worden gekozen uit de afstanden Oen 20 kilometer. Aanmelden en hrijven kan alleen op de dag van :ocht in het startlokaal. De tocht ligt ook weer in café De Slufter, finishlokaal sluit om 18.00 uur. et start/finishlokaal kan men zich inschrijven voor de najaarswan- ocht, die op zondag 8 november n om Den Hoorn wordt ge len. voormalige „First Lady"-zaak e Weverstraat in Den Burg it morgen Fred Winkel zijn „Ken- dshop". Winkel introduceert met een landelijk opererende orga- i met twintig jonge, succesvol- istigigingen. Kenmerken van de wpformule zijn een overzichtelij- >inkelindeling en een snel bestel- ;em. IWinkel (35) is in de Texelse de- andel geen onbekende. In de mu- ïfanche was hij actief als ckey (ondermeer in de Jelle- en in de „Expert"-platenzaak Jan Agter. Als verkoper werkte 'al ook bij boek- en kantoorboek- lel Langeveld de Rooy. Vervol- werd hij vertegenwoordiger voor 1 en tot voor kort was hij werk- 1 bij het advies- en projectont- '«lingsbureau van Ed Momberg. detailhandel bleef trekken en met 'penen van een eigen zaak gaat Winkel morgen een jarenlange 'in vervulling. Hij heeft er goede '2chtingen van: „Uit marktonder- 8 gebleken dat op Texel plaats w minstens twee cd-zaken. Met formule hopen we de goede te hebben." ten (tot 18 jaar). Voordat iemand wordt toegelaten, dient hij of zij eerst een (sport-)keuring te ondergaan. Er is verder geen selectieprocedure, iedereen is welkom. Er zal een verze kering voor de deelnemers worden afgesloten. Tevens zal speciale kle ding moeten worden aangeschaft. De cursus, die bestaat uit 45 minu ten theorie en 45 minuten praktijk, zal eens in de twee weken worden gegeven door twee leden van het Texelse brandweerkorps in de kazerne aan de Reijer Keijserstraat. „En als we vlak voor een wedstrijd staan, zal wat vaker worden ge oefend", legt Marius Banda van de Texelse brandweer uit. „Het is nog niet bekend hoeveel dit alles zal kosten. We gingen aanvankelijk uit van ongeveer f5000,-. We denken ook nog over sponsoring." MEDEDELINGEN VAN B EN W De rubriek „Van het raadhuis" bevat informatie en mededelingen van de gemeente Texel. Lezers die vinden dat aan een bepaald onderwerp aan dacht moet worden geschonken, kunnen contact opnemen met de af deling algemene zaken in het ge meentehuis. Nadere inlichtingen: toestel 247. Bouwvergunningen Burgemeester en wethouders hebben in de afgelopen periode aan de vol gende personen of instanties bouw vergunning verleend: La Brocherie, Grote Markt 16 te Breda, voor het gedeeltelijk vergroten van een café tot snackbar. Dorpsstraat 1 te De Koog; Stichting Texels Museum, Ruyslaan 92, voor het ge deeltelijk veranderen van een entree; Schuijl Onroerend Goed, Abbewaal, voor het plaatsen van een bedrijfswoning; L. Brokken, voor het vernieuwen/vergroten van een schuur. Post weg 143 te De Cocksdorp; C. Mets, voor het vernieuwen van een winkelpand. Dorpsstraat 86 te De Koog; N. Jongkaas-Brons, voor het plaatsen van een berging, Sluyscoog 58 te Den Burg; R. M. Bakker, voor het plaatsen van een berging, Sluyscoog 49 te Den Burg; Stichting Kampeerschuur Texel, voor het ge deeltelijk veranderen van een jeugdhotel, Ger- ritslanderdijkje; E. C. Maas, voor het vergroten van een berging, Sluyscoog 53 te Den Burg; P. Daalder, voor het gedeeltelijk vergroten van een zomerwoning, Langeyeldstraat 43a te De Cocksdorp; J. Vlaming, voor het plaatsen van een woning, Herenstraat te Den Hoorn; D. van Tatenhove, voor het plaatsen van een berging, Beatrixlaan 121 te Den Burg; Stichting Vrije School Texel, voor het gedeeltelijk verande ren/vergroten van een school. Gasthuisstraat 55 te Den Burg; Gemeente Texel, voor het veranderen/vernieuwen van een waagge bouw/toiletgebouw, Vismarkt 3 te Den Burg; W. F. van Hintum, voor het gedeeltelijk ver groten van een hotel/restaurant. Herenstraat 12 te Den Hoorn; M. J. Karlas, voor het plaat sen van een dakkapel, Brouwerstraat 2 te Den Burg; Gasbedrijf Kop van Noord-Holland, voor het plaatsen van een aardgasregelkast, Oos- terenderweg/Laagwaalderweg te De Waal; C. N. Kikkert, voor het vernieuwen van een zo merwoning, Oude Dijkje 36 te De Koog; Wo ningbouwvereniging Texel, voor het plaatsen van een berging, Beatrixlaan 26 te Den Burg; C. Drijver, voor het veranderen/vergroten van een bijkeuken/keuken, Kotterstraat 20 te Oos terend; W. F. van Hintum, voor het gedeeltelijk veranderen van een hotel/restaurant. Heren straat 12 te Den Hoorn; I. Plaatsman, voor het plaatsen van een garage, Groeneweg te De Waal; H. Keizer, voor het veranderen van een schuur, Herenstraat 53 te Den Hoorn; R. Daalder, voor het plaatsen van een bijkeuken, Sluyscoog 41 te Den Burg; H. J. Lindeboom, voor het plaatsen van een serre, Duinreep 13 te Den Burg; H. Blauw, voor het plaatsen van een garage, Korfbaeck 7 te Den Burg; Archi tectenbureau J. Visser, voor het plaatsen van 15 woningwetwoningen, Korfbaeck, Sluy scoog, Duykerdam te Den Burg; L. M. van de Burg, voor het plaatsen van een serre met schuifdak, Dorpsstraat 3 te De Koog; R&M Beheer, voor het plaatsen van een kantoor pand, Wilhelminalaan te Den Burg; Woning bouwvereniging Texel, voor het plaatsen van een berging, Beatrixlaan 40 te Den Burg; P. J. Kuip, voor het vernieuwen van een woning, Heemskerckstraat 26 te Oudeschild; R. M. Ze- gers, voor het veranderen van een woning en De in Hoorn gevestigde Kenta-keten is het initiatief van een marketing manager, die „als hobby" de cd zaak van een kennis uit het slop haalde en er een succesvol bedrijf van maakte. Aangestoken door het succes paste de man dezelfde formule toe op an dere cd-zaken, en ook dat leverde re sultaat op. „Veel cd-shops zijn knus maar niet overzichtelijk. De Kenta- winkels zijn daarentegen ruim en dui delijk. Daarnaast kunnen we razends nel bestellen doordat we in verbinding staan met de landelijke hoofdcomputèr. Hit-cd's worden zo automatisch aangevuld, zodat we voortdurend up-to-date blijven." De Texelse Kenta cd-shop biedt op de 122 m2 verkoopoppervlakte een breed assortiment, waarin alle mu ziekstijlen zijn vertegenwoordigd. Daarnaast zijn in de shop ook artike len zoals opbergrekken, popshirts, muziekcassettes en videofilms te koop. zijn ruim opgezette cd-zaak het plaatsen van een carport en bijkeuken, Pontweg 179 te De Koog; M. C. G. Witte, voor het vergroten van een garage, Ma- relstraat 2 te Den Burg; L. Brokken, voor het plaatsen van een dakkapel, Postweg 143 te Den Burg; I. Neuhöffer, voor het vernieuwen van een schuur, Ruigendijk 14 te De Koog; H. M. Bakker, voor het gedeeltelijk veranderen van een woning. Trompstraat 54 te Oude schild; La Brocherie Breda, voor het gedeelte lijk veranderen van een bar/restaurant. Dorpsstraat 1 te De Koog; H. Katsmar, voor het plaatsen van een dakkapel, Schilderweg 206 te Oudeschild; R. Wielenga, voor het ver groten van een zomerhuis, Grensweg 318 te Den Burg; Sint Donatus, voor het gedeeltelijk veranderen van een schapeboet, Hemmerweg 15 te Den Hoorn; J. C. Dijker, voor het plaat sen van een garage, Korfbaeck 14 te Den Burg; G. van den Brink, voor het plaatsen van een bijkeuken, Beatrixlaan 91 te Den Burg; C. Swennen, voor het plaatsen van een serre met schuifdak. Doolhof 7 te Oudeschild. Derden-belanghebbenden kunnen te gen deze beschikkingen ingevolge de Wet Administratieve Rechtspraak Overheidsbeschikkingen een be zwaarschrift indienen. Nadere infor matie hierover is te verkrijgen bij de gemeentesecretarie, afdeling R.O.V., kamer 0.12. Zonnebloem. In reportage over de Zonnebloem-vakantie in Eindhoven, in de krant van vorige week vrijdag, is vergeten te vermelden dat bakker Timmer uit Den Burg een taart voor de gasten heeft beschikbaar gesteld. De Rabo-reünisten voor het bankgebouw, dat nog op dezelfde plaats staat als in de jaren zestig, derniseerd is. Nostalgie vierde hoogtij toen 45 oud medewerkers van Rabobank Texel za terdag het bankgebouw aan de Groe- neplaats betraden. Uit de archieven waren diverse attributen opgedoken, die herinneringen aan de goede oude Raiffeisen-Boerenleenbank bovenhaal den. Handrekenmachines, geldsor- teerbakken, bankboekjes, een oud naambord en diverse foto's brachten de reünisten in de juiste stemming. Het gezelschap bestond uit dames en heren die in de periode 1960-1968 op de bank hadden gewerkt. Totaal waren 55 personen aangeschreven door een comité bestaande uit Thea Boom-Bakker, Ria Schraag-Zijm en Toos van Heerwaarden-Veeger. Het leek hen leuk om iedereen die onge veer 25 jaar geleden bij de bank werkte, weer eens te ontmoeten. Ge- maar intussen aanzienlijk uitgebreid en gemo- (Folo Gerard Timmerman) zien de opkomst en het enthousias me was dit een goed idee. „Topper" onder de oud-medewerk(st)ers was Gre Zoetelief-Witte, die met liefst 44 reünisten had samengewerkt. Sommi gen waren toen nog groentjes in het vak, maar mogen zich tegenwoordig tot de oude garde van Rabo Texel re kenen. Zo vierde Hans van Heerwaar den een week voor de reünie zijn 25-jarig dienstverband. Tot de aanwe zigen behoorden zaterdag ook de toenmalige „kassier" (directeur) Theo Graaf en zijn rechterhand J. Bakker. De reünisten, die werden opgewacht door de huidige directeur R. Veenstra en voorzitter H. de Lugt van het bankbestuur, kregen eerst een rond leiding door het bankgebouw. De dag werd voortgezet in strandpaviljoen Paal 9, waar van een koud buffet werd genoten. Om acht uur 's avonds kwam aan de reünie een eind, te vroeg volgens velen die nog lang niet waren uitgepraat. Vinologe mevrouw Truce J. J. Parlevliet-Bothof wil bij voldoende belangstelling opnieuw een cursus wijnproeven voor beginners houden. De cursus is bedoeld voor alle geïn teresseerden (ook amateurs) en kan in november starten, mits er ten minste 12 gegadigden zijn. Er zijn voorlopig vier avonden gepland en de cursus zal in Den Hoorn worden gegeven. Afhankelijk van het aantal deelnemers zal het cursusgeld ca. 7150,= bedragen, inclusief de te proeven wijnen. Men kan zich tele fonisch (vóór 2 november) voor deze cursus aanmelden bij mevrouw Par- levliet, telefoon 19384 (uitsluitend tussen 19.00 en 20.00 uur). Remmert Drijver (22) volbrengt commandotraining IFoto Frans Hopman) Dienstplichtige Remmert Drijver uit Den Hoorn heeft met succes een opleiding van het korps commando's van de landmacht doorlopen. Na een afmattende training van drie maan den kreeg de Texelaar vrijdag in de Engelbrecht van Nassaukazerne in Roosendaal de felbegeerde groene baret uitgereikt, een eer die maar voor een enkele doorzetter is weg gelegd. De commandotraining staat alge meen bekend als een van de zwaarste krijgsmachtonderdelen. Een commando verricht verkennend en waarnemend werk. Een taak die met de nodige omzichtigheid moet wor den uitgevoerd en waarvoor tal van vaardigheden nodig zijn. Van de 250 dienstplichtigen die per jaar voor de opleiding worden geselecteerd, vol brengt slechts de helft de kracht proef. Naar schatting hebben in de loop der jaren zo'n vijf Texelaars de opleiding voltooid en de groene baret, ontvangen. „Achteraf zou ik de trai ning niet nog eens over willen doen", zegt Remmert Drijver (22), die bij zijn ouders bijkomt van de vermoeienis sen. „Toch heb ik er doelbewust voor gekozen. Militaire dienst bij andere onderdelen kan erg saai en eentonig zijn. Ikzelf wilde liever iets opwin dends doen." Speedmarsen Van verveling bleek inderdaad geen sprake. In drie afmattende maanden, waarin naar eigen zeggen bloed, zweet en tranen vloeiden, stond de Texelaar zijn mannetje. Nadat de 104e compagnie waarvan hij deel uit maakte de basistechnieken zoals kompaskennis en navigatietechniek onder de knie had, kregen ze tijdens de Elementaire Commando Opleiding een zwaar programma voorgescho teld. In zogenaamde speedmarsen, waarin de commando's in spe met zware bepakking in afwisselend tem po moeten marcheren, werd hard aan de conditie gewerkt. „In die periode zijn heel wat vrienden afgehaakt. Ik zelf had het minder zwaar, maar doe dan ook veel aan hardlopen." Ook het hanteren van zijn Uzi- Texelaars die onlangs een eigen be drijf zijn begonnen of plannen hebben in deze richting kunnen zich aanmel den voor de cursus „Eigen bedrijf be ginnen?". Deze wordt gegeven door de Kamer van Koophandel in samen werking met het Instituut voor Midden- en kleinbedrijf en vindt plaats op zes zaterdagen. De eerste cursusdag is op 31 oktober. Dankzij subsidie van het ministerie van Eco nomische Zaken blijft het cursusgeld beperkt tot 7400,—. Informatie en aanmelding: 072-195700. OF HET BAIfK/GIROKMEIt VAK UW PLAATSELIJKE AFDELING Doorzetter Remmert Drijver uit Den Hoorn be haalde de felbegeerde comandopet. de groene baret. machinegeweer ging de Hoornder sportschutter niet moeilijk af. Tijdens de training opereerden de comman do's in groepen van vier die vanuit ingegraven posities op strategische plekken waarnemingen verrichten. Naast de fysieke onderdelen, zoals de stormbaan, bergbeklimmen en overlevingstest, stonden kaartleesoe- feningen en kompasonderdelen op het programma. Afmattingsweek Ter afsluiting wachtte een „afmat tingsweek", waarin de rekruten een tocht van 225 kilometer van Harder wijk naar de kazerne in Roosendaal moesten marcheren. „We moesten de opgedane kennis in de praktijk bewij zen. ledereen had last van blaren en verlangde naar huis. Onderweg stil den we onze honger zelfs met peren die we uit een boomgaard pikten." Remmert benadrukt dat hij het zon der de mentale steun van het thuis front het niet zou hebben gehaald. Met de groene baret op zak gaat de kersverse commando een leuke tijd tegemoet. „Nu gaan we parachu tespringen, bergbeklimmen, skiën, ka novaren, noem maar op." Als zijn diensttijd erop zit keert hij de krijgs macht definitief de rug toe en con centreert hij zich op zijn eigen metiér. „Ik heb geleerd voor goudsmid. In het buitenland wil ik daarin praktijker varing opdoen." Voor het zover is, wil hij zijn kwaliteiten bewijzen in de Wampex (Weekend Amfibisch Expe ditie) die binnenkort wordt gehouden. Werkbezoek. De gemeenteraad gaat in januari op werkbezoek naar de vuilverbrandingsinstallatie in Alkmaar. De lezing van Nioz-bioloog Mardik Leopold vormde afgelopen weekend het hoogtepunt tijdens de jaarlijkse vogeldag voor vogelwerkgroepen uit Noordholland. De bijeenkomst werd in het Niozgebouw op Texel gehou den onder auspiciën van de Texelse en Helderse vogelwerkgroepen, die allebei hun tienjarig jubileum op deze wijze luister bijzetten. Mardik Leopold schetste op heldere wijze de problemen rond de zeeeen den. Door de intensieve mossel- en kokkelvisserij ontstaat er voedsel schaarste waardoor deze vogels in de knel dreigen te komen. De tweede lezing werd gehouden door Cor Smit, de ornitoloog van het IBN (voorheen RIN). Hij vertelde over het belang van de wadvogeltellingen. Eens per jaar wordt een grote, inter nationale telling gehouden, maar daarnaast zijn er ook regionale tellin gen. Op Texel wordt bijvoorbeeld jaar lijks door zo'n 20 vrijwilligers het wadvogelbestand geteld. Dat gebeurt tijdens hoogwater, als de vogels zich op bepaalde plaatsen verzamelen. Voor Texel is dat met name op de Schorren. Helemaal exact zijn de tel lingen natuurlijk niet, maar het geeft wel een aardig duidelijke indicatie van de hoeveelheden vogels in een bepaald gebied en het verloop. Mokbaai Tijdens een twee uur durende pauze was er voor de vogelminnenden gele genheid de Mokbaai per verrekijker onder de loep te nemen om zelf eens een vogeltelling te verrichten. Ook kon men terecht in de rest van het Niozgebouw, waar stands van diverse natuur-organisaties waren opgezet. Ook het IVN en EcoMare hadden een informatiekraam opgezet. Na de pauze stond een lezing van Teunis Piersma, de winnaar van de professor Klomp prijs, gepland. Hij had echter verplichtingen elders en liet zijn voordracht vertolken door studente Ivonne Verkuil. Het onder werp was het trekgedrag van vogels. Veel in het waddengebied voorko mende vogels broeden in Siberie en overwinteren in Afrika. Met name een baai in de buurt van Mauretanie is populair. Om van de ene naar de andere plaats te komen gebruiken verschillende vogelsoorten andere techTiieken. Sommigen vliegen de af stand in twee etappes, met een grote rustpauze op de wadden. Vogels die minder kieskeurig zijn wat hun menu betreft, doen het in meerdere etap pes. Piersma heeft een theorie ont wikkeld die hij de „hink-stap-sprong-theorie'heeft gedoopt. De laatste lezing van de vogeldag ging over zeldzame zeevogels. Dick Schermer van de Texelse vogel werkgroep kijkt tevreden terug op het evenement. „Het is allemaal zeer glad verlopen. We hebben er veel voorbereidingstijd in gestoken en als het dan eenmaal zover is gaat het snel voorbij. Maar de reacties waren positief. Er zijn ook enkele vogelwerk groepen van de overkant die er me teen een weekendje aan vast hebben geknoopt. Texel is natuurlijk een vo geleiland bij uitstek en zij grepen de geledenheid aan." Volgend jaar is het de beurt aanWieringen om de vogel dag te organiseren.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 11