Cfroen 2rwartsJexeUin het harL> TCÊJ talen op wettige manier erug in de bollenschuur OKÓo^uteuu College verdeelt 450 nieuwe slaapplaatsen Texelaar al weken in Engelse gevangenis ersoneel ondergebracht in stacaravans op erf Logiesverstrekkers en boeren ontevreden Minister betaalt helft meetapparaat Tussenboot Veel animo voor Kenia-projekt Auto in de sloot Breuk in waterleiding texelseSIcourant Kenta OKTOBER-WUNMAAND Slijterij De Wit JERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10722 VRIJDAG 9 OKTOBER 1992 advertenties, abonnementen, etc. oeveld en de Rooy B.v., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, ion 02220-12741. Telefax 02220-14111. actie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 20-12741. Geen krant gehad? Bel 02220-12741. Buiten kan ten bel uw bezorger. Als die niet bereikbaar is tel. 52983748. iiktie buiten werktijd Tessa de Graaff, Pater Witteplein 3, Den telefoon 02220-15639. danks het verbod om niet-EEG ingezetenen in dienst te heb- gaan op enkele Texelse leliebedrijven Polen weer aan het ik. De wet verschaft ze de ruimte om in maatschaps- of fir- rerband het werk in de bollen toch legaal te doen. Tesamen een groep Ierse medewerkers die kweker Jaap Hoogen- ich aan de Rozendijk heeft ingehuurd, {ijken de personeelspro- men in de leliesector tot het verleden te behoren. Polen ook veel leren aan de lopende band. De Texelse Angelique Looyer (tweede van links) controleert of het Engelstalige gezelschap de goed pluist. IFoto Gerard Timmerman) dopig, want minister De Vries met ingang van 1 december door wetswijziging een eind maken de rechtsgeldigheid van deze kwijze. xelse werkwilligen isen achter het net vind het jammer dat ik nu nee it zeggen tegen Texelaars die in 'erfst in de bollen aan het werk ien", zegt Hoogenbosch die vorig een miljoen gulden investeerde in ciency binnen zijn kwekerij. „Maar mij telt in de eerste plaats mijn lijf waarin gemiddeld toch zo'n Texelaars werken. En het voortbe- a daarvan is gebonden aan vol- tfe tijdelijk personeel. En dat it een steeds groter probleem." Moeilijkheden moeilijkheden begonnen toen twillige Polen, die doorgaans het 'Ste werk op de snelgroeiende 'ibedrijven deden, niet meer aan Waan elke zondag smullen van ons speciale; deze week; TOMATENSOEP VARKENSMEDAILLONS ET CHAMPIGNONROOMSAUS t GROENTEGARNITUUR 'IET FRIET OF GEB. AARDAP. PALETTE PICASSO (129,50 jlK or THE TOWN Straat 74 DE KOOG n 17576 de slag mochten in de lelies. De overheid oordeelt dat in ons land vol doende arbeidsreserve is om het werk te doen. De animo voor het eentonige, soms zware werk in de bollen viel echter tegen. Als het echt niet anders kan verleent de overheid toch toestemming Polen in dienst te nemen. In andere gevallen gingen de buitenlanders illegaal aan de slag. Na een inval door de vreemdelingenpoli tie vorig jaar zag menigeen daar ech ter maar vanaf. Contractteelt Om de arbeidsdruk te verlichten laat Hoogenbosch zes van de dertig hec tare op contract telen door vier agra riërs. De andere velden liggen verspreid over het eiland. Door het warme zomerweer begon het rooisei- zoen sneller dan verwacht. Vooral de soort Snow Queen, waarvan hij to taal twintig hectare teelt, moest in ijl tempo worden gerooid. „Door het ve le water in augustus begonnen de bollen te spruiten (doorwas) en moesten ze ogenblikkelijk de grond uit." Inmiddels is de voltallige oogst in de koelcel opgeslagen. „De op brengst is goed, helaas is de handel in deze soort wat slapjes. Naar ande- De minister van Verkeer en Wa terstaat betaalt de helft van de mee tapparatuur voor snelheidscontroles. Het college wil de andere helft bij leggen, zodat de politie gerichter kan optreden tegen overtreding van de maximum snelheid op het eiland. Het apparaat dat de politie op het oog heeft, kan verkeer tellen, classifi ceren en de snelheid registreren. Om tot vervolging te kunnen overgaan van de wegpiraten is ook nog een ra darapparaat nodig. Deze moet in een speciale aanhanger worden gezet, zo dat hij makkelijk verplaatsbaar is. Te vens wil men een zg. „terugmeldingsbord", dat een auto mobilist laat zien hoe hard hij of zij heeft gereden. De kosten bedragen totaal ƒ48.046,-, waar nog een bedrag van ƒ1150,- bij komt voor de verplichte keuring van de radarapparatuur. re, beschermde soorten is echter nog volop vraag." Dozijn Om de oogst te verwerken wilde Hoogenbosch zich verzekerenvan vol doende en geschikte medewerkers. Poolse werkwilligen namen contact op met een jurist die zich had ver diept in de personeelsproblematiek in de tuinbouw en ontdekte dat er wel degelijk een mogelijkheid is Polen zonder werkvergunning aan te trek ken. „Ik heb een Pools bedrijf het sorteren en tellen van de lelies laten aannemen. Voor een vast bedrag ma ken ze al mijn bollen exportklaar." Dankzij deze werkwijze staan twaalf Polen nu aan de lopende band bij Hoogenbosch in de schuur. Omdat ze zelfstandig ondernemers zijn is er geen sprake van een gezagsverhou ding. Hun bedrijfje heet Tuzin (dozijn in het Pools). De meeste van hen zijn al eerder in het leliebedrijf aan de Lees verder pagina 5 Teso zal tijdens de weekenden in de herfstvakantie regelmatig de Molen gat inzetten als extra boot, de „tus senboot". Vandaag gebeurt dat voor het eerst. De andere data waarop met een tussenboot wordt gevaren zijn zaterdag 10, vrijdag 16, zaterdag 17, vrijdag 23, zaterdag 24, vrijdag 30 en zaterdag 31 oktober. De Mo lengat wordt telkens ingezet van 9.35 uur (vertrek Texel) tot en met de afvaart van 16.05 uur vanaf Den Helder. Vrijdag 16 oktober, als de Ne derlandse herfstvakantie begint en de grootste aanvoer wordt verwacht, blijft de Molengat in de vaart tot en met acht uur 's avonds. Half miljoen gulden voor dorpshuis De Koog w Nieuw bedrijf met zelf ontworpen aardappelsorteer »f Goede zaadval geeft Dirk Slik weer hoop Zilveren speld voor Texelse slagersleerling Reünie vroegere buurt Zuidhaffel en Westergeest w TC3: - Waalder dorpsoudste vertelt levensverhaal Een 48-jarige man uit Den Burg wordt in Engeland al weken in hech tenis gehouden. Hij wordt ervan ver dacht illegaal Turken aan land te hebben gezet. De Engelse recherche gaat na of sprake is van een organi satie en heeft daarvoor contact op genomen met collega's in Nederland. De Texelaar huurde voor ƒ4.000,- bij een bedrijf in Noord-Brabant een elf meter lang motorjacht. Hij zou daar mee tegen betaling een aantal Turken vanuit Nederland de Noordzee heb ben overgezet en in Harwich of een naburige andere haven aan land heb ben gebracht. De douane trad op waarna hij in de gevangenis werd ge zet, in afwachting van onderzoek en verdere juridische afhandeling. Zijn familie op Texel zegt niet te weten waarom hij vast zit en wil alleen kwijt dat de omstandigheden in de gevangenis „Spartaans" zijn. Het zonder toestemming aan land brengen van buitenlanders geldt in Engeland als ernstig misdrijf. De En gelsen vermoeden dat de Texelaar niet op eigen houtje heeft gehandeld en zijn op zoek naar andere betrokke nen. Volgens het huurcontract mocht met het vaartuig niet op de Noordzee worden gevaren. Toch wordt nu via de Nederlandse Rijkspolitie te Water nagegaan of de verhuurder wist waarvoor het schip zou worden ge bruikt. Niet te zeggen is hoe lang het nog kan duren voordat de Texelaar wordt vrijgelaten of berecht. Enge land kent wat betreft voorarrest veel ruimere mogelijkheden dan Ne derland. Op korte termijn zijn op Texel nog slechts zo'n 450 toeristische slaapplaatsen te verdelen. Tot deze conclusie komt het college van b en w na inventarisatie van het buitengebied. B en w wil len 200 bedden uitgeven aan bestaande logiesbedrijven die kwa liteitsverbetering willen doorvoeren. Voor het kamperen bij de boer reserveert het college 250 extra slaapplaatsen. Zowel de landbouworganisaties als de logiesverstrekkers zijn ontevreden met dit voorstel. Voorzitter Gerard Zoetelief van belangenorganisatie KLV (Kleine Logies Verstrekkers) vindt bevriezing van het aantal slaapplaatsen voorbarig. Volgens hem kan het gevoel dat Texel te druk wordt met andere maatregelen wor den aangepakt. De agrariërs blijven streven naar een verruiming tot tien tenten of caravans per erf, terwijl het college vasthoudt aan maximaal vijf. Het totaal van 450 kan nog worden opgevoerd, als binnenkort bij de behandeling van het bestem mingsplan De Koog zou blijken dat nog meer logiesbedrijven extra slaapplaatsen nodig hebben. De ge meenteraad behandelt het college voorstel eerst in november in commissieverband en neemt ver moedelijk in de vergadering van de cember een besluit. Als het concept-bestemmingsplan buitenge bied ter visie wordt gelegd, kunnen nog bezwaren worden ingebracht. Herziening van het bestemmingsplan buitengebied levert een totaal van cir ca 44.500 slaapplaatsen op (inclusief nog niet benutte rechten). Omdat b en w een buffervoorraad van 2.000 slaapplaatsen willen hanteren en 47.000 het absolute maximum is, betekent het dat er nog slechts circa 500 plaatsen zijn uit te geven. Tij dens de inspraakronde voor de her ziening van het bestemmingsplan buitengebied, afgelopen voorjaar, werd door verschillende logiesbedrij ven een aanvraag voor meer slaap plaatsen ingediend. Alleen de verzoeken van bedrijven die uitbrei ding koppelen aan kwaliteitsverbete ring zijn gehonoreerd. Totaal betreft dat ongeveer 200 slaapplaatsen. Alle aanvragen die nu nog worden inge- Veel jongelui willen meewerken aan het Kenia-projekt van Worlds Ser vants Europe. Naar aanleiding van het artikel in de vorige krant meld den zich tientallen jongens en meis jes. Ze zullen niet allemaal mee kunnen, want om tot een goede leeftijdsopbouw van de groep te ko men, is besloten de genoemde leef tijdsgrens te wijzigen: kandidaten moeten tussen 16 en circa 30 jaar oud zijn. Er zijn ook nog andere selectiecrite ria. De organisatie vreest dat veel jongelui onvoldoende beseffen dat het geen vakantiereisje is maar dat meer dan twee weken hard moet worden gewerkt. Ook vooraf moet in spanning worden geleverd, in de vorm van meedoen aan acties op Texel, waarmee het benodigde geld bijeen wordt gebracht. Omdat van de nu aangemelde jon gens en meisjes een aantal zal afval len, kunnen nieuwe kandidaten zich nog opgeven bij een van de adressen die in de vorige krant zijn genoemd. Dat kan ook tijdens een informatie- en selectieavond die donderdagavond 15 oktober, aanvang half acht zal worden gehouden in het Gerefor meerd kerkelijk centrum aan de Pe perstraat in Oosterend. Hier worden alle mensen verwacht die zich voor het projekt hebben opgegeven. diend komen in principe op de wachtlijst. Druk of niet druk KLV-voorzitter Zoetelief noemt dit „paniekvoetbal" van het gemeente bestuur. „De kleine-logiesverstrekkers zijn op deze manier weer de klos, hoewel het toerisme dankzij hen groot is geworden. In de loop der ja ren heeft deze sector alleen maar in geleverd. Met het goed onderbouwde KLV-rapport van november 1991 waarin wordt gepleit voor 1200 extra slaapplaatsen is geen rekening ge houden." Zoetelief vindt dat het niet om aan tallen gaat, maar of men het eiland als druk of niet druk ervaart. „Drukte kun je met andere instrumenten beïn vloeden. Bijvoorbeeld door op een ander, rustiger publiek te mikken. Twee weken geleden zaten alle va kantiehuisjes op Texel vol, maar vond je het druk? De mensen die hier nu op vakantie zijn, gedragen zich kal mer dan de gasten in het hoogsei zoen. Het is heus niet mijn bedoeling om de jongeren van het eiland te we ren. Maar door bijvoorbeeld vroegere Een 23-jarige automobilist uit Den Burg is dinsdagmiddag op de Span- gerweg met zijn Audi in een sloot te recht gekomen. Na een bocht kwam hij met zijn wielen in de berm. Een te forse stuurcorrectie was er de oor zaak van dat de wagen aan de over zijde van de weg in een sloot tegen een dam tot stilstand kwam. De bestuurder werd buiten het voertuig aangetroffen en wist zich niets van het voorval te herinneren. Hij is ter observatie naar het Geminiziekenhuis gebracht. De Audi was zwaar be schadigd. Hotel De Pelikaan en wijde omgeving kwamen gistermiddag een paar uur zonder water te zitten als gevolg van een breuk van de hoofdwaterleiding. De breuk ontstond toen een aanne mer met een kraan op het hotelter rein bezig was met grondwerkzaamheden. Hoewel de (asbest) leiding niet werd geraakt, brak deze toch als gevolg van de grondverdichting die door de zware kraan werd veroorzaakt. Het parkeer terrein van het hotel kwam blank te staan. Het PWN sloot het leidingge deelte tussen „Californië" en „Turkse tent" af om de breuk met een kunststof tussenstuk te kunnen re pareren. sluitingstijden te hanteren, kun je de nachtrust bevorderen, waardoor men minder geïrriteerd is over de zoge naamde drukte." Creatief „Eveneens met creatieve methoden kun je proberen het autoverkeer in te dammen. Niet door auto's te verbie den, maar door het openbaar vervoer op het eiland drastisch te verbeteren, of door toeristen een gratis boot kaartje te geven bij inlevering van hun autosleutels. Ook de spreiding van het bezoek aan Texel kunnen wij loigesverstrekkers zelf sturen. Men sen zijn tegenwoordig erg mobiel, kunnen wat schuiven met ATV-dagen en zo, waardoor ze niet meer vastzit ten aan de weekenden of vakantiepe rioden, maar net zo gemakkelijk tussendoor naar Texel kunnen ko men." Kampeerboeren Zoetelief heeft ook voor de kampeer boeren een creatieve oplossing in petto: „Biedt de mogelijkheid bij A- blokken een recreatiebungalow te bouwen. Dat is voor de boeren een veel betere investering, want dat le vert meer op. En het kost veel min der slaapplaatsen. Bij een beperkt aantal boerderijen moet kamperen overigens nog wel mogelijk zijn, want voor deze vorm van vakantie vieren is een markt." Momenteel zijn er 40 agrariërs die van de regeling voor erfkamperen ge bruik maken, zodat (40 x 5 tenten x 3 slaapplaatsen) totaal 600 van de 750 toegewezen plaatsen worden be nut. Het voorstel van b en w komt Lees verder pagina 5 IM-ADVERTENTIE ijncn ftBjrL-Jrxtli in hd harL. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van CD - SHOP Weverstraat 17 zie bijgevoegde folder. Weverstraat 18, Den Burg. en een folder van Eurodrogist Mets

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 1