hèffll A Westergeest en Zuidhaffel na 40 jaar opnieuw bijeen Overschot voor verkeer, onderzoek en dorpshuis ar Oud-buurtbewoners houden reünie Voor het weekend van 10 en 11 oktober Kerkdiensten zondag 11 oktober Raadsvergadering Uit het politierapport Koger dorpsruimte in de Hof Vrije School breidt uit met één lokaal Slechts drie bezwaren tegen sociaal plan Filmploeg volgt vuurtorenwachter Uitwijkmanoeuvre loopt verkeerd af PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 9 OKTOBER )Di msmm Een feesf c/er herkenning voor oud-buurtbewoners van Zuid-Haffel en Westergeest die zaterdag een reünie hielden in het Hogeberggebied. In de schuur van de familie Kikkert aan de Pontweg werden veel herinneringen opgehaald. ^oro Qeraid Timmerman Een reünie van oud-buurtbewoners uit Zuidhaffel en Westergeest heeft zaterdag heel wat losgemaakt. De bijeenkomst vormde voor menigeen het eerste weerzien in soms meer dan veertig jaar. Het gezelschap had zich verzameld in schuur van de fa milie Kikkert aan de Pontweg die voor de gelegenheid feestelijk was ingericht. „Onze vroegere buurt is altijd een hechte gemeenschap geweest", al dus mede-organisator Gerard Schraag, die samen met zeven oud buurtgenoten de aanzet tot de reünie had gegeven. Het werd een feest der herkenning voor de families Van Heerwaarden, Hoogenbosch, Kikkert, Wiering, Dijt, Witte, Slikker, Schuijl, Hin en noem maar op. Menigeen haalde onder het genot van een glas boerenjonges oude herinneringen op. Vooral de roerige oorlogsjaren bleken onderwerp van gesprek. Foto's Willem Wiering, samensteller van een collectie geëtaleerde historische fo to's: „In die tijd waren we helemaal op elkaar aangewezen en deelden lief en leed met elkaar." Hij en veel van zijn leeftijdsgenoten waren in de oor log net te jong om door de bezetters naar werkkampen te worden uitge zonden. Ook na de oorlog bleef het saamho righeidsgevoel groot. Verschil in ge loof vormde daarbij geen belemmering. „De merendeels grote katholiek gezinnen op Zuidhaffel kon den goed overweg met de andersge- zinde bewoners van Westergeest", aldus Schraag. „We hadden in die dagen een voetbalteam en er werd van alles georganiseerd." De vereniging De Buureton, een voor loper van het huidige waterschap, ontfermde zich over de wegen en sloten van destijds. Onder voorzitter schap van een „buurtheer" pakte de gemeenschap dit karwei eendrachtig aan. Ruilverkaveling Na de ruilverkaveling in 1950, waarbij het Hogeberggebied opnieuw werd ingericht, zochten veel bewoners hun heil elders en viel de hechte gemeen schap uiteen. „De betrokkenheid met HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg: 9.30 u. dhr. Iwema uit Pur- merend; uitzending via De Lichtboei. De Waal: 11.00 u. dhr. Iwema uit Pur- merend. De Koog: 9.30 u. mw. Iwema uit Pur- merend. Den Hoorn: 9.30 u. dhr. M. Kuiper. Oosterend: 9.30 u. ds. H. K. Fibbe. Oudeschild: 11.00 u. ds. H. K. Fibbe. De Cocksdorp: 11.00 u. mw. Iwema uit Purmerend. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg: 10.00 u. ds. J. Kuiper uit Dok- kum. 19.00 u. drs. J. J. N. Wilmink. Oosterend: 10.00 u. drs. J. J. N. Wil mink; 19.00 u. J. W. Kuiper uit Dokkum. GEREFORMEERDE GEMEENTE in kerkgebouw Schoolstraat te Oosterend. 10.00 en 16.00 uur dienst. di. 13 okt.: 19.00 u. ds. J. Baaijens. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk te Den Burg: 11.30 en 16.30 u. dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE 10.00 uur ds. L. Knipscheer; extra Broederschapsdag-collecte. BAPTISTEN GEMEENTE 10.00 u. ds. R. Meeuwsen; uitzending via Radio Texel. 19.00 u. evangelisatie- dienst olv. ds. Brands uit Rijnsburg mmv. The Messengers; uitzending via De Lichtboei. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: za. 19.30 u. dameskoor; uitzending via De Lichtboei, zo. 10.45 u. herenkoor; crèche. De Koog: zo. 9.30 u. JEHOVAH'S GETUIGEN Koninkrijkszaal, Schilderend 19, Den Burg. 10.30 uur Openbare Lezing wordt ge houden door kringopziener. 11.20 uur Wachttorenstudie: „Een geïnspireerd model voor het Christelijk zendings werk." Opgaven voor vermelding in de lijst „Voor het weekend" moeten dinsdags vóór 12.00 uur worden ingeleverd. Artsen Uitsluitend voor spoedgevallen van zaterag 8.00 tot maandag 8.00 uur: Dokter L. Barnard, Kotterstraat 24, Oosterend, telefoon 18234. Tandartsen Voor spoedeisende tandheelkundige hulp: raadpleeg de ingesproken bood schap op de praktijknummers 12270, 14727, 14669 of 13086. Nuttige adressen: Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 06-11. 'Rijkspolitie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is dagelijks open van 9.00 tot 18.00 uur. Telefoon (dag en nacht): 12222. •Dierenartsen Praktijk: Keesomlaan 11, Den Burg. Alleen in spoedgevallen te lefoon 12527. •Kruisvereniging Texel: Voor dringende hulp belt u 02230-27166. Gezinsverzorging en bejaardenhulp: telefoon 14152. •Kustwacht: Voor meldingen van schepen en zwemmers in nood: tel. 16270. •Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, tel. 12066. •Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 12222. •Kunstgebitreparatie: Tandtechniek Van Kralingen (samenwerkend met het Tandheelkundig centrum; vergoed door het ziekenfonds), tel. 12069. Tandtechniek R. van Oosten (particu liere praktijk), tel. 16441. •Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg. Tel. 12112. Zaterdag 11.00-12.30 en 15.00-17.00 uur. Zondag 11.00-12.30 uur en 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd alleen voor spoedeisende gevallen. elkaar raakte enigszins verloren." Voor Piet en Emmy Rauwerda, ooit woonachtig onder aan de Redoute, maar 38 jaar geleden met hun ouders naar Canada geëmigreerd, had Texel nauwelijks aan schoonheid ingeboet. „Prachtig en de mensen zijn nog zo vriendelijk", straalt de Ca nadese. Ze was in haar jeugd populair onder de jongens uit haar voormalige buurt. „We dongen allemaal om haar gunsten", schertst Jaques Dijt, die haar huidige echtgenoot om ophelde ring vroeg. Het gezelschap bezocht in de loop van de dag het Agrarisch-en Wagenmuseum in De Waal. Dinsdag 13 oktober vergadert de raad van de gemeente Texel vanaf 19.30 uur in het raadhuis. Belangstel lenden zijn welkom. De agenda is als volgt: 1. Opening. 2. Vaststelling volgorde stemming. 3. Vaststelling besluitenlijst raads vergadering de dato 8 september 1992. 4. a. Ingekomen stukken. b. Mededelingen. c. Beantwoording vragen. 5. Overzicht post onvoorziene uitgaven. 6. Overzicht vermeerdering huis vesting 1994 tot en met 1996. 7. Vervanging meubilair Jozefschool ex artikel 74 WBO. 8. Verzoek schadevergoeding J. Boon, Wilsterstraat. 9. Aanwijzing Welstandscommissie. 10. Garanderen rente en aflossing rekening-courantkrediet Stichting Dorpsherstel Texel. 11. Vaststelling verordening belo ningsdifferentiatie. 12. Rapport bodemonderzoek Wilhel- minalaan. 13. Vaststelling bestemmingsplan Oosterend Noord-Oost. 14. Rondvraag. 15. Sluiting. Een winkelchef uit een zaak in Den Burg deed aangifte van diefstal van een draagbare telefoon. De waarde van het apparaat bedroeg 73000,-. Bij een aanrijding op de Postweg heeft een 22-jarige bromfietser uit De Cocksdorp lichte ribkneuzingen opge lopen. De man botste op een auto van een 33-jarige bestuurder uit Den Burg, die achteruit het fietspad op reed. De gemeente staat er financieel rooskleurig voor. Er is een overschot op de reserve van 1,1 miljoen. Het college wil dit geld besteden aan een sociaal economisch onderzoek, verkeerslichten en een dorpshuis voor De Koog. Voor het sociaal economisch onder zoek wordt gedacht aan een bijdrage van drie ton. Waarschijnlijk is dat be drag niet helemaal nodig, omdat er meer belanghebbenden zijn die een subsidie zullen geven. Voor verkeerslichten bij de kruising Pontweg/Hoornderweg is ook drie ton geraamd. Jaarlijks is hiervoor nog 710.000,- nodig, maar dat zijn vaste kosten, die in de begroting moeten worden opgenomen. Nu bestaat de kans dat de Pontweg vanaf de boot tot en met de kruising met Aken- buurt vanaf 1 januari a.s. onder ver antwoordelijkheid van de provincie valt. Dit als gevolg van de Wet Ver deling Wegen. In dat geval zou de provincie opdraaien voor de kosten van verkeerslichten. Dorpshuis Voor een dorpshuis in De Koog wil het college vijf ton uittrekken. De dorpscommissie heeft een nieuwe plek op het oog. Frits Agter: „We denken aan „de Hof", een multifunc tionele ruimte bij de RK kerk aan de Nikadel. De eerste besprekingen met het kerkbestuur waren positief." Vol gens Agter zou de Hof kunnen wor den gebruikt als toneelzaal. „Maar er zal een bijgebouw moeten komen voor een gymzaal en een vergader ruimte." Hoewel de plannen nog in een pre matuur stadium verkeren, wil de dorpscommissie komend jaar wel een dorpshuisgelegenheid van de grond krijgen. „We zijn dan ook erg blij met de plannen van het college voor fi nanciële steun. Het is een erkenning dat een dorpshuisvoorziening voor De Koog belangrijk wordt gevonden. We hebben natuurlijk een dorpskelder, maar die is te klein en niet voor iedereen even makkelijk toegankelijk. Maar die heeft wel aangetoond dat er behoefte bestaat aan een dorps ruimte." Agter vermoedt dat de vijf ton van de gemeente niet voldoende zijn voor realisering van het geheel. „Maar we komen een heel eind als het wordt aangevuld met zelfwerkzaamheid en bijdragen van de dorpsgenoten." De Hof van de RK kerk straks dorpsruimte? De Vrije School wil er een groeps- ruimte bij. Er is een begroting, teke ning en werkomschrijving ingediend bij de gemeente. Alles voldoet aan de wettelijke regels dus er is geen bezwaar tegen. Het ministerie van Onderwijs en We tenschappen geeft de Vrije School Texel een vergoeding voor de uitbrei ding. Al eerder heeft het bestuur geld gekregen van het rijk voor een ge deeltelijke aanpassing van het ge bouw. Daarnaast krijgt de school nog geld van de gemeente voor achter stallig onderhoud. Al het geld wordt gebruikt voor een totale verbouwing en renovatie die in 1993 moet plaatsvinden. Door al het werk ineens uit te voeren worden kosten bespaard. Het werk zal door de school in eigen beheer worden gedaan. Goedkeuring De onderwijsinspecteur heeft zijn goedkeuring gegeven aan de plannen. De vergoedingen die het school bestuur krijgt zijn niet voldoende om alles te bekostigen, maar men wil de rest uit eigen middelen bijpassen. De gemeente wil wel laten vastleggen dat als de school het pand ooit ver laat en dit weer aan de gemeente vervalt er geen vergoeding wordt ge geven voor deze extra kosten. Vrijdag 9 oktober In Cinema Texel draait om 19.00 uur „Wayne's World" en om 21.15 uur „Alien 3". SV Oosterend heeft jaarvergade ring in kantine „Ome Sieme", aanvang 20.00 uur. In de r.k. kerk in Den Burg geeft het Volendams Operakoor een concert met medewerking van het Marker koperkwartet en so praan Lida Hoekstra; 20.00 uur. Zaterdag 10 oktober Vissersvereniging DETV houdt le denvergadering in De Bijenkorf in Oosterend, aanvang 10.15 uur. Spreker Mr Nouwen over de mo gelijkheden voor groepsvorming van Texelse vissers. In Cinema Texel draait om 14.00 uur „Assepoester", om 15.45 en 19.00 uur „Wayne's World" en om 21.15 uur „Alien 3". Van 16.00 tot 17.30 uur wordt in de Ferrever-zaal in Den Burg een jazzdansinstuif gehouden voor kinderen van 7 tm 10 jaar. leder is welkom; toegang gratis. Om 18.30 uur begint in het sport- en evenementencentrum 't Stappeland in De Koog een ten nis mix dubbeltoernooi. Inschrijf geld f15,- per persoon. In het Eierlandsche Huis in De Cocksdorp wordt vanaf 20.30 uur een stijldansavond gehouden. Zondag 11 oktober In Cinema Texel draait om 14.00 uur „Assepoester", om 15.45 en 19.00 uur „Wayne's World" en om 21.15 uur „Alien 3". Een introductie en oefendarttoer- nooi wordt om 14.00 uur gehou den in snookercentrum De Lindeboom in Den Burg. Het INV Texel houdt een pad destoelenexcursie, start om 14.00 uur bij het wandelpad van het Jan Ayeslag naar de Ro- zendijk. Om 15.00 uur wordt in galei Posthuys aan de Brink in De Koog een nieuwe expositie geopend. Bij vakantiecentrum DennenoJ start om 14.30 en 14.35 uur| jaarlijkse Dennenoord-loop ove( 2, 5 en 10 Engelse mijlen. In-1 schrijven vanaf 13.45 uur. Maandag 12 oktober In Cinema Texel draait om 19.^ uur „Wayne's World" en om i 21.15 uur „Alien 3". De heer Henk Troost verzorgt! de Hervormde kerk van De K een dia-avond over Texel, i vang 20.00 uur. Dinsdag 13 oktober In Cinema Texel draait om 1£ uur „Wayne's World" en om 21.00 uur „Alien 3". In sport- en evenementenhal Stappeland in De Koog wordt een squash-toernooi voor dannjl'er' gehouden, aanvang 18.30 uur, Inschrijfgeld f12,50 per persooi (niet-leden f15,-). De gemeenteraad vergadert om 19.30 uur in het raadhuis. De agenda staat elders in deze krant. Me op iter iudi 'Sir ris, gel De Vrouwenbond FNV heeft ee jm bijeenkomst in De Buureton in Den Burg. Mevrouw M. Vonk spreekt over het werk van de Vrouwen Advies Commissie in woningbouw onder het motto „VAC-werk, daar kun je op boo wen" 20.00 uur. Als laatste op de wensenlijst heeft het college ook nog een podiumvoor ziening voor Den Burg staan. Maar daar is geen prijskaartje aan gehan gen. Er was door de gemeente al twee keer 750.000,- toegezegd voor aanpassing van de peuterspeelzalen van Oosterend en Oudeschild. In de eerstgenoemde plaats zijn plannen om het dorpshuis te verbouwen en in Oudeschild komt een nieuwe school. Mogelijk worden daar de verbeterde speelzaalvestigingen in meegenomen. Er zijn drie bezwaren ingediend tegen het sociaal cultureel jaarplan. De openbare bibliotheek heeft moeite met de berekening van het loon kostenbestanddeel. Het gehanteerde percentage heeft betrekking op 1990, maar dat is omdat er nog geen ander bekend is. Zodra dat wel het geval is, volgt bijstelling. De Muziek- en Dansschool vraagt of de raamsubsidies eens in de vijf of tien jaar kunnen worden aangepast aan de inflatie. De gemeente wil ech ter geen vaste tijdstippen voor aan passing instellen, maar adviseert instellingen als het nodig is aan te tonen dat verandering is gewenst. Sportvereniging De Cocksdorp ver klaart dat het aantal seniorleden niet 29, maar 59 bedraagt. Dit wordt ge corrigeerd. De afdeling Stamboomonderzoe van de Historische Vereniging heeft in dorpshuis d'Ouwe ULO een bijeenkom st, ook toeganke lijk voor niet-leden; 20.00 uur. Hoogwater Oudeschild Vr. 9 06.46 en 19.04 - Za. 10 07.25 en 19.55 Zo. 11 07.54 en 20.30 Ma. 12 08.40 en 20.55 Di. 13 09.04 en 21.34'ots Wo. 14 09.44 en 21.57i Do. 15 10.25 en 21.37i Vr. 16 10.27 en 22.101 5 i Aan het strand is het ongeveer eenwi eerder hoog water. De zon komt 11ok tober op om 6.56 uur en gaat onderc ann 17.52 uur. 11 oktober volle maan; 13 ere| oktober springtij. aar rda Een groep studenten van de Film- Televisie Academie in München ve bite blijft tien dagen op Texel om het nde doen en laten van hoofdkustwaclil Piet Stam te filmen. Het beeldmatforre aal wordt samengevat tot een tage van drie kwartier, die op Duitse kanaal ZDF zal worden uitg zonden. De leerling-cineasten vo'a Stam niet alleen tijdens zijn werk. maar ook zijn privé-leven wordt der de loep genomen. Zo maaktal studenten beelden van toneelrepe ties waaraan Stam meedeed in hel Eierlandsche Huis. De Duitsers be- okt landden op Texel, omdat zich de Duitse waddenkust geen bemï vuurtorens meer bevinden. ALIEN 3 Hoofdfilm deze week is het tweede vervolg op de succesvol le griezel- en science-fictionfilm Alien. ALIEN 3 speelt zich af op een onherbergzame strafplaneet, waar door het heelal uitgespuug de zware criminelen in totale af zondering leven. Op een dag boort een defecte ruimtecapsule zich in de planeet. De enige overlevende is Ripley. Haar komst wekt hevige emoties op. Zij is de Alien, de indringer, een vrouw in een mannengemeenschap. Ripley vermoedt echter dat zij niet de enige indringer is, wat blijkt als de Alien toeslaat en dood en destructie veroorzaakt. Zo staat Ripley weer tegenover haar erg ste vijand. Alien 3 draait tot en met dinsdag om 21.15 uur. Waynes World is geprolongeerd en in de matinee is in het weekend en woensdag Assepoester te zien. Een over de weg huppelend koni vormde de aanleiding voor een e zijdig auto-ongeval in de nacht ve' dinsdag op woensdag op de Wes2 weg. Dat verklaarde de bestuurde ïr een 50-jarige Rotterdammer die zd ,h ongedeerd bleef, tegenover de poü De man zei dat hij in een poging h overstekend wild te ontwijken van weg was geraakt. Hij miste een bocht naar links en belandde inde rechterberm waar hij een verkeers bord ramde. Vervolgens kwam hij de sloot aan de overzijde van dei tot stilstand. De auto werd rondoffl^|ev beschadigd. Iedere zaterdag haalt Scouting oud papier op. De mensen wordt zocht deze spullen vóór 10.00 uur ec. aan de straat te zetten, zodat zeve kunnen worden ingeladen. Komend" zaterdag wordt oud papier etc. op? haald in de volgende straten: 1. Bernhardlaan, Lieuwstraat, Tjak- kerstraat en Wilsterstraat. hij Hei Oudeschild: 3,1 In Oudeschild wordt dinsdag ^o^dc ber vanaf 15.30 uur door „De Bruin vis" oud papier opgehaald, wordt verzocht het papier tijdig 9®" bundeld aan de straat te zetten, oki L lank iger

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 2