„Texel? Ik vond het een rotgat WEEKEND ANDERE TEXELAARS Vitale dorpsoudste Sijp van Egmond (91): ff Zaalvoetbaljeugd hoopt op sponsors PROGRAMMA RADIO TEXEL Sjoerd Pleijsier speelt Turks Fruit GUPPER rIJDAG 9 OKTOBER 1992 Onlangs vormde hij nog het stralende middelpunt van het Waalder leest. Wat mijn geheim is? Tja, ik heb altijd hard gewerkt. En dat is voor een mens/' De bijna 92-jarige Sijp van Egmond is gezegend met een grote dosis humor en doorzettingsvermogen. „Toen ik zestig werd kreeg ik een stoel en een wandelstok. De stoel is versleten, maar de stok heb ik nog nooit gebruikt PAGINA 7 [3 r be!* Ik ben geboren in Katwijk aan de Rijn. Mijn vader had een boerderij gepacht, raar raakte die kwijt. Ik werkte eerst bij lem en later als knecht bij anderen", •ertelt Van Egmond. Vader Niek ging op ioek naar een andere boerderij en laagde op Texel in de Wjtte Hoek, bij Ie vuurtoren. „Slaagde? Hij werd omge- raat. Het was allemaal klapzand. Was J inou maar meegegaan, dan was het ooit gebeurd. Wij waren van huis uit eeboeren, maar weiland was daar hele- naal niks. Bovendien vond ik Texel een tolgat. Alleen maar karresporen en landpaden." toeve Zijpe werd omgedoopt in hoeve fesenaar en jonge Sijp klom op de 'oeg om het bouwland te bewerken. fJlricia woonde in Colombia's hoofd- slad Bogota, een stad met zes miljoen woners. Zij was in staat om na het ba- isonderwijs een middelbare school «leiding te volgen, vergelijkbaar met is VWO-niveau. „Ik vond het heel ormaal dat ik naar school ging maar latwas het niet. In Colombia is het niet '^zelfsprekend dat iedereen naar iïhool gaat. Achteraf gezien waren mijn Miers tamelijk welgesteld. Wij hadden *n dienstmeisje in huis. Ik hoefde ooit te werken, 's Morgens stonden "ijn schoenen gepoetst onderaan de k Rayoncommissie Texel wil méér ügdspelers in de zaal laten voetballen. tye contributie kan de jongeren ech- ïr van deelname weerhouden. Door onder de naam van de sponsor te !te" voetballen worden bedrijven ge- Meld geld te steken in de teams. «fvoetbalvereniging Casino heeft nu vmbedrijf Elko Vermeulen uit Ooster- 'dgestrikt als co-sponsor voor de zaal- Ktbaljeugd die aantreedt in de eerste tese van de junioren. Mede dankzij aanwas bij zustervereniging Texelse tys (veldvoetbal) gaat het beide jeugd- „Wist ik veel, ik had dat nooit gedaan. Na een dag zei ik tegen m'n moeder: morgen krijg je hazebout. Hoe kom je daaraan, zei ze. Ik zei: Ik ben aan het ploegen geweest en er zitten zoveel bochten in de voor, het lijkt de oude Rijn wel. Er zitten veel hazen, dus als er één aan de loop gaat voor een hond, loopt hij zich gegarandeerd dood tegen één van die bochten...." VERKERING Sijp en zijn vader konden niet goed met elkaar overweg, dus al snel besloot hij boerenknecht te worden. Eerst op Ma ria's hoeve, later bij de familie Lange- veld op Nieuw Breda. trap. Toen vond ik dat heel gewoon." Op haar zestiende kwam zij met een di ploma van school, vol ambities maar te jong om tot een universitaire studie te worden toegelaten. Ze besloot een jaar in Europa te verblijven en koos Duits land als haar domicilie. Inwonend bij een soort pleeggezin en de dagen vul lend met een studie Duits op het Deut sche Institut in Hamburg. Sociale activiteiten ondernam ze alleen. Een va kantie in Spanje bleek achteaf de eerste aanzet te zijn geweest voor haar huidige verblijf op Texel. „Ik was met een vrien- teams van Casino voor de wind. In de eerste juniorenklasse is het aantal teams echter afgenomen. Buitendorpen heb ben grote moeite een ploeg op de been te brengen. „De animo is wel groot, maar gebrek aan transport en begeleiding van deze teams is een probleem", aldus zaalvoet- balcoach Piet Zijm. De ambitieuze be geleider van Casino 2 demonstreert op de foto hoe het ook kan.... Op de foto staan v.l.n.r.: Matthijs van Es, Martijn Beers, Sieme Zijm en Auke Vermeulen. Gehurkt: Martijn Bos, Kasper Zijm, Al- fons van Heerwaarden en Jeroen Smit. Hun teamgenoot Wilbert Loef ont breekt. IFoto Gerard Timmerman) In 1928 trouwde Van Egmond met de bakkersdochter Riet. Daar ging een roe rige verkeringsperiode aan vooraf. „Er waren nog zoveel meer leuke meisjes, nietwaar." Hij kocht een huisje in Eier- land met zes bunder land. Overdag wer ken als knecht, 's avonds voor zichzelf aan de gang. „Ik weet nog dat ik een keer samen met mijn vrouw in het maanlicht een half bunder bieten heb gerooid. We konden het daggeld niet missen. Mijn vrouw kon goed sparen. Soms vond ik haar wel eens te zuinig. Maar ze heeft er wel voor gezorgd dat we zover zijn gekomen." AUTOPED Tienhoven, de grote boerderij bij De Waal, was van meester Keijser. Hij leer de Sijp van Egmond kennen en vroeg na enige tijd of hij Tienhoven wilde pach ten. Dat was in 1952. „Ik heb er niet lang gewoond. Toen Keijser stierf bleek hij alles aan de Gollards te hebben ver maakt." Van Egmond kocht de gebou wen en liet alles in 1957 over aan zijn zoon Niek. „Het was een grote boerde rij en toen onze zoon en dochter het huis uit waren zaten wij met z'n tweeën in dat grote pand. Ik zei wel eens tegen moeder: je krijgt een autopedje van me. Het was meer dan twintig meter van achter naar de voordeur." Van Egmond zegt meer vee-liefhebber te zijn dan zijn zoon. „We hebben van alles wat gehad: melkkoeien, opfokvee, varkens... Soms kwam moeder 's avonds naar de stal en dan zat ik op een krukje in de stal een sigaar te roken en te ge nieten van de aanblik van die rustig her kauwende koeien. Zo mooi is dat." TEVEEL IMPORT Sijp verhuisde naar De Waal en had het er best. ,,'s Avonds zaten we met alle maal buurtbewoners gezellig te keuve len op een stoepje. Dat is nu niet meer, er zit nu zoveel import." Het plan om bejaardenwoningen te bouwen in De Waal stond hem wel aan, maar hij was het absoluut niet eens met het idee om die aan de rand van het dorp te situeren. „Ik heb er voor ge vochten om ze middenin het dorp te krijgen. Helemaal niet met de bedoe ling er zelf een te betrekken, maar zo kwam het uiteindelijk wel af. Maar toen ik er pas woonde, wilde ik wel weer te rug. Het was hier zo stil. Nu weten ze me hier wel te vinden." din op vakantie, daar ontmoette ik Hen ry. Hij bleek van Texel te komen, daar had ik natuurlijk nog nooit van ge hoord. Een paar weken later, toen ik een keer een lang weekend vrij had besloot ik om dat in Nederland door te bren gen. In het achterhoofd had ik die jon gen van Texel, hij had immers gezegd dat ik, als ik in de buurt was, zeker langs moest komen. Ik heb daar drie dagen gelogeerd en hij heeft me heel Texel la ten zien. Hij was bezig om er een restaurant te openen en vroeg me of ik in de komende zomer bij hem zou wil len werken. Wérken, dat leek me wel wat. Ik had nog nooit gewerkt. Het duurde twee maanden voordat ik mijn moeder had omgepraat. Zij zag er niets in dat haar zeventien jarige dochter tij delijk in Nederland wilde verblijven. Zij dacht aan prostitutie en drugs maar uit eindelijk zei ze, je gaat maar. Ik kwam op Texel, drie dagen later ging de pizze ria open en ik aan het werk. En dat doe ik nog steeds." „Feitelijk heb ik, voor de tijd dat ik hier alweer woon, te weinig gezien van het eiland. Maar ik weet nog goed welke dingen me direct opvielen. Het land was goed bewerkt was en er stond mooi gewas een erg rijke indruk maakte dat op me. Die indruk kreeg ik niet van de mensen. Over het algemeen vind ik de meesten hier slordig gekleed. Dat zul je in Colombia nooit zien. Zelfs de armste arbeider zorgt ervoor dat hij er buiten altijd schoon en verzorgd uitziet. Thuis gaat het nette pak dan wel weer uit... Wat ook direct opviel, alles is zo klein en gezellig. Ik vond de kleine dorpjes erg sprookjesachtig. Nog steeds, maar je went eraan. VERDRIET Hoewel Sijp van Egmond een vrolijk mens is, heeft hij ook een hoop verdriet meegemaakt. Zijn vrouw kreeg een dubbele beroerte en hij heeft zeven jaar voor haar gezorgd. „Ik liet haar nooit al leen. Soms ging ik even weg als mijn dochter er was om op haar te letten. Ik weet nog dat ik op een avond naar voet ballen op de televisie zat te kijken. Zij wou naar bed, maar wilde niet dat ik haar hielp. Ze was aan het modderen met haar jurk, dus ik stond toch op om te helpen. Ze werd kribbig en zei dat ik haar de volgende morgen maar naar het Verpleeghuis moest brengen. Ik deed net of ik ook boos werd en zei: da's goed, morgenochtend om zeven uur. 's Nachts kon ik niet slapen. Ineens voel de ik een hand langs mijn hoofd strij ken. Ze vroeg of ik nog wakker was. En toen zei ze: je brengt me toch niet echt weg? Dat deed me zo zeer. Ze is drie jaar geleden hier thuis overleden." ZELF KOKEN Van Egmond heeft het erg moeilijk ge had met de dood van zijn vrouw. „Nóg wel hoor. Je moet zoiets hebben meege maakt om te weten hoeveel pijn het doet. Maar ik heb me leren redden. Ik heb veel steun gehad aan mijn kinde ren." Hij heeft tijdens de ziekteperiode van zijn vrouw leren koken en doet dat iedere dag trouw voor zichzelf. („Een fluitje van een cent") Op zijn brommer gaat hij naar Den Burg om boodschappen. „Hij is zo af gesteld dat hij niet harder dan dertig ki lometer kan. Dan hoef ik geen helm op. Dat wil ik niet. Nee, niet omdat ik ijdel ben, maar anders loop je tijdens het boodschappen doen altijd met dat ding in je vingers. Want als je 'm aan de bromfiets laat hangen is ie weg. Trou wens, dertig kilometer gaat me hard ge noeg." NIET EENZAAM Reizen is een hobby van de Waalder. „Er kan geen bus naar de overkant gaan, of ik zit erin. Lang geleden ben ik eens naar een keuring in Utrecht geweest. Dat was ook met een bus en toen ging er ook een oude boer mee. Toen we te rug moesten was hij spoorloos. De chauffeur had haast, want die moest de boot halen. Na veel gezoek vonden we hem en ik weet nog dat ik toen zei: wat moeten zulke oudé mensen van tachtig nou nog met zo'n busreis mee. Nu ben ik potverdorie zelf 91 en moet je eens. kijken!" Van Egmond krijgt geregeld bezoek van kinderen, kleinkinderen en verdere ge neraties. Ook de dorpsgenoten weten hem te vinden. „Ik snap het soms niet, ze denken zeker dat ik hulp nodig heb of zo. Lief bedoeld hoor, maar ik red me best. Ik ben wel alleen, maar helemaal niet eenzaam." gaten, er staan verkeerslichten en bor den die de goéde weg aangeven, de post wordt op tijd bezorgd, water komt gewoon uit de kraan...dat zijn voor jul lie normale dingen maar in Colombia werkt dat niet altijd zo perfect." Maatschappelijk is Patricia volledig geïntegreerd maar het vele werken blok keert een deel sociaal leven. „Ik vind het heerlijk om zoveel te werken maar het betekent wel dat ik bijna nergens anders aan toe kom. Het sociale leven is hier makkelijk en gemoedelijk. In de tijd dat ik hier woon heb ik nog nooit enige vorm van discriminatie ondervon den. Aan de overkant wordt ik weieens voor 'vieze Turk' uitgemaakt. Woédend maakt dat me." Het veilige gevoel dat Texel haar geeft noemt ze een van de belangrijkste din gen. „In Bogota leefde ik voortdurend met gevaar, 's Avonds alleen op straat lo pen was er niet bij. Hier leven geeft me een enorm gevoel van vrijheid, ik hoef niet bang te zijn." Zaterdag 8.00 u. Typisch Texel, met de Texel-agenda 10.00 u. Bedrijven voor bedrijven, muziek met de vakaturebank. 12.00 u. Goedemiddag Texel, lunchprogramma met het Weetje van de Week. 14.00 u. C&N Presents, nieuwe formule, ge maakt door Clark de Boer en Niels van Heerwaarden. Het programma richt zich op luisteraars in de leeftijd van 15 tot 35 jaar. Dit Veronica-achtige „pro- dukt" is ontstaan uit een samensmel ting van Friday Night Fever en Onzin op zaterdag. Het programma C&N Presents wordt flitsend gepresenteerd, bevat afwisselende muziek en een kri tische noot op Texelse en landelijke aktiviteiten. Verder het laatste Texelse filmnieuws, de nieuwste trendy woor den n een verborgen boodschap! Ook te beluisteren op vrijdag! 16.00 u. WAT, Wild, Aantrekkelijk en Trendy. 17.00 u. The Music Cube, muziekprogramma. 19.00 u. De dansbare 21, swingende muziek. 21.00 u. Vroeg naar de kroeg, met informatie over het Texels uitgaansleven. 23.00 u. Radio 10 Gold. Zondag 9.00 u. Klassiek op zondag, klassieke muziek. Kerkdienst uit Batisten kerk. 11.00 u. Vlaswiek, muziek en poëzie. 12.00 u. Natuurwijzer, informatief natuurpro gramma met informatie uit EcoMare. 13.00 u. Populaire muziek. 14.00 u. Een plaatje en een praatje, belpro- gramma. 15.00 u. Non-stop Nederlandstalig, muziek. 16.00 u. Sportlokaal, sportverslagen en in terviews. 18.00 u. Time travelling, muziek door de tijd. Op zondag 11 oktober speelt Sjoerd Pleijsier in Klif 12 in Den Hoorn de to neelmonoloog „Turks Fruit" naar het boek van de op Texel wonende Jan Wol kers in de regie van de pool Zdzislaw Wardejn. In 1969 schreef Wolkers deze liefdesgeschiedenis van een beeldhou wer en een mooie vrouw, een boek dat bij de verschijning nogal wat stof deed opwaaien. De expliciete beschrijving van hun liefdesleven was vaak genoeg onderwerp van heftige discussies. De roman is in zeker tien andere talen en even zovele landen uitgebracht. Om 23 jaar na de publikatie en 20 jaar na de verfilming hier van een toneelsolo uit te brengen moet je toch wel ver domd veel lef nodig hebben. Je zult een heel ander gezichtspunt moeten kiezen of je moet zo krachtig zijn, dat hij in elk geval boven de filmbeelden kan uit stijgen. Sjoerd Pleijsier neemt die vrijwel onmo gelijk lijkende taak op zich en het lukt hem zonder meer om de gestalte van de beeldende kunstenaar, de ik-figuur van het verhaal, een eigen kleur te geven. Waar Rutger Hauer in de film destijds vooral de mooie en ruige bink uithing, speelt Pleijsier een meer ontroerende, schoffieachtige versie van de hoofdper soon. De liefde van de kunstenaar voor zijn Olga weet hij op een indringende wijze neer te zetten. Hij maakt de (lijfe lijk) naar liefde hunkerende beeldhou wer, die zijn sexuele verlangens voor Olga maar moeilijk onder stoelen of banken kan steken, tot een innemende 'toffe' jongeling met een warm hart. 19.00 u. Lokaal kabaal, jeugdprogramma met muziek 20.00 u. Dubbel Bert, muziek met het „te gek voor woorden-nieuws" 22.00 u. Radio 10 Gold. Maandag 18.00 u. Symphonica, klassieke muziek. 19.00 u. Radio 10 Gold. Dinsdag 18.00 u. Bonte dinsdagavond, verzoekplaten. 19.00 u. Raad en Daad, politiek programma. 1930 u. Raadsvergadering, live vanuit het ge meentehuis. 23.00 u. Radio 10 Gold. Woensdag 18.00 u. Eigenwijs, geestelijk kinderpro gramma. 19.00 u. Onder de toren, geestelijk pro gramma. 19.45 u. Gelezen verhalen. 20.00 u. Radio 10 Gold. Donderdag 18.00 u. Country time. 19.00 u. Texel totaal, Texels nieuws- en actuali teitenprogramma. Rubrieken, discus sies en muziek. Iedere week de weersverwachting voor het komend weekend, verzorgd door Ed de Bruin vanaf vliegveld Texel. En natuurlijk de vaste rubriek „Het lopend vuurtje", overgenomen van Zomer '92, met nieuws uit de dorpen. 20.00 u. Radio 10 Gold. Vrijdag 18.00 u. Elck wat wils, verzoekplatenpro- gramma. 19.00 u. Paradijsvogels, koopavond-muziek. 20.00 u. C&N presents, nieuwe formule, (zie zaterdag). 24.00 u. Radio 10 Gold. Geen tierelantijnen, geen snelle shots en harde muziek, maar vooral toewij ding en begrip voor de tekst maken de ze solovoorstelling tot een bijzondere belevenis. Sjoerd Pleijsier speelt een man die aan zijn publiek een bekentenis aflegt en zichzelf geheel bloot geeft. Een man in een gesloten situatie, alsof hij in een kooi in de dierentuin zit. Wolkers zelf zag Turks Fruit in zijn huis kamer hier op Texel. Pleijsier speelde zijn voorstelling daar speciaal voor de schrijver en zijn vrouw. „Hij was zeer enthousiast, terwijl het helemaal niet goed ging. Spelen in een huiskamer, met veel te veel licht, en dan nog voor de man die het allemaal geschreven heeft en die ik al jaren lang bewonder, dat is een nerveuze situatie!" Zondag 11 oktober, Klif 12, Den Hoorn, aanvang, 20.30 uur, entree f15,00, vriendenprijs f12,50, tel. 19633 (diner of een pannekoek vooraf mogelijk). Laten we eerst even duidelijk stellen wat een Glipper is. Een Glipper bestaat uit een witte boterham, besmeerd met roomboter. Daarop komen twee vers gebraden plakken rosbief. Dan de helften van een hard gekookt ei, gegarneerd met mayonai se. Ernaast ligt een blaadje knapperige sla, een stukje tomaat en een gedeeltelijk ingesneden augurkje. Zout en witte peper in glazen potjes erbij. De Glipper hoort gegeten te worden aan het einde van Ouwe Sunderklaas, vlak nadat men de Stof hoek in de Lindeboom heeft verlaten. Door de klapdeur gaat men naar de serre, neemt plaats aan een van de tafeltjes en bestelt de Glipper. Zo hoort het. Laat ik dus nooit meer een variant merken. Bruin brood bijvoorbeeld of een plak ham. Ketchup mag absoluut niet en wie heeft die witte emmers met tijdsbestendige kwakken huzarensalade uitgevondenIk wil geen uit een pot gerukte mix van wit te kool en wortel, die eerst door een papierversnipperaar zijn getrokken. Culinaire smeerlapperij is het. U mag culinair wat mij betreft ook vervangen door cultureel, want nu we het toch over Glippers hebben, de Stofhoek moet terug en de Eiervei- ling wordt weer schouwburg. Beseft u wel dat de verbouwing van de Lindeboom, de verloedering van de Glipper en het verdwijnen van UDI direkt met elkaar te maken hebben D. WITTE ROEPER Er bestaat een misverstand dat zowel door de eilanders als de buitenwacht in stand wordt gehouden, namelijk dat er op Texel geen buitenlanders zouden wo nen. „Wij hebben maar één Marokaan en die is heel erg geintegreerd", heeft menig Texelaar tegen ongelovige overkanters uitgeroepen. Mis. Er wonen wel degelijk 'vreemden' op het eiland - natuurlijk overkanters maar ook mensen die uit een voor ons vreemde cultuur komen. In en serie gesprekken worden deze mensen belicht. Wat voor soort leven hadden zij in hun vorige woonplaats en hoe hebben zij de overstap ervaren? Hebben ze het gevoel dat ze volledig door de Texelaars geaccepteerd worden? Op verzoek van de Werkgroep Anti Discri minatie publiceert TC3 een serie portretten met als motto: wat van ver komt hoeft niet altijd vreemd te zijn. In deze negende aflevering is de van oorsprong Colombiaanse Patricia Kuijper- Barreto (26) aan het woord. Zij woont sinds acht jaar op Texel. „Er zijn natuurlijk veel practische ver schillen. Hier zijn goede wegen zonder Marija

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 7