Mosselvisser krijgt na slechte jaren weer hoop ndernemersduo zet iorteerbedrijf op Vliegbewegingen trvicebus gemeente We markt Ondernemers willen krachten bundelen jegens overheid Cursus typen Dit seizoen weer ouderwetse zaadval Slager Appie Pinkse wint zilveren speld tekenden ontwerp Stuurfout: auto over de kop 193IRIJDAG 9 OKTOBER 1992 TEXELSE COURANT PAGINA 9 'een nieuwe servicebus kan de nnische dienst van gemeentewer- zich sinds deze week volledig ge leerd over het eiland verplaatsen, öus betekent een hele vooruit- '3 voor het onderhoudsteam dat 'tot dusver moest behelpen met eenvoudige truck. De dienst dt zich bezig met onderhouds- «aamheden aan rioolgemalen, 'tnasten, gymnastiekzalen en ge wen van de gemeente. De wagen !r|der meer uitgerust met een klein Sftijn onderdelen, allerlei gereed- •P en een takel. De totale inves- r9 voor de Citroën, die door =9e Nagy uit De Koog werd gele- bedraagt circa f30.000,-. lanege Akenburg wordt op zater- '31 oktober weer de jaarlijkse markt gehouden. Wie wat te '°Pen heeft kan een staanplaats ^3 f17,50. Wie gebruik wil ma- 'an een kraam van De Bolder f17,50 plus 727,50. Stroom- -oiting is tegen vergoeding mo- "pbouwen van de staanplaatsen J'om 13.00 uur en de markt J,9eopend om 14.00 uur. 'even kan bij Peter Dros in de ma- telefoon 14490 of bij Ria Bak loon 17339. Open brief aan de gemeenteraad en het college van Burgemeester en Wethouders. Hoewel ik mij, ook door gebeurtenis sen in het recente verleden, realiseer dat een eenmansactie als deze inge zonden brief misschien niet het ge wenste effect sorteert, wil ik u als bestuurders van de gemeente Texel toch nog eens wijzen op een paar feiten aangaande het vliegveld. Zonder een behoorlijke inspraakproce dure is in het nieuwe Recreatieba sisplan het maximale aantal vlieg bewegingen haast geruisloos van 23.000 naar 43.000 gebracht. Beseft u de ongehoorde toename van het lawaai die hiervan het gevolg zal zijn? Deze 43.000 bewegingen zullen voor het overgrote deel, laten we zeggen 30.000, plaatsvinden in zes maanden tijd, gedurende voorjaar en zomer. Bij een gebruik van het vlieg veld van 8.00 uur 's morgens tot 20.00 uur 's avonds, zoals gebruike lijk is, betekent dat een constante belasting van 5000 vliegbewegingen per maand, ofwel 160 per dag, ofwel 13 per uur, ofwel elke 414 minuut een vliegbeweging, met topdruktes in het weekeinde en in de maanden juni tot en met september. Afgezien van milieu-effecten als groeiende verontreiniging van onze schone Texelse lucht, verdere aan tasting van stiltegebieden als de Sluf ter en de Muy, zal door deze toename een belangrijk deel van het woon- en recreatiegenot op Texel ver der en blijvend worden verstoord. Als de betrokken wethouder het wel nodig acht om, voor de niet zo ingrij pende aanpassing van de Postweg, een hoorzitting te houden, waarom dan niets van dit alles voor een zo drastische verhoging tot 43.000? En wat voor verdere ongewenste ne veneffecten denkt u dat van deze uit breiding het gevolg zullen zijn? Alleen verlies aan bouwlocaties in de omge ving van het vliegveld, of ook nog de extra kosten voor verplichte geluids isolatie? Heerst er bij u dan nog steeds geen bezinning op de kwaliteiten die we nu nog hebben, maar dreigen te ver liezen door maatregelen als deze, door van 23.000 naar 43.000 vlieg bewegingen te gaan. Het handhaven van deze beoogde uitbreiding staat lijnrecht op de groei ende tendens het aantal slaapplaat sen te bevriezen en uw verwoede pogingen in Den Haag om de over last van mililtaire vliegbewegingen op de Vliehors te beperken. Rien Mast, Zuid-Eierland Het Texels Verbond van Onderne mers doet pogingen om de belangen van het bedrijfsleven beter onder aandacht te brengen bij het gemeen tebestuur. Deze week werd van ge dachten gewisseld met raadsleden en volgende week gaat TVO om ta fel met andere Texelse organisaties die zich voor ondernemers inzetten, zoals Horeca, vissersvereniging DETV, De Koog Badplaats, Recron en GroëT. Ook in gevallen dat de gemeente niet de opponent is, maar een andere overheid, instelling of bedrijf (bijvoor beeld Teso inzake de tariefsharmoni satie), kan een bundeling van krachten voor het totale Texelse be drijfsleven nuttig zijn. „Vaak zijn an dere organisaties met dezelfde zaken als TVO bezig", verklaart TVO- voorzitter Ko Vinke. „Met een geza menlijke opstelling valt misschien meer te bereiken. In elk geval kunnen we dan voorkomen dat partijen tegen elkaar worden uitgespeeld." Wat dat laatste betreft houdt de TVO-voorzitter zijn hart vast inzake de verdeling van de nog resterende toeristische slaapplaatsen. Dat was dan ook een van de discussiepunten tijdens het gesprek met de raadsfrac ties. Aanwezig waren de fractielei ders van VVD, PvdA, Texels Belang en Groen Links. CDA-afgezant Gelein Jansen en Jan van Asselt waren ver hinderd deel te nemen. Ogb omhoog Andere punten waren o.a. het ge meentelijke aankoop- en aanbeste dingsbeleid (TVO vindt dat de gemeente meer werk door Texelse bedrijven moet laten doen) en de ge meentelijke belastingen. TVO pleit voor een lichte verhoging van de onroerend-goedbelasting (ogb), waar door extreme stijging van de precari orechten achterwege kan blijven. Vinke: „Beoordeling naar economi sche waarde is reëel. Verdubbeling van tarieven, zoals nu al enkele jaren achter elkaar gebeurt met de precari orechten, wekt echter irritatie." Hoewel geen concrete afspraken zijn gemaakt, werd de gedachtenwisse- ling door de betrokkenen als erg nut tig ervaren. Een 25-jarige man uit Den Burg is in de nacht van maandag op dinsdag met zijn auto over de kop geslagen op de Postweg. Hij bleef ongedeerd. De wagen was total loss. De man reed in de richting van Den Burg over de weg die momenteel we gens werkzaamheden voor verkeer is afgesloten. Vlak voor de rotonde kwam de auto met de rechterwielen in de berm. Door een abrupt stuur- correctie raakte de wagen in een slip, raakte een bord en een hek en sloeg over de kop. De automobilist wist zichzelf te be vrijden en liep naar De Koog. Hij heeft zich later in de nacht bij de po litie gemeld. In veel beroepen is het onontbeerlijk om een typediploma te bezitten. Vooral voor degenen die een beroep in de administratieve sector zoeken, wordt daarom een cursus machine- schrijven gegeven door de Open School Texel. Na zestien lessen van twee uur kan een examen worden afgelegd voor een landelijk erkend praktijkdiploma. Er wordt twee keer per week les ge geven. Deelname staat open voor iedereen die bij het arbeidsbureau als werkzoekende staat ingeschreven. De lestijden zijn: maandagavond van 19.00 tot 21.00 uur en donderdag middag van 13.30 tot 15.30 uur. De eerste les wordt gegeven op maan dag 26 oktober. De kosten voor deze cursus bedragen 780, Voor nadere informatie en aanmeldingen: Mijkje Uittenbogaard, telefoon 14203 of 10233. brengen nu al volgroeide mosselen aan de markt. Een lucratieve handel, want de klant moet aan de kraam gauw 713,- neertellen voor een portie mosselen. Hun schelpen zijn nauwe lijks veertien maanden oud en dat is opmerkelijk snel, want bij de gangba re cultuur zijn de mosselen pas na tweeëneenhalf jaar oogstbaar. Ook Dirk Slik past de hangcultuur toe, maar zijn produkt is nog niet rijp genoeg. „Dit jaar heb ik een kleine hoeveelheid jonge mosselen op een kweekperceel gezaaid. Nu zijn ze eigenlijk nog te klein, maar als ze flink doorgroeien kan ik misschien nog oogsten. Helaas is de kans daar op klein." Wel heeft Slik goede hoop de ko mende jaren een ouderwetse hoe veelheid mosselen te kweken. Met zijn kotter, die vorig jaar de haven niet uit is geweest, maakte hij dit jaar enkele tochten over het wad. „Je moet toch een beetje de hoogte en de breedte houden met het vak." Dit jaar blijkt er ruim voldoende zaad te zijn gevallen. „Als het broed goed door de winter komt en we voldoen de mogen vangen om in de kweek- gebieden uit te zaaien, zijn er straks weer voldoende mosselen in de Wad denzee voorradig. Ook voor de eide- reenden. Ik hoop dat ik volgend jaar geen mossel meer hoef aan te kopen en mijn eigen handeltje kan bedrui- Appie Pinkse uit polder Het Noorden heeft zich de beste leerling van de 3-jarige slagersvakopleiding regio Noordholland Noord getoond. Van de tientallen examenkandidaten behaalde hij de beste cijfers voor de examens en kreeg als beloning de zilveren speld. Als gevolg hiervan mag Pinkse (30) zijn school vertegenwoordigen op het Nederlands kampioenschap dat op 11 maart in Utrecht wordt ge houden. Hij krijgt van school een speciaal trainingprogramma om het uitsnijden van runderen en het ver werken tot kant-en-klare vleeswaren te perfectioneren. Pinkse is werk zaam bij Slachtplaats Den Burg en gaat wekelijks een dag naar school. „Aan mijn baas Aad van Heerwaar den heb ik veel te danken. Naast de ze opleiding bracht hij mij intern de kneepjes van het vak bij. Op school viel mijn prestatie erg op, want het is ongebruikelijk dat iemand met een grossiers-achtergrond de zilveren speld in de wacht sleept. Meestal gaat de onderscheiding naar een win kelslager, omdat die ervaring heeft met het afwerken van het vlees zo dat het voor winkelverkoop geschikt is. In tegenstelling tot wat bij andere grossiers gebruikelijk is, doen we bij Slachtplaats Den Burg echter alles van begin tot eind." Appie Pinkse was oorspronkelijk op geleid voor restaurantkok maar kreeg via een baantje als supermarkt-slager de smaak van het slagersvak te pak ken. Hij zet zijn succesvolle omscho ling momenteel voort met de 1-jarige opleiding worstbereiding en bedrijfs- beheerder. „Ik wil alle papieren ha len", aldus de zelfbewuste vakman. Collega Sander van Heerwaarden, zoon van Aad, zit hem op de hielen. Sander toonde zich eveneens de bes te leerling van zijn klas en lijkt een goede kandidaat om volgend jaar de zilveren speld te veroveren. „Voor mij is het een kwestie van de broek heel houden." Mosselvisser Dirk Slik uit Oudeschild tuurt vanaf zijn kotter „Nooit Volmaakt" mistroostig over de Waddenzee. Net als vorig jaar viel er door het uitblij ven van zaadval voor hem op zee geen stuiver te verdienen. Dit jaar kwam de vermeerdering van de schelpdieren weer op gang en heeft de visser goede hoop dat ook voor zijn bedrijf het tij komend jaar zal ke ren. „Tot die tijd houd ik mijn klan ten te vriend met mosselen die ik zelf moet aankopen." Slik heeft een naam hoog te houden. Om een zuivere smaak aan zijn mos selen te geven laat hij ze groeien in speciale kisten zodat ze niet met de modderige zeebodem in aanraking komen. Vorig jaar ontbraken echter de jonge schelpen die zich in de kisten moeten ontwikkelen. Door on verklaarbare oorzaak bleef de mossel- zaadval in 1989 en 1990 achterwege. Van de bescheiden larveval waarvan Grisnigt (rechts) keurt de aardappels in de stofvrije cabine. vorig jaar sprake was, heeft Slik nau welijks kunnen profiteren. „Dat was net voldoende voor een paar kisten. Maar de mosselen daarin zijn nu nog te klein voor consumptie. Eetbare mosselen moeten minstens een leng te hebben van viereneenhalve centi meter. Ik kan niet met ondermaats spul komen aanzetten bij mijn klan ten." Via een collega laat hij mosselen vanuit Zeeland aanrukken. „Maar ze zijn waarschijnlijk wel hier in de buurt gevangen." Hangcultuur Op plaatsen elders in de Waddenzee vangen (Zeeuwse) collega's namelijk wel schelpen van voldoende omvang en met een hoog gehalte aan vlees. „Tja, groei is erg plaatsgebonden en van veel zaken afhankelijk." Zeeuwse vissers die zoveel mogelijk van het in zee zwevende zaad wilden profiteren spanden touwen in het wa ter waarop het zaad zich hecht. Deze zogenaamde hangcultuurkwekers liet voormalige groothandelscen- m in Oudeschild wordt momen t-I de laatste hand gelegd aan een op [>ermoderne aardappelsorteerlijn. machine is ontworpen door Niels orn en Jan Hoedjes en eigendom Sorteerbedrijf Texel BV, een ider uwe onderneming waarvan Jan snigt uit Den Burg en Dennis We- kamp uit Oudeschild woensdag jfê oprichtingsacte ondertekenden. al en et sorteren van aardappelen nam ilderf eel tij'd in beslag", aldus loonwer- Jan Grisnigt, die de oogst tot iver aan zijn bedrijf aan de Haller ver- 9 verwerkte. „De exporteur wil de dappels steeds sneller in huis heb- Omdat we niet meer aan die ag konden voldoen besloten we modernisering over te gaan." Het 0 totdat de situatie in de akkerbouw 9.00 r niet al te rooskleurig is, stond de in vestering waarmee circa 7200.000,- is gemoeid niet in de weg. „Integen deel. Pootaardappelen zijn één van de weinige produkten waarin we onze arbeidsuren nog produktief kunnen maken. Het areaal is stabiel en de kwaliteit is goed. Maar wil je mee doen, dan moet je bijblijven." Samenwerking De schuur van de firma A. Bakker Azn. uit Oudeschild, die als aardap pelopslag in gebruik is, bleek een pri ma ruimte om de installatie te plaatsen. „Omdat we beiden contac ten hebben met agrariërs leek sa menwerking ons een goede zaak. Bovendien is het risico zo gespreid." Aan ontwikkeling van de machine ging veel denkwerk vooraf. „We heb ben heel wat uurtjes overleg gevoerd Appie Pinkse met zijn welverdiende trofee. leggen in het voormalige Groothandelscentrum de laatste hand aan de nieuwe aardappelsorteermachine van Sorteerbedrijf Texel BV. IFoto Gerard Timmerman) met de leveranciers." Tekenaars Niels Koorn en Jan Hoedjes, werkzaam bij fabrikant Compas in Hoorn, zetten hun ideeën op papier. Ze kozen voor een installatie waarop de gesorteerde aardappels in grote bunkers worden opgevangen alvorens ze op kwaliteit worden gecontroleerd. Met transport banden wordt het produkt tot twee maal toe vijf meter omhooggebracht. Aan het eind van de dubbele lees- band vallen de knollen wederom in twee voorraadbakken, die op een la ter tijdstip kunnen worden geleegd in zakken. Een geavanceerde vulinstalla- tie zorgt ervoor dat zo min mogelijk met de zakken hoeft worden gesjouwd. Keuze De moderne werkwijze levert een aanzienlijke arbeidsbesparing op. „We verwachten met een kleine ploeg mensen een verdubbeling van de ca paciteit te bereiken." De machine is zó gebouwd dat mo gelijkheden naar keuze zijn te benut ten. „We kunnen ook met een grote groep mensen aan het werk." Gris nigt denkt dat met de installatie dit jaar de opbrengst van zestig hectare aardappels zal worden verwerkt. „Maar dat kan nog méér worden. De sorteer is gekocht met het oog op de toekomst." Frans Stolk van Cebeco Texel trad op als bemiddelaar en ad viseur bij de aankoop die volgens Grisnigt zo'n twintig jaar mee moet kunnen.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 9