-Nieuwe bibliothecaris Apenbare bibliotheek Landschapszorg in beroep tegen gebruik hondenveld Forse stijging voor recreatiewoningen vijfde keer op Texel Tarieven reinigingsrecht: tm linterprogramma ereniging voor bedrijfsvoorlichting Echtpaar Veeger wint Dammer Voskuil op weg naar kampioenschap College praat met lorpscommissie /an De Cocksdorp VRIJDAG 23 OKTOBER 1992 199 m TEXELSE COURANT PAGINA 5 De werkgroep Landschapszorg Texel vindt dat het Priesveld aan de rand van de Dennen niet langer als trai ningsveld voor honden mag worden gebruikt. Woensdag diende over de ze zaak bij de afdeling Rechtspraak van de Raad van State een beroep. De uitspraak is op z'n vroegst 1 de cember. De Hondenclub Texel houdt op woensdagavond en op zondagmorgen trainingen op het terrein. Ter onder steuning werden schotten, licht masten en bankjes neergezet. Lieuwe Dijksen, woordvoerder van Land schapszorg, vindt dat plaatsing van deze voorzieningen in strijd is met het bestemming (natuurgebied en da- grecreatief gebruik) en dat voor der gelijke voorzieningen een aanlegvergunning verplicht is. Drie jaar geleden drong hij er bij de gemeente op aan de juiste procedure te volgen of de hondentrainingen te verbieden. De gemeente zag echter geen aanleiding de bestemming te veranderden. Landschapszorg ging te gen deze beslissing in beroep. Tijdens de zitting voerde Dijksen aan dat het hondengeblaf de rust in het bos verstoort en de recreatiemogelijk heden van het terrein door de trainin gen zijn gereduceerd. „Bovendien groeien in het natuurgebied zeldzame orchideeën." Volgens een gemeente woordvoerder vinden de hondentrai ningen echter te incidenteel plaats om tot overlast te leiden. En omdat de houten schotten destijds nog ver plaatsbaar waren was drie jaar gele den geen aanlegvergunning nodig. Wegens de geringe hoogte van de lichtmasten zijn die toegestaan. Bo vendien voorziet het trainingsveldje in een behoefte van een stijgend aantal hondenbezitters op het eiland." Antoon Goes, voorzitter van de hon denclub, vindt de kritiek van Land schapszorg onterecht. „Voor ons is de lokatie een ideale stek. We zitten ver bij de bewoning vandaan en val len geen mens lastig. Zondagmorgen beginnen we pas na tien uur. De ge ringe omvang van de voorzieningen is al die ophef nauwelijks waard." De hondenkenners benadrukt dat om overlast door toenemend hondenbezit te voorkomen de trainingen steeds noodzakelijker worden. „Eigenlijk voe den we niet de hond op maar de baas." tt winterprogramma van de Vereni- ig voor Bedrijfsvoorlichting begint aandagavond in hotel „Bosch en ie" met een lezing over „Afvalwa- uit de melkveehouderij - wat doen ermee?" Tegelijkertijd zal worden ■sproken over het met stro afdek- ivan mestsilo's. Inleider is de heer an Broers, medewerker van de DLV Hoorn. maandag 2 november komt de er J. Koning praten over het werk in het Consulentschap voor de ïndbouw in Haarlem. Op 16 novem- is er een teampresentatie vee nderij van de dienst landbouwvoor- iting uit Hoorn. Alle medewerkers ten een korte inleiding houden. ifanderingen in het Landbouwon- wijs worden besproken door de Sr Breebaart, directeur van het 0-C. Alkmaar. Voorts geeft de heer Haan een toelichting op de bege ving van agrarische cursussen. De Sr H. Oosterhuis, directeur van oefboerderij Akkerbouw, spreekt op 'andagavond 30 november over de Staten van het onderzoek. Me- ouw Van Beem komt op dezelfde "ond praten over gewasbe- herming. dualiteiten in de schapenhouderij orden op 14 december besproken *or mevrouw Bijman-Kroon. Op 11 'uari is de jaarvergadering van de leniging; maandagavond 9 novem- er een voorlichtingsavond over Voeding, verzorgd door Cavo- foco. De Texelse dierenartsen ge- 1 op 7 december informatie over Gezondheidszorg van rundvee, 'neraal centraal" wordt op 21 de- mber besproken door de WLTO- en de DLV. 5 bijeenkomsten worden gehouden het appartementenhotel „Bosch en 151 en beginnen om 20.00 uur. Het echtpaar Gerda en Freek Veeger heeft de derde competitie-avond van klaverjasclub Den Burg met 7413 punten gewonnen. Zij zijn hierdoor van de veertiende naar de vijfde plaats opgeklommen. Op de tweede plaats (met 7218 punten) kwamen Henk Bakker en Cees Vinke. Vorige week hadden zij ook een mooie sco re en zij staan nu eerste in het to taalklassement. Op de derde plaats eindigden Frans en Truus Witte met 7116 punten. Freek Halsema en Elly Eelman be haalden de vierde plaats met 6982 punten en met 6948 punten werden Frans Witte en Richard Kleinveld vijfde. Stand na 12 partijen: 1. H. Bakker-C. Vinke 20324; 2. W. Derksen- P. van Heerwaarden 20196; 3. K. van Heerwaarden-R. Caspers 20096; 4. F. Boer-F. Bos 20004; 5. Echtpaar F. Veeger 19937; 6. E. J. Geus-P. de Porto 19542; 7. F. Halsema- E. Eelman 19471; 8. M. Timmerman-A. Ver- muë 19435; 9. H. van Loo-Th. Witte 19399; 10. Echtpaar F. Witte 19316. Victor Voskuil lijkt op weg naar het kampioenschap. Hij gaat fier aan kop met de volle winst uit zes partijen. Tegen Frans Kuiper ontmoette hij zware tegenstand, waardoor hij slechts met een gering voordeel het eindspel inging. Vaardig haalde hij het maximum uit de stelling en sleepte zo toch nog de overwinning uit het vuur. Deze week ging Rinus Vittali er eens goed voor zitten om zijn jeugdi ge opponent enigszins in te tomen. "Dat leek aardig te lukken. Met remise in zicht beging Vittali een onnauw keurigheid, waardoor Voskuil met een kleine combinatie de partij alsnog in zijn voordeel kon beslissen. Goede zaken deed ook Frans Bos, die de sterke Jaap van Heerwaarden wist te verschalken. Gerrit Blom speelde een sterke partij tegen Jos de Wolf. Wim Timmer en Cees Vinke leken af te gaan op een evenwichtige puntende- ling. Na een onachtzaamheid van Vinke kon Timmer alsnog enigszins fortuinlijk de felicitaties in ontvangst nemen. Bart Oosterhof verweerde zich goed tegen Frans Bos, maar moest uiteindelijk toch zwichten voor de ervaring van zijn tegenstander. De uitslagen van 13 en 20 oktober waren als volgt: W. Tïmmer-A. Sijtsma 1-1; J. de Wolf-G. Blom 1-1; F. Bos-J. van Heerwaarden 2-0; G. Vlaming-P. Bakelaar 0-2; V. Voskuil-F. Kuiper 2-0; G. Blom-A. Bruin afgebroken; M. Vittali-V. Voskuil 0-2; A. Sijtsma-J. Nieuwland 2-0; B. Oosterhof-F. Bos 0-2; C. Vinke-W. Timmer 0-2; P. Bakelaar-F. Kuiper 2-0. 8t college vergadert jaarlijks met de ^schillende dorpscommissie. Dit ar is die van De Cocksdorp als eer ie aan de beurt, op maandag a.s. 11 19.30 uur in het Eierlandse Huis ormaal gesproken zijn deze bijeen- imsten niet openbaar. Maar de irpscommissie van De Cocksdorp left b en w verzocht wel toehoor- ïrs toe te laten. Na enige terughou- •ndheid uit angst dat de luisteraars ch ook met de vergadering zullen •moeien en die dus onnodig lang aken, is het college hier toch mee (koord gegaan. 3 dorpscommissie heeft een agenda et dertig onderwerpen opgesteld, earonder: geluidsoverlast door eve- menten in het Eierlandse Huis, re- :nstructie van de Langeveldstraat, inpassing van enkele verkeerssitua- ;s, verbetering van bewegwijzering (woningbouw. rarafgaand aan de vergadering ordt het college op de fiets meege ren rond het Eierlandse Huis en 3 Krim. Tot dusver kent hij Texel alleen van vakantie. „Maar de mensen zijn veel vriendelijker dan in andere toeristi sche kustplaatsjes." Eén van zijn toekomstige taken is de samenstelling van de collectie boeken in de bibliotheek. „Omdat het teveel tijd vergt ze allemaal zelf te lezen proberen we ons met informatiemate riaal een beeld te vormen van de in houd. Verder hangt het af van wat de mensen op het eiland graag lezen. In Venhuizen zijn bijvoorbeeld stree kromans populair. Natuurlijk moet je wel een bepaalde verscheidenheid en kwaliteit in huis hebben. Het is dus schipperen met belangen." Klerk geeft aan bij de boekenselectie goed te luisteren naar de medewerkers waaraan hij leiding gaat geven. Team Het team bestaat momenteel uit zo'n zes vaste krachten en tal van inval lers. Bestuurder Cora de Winter uit De Waal roemt met name de inzet van Nies van Hoorn, die de afgelopen periode het management heeft waar genomen. Dat was nodig na het ver trek twee maanden geleden van bibliothecaris Harry Polman. „We kon den niet zo snel een opvolger vin den." Of de overvloed aan media ten koste gaat van het lezen van boeken, is volgens Klerk nog maar de vraag. „Landelijk gezien neemt het aantal mensen dat boeken leent of koopt af, maar gelukkig blijft de hoeveelheid verkochte boeken constant." Texel steekt in dat opzicht gunstig af bij de rest van Nederland, meent Co- ra de Winter. Een groot deel van de Texelaars is lid van de bibliotheek. Ook financieel gaat het de leeszaal niet slecht. „De gemeente is zich er van bewust dat de bibliotheek zowel naar de Texelaar als naar de toerist een belangrijke voorziening is. Aan de andere kant kunnen we met minder geld de zaak niet draaiende houden." Plannen De bibliothecaris zit nu al vol plannen voor zijn nieuwe betrekking. „Met projecten in het basis- en voortgeze- tonderwijs wil ik de schooljeugd meer interesseren voor literatuur." Ook zet hij zich in voor andere initia tieven. Zo kunnen liefhebbers van het werk van Midas Dekkers in maart hun hart ophalen. Het bestuur heeft de schrijvende bioloog weten te strik ken voor een lezing in de bibliotheek. Bestuurder Cora de Winter is getrof fen door het enthousiasme van de nieuwe bibliothecaris. „Hij is op zoek naar een huis op het eiland. Dat geeft aan dat hij vastbesloten is zich blijvend te vestigen." De Klerk komt vergezeld van echtgenote en zijn twee kinderen naar Texel. Wielklemmen. De gemeente is druk bezig met een voorstel voor het invoeren van wielklemmen. Deze zul len worden gehanteerd door de ge meentelijke parkeerwachter en de politie. Het uitgewerkte plan zal begin 1993 aan de raad worden aan geboden. Bungalowterreinen betalen straks 20 meer reinigingsrecht omdat de bezetting van de onder komens gedurende het jaar is toegenomen. (Foto Tessa de Graaft) De nieuwe tarieven van het reini gingsrecht voor komend jaar zijn be kend. Eenpersoonshuishoudens gaan f246,- betalen en meerpersoons f396,-, stijgingen van resp. f33,- en f52,80. Met de achterliggende ge dachten dat het aantal weken dat ze worden verhuurd de laatste jaren is gestegen, worden de recreatiewonin gen fors zwaarder beiast: f295,20, een toename van f82,20. Omdat de exacte gegevens over de kosten van de verwerking even op zich lieten wachten, is nu pas bekend hoe hoog het reinigingsrecht wordt. Gemeente Texel hanteert een kosten dekkend tarief en ging er vanuit dat de stijging ten opzichte van dit jaar tussen de f40,- en f 60,- zou wor den. Dat is aardig uitgekomen. Door het heffen van een kostendek kend tarief is weinig ruimte om de bedragen nog enigszins omlaag te krijgen. Toch kwam de gemeente met vijf alternatieven op de proppen, die verschillende uitkomsten bieden. Ge kozen is voor een tarief waarin een gemeentelijke bijdrage van f50.000,- is verwerkt, een stijging van 20 voor recreatiewoningen en een mi lieubelasting van f14,- per ton aange leverd afval, die overigens nog niet is ingevoerd. Kostendekkend De vraag rijst waarom de gemeente, die toch een behoorlijke reservepot (1,1 miljoen) 'over heeft, dit geld niet gebruikt om de hoge reinigingstarie ven te verlagen. Wethouder Dirk Terpstra: „In het collegeprogramma staat dat we kostendekkende tarie ven nastreven. En dan kan je dus geen geld van de algemene reserve aanwenden voor een verlaging. Dat zou trouwens toch maar uitstel van executie zijn, want volgend jaar zit je voor hetzelfde hoge bedrag." Klap harder? Om de stijgingen die voor volgend jaar worden doorgevoerd ongedaan te maken, zou f300.000,- nodig zijn. „Maar de verwerkingskosten stijgen nog steeds, dus dat zou de klap van het jaar erna alleen maar harder ma ken", aldus de wethouder. Toch heeft het college besloten het leed met f50.000,- te verzachten voor de bur gers. „Maar dat is een ander ver haal", legt de wethouder uit. „In '91 hielden we f300.000,- over op de reinigingsrechten. Halverwege dit jaar vielen de verbrandingskosten tegen en hebben we f200.000,- van het bedrag daarvoor aangewend. Daar naast is er f40.000,- gegaan naar de firma Witte-Spigt voor het ophalen van oude metalen. We hebben beslo ten f50.000,- ten goede te laten ko men aan de burgers. Dat scheelt maar weinig per aanslag." In het tarief is rekening gehouden met een milieubelasting, waarvan het nog niet zeker is of deze daadwerke lijk wordt ingevoerd. Terpstra: „Zo niet, dan is er niets aan de hand en hebben we een voorschotje op de stijgingen voor '94. Als het wèl ge beurt voorkomen we tekorten door de heffing nu al in te voeren." Schrijven voor gevangenen Amnesty International is een onaf hankelijke, wereldwijde beweging die werkt voor de vrijlating van gewetens-gevangenen. De Texelse werkgroep van Amnesty International heeft voor deze maand de volgende brieven gemaakt: In Zuid-Korea voor Suh Kyung-won. Deze 55-jarige parlementariër zit een gevangensstraf van tien jaar uit, om dat hij zonder toestemming .Noord- Korea bezocht en met Noord- Koreaanse functionarissen heeft gesproken. Hij is een gewetens gevangene. Suh Kyung-won was ac tief in de boerenbeweging en werd in 1982 voorzitter van de katholieke boerenbond. De tweede brief is voor Selahattin Simsek uit Turkije. Deze 37-jarige Koerdische onderwijzer zit al meer dan 12 jaar in de gevangenis. Na een zeer oneerlijk proces voor een militai re rechtbank werd hij schuldig bevon den aan een roofmoord op een politie-agent. Simsek ontkent elke be trokkenheid bij het misdrijf. Hij zegt dat hij tijdens zijn ondervraging 23 dagen door politie-agenten werd ge marteld. Belangrijke papieren die met zijn zaak te maken hebben, zoals ge tuigenverklaringen, ontving hij pas drie jaar na afloop van het proces. Als u ook voor deze mensen wilt schrijven, kunt u kosteloos voorbeeld brieven ontvangen. Voor brieven en meer informatie kunt u terecht bij: Willem Witte, Oesterstraat 17, Oos terend. Tel. 18870. De Noordhollandse toneelgroep Toer malijn komt zaterdag 31 oktober naar Den Burg. In de Burgemeester De Koninghal voert de groep vanaf 15.00 uur het sprookje „Het dappe re snijdertje" op. Dit sprookje van Grimm laat zien hoe een kleine kleermaker er in slaagt grote proble men op te lossen. Met hun qua kostuums en decors mooi aangeklede voorstellingen is Toermalijn al vijf jaar een graag gezie ne gast op Texel. De groep ziet sprookjes als een belangrijk cultuur goed dat waard is om te behouden en door te geven. Toermalijn, bestaand uit twaalf actëurs en enkele produktiemedewerkers, is ervan over tuigd dat deze traditionele verhalen ook in onze tijd nog veel te zeggen hebben. Oude wijsheden, bijv. het goede wordt beloond, het kwade straft zichzelf, zijn nog steeds ac tueel. Aan de reacties van kinderen in de zaal valt dat te merken. Niet zelden gaat gejuich op als de schurk wordt ontmaskerd. Sprookjes hebben verder als voordeel dat ze goed te volgen zijn. Kleding, types en decor zijn heel beeldend. Toermalijn probeert deze effecten te versterken door van de aankleding veel werk te maken. Hun voorstelling oogt verzorgt en levert de groep tel kens complimenten op. De acteurs worden op het toneel begeleid door levende muziek, gespeeld op bijpas sende instrumenten zoals fluit en lier. Wonderparel In november 1987 maakte Texel voor het eerst kennis met de groep (en andersom) via een optreden in de toenmalige theater-bios De Vergulde Kikkert met het sprookje „De Won derparel". In de eropvolgende jaren speelde Toermalijn achtereenvolgens in De Wielewaal, De Lindeboom en De Koninghal. Financieel is het reisje Texel problematisch. Met name de bootkosten voor het vervoer van de corstukken en andere attributen druk ken zwaar op de begroting. Ook vindt de groep het afhuren van de De Koninghal niet goedkoop. Het stil len van de Texelse cultuurhonger blijkt echter een voornaam argument om toch naar het eiland af te reizen. Subsidie ontvangt Toermalijn niet; en treegelden zijn de enige inkomsten. Prinses „Het dappere snijdertje" begint in de kleine werkkamer van de kleermaker en speelt zich daarna beurtelings af in een geheimzinnig bos en een mooi paleis. De slimme kleermaker trekt de wijde wereld in en beleeft talrijke avonturen. Om met de prinses te kunnen trouwen moet hij eerst twee gevaarlijke reuzen verslaan. De voorstelling is bedoeld voor kinde ren vanaf zes jaar. Toermalijn stelt het op prijs als ouders hun kroost vergezellen, zodat zij kunnen meele ven. Het entreegeld bedraagt f6,-. In lichtingen: tel. 15172, of 072-620230. Kaarten zijn verkrijg baar bij de VVV in Den Burg en bij De Speeldoos, Waalderstraat 17, Den Burg. Tevens aan de zaal op de dag van de voorstelling. Zal snijdertje met de prinses trouwen? Jan Klerk uit Wijdenes (NH) wordt met ingang van 2 november hoofd ian de Openbare Bibliotheek Texel. Het bestuur is bijzonder ingenomen met de nieuwe bibliothecaris die sinds drie jaar de scepter zwaait in sen openbare leeszaal in Venhuizen. Jan Klerk (32) volgde een studie aan ie Frederik Muller Academie in Am- [erdam. Voor zijn baan in de West- h'ese leeszaal voltooide hij een nanagementsopleiding. Oe bibliotheek van Venhuizen, dat n zevenduizend inwoners telt, is ngeveer de helft kleiner dan die op èxel. Maar ik denk niet dat er verder il verschil is tussen beide leesza al", aldus Klerk. „Voornaamste re en om naar Texel te gaan is de Jtdaging om in een grotere biblio- teek te gaan werken. En het feit dat naar een eiland gaat."

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 5