Levendige handel op vlooienmarkt De Koog „Kinderen beïnvloeden koopgedrag van ouders Overleg met Horeca Texel over paracommercialisme Ondanks tegenstand: fooihof op de barricaden voor verhuizing van Aldi Dagmarkt 12,5 jaar op Texel "MriijCMécJirbetirJ" - WEEKEND „WEET JE NOC DIE TIJD VAN VROEGER' PROGRAMMA RADIO TEXEL fessuurwedstrijd Eilandcompetitie volleybal Vergunningen dorpshuizen beperken? Voetbaluitslagen 11.000ste bezoeker Agrarisch museum Voetbalprogramma m, VRIJDAG 23 OKTOBER 1992 i™ PAGINA 9 Clown Confetti wist de kinderen in De Koog dinsdagmiddag mateloos te boeien. Een lekker herfstzonnetje verwelkom de jonge tot zeer jonge marktkooplie den op de vlooienmarkt die dinsdag morgen in De Koog werd gehouden. Het werd een drukke, maar vooral ge zellige vlooienmarkt voor en door kin deren waarbij de organisatie De Koog Badplaats de standhouders had opge roepen er een levendige handel van te maken en voor de beste standwerkers een paar leuke prijzen in het vooruit zicht had gesteld, 's Middags ging alle aandacht uit naar de clown Confetti die de jeugd vermaakte in De Toe komst. 's Morgens waren rondom het plein, langs weerszijden van de straat en on der alle luifels dekens, kleden en zeilen uitgelegd waarop alle mogelijke han delswaar werd uitgestald. Op de vlooi enmarkt was het een drukte van belang met roepende, handelende en rennen de kinderen, vaak angstvallig in de ga ten gehouden door vader en/of moeder. Sommige kinderen hadden zo'n grote omzet dat het winnen van de prijs waar schijnlijk helemaal niet belangrijk was, andere daarentegen deden hun best er toch iets bijzonders van te maken. De kinderen Geense bijvoorbeeld lokten Door Marijke Mulder De Texelse vestiging van de Dagmarkt aan de Weverstraat viert deze week haar twaalfeneenhalf jarig bestaan. De Dagmarkt Texel die op 24 april 1980 in het huidige pand werd geopend, is on derdeel van een grote keten van zeven vestigingen. Om het jubileum luister bij te zetten worden speciale ac tiviteiten gehouden. Het hoogtepunt van de feestactiviteiten is vandaag en morgen. Op vertoon van de kassabon kunnen klanten via een rad van avontuur het aankoopbedrag van hun boodschappen terugwinnen. Bedrijfsleider Klaas van den Berg die zelf zijn twaalfeneenhalf jarig jubileum als bedrijfsleider viert blikt tevreden te rug op de afgelopen periode. „Vroeger werd de nadruk meer gelegd op scher pe prijzen. Nu staat daarnaast de servi ce hoog in het vaandel. Het valt me op kinderen steeds meer meebepalen waar de mensen hun boodschappen doen. Onze winkelwagentjes, speciaal kindermaat gemaakt, vinden grote aftrek." tón den Berg is voorstander van een persoonlijke aanpak. „De sfeer van vroeger, toen mensen nog geholpen werden van achter de toonbank, probe ren we in onze winkel over te brengen door de mensen zoveel mogelijk per soonlijk te helpen." Van den Berg heeft enkele sterke voorbeelden van de servi ce die hij verleent. „Zo kan het wel eens gebeuren dat iemand me 's avonds op belt en vraagt of ik even sigaretten langs wil brengen. En op Tweede Kerstdag heb ik bij klanten die daar erg om verle gen zaten een pak luiers gebracht. Zul ke dingen moeten kunnen." PERSONEEL Sinds de start heeft de supermarkt aan de Weverstraat een zelfstandige slager safdeling waar slager Ott de scepter zwaait. Ook vanaf het begin bestaat de groenteafdeling die wordt geleid door Ruud Gieles. „Het personeelsbestand is de afgelopen twaalfeneenhalf jaar fors gegroeid", al dus Klaas van den Berg. „We begonnen in 1980 met elf man personeel, inmid dels is dit aantal toegenomen tot 22 man, waarvan elf full-time en elf part time. leder heeft zijn eigen verantwoor delijkheid; men voelt zich betrokken bij wat er gebeurt in de winkel, hetgeen de sfeer ten goede komt. Meestal is een su permarkt een doorgangshuis waar men na school een tijdje werkt om dan een andere baan te gaan zoeken. Wij heb ben weinig verloop in personeel, hoe wel ook bij ons de landelijke tendens zich aftekent en het moeilijker wordt personeel te krijgen." TOERISME Klaas van den Berg denkt er niet over naar een vestiging elders in het land overplaatsing aan te vragen. „Het werk hier is elke dag leuk, door de verschil lende mensen om je heen, klanten en personeel. Vooral op Texel omdat je door het toerisme steeds andere men sen over de vloer krijgt." vermomd als twee indiaantjes met tam tamgeluiden de klanten naar hun stand. De jonge dame die voor de slijterij van de Toekomst stond leek wel een volleer de marktkoopvrouw. Ze was zo driftig bezig met het aan de man brengen van koopwaar, dat ze volgens de jury wel de hoogste omzet van de hele ochtend be haald moet hebben. Dat ze niet in de prijzen viel, kwam omdat ze vergeleken met andere kooplieden wat ouder was. Op de inrit bij ABN-AMRO stonden Jesper en Christiaan met een hele bij zondere 'kraam'. Ze hadden niet alleen afgedankte spullen van zichzelf in de aanbieding - dus geen spullen uit de rommelkast van de ouders of van opa en oma- maar je kon ook voor een dubbelt je een kijkje nemen in de kijkdoos of voor twee kwartjes blikgooien. De zelf gebakken cake was overigens ook erg lekker. PRIJSWINNAARS De juryleden en Cees Groenhof uit De Koog en Theaterkenner Cor van Heer waarden uit Den Hoorn beoordeelden de marktkooplieden. De gebroeders De Bruin uit Eierland kregen de derde prijs omdat ze een echte kraam met verdie pingen gebouwd hadden en de op brengst bestemden voor een goed doel, het Nederlands voetbalelftal! De twee de prijs was voor Jennifer-Liza en Philip uit Den Haag die in een heel beschei den hoekje zelf gemaakte wenskaarten en tekeningen verkochten. Zo beschei den als het hoekje was, zo bescheiden dreven ze handel, maar op een dusdani ge manier dat je er niet omheen kon. De enveloppen die ze hadden moeten kopen, werden weer gratis bij de kaar ten aangeboden... Onbetwist winnares echter was Jantien van Aken. Onder de luifel van de Spar had ze een allegaartje uitgestald, datze op een bijzondere slimme manier aan de man bracht. Ze keek de mensen die haar kraam passeerden even aan en wist dan meteen wat ze kon verkopen, waar bij ze met een flinke dosis humor te werk ging. Nu maar hopen dat het vol gend jaar weer hetzelfde weer zal zijn. (CvH) Bijgaande foto is aangeleverd door Dick Lemstra (telefoon 13076). Hij wil graag we ten wie de mensen op deze foto zijn. Het betreft een Texelse familie. Op de foto van de dames voor hotel Texel in een vorige krant is geen reactie geko men. Drie mensen zijn herkend op de foto van de bosarbeiders. Dat zijn: tweede van links P. Visser, vierde A. Barhorst en rechts Jan Boon. RED *N KIND VOOR MAAR VIJFTIENtKS Nêkplanose Stichting VOOR lEPRABESTRUONG LEPRA IS ONZE ZORG! Zaterdag 8.00 U. Typisch Texel, met de Texel-agenda 10.00 u. Bedrijven voor bedrijven, muziek met de vakaturebank. 12.00 u. Goedemiddag Texel, lunchprogramma met het Weetje van de Week. 14.00 u C&N Presents, met een kritsische noot op Teelse en landelijke activiteiten- en het Texels filmnieuws. 16.00 u. WAT, Wild, Aantrekkelijk en Trendy. 17.00 u. The Music Cube, muziekprogramma. 19.00 u. De dansbare 21, met de meest ge draaide platen in de Texelse dico- theken. 21.00 u. Vroeg naar de kroeg, met informatie over het Texels uitgaansleven. 23.00 u. Radio 10 Gold. Zondag 9.00 u. Klassiek op zondag, klassieke muziek 10.30 u. Kerkdienst uit de Hervormde kerk te Oosterend. 11.00 u. Vlaswiek, muziek en poëzie. 12.00 u. Natuurwijzer, informatief natuurpro gramma met informatie uit EcoMare. Special over de natuurvriendelijke tuin. 13.00 u. Populaire muziek. 14.00 u. Een plaatje en een praatje, gasten bij Willem van Leersum deze week: Ge- lein Jansen en Jan van der Pijl, schrij vers van het nieuwe boek „Buurt schappen op het oude land van Texel". Dit boek komt nog vóór Sinter klaas uit. Een gesprek over de Buure- ton, de Temeliers en Gerritsland, de oude Ooster en Westerlaanweg. Voor iedereen die het zich nog kan herinne ren of geïnteresseerd is in de historie van de buurt waarin hij woont. 15.00 u. Non-stop Nederlandstalig, muziek. 16.00 u. Sportlokaal, sportverslagen en in terviews. 18.00 u. Time travelling, muziek door de tijd. 19.00 u. Lokaal kabaal, jeugdprogramma met muziek. 20.00 u. Z.A.P.P. door Marco Veenendaal en Frank Smit. Nieuw wazig programma, in de plaats van Dubbel Bert, maar vol gens de makers nog iets gewaagder. Met de verkiezing van de ZAPP van de week, veel nieuws en vage muziek. Vanavond veel aandacht voor Wampex '92! 22.00 u. Radio 10 Gold. Maandag 18.00 u. Symphonica, klassieke muziek. 19.00 u. Radio 10 Gold. Dinsdag 18.00 u. Bonte dinsdagavond, verzoekplaten. 19.00 u. Radio 10 gold. 20.00 u. Duister,Hardrock en metal door Ge brand Dros. 18.00 u. 19.00 u. 19.45 u. 20.00 u. 18.00 u. 19.00 u. 19.00 u. 20.00 u. 24.00 u. kinderpro- Woensdag Eigenwijs, geestelijk gramma. Onder de toren, geestelijk pro gramma. Gelezen verhalen. Radio 10 Gold. Donderdag Country time. Texel totaal, Texels nieuws- en actuali teitenprogramma. Rubrieken, discus sies en muziek. Radio 10 Gold. Vrijdag Elck wat wils, verzoekplatenpro- gramma. Paradijsvogels, koopavond-muziek. C&N presents, nieuwe formule. Radio 10 Gold. )ndanks tegenstand van het college, ollega-raadsleden en eigen partijge- n, brak Jan Koolhof (CDA) een voor verhuizing van de Aldi naar iet industrieterrein. Zijn argument »as dat daar al zoveel detailhandel rordt gepleegd, dat inperking daar- ffln toch geen zin meer heeft. Daar naast leek het hem een goede nethode om de auto-drukte in het «ntrum te verminderen. Hoewel hij ol vuur pleitte, werd hij onthaald op in storm aan tegengas. Vethouder Barendregt ging gelijk in P de opgelaaide discussie over de- iilhandel op industrieterrein, met iel lagere grondprijzen dan in het jntrum. „Groothandelsactiviteiten ,n toegestaan en detailhandel mag sdat ondergeschikt is aan de ande functie. Tegen de verhuizing van akkers Ijzerhandel, die aan bouwbe- 'iven wil leveren, hebben wij dus Sn bezwaren. Maar de Aldi moet in ft centrum blijven." Koolhof had zich bijzonder sstoord aan een passage in het Mrstel waarbij geopperd wordt dat paardenwei van C. Dros kan wor- Jin bestemd tot parkeerterrein voor Jkker. „De goede man wist van s en ineens duikt zijn naam op in stukken." De wethouder erkende fout en excuseerde zich. „Die issage moet geschrapt. Bakker zal ^f voor parkeergelegenheid moeten ügen." indag wordt in manege Akenburg ;or landelijke rijvereniging De Wad- kuiters en ponyclub De Klepper- is een dressuurwedstrijd gehouden. eerste indoor-wedstrijd van het itoen wordt om 9.15 uur gestart 51 de klasse L1 paarden, de laatste Hbinaties starten rond 17.30 uur. totaal worden 67 proeven gereden tfe klassen B-, L-, M- en Z-paarden Pony's. De jury bestaat uit de he- nA. W. Wijsman en C. Viser en ^vrouw Tasniazof. Publiek is van '•de welkom. De wethouder verklaarde dat er mo menteel alles aan wordt gedaan om sluipende detailhandelontwikkelingen op industrieterreinen in te perken, maar Koolhof vond dat een lachertje. „Dat gaat voor Den Burg al niet meer op. Het is maar net hoe je het wilt uitleggen wat de hoofdfunctie van een bedrijf is. Ik kan er zo een heel zootje noemen die wel degelijk veel aan detailhandel doen. En ik heb daar geen moeite mee. Elders in Nederland zie je ook dat grootwinkelbedrijven uit het centrum verdwijnen naar plaatsen waar ruime parkeergelegen heid is." Barendregt wees hem erop dat dit haaks staat op een uitspraak van de raad van enige tijd geleden. Waarop Koolhof verklaarde dat zijn fractieleden het ook niet met hem eens zijn. „Maar ik denk dat we de gemeenschap er een goede dienst mee bewijzen." Ander terrein? De overige leden van de raadscom missie voor ruimtelijk en huis vestingsbeleid waren het niet met Koolhof eens. Toch deed Jaap Vla ming (Groen Links) hem een handrei king. „Als we doen wat Koolhof zegt wordt het natuurlijk een zootje. Maar misschien kunnen we buiten het cen trum een terrein bestemmen voor grootwinkelbedrijven, waar ze wel de ruimte hebben, maar gebonden zitten aan dezelfde grondprijzen als in het centrum. Dan voorkomen we valse concurrentie, maar verlichten we wel de autodruk." Leegloop Cor Kuip van Texels Belang was van mening dat de Aldi toch al meer ruimte krijgt als Bakker verhuist. Hij en Erna Eelman van de VVD waar schuwden voor leegloop van het cen trum. „Texel moet het toch voor een groot deel hebben van het toerisme. Vakantiegangers, die naast de nood zakelijke boodschappen nog even ge zellig gaan winkelen." Koolhof vond dat maar onzin. „Mensen die bood schappen nodig hebben willen inko pen en wegwezen. Die gaan niet nog even gezellig winkelen. De VVD moet niet zo bekrompen doen...." Ter wijl Eelman rood aanliep door deze aanval, nam wethouder Barendregt haar verdediging op zich. „Ik ben het anders helemaal eens met haar." Waarop Koolhof zei niet anders te hebben verwacht. Barendregt vulde nog aan dat de hoeveelheid industrie terrein op het eiland al schaars is. „Als we dat gaan opvullen met grote winkels en parkeerterreinen blijft er helemaal niets over." Eelman wees Koolhof er ten over vloede op dat er een boete-clausule bestaat voor bedrijven die op het in dustrieterrein worden betrapt op de tailhandel. „Misschien kunnen we hen opdragen alleen zaken in groot verpakking te verkopen of op vertoon van een kamer van koophandel-pas." Maar de CDA-er hief zijn ogen ten hemel en debiteerde: „Maar mijn lie ve mevrouw Eelman, waar blijven we zo met onze vrijheden? Die boete clausule heeft toch nooit gewerkt?" Voor de zaak uit de hand kon lopen kapte de wethouder de discussie af met de mededeling dat de standpun ten hem duidelijk waren. Relatienota. Het college gaat op 4 november in Haarlem praten met ge deputeerde Tielrooy en R. Mentink van BNLF over het relatienota-beleid. Programma dinsdag 27 oktober: Veld A: mannen: 18.30 u. Pilaar-Teso RWS 19.12 u. Meltec/W-RWS Teso 19.54 u. DGM-MaarcoBouw Meltec/W 20.43 u. ABN/Amro-Tevoko '70 DGM 21.30 u. Tatenhove-Cocky's Kaps. ABN 22.18 u. Slock 1-12 Balcken Tatenhove Veld B: mannen en vrouwen: 18.30 u. Ecomare-Garantmarkt NBC 19.12 u. NBC-RaboIJzer Ecomare 19.54 u. Mantje-Haarstudio Leydekkers 20.43 u. Klif 12-Leydekkers Haarst. 21.30 u. Vespertina-Sportshop Klif 12 22.18 u. Eierl. Huis-Westerl. Sportsh. Veld C: vrouwen: 18.30 u. Texèle-Ass. Bremer Cohen 19.12 u. lepe de Boer-Cohen Texèle 19.54 u. Smash 2-Meermarkt lepe de B. 20.43 u. W. Antiek-Smash 3 Smash 2 21.30 u. Slock/v-Rival Smash 3 22.18 u. Zeilmakerij-Ria's Wink. Rival Wedstrijdleiding: let en Willem, tel. 15194. Dinsdag 20 oktober: Texelse Autocentrale-Koogerend 3-0; Kobeko- Graaf Spuiterij 0-3; St. v.d. Woude-F>aal 28 3-0; Slock 1-RWS 2-1; Paal 9-MaarcoBouw 3-0; DGM-12 Balcken 3-0; NBC-Garantmarkt 3-0; LenR-Foto de Waal 0-3; Question- Sportshop 0-3; Vespertina-Haarstudio 0-3; De Vlier-Westerlaken 0-3; Klif 12-7 Provinciën 3-0; Timmers Bakkerij-Ria's Winkeltje 2-1; Cohen-Meermarkt 0-3; Wiersma Antiek-Ass. Bremer 1-2; Slock/v-Smash 3 0-3; Zeilmakerij- Rival 1-2; Beatique Texèle-Nioz 2-1. Zaterdag 17 oktober: Junioren: Tex. Boys C1-JVC C1 1-1 ZAP C1-Texel C1 1-2 Texel B1-ZAP B2 4-2 Tex. Boys C2-Oosterend C1 6-2 BKC C2-Texel C2 2-1 Meisjes junioren: Tex. Boys-Winkel 2 8-0 Zondag 18 oktober: Texel-SVW 2-0 Dirkshorn-Tex. Boys afgelast Jisp-Oosterend afgelast Blokkers 2-Texel 2 1-0 ZAP 6-Tex. Boys 2 2-3 WGW 6-Oosterend 2 afgelast Watervogels 7-Texel 3 0-3 Tex. Boys 3-ZAP 8 6-7 Junioren: Texel A1-Uitgeest A1 2-1 Tex. Boys A1-JVC A2 7-1 Oosterend B1-Succes B1 14-2 Bruiloften en partijen in dorpshuizen en clubkantines zijn menig horecabe drijf op Texel een doorn in het oog. De gemeente heeft uitgezocht wat zij kan doen tegen ongewenste vor men van dit „paracommercialisme" en treedt hierover volgende week in overleg met Horeca Texel. Bij de gemeente zijn twee klachten binnengekomen over paracommercië- le activiteiten in dorpshuizen. De ho recabedrijven zijn hier zo tegen omdat dorpshuizen en clubkantines vaak draaien met subsidie, zij niet aan bepaalde horeca-eisen hoeven te voldoen en belastingtechnische voor delen hebben. Dit veroorzaakt oneer lijke concurrentie. De horecabedrijven kunnen natuurlijk geen bezwaar maken tegen activitei ten die bij de betreffende instelling horen. Maar wel kunnen zij ageren bij oneigenlijk gebruik, bijvoorbeeld als er een bruiloft wordt gehouden die niets met het dorp of de club heeft te maken. Gepacht De gemeente kan de drank- en hore- cavergunning van dorpshuizen en Het bezoekersaantal van het Agrarisch- en Wagenmuseum in De Waal stijgt tot ongekende hoogte. Woensdagmorgen verwelkomden de vrijwilligers de 11.000ste bezoeker. Museumvoorzitter Joh. Roeper had voor het echtpaar Hendriks-Menting uit Millingen (bij Nijmegen) een aardig presentje in petto. Als de herfstva kantie ten einde is sluit het museum voorlopig de poorten. Voor groepen (tenminste tien personen) wil het mu seum een uitzondering maken. Ook kunnen belangstellenden op verzoek een tochtje per huifkar over het eiland maken. Opgave vooraf bij D. de Vries, tel. 12952 of mevr. Goe man, tel. 18622. kantines beperken. De instellingen die hiervoor in aanmerking komen zijn de dorpshuizen van Oosterend, De Waal, Den Hoorn, Oudeschild, de dorpskel der van De Koog, de kantine van ten nisvereniging Deuce en het gebouw van Kotex. Er kan niet worden opge treden tegen de voetbalkantines en d'Ouwe Ulo, omdat die zich hebben aangesloten bij een overkoepelende instantie van het Bedrijfschap Hore ca. Via een overeenkomst hebben zij namelijk al beperkingen opgelegd ge kregen over o.a. de tijdstippen waar op drank mag worden geschonken en aan wie. Ook is het niet mogelijk om maatre gelen te nemen tegen het Eierlandse Huis en de kantine van sporthal Ons Genoegen, omdat deze zijn verpacht, waardoor ze gelijk zijn aan commer ciële horecabedrijven. Zondag 24 oktober: Texel-Volendam 14.30 u. Jünioren: Tex. Boys C1-BKC C1 13.30 u. Texel C1-Schagen C1 13.30 u. WGW B2-Oosterend B1 14.30 u. Succes B1-Texel B1 13.30 u. Watervogels C2-Oosterend C1 13.15 u. Succes C1-Tex. Boys C2 13.30 u. De Koog C1-JVC C4 13.30 u. HRC C2-Texel C2 14.30 u. Meisjes pupillen: HRCTex. Boys Zondag 25 oktober: Texel 2-ZAP 2 Succes 3-De Koog 2 Texel 3-BKC 5 Oosterend 2-ZAP 7 Junioren: Spartanen A1-Texel A1 Dames: Winkel-Tex. Boys 14.30 u. 14.00 u. 14.30 u. 11.30 u. 12.00 u. 12.00 u. 14.00 u.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 9