Cjroen '/wartsjexelsin het Geen groei, maar daling slaapplaatsen verwacht Uit rapport logiesverstrekkers: Oliebollen-dames op zoek naar nieuw onderkomen WEEKEND Zegenrijke oktober aat z'n sporen na Texels spreekuur voor ondernemers Via fietsendek aan boord Schulpengat Geen zwarte markt TEXELSE™COURANT Tanden Texelse jeugd gezonder dan elders Vergeefse zoekactie naar autobestuurder OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10728 TEXELSE VRIJDAG 30 OKTOBER 1992 Voor advertenties, abonnementen, etc. Langeveld en de Rooy b.v., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon 02220-12741. Telefax 02220-14111. Redactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. 02220-12741. Verschijning dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs 46,20 per halfjaar; Los f1,30. Geen krant gehad? Bel 02220-12741. Buiten kantooruren bel uw bezorger. Als die niet bereikbaar is tel. 06-52983748. Redactie buiten werktijd Gerard Timmerman, Schoorwal 11, Den Burg telefoon 02220-14687. COURANT met: Door de toenemende behoefte van vakantiegangers aan ruime accommodatie en verdere daling van de gemiddelde groeps grootte zal het aantal benutte toeristische slaapplaatsen op Texel de komende tien tot twintig jaar afnemen. Zelfs moet rekening worden gehouden met een teruggang naar 35.000 bedden. In het Texelse ruimtelijke-ordeningbeleid is derhalve nog genoeg speling voor de uitgifte van nieuwe slaapplaatsen. Aldus blijkt uit een rapport dat Zandvoort Kappelhoff Advies in opdracht van Texelse Vereniging van Logiesverstrekkers (TVL) heeft op gesteld. Het rapport is in concept klaar, maar het duurt nog even voordat de defi nitieve versie kan worden verspreid. Vooruitlopend hierop gaf adviseur M. Beekers van Kappelhoff dins dagavond tijdens de ledenvergade ring van TVL in appartementenhotel Bosch en Zee alvast een toelichting. Het door hem genoemde getal van 35.000 is in het rapport niet doorge rekend, maar lijkt op basis van enke rekenvoorbeelden uit de Texelse xaktijk geen onrealistische verwach- ig. In een eerste reactie stelt chef uimtelijke ordening Jim Ie Roux van gemeente zich echter gereser- ïerd op. L heeft het onderzoeksbureau kappelhoff, dat eerder diensten ver richtte voor de VVV, in de arm geno- nen om de belangen van de ecreatieve sector beter te kunnen erdedigen in de richting van met na me overheden. Nu is dat actueel, want de herziening van de gemeente lijke bestemmingsplannen buitenge bied en De Koog is in aantocht. Voor het bestemmingsplan buitengebied is de eerste inspraakronde al achter de rug (afgelopen voorjaar). De verdere procedure neemt nog geruime tijd in beslag; de tervisielegging van ver wacht de gemeente niet eerder dan in 1994. Aan het concept bestemmingsplan De Koog wordt op de afdeling ruimtelijke ordening van de gemeente nog druk geschreven. Naar verwachting volgt de inspraak eind winter/begin voorjaar 1993. Kleine marge Tegen de achtergrond van deze pro cedure speelt een andere kwestie: die van de verdeling der recreatieve slaapplaatsen. Woensdag 18 noverru ber zal de raadscommissie ruimtelijke ordening zich hierover buigen. De ge- ktober zal de geschiedenis ingaan iis een van de regenrijkste uit de ge- <chiedenis. Mevrouw Zijm uit De oog die de hoeveelheid neerslag leet voor het KNMI in de Bildt, tap is deze maand ruim 159 millimeter f. Op de Hogeberg was het iets under hevig. Daar viel 150 millime- er. De natte herfst roept herinneringen 5p aan 1974 toen een groot deel van ie landbouwoogst verloren dreigde te |aan. Ook nu heeft de regen z'n spo- nagelaten op Texel. Hoewel het and beter is gedraineerd, ondervin- len boeren veel ongemak van de ilensbuien. Ze zien hun akkers veran- eren in zompige moerassen, waar- dor geen trekker nog het land in an. andbouwvoorlichter Jan Koolhof: Ongeveer een kwart van de suiker den en zo'n 25 hectare aardappels it nog in de grond. Alleen op zand- 'ond, mits goed gedraineerd, is rooi- nnog mogelijk. Wintergraan dreigt »er en daar te verstikken, terwijl in- aaien onmogelijk is." Om te voorko men dat het graan verloren gaat, laten boeren het water via zelfgegra- ven greppels weglopen. Ook het grasland heeft het zwaar te verduren, omdat het vee de zode vertrapt. Leliekwekers hebben grote moeite hun oogst binnen te krijgen, terwijl het planten van bloembollen vertra ging oploopt. Voor tulpen, die hoofd zakelijk in november worden geplant, is de situatie nog niet zorgelijk, maar voor narcissen hyacinten en krokus sen is het hoog tijd dat ze worden geplant. Bollen die al in de grond zit ten kunnen verstikken door de aan houdende regenval. Dennen Maar waar de één hinder ondervindt van de wateroverlast, komt het voor de ander als een geschenk uit de he mel. Van Roel Klaassen, districts hoofd van Staatsbosbeheer, mag het wel blijven regenen. „De afgelopen jaren hebben de Dennen steeds meer te lijden van de droogte. Zelfs afgelo pen voorjaar en zomer viel er veel te weinig regen. Veel bomen leggen het loodje, omdat de grondwaterstand veel te laag is. Nu komt daar mis schien verandering in." meente heeft vastgesteld dat er in middels 43.000 in gebruik zijn, zodat de marge tot de „absolute" boven grens van 47.000 nu wel erg klein is geworden. Zeker omdat al 1.500 slaapplaatsen zijn gebaseerd op oude rechten, die nog niet zijn gebruikt. R.o.-chef Le Roux, die dinsdagavond aanwezig was om toelichting te ge ven op het gemeentelijk beleid, zei dat 1.200 van deze slaapplaatsen in particuliere handen zijn en 300 toe behoren aan de gemeente. Deze 300 zitten allemaal in het „tussengebied" van 't Stappeland bij De Koog (bouw van appartementen). De dinsdag avond genoemde cijfers geven de stand van zaken volgens de aller laatste gemeentetelling van deze maand. Strijd Om de nog resterende slaapplaatsen is de strijd ontbrand. De speelruimte is extra verkleind door de wens van b en w om een buffer van 2.000 slaapplaatsen aan te houden. On langs maakte het college bekend hoe het de nog vrije slaapplaatsen wil verdelen: 250 voor kamperen bij de boer en 200 voor de logiesverstrek kers. Op 18 november zal de raads commissie zich over dit voorstel uitspreken, waarna in de raadsverga dering van december de beslissing valt. B en w zijn tot het aantal van 200 slaapplaatsen voor de recreatie sector gekomen op basis van indivi duele aanvragen tijdens de inspraakronde eerder dit jaar. Van een collectieve aanvraag van de zijde van Lees verder pagina 3 In het gemeentehuis gaat vrijdagmid dag met enig officieel vertoon een spreekuur voor ondernemers van start. Het project is een initiatief van de stichting Ondernemen in de Kop, dat als doel heeft het stimuleren van bedrijvigheid in de kop van Noordhol land. Burgemeester Schipper is on langs benoemd tot voorzitter. Om de doelstelling te bereiken heeft de stichting het adviesbureau Business Creation Result BV in de arm geno men. Dit bureau zal beginnende en huidige ondernemers zo concreet en praktisch mogelijk proberen te on dersteunen bij het realiseren van plannen. De startbijeenkomst op 6 november begint om 14.00 uur. De Texelse wethouder Dirk Terpstra en projectmanager H.A. Thewessem zul len het woord voeren. sw>Algemene beschouwingen met o.a.: - CDA: Teso naar marinehaven - Texels Belang en PvdA willen toeristenbelasting nog hoger - WD: Weer vast sluitingsuur - Groen Links: wie weinig vervuilt moet minder betalen - Van Asselt: OG-taxatie schandalig s« TC3: Toneelseizoen begint Sinds 1977 hebben ze er tijdens de folkloredagen ruim 200.000 oliebol len gebakken voor de gym. Woensdag pakten Nel Brans, Elly Heerschap, Coby Schoorl, Greetje Bakker, Wil den Haan en Miep Goslinga hun bakspullen in, want het Waaggebouwtje wordt veranderd in een groot openbaar toilet. „Triest ja", beaamt Nel Brans. „We hebben hier altijd veel plezier beleefd. Meer dan de helft van onze bollen ging naar Texelaars." Elly Heerschap legt uit dat het zestal wel dóór wil gaan met hun vrijwilli gerswerk, maar dan moet wel een geschikt plekje worden gevonden in het centrum. „De mensen komen namelijk op de lucht af. Misschien dat iemand iets voor ons weet. Een open kraam zien we niet zo zitten, maar misschien een caravan of zo", zegt ze hoopvol. Ook met oud en nieuw vonden de „bollen van de gym" gretig aftrek. En met het oog op deze naderende feestdagen is het wenselijk dat de dames inderdaad snel een ander optrekje vinden. Door een verbouwing van de ver keerstoren in Den Helder is de ge bruikelijke voetgangersroute aan boord van Teso-veerboot Schulpen gat tijdelijk afgesloten. Voetgangers moeten vanaf maandag via de fiet- sendekken de boot op en af. De verkeerstoren is vrijwel de hele maand november buiten gebruik, waardoor diverse afsluithekjes op het voetgangersdek niet bedienbaar zijn. Om verwarring te voorkomen dienen passagiers niet alleen in Den Helder maar ook op veerhaven 't Horntje de fietsop- en afrit te nemen. Passa giers, reizend van Texel naar Den Hel der, met bestemming het parkeer terrein naast de fuik, moeten de Schulpengat via de „verkeerde" kant (links) verlaten, anders komt men bij de bushalte aan de westzijde terecht. De voetgangerstrap boven het twee- Omdat slechts dertien personen zich aanmeldden voor een standplaats, is besloten de zwarte markt zaterdag a.s. in manege Akenburg niet door te laten gaan. IM-ADVERTENTIE (/rein ^rürLjtrrh in hl! burL. de autodek is namelijk ook afgeslo ten. De verbouwing is nodig ter verbete ring van de werkruimte van de ver keersleiders in Den Helder. Als onderdeel van deze verbouwing wordt een nieuwe bedieningslesse naar geïnstalleerd. Molengat Reserve-veerboot Molengat komt morgen niet als tweede schip in de vaart, zoals Teso eerder aankondigde. Met het oog op de slechte weersvoo ruitzichten gaat het schip al morgen in plaats van maandag naar het dok in Harlingen. Teso verwacht morgen overigens geen wachttijden, gezien het feit dat de tweede Nederlandse herfstvakantieweek aanzienlijk minder drukte opleverde dan verwacht. De Molengat fungeert vandaag nog wel als „tussenboot". De laatste afvaart is om 16.05 uur vanaf Den Helder. De veerboot wordt over vier weken op Texel terugverwacht. De intensieve controle van de gebit ten van scholieren op de basischolen blijkt vruchten af te werpen. Uit on derzoek is gebleken dat de gezond heid van de tanden van de Texelse jeugd het beste is van Nederland. In een artikel over de mondgezond- heid van kinderen in het Tijdschrift voor Tandheelkunde staat dat bij een onderzoek naar tandcariës bij school kinderen Texel als laagste uit de bus komt. Het goede resultaat is volgens wethouder Krijnen (welzijn) te danken aan de wijze van gebitscontrole door de tandartsen. Op Texel gebeurt dan nog met de zogenaamde „Dental Car", die langs de scholen gaat. El ders stapt men af van dit systeem en moeten de kinderen zich wenden tot de praktijk van de tandarts. In een aantal gevallen blijft controle dan achterwege. Omdat de controlebus van de Stichting Jeugdtandverzorging aan vervanging toe is, staat ook de huidige wijze van schooltandverzor- ging op Texel ter discussie. Het colle ge verwacht dat de stichting, die in principe zelf voor de kosten opdraait, de bus niet kan financieren en bij de gemeente zal aankloppen voor een bijdrage in de vervanging van de Dental Car, die ca. f150.000,- gaat kosten. Hulpverleners zochten woensdag avond tevergeefs naar de bestuurder van een auto die omgekeerd in een sloot langs de Schansweg was aan getroffen. De chauffeur, een 32-jarige Texelaar, bleek ongedeerd naar huis te zijn gelopen om hulp te halen. Hij was in de slip geraakt. De auto raakte total loss. Voor de te hulp geroepen brandweer lieden betekende de hulpactie een korte onderbreking van een collecte ten behoeve van de Nederlandse Brandwonden Stichting, waarvoor de spuitgasten deze week in touw zijn. Totaal zamelde de brandweer circa f6.500,- in. Vorig jaar was dit f2.700,-, maar toen werd alleen in Den Burg gecollecteerd. Vanmorgen sloten ze de actie af in de winkelstra ten van dit dorp. ^"v'oed/ 9 regenval kan tot buitengewone taferelen leiden. De Orchismient in De Koog werd onbegaanbaar door wateroverlast. (Foto Gerard Timmerman) Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een boekje met de begrotings samenvatting 1993 van de gemeente Texel Hulpverleners zoeken langs de Schansweg tevergeefs naar de bestuurder van de verongelukte IFoto Gerard Timmerman)

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 1